De kroning van George VI en koningin Elizabeth van Engeland Millioenenmassa t Londen - In de Londensehe straten - De tocht naar Westminster - Machtige jjlechtigheid in de Westminster Abbey - Triomftocht door de straten van Londen LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 12 Mei 1937 Derde Blad No. 23657 78sfe Jaargang »*T» KONING GEORGE VI EN KONINGIN ELIZABETH. (Van een specialen verslaggever). De groote dag van heden, de dag van de kroning van koning George VI tot toning en keizer van het Britsche wereld lijk, heeft eigenlijk geen begin gehad. Want de periode van rust, die zelfs in een metropolis als Londen gedurende een ge deelte van den nacht intreedt en den feilen dag van den anderen scheidt, heeft ditmaal volmaakt ontbroken en de vele tienduizenden, die zich gisteravond op skaat hebben begeven, werden zioh van- Morgen bij het aanbreken van den dag pas kwust, dat de Dinsdag ongemerkt was regegaan in „coronation day", den dag, vaarop de feeststemming en de gespannen wrwachting van de millioenen in Groot- Biittannië en in alle deelen van het Brit sche rijk daarbuiten een climax hebben bereikt, die van historische beteekenis zal biijken te zijn voor het Britsche wereld tijk, De menigte op den vooravond. Wie de laatste dagen de verkeersdrukte bier heeft gadegeslagen, heeft zioh met verwondering afgevraagd, of hier nog cli max in kon zitten. En toch was het gister avond wederom voller dan tevoren, was de menigte nog dichter, die door de straten van het West-End en Westminster schui felde. langs de versierde en verlichte ge bouwen van Whitehall en Oxford-Street, voorbij Buckingham Palace, langs Strand en Regent-Street. Evenals Maandagmiddag tn Maandagavond werden de voertuigen geleidelijk van den rijweg verdrongen en vulde de stroom van voetgangers als een onafzienbare menigte de geheele breedte van de hier toch zeer breede straten. Geen verkeersregeling, hoe voortreffelijk ook, kon voorkomen, dat op tal van punten als Ox- lord-circus. Piccadiily-circus, Marble-arch en Hydepark-corner onontknoopbare ver- ksersstagnaties ontstonden, zoodat de po litie reeds vroeg in den avond besloot, het geheele gebied rondom de route van den kroningsstoet, dat tot coronation-area is verklaard, voor elk verder rijverkeer te duiten, een maatregel, die anders toch te middernacht in werking zou zijn getreden en waarbij voorzien was, dat men er reeds vroeger toe zou overgaan. Café's. restaurants, lunchrooms, de klei ne uitheemsohe eethuizen in Soho, alles as den geheelen nacht geopend en nog was men niet in staat, den reusachtigen stroom van publiek te verwerken. Theaters, copen en variétés gaven tot laat in ben nacht extra voorstellingen. De bezoe kers begaven zich na afloop ijlings naar aie plaats langs den weg, waar zij hoopten JP de beste wijze den kroningsstoet te kunnen zien. Trams en ondergrond, overvol tengevol ge van de busstaking, brachten het pu bliek uit de buitenwijken tot bepaalde eindpunten die aar. de grens van de co- 'tinailon-area lagen en waarmee men de 'oute zoo dicht mogelijk kon naderen Reeds zeer vroeg in den avond begon dit en namen de velen, die geen gereserveerde P'aats op een tribune of aohter een ven eer hadden 'n plaats langs den kronings- Weg in. Lang voor middernacht stonden en ®fen de menschen dan ook reeds in dichte :0en langs de route geschaard, voor zoo- v" de trottoirs en de staanplaatsen ter gde van den weg niet gereserveerd waren 'bor schoolkinderen, invaliden en ouden van dagen. Min zag weer de gebruikelijke tafereelen van op kranten en mantels zittende man- nen en vrouwen en ook kinderen, vaak met jassen of dekens zich beschermend de nachtelijke koelte. De verkoopers van allerlei levensmiddelen, versnaperin- kranten en programma's maakten wede zaken. Er heerschte in de straten «feestelijke stemming, die echter slechts ™d<» tot uitbundigheid oversloeg, al ver- jjtihaakten tal van komische incidenten jj~"aaldclyk oogenblikken van onbedaar- J vroolijkheid, zeer tot genoegen van wachtenden, die alles aangrepen wat lost rn tijd 11011 korten en daarbij soms rJWJIke staaltjes van cockney-geestig- ten toon spreidden. Voller en voller werden met het ver strijken van de nachtelijke uren de straten én wegen door de parken, die naar de kro ningsroute leidden. Reeds tegen 4 uur had den vele houders van kaarten plaats ge nomen op hun gereserveerde tribuneplaat sen, minder uit vrees, deze later bezet te vinden, dan wel uit angst, de tribunes niet meer tijdig te kunnen bereiken. Om vijf uur vanmorgen waren dan ook vrijwel alle tribuneplaatsen bezet, behoudens enkele tribunes, die men tot 7 uur kon bereiken. Van overal trekken militaire formaties langs den weg om hun plaatsen langs de route in te nemen of naar Green Park. waar een deel van het militaire escorte zich opstelt. Zoo krijgen de wachtenden op sommige plaatsen van tijd tot tijd toch nog wat te zien. Het is een ontzaglijke menigte, die geschaard zit en staat langs den bijna 7 K.M. lange route, die niet te tellen is, maar bij benadering op meer dan twee millioen menschen kan worden geschat, een ongekend aantal zelfs voor een millioenenstad als Londen. Velen van hen, die zich reeds gisteravond vroeg van een plaats hebben verzekerd, zullen moe ten blijven wachten tot vanmiddag 4 uur alvorens de stoet hun is voorbijgetrokken. Zij zullen er dan een wake van 16 of 18 uur hebben opzitten, doch zij hadden dat er voor over om getuige te kunnen zijn van een historische gebeurtenis in de ge schiedenis van het Britsche rijk, om uiting te kunnen geven aan hun trouw en aan hankelijkheid aan den koning en de vor stelijke familie, en om te kunnen genieten van een ongeëvenaard schouwspel van praal en schittering, als de wereld maar bij uitzonderlijk groote gebeurtenissen te zien krijgt. Langs den weg. Een zeer groot deel van het publiek is getooid met de nationale kleuren, rood, wit en blauw, welke kleuren ook bij de ver siering van straten en gebouwen 'n hoofd motief vormen, wat op ons, Nederlanders, even een wonderlijken indruk maakt, maar die ontleend zijn aan de kleuren van de drie kruisen, die de Union Jack vormen. Langs het Victoria Embankment staan duizenden schoolkinderen met vlaggetjes, en tegenover het Embankment liggen dicht onder oen wal verscheidene versirede schepen, op welker dek hooge tribunes zijn opgericht, die eveneens dicht met kijkers zijn bezet. Ook langs Constitution Hill en bij de Queens Gardens zijn de staanplaatsen vrijgehouden voor school kinderen. ouden van dagen, invaliden en oud-strijders. De tribunes langs de Mali en langs Whi tehall waren geheel ter beschikking van de regeering. Hier zitten dan ook alle gas ten en genoodigden, die geen plaats in de Abbey hebben gekregen, en de vele amb tenaren van ministeries en openbare dien sten, die evenals het personeel van tal van andere overheidsinstellingen gelegen heid hebben gekregen, tegen redelijke prij zen het schouwspel te kunnen gadeslaan. Zij, die langs Mall en Whitehall een plaats hebben gekregen, boffen in ver schillende opzichten, want zij zien eerder dan het publiek langs de overige deelen van de route de verschillende stoeten, die zich van Buckingham Palace naar West minster begeven, en zullen derhalve ook eerder den koninklijken stoet zien passee- ren. Daarentegen zullen zij het schouw spel missen na de plechtigheid in de Abbev ais de gekroonde vorst en vorstin in triomf langs een grooten omweg naar Bucking ham palace terugrijden. Buitenlandschc gasten en vertegenwoordigers. Maar de wachtenden langs de Mali en Whitehall, en vooral de bevoorrechten, die een plaats hadden gevonden op de tribu nes rondom Parliament Square, bij den in gang van Westminster Abbey, hadden het groote voordeel, dat zij vroeger dan de anderen reeds konden genieten van het schilderachtige schouwspel, den lord mayor van Londen op de traditioneele wijze in zijn door met kuitbroeken en pruiken uit- gedoschte lakeien ojngeVën koets, voor de abbey te zien arrig&ren, .even later ge volgd door de koets van den Speaker van het Lagerhuis, tii? door een militair es corte werd begeleid. Van kwart voor negen af reden na el kaar de "nofauto's van Buckingham Palace r.aar de Westminster Abbey, om de gasten der koninklijke familie, de vorstelijke be zoekers uit het buitenland en de officieels vertegenwoordigers dei' buitenlandschc mo gendheden naar de Abbey te brengen. Telkens steeg uil de menigte, als de inzittenden herkend werden, een luid gejuich op. Dit u-as o.a. het geval toen legen negen uur de auto passeerde, waarin prinses Juliana en prins Bern- hard gezeten waren. Onze prinses schijnt zich, zooals ook reeds Zondag avond bij de aankomst van het prin selijke paar is gebleken, in Engeland in een groote populariteit en bij het Londensehe publiek in groote sympa thie te mogen verheugen, en waar ve- j len hier de prinses reeds bij verschil lende gelegenheden hebben gezien, trachtten velen nieuwsgierig een glimp van prins Bernhard op te vangen. Onder de vorstelijke personen, die zich omstreeks dezen tijd naar de Abbey bega ven, bevonden zich voorts de kroonprins en kroonprinses van Denemarken en het kroonprinselijk paar van Noorwegen en van Zweden, prins Karei van België, prins en prinses Tsjitsjibu van Japan, kroon prins Michael van Roemenie, prins Paul en echtigenoote van Joego-Slavië, de prins gemaal van Luxemburg, prins Abdoei Moneim van Egypte, de meesten gekleed in schitterende uniformen, evenals prins Sjoela Sjakrabongs van Siam. de schilder achtig uitgedoschte prins Sardar Wali Khan van Afghanistan, de Arabische vcr- INTERIEUR DER WESTMINSTER ABBEY. DE KRONINGSKOETS VAN HET ENGELSCHE KONINGSPAAR. sten Emir Saoed van Saoedië, Emir Abdoei Illah van Irak en prins Seif Al Islam Hoes sein, zoon van koning Hoessein van Yemen. Van de niet-vorstelijke vertegenwoordi gers trokken sterk de aandacht de gedele geerden der Fnansche regeering, minister Delbos en generaal Gamelin, de Russische volkscommissaris van buitenlandsche zaken Litwinof. de Duitsche minister generaal von Blomberg, de Tsjechoslowaaksche minister-president dr. Hodza, de Poolsche minister van buitenlandsche zaken dr. Beek en zijn Hongaarsche collega van Kanya, de vertegenwoordiger der Spaan- sche regeering Besteiro en de Italiaansche ambassadeur Grandi, de eenige vertegen woordiger zoowel van de Italiaansche koninklijke familie als van de regeering. De hecrscher over het Britsche rijk. Nauwelijks waren de auto's van deze hoogwaardigheidsbekleeders gepasseerd of uit Buckingham Palace vertrok een stoet, die niet alleen het publiek een meer specta culair schouwspel bood, maar die tevens in zijn betrekkelijken eenvoud, vergeleken bij de praal, die nog komen zou, een symbo lische weerspiegeling was van de wereld omvattende macht van het Britsche rijk. Het was de stoet van eerste ministers der Dominions, vertegenwoordigers van Indië en Burma en koloniale bestuurders, die te ruim kwart over 9 Buckingham Palace verliet. In het eerste rijtuig, geëscorteerd door Londensehe bereden politie, zat Stanley Baldwin, de Britsche eerste minister, zich ditmaal nu eens in het publiek vertoonend zonder zijn bekende pijp, en luide door de menigte toegejuicht. Zijn rijtuig werd ge volgd door dat van den Canadeeschen minster-president Mackenzie King, die geëscorteerd werd door een afdeeling van de beroemde Royal Canadian Mounted Police, kranige kerels in khaki-uniform met breedgerande padvimdershoeden op. Na el-kaar volgen de Australische eerste minister Lyons en zijn Nieuw-Zeelandsche collega Savage, geëscorteerd door bereden Australische- en Nieuw-Zeelandsche de tachementen, welker manschappen. ..edert zij in de Paaschweek te Londen zijn aan gekomen. dank zij hun martiale hoeden met vederbos en opgeslagen rand, populaire verschijning in de hoofdstad zijn ge worden De Zuid-Afrikaansche minister-president Hertzog wordt geëscorteerd door Zuid- Afrikaansche cavalerie, die evenals het escorte van minister-president Huggins van Zuid-Rhcdesie, kenbaar is aan de khaki helm. Sir Muhammad Zafrullah Khan van Indië en dr. Ba maw van Burma hebben de schilderachtigste begeleiding, bestaande uit een eskadron Indische cavalerie, kra nige Indische ruiters met witte tulbanden op het hoofd. Dan volgen nog de eerste minister van Noord-Ierland Graigavon en de diverse zelfbestuurders, o.a. de emir van Transjor- danië, de sultans van Zanzibar, van Johore en van Pahang, geëscorteerd door dragon ders en lanciers. Zij worden allen luide toegejuicht door het publiek, dat voor de escorteerende troepen vaak een applaus over heeft en dat na de vele uren van niets doen en stilzitten wil juichen en ongeduldig wacht op de koninklijke familie Het geduld van degenen, die zich langs de Mall en Whitehall bevinden werd niet te lang op de Droef gesteld, want kort voor tien uur verlieten de naaste familieleden van het koningspaar Buckingham Palace. Voorafgegaan door een escorte van offi cieren werd deze stoet geopend door een giazen statiekaros, waarin de beide dochters van den koning gezeten waren, de jeugdige nrinses Elizabeth en haar jonger zusje Margaret, met haar tante de prinsess- royal Mary en het zoontje van deze. lord Lascelles. Uitbundig werden vooral de beide jeug dige prinsesjes toegejuicht, van wie prinses Elizabeth waarschijnlijk voorbestemd is om eens op haar beurt als hoofdpersoon dezen weg te gaan, als zti zelf de kroon van het Britsche riik te torsen zal krijgen. In de volgende glazen karos hadden de hertoginnen van Gloucester en van Kent Dlaats genomen met haar neefje Gerald Lascelles. Het derde rijtuig was een .statielandauer, waarin gezeten waren de prins en nrinses van Connau'ht en de gravin van Athlone. Bereden officieren sloten weer den stoet. Uitbundige huldebetuigingen vielen ook ten deel aan koningin Mary, toen deze. voorafgegaan en gevolgd door een escorte van bereden kapiteins te kwart ovêr 10 van Marlborough House in gezelschap van haar schoonzuster, koningin Maud van Noor wegen met een glazen statiekaros naar dc Westminster Abbey reed De koninklijke stoet. Het publiek, is langzamerhand in de stemming gekomen en wacht met spanning op het groote moment, dat de koning en de koningin zullen naderen en dat thans niet ver meer af kan zijn. want te ruim half el." heeft de kop van den koninklijken stoet het. plein voor Buckingham Pa'ace verlaten. Militaire muziek kondigt reeds uit de verte de nadering van de troeoen die den stoet openen, aan. Het zijn detachementen van de Yeomanry, van artillerie-regimenten en van verschil'ende regimenten cavalerie- en linietroeoen. voorafgegaan door de com- mandeerende officieren en enige malen onderbroken door berulsn milita're muziek corpsen. Dan volgen m ern ben'? mengeling van kleuren en in een schittering van de prach tigste uniformen, fonkelend van scharlaken goud en zilver, de ordonnansofficieren en adjudanten des konings, Officieren van heb

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9