LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Woensdag 12 Mei 1937 KERK- EN SCHOOLNIEUWS1 Jaarverslag Nederlandsche Handelmaatschappij De gang van zaken niet onbevredigend. Dividend 5 ZWANENBERG AGENDA PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. LEIDEN. Geref. Gem. (N. RUn)Nam. 8 uur. ds. P. Honkoon van Den Haag. VOOR DONDERDAG 13 MEI. ALPHEN .AAN DEN RIJN. Ohr. Geref. Kerk: Nam. halfacht. ds. v. Met)den van Den Haas. BODEGRAVEN. Geref. Gem.: Nam. 7 uur. de heer Wijting van Rijssen. NED. HERV. KERK BeroeDen te Ootmarsum Th J. Nijland. cand. en hulDpred. te Leeuwarden. Te Schoondijke W, E. Heyboer, te Ouwerkerk (ZO. REM. BROEDERSCHAP. Aangenomen naar Amsterdam (4e pred. bi.. mede voor het werk te Bustum) G. J. Heerlng prop. te Oegstgeest. Vereen, van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk. De algemeene vergadering. Te Leeuwarden is heden onder presidium van het Tweede Kamerlid, den heer J. Bakker, van Menaldum, aangevangen de algemeene vergadering van de Vereeniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk. De voorzitter opende de algemeene ver gadering met een rede, waarin hij dankbaar gewag maakte van den groei der vereeni ging, waar het getal van 800 aangesloten kerkvoogdijen in het zicht komt. Spr. con stateerde eveneens met vreugde, dat de klove tusschen bestuur en beheer in de Ned. Herv. Kerk, dank zij den arbeid der vereeniging. nog wel niet overbrugd, maar toch wel minder wordt. Met de Synode werd samenwerking verkregen, in betrek king tot kerkbouw, in het Zuiderzeegebied, de actie tegen de doodehandsbelasting, de arbitrage-gedachten, het verstrekken van adviezen aan de regeering enz. Spr. criti- seerde nader de doodehandsbelasting en wijdde voorts aandacht aan het beheers- vraagstuk in de Ned. Herv. Kerk. De kerk voogdijen komen al meer in den greep der Overheid en met name het beheer begint in het teeken der regeeringsmaatregelen te staan. Waar de ordening al meer urgent wordt is organisatie gebiedend noodzake lijk. Tenslotte memoreerde spr. de wen- schen, die nog in den boezem der vereeni ging leven als: de kerkelijke hypotheek bank. de instelling van een kerkelijk bu reau voor beheers- en bestuursaangelegen heden. innige samenwerking met alle or ganisaties. die de bestuurszijde der kerk raken, het op peil brengen van de predi- kantstactementen, de activeering der ge meente en de medewerking der jeugd. Een en ander hangt ook nauw samen met het grootestadsprobleem, om dan te wijzen op het werkplan der vereeniging en hulde te brengen aan het moderamen en de juridische commissie, die bergen werk ver zet hebben. Hierna kwamen de Jaarverslagen aan de orde. Dat van den secretaris, mr. A. de Jong. burgemeester van Mijnsheerenland, maakt melding van toetreding van 50 nieuwe kerkvoogdijen, w.o. die van Amster dam en Rotterdam, terwijl 6 bedankten als lid. Een enquête leerde, dat aan doode handsbelasting op de kerkvoogdijen rond een ton kost. Ook werd een enquête ge houden om te komen tot gezamenlijke ac countantscontrole en 'n gezamenlijk borg stellingsfonds voor kerkelijke ontvangers. Voor het eerste blijkt men nog niet rijp. Zoodra het ontwerp-Pachtwet wet zal zijn geworden, zal het hoofdbestuur een ad viescommissie Instellen. Het verslag van den penningmeester, den heer C. v. Harderwijk, van Tilburg, maakt melding van een eindcijfer van de reke ning. groot f. 18.781,22 en een batig saldo van f. 9513,56. E>e rekening van de bezittin gen en schulden heeft een eindcijfer van f. 13.115,09 en aen saldo-kapitaal van f. 12.671,45. De verslagen werden goedgekeurd en de penningmeester van zijn beheer gedéchar- geerd. De aftredende leden van het hoofdbe stuur, de heeren mr. H. F. v. Meer te Am sterdam en W. Vink te Meppel, werden herkozen. Voorts trad als referent op de secr. mr. A. de Jong, met het onderwerp: „De nieuwe regeling van de pacht en haar practlsche uitwerking". Spr. zette de beginselen der nieuwe pachtwet uiteen, accentueerde de noodzakelijkheid van herziening der pacht wet en teekende nader de positie van den pachtrechter, die een man van groote be kwaamheid moet zijn en zich zal geplaatst zien voor geweldige sociale, economische, landbouwkundige en juridische vraagstuk ken. Voorts stond spr. nader stil bij een groot en nieuw beginsel in de wet „de ver andering van den pachtprijs en op de door de Kamer bij amendement ingebrachte mogelijkheid van instelling van pacht- bureaux. De nieuwe regeling komt aan veel billijke klachten van de pachters te gemoet, terwijl van een ernstige aantasting van het eigendomsrecht van den pachter niet kan worden gesproken. Wat de prac- tische uitwerking der wet zal zijn kan men slechts gissen. Voor goede pachters en goede verpachters brengt de wet enkele voelbare veranderingen, al zullen de grond eigenaren zich in hun rechten beknot ge voelen. Het hoofdbestuur zal bij allerlei kwesties met deze wet samenhangend, gaarne leiding geven. Na bespreking van het referaat werd de zitting gesloten en de vereeniging officieel ten stadhuize door B. en W. van Leeuwar den ontvangen. Ds. M. W. J. v. LINSCHOTEN. Vadaag viert ds. M. W. J. v. Linschoten Ned. Herv. predikant te Berkhout iZ-H) zijn zilveren ambtsjubileum. Aan het jaarverslag van de Nederland sche Handelsmaatschappij wordt het vol gende ontleend: Wanneer men de ontwikkeling van het maatschappelijk leven, zooals zich dat in 1936 heeft afgespeeld, overziet, dan krijgt men den indruk, dat de ongunstige facto ren gedurende dat jaar in het algemeen nog een overwegende rol speelden Gedurende het afgeloopen Jaar onder vond het handelsverkeer voorts nog steeds aroote moeilijkheden van bijzondere over heidsmaatregelen, welke in de meeste lan den onverzwakt gehandhaafd bleven. Op valutagebied werd het jaar 1936 in neg sterkere mate dan 1935 gekenmerkt door ernstige storingen. In Juni ging Polen over tot de toepassing van de deviezen- restricties, gevolgd in September door ge beurtenissen van veel grooter beteekenls, namelijk de devaluatie van den Franschen en den Zwltserschen Franc en het loslaten van den gouden standaard door Nederland, later gevolgd door de devaluatie in Italië en door die in Tjecho-Slovaikije. Dank zij de bekende monetaire accoorden tusschen Engeland, Frankrijk en Amerika waartoe ock Nederland tcet-rad, kon een nieuwe depreclatiegolf worden voorkomen. De hoop, welke door velen was gekoesterd, dat docr deze monetaire maatregelen de weg naar een vrijer internationaal han delsverkeer zou worden geëffend, is nog niet in vervulling gegaan. Op het gebied van het internationale be talingsverkeer bleef de situatie eveneens nog moeilijk, terwijl in het qlgemeen nog weinig uitzicht bestond, dat de bestaande restricties spoedig zullen verminderen. De 'situatie in ons land. Het behceft geen betoog, dat de hier boven geschetste moeilijkheden op een land als het onze. dat zoo zeer op het bui- tenlandsche handelsverkeer is ingesteld, haar terugslag deden gevoelen. Dat het economische leven desondanks, ook reeds vóór het loslaten van den gouden stan daard, zoowel hier te lande als in Indië, teekenen van opleving begon te vertoonen, kon derhalve niet anders dan tot tevre denheid stemmen. De verbetering bleek o.m. uit de toeneming van den buitenland- schen handel reeds vóór October van het verslagjaar. Zulks mag ongetwijfeld war de beschouwd als de vrucht van de door de regeering gevolgde aanpassingspolitiek. Dat daarna de daling van onze valuta de verbetering verder heelt kunnen stimu- leenen, moet grcotAdeels werden toege schreven aan de omstandigheid, dat de aanpassing voor dleri reeds zeer ver was voortgeschreden. Bijzondere vermelding verdient het feit, dat het loslaten van den gouden standaard het Nederlandsche staatscredlet ln geenen deele heeft aangetast, hetgeen duidelijk bleek uit de koersontwikkeling der staats fondsen. De geld- en kapitaalmarkt werd hier te lande in de tweede helft van het Jaar ge kenmerkt door een dalenden rentevoet en stijgende fondsenkoersen. De daling van den rentevoet werkte emissies van nieuwe leeningen in de hand, voor het meerendeel uitgiften van publieke lichamen. De met de koersstijgingen op de effecten beurs gepaard gaande vergrooting der fondsenomzetten en de nieuwe emissies hadden op de resultaten van den effecten handel een gunstlgen invloed. De sterke daling van den rentevoet op de geldmarkt was daarentegen voer de rentabiliteit van het bankbedrijf minder bevordelijk. De daling werd veroorzaakt door het nog steeds in hocge mate achterblijven van de credietvraag bij het steeds grooter werden van het aanbod van geld. Resumeerende mag worden gecon stateerd, dat de gang van zaken, on danks de vele moeilijkheden, die zich nog steeds voordeden, in het algemeen niet onbevredigend was. De verdere ontwikkeling van het bedrijfsleven mag met vertrouwen worden tegemoet gezien. V De overeenkomst met de Geldersche Credietvereeniging. Zooals bekend, floten wij, aldus het ver- OcXOBer 1936 een overeenkomst tend.* slag, in OctOTer met de N.V. Geldersche Credietvereeni ging te Arnhem. Daarbij verkregen wij de optie het geheele bedrijf der vennootschap te koopen tegen een prijs in onderling overleg vast te stellen door de directie van de N.V. Geldersche Credietvereeniging en ons. De optie werd door ons uitgevoerd en omtrent den koopprijs werd volledige over eenstemming verkregen. Wij verbonden ons daartegenover de ge legenheid open te stellen door. houders van gewone aandeelen N.V. Geldersche Cre dietvereeniging, hun aandeelen om te wis selen tegen gewone aandeelen onzer ven nootschap met dien verstande, dat drie gewone aandeelen N.V. Geldersche Crediet vereeniging ad nominaal f. 500 konden worden omgewisseld tegen vier gewone aandeelen Nederlandsche Handel Maat schappij N.V. ad nominaal f. 250, welke in alle opzichten gelijke rechten hadden als de uitstaande gewone aandeelen, zulks van 1 Januari 1936 af. Bijna alle houders van aandeelen N.V. Geldersche Credietvereeniging maakten van deze gelegenheid van omwisseling ge bruik. Ten behoeve van deze omruiling vergrootten wij ons kap. met f. 5.000.000 en maakten daarvoor overigens gebruik van een gedeelte van de ten vorigen jare op onze balans voorkomende certificaten van aandeelen onzer maatschappij ad no minaal f. 1.902.250. Het resteerende ge deelte dier certificaten werd door ons ver kocht. Het geplaatste kapitaal der Maar- sohappij werd daardoor gebracht op f. 40.000.000. Van het met deze transactie verkregen agio werd een bedrag van f. 2.000.000 aan gewend tot versterking van onze bijzon dere reserve, terwijl het restant aan een onder „diverse crediteuren" voorkomende reserve werd toegevoegd. Het bedrag van de open reserve der N.V. Geldersche Credietvereen ad f 2.000.000, werd door ons ten deele afgeschreven op de boekwaarde van de gebouwen, ten deele gebruikt ter versterking van de pensioen reserve van de stichting „pensioenfonds van de Nederlandsche Handel-Maatschap- pij N.V.", ter zake van de pensioenvoor ziening van het overgenomen personeel. De samenvoeging van het bedrijf der N.V. Geldersche Credietvereeniging met het onze voldeed geheel aan Onze verwaohting. Het netto resultaat van de samenge- 7De fijnste jonge J groenten Voopi I boontjes k?"?c°Zw»Dcnbcrg- (rijcbmtbeinw n Mik sis kw.men ze zoo bet veld.. ni na kt nat smaakt! 1189 tingez. svied.» De Boskoopsche Bloemententoonstelling. Met Pinksteren groote drukte verwacht. Voortaan ieder jaar een expositie. Nu de Bloemententoonstelling te Boskoop rerds sinds 21 April duizenden bezoekers trekt, hebben wtj daar gisteren nog eens een kijkje genomen en er ons van overtuigd dat nog niets van de schitterende bloemen en bloesempracht verloren is gegaan. Nog immer is deze expositie een lust voor 't oog: zulks is 't gevolg van het feit. dat de inzenders er een eer instel len, alles in zoo goed mogelijke conditie te houden. De voorraad ververschings- materiaal, waarover de nijvere Boskoo- pers beschikken, is dan ook eenvoudig onuitputtelijk. Men zie de zorg, waar mee telkens nieuwe planten gearran geerd worden, daar waar wellicht op sommige plaatsen een deel der bloemen mocht verwelken. Doch daarnaast is 't merkwaardig, toch ook te kunnen constateeren, hoe uitstekend „houdbaar" vele der bloem en plantcnproducten blijken te zijn: deze zien er nog even „gezond" uit als op den openingsdag 1 Naar de voorzitter de heer Oosthoek ons mededeelde, werden tot Zondag j.7. 75.000 bezoekers geteld Men mag dus. wat de belangstelling oetreft, bijzonder tevreden zijn. De autoriteiten w.o. vele gezanten voegde bedrijven over het afgeloopen jaar en de gezelschappen, die lederen dag de is f. 4.001.326.24. Bij hst vaststellen der bedrijfsresulta ten lieten wij buiten beschouwing de hoo- gere geldswaarde van diverse onzer activa, die een gevolg was cf in verhand stond met de in September 1936 getroffen mo netaire maatregelen. Voegen wij bij het bedrijfsresultaat van 1936 het per ultimo December 1935 naar nieuwe rekening over gebrachte saldo der winst- en verliesreke ning over 1935 groot i. 281.127.78, dan be draagt dit tezamen f. 4.282.454.02. Na af trek van een bedrag groot f. 298.146.62, het welk naar nieuwe rekening wordt overge bracht, blijft ter verdeeling f. 3.984.307.40. Na overleg met den raad van commis sarissen is besloten, dit bedrag als volgt te verdeelen: Afschrijving op vaste eigendommen f 982.807.40. Versterking van de bijzondere reserve f 1.000.000. Verdeeling onder aan deelhouders f. 2.001.500. Dit laatste bedrag maakt een uitkeering mogelijk van 5 pCt. op de preferente aandeelen en 5 pCt. op de gewone aandeelen. De jubilaris werd in 1886 te Vllssingen geboren en in 1911 candidaat in Gelder land, om 12 Mei 1912 te Wieringerwaard in zijn eerste gemeente te worden bevestigd. Vandaar vertrok hij in 1914 naar Rhenoy, welke standplaats ln 1921 met Oostzaan verwisseld werd. In 1924 vertrok de jubila ris naar Oudshoorn, om 10 Febr. 1928 eer vol ontslag te ontvangen in verband met zijn benoeming tot predikant te Parama ribo, waar hij 4 Maart van dat jaar zijn ambt aanvaardde. Het vorig Jaar aan vaardde ds. v. Linschoten zijn ambt te Berkhout. De jubilaris was voorheen lid van het hoofdbestuur van den Bond van Neder landsche Predikanten en in Paramaribo le- gerpredikant en voorzitter van het college van regenten van ,,'s-Landsgrond Boni face". alsook van de Prot. Leprozenvcreenl- ging „Bethesda". De openbare herdenking zal zich slechts bepalen tot een gedachtenisrede, die de jubilaris a.s. Zondagmorgen voor zijn ge meente houden zal. ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE. De voorjaarszitting. In het gebouw van de Algemeene Synode van de Ned. Herv. Kerk te 's-Gravenhage is gisteren aangevangen de voorjaarszitting van de Algemeene Synodale Commissie onder presidium van dr. P. Smit, Ned. Herv. predikant te Heumen (Geld.). De samenstelling van de commissie heb ben we reeds gemeld. De president opende de zitting op ge bruikelijke wijze en heette allen welkom, inzonderheid met een enkel woord den secr. ds. D. den Breems, begroetend, nu hij van zijn ziekte weer mocht herstellen. Na aanvulling van het agendum rappor teerde de secr. over de sedert de najaars zitting gedane spoedzaken. Tot leden van de commissie voor de af schriften van staten en kosten werden be noemd ds. F. Tammens te Oostwold (Wk.i, ds. J. W. J. Addink te Heeze (Br.). De vergadering besloot zich te doen ver tegenwoordigen bij de viering van het 10-jarig bestaan van de Ver. van Ned. Herv. stichtingen voor Zenuw- en Geestes zieken op 3 Juni as. Hierna kwamen aan de orde de aangele genheden van het Fonds voor Noodlijdende kerken en personen. De rekening over 1936 sluit ln ontvangsten en uitgaven met een eindcijfer van f. 80.691.63. De balans heeft een eindcijfer per 31 Dec. J.l. van f. 399.277. De collecten brachten f. 975 minder op, de giften f. 7 meer dan het vorige jaar. Aan rente werd f. 1300.57 minder ontvangen door den lagen stand der prolongatie renten. Van H. M. de Koningin werd wederom een gift van f. 2000 ontvangen. Aan groote toelagen werd f. 21.750 uitgekeerd. Aan deze toelagen moet nog f. 44.900 worden uitbetaald. Wordt voor kleine toelagen f. 10.630 aan gemeenten en personen be schikbaar gesteld, dan kan er voor groote toelagen over f. 21,230 worden beschikt. Door voortdurend stijgen der koersen van de obligaties is het nadeellg koersver schil Grootboek, hetwelk ln 1935 f. 16.252 bedroeg, veranderd ln een voordëelig koersverschil groot hetzelfde bedrag. De effecten stegen van f 20.995 tot f. 31.380. Voor herstel of bouw van kerken en pastorieën kwamen aan aanvragen uit de groote toelagen 29 De president verdaagde hierna de zitting tot hedenmorgen. ZENDINGSDAG OP „OUD-POELGEEST". Op 16 Juni wordt op het landgoed „Oud- Poelgeest" te Oegstgeest een zendings middag gehouden, waar zullen spreken de voorzitter van den Gereformeerden Zendlngsbond ds. J F. H. Remme van Amsterdam, ds. I. Kievit van Baarn en ds. W. J. van Lokhorst van Hilversum. tentoonstelling komen bezich .gen, vormen mede een respectabel aantal. Voorts werden honderden kinderen uit Boskoop en omgeving, alsmede vele werk- loozen (afdeelingen ontwikkelingscursussen enz.) in de gelegenheid gesteld van de expositie te genieten. Opvallend groot was ook het aantal bui tenlanders. dat met bewondering van het geëXDOseerde kennisnam. Kweekers, op het oogenbllk ln andere landen op reis zijnde, meldden dat vele vreemdelingen, die in het vak geïnteresseerd zijn van plan waren, hun Plnkstervacantie nuttig te besteden en daartoe een bezoek aan Boskoop in hun programma hadden opgenomen. Reden, waarom het Tentoonstelltngs- bestuur niet aarzelde, de openstelling tot 18 Mei te verlengen, zoodat men gedurende de Pinksterdagen nog een groot bezoek verwacht. De enorme hoeveelheid planten en bloemen, waarover men te Boskoop be schikt. zou overigens met gemak een open stel ling tot Juli gedoogen! Met grooten dank heeft de heer Oosthoek ons nog gesproken over het bezoek van H.M. de Koningin, die zich zoo waardee- rend over de inzendingen heeft uitgelaten. Toen de inzender de heer J. Dijkhuis, wien als Eere-prijs de zilveren medaille van Hare Majesteit was toegekend. Haar be dankte. wenschte Zii hem geluk, onderwierp ziin groep aan een tweede beschouwing en verklaarde zich met die toekenning van deze onderscheiding zeer Ingenomen. Het plan van aanleg van den heer van Straaten van Nes doet alle inzendingen voortrefielijk tot hun recht komen. Dit plan heeft buitendien nog twee uitstekende eigenschappen: nJ. de naden bieden vol doende ruimte om ook bil overgroot bezoek allen te bergen, terwijl de verdeeling van naden en open ruimte zoodanig i«. dat be zoekers, zonder anderen te hinderen, zich in elke richting kunnen begeven, wat op Nederlandsche Bloemententoonstellingen maar zelden 't geval ls. Wie herinnert zich niet het commando: „Aanéénsluiten en langzaam doorloopen?" Grappig was 't zien. aldus de heer Oost hoek. hoe dat zoo dikwijls gehoorde bevel hier nog nawerkt. Maar al spoedig ont dekt het publiek, dat men te Boskoop vol komen wordt vrijgelaten, waarvan men dan ook met dankbaarheid gebruik maakt. De heer v. Straaten van Nes heeft ons nog met nadruk gewezen op zijn wensch. dat nog eenmaal ziin denkbeeld, de tot standkoming van een „Nationaal Park" verwezenlijkt, moge worden. Daarin dienen dan de cultures van de geheele bouwkwee- kertlo ogenomen te worden en het zal de grootste belangstelling, ook van de buiten landers. trekken. Een Nationaal Park zal van groote cul- tureele beteekenls kunnen zijnl Een zijner wenschen ls voorts, dat de Nederlandsche tuinarchitecten ln volgende jaren te Boskoop tijdens een tentoonstel ling gelegenheid zullen krijgen met be hulp der Boskoopsche producten een voor- en achtertuin naar eigen smaak en inzicht te anrangeeren, om zoodoende te toonen, wat zij kunnen I HEDEN. Gerecht 10: Theosophlsch Genootschao 8 1/4 uur nam. Nutsgebouw: Prop.-avond Vrouwen Vrt, desbond. 8 uur nam. Stadszaal: Generale repetitie „Coa Amore", 7'/j uur nam. Donderdag. „In den vergulden Turk": Ledenverg. 3 October-Vereenlging. 8 1/4 uur nam. Nutsgebouw: Demonstratie „Motten-i kast", 2'/t uur nam. Stadszaal: Pinksterconcert „Con Amore", 8 uur nam. Oegstgeest 1 PatronaatsgebouwUitvoe ring O.G.A.V. 8 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam „Etn Madel vom Ballet". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdag, middag 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopende voorstelling en 8 uur nam Trianon-Theater, Breestr. 31: 8 uur nam I „Première". Donderdag, Vrijdag, Zaterdag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag Engelsche Kro- ningsfilm, 16 uur nam. Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling, I Lido-Theater. Steenstr. 39: 8.15 uur nam. „Amsterdam bij nacht". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. I ■Zondag doorl. voorstelling van 27 uur en te 8.15. Het Nieuwe Roxy-Theater, Haarl.str. 7 „Dancingfeet" t. e. m. Zondag as. lederen middag 2.30 u. 's avonds om 7 en 8 1/4 uur. Zondag vanaf 2 uur. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur: Jeugdvoorstelling. „Casino-Theater", Hoogewoerd 49. 8 uur nam „Een liefdesparade". Zondag 47 en 811 uur; Woensdag- en Zaterdagnam. te 2'/i u. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor SDoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Mei a.s. (Ie Pinksterdag) waargenomen door de apothekenP. du Croix, Rapenburg 9, telef. 817 en P. B. de Metz, Kamerl. Onnesl. 28, telef. 3553. Maandag 17 Mei (2e Pinksterdag) neemt I waar apotheek: M. Boekwijt, Vlschmarkt t I telef. 552. Voor Oegstgeest: mej. J. Doedens, I Wllhelminap. 8, Telef, 274. 1169 (Ingez. Med.) Vele bezoekers hebben werkelijk nota genomen, van hetgeen te Boskoop In woord en geschrift naar voren is gebracht. D.W.Z., zij reageerden op de gegeven wen- I ken, hun tuinen aan te vullen met nieuwe en betere planten, hetgeen dus een groot voordeel voor de Boskoopsche kweekers la Afgezien van de handelsvoordeelen belooft het flnancieele succes dezer expositie zeer goed te wordende verwachting is, dat de inkomsten der vorige tentoonstelling be- langrij'k overschreden worden. Gezien de uitkomsten, ls het Bestuur voornemens de vereeniging te advisee- ren tot het voortaan houden van een j „Jaarlijksche Tentoonstelling". In 't vervolg zou deze dan in <1° j 'maand April steeds het karakter kun nen aannemen van een Nationaal J Bloemenfeest". Zooveel mogelijk sul len dan steeds nieuwe ideeën naar I voren gebracht worden, om de interesse der bezoekers geboeid te houden. Vrijdagavond wordt bezoek verwacht van j de R'damsche Zwemclub R.D.Z. onder lei ding vam mevr. v. Wijckhuisen. Tot de be zoekende zwemsters zullenbehooren Willy den Ouden. Rie Mastenbroek, de nieuwe aanwinst R/ietje van Veen, alsmede de Deensche zwem-sterren Ragnhild Hveger en Valbcrg Christensen. Een aardig denkbeeld is, dat de inwoners van Boskoop en de omliggende gemeenten, t.w. die van Alphen. Zwammerdam. Hazers- I woude en Reeuwijk in komende dagen |j tegen gereduceerden prijs de tentoonstel ling mogen bezoeken. De waardeering uit het buitenland voor deze expositie ls bijzonder groot. Wij zagen j diverse enthousiaste getuigenissen in bui- tenlandsohe bladen o.a. ook uit Amerika, alsmede van vooraanstaande vakgenooten uit Duitschland. Een bewijs hoezeer de roem van Boskoop de roem van Nederland over de ganscne wereld uitdraagt! Tijdens de persconferentie, waarop onze bovenstaande mededeelingen werden gf daan, is ook hulde gebracht aan den bur gemeester van Boskoop mr. Verkerk, °P wlen de Boskooper trotsch ls en die geh«' met 't vak meeleeft. Gedurende een rond gang door de gemeente Boskoop is o» overtuigend gebleken, dat deze gemeente zelve op vele punten nog als een bloemen tentoonstelling is te beschouwen wie boy- een bezoek brengt aan de Rozenlaan of Zuid, 't Arboretum en 't Rosarium worm getroffen door een schitterende bloemen weelde, een Boskoopsche attractie niemand zich mag laten ontgaan. Mogen zij, die Boskoop tot nu „links" lieten liggen, er met Pinkster'0 alsnog heengaan; de Boskoopsche V ducten en de fraaie gemeente eUn belangstelling ten volle waard! 2-2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6