BUITENLAND N AT IO N A L E De kroning van het Engelsche Koningspaar LEIOSCl DAGBLAD Eersle Blad Woensdag 12 Mei 1937 tfoe.' AKKERTJES LEVENSVERZEKERING-BANK [Voor 163,— 's-jaars 10.000- Een indruk van de Mali Uitmuntende regeling van de Londensche politie BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Voorstel tot een monetaire conferentie. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW Vergadering der afd. Leiden cn Omstreken. De afdeeling Leiden en Omstreken der Hollandsehe Maatschappij van Landbouw Ihield sisteravond de voorjaarsvergadering an hotel ..Den Burcht' Te ruim acht uur opende ce voorzitter, de heer C Bakker deze bijeenkomst, heette het niet zeer Groote aantal opgekomen leden welkom en herdacht het verscheiden van den heer F. A. M. Dieben die vele jaren zijn beste krachten heeft eegeven als bestuurslid en penningmeester van deze afdeeling. De secretaris dr. D. G. Ubbels las daar na de notulen der.vorige vergadering, welke notulen geen aanleiding gaven tot oo- of aanmerkingen en daarna werden goedge keurd. Vervolgens bracht hij als waarne mend penningmeester verslag uit over 1936, 'betreffende den financieelen toestand der afdeeling De inkomsten bedroegen f. 192.05 en de uitgavenf. .185.40, zoodat er een klein batig saldo is overgebleven. De heeren J. van Zijverden en Ph. van Gelderen werden door den voorzitter aangewezen de be scheiden van den penningmeester na te zien. we'.ke stukken in orde werden be vonden. Vervolgens werd door den voorzitter het punt „Bedrijfs-vereenigingen" ingeleid. Waar een dergelijke vereeniging met goed keuring van de Regeering wordt opgericht, kan de veehouder-landbouwer allerlei ad viezen betreffende zijn bedrijf bekomen. De vereeniging ressorteert ondej een landbouw ingenieur die geholpen door zijn deskun dige medewerkers, den toestand ter plaatse opneemt, hetgeen ongeveer aan kosten meebrengt 10 cent per in gebruik zijnde hectare land. Aangezien in de omgeving van Zoeterwoude reeds eer. dergelijke vereeniging is gegrondvest, werd aangera den zich hierbij aan te sluiten. Voorloopige aangiften kunnen worden gedaan bij de NV. Bonda's Veevoederhandel te Leiden. Een verslag van den afgevaardigde naar de laatst gehouden algemeene vergadering, was daarna aan de beurt. Aangezien deze vergadering hoofdzakelijk ging over voor of tegen devaluatie, had dit verslag zijn groot ste waarde reeds verloren, nu de devaluatie werkelijkheid was geworden. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering van 19 Mei a.s. te Rotterdam handelde meerendeels over crisismaatregelen en de zoo mogelijk eventueele opheffing daarvan; uit de gehouden discussie hier over kwam men ten slotte tot die conclu sie dat hoe spoediger de meeste beper kingsmaatregelen zullen worden opgeheven des te beter, vooral die betreffende de melk en veeteeltbeperking. Als afgevaardigde naar deze vergadering werd gekozen de heer C. Bakker, terwijl de secretaris als plaatsvervanger werd aange wezen. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Photographische photometrie van veran derlijke sterren in Centauri", de heer W. Ch. Martin, geboren te 's-Gravenhage. Geslaagd voor het Candidaatsexamen Wls- en Natuurkunde letter K, de heer G. B. Baerends (Den Haag); idem letter B. de heer H. Bolder Rotterdam i; voor het Doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Plantkunde, mej. M Boshuizen (Oegstgeest)idem, hoofdvak Scheikunde, de heer R. Nieuwenhuijs 'Den Haag). Candidaatsexamen Indisch Recht, de heer A. F. Sloet van Oldruitenborgh (Den Haag) en W. L. Schmid (Den Haag). BRIDGE-DRIVE „D.D.S." DE ALGEMEENE TOESTAND TURKSCH BEZOEK AAN ROEMENIE. Opmerkelijke beslissing Engelsch Hooggerechtshof. 16 dezer brengt de Turksche minister van buitenl. zaken, Roesjdi Aras. een officieel oezoek aan Boekarest. Den 17en zal hij weet vertrekken. Het Duitsche Nieuwsbureau publiceerde gisteren uitvoerig en met vermelding van de namen der dagbladen een verweer te gen de ..Engelsche pershetze" jegens Duitschland en schrijft c.m.. dat deze En gelsche leugencampagne onder één leiding tegen Duitschland gevoerd Wordt"*. Het D. N. B. schrijft verder, dat is vastgesteld, dat het bij de persopruiing wegens een z.g.n. bombardement van Guernica door Duit sche vliegtuigen om een schandelijke ma noeuvre gaat, waarbij ook Engelsche pro- paganda-instanties betrokken zijn geweest; het gelijke wachtwoord voor deze leugen opruiing was geen oogenblik te miskennen. Volgens het D.N.B. steekt hier de propa ganda voor de Engelsche herbewapening achte; 0 Het Engelsche Hooggerechtshof heeft gisteren verklaard, dat het de Bank van Ethiopië als ontbonden en als niet meer bestaande beschouwt. Deze uitspraak werd gedaan door rechter Clausen naar aanlei ding van een proces, dat de Bank van Ethiopië aanhangig had gemaakt. Clausen verklaarde, dat de Britsche re geering erkegd had. dat de Italiaansche regeering in feit ook de regeering over het onder haar controle staande gebied uit oefent Meer dan honderd deelnemers. De Bridge-club .D-D.S." (De Down-slag) hield gisteravond in de zalen van café restaurant „Zomerzorg" haar laatste brid ge-drive in dit seizoen. Blijkbaar was er van de vorige drives een zoodanig gunsti- gen roep uitgegaan, dat de animo ditmaal grootsche afmetingen begon aan te nemen. Niet minder dan 112 personen meldden zich voor deelneming aan, zoodat er liefst aan 28 tafels werd gespeeld, verdeeld over vier groepen. Ondanks het massale karakter van dezen kamp was de organisatie voortreffelijk verzorgd en had alles een zeer vlot verloop, zoodat kort na middernacht de voorzitter, de heer C. Guldemond kon overgaan tot de ■uitreiking der prijzen bestaande uit kunst voorwerpen. Een woord van lof voor de keurige orga nisatie is zeer zeker op z'n plaats! BELGIË Amendement op de amnestiewet. De desbetreffende commissie van de Ka mer heeft met 4 tegen 3 stemmen bij 3 onthoudingen een amendement op de Am nestiewet aangenomen, waarbij zij, die hel recht van verkiesbaarheid "willen genieten, het verzoek hiertoe moeten richten tot den koning binnen zes maanden na afkondi ging van de wet. Zij moeten zich dan ver plichten trouw te zijn aan den koning er. de grondwet na te leven. DANZIG Poolsche bladen verboden. De edities van Dinsdag van de Poolsche bladen „Illustrovani Kurjer Codzienny" en de .Kurjer Poranny" zijn verboden wegens tendentieuze berichtgeving. 3EMENIË Vcr^Jjeriting IVest-grens. Binnenkort zal aan de Westgrens van Roemenië begonnen worden met het aan leggen van een versterkingslinie naar voorbeeld van idc Maginot-linie. In een communique van den minister- taad wordt medegedeeld, dat de jongelie den. die hun verplichten arbeidsdienst moeten vervullen, hier te werk zullen wor- len worden gesteld. ROTTERDAM verzekert 30-jarige uitkering bij overlijden Jild (Inseï. Med.1 Het jubileum van den heer van Llen- den bij de N.Z.H. is niet op 19, doch op 13 Mei. Al Ge U na lange besprekingen in xookerige lokalen moe en aigemat pevoeli, oi als Ge U veel te druk hebt gemaakt, neem dan toch zoo'n "AKKERTJE", dan knapt Ge waar op. AKKER-CACHETS Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. 1186 dngez Med.» DUITSCHLAND Ernstige malversaties. Op bevel van den rijksminister van landbouw. Walter Darré zijn alle functio narissen van den nationaal-socialistischen boerenbond in Westfalen uit hun functies gezet. De leden voor dezetpntslagen wordt ge heim gehouden, doch het gerucht is in omloop, dat malversaties zouden zijn ge pleegd ten bedrage van millioenen rijks- mark. De nationaai-socialistisohe pers ver klaart echter, dat dé afzetting van de lei dende functionarissen der Westfaalsche boerenorganisatie uitsluitend het gevolg is van „meeningsverschillen over de wijze, waarop de boerenbeweging geleid dient te worden". Het voegt echter er aan toe „dat, wanneer zich onregelmatigheden zouden voordoen, deze door het nationaal-socia- lisme radicaal worden onderdrukt". De opwinding, welke zich van de be volking van Westfalen heeft meester ge maakt. is te grooter, daar nauwelijks twee maanden geleden een aantal hooge func tionarissen te Düsseldorf, met den burge meester aan het hoofd, wegens ernstige malversaties werd ontslagen. ■0 Tijdens een bijeenkomst van de N.S.K.K.- brigade-Westfalen, heeft generaal Seydel tien nieuwe motorrijwielen geschonken aan de Hitlerjeugd. De generaal verklaarde bij deze gelegen heid, dat op het oogenblik de gemotori seerde afdeclingen van de Hitlerjeugd vijftigduizend leden tellen. HONGARIJE Rede van oud-ministerpresident Bethien. Bij de behandeling van de begrooting heeft de vroegere ministerpresident, graaf Bethien in het Huls van Afgevaardigden een rede gehouden, die in politieke krin gen te Boedapest sterk de aandacht heeft getrokken Ten aanzien van de buiteniandsche politiek, betoogde Bethien, dat er voor het oogenblik voor Hongarije geen Duitsch gevaar bestaat. De politiek der Kleine Entente daarentegen was er op gericht, iedere welgemeende poging van Hongarije tot herleving te doen mislukken. Een nieuwe oriënteering der Hongaarschc politiek, waarvoor som migen pleiten, zou volgens Bethien, de ineenstorting van het land bcteekenen Ten aanzien van de Hongaarsche min derheden verklaarde Bethien. dat de re geering, indien rechtstreeksche besprekin gen met de buurlanden van Hongarije en In de eerste plaats met Roemenië. op niets mochten uitloopen, een Internationale ac tie ten gunste dezer minderheden in het j leven zou moeten roepen Spr, onderstreepte voorts de noodzakelijk heid. dat Hongarije zooveel als mogelijk is aan zijn bewapening ten koste legt en drong bij de regeering aan op regeling van het Jodenvraagstuk zonder anti-semietisme aan te kweeken. GEBOREN. Hugo Cornelia, zoon van L. Kleiweg en M. J. Verhoeff Franciscus, zoon van F. Aarts en H. van Zutphen. ONDERTROUWD. J. van Dijk, jm., 24 jaar en J. M. van Brussel, jd 21 jaar - M, C. Overduln, jm. 28 jaar en E. M. Bril, jd„ 27 jaar. OVERLEDEN. 9' .^aken, Zn., 2 dagen L. van Hove, Zn., 2 jaar. FRANKRIJK Arrestatie van buiteniandsche terroristen. De Matin" meldt, dat de arrestatie van den terrorist Stephan Maruslc na een on derzoek in zijn kamer in een hotel in de Rue des Saint Pères te Parijs en met name door de ontdekking van een aanteeken- boekje met adressen heeft geleld tot de arrestatie van een tweeden oestadji, wiens identiteit geheim wordt gehouden. Deze laatste werd Zondagochtend in hechtenis genomen. In zijn koffers hebben inspecteurs negen percussie-bommen van 5 kg. leder ge vonden. Bij de ondervraging van den tweeden oestadsjl kwam het den inspecteurs voor, dat verband bestond tusschen de ont dekte helsche machines en de geheimzin nige ontploffing, welke zich op 5 Me; heeft voorgedaan In den sneltrein Bordeaux - Marseille in de buurt van Ales. Het blad voegt er aan toe, dat de inspec teurs goede reden hebben te denken, dat de ontploffing het gevolg is geweest van een ongeluk tijdens het transport. Het onderzoek heeft nog niet aan het licht gebracht, welke plannen de terroris ten koesterden, ENGELAND Eeredoctoraten van Oxford. De universiteit van Oxford heeft de prinsen Chichibu van Japan en Paul van Joego Slavië, die beiden aan deze univer siteit hebben gestudeerd, tot doctor ho noris causa in de rechtswetenschappen, en Jacques Bardoux, professor aan de school voor politieke wetenschappen te Parijs tot doctor honoris causa in de letteren be noemd. De autobusstaking wordt voorloopig niet uitgebreid. PORTUGAL Alfonso Costa overleden. De vroegere minister-president Alfonzo Costa, is plotseling overleden. Costa was een der stichters van de Por- tugeesche republiek. Het was onder zijn minister-presidentschap, dat Portugal den wereldoorlog inging. Bij den laatsten staatsgreep is hij uitge weken. Sindsdien woonde hij te Parijs. JAPAN. Seijoekai eischt aftreden van kabinet-Hayasji. Gistermiddag is het eerste congres van de parlementsfractie der Seijoekai-partlj, na de aigemeene verkiezingen van 30 April JJ., gehouden. In heftige redevoeringen werd geëischt. dat het kabinet-Hayasji onmiddellijk af treedt, zonder de bijeenroeping van de buitengewone zitting van den landdag af te wachten. VEREENIGDE STATEN De democratische afgevaardigde van Texas, Dies, heeft in het Huis van Afge vaardigden een resolutie ingediend, wel ke ten doel heeft president Roosevelt te vragen zoo spoedig mogelijk een in ternationale monetaire conferentie bijeen te roepen. Het programma van deze conferentie zou moeten zijn: Ten eerste: stabilisatie van de deviezen op soliden grondslag, welke groote fluc tuaties van hun koopkracht onmogelijk maakt; Ten tweede: het Instellen van een bi-me talen basis voor de deviezen; Ten derde: een rechtvaardiger verdeeling van de wereldvoorraden goud en zilver, op dat ieder land een redelijke dekking heeft voor zijn geld in omloop en het vergemak kelijken van den internationalen handel; Ten vierde: een organisatie, welke den aankoop van grondstoffen vergemakkelijkt. In zekere kringen gaat het gerucht, dat Roosevelt na zijn terugkeer van vacantie het vraagstuk van een Internationale con ferentie zal bespreken. Dies heeft verklaard, dat de bron van de internationale vijand schappen ligt in het feit, dat sommige lan den zijn lamgelegd in den wisselhandel en daardoor niet voldoende grondstoffen voor hun industrie kunnen koopen. In aansluiting op het reeds gemelde in het 3e Blad noe het volgende: Ongeëvenaard van praal en schittering, van rijkdom en kleurenweelde en exotische Dracht was het. schouwspel dat meer dan drie millioen menschen vandaag hebben gadegeslagen cn ongeëvenaard zal het blij ven tot een gebeurtenis van even groote beteekenis als deze opnieuw aanleiding zal zijn tot een zoo groot vertoon van alle;, dat voor den vaderlandslievenden Enge'.schman het symbool is van de macht en de heer- lHkheid van het Britsche ritk en dat ook od eiken buitenlander een diepen indruk moet maken. Geen ander rlik ter wereld kan zulk een schouwspel bieden, dat -typisch Britsch is in zijn traditie berustende schittering, in zijn zelfbewust en toch niet opdringend machtsvertoon, in het. als vanzelfsprekend blleenbrengen van de machtigste heer- schers over volken van schier alle landen, die hier echter slechts als vazallen aanwezig zijn van het Britsche riik. om door hun aanwezigheid tot de heerlijkheid daarvan bit te dragen Nergens ter wereld vindt men een zoo groote keur van de prachtigste uniformen, zelfs voor de manschappen van de geringste rang die deel uitmaken van schier alle regimenten, waarvan ve'.e geworteld zijn in de historie en de traditie van het Britsche rijk. Toen deze bonte mengeling van kleuren van uniformen, wapenstukken en paarden tegen half elf over de Mali trok. slaagde de zon er juist in door het wolkendek heen te breken Tienduizenden stonden ter weerszijden van de Mali geschgard. De met rood en blauw gedrapeerde Admlrality-arch, ver sierd met bloemen en de witte marine-' vlag der Britsche admiraliteit, vormden n monumentale afsluiting van de breede avenue, welke van begin tot eind gevuld was met ruiters in de bontste kleedij. of ficieren in rood, goud en blauw, de schit terendst uitgedoste bands van de bereden garderegimenten op blinkend witte schim mels met hun indrukwekkende paukenis- ten te paard en de Oostersche pracht van de voor de koninklijke koets uitrijdende Indische vorsten. De muziek der militaire bands, het ner veuze gehinnik en getrappel der paarden en het geroezemoes van de menigte, ver vult de lucht. Dan klinken commando's en de matrozen, die aan weerszijden van den rijweg 'n dubbele rij front maken, presen teeren in twee stramme bewegingen het geweer. Het voorbijtrekken van de gouden karos met het koninklijk paar, is een symphonic van goud, wit en rood en een daverend ge juich, dat geen einde wil nemen. Koning George en Koningin Elizabeth, beiden gehuld in 'n mantel, waarvan men slechts de wit-hermelijnen kragen ziet, buigen en wulven. Het wegstervende gejuich leeft op, als men onder de hooge officieren, die de koets vol gen den Hertog van Kent en den Hertog van Gloucester herkent, de eerste in blauwe kapiteins-, de tweede in rbode generaals uniform. Er volgen nog eenige staatsiekoetsen en ruiterescadrons, maar dan is alles voorbij en het schouwspel, waarvoor velen van gistermiddag af op straat hebben gewaakt, is voorbij. De meesten trachten de Mall en White hall te verlaten en aangezien langs de rest van den weg de afzetting gehandhaafd blijft tot vanmiddag als de stoet van West minster Abbey naar Buckingham Palace, zal terugkeeren, kan men slechts in de richting .van St. Jamespark en Victoria wegkomen. Bewonderenswaardig is de verkeersrege ling van de Londensche politie, waardoor ondanks de reusachtige ménschenmenlgte, die op de been was, vanmorgen tot het laatste uur elk punt van de route nog te bereiken was en men eigenlijk voortdurend ,,doorlaat"-wegen heeft kunnen openhou den. Ondanks alles, wat van hun geëischt wordt, blijven de bobbies vriendelijk, zacht moedig, beleefd en hulpvaardig. Bewonde renswaardig is ook de zelfdiscipline en hu mor van het publiek, dat elke aanwijzing met volmaakte rust terstond opvolgt en daardoor de taak van de politie belangrijk verlicht, zoodat vaak, zelfs op de drukste punten, opvallend weinig politle-personeel aanwezig behoefde te zijn. Natuurlijk vallen op vele plaatsen men schen flauw, vooral vrouwen, gewoonlijk als gevolg van de te lange nachtwake. Slechts voor de nauwe ingangen der on dergrondstations, welke waren aangewe zen, om de menigten af te voeren, ont stond af en toe een zeer hevig gedrang, waardoor soms de treinen half leeg moesten wegrijden, terwijl buiten honder den worstelden om er in te komen. Dit houdt echter weinig verband met de bus staking. omdat in dit stadsdeel vandaag toch geen autobussen zouden zijn toegela ten, terwijl de ondergrond het voordeel biedt, dat hij onder de voor alle rUverkeer gesloten stadsdeelen doorrijdt, naar de bui tenwijken en de bulten de route gelegen stadsdeelen. Een dissonant, Bij een vechtpartij welke zich van ochtend vroeg heeft voorgedaan is een per soon gedood terwijl verscheidene personen gewond werden. De twist ontstond toen de menigte haar plaatsen ging Innemen langs den weg, welke dë stoet zou volgen Drie personen moesten naar het zieken huis worden overgebracht. Niemand werd gearresteerd. Regen verwacht. Het ministerie van luchtvaart heeft te 12 uur medegedeeld, dat hevige onweers buien, die in het Zuidwesten van Engeland hingen, zich in de richting van Londen be wogen. Tegen 3 uur wordt regen verwacht, Algemeene Ongevallenverzekering voor onze abonné's. MEXICO Samenzwering tegen de regeering ontdekt Heropening van kerken. Te Mexico City is een samenzwering ontdekt tegen de regeering. Verscheidene personen, die steun verleenden aan de op standelingen in den staat Guanajuato zijn in hechtenis genomen. m 0 Te Mermosillon, de hoofdstad van den staat Sonoa, is gisteren op last van den gou verneur de kathedraal, welke sinds drie Jaar gesloten is geweest, weer geopend. Ook te Huatusco, in den staat Vera Cruz, zijn de katholieke kerken heropend. Hierbij brengen wij onder de aandacht van onze abonné's, die niet jonger dan 16 jaar en niet ouder zijn dan 84 jaar. dat zij zich wederom tegen ongevallen kunnen verzekeren en wel tot 30 April 1938. De verzekering, die wij bij de N.V. Ver zekeringsbank der Oude Haagsche van 1836 te 's-Gravenhage hebben afgesloten, luidt wat het bedrag der uitkeeringen betreft o.a als volgt: a. f 500.— ingeval van overlijden binnen een maand na den dag. waarop het ongeluk voorkwam b. 400.— bij verlies van belde oogen belde handen belde voeten, ol één hand en één voet. of één hand en een oog, ot één oog en één voet tezamen, binnen 360 dagen na het ongeluk. Voorts wanneer het ongeluk onge neeslijke verstandsverbijstering tengevolge heeft, die de uit oefening van het beroep ot het bedrijf onmogelijk maakt. c. 200.— bij verlies van êén hand. één voet of één oog, binnen 360 dagen na het ongeluk. d. 100.— bij verlies van één duim ot beide duimen ot van één wijs vinger of beide wijsvingers e. 50.— bij breuk van een been ot arm f. 15.— bij verlies van eiken anderen vinger, binnen 360 dagen na het ongeluk. De volslagen onbruikbaarheid van één der hiervermelde llchaamsdeelen wordt met verlies gelijk gesteld, zoo ook staat ten opzichte van het oog, blindheid met verlies gelijk. Bij verlies ol volslagen onbruikbaarheid van meer dan één vinger van dezelfde hand, kan het gezamenlijk bedrag der uit keeringen voor alle verminkte (of volslagen onbruikbaar geworden) vingers niet meer bedragen dan voor het verlies (ol vol slagen onbruikbaarheid) der hand is vast gesteld. Een schadevergoeding voor overlijden en verminking of verstandsverbijstering tegelijk, wordt niet uitgekeerd. Alle bekomen verwondingen, hierboven niet genoemd, geven geen recht op ult- keerlng. Een leder, die zich wil laten Inschrijven voor deze verzekering betaalt 10 ets. admi nistratiekosten. waarna hem of haar een inschrijvingsformulier overhandigd wordt, hetwelk zoowel voor de(n) ingeschrevene als voor ons. als bewijs geldt, dat die abonné verzekerd Is en wel op de voor waarden als op het inschrijvingsformulier vermeld. Daartoe moet men zich persoonlijk aan ons bureau opgeven, terwijl onze abonnes In de omgeving zich tot onze respectieve lijke agenten kunnen wenden. Postabonné's kunnen schriftelijk hu11 wensch aan ons kenbaar maken. Zij. die reeds gedurende het afgeloopen jaar verzekerd waren en dus In bel bezit van een inschrijvingsformulier, kunnen de geldigheidsduur van dit inschrijvings formulier tegen betaling van 10 ets. administratiekosten, aan ons bureau laten verlengen tot 30 April 1938. Men verzuime dit niet. daar onte abonné's die in het bezit zijn van niet verlengde inschrijvingsformulieren, even als natuurlijk zij, die g^en inschrüv'nfs" formulieren bezitten, geen enkele »an" spraak kunnen doen gelden, wanneer hun een ongeval mocht overkomen. DE DIRECTIE. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2