BINNENLAND deeit li nude LEIDSCHE GROOTHANDEL TELEFOON 1965 LEID5CH DAGBLAD, Woensdag 12 Mei 1937 Vierde Blad No. 23657 De strijd in Spanje Mi v< Buitenbijts 78sie Jaargang Hr. Ms. Tromp op 24 Mei te water. De kolensaneering. Tegengaan van lintbebouwing. FINANCIEN Dividend der A. K. U. Kleurecht! 18 GROOTE POSTZAKKEN VOL Ruim 20.000 inzenders ontvangen dus een fraai doosje TJOKLAT LUXE A CHOCOLADE HOLLANDSCH ZWITSERSCHE CHOCOLADEFABRIEK-AMSTEROAR Engros verkrijgbaar bij de LANGEBRUG 35 UIT DE RAADZAAL LAND- EN TUINBOUW Plechtigheid zal doo. H.M. de Koningin worden verricht. Naar wij vernemen heeft H.M. de Ko ningin den wensch te kennen gegeven, de tewaterlating van den bij de Nederland se Scheepsbouwmaatschappij te Am sterdam voor de Koninklijke Marine in aanbouw zljnden flottieljeleider „Tromp" op 24 Mei a.s. persoonlijk te verrichten. Een adres van de middenstands bonden. De saneering van den brandstoffen- handel heeft op het punt gestaan in een te storten. Alle beperkende bepa lingen t. a. v. de coöperaties-b zouden komen te vervallen. Zoover is 't intus- schen niet gekomen. Om de saneering te behouden heeft de handel bij wijze van compromis, genoegen moeten nemen met een regeling, waarbij voor de bestelcoöpcraties de mogelijkheid bestaat een omzetvermeerdering te verkrijgen van gemiddeld 10 procent in vergelijking met het kolenjaar 1934/1935. De drie Nederlandsche midden standsbonden, die hierin een onbillijk heid voor den particulieren handel zien, hebben tot de kolenconventie en tot den minister van handel, nijver heid en scheepvaart een uitvoerig schrijven gericht. Hierin wijzen adressanten op het ver- lohil tusschen de a- en b-corporaties De coöperaties-a zijn volkomen gelijk te stellen met den particulieren handel, Immers deze houden ook voorraden en ver richten verder alle normale bedrijfsfuric- tles. De z.g. coöperaties-b echter, volgen een geheel ander systeem. Zij nemen de orders aan van leden en ook van niet leden, verzamelen deze en bestellen de be- noodlgde brandstoffen, welke na aankomst aan het station rechtstreeks worden afge haald of thuis bezorgd. De coöperaties-a verzorgen mede de permanente distribu tie, met alle daaraan verbonden kosten; de zoogenaamde „coöperaties"-b verzorgen enkel een soort gelegenheidsdistributie, uiteraard zonder kosten voor opslagplaat- een. houden van voorraad enz. De bedrijfsmatige detailhandel heeft een functie te vervullen bij de distributie van brandstoffen. Zonder goed geoutilleerden detailhandel is een behoorlijke distributie ondenkbaar. De coöperaties-b kunnen slechts bestaan tn haar distributie is slechts mogelijk, wanneer er een permanent distributie apparaat aanwezig is. De handel is voor waarde voor haar bestaan. De ongerijmd heid ligt hierin, dat genoemde „coöpera ties" van den eenen kant niet in staat zijn de distributie vla den handel geheel te vervangen, van den anderen kant echter bij volkomen vrijheid dienzelfden handel zoodanig zouden beconcuxreeren, dat deze in groote moeilijkheden zou geraken. Wij kunnen dan ook aldus de mid denstandsbonden in het optreden van de coöperaties-b niets anders zien dan een unfaire manier van concurreeren. Concur rentie in den eigenlijken zin van het woord is slechts mogelijk tusschen gelijke of ten naastenbij gelijke partijen. In een behoorlijke saneering behoort o. 1. aan de coöperaties-b geen enkel werkter rein te worden overgelaten. Wanneer door den ondermijnenden in vloed van de gelegenheidsdistributie de Positie van den handel zwakker wordt, kan dit niet nalaten in ongunstigen zin te wer ken op den toestand van de transport arbeiders in den kolenhandel. De kolenconventie heeft oorspronkelijk voor de coöperaties-b beperkende bepalin gen aangelegd. Dit gaf blijk van een juist inzicht in de verhoudingen zooals die be staan in den brandstoffenhandel. Het be staande wordt geëerbiedigd en gehand haafd, doch tegen verdere uitbreiding van een euvel werd gewaakt door de hoeveel heden, die de coöperatles-b mochten ont vangen te llmiteeren tot die van 1934/35. Plotseling kwam het bericht dat alle be perkende bepalingen, t. a. v. voornoemde instellingen zouden worden opgeheven, trader deze omstandigheden was medewer king van den handel onmogelijk. Overtuigd van de waarde der saneering heelt de handel gezocht naar een oplos sing. Om de saneering te redden heeft hij een hitersten noodsprong gedaan en genoegen genomen met de bovengenoemde compro- nns-oplosring. Het is duidelijk, dat de handel hier zeer «mbdlijk is behandeld. Bij een objectieve beschouwing der za ken aldus de middenstandsbonden tal men tot de conclusie komen, dat de nmdige regeling voor den handel onhoud baar is. De bonden hebben daarom de kolen- mventie en den minister verzocht in de /«omst ertoe te willen medewerken, dat 5r* kwaad der gelegenheidsdistributie in ®n kolenhandel door de „coöperaties"-b terug6 ?erhigst mogelijke proporties wordt hotobscbip „nansen ville" onder nederlandsche vlag. Gekocht door den Kon. Holl. Lloyd. Naar wij vernemen heeft de maatschap- P!J tot voortzetting van den Koninklijken hoilandsohen Lloyd het 5900 bruto register i/hffletend motorschip „Nansen Vllle" ge- PJht, dat in 1931 in Malmö ls gebouwd. schip, dat behoort aan de Universal zal tme ComPany (Klaveness) te Oslo, te zijner tijd in zijn nieuwe bestem- gebruikt worden voor den dienst op B '"Amerika. Technisch personeel van de jjkitsohappij en van de scheepvaartin- cal zich naar Oslo begeven om het ^P onder Nederlandsche vlag te bren- Meening der Eerste Kamer. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vast stelling van bepalingen tot het ln het ver- keersbelang tegengaan van lintbebouwing langs wegen onder beheer van het Rijk of op het Rijkswegenplan voorkomende, is het volgende ontleend: Eenige leden spraken hun leedwezen er over uit, dat de voorgestelde bepalingen niet rechtstreeks zijn gericht op het tegen gaan van lintbebouwing, doch ln de eerste plaats ten doel hebben behartiging van het verkeersbelang, hetwelk men dan door te gengaan van lintbebouwing hoopt te be reiken. Wegens die strekking nu van het wets ontwerp, waarbij het verkeersbelang pri mair, de bestrijding van de lintbebouwing secundair is, trokken deze leden ln twijfel, of men aan de hand van de ontworpen be palingen inderdaad afdoende paal en perk zal kunnen stellen aan de ln steeds ster kere mate voorkomende schennis van natuurschoon ter oorzake van de lintbe bouwing. Verscheidene leden, vooropstellende, dat zij de lintbebouwing een euvel achten, niet alieen uit een oogpunt van verkeersbelang, doch ook wegens de vernietiging van na tuurschoon, er door veroorzaakt, hadden nochtans ernstige bezwaren tegen de ont worpen regeling, al erkenden zij aanstonds, dat deze ten deele tegemoet komt aan de bedenkingen, welke de Eerste Kamer in dertijd had ingebraoht tegen een vorig wetsontwerp aangaande hetzelfde onder werp. De bezwaren van de hier aan het woord zijnde leden betroffen voornamelijk het geen wordt voorgesteld ln de artikelen 8 tot en met 10 nopens bouwverbod en uit wegen en het ontbreken van een volkomen eerbiediging van het burgerlijk recht op uitweg. Vele andere leden verklaarden zich met dit wetsontwerp volkomen te kunnen ver eenigen. Vele leden traden in een bespreking van de artikelen 8 tot en met 11. Eenige leden oordeelden de voorgestelde regeling omtrent de schadevergoeding on voldoende. Wijders waren verscheidene leden van meening, dat de rechtmatige aanspraak op vergoeding van hem, die een burgerlijk recht op uitweg heeft, in de voorgestelde regeling niet genoegzaam erkenning vindt. wijziging wetboek van straf vordering. Het zwijgrecht van den verdachte. Ontleend ls aan de memorie van ant woord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijzi ging van artikel 29 van het wetboek van strafvordering: Het was den minister aangenaam te ver nemen. dat verscheidene leden hun in stemming met dit wetsontwerp betuigden. Evenals dezen leden is ook hem de bepa ling, dat, behalve ln het geval van behan deling zijner zaak ter rechtzitting, den verdachte vóór het verhoor mededeeling wordt gedaan, dat hij niet tot antwoorden verplicht is, van de totstandkoming van het wetboek af onbevredigend voorgeko men. De minister betreurt het ook, dat het oorspronkelijk voorstel der regeering de Eerste Kamer niet heeft kunnen bereiken. Ook hij meent, dat de eigenlijke fout ge legen ls in den tweeden volzin van het eerste lid van artikel 29 en dat het de voorkeur had verdiend, dezen volzin gelijk tijdig met de beide andere te doen ver vallen. Hij kan zich echter niet geheel vereeni gen met de meening van de leden. die. nu schrapping van den tweeden volzin niet langer ln het wetsontwerp is opgenomen, de beteekenis van het ontwerD gering achtten. In de praktiik wordt schadelijke werking van dien volzin ten zeerste ver scherpt door den mededeelingsplicht. Van een neiging tot inaulsitoriale onder vraging ls den minister sinds de Invoering van het nieuwe wetboek nimmer gebleken. de controle op spanje. Nederland moet f. 155.000 bijdragen. Ingediend is een wetsontwerp tot ver hooging van de begrooting van buitenland- sche zaken voor 1937 met een bedrag van f. 155.000 als aandeel van Nederland in de kosten van de internationale controle tot het tegengaan van toevoer van wapentuig en vrijwilligers naar Spanje. Deze controle brengt belangrijke kosten mede. welke geschat zijn op 900.000 pond sterling over één jaar. indien dat toezicht zoo lang zou voortduren. De regeeringen zijn het eens geworden daartoe een inter nationaal fonds te stichten, waartoe de regeeringen in overeengekomen verhou dingen zullen bijdragen. Het aandeel van Nederland zal 1.9 procent bedragen. Het is voor deze door Nederland bij te dragen som, dat bij deze suppletoire begrooting de wettelijke goedkeuring wordt gevraagd. meerijden in auto's door politiebeambten. Een verbod van misbruik. Naar aanleiding van een klacht en een daarnaar vanwege den minister van justi tie Ingesteld onderzoek, is gebleken, dat politiebeambten soms misbruik maken van hun bevoegdheid auto's te laten stoppen, met de bedoeling om, zonder dat eenig dienstbelang zulks rechtvaardigt, te vragen te mogen meerijden. Een dergelijk optreden acht de minister voor een politieman onbetamelijk en het aanzien van het gezag van de politie scha dend. Op verlangen van den minister is thans aan de daarvoor in aanmerking komende autoriteiten een brief gezonden, waarin vorenbedoelde handelingen worden ver boden. Van 't front. Den geheelen dag is Bilbao en omgeving gisteren door de luchtmacht van de rechtschen gebombardeerd. De bevolking werd twaalf maal opgeschrikt door sirenes, welke luchtalarm aankondigden. Te Valencia wordt vernomen, dat de pogingen van de troepen van Franco om zich meester te maken van den berg Sol- lube nu reeds 98 uur duren. De Basklsche troepen zijn meester in de passen. Franco meldt daartegen successen van kleinen omvang. Volgens berichten uit Madrid zijn de Volksfronttroepen Toledo Ln het Zuiden tot op een kilometer genaderd. Terwijl de troepen, die ten Noorden der stad opereer den, de troepen van Franco bezig hielden, rukten de troepen in het zuiden langs den weg Ar gesToledo op eh de rechtschen hebben zich reeds terug moeten trekken tot de linies, welke den onmiddellljken toe gang tot de stad verdedigen. Het grootste deel van de rechtschen ls tot ln de stad zelf teruggetrokken. De gebouwen, welke door de troepen van Franco omgevormd waren in forten, zijn door het geschutvuur van de volksfront troepen voor een deel vernield. Bij het bombardement van Madrid is gisteren een veertigtal personen om het leven gekomen meer dan 150 werden ge wond. Het bombardement dat de stad gisteren heeft ondergaan, was een van de hevigste sedert het begin van het beleg, overal in de stad vielen de projectielen neer: In den middag waren alle straten verlaten. Van 1 April tot en met 9 Mei zijn er 217 dooden gevallen d wz 76 vrouwen en 141 mannen Er vielen 693 gewonden, n.l. 240 vrouwen en 453 mannen. De Volksfronttroepen ziln er in geslaagd de brug op te blazen, welke de troepen van Franco ln de universiteitswljk verbond met de meer achterwaarts gelegen troepen Den geheelen dag door woedde een hevig artil- leriegeveöht. Graaf van Covadonga acht herstel der monarchie mogelijk. De graaf van Covadonga. de oudste zoon van ex-koning Alfonso van Spanje, heeft medegedeeld, dat hij zijn echtscheiding had bespoedigd in verband met de „moge lijkheid van een herstel der monarchie ln Spanje". Hli zette uiteen, dat hli volgens de grondwet de erfgenaam van de kroon is. daar het parlement nog niet rijn troons afstand heeft aanvaard. Het huwelijk van den eiaaf met me], Rocafort is op 17 Mei vastgesteld. Een broeder van éx-keizerin Zita van Oostenrilk. prins Gaetan van Parma, zou in Biskaje, strijdend aan de zijde van Mola, zwaar gewond zijn. rlott- De directie van de A.K.U. N.V. te Arnhem deelt mede, dat op de vergadering van den raad van commissarissen dezer vennoot schap werd besloten aan de algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen op de prioriteits-aandeelen 36 pCt., op de cumulatief-preferente aandeelen 15 pCt. en op de gewone aandeelen geen di vidend uit te keeren. Kleur Uw landhuizen, priëelen en schuttingen, hekken en hokken voortaan met Ceta-Bever „Buitenbijts" in groen, geel, oranje, bruin, rood, wit en blauw. Een pracht-effect en veel goedkooper! Dekt in één maal! Smeert ge weldig uit. Vernietigt schimmels en bacteriën. Frissche, pittige geur! Ceta-Bever K.G. BUS 55 CT. - 1 K.G. BUS 90 CT. Het nieuwste praéhtproduet van Ceta-Bever 1185 (Ingez. Mod.) protest tegen verlaging van den melkprijs. De Zuid-Hollandsche Bond van Melkvee houders heeft gisteren te Rotterdam een algemeene ledenvergadering gehouden ter bespreking van de consumptiemelkrege- ling, zulks in verband met de sedert eenige weken Ingetreden verlaging van den melk prijs met één cent. De vergadering, welke zeer druk bezocht was, oefende ernstige critlek op de hdüding van de Crisiszuivelcentrale, daar alleen de handel bij de verlaging gebaat ls. Besloten werd telegrammen te zenden aan H. M. de Koningin en aan Minister Colijn, waarin de aandacht op deze aan gelegenheid wordt gevestigd. Na uitvoerige discussie vereenigde de vergadering zich met het voorstel der af- öeeling IJselmonde, om, wanneer de verla ging binnen drie dagen niet ongedaan zal zijn gemaakt, het hoofdbestuur te mach tigen geheel naar bevind van zaken te handelen. dat met brieven zijn binnengekomen, alle inzendingen van uitgeknipte advertenties onzer GROOTE RECLAME CAMPAGNE in de dagbladen. WAARDE 30-35 CENT. Gezien het veie werk hieraan verbonden, wordt een ieder verzocht een weinig geduld te hebben. DE INZENDING IS THANS GESLOTEN. N.V. 1190 1191 (Ingez. Mcd.) een uitstel-zitting. Een vreemde raadszitting ligt achter ons. Vreemd, omdat feitelijk behalve in de hamer-punten of wat daarvoor kon door gaan, dus waar slechts een enkele opmer king werd gemaakt, geen enkele beslissing is gevallen, zondert men alleen uit', dat inzake de weigering van Ged. Staten tot goedkeuring van het raadsbesluit inzake medewerking aan het Sportfondsenbad. be sloten is in hooger beroep te gaan bij de Kroon. Het is de logische consequentie van de houding, door den raad in deze voor onze stad zoo belangrijke materie aange nomen. De heer Goslinga was de spreekbuis van een aantal leden die meenden, dat dit hooger beroep gerust achterwege kon blij ven, daar de mislukking van tevoren vast stond. Doch (zonder eenig succes te dur ven voorspellen) het is toch te probeeren? Opnieuw is in de wonir.gbouw-aangele- genhtid geen beslissing verkregen. Welis waar werd het voorstel-Schüller om een woningtelling etc. te houden, thans ver worpen. gelijk wij hadden voorzien, maar nu staakten de stemmen opnieuw over het eerste gedeelte van het voorstel Eikerbout, zoodat wederom de behandeling moest worden aangehouden. Dat kleine zaken soms de meeste stof kunnen doen opwaaien, bewees het debat over het verzoek van een bioscoop-exploi tant hier ter stede om restitutie van z.i. te veel betaalde gelden, waarop B. en W, een afwijzend praeadvies hadden uitge bracht. Niet zoozeer om de knikkers, dan wel om het spel! Het bedrag, waar het om gaat ls de moeite niet waard, maar de contracten- politiek van de Lichtfabrieken is in deze aangelegenheid gemoeid: in haar geheel. M.a.w. er zit aan deze kwestie een prlnci- pieele zijde en dat moet als van zelf tot groote voorzichtigheid manen, In den raad werd dit niet algemeen in gezien en daarom hebben B. en W. voor gesteld, deze vergoedings-aanvrage te doen aanhouden, opdat het principieele vraag stuk nog eens rustig onder oogen kan worden gezien. De vraag wordt toch: zijn de Lichtfa brieken, wanneer zij een nieuw contract afsluiten, verplicht, anderen daarvan hi kennis te stellen, opdat ook zij van een dergelijke overeenkomst kunnen profitee red Dat is de quintessens van de affaire, los van het adres van den bioscoop- ex ploitant, Dat, zoo op deze vraag ja wordt geantwoord, zeer gevaarlijke aspecten op duiken voor de contracten-politiek der fabrieken, ligt voor de hand en een nauw keurige overweging daarvan is zeker op haar plaats. Uitstel werd ook toegepast inzake de inter.pellatie-v. d. Voort over het ontslag aan leden van het personeel der Lichtfa brieken. B. en W. maakten gebruik van hun wettig vastgelegd recht om het ant woord tot volgende zitting uit te stellen. Dit was den heer v. d. Voort weinig naar den zin, die langs den weg van een spoed- eischend voorstel trachtte toch een be slissing te forceeren, maar de raad wei gerde in groote meerderheid en vol komen terecht dezen weg te betre den. De voorstellers namen het ingediende voorstel voorloopig terug, om er misschien straks nog eens weer mee te komen, doch dan geheel volgens normalen gang van z&kcn De capitulanten-verordening is hervormd moeten worden, daar van hoogerhand goedkeuring was onthouden aan de door den raad aangenomen tekst Het was te voorzien; de raad had zich dit echec kun nen besparen. kon. ned. stoomboot mij. PERSEUS, 11 Mei van Kopenhagen te Stettin. CRYNSSEN. 11 Mei van W. Lndië te Amst. BERENICE, 11 Mei van Danzig n. Kopen hagen. AGAMEMNON, 11 Mei van Horta n. Amst. silver-java-pacific lijn BENGALEN. 11 Mei van Pacific Kust te Pasaroean. rottkrdamsche lloyd PALEMBANG, thuisreis, 11 Mei van Port) Said. DEMPO, uitreis, 11 Mei van Tanger. halcyon lijn STAD AMSTERDAM, Benlsaf n. R'dam, pass. 11 Mei Ouessant. holland-amerika lijn VEENDAM, 10 Mei van R'dam te New York, LEERDAM, thuisreis, 10 Mei te Londen. MAASDAM, R'dam n. New York, pass. 10 Mei Lizard. kon. holl, lloyd. SALLAND, uitr., 11 Mei te Rio Janeiro. mij nederland. ENGGANO, 11 Mei van Amst. n. Java. mij. oceaan MELAMPUS, Amst. n. Java, was 10 Mei 9 u. 45 v.m. 70 mijlen Z. van Lands End. holland—afrika-lijn. SPRINGFONTEIN, thuisreis, pass. 11 Mei voorm. 3 uur Ouessant; wordt 12 Mei 's avonds te Antwerpen verwacht. diverse stoomvaartberichten. FRIESLAND, 10 Mei van Kopenhagen naar Gdynia. HOOGLAND, 10 Mei van Hamburg naar de Tyne. ST. ANNALAND, 11 Mei van de Tyne ta Hamburg. TRITO, 11 Mei van R'dam te Belfast. VECHT, Emden n. Stockholm, pass. 11 Mei Brunsbuttel. WAALHAVEN, Antwerpen n. Libreville, pass. 11 Mei Vlissingen SLIEDRECHT, naar Aruba, was 10 Mei 10 u. 20 vm. 340 mijlen Z. van Valentia. KATENDRECHT. naar Houston, was 10 Mei 10 u. 45 v.m. 100 mijlen N.W. van Lands End, MEGARA, naar Shellhaven, was 9 Mei 10 u. 20 n.m. 280 mijlen Z.Z.O, van Valentia. 1162 (Ingez. Med.) ONDERSCHEIDING DER HEEREN LOUWES EN ADDENS. Ter gelegenheid van het eeuwfeest der Groninger Maatschappij van Landbouw is de heer H. D. Louwes benoemd tot Ridder ln de Orde van den Nederlandschen Leeuw en de heer N. G. Addens tot Ridder ln de Orde vsin Oranje Nassau.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13