Uit den Leidschen Raad DOUWE EGBERTS Na het debat in de Fransche Kamer 0p3 punten ]Jjfc Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 11 Mei 1937 Derde Blad No. 23656 Om een electriciteitskwestie waaraan een principieele zijde Verwarring rond een interpellatie LAND? EN TUINBOUW ANNO 1753 De regeering Blum zwakker dan lijkt 10o Voorstel tot het verstrekken van een feldeiljke bijdrage aan het Werk-Comttó Jj. de Commissie voor een meer-werk- actie en tot het vaststellen van den des betreffenden begrootlngsstaat. (771 De heer TOBÉ vraagt of niet gezorgd ban worden voor meer industrie in Lei den, daar deze juist inkrimpt. Nu gaat b.v. weer een textielfabriek gedeeltelijk naar elders. Het heet, dat 500 arbeiders worden overgeplaatst, doch al zijn het er 250, dan pat voor de gemeente een groot bedrag verloren! Is er niets aan te doen, dat daarop wordt teruggekomen? Is de rem mende administratieve rompslomp der ge meente. zooals de voorzitter bij de instal latie zeide, niet grootendeels mede schul dig aan het verdwijnen der industrie? De heer W1LMER gelooft niet, dat dit comité rechtstreeks in kan grijgen in het terrein, door den heer Tobé aangesneden. Dat zal z. i. de taak van anderen zijn. De VOORZITTER meent, dat de ge maakte opmerkingen niet ter zake dienende riin. Conform wordt dan besloten, llo. Vaststelling van het verslag betref- lende de verstrekking van schoolkinder- üeeding en -voeding gedurende het jaar 1936. 178) Conform besloten. 12o. Voorstel inzake het verleenen van een subsidie aan de „Vereenlging voor het houden van tentoonstellingen ln het alge meen en ln l)et bijzonder van vee, paar den, zuivel en bodemproducten", te Lelden, ten behoeve van de alhier te houden vee tentoonstelling 1937 en tot het vaststellen ran den desbetreffenden begrootingsstaat. (79 Conform besloten. 13o. Voorstel tot het verstrekken van een geldelijke bijdrage aan de Commissie Re- dame Stad Leiden en tot het vaststellen ran den desbetreffenden begrootingsstaat, (80) Conform besloten. Mo. Voorstel: a. tot het verleenen van medewerking aan het bestuur van de Vereenlging voor Christelijk Onderwijs tot het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van zijn scholen voor ge woon lager onderwijs aan den Hooge Morschweg en de Oosterstraat; b. tot het verleenen van medewerking aan het bestuur van de Gerefor meerde Schoolvereeniging tot het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van zijn school voor gewoon lager onderwijs aan de Stadhouders laan; c. tot het vaststellen van den desbe treffenden begrootingsstaat. (81) Conform besloten. 15o. Voorstel tot aanleg van 'n verkeers weg c.a. tusschen de Heerengracht en den ïijülngel, tot het in verband met dien aan leg In eigendom bij de gemeente overne men van eenige strooken grond en tot het vaststellen van de desbetreffende begroo- lingsregeling. '82) De heer GOSLINGA vraagt of het niet [oed zou zijn de Langestraat door te trek ken naar de Korte Langestraat. Wethouder SPLINTER zegt, dat bedoe ling is de Langestraat door te trekken tot iie nieuwe Waardjtraat. Verder behoeft men a.i. niet te gaan, welk laatste ook niet in het voordeel der gemeente zou zijn. Conform wordt dan besloten. (Reeds ln een gedeelte van onze vorige oplaag geplaatst.) (Vervolg van gisteren). EEN TARIEVENKWESTIE. 16o. Praeaóvies op het adres van R. Uges mn restitutie van door hem betaalde be dragen wegens stroomverbruik ln zijn bios cooptheater Stationsweg No. 19. (831 De heer COSTER wijst er op, hoe bij de (lectriclteit-levering feitelijk sprake is van een monopolie, reden te meer voor een toulante behandeling. Utvoerig verdedigt spr. dan het adres van den heer Uges, die dechts door een toeval vernam hoe hij <üe al 25 jaar hier is gevestigd (Luxorl meer moest betalen dan het pas opgerichte Lido. De heer v. ECK meent, dat juist de lichtfabrieken moeten zorgen voor een toulante behandeling, meer nog dan een Particulier. Op behoorlijke wijze dienen de fabrieken te zorgen voor zoo groot moge- 'ijken omzet, waarbij ook met de belangen der gebruikers rekening wordt gehouden. Toen met Lido een voordeeliger contract kerd afgesloten, had men z.i. de andere bioscopen daarvan in kennis moeten stei lst Feitelijk zou spr. volledig op het adres willen ingaan, doch hij zal ook de meer derheid der commissie steunen (vergoeding o'er 7 maanden). De fabriek is er voor de gebruikers, niet omgekeerd. De heer WILBRINK is het ook niet eens met B. en W. De fabrieken moeten een reëele politiek volgen, ook tegen de ge bruikers. die z.i. het recht hebben op de ooogte te worden gesteid van iedere wij- J1?ing. Spr. gelooft, dat Luxor wel eens T: contract heeft gevraagd! Maar in ieder keval had Luxor op de hoogte moeten zijn gesteld van het contract met Lido. De heer GOSLINGA wijst er op, hoe het "'er gaat om contracten, buiten de ge- t'one prijsregeling om, die afgesloten wor- met commissarissen. Nu komt er hier wn nieuwe zaak (Lidoi en deze slaagt er een contract te sluiten, voordeeliger een ander, die hier al jaren lang ge jogd is. De laatste komt daarachter en JMgt ook aan en krijgt het vanaf den aag van aanvrage. Waarom moet men ,'rder gaan en terugwerkende kracht ver- pnen? Het stelt de directie voor onover- BfflleH" afsluiten van een contract de anderen daarvan in kennis te stellen. Wat de heer v. Eek wil, is geheel on commercieel. En tot welk een consequentie zou dit leiden bij tariefsverhooging! Spr. Is het dan ook volledig met B. en W. eens, die zuiver de bezwaren hebben in gezien en uiteengezet. De directie moet vrijheid van handelen behouden, anders wordt zij verlamd. Ook in het belang van den prijs voor de klein-gebruikers. De heer v. WELZEN meent, dat ook als men van de lichtfabrieken als gemeen schapsbedrijf een volledig zakelijke politiek Verwacht, op het adres van den heer Uges moet worden ingegaan. Ieder gebruiker dient gelijkgerechtigd te zijn. Hier had men den weg van het juiste midden moe ten kiezen. Ook uit een oogpunt van ef ficiency zelfs. De heer MANDERS vraagt, waarom Lido tegemoet is gekomen? Spr. noemt de houding der lichtfabrieken on-commercieel. hij geeft eenige cijfers, om dit te demon- streeren De heer GOSLINGA betwist die en de VOORZITTER meent, dat men alleen als men geheel op de hoogte is, hierover kan oordeelen. De heer LOMBERT oordeelt het van za- kenstandpunt verkeerd ln te gaan op het adres. Hij is het daarin eens met B. en W„ al neemt hij niet aan, dat de heer Uges nooit om een contract heeft gevraagd. Blijkbaar is deze met een kluitje in het riet gestuurd. De VOORZITTER wil den nadruk leggen op het verschil tusschen tarieven en con tracten. die zoo door elkaar zijn gehaald ln het debat. Feitelijk beteekent deze kwes tie niets, doch principieel veel! Dat de electriciteitsprijs hier hoog is, is onjuist. Het tegenovergestelde Is het geval. Van een contract met den heer Uges te voren, is geen sprake, het zou zelfs na- deelig voor hem zijn geweest. Ook verder 5» spv het adres *v™n h.r U e's dan aUijd ^p gaan bij een af- een voorstel als de heer Schiiller nu doet, destijds verworpen. De heer ELKERBOUT verdedigt nog eens zijn houding en is voor verwerpen. Sub a wordt aangenomen met 2113 stemmen. Tegen de S.D.A.P. (behalve de wethou ders en de heer Hessingi en de heeren Tobé, v. Weizen en Eikerbout. De nieuwe verordening wordt aangeno men met 1913 stemmentTltezelfde tegen standers). Voorstel tot het verhoogen van verschil lende posten der begrooting, dienst 1936, waarvan de raming te laag is gebleken en tot het toevoegen van eenige nieuwe posten aan die begrooting. (85) De heer GOSLINGA stelt voor de past onder 491, omdat daarover nog 'n geschil loopt, te schrappen, hetgeen wethouder VERWEY en de VOORZITTER onnoodig oordeelen, daar de beslissing er niet in het minst door wordt beïnvloed. De heer DE REEDE steunt den heer Goslinga. Het voorstel-Goslinga wordt verworpen met 2212 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.st. aangenomen. HET SPORTFONDSENBAD. De heer GOSLINGA wijst er op, dat in 1935 de Kroon al 2 maal Ged. Staten in het gelijk gesteld heeft. Waarom moet Lelden de kwestie dan nog eens door drijven? Spr. heeft destijds al gewaarsohuwd te gen de garantie en de houding van Rot terdam aangeraden, waar in Mei het Sportfondsenbad is geopend! Laat ons een eind maken aan deze his torie en de Sportfondsen op eigen wieken laten drijven, zie ook Delft. Het beroep zou beteekenen een op sleeptouw-houden zonder werkelijk uitzicht. De heer HESSING bestrijdt dit betoog. De raad is meegegaan, waar anders toch een open zwembad zou moeten worden aangelegd. Dat is een heel ander geval dan dat, waarover de heer G. sprak. De zaak staat niet gelijk. Wethouder VERWEY wijst er op. hoe de Sportfondsen dezelfde blijft, ook na deze beslissing van Ged. Staten. Spr. meent, dat automatisch beroep moet worden aan- geteekend, gelet op het groote financieelc belang, dat de gemeente bij deze transac tie heeft, waar anders van gemeentewege een nieuw open bad zal moeten worden aangelegd, waarvan de kosten destijds op een f. 80—90.000 zijn begroot. De consequentie brengt trouwens beroep mede. De heer GOSLINGA betwist dat. Moeten uiteen. Nimmer vroeg deze om een con tract! Een contract is geheim; ieder zakenman stelt prijs op niet-openbaarmaken. Om standigheden enz. regelen een contract. Zoo kan de een soms voordeeliger zijn, de andere nadeellger, dat is onafwendbaar. De gemeente kan toch ook de contractueel vastgelegde prijzen niet verhoogen? Er zijn geen twee gebruikers over één kam te scheren, zelfs niet in één branche. De kwestie van contracten ls een zeer teere zaak, als 't ware een porseleinwinkel. De directie moet vrijheid behouden, an ders komen er scherven. Men biedt geen contract aan, men wacht de aanvraag af. Voor de lichtfabrieken was er niet de minste reden om Luxor op de hoogte te brengen van het contract met Lido. Het zou in de practijk trouwens ook niet uitvoerbaar zijn. Aanvaarden van het adres zou leiden tot een onbekend aantal aanvragen van dezelfde strekking en daarin schuilt het principieele gevaar, waartegen spr. waar schuwt. Aan de replieken nemen deel de heeren Coster en Wilbrink. De heer WILBRINK wil geen pricipleele wijziging der contractenpolitiek en daar van is z.i. ook geen sprake, al is hij voor verhooren van het adres. Wie wist, dat sinds October 1934 wel voordeeliger con tracten af te sluiten waren? Lido heeft bij vestiging hier daarvoor gezorgd, de contract-tarieven zijn dus gewijzigd! De VOORZITTER; Die wijzigen zich toch bijna iederen dag! De heer WILBRINK meent, dat niet al leen 't belang der lichtfabrieken dient te worden nagestreefd, ook het belang der betrokkenen. Er dient toch in ieder geval een vaste basis te bestaan. Voor uitbrei ding van aanvragen vreest spr. niet, daar de grootere gebruikers tooh een contract hebben. Hier was bij uitzondering' eens iemand, die geen contract had. De VOORZITTER doet een voorstel van orde, n.l. dit punt aan te houden en B. en W. praeadvies te doen uitbrengen over de te volgen contracten-politiek, opdat de raad op zuivere motieven kan oordeelen. De heer WILBRINK meent, dat de con tracten-politiek hiermee niets te maken heeft, daarbij gesteund door den heer v. WELZEN. De heer BERGERS steunt de motie van orde. evenals de heer v. ECK, hoewel ook hij geen wijziging der contracten-politiek meent te zien in dit geval. Het voorstel van orde wordt aangenomen met 2510 stemmen. Tegen de heeren Jongeleen. Dubbelde- man, Goslinga, v. d. Voort, Wilbrink, Hes- sing, v. Weizen, Key, Snel en mevr. de Cler. DE CAPITULANTEN-VERORDENING. 7o. Voorstel: a. tot het intrekken van de bij raads besluit van 7 December 1936, vastge stelde Capitulantenverordening; b. tot het opnieuw vaststellen van een Capitulantenverordening. (223 van 1936 en 84) De heer v. ECK kan een en ander thans begrijpen doch hij betreurt, dat B. en W. zoo weinig zijn opgekomen voor het recht van den raad. Ged. Staten van Zuid-Hol land hebben het G. O. gehoord en daarna hun besluit gewijzigd. Hier leggen B. en W. zich maar direct neer bij de dreiging door Ged. Staten; een steviger houding ware z.i. wenschelijk geweest. Het vrije recht van den raad wordt wel zeer geknot. De raad zal moeten bukken, daarom zal hij geen stemming vragen of zich verder verzetten. De heer SCHÜLLER is van oordeel, dat het G O. alsnog gehoord dient te worden. Wethouder Tcpe zal niet ingaan op het geen de heer v. Eek zei. Er was voor B. Kunt u mij zeggen hoe ik zoo gauw e.n W. geen aanleiding tot verzet, gelet i m0gelijk naar het gemeente-ziekenhuis op de aperte indruisching van het door komen kan? den raad aangenomen voorstel Eikerbout Zeker!.... gaat u maar daar op de keuring door Ged, Staten. De VOORZITTER: Neen. maar hier lijkt ons de muur van Ged. Staten broos. De heer GOSLINGA blijft er bij, dat de Sportfondsen zelfstandig moeten doorzet ten, in hun eigen belang, opdat er schot komt in de zaak. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 249 stemmen Tegen de heeren Beekenkamp, v. d. Tas, Wiirtz, Tobé, Goslinga. Bergers, Lombert, Wilmer en Eikerbout. SPOEDEISCHEND VOORSTEL. Spoedeischend wordt voorgesteld de cen trale verwarmingsinstallatie van het Gym nasium te doen uitvoeren door de firma N.V. Huyger en Wessel te Amsterdam voor f. 18.927 (zulks is Nederl. Fabricaat). Z.hst. wordt dit goedgekeurd. INTERPELLATIE-v. d. VOORT, De heer v. d. Voort stelt zijn vragen in verband met het ontslag aan ruim 40 per sonen aan de Lichtfabrieken, die hij nog uitvoerig toelicht. Bedoeling is niet de verkregen besparing in gevaar te brengen, alleen een afvloeiing re verkrijgen. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. volgende vergadering zullen antwoorden. B. en W. zijn bereid na te gaan ol de rijksregeling inzake de afvloeiing gevolgd is en wel voor 1 Juli, RONDVRAAG. De heer BERGERS vestigt de aandacht op de bestrating aan de Papengracht, de heer LOMBERT dringt aan op maatre gelen tegen het bellen der IJsco-wagens. Een verwarde discussie ontstaat over de vraag, of een raadslid onverwachts een spoedeischend voorstel kan indienen. Door de heeren v. d. Reyden, v. d. Tas en v. d. Voort wordt een motie ingediend om de ontslagen aan de Lichtfabrieken voorloopig op te schorten en daartoe niet verder over te gaan alvorens 'n afvloeiings regeling is vastgesteld, in overeenstemming met het op éen na algemeene stemmen aangenomen voorstel van de Algemeene Ambtenaren- en Werkliedencommissie in de vergadering van 30 April jJ. De VOORZITTER ontraadt deze motie ten sterkste. De raad kan tooh niet oor deelen zonder het antwoord van B. en W„ dat deze thans niet kunnen gaven. Het hoor en wederhoor dient toegepast en erkend. De heeren v. d. TAS en v. d. Reyden ne men hun handteekening terug en ook de heer v. d. VOORT is tot intrekken van de motie bereid, nadat de voorzitter de toe zegging heeft gedaan, dat nog voor 1 Juli de kwestie in den raad zal worden ge bracht. Hierna zes uur sluiting. DE GRONINGER MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Bestaat 100 jaar. in een buitengewone vergadering van het hoofdbestuur van de Groninger Maat schappij van Landbouw is vandaag ln het oude waterschapshuis te Groningen het 100-jarig bestaan dter Maatschappij her dacht. Door den heer H. D. Louwes, voorzitter, werd een herdenkingsrede gehouden. In de groote zaal van de Harmonie werd in het middaguur een feestelijke algemeene vergadering gehouden, waarbij talrijke officieele gasten aanwezig waren. Ook hier sprak de heer Louwes een feestrede uit. Na zijn rede werd het gedenkboek sa mengesteld door den heer N. G. Addens met eenig ceremonieel aan de officieele vertegenwoordigers van de overheid en van den algemeen georganiseerden land bouw overhandigd. Een feestmaaltijd besloot dezen herden kingsdag. SLA-EXPORT NAAR DUITSCHLAND STOPGEZET. Wij vernemen uit bevoegde bron, dat de export van sla naar Duitschland met in gang van morgen zal worden stopgezet; de voor betaling beschikbare deviezen zullen alsdan zijn uitgeput. Voor het Zuidhol- landsch glasdistrict heeft deze maatregel groote beteekenis, omdat de sla dit voor jaar een niet onbevredlgenden afzet heeft gevonden. De prijzen bewogen zich vrij ge regeld tegen de f. 4 per 100 krop, wat in de eerste plaats te danken was aan de belang stelling voor dit product van Duitsohe zijde. Waar ook voor den export van tomaten en druiven binnenkort nieuwe belemme ringen te verwachten zijn, ziet het er voor de zomercampagne in het Westland niet bijster goed uit. Vóór het begin van het volgend kwartaal ls Duitschland aLs af nemer van de Hollandsche sla verloren. 1125 Gta (Ingez. Med.) ■ijke bezwaren om te etschen, bij het tegen de bedoeling der wet. De raad heeft rans ïjggen!de trein komt zoo! Onze Parijsche correspondent schrijft: Opnieuw heeft een uren- en zelfs twee dugen-lang debat over de algemeene poli tiek der regeering plaats gehad, opnieuw is een motie van vertrouwen ingediend en opnieuw heeft minister-president Léon Blum een meerderheid gevonden, die wei bewijst, dat althans uiterlijk in de Kamer zijn aanzien niet in het minst geleden heeft Uiterlijk! Want er zijn gedurende deze debatten niet alleen door de oppositie, maar ook door woordvoerders van de meerder heid woorden gesproken, die ernstige on rust verraden. Onrust opgewekt door het verleden, onrust met het oog op de toe komst. Het beste heeft oud-minister Paul Reynaud in zijn bekenden scherpen stijl den toestand met enkele woorden geschetst: „In de voorgaande wetgevende priode. zoo zeide hij. „jeranderde men voortdurend van regeering en nooit van politiek, maar te genwoordig veranderen we voortdurend van politiek en nooit, van regeering". Scherper kan inderdaad de toestand niet geschetst worden. De praktische misluk king van talrijke belangrijke experimenten, at devaluatie op de eerste plaats, misluk kingen. die in normale omstandigheden reeds tienmaal een ministerie tot aftreden hadden gedwongen, heeft de regeering ge noopt steeds nieuwe wegen in te slaan. Zoo staan we op het oogenblik weer voor een radicale ommekeer in de regeeringspoii- riek van den heer Blum. Hij, de vooruit strevende. die alles afbrak, wat op welk gebied dan ook voor onaantastbaar werd gehouden en den minister van Financiën, Auriol, steunde in zijn finantieele politiek, keert plotseling weer tot de orthodoxe me thoden terug. Hij verzet zich tegen 't steeds maar opvoeren der staatsuitgaven, wil van geen uitgaven weten, wanneer deze niet door ontvangsten gedekt zijn. En aller grootste wonder hij tracht zich te ont worstelen aan de heerschappij van de C. G. T. en het ministerie der massa" door de geëischte uitvoering van groote open bare werken tot een bedrag van 10 mil liard en de invoering van de algemeene ouderdomsrente absoluut te weigeren. Hij wii rust hebben, de in zoo korten tijd in Frankrijk bijna historisch geworden „pauze" op de eerste plaats om het wel slagen der tentoonstelling niet door sociale onrust in gevaar te brengen en vervolgens om de ingevoerde nieuwigheden te laten bezinken en zich aan de praktische om standigheden van het leven te doen aan passen. Wanneer de minister-president ver klaart, dat het land een moreele „pauze" verwacht en dat het een wettige orde en eenheid onder de burgers niet alleen vu rig verlangt, maar ook absoluut wil, dan gelooven wij, dat hij deze woorden ernstig meent. De regeering immers gaat gebukt onder zeer zware moeilijkheden, die slechts verlicht kunnen worden door het handha ven der orde en eensgezindheid onder bevolking. Minister Blum weet het en hij is er diep van overtuigd: een jaar regce- nngsondervinding heeft hem zeer veel ge leerd, o.a. dat het zeer gevaarlijk is de ar beidersmassa alleen op haar rechten en niet op haar plichten te wijzen. Het is echter de groote kwestie, of de regeering dit inziende den moed en de noo- dige autoriteit bezit deze woorden in da den om te zetten De eenige mogelijkheid om rust en vertrouwen te doen terugkte- ren is de belangen van allen, zonder on derscheid van klasse te behartigen en daarvoor zal zij zich moeten bevrijden van de lastige voogdijschap der C. G. T. Of ds C.G.T. echter bereid is de eens verkregen macht weer af te staan? Men mag betwij felen, of dit wel goedschiks zal geschieden, daar zij. niettegenstaande alle aansporing tot matiging en rust op het voorstel der regeering de bestaande en binnenkort te vernieuwen collectieve arbeidscontracten stilzwijgend gedurende zes maanden te verlengen, geantwoord heeft met den eisch de geheele arbeidsbemiddeling, zoowel voor het aannemen als voor het ontslaan van arbeidskrachten over haar organisatie te laten loopen. En braaf heeft hierop de re geering geantwoord, dat zij een wetsvoor stel zal indienen, waarbij de kwestie der arbeidsbureaux wettelijk geregeld zal wor den. In welken zin dit zal geschieden, be hoeft nauwelijks te worden afgewacht: tot nu toe heeft de regeering met al haar so ciale maatregelen duidelijk genoeg getoond wiens adviezen zij steeds volgt. Die vrees voor haar eigen volgelingen heeft de regeering weer tot een alleronge lukkigst besluit genoopt: nl. het verbod "op den nationalen Franschen feestdag van Jeanne d'Arc. die heden gevoerd werd. in optocht, volgens goede oude traditie, dc Maagd van Orleans te huldigen. Dit ver bod, dat uitsluitend de rechtsche en na tionale partijen treft, is des te schrijnen der na de manifestaties op 1 Mei, toen het wel aan tienduizenden socialisten en com munisten geoorloofd was, de „Internatio nale" zingende, over de boulevards te trek ken. Nu tracht de regeering wel in een of ficieel communiqué de schuld van dit ver bod op de rechtsche partijen te schuiven, omdat sommige gedurende de voorgaande jaren een min of meer politiek karakicr aan deze huldiging zouden gegeven heb ben, doch in de praktijk heeft deze hul diging van Jeanne d'Arc door meerendeeis brave burgermenschen. door schoolkinderen en totaal onschuldige vereenigingen nooit het minste incident veroorzaakt. Het is doodgewoon weer een buigen geweest voor den aandrang van uiterst links, dat alles waf. nationaal denkt en voelt, wil onder mijnen en. zoo men haar wil niet volbrengt, dreigt met incidenten. Tot nu toe ls de zoo vurig door den heer Blum verdedigde vrijheid een vrijheid met „één-richtings- verkeer" geweest en zoolang de heer Blum, als een goede verkeersagent niet gezorgd heeft, dat het verkeer in twee richtingen hersteld is, is er geen kans op rust en vrede Die opstuwing van het verkeer in dien éénen nauwen trechter van het Volksfroïi". moet eindelijk worden beëindigd, de mi- nister-president ziet het in, maar zal hij energiek genoeg ingrijpen, durven en kun nen ingrijpen, om normaal alles in goede banen te leiden? Dit is de groote vraag, waarop de toekomst antwoord zal moe ten geven: de woorden heeft minister Blum "esproken, zijn daden moet. men nog af wachten. En dat de meesten eenigszins sceptisch hiertegenover staan, dat zal heusch met de ondervinding der laatste maanden voor oogen. niemand kwalijk kunnen nemen. Dit scepticisme is zoo ver reeds doorgedrongen, dat de woordvoerder der radicale partij Campinchi, in zijn rede meende te moeten verklaren, dat al bleven zijn partijgenooten trouw aan de Volks frontovereenkomst. dit insloot, een verbin tenis voor (ie regen'""- nm trom" te btijgên aan haas beloften F'- -'n-rnm mogen we gerust besluiten, dat de regeerlngsmter- derheid, al is zij numeriek nog zoo talrijk, in wezen heel wat fragieler is, dan wel uiterlijk schijnt.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9