STADSNIEUWS Drie dooden bij Enschot (N.Br.) 78ste Jaargang DINSDAG 11 MEI 1937 No. 23656 Leidsche Singelgracht als zeehaven Rijnlandsch borgstellingsfonds ten behoeve van den Handeldrij venden en industriëelen middenstand HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Auto-bestuurder was in slaap gevallen Eerste jaarverslag Resultaten zeer gunstig Met een vaart van 100 K.M. tegen stilstaande auto gereden DH nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Prinses Juliana en Prins Bernhard te Londen LEI DSC H DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijns per 3 maanden f. 2.35 per week .'.Yx/.Yjf. f. 0.1® Franco per post t. 2:35 per 3 maanden *t- portokosten.! (voor binnenland, f.0.80 per 3 nml> Foto V®h Vliet. Sedert de opkomst van de motorkustvaart dringen in de laatste jaren af en toe kleine zeeschepen door tot het inwendige van het Leidsche stadsbeeld. - Zoo lag gisteren in den Zijlsingel voor het gebouw der N.V. Meelfabriek „De Sleutels" voor heen De Koster en Co een vrij groot zeeschip, de ..Coeta", thutsbehoorende in Gro ningen en nog slechts enkele weken geleden van stapel geloopen, dat bezig was een lading zemelen in te nemen met bestemming Belfast. Het schip, dat een laad vermogen heeft van 400 ton. meet bruto 225 registerton en heeft een netto-inhoud van 196 ton. Volgeladen heeft het een diepgang van 3.15 meter, zoodat het met het oog op de diepte der Leidsche singels, welke ongeveer 2 meter bedraagt, slechts gedeeltelijk geladen de reis naar de Engelsche kust aanvaardde. - Het naar Leidsche begrippen ongewoon groote schip trok veel bekijks. In de gisteren onder leiding van den heer D. ten Cate Brouwer gehouden jaar vergadering van de Stichting Rijnlandsch Borgstellingsfonds. 't eerste middenstands- borgstellingsfonds in ons land, is verslag uitgebracht van de werkzaamheden over het jaar 1936. Aan dit verslag is het volgende ontleend De resultaten van het fonds en het risico aan de verleende borgstellingen ver bonden zijn zeer gunstig. 21 van de 25 gemeenten, behoorende tot het ressort van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, hebben zich Mi het fonds aangesloten. De vraagstukken, welke het dagelijksch bestuur in het afgeloopen jaar hebben bezig gehouden, zijn. behalve de beslissingen over de aanvragen voor borgstelling, bemid deling enz., wel In hoofdzaak geweest de ODtet en de werking van het fonds en de al of niet aansluiting bij de Rijksregeling. Het bestuur vergaderde met vertegenwoor digers van de aangesloten gemeenten, ten einde een beslissing te nemen over de al of Met aansluiting bij de Rijksregeling. Vastgesteld werd. dat de iaarlijksche in komsten van het fonds belangrijk minder bedragen dan aanvankelijk was verwacht, omdat het Rijk niet tot de Inkomsten van bet fonds bijdraagt, doch slechts wil par- ticiueeren voor 40 °/o in de werkelijk ge leden verliezen. De armslag, welke het fonds noodlg heeft eau door aansluiting bil de Rijksregeling bovendien nog verkleind worden, doordat het Rijk bepaalt, dat met een verlies-per- centage van 40 °/o op de verleende borg stellingen moet worden rekening gehouden. De bepaling van het verlies-percentage op tast het karakter van het fonds aan. humers. het fonds verstrekt geen giften, doch borgstellingen aan credietwaardige eredietbehoevenden, hetgeen vanzelf in houdt. iat naar de meening van het be- dehuur het verliespercentage niet zoo hoog ®ag worden gesteld. Verder stelde het Riik "02 als eisch. dat met het verleenen JMi nieuwe borgstellingen. wanneer hot maximum is bereikt, geen rekening worden gehouden met de afgeloopen ™!f°'s op de reeds verleende borgstellingen ™°lang dat risico niet voor 100 zal ziin «geloopen. ..Ven slotte moest als gevolg van aanslui- ,~R bij de Rijksregeling de opzet van het worden gewiizied en belangrijke jaar- offers van de aangesloten gemeen- teil worden gevraagd. De rentelooze lee- "tegen van de gemeenten moesten worden ■hsezet in een kapitaalsgift. «sloten werd den opzet van het fonds If. JJMMhaven en tot niet-aanslulting bii Snï'1:sreheIine over gaan. Behandeld werden 288 schriftelijke aan vragen voor een borgstelling, verdeeld over 78 soorten van beroepen of bedrijven. 183 aanvragen moesten worden afgewezen, om dat het bedrijf nog geen viif jaar bestond; de reden waarvoor men een borgstelling noodig had niet beantwoordde aan het doel der stichting; de aanvrager geen ern stige pogingen had gedaan om een borg te vinden; moreel niet credietwaardig was; de zaak niet levensvatbaar was: wegens on voldoende vak- of handelskennis: onge schiktheid tot het zelfstandie zakendrijven; te groote schulden of de onmogelijkheid de zaak nog te kunnen saneeren. Verleend werd 54 borgstellingen tot een totaal bedrag van f. 12.595. De leeningen werden verstrekt door de Gemeentelijke Hulpbank alhier. Afgedaan werden 7 borg stellingen met inbegTip van gedeeltelijke aflossingen van nog loopende borgstellin gen f. 5677.18: het aantal aflossingen be droeg 1140 of gemiddeld f.4.98 per aflos sing het gemiddeld bedrag per borgstelling f. 233. Degenen, aan wie een borgstelling is ver leend. voldoen over het algemeen behoorlijk aan hun verplichtingen. De enkelen, die hierin niet voldoen, worden ernstig op hun verplichtingen gewezen. Verwacht wordt, dat het verliespercentage op borgstellingen laag zal blijken te zijn. In 41 gevallen werd hulp verleend door bemiddeling te verleenen. een schuldrege ling te treffen of het bedrijf te saneeren. Zulks is het geval geweest voor een bedrag van in totaal f. 179294.door afkoop van schulden, waartoe met een groot aantal crediteuren werd onderhandeld, kon voor een bedrag van rond f. 20316.89 worden ge saneerd of ruim 49°/» dér schulden. Door een aantal kleine middenstanders wordt wekelijks een bedrag gestort voor uitkeering aan crediteuren. In enkele ge vallen kon 100"/» aan crediteuren worden uitgekeerd. Het bevorderen van het evenwicht in de kapitaals- en exploitatierekening is een eerste vereischte. In vele gevallen ging dit dan ook aan het .verleenen van een borg stelling vooraf. Onderscheidene midden standers zijn alleen met een schuldregeling geholpen. Huurverlaging en vermindering van hypotheeklasten is in enkele gevallen bereikt kunnen worden. Bij het aangaan van een overeenkomst tusschen een schul denaar en schuldeischers. worden de belan gen van beide partijen in het oog gehouden. De aan de bemiddeling, schuldregeling en saneering verbonden werkzaamheden zijn niet gering. Vele conferenties met schuld eischers en een zeer uitgebreide correspon dentie waren daarvoor noodig. Het eigen kapitaal der stichting bedraagt f. 17299,90. Van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland werd bericht ontvangen, dat als deelname in het kapitaal een bedrag van f. 9925,35 aan het fonds zal worden uit gekeerd. Het eigen kapitaal zal dan be dragen f. 27225.25. Van de aangesloten ge meenten werd aan rentelooze leeningen ontvangen f. 18193.50. Vannacht om tien minuten over twee is op den grooten verkeersweg Den Bosch —Tilburg onder Enschot een tragisch ongeluk met een bestel-auto gebeurd, dat aan drie personen het leven heeft ge kost, terwijl één inzittende is gewond. In de bestelauto, een Chevrolet, waren behalve de bestuurder, de 32-jarige heer A. van Disseldorp uit Princenhage. van beroep bakker, nog gezeten zijn echtge- noote, de 31—j. Alberta Gerarda Esselink hun 2'/i-jarig dochtertje Hannie van Disseldorp, en de vader van den bestuur der, Jan Cornelis van Disseldorp. Komende ter hoogte van de villa Lan- genakker onder Enschot moest de auto een langs den weg staande groote vracht auto passeeren. Deze vrachtauto, afkom stig uit Denemarken en geladen met visch, was geheel wit geschilderd. Het is daarom onverklaarbaar, dat de bestuur der deze vrachtauto niet heeft gezien. Met een vaart van 100 K.M. moet de be stelauto den wagen van achter hebben aangereden. De bestelauto werd geheel in eikaar gedrukt, de carrosserie drong een meter diep in de vrachtauto. Het bleek, dat drie van de vier inzittenden op slag waren gedood. Alleen de bestuurder bleek niet ernstig gewond te zijn. Hij had slechts een hoofdwonde. De man werd overgebracht naar het ziekenhuis te Tiiburg. Het staat zoo goed als zeker vast, dat de bestuurder in slaap was gevallen, toen de botsing geschiedde. Een ooggetuige, een in den nabijheid wonende landbouwer, had gezien, dat een vrouw achterover uit het portierraam hing. Zij stamelde nog enkele onver staanbare woorden, doch moet direct daarop zijn overleden. In den wagen vond de ooggetuige den grootvader en het kind liggen. Zij gaven geen teeken van leven meer. Daar zij onder een reisdeken lagen, mag veron dersteld worden, dat de drie slachtoffers geslapen hebben. De bestelauto was om één uur uit Utrecht waar het gezelschap een feest had bijgewoond, vertrokken, en had dus den afstand van circa 75 K.M. van Utrecht naar Enschot in een goed uur afgelegd. De vrachtauto, die een bandenlekkage in Den Bosch had gekregen, stond op de plaats van het ongeluk, waar de bestuur der met twee andere inzittenden, allen Denen, onder de auto waren gekropen, om de reparatie te controleeren. Juist toen zij onder de auto vandaan waren en in de cabine stapten, gebeurde de botsing. De chauffeur van den vrachtauto heeft een kleine wonde opgeloopen. Van de verongelukte auto is de motor onder de carrosserie geschoven. Dat de bestuurder van de Chevrolet er nog zoo gunstig afgekomen is, is onbegrij pelijk. Alleen was hij 'wat versuft. Zelfs 't stuur van den wagen was afgebroken. De kapitaal-rekening heeft als eindcijfer f. 37843,14: de verlies- en winstrekening f. 1724.60; f. 773.38 werd bestemd voor de algemeene reserve. Het verslag eindigt met een woord van hartelijken dank aan de velen, die, hetzij met hun adviezen, hetzij met de daad, het fonds hebben gesteund. Mede dank zij de zen steun is het bestuur in staat geweest menigen middenstander in zijn moeilijken levensstrijd te steunen en voor ondergang en verval tot armoede te behoeden. Verwacht wordt, dat de middenstandsver- eenigingen, meer dan tot nog toe, het fonds ook financieel zullen steunen door middel van een jaarlijksche bijdrage. Handeldrijvende en industrieele midden standers, wonende in de bij het fonds aan gesloten gemeenten, kunnen een aanvraag voor een borgstelling of bemiddeling en voorlichting voor het maken van een schuldregeling, schriftelijk indienen bij den districts-commissaris, den heer P. A. van Aggelen, Nieuwsteeg No. 6 te Leiden. iDe aanvragen worden vertrouwelijk behan deld). Zij ontvangen dan een oproep om hun aangelegenheden met den districts commissaris te komen bespreken. LEIDSCHE STUDENTEN NAAR NICE. Wij vernemen, dat hedenavond met den trein van 19.23 een twintigtal dames- en heerenstudenten der Leidsche Universiteit via Den Haag naar Nice zal vertrekken, teneinde deel te nemen aan de Interna tionale Folkloristische feesten, welke van 12 tot 19 Mei in Nice gehouden worden. Deze Nederlandsche groep studenten (deels in Friesch, deels in Volendamsch costuum) staat onder leiding van den algemeen se cretaris van het Nederlandsch Bureau voor Buitenlandsche Studentenbetrekkingen al hier, den heer J. C. de Jongh, die ons me dedeelde. dat de mogelijkheid niet is uit gesloten. dat alle deelnemers aan de Folkloristische feesten in Nice naar Neder land zullen komen om in enkele universi teitssteden een Fransc'nen folkloristischen avond te geven, welke voor .alle belang stellenden toegankelijk zal zijn. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Sasburg's Brand- stoffenhandel. voorheen fil. Amsterd. Anthraciet Mij., Noordeinde 34, Leiden. Eigenaar: A. Sasburg. Leiden. De Broekenspecialist, Haarlemmerstraat 186, Leiden. Eigenaar, J. Aschenbrand, Leiden. Wijzigingen: „La Vesdre" Wolindustrie. Zoeterwoudscheweg 3. Leiden: hoofdzetel. Verviers. (Belgiëi. Het filiaal te Leiden van „La Vesdre" Wolinduslric. Verviers, België, Is, in verband met het vestigen van een naamlooze vennootschap, met ingang van 1 Mei 1937 in liquidatie getreden. Liqui- dateurs: A. A. Verhoef, Oegstgeest en J. H. Larsen, Leiden. Ui. Burgerhout, werkplaats Oude-Singel 150a, Leiden, loodgietersbedrijf; tevens toonkamer voor sanitair enz. Wijziging uit geoefend bedrijf: de toonkamer voor sani tair enz. is opgeheven. M. Bouman v/h. J. Rijnbende, Doeza- straat 7, Leiden, heeren-kapperszaak; winkel in parfumerieën. Overleden eige naar: M. Bouman, dd. 1 Mei 1937. DE MELKPRIJSVERLAGING. BINNENLAND. De bemanning van de Janu teruggekeerd. (4e Blad). De regeering over de nieuwe pachtwet. (4e Blad). Rotterdam's burgemeester over de verkeers chaos op 2 Mei. (Binnenland, 4e Blad). BUITENLAND. Voorspel der Engelsche Kroningsfeesten. (Buitenland, le Blad). De Oceaanvlucht van Merrill geslaagd (Luchtvaart. 4e Blad). De terugroeping der Italiaansche journa listen uit Engeland. (Buitenland. Ié Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET VIERDE BLAD. De landbouworganisaties dringen aan op verhooging van den prijs. In verband met de melkprijsverlaging is door de veehouders en melkhandelaren het navolgende schrijven verzonden aan den Regee ringscommissaris De ondergeteekenden melkveehouders, vertegenwoordigers uit de besturen der plaatselijke afdeelingen van den Bond van Melkveehouders. CJ3.T.B., Holl. Mij, van Landbouw, L.T.B., Melkveiling Leiden" en de melkhandelaren, vertegenwoordigers van de organisaties „St. Pascalis", „Eensgezind zij ons doel", den Bond van Leidsche Gros siers en de afgevaardigden van de indus- triefabrieken, te zamen vormende de .Leid sche Melkcommissie", die voorheen den prijs voor consumptiemelk bepaalde en die nu nog den prijs voor boventaxemelk voor het district Leiden vaststelt, brengen het vol gende onder uw aandacht: Het veehoudersbedrijf is dezen winter, tengevolge van de prijsstijging van vee voeder, in een zeer ongunstige positie ge komen; deze financieele moeilijkheid had zich eenigermate kunnen oplossen, indien gedurende den weide-tijd d? prijs van de consumptie-melk, zijnde f. 6,25 plus f. 0,25 toeslag per 100 Liter, was gehandhaafd ge worden. Door de verlaging van den melkprijs is echter van eenige schadeloosstelling geen sprake meer. Tevens brengen zij onder uw aandacht, dat het toch steeds in de bedoeling heeft gelegen, dat de consumptiemelkprijs on geveer een cent boven den industrieprijs zou liggen; een bedoeling, die het laatste half jaar niet tot uitdrukking is gekomen. Een vergelijking met den melkprijs in den vrijen handel toont dit volkomen aan. Volgens hun bescheiden meening kan de aangekondigde verlaging als oorzaak heb ben. dat bij het samenstellen van den con sumptiemelkprijs ook rekening wordt ge houden met den Rotterdamschen industrie- prijs. Hun is echter gebleken, dat de leveran ciers, die op deze basis hun product af leveren, toeslagen betaald kregen, zoodat deze grondslag voor het opbouwen van den consumptiemelkprijs niet als een zuivere noteering kan worden gebruikt. Gezien den nood der melkveehouderij, verzoeken de ondergeteekenden U met klem, den melkprijs zoo spoedig mogelijk wederom te brengen op f. 6,25 plus f. 0,25 per 100 Liter .zijnde dit een redelijke prijs, waarmede bereikt zal worden, dat de finan cieele achterstand, die dezen winter is ont staan, eenigermate genivelleerd zal worden. Met de meeste hoogachting, Voor de Leidsche Melkcommissie: (w.g.) J. Uittenboogaard, G. Goed hart, J. de Graaf, H. J. v. d. Krogt, C. v. Vliet, J. P. v. d. Holst. D. v. Leeuwen, J. H. v. d. Kloot, W. L. den Hollander. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het kantoor der posterijen alhier werd in den loop der maand April op spaarbankboekjes ingelegd f. 180 639,01, en terugbetaald f. 241.213,07. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f. 60.574,06. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 158. Zij behooren tot meest gevierde eeregasten bij de kronings plechtigheid. Sedert de aankomst van het Prinse lijk paar in Londen behooren Prinses Juliana en Prins Bernhard tot de meest gevierde eeregasten, die telkens wan neer zij in het publiek verschijnen sympathie-betuigingen in ontvangst moeten nemen, zoodra zij herkend worden. Zooals reeds eerder gemeld (men zie onder „Binnenland") hebben de Prinses en de Prins gistermorgen een bezoek gebracht aan Koningin Mary in Marlboroughhouse. waar de Prinses haar gemaal aan de Koningin en aan Koningin Maud van Noorwegen heeft voorgesteld. In den namiddag hebben de Prinses en de Prins bezoek ontvangen van de verschillende vorstelijke gasten, die in Buckingham Palace verblijf houden en ook zelf cenige bezoeken afgelegd, o.a. bij het kroonprinselijk paar van Noor wegen. Aan het groote banket, dat gister avond in Buckingham Palace werd ge houden en dat een der luisterrijkste feesten is geworden, hetwelk men zich hier herinnert, zat Prinses Juliana, die gekleed was in een avondjapon van zilverbrokaat, op de voornaamste eere plaats aan de hoofdtafel, n.l. aan de rechterhand van Koning George VI. Prins Bernhard was gekleed in ma rine-uniform, in het groot-tenUe van luitenant ter zee eerste klasse. Na afloop van het banket bleven de gasten nog eenigen tijd in de zalen van het paleis bijeen, waarna het prinselijk paar tusschen elf uur en half twaalf, zich naar het House of Parliament be gaf, naar de receptie die de speaker van het Lagerhuis daar aanbood. Hier waren meer dan tweeduizend gasten aanwezig en bij den ingang ontstond zulk een gedrang, dat de Prinses en de Prins van elkaar geschei den werden, evenals de Princess Royal en haar echtgenoot, de Earl van Hare- wood, doch in het gebouw zelf vond" men elkaar terug. Prinses Juliana keerde reeds vóór twaalf uur naar Buckingham Palace terug, terwijl Prins Bernhard zich nog korten tijd met verschillende andere genoodigden bleef onderhouden. Hedenmiddag waren de Prinses en de Prins de gasten van den Hertog en de Hertogin van Kent, die het Prinselijk paar in hun woning aan Belgrave Square een lunch aanboden. Vanavond zullen de Prinses en de Prins aanzitten aan een diner ten huize van den hertog en de hertogin van Gloucester.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1