BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 10 Mei 1937 Derde Blad No. 23655 AKKERTJES Het Prinselijk Paar naar Engeland 78sie Jaargang jaarvergadering van den Ned. Visschersbond. Nerveuze slapeloosheid Gisteravond om halftien te Londen aangekomen1 FINANCIEN Jaarverslag Rotterdamsche Lloyd. FAILLISSEMENTEN VRAGENRUBRIEK Bespreking van den toestand in de kustvisscherij. Onder voorzitterschap van den heer Joh. W. Stevenson hield de Nederlandsche Vis- ichersbond Zaterdag in café Boschlust te Den Haag zijn jaarvergadering. In zijn openingswoord heette de voor- jitter in het bijzonder welkom den heer p. C. Groen, als vertegenwoordiger van den minister van landbouw en vlsscherij. In het jaarverslag wordt geconstateerd, dat de bond thans 16 afdeelingen telt, over 5 gewesten verdeeld. De toestand over het algemeen baart nog veel zorg, ondanks het rontact, dat verkregen werd met de Ned. Visscherijcentrale en het verkoopkantoor voor garnalen. De vergadering ging hierna over tot een bespreking van den toestand in de kust visscherij. De voorzitter deidöe dit punt in. Over de trawlvisscherij (het kleine zeevischbedrijf leide hij, dat de toestand zeer zorgelijk is. Wat betreft de stijging der bedrijfsonkos- ten zooals olie constateerde spr. een monopollsttschen toestand van de olie maatschappijen. Van onderlinge concur rentie is geen sprake meer. Gezien cje stij ging van den wereldmarktprijs en de vrachtprijzen, heeft de minister van land bouw en vissoherij den bond geschreven, dat hij tot vermindering van den olieprijs niet kan medewerken en dat hem niets bekend was van een afspraak tusschen de maatschappijen. Spr. prees het initiatief van de Texelaars, die een coöperatieve in- koopvereeniging voor hun benoodigdheden lolie en touwi stichtten. De haringvangst liep helaas zeer uit een. Vooral In Den Helder was de vangst slecht. Dit is het gevolg van een wijziging in de stroomsnelheid. De voorzitter gelooft, dat haring en an- tjovis hun besten tijd hebben gehad. Over den toestand in de garnalenvis serij zal de bond een speciale plaatselijke vergadering uitschrijven. Het beeld van de kustvisscherij is over het algemeen verre van schitterend en het ral noodig zijn. dat de bond in het komen de jaar verschillende acties op touw zal Ktten. De heer Huinink. burgemeester van Veere maakte enkele opmerkingen over de gar- nalenvlsscherijDe consumptie in het bin nenland heeft nog niet het gewenschte peil bereikt. De pufvangst daarentegen vas zeer gunstig. Spr. is verheugd, dat de regeering voornemens is propaganda te aaken voor uitbreiding van de binnen- 'undsche consumptie. Buitengewoon gering was de export. De stvoer naar Frankrijk stond vrijwel stil en voor België geldt hetzelfde. Ook de ex- part naar Engeland liep terug. Lof komt aan het verkoopkantoor, dat veel deed Ier vergrooting van het contingent op de londensche markt. De Zeeuwsche bond, die zioh bij dezen bond zal aansluiten, heeft niet stilgezeten. De opbrengst blijft evenwel verre beneden (ie bestaansgrens en varieert van 84 cent per week tot f. 4.44. Met de opbrengst van de pufvangst bedragen deze cijfers resp. f 1.18 tot f. 8.88. Zelfs met den bedrijfssteun, hoe hoog opgevoerd, zouden de kleinere vaartuigen liet geholpen worden. Steun van het departement van sociale aken, want hier is sprake van socialen «ood, acht spr. gewenscht. De bond heeft bij de regeering aangedrongen op een be tere steunregeling, maar zijn verzoek heeft liet het gunstige onthaal gevonden, dat ;ehoopt werd, met name ten aanzien van iet geraamde basisloon. door den bond vastgesteld van f. 36 tot f. 42. Spr hoopt echter, dat er bij nader inzien een wijziging tn de steunregeling zal ko nen, welke een bestaan aan de betrokke- ten verzekert. De voorzitter waardeerde zeer de pogin gen van het geweest Zeeland, maar ge looide, dat de ontworpen regeling niet in landelijk verband zou kunnen worden toe- fepast. Veihooging van den steun deelde de voorzitter mede, voor puf garnalen wordt ook van verschillende zijden bepleit, voor al wegens de stijging van de exploitatie kosten van dit bedrijf. Wat de propaganda voor het artikel consumptie-garnalen betreft, merkte spr. op, dat de krachtige propaganda ln Gro ningen gevoerd, bewijst, dat navolging van net Groningsch voorbeeld aanbeveling ver dient. ..De heer Van Dijk. van de Ned. Vissche- rijcentrale. zelde, dat de centrale met de behandeling van het Zeeuwsche plan bijna tereed is. Spr. kan er nog niet veel van w?gen, maar wees op het bezwaar, dat bij garandeering van een zeker minimum loon. de prikkel om andere vangsten te beoefenen zou komen te vervallen. De garnalenvissoherij heeft de voortdurende f°'g van de centrale. Een basis van een loonende uitoefening van het bedrijf moet gevonden worden. Het productie-apparaat acht spr. beslist te groot, zoodat inkrim- van dit bedrijf in overweging dient genomen te worden. Belangrijke uitbrel- van den steun heeft ook financieele bezwaren. Er werd dit jaar voor ongeveer ton aan consumptiegarnalen aangevoerd, ton steun verleend. De heer Huinink wijst nog eens op den Jooten nood in Zeeland. Tegen inkrimping het productie-apparaat waarschuwt er op wijzende, dat de Belgische con- "igenteeringsmaatregelen uitbreiding van w vloot tengevolge had. ue heer Van Tuyll van Serooskerken veerei pleitte voor invoering van het I'eeuwschc voorstel. ue heer Van Eek (Stellendam i sprak °wr den steun en de keuring van de vaar- Hij achtte het steunbedrag per te laag en zou den prijs van 14 cent Ti„,zomer gehandhaafd willen zien en verlagen '2 Cent' zooals ZebrulkelUlt te achtte de keuring te streng en wees -p. u in^uiuii iau ".in waiqv,»» I kent ns van de moeilijkheden betee- nW i001 de regeering t.a.v. steunverlee- jjv®pr. hoopt, dat de regeering Stellen- I "hancieel zal steunen ter verbetering van de vaartuigen De gemeente stelde hiervoor f. 27.000 beschikbaar. Verschillende aanwezigen oefenden cri- tiek uit op het keuren door de scheep vaartinspectie. De voorzitter beantwoordde de opmer kingen. Nadat nog enkele aanwezigen over de maaswijdte der netten en de verdeeling oer garnalen door het verkoopkantoor ge sproken hadden, sloot de voorzitter de dis cussie over dit punt. Des middags kwam de vergadering nog bijeen ter behandeling van enkele punten van meer hutshoudeltjken aard. DE BEMANNING DER „HORDENA". Gevangen te Ferrol. Bij het Departement van Buitenlandsche Zaken ls thans het bericht ontvangen dat de volgende Nederlandsche opvarenden van het onder Panameesche vlag varende s.s. ..Hordena", zich gevangen te Ferrol bevin- den:C. Barels kapitein. J. A. Sundquest, R. Driessen ter Meuten, B. Brongers. L. Han del, P. van Stein, P. Bravenboer, P. Schin kels, A. Boerendonk, A. van der Meer, G. Pieck, J. Lange, L. Roelsen, J. O. Kleeft, H. de Jager. Deze personen bevinden zich in goeden welstand en ontvangen een goede behan deling van de autoriteiten. Pogingen wor den thans in het werk gesteld om deze in vrijheid te laten stellen om naar Nederland terug te keeren. GENOOTSCHAP KINDERHERSTELLINGS- EN VAC ANTIEKOLONIES. Onder voorzitterschap van dr. A Schuckink Kool was Zaterdagmiddag het Centraal genootschap voor kinderherstel- Kngs- en vacantiekolonies in algemeene jaarvergadering bijeen te Rotterdam. Dr. A. Hymens, voorzitter van de afdee- ling Rotterdam, sprak een openingswoord. Dr. Schuckink Kool gaf een kort overzicht van het werk in het afgeloopen jaar. Tot lid van den raad van toezicht werd in de vacature P. Mulder benoemd prof. F. G. Scheltema te Amsterdam. Dr J. Leydensdcrff, lid van het dage- lijksch bestuur, werd herkozen. In de vacature, mevr. Westrikvan Popta werd gekozen zr. van Zetel te Heemstede, in de vacature A. J. van Roessel, de heer W. M. Metman te 's-Gravenhage. Hierna was aan de orde het rapport dei- commissie, belast met het onderzoek naar de wenschelijkheid van een centrale klee ding in de koloniehuizen. De vergadering besloot overeenkomstig dit rapport voor één jaar gedurende de drie zomergroepen een proef met centrale kieeding (open- luchtkleedlng in alle huizen) waarvan de prijs ln den verpleegprijs wordt berekend, te nemen en voorts te trachten ook gelei delijk voor de andere maanden van het Jaar een hygiënische kleeding te ontwer pen, waarvan de kosten niet zoo zwaar op de verpleging zouden drukken Men besloot ten slotte een circulaire aan de afdeelingen te richten, waarin nog eens wordt aangedrongen op goede verzorging van het schoeisel. Hierna was aan de orde herziening van het huishoudelijk regle ment. bedoelend paal en perk te stellen aan het uitzenden van kinderen naar koloniehuizen, die niet bij het genootschap zijn aangesloten. Hierover ontspon zich een langdurige discussie. Verschillende afge vaardigden van kleine plaatsen wilden de bevoegdheid houden, kinderen naar christelijke of katholieke tehuizen te zen den indien de ouders dit wenschen. Na toezegging van het hoofdbestuur slechts ln overleg met de afdeelingen te zullen handelen, werd het voorstel van het bestuur aangenomen. Na de rondvraag sloot dr. Schuckink Kool de vergadering. In den avond kwamen de deelnemers bijeen aan een diner in restaurant Bristol. Gisteren werd een uitstapje gemaakt naar het koloniehuis in Oost-Voorne. NIEUWE AUTO VOOR HET PRINSELIJK PAAR. De N.V. H. Englebert en Co's Automobiel handel te Den Haag heeft, naar de Auto verneemt, van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard opdracht gekregen tot levering van een Packard Sedan Limousine. DE BLOEIENDE BETUWE. Er heerschte gisteren in de Betuwe, naar de „Maandagmorgen" meldt, een gezellige drukte. Een groot aantal touring-cars bracht in de middaguren drukte en ge zelligheid. Toch vermoeden wij, dat de Betuwe-be- zoekers (sters) niet den indruk van de Betuwe hebben gekregen die het andere jaren anders werkelijk waard is. Het is dit jaar niet zooals anders een Betuwe in bruidstooi geweest. Het blad is te ver ontwikkeld, waardoor de bruids- bouquetten thans schuil gaan onder het jonge groen. Wel staan de appelboomen, met de fraaie rose bloesem, volop tn tooi, doch de pere- en kersenbloesem is reeds zoo goed als voorbij. Kunt Gi| den slaap niet vatten? Te helder, nog opgewonden van drukke besprekingen? Is Uw geest nog te veel vervuld von ol die problemen, die het leven nu zoo moeilijk maken, zorg dan tot rust te komen en heerlijk in te slopen. Neem 'n "AKKERTJE" dat U kalm zal ma ken en een ongestoorde nacht rust zal geven Morgen „frisch" Volgens recept van Apotheker Dumont Metalen zak-etui met 3 stuks 20 cent Glazen kokertje met!2stuks52cent. 1063 (Ingez. Medj INWIJDING COMENIUS MAUSOLEUM TE NAARDEN. Honderden bekende personen uit Neder landsche en Tsjeohische wetenschappelijke handels- en onderwijskringen, hebben Za terdagmiddag de plechtige inwijding van het Comenius-mausoleum te Naarden bij gewoond. Na de redevoeringen van minister Slote- maker de Bruine en den TsjechLschen mi nister dr. Franke, in de groote kerk, begaf een lange stoet zich naar het mausoleum. Hier hebben de beide ministers en de gezant der republiek, dr. Krno, het woord gevoerd en heeft ir. Cermak, namens de Tsjechische regeering, de sleutels van het bronzen hek overhandigd aan minister Slotemaker de Bruine, aan den burge meester van Naarden en aan den Tsjechi- schen gezant. Hierna begaf de stoet zich naar het mu seum, waar dr. Krno den voorzitter, den heer Jac. Smits, een gouden boek over handigde ten gebruike op inschrijving van hooge gasten. Vervolgens heeft in het raadhuis de ge zant aan den burgemeester, J. E. Boddens Hosang. de eereteekenen van de Tsjechi- sohe orde van den witten leeuw overhan digd. De Nederlandsche minister van bui tenlandsche zaken. jhr. mr. De Graeff, deelde den Tsjechischen consul, den heer J. Kokes, mede. dat hij benoemd is tot officier in de orde van Oranje Nassau. Een drukbezochte receptie heeft dezen dag. gesloten. DE NEDF.RL. HANDELSMISSIE OP DEN TERUGWEG. De Nederlandsche handelsmissie is te Valparaiso aan boord gegaan van de „Reina del Paciflque", waarmede de te rugreis naar het vaderland is aanvaard. DIRECTEUR CENTRAAL BUREAU RECLASSEERING. Door het bestuur der Vereenlging van Reclasseeringsinstellingen is met ingang van 1 Juli als opvolger van den heer J. Henri Ledeboer, die wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd zijn functie neerlegt, op voorste] van het moderatnen uit 356 sollicitanten tot directeur benoemd mr. M. Oh. de Jong, lid van de Provin ciale Staten van Gelderland en oud-wet houder van financiën te Arnhem. Mr. M. Oh. de Jong was van November 1929 tot Januari 1935 secretaris van den Voogdijraad; van 1925 tot 1933 secretaris van Pro Juventute en is thans nog vice- voorzitter van de afdeeling Arnhem van het Geneootschap tot Zedelijke Verbete ring der Gevangenen en lid van de Re- classeeringscommissie dér N.C.G.O.V. NEDERLANDSCHE BOND VAN POSTALE MUZIEKGEZELSCHAPPEN. Op de algemeene ledenvergadering van den Nederlandschen bond van postale mu ziekgezelschappen. waarbij zijn aangesloten alle in Nederland bestaande postale muziek gezelschapoen. werden tot bestuursleden benoemd de heeren J. Keijzer, voorzitter van de postfanfare Den Haag. tot bonds voorzitter. C. Ipenburg, secretaris van de Utrechtsche postfanfare, tot secretaris. B. J. Peeterse voorzitter van de Utrechtsche postfanfare tot penningmeester. D. v. d. Schee, voorzitter Leidseh harm, gezelschap de Post, tot le commissaris J. Leonard, voorzitter Rotterdamsche oostharmonie, tot 2e commissaris. UIT NED. OOST-INDIE. DE DIRECTEUR VAN 'S LANDS PLANTENTUIN TE BUITENZORG. Na informatie is gebleken dat het be richt volgens hetwelk ir. P. Honig uit Pas- saroean tot directeur van 's Lands Plan tentuin te Buitenzorg zou worden be noemd, onjuist is. Waarschijnlijk heeft een naamsverandering hiertoe aanleiding ge geven Dr. P. van der Hovert, eveneens aan het Proefstation voor suiker te Pas- saroean werkzaam, zal waarschijnlijk in de naaste toekomst aan het Treublabora- torium van 's Lands Plantentuin verhon den worden. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. PADANG, 10 Mei lAneta). Door het bre ken van den stuurstang is te Solok een auto in volle vaart in de Soengei Lassi gereden. De negen inzittenden werden zwaar ge wond, terwijl de auto versplinterde. Zij: Je mag toch blij wezen, dat je dat dragen moogt! jij wordt tenmin ste niet nat op je rug! Gisterochtend, enkele minuten voor half tien, zijn prinses Juliana en prins Bernhard ter bijwoning van de Engelsche kroningsfeesten van Hoek van Holland aan boord van Hs. Ms. oorlogsbodem „Gelderland" naar Har wich vertrokken, waar zij omstreeks kwart voor zeven arriveerden. De nieuwe dag begon gistermorgen bui tengewoon mooi in Hoek van Holland. Heel vroeg stond er een stralende zon aan een bijna wolkenlooze hemel en ook al werd de lucht later iets meer bedekt, mooi en zacht weer bleef het gelukkig toch. Wind stond er bijna niet. Zich spiegelend in het scherpe licht van den heerlijken morgen, strekte de zee zich uit voor de lange ha venhoofden. Er was reeds vroeg een ongewone drukte. Vooral op de landingskade der Harwich- booten, waar de Gelderland lag gemeerd en waar zich achter een afzetting van een aantal Rotterdamsche politie-agenten uiteraard de grootste belangstelling con centreerde. Heel Hoek van Holland wilde natuurlijk het prinselijk paar begroeten en uitgeleide doen. Langs de landingskade lag uok een der Harwich-booten, voor deze ge legenheid gepavoiseerd. Prinses Juliana en prins Bernhard. die in een hofauto om half negen van het Huls ten Bosch in Den Haag waren vertrokken, arriveerden kort na negen uur in Hoek van Holland. Prins Bernhard was gekleed in het uniform van luitenant ter zee der eer ste klasse. Prinses Juliana droeg een grijs complet. In het gevolg van de vorstelijke personen bevonden zich Jkvr. baronesse van Heem stra, hofdame van de prinses, E. H. Jucke- ma van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen, dienstdoend grootmeester van de prinses en luitenant ter zee der eerste klasse jhr. E. J. van Holthe. Bij de loopplank begroette de comman dant de vorstelijke gasten, die zich onmid dellijk na aankomst aan boord begaven, hartelijk toegejuicht door de op de kade ver7.air.eiGe menigte. Aan boord van de Gelderland inspecteer den prinses Juliana en prins Bernhard de aan dek opgestelde bemanning, waarna zij zich naar de hut van den commandant be gaven. Inmiddels was aan den achtersten mast van de Gelderland de standaard van de prinses gehesehen en de wacht op de kade ingerukt en waren de trossen losge gooid. Slechts enkele minuten vertoefde prinses Juliana en prins Bernhard in de hut van den commandant, want spoedig begaven zij zich naar de brug om getuige te kun nen zijn van het vertrek. Vriendelijk wuivend naar de belangstel lenden op den wal. bleef het prinselijk paar gedurende den tijd, dat het schip met behulp van een sleepboot was gedraaid, op de brug. Langzaam stoomde de Gelderland om even over half tien de monding van de Nieuwe Maas uit. Engeland tegemoet. Buitengaats wachtte de torpedoboot Z. V. die de Gelderland op de reis naar Harwich zou escorteeren Deze eerste zeereis van het prinselijk paar is helaas niet door mooi weer begun stigd al zag het er bij het vertrek gun stig uit. De regen striemde over Parkeston Quay, waar onze prinses werd opgewacht door den Nederlandschen gezant te Londen, jhr. mr. R. Marees van Swlnderen. die verge zeld was van den marine-attaché A. de Booy, de marine-commandant van Har wich. kapitein-ter-zee Alexander, den Ne derlandschen vice-consul te Harwich Cann en eenige havenautoriteiten en leden van de directie der London North Eastern Rail way Company Precies op den vastgestelden tijd naderde de „Gelderland" de reede van Harwich. Een grauwe nevel hing over de rivier, waaruit de „Gelderland" opdoemde, eenige honderden meters achter de „Oranje Nas sau" van de maatschappij Zeeland, die nauwelijks gemeerd was om den stroom van reizigers uit Vlissingen te doen debar- keeren, toen de „Gelderland" zwaaide, om achter de mailboot aan de kade vast te maken. In top voerde de kruiser den stan daard van de prinses, terwijl bij het na deren van den wal met de vlag in de achtermast het saluut werd gebracht en de geus aan de voorpiek werd gehesehen. De oude kruiser wekte daar verschillende historische herinneringen. Een aantal Engelschen herinnert zich nog, dat het de „Gelderland" was, die in 1900 naar Trans vaal werd gezonden om president Paul Kruger naar Nederland te brengen. In 1911, bij de kroning van wijlen koning George, was hel de „Gelderland", die wijlen prins Hendrik naar Engeland bracht voor het bijwonen van de feestelijkheden en de vlootrevue. Aan den wal had men weldra op de brug prinses Juliana ontdekt, die gekleed was in een lichten bonten mantel, terwijl zich naast haar prins Bernhard bevond. Een gejuich klonk op, toen men het prinselijk paar zag. dat zich naar voren begaf om via het sloependek naar beneden te gaan. Te kwart over zeven was de kruiser ge meerd. Een loopplank werd uitgelegd, van waar een roode looper door een der loodsen naai' het perron leidde. Ondanks hes slechte weer was een zeer groot aantal be woners van Harwich en omgeving gekomen om de aankomst te zien. De wacht kwam in het geweer toen jhr. de Marees van Swinderen. gevolgd door den heer de Booy. zien aan boord begaven. Zij werden gesalueerd met drie stooten op de fluit en een drievoudig roffelsaluut. Een zelfde eerbewijs viel den marine-comman dant Alexander ten deel. Zij begaven zich naar de salon, waar zij de prinses en den prins begroetten en zich geruimen tijd met hen onderhielden. Toen weerklonk het trompetsignaal „alle hens aan dek". De jongens spoedden zich naar hun vaste posten, vormen een front langs het dek. het sloependek en de bak en klauterden in het want en in het kraaiennest. Het was inmiddels ruim half acht gewoilen. Daar klonk het trompetsignaal: „geeft acht". Terwijl de trommels wederom ge roerd werden, verschenen de prinses en de prins aan dek De pijpers zetten het „Wil helmus" in, de prinses nam afscheid van den commandant, overste P. B. M. van Straelen en de overige officieren, en terwijl zij, gevolgd door prins Bernhard, de loop plank afdaalde, werd langzaam de prinse lijke standaard van den achtermast ge streken. Nauwelijks stond de prinses op de kade. of de commandant, die boven op de statietrap was teruggetreden, riep luid: „leve de Koningin", een kreet, die door de matrozen en door de Hollanders onder het wachtende publiek luidde werd herhaald. En toen deze kreet was verklonken, dreunde ver het water het eerste van een salvo van 34 saluutschoten, waarmee de „Gelderland" afscheid nam van zijn hooge passagiers. Zwaar rolden de schoten over de reede. De prinses begaf zich over den looper naar het perron, waar het salonrijtuig, dat voor de hóoge bezoekers was bestemd, ach ter den Pullmanwagen van den boottrein naar Londen was gekoppeld. Om vijf minuten voor acht, vertrok de trein uit Harwich. Gedurende de reis ge bruikte het gezelschap in het salonrijtuig den maaltijd en precies te half tien stoom de de trein Liverpoolstreet-station binnen, waar een groote menigte op het perron stond te wachten op de aankomst van de Nederlandsche kroonprinses en haar gemaal. Onder de aanwezigen bevonden zich het geheele personeel van de Nederlandsche legatie en talrijke leden in de Nederland sche kolonie, waarvan velen voor de eerste maal prins Bernhard aanschouwden. Ter verwelkoming van de prinses waren namens de Britsche Koninklijke familie op het perron aanwezig Lady Catherine Sey mour. sir Harry Verney en generaal Payn- ter. Tevens was prins Arthur van Con- naught ter begroeting gekomen. Reeds bij het binnenrijden van den trein, toen de wachtenden prinses Juliana voor een der ramen zagen verschijnen, weerklonk luid gejuich, dat nog toenam, toen de prinses, gevolgd door prins Bern hard, het perron betrad. In het Nederlandsch klonk de kreet: „leve de prinses, leve prins Bernhard", doch ook het Engelsche publiek liet zien niet onbetuigd en herhaaldelijk hoorde men: „hurrah for princess Juliana". Het was een ontroerend moment toen, ter wijl het prinselijk paar omstuwd door een mensehenmenigte, op het perron stond, de wachtende Nederlanders het „Wilhelmus" inzetten, dat door vele stemmen werd mee gezongen terwijl het Engelsche publiek, bemerkende dat het 't Nederlandsche volkslied was. eerbiedig het hoofd'ont blootte. Te ruim half tien stapte het prinselijk paar met de leden van het gevolg in de wachtende hof auto's waarmede naar Buckingham Palace werd vertrokken. In het verslag over 1936 van den N.V. Rot- terdamschen Lloyd te Rotterdam wordt medegedeeld, dat het verkeer van Europa naar Ned.-Indië toenam, terwijl het thuis komende verkeer ongeveer stationnair bleef. Het passagiersvervoer bleef station nair. Tengevolge van concurrentie met bui tenlandsche scheepvaartmaatschappij en moesten in Augustus de passagierstarieven belangrijk worden verlaagd. Het aantal pel grims naar Djeddah was iets grooter Het vervoer tusschen Nederlandsch-Indië en Amerika werd in beide richtingen grooter, zoodat de samenwerkende maatschappijen den dienst van Nederlandsch-Indië naar New-York geleidelijk konden uitbreiden. De handel toonde zich zeer ingenomen met de tot stand gebrachte directe verbinding tus schen Nederl.-Indië en Iran. Een totale omkeer in het bedrijf werd veroorzaakt door het uitvoerverbod van goud op 26 September. Om de nadeelen van de depreciatie van den gulden op te vangen was men genoodzaakt de passagiers- en vrachttarieven zeer belangrijk te verhoogen. In overleg met de samenwerkende reede- rijen werd er toe overgegaan deze verhoo gingen gel-idc'ij': )n te voeren. Tegelijker tijd met de depitie van den gulden zette de economische opleving, gepaard aan een algemeene stijging der algemeene vrachten- markt zeer heftig door. De resultaten on der de veranderde omstandigheden verkre gen komen nog niet tot uiting in de than» overgelegde cijfers. Indien echter de op gaande conjunctuur zich handhaaft laat de naaste toekomst zich beter aanzien. De plot selinge verandering bracht echter ook nieuwe moeilijkheden wat betreft de ver nieuwing van de vloot. De prijzen van schepen zijn in korten tijd met bijna vijftig procent verhoogd terwijl de leveringsdata onzeker zijn. Het saldo op de exploitatie rekening inclusief den Benassteun 1936 plus de gekweekte rente en de winst op verkoop van tijdelijke beleggingen zijn niet voldoen de om de afschrijving op de vloot te be strijden. Daartoe werd het saldo, verkre gen door verkoop van schepen, naar de winst- en verliesrekening overgebracht. Voorgesteld wordt het dividend te pas- seeren. In de week van 3 t/m. 8 Mei werden in Nederland 56 faillissementen uitgesproken. Abonné te L. Het nest opzoeken en dit met kokend water vernietigen, zou de beste remedie zijn. Is dit erhter niet mogelijk, leg dan een spons, in suikerwater ge- dienkt, neer. Daarin kruipen de mieren dan bij tientallen, die u in een emmer met kokend water telkens kunt vernietigen. Ook kunt u fijngestampte naphtaline- balletjes langs plinten en kieren leggen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9