BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 10 Mei 1937 LUCHTVAART AGENDA Moeilijke berging van de ..Dubbele Arend". (Van onzen Luchtvaartmedewerker). Dat niet altijd de berging van een, bij een noodlanding, beschadigd vliegtuig een voudig in zijn werk gaat. bleek wel dui delijk bij het transport van de. op het strand van Noordwijk over den kop gesla gen. twee-motorlge Monospar, de Dubbele Al-end, van Van Melle te Breskens Vrijdagochtend te 10 uur gebeurde het ongeval, 10 K.M. ten Noorden van het dorp Noordwijk aan Zee. Onmiddellijk stelde de piloot Rademaker zich in ver binding met het vliegveld ..Ypenburg", dat een transport-auto en N.L.S.-mecaniciens zou zenden Tevens werden onderhandelin gen gevoerd met een expediteur te Noord- wij.kerhout. die het toestel weer in zijn normalen stand zou brengen en naar Noordwijk sleepen. Zöo stond de zaak er schijnbaar gun stig voor, doch de praktijk zou anders leeren! De expediteur bleek het gewisse voor het ongewisse te nemen en eischte contante betaling van zijn diensten, zoodat de heer Rademaker de urenlange wandeling naar Noordwijk moest maken om telegrafisch de noodige contanten over te laten maken Zoo gebeurde het, dat eerst tegen den avond, na zevenen, de eerste bergingsploeg ln zicht kwam. Het strand werkte ook niet erg mee. Het bestond hoofdzakelijk uit drijfzand, wat een ernstige handicap was. Dank zij de deskundige hulp van een monteur van Radio „Nora" verliep het rechtzetten van de 800 K G. zware Mono- spar, met behulp van een eenvoudige bok vrij vlot en mocht het gelukken, met deze primitieve middelen, zonder een enkele be schadiging de geheel linnen bekleeding van het toestel aan te brengen. Na eerst de contacten der beide Popjoy- motoren te hebben afgezet en de gasma- nettes gesloten, werd welgemoed de tocht naar Noordwijk aangevangen. Het was wel een zonderling transport, het vliegtuig, ge trokken door een schelpenkar! Daar de avondlucht nu niet bepaald aanlokkelijk was. werd beschutting gezocht in het toe stel, waar de gerieflijke zitplaatsen, na uit het zand uitgegraven te zijn, tot een uit blazen lokten. Het behoeft wel geen be toog dat de hilariteit onder de ..beman ning" van het achteruitrijdende toestel groot was. De marconist kreeg de gekste geluiden en berichten uit zijn radio, ter wijl de piloot In gedachten de uitzonder- lijkste stunts volvoerde. Ook de „Sehwantz- Pilot", de man op den staart, die de 1 PK- havermotor bestuurde bleek over een voor treffelijk humeur te beschikken. Zoo werd de eerste étappe, tot het z.g. Noordwijkerhoutsche Slag, volbracht en de lading voor het gelijknamige dorp uitge laden, zijnde toebehooren van den hijsch- bok en bagage van piloot Rademaker. Hier werd de schelpenkar afgehaakt en een versch paard vóór, of liever achter het vliegtuig gespannen. De zee vuurde erg en paard en vlieg tuig lieten in het natte zand langs phos- phorlseerende sporen na. wat een fantas- tischen aanblik opleverde. Tegen half elf kwam het transport voor Noordwijk aan. De vleugels werden inge klapt en de PH-XPM met vereende krach ten op den Boulevard getrokken en op het autopark geparkeerd, waar het, niet tegenstaande het reeds vrij late uur. veel belangstelling trok. Was reeds des middags het lange uit blijven der paarden een ontgoocheling, thans wachtte de tweede. De transport auto van „Ypenburg" bleef uit. Het vlieg veld bleek telefonisch niet meer bereik baar, zdodat hieromtrent geen zekerheid te verkrijgen was. Weer werd lang gewacht doch aan alle geduld komt een eind. Zoo ook bij den heer Rademaker en dies werd besloten een onderdak voor het vliegtuig te zoeken. Alle garages bleken echter over een te smallen ingang te beschikken, zoo dat overgegaan werd de Monospar naast „Seinpost" te parkeeren, waar ook de pi loot een onderdak vond. Het middernachtelijk uur had inmiddels geslagen, toen ook deze manipulatie vol bracht was, en een welwillend agent nog even de boodschap bracht, dat de Ypen- burgsche auto reeds des middags was ge weest, dodh door een misverstand terug gestuurd werd Den volgenden morgen arriveerden reeds tijdig een drietal mecaniciens der NLS, die het toestel demonteerden, terwijl ook de. in vliegerskringen zoo populaire. Chef d'Hotel. chef bij de Kon. Mij. „De Schelde" uit Vlissingen overkwam. Te twaalf uur arriveerde de transport auto ten tweeden male en werd de „Dub bele Arend" met den staartsteun op den tractor gemonteerd. Doch toen dook weer een nieuwe moeilijkheid op en wel, welke route naar Ypenburg gereden zou kunnen worden. Vrijwel alle wegen van Noordwijk naar den Rijksweg Haarlem-Den Haag bleken, ln verband met de groote wielbasis van de Monospar. onoverkomelijke hindernis sen te bezitten, in den vorm van een smalle brug. een tol of scherpe bochten. Slechts de weg via Sassenheim bleek ge schikt en er werden dus voor deze route de noodige vergunningen aangevraagd. Eerst tegen negenen 's avonds kwamen zoo de laatste onderdeelen van de IPM op Rljswijk's vhegweide aan. dus twee dagen na de noodlanding. We gelooven niet, dat piloot Rademaker bijzonder aangename herinneringen aan zijn gedwongen verblijf aan zee zal bewa ren, zij het dan, dat de badplaats, voor zoover zij in deze tragedie een aandeel heeft gehad,, eerder lof dan blaaim toekomt. BEN NIEUW HOOGTERECORD. 15.656 >L bereikt. Zaterdag heeft de Italiaansche luitenant kolonel Mario Pezzi boven het vliegveld Motecello het hoogterecord gebracht op 15.656 meter met een tweedekker type Capronl 61, voorzien van een Diaggio motor, welk toestel plaats biedt aan één persoon. Het record was sinds September van het vorige jaar in Engelsche handen, het be droeg 15.223 meter. DE ALGEMEENE TOESTAND De terugroeping der Italiaansche journalisten uit Engeland. De terugroeping van de correspondenten der Italiaansche bladen te Londen, juist eenige dagen voor de kroningsgebeurte nissen, vindt meer de aandacht ln de Ita liaansche en Duiteohe pers dan te Londen zelf. Aldaar geeft men in officieele krin gen geen commentaar en verzekert men, dat het besluit van de regeering te Rome voor de Engelsche regeering geen aanlei ding kan zijn om eenigen diplomatieken stap te doen. In politieke kringen uit men zic.i meer vrijelijk en verheelt men niet den slechten indruk, door het Italiaansche gebaar gemaakt, evenals trouwens door het feit, dat geen Italiaansche delegatie ter kroningsplechtigheid vertegenwoordigd is- Ten overvloede wijst men erop, dat de Engelsche pers, gelijk die in alle democra tische landen, aan geen censuur hoe ook genaamd, onderhevig is, zoodat zij omtrent de gebeurtenissen in Spanje kan berichten hetgeen zij wil. Dat is juist wat de Duitsoh-Italiaansohe pers ontkent. De Völkischer Beobachter noemt de houding van de Engelsche pers onwaardig en schrijft, dat. zich in sommige landen onder den cl donante! van de persvrijheid een internationaal leugenstelsel heeft ge vormd, dat een bedreiging beteekent voor de vreedzame samenwerking der volkeren. Er liepen te Rome geruchten als zouden de maatregelen van de Italiaansche regee ring worden uitgebreid tot een uitwijzing van de correspondenten der Engelsche bladen in Italië, maar later werd van ge zaghebbende zijde medegedeeld dat hier van voorloopig geen sprake zou zijn. Intusschen kreeg men te Londen uit uitlatingen van de betrokken Italiaansche correspondenten en hun familieleden den Indruk, dat de terugroeping maar voor korten tijd zou gelden. De Havas-correspondent te Rome acht de getroffen maatregelen het eerste ge volg van de besprekingen tussohen Mus solini en von Neurath. Men herinnere zioh dat de Duitsche minister van buitenland- sche zaken in een interview, toegestaan aan het agentschap Stefani verklaard heeft: „Een nieuwe v'.aag van laster heeft zich over Italië en Duitschland uitgestort. Een opheldering van de internationale atmosfeer is een der eerste voorwaarden voor een werkelijken vrede in Europa. De „Berliner Zeitung" kondigt zelfs aan. dat Duitschland, dat, aldus het blad, in dezelfde positie verkeert als Italië, er toe zou kunnen komen een soortgelijke be slissing te nemen. Het blad schrijft: „Aan de buitenlan ders, die zioh over de ontwikkeling der ge beurtenissen verbazen, deelen wij mede, dat de Italianen blijk gegeven hebben van een wonderbaarlijk geduld. Wij Duit- schers die op dit oogenblik zeer zeker in dezelfde positie vebkeeren. zijn tot nu toe ook buitengewoon geduldig gebleven, maar dit geduld is ten einde. Wij evenmin zul len toeschouwers kunnen blijven bij de vredesverstoring door de Engelsche pers met uitzondering van slechts zeer wei nige bladen zonder de noodzakelijke middelen ter verdediging hiertegen te nemen. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat vanwege het ministerie van Propa ganda desgevraagd Zaterdagavond echter werd ontkend, dat op het oogenblik te Berlijn eenzelfde maatregel als door de tlallanen werd genomen in overweging Is. Nieuwe diplomatieke bezoeken staan op het program: Op uitnoodiging van de Belgische regee ring zal de Fransche minister van buiten- landsche aaiken, Delbos, op 21 Mei a.s. een bezoek aan Brussel brengen. Tegen 28 Mei zal van Blomberg, de Duitsche rijksweer-minister naar Boeda pest gaan. DRUKKE DAG VOOR HET INSTITUUT. Het Ned. Instituut voor Zweefvliegen heeft gisteren tot half twee druk gelest op het vliegveld „Welschap" bij Eindho ven. Niet minder dan een 25-tal sleep- starts werden gemaakt; waarlijk een respectabel aantal. Daarna vloog Hoekstra met het motor toestel naar Beck i Limburg) om de daar aanwezige Grunau Baby te sleepen. Tegen den avond keerde het Instituut, nadat Hoekstra eerst de 2-persoons Gru nau 8 van Welschap had opgehaald, weer na een zeer actieve dag op Ypenburg terug. Bedankt: Voor Bierum, P. H. Wolsert te Marienberg. Tweetal: Te Sneek, W. Heerma te Aals meer en J. Tammlnga te Harderwijk. HAAGSCH POLITIE-AGENT BUITENGAATS. De vliegende Haagsche politieagent Heiko, landde gistermiddag met de Tlger Moth der Nat. Luchtvaartschool bulten het terrein. Hij had te vroeg de benzinekraan dichtgedraaid! Schmidt Crans bracht hierop de PH-ASG weer veilig over de sloot en op Ypenburg. NIEUWE POGING TOT OCEAANVLUCHT. Dick Merrill is van New-York gestart voor een Oceaanvludht. Merrill, die in ge zelschap van Jack Lamble ls, wil in 18 uur over Boston en New Foundland naar Croydon vliegen om daar films van de ramp van de „Hindenburg" te brengen. Hij heeft het voornemen, daarna naar de Ver- eenlgde Staten terug te vliegen met de rolprenten van de kroning. „Tot Donder dagavond" riep hij tot zijn vrienden, toen hij vertrok. Merrill heeft in September van het vo rige jaar met Richman een tocht van New- York naar Wales gemaakt. FRANKRIJK Motie van vertrouwen voor Blum. Botsingen te Toulouse. Rede van Delbos. De Fransche Kamer heeft met 380 tegen 199 stemmen de volgende motie van vertrouwen in het kabinet-BIum aangenomen: „De Kamer, zich aansluitende bij den door den premier tot het geheele land ge- rlohten oproep en de verklaringen der re geering goedkeurende, stelt vertrouwen in haar voor het voortzetten van haar taak in orde en eerbiediging der vrijheden en der republikeinsche wetten en gaat,' iedere toevoeging weigerende, over tot de orde van den dag." Uit het debat zij nog aangestipt, dat de leider der radicaal-socialisten Campinchi verklaarde dat de debatten eigenlijk hun beteekenis verloren hadden na de rede van Blum. De socialistisch radicalen zijn vrij willig ln het Volksfront gekomen en zij zullen niet de veran twoordelijkheid op zich nemen om het Volksfront te breken. Wel iswaar bestaat er op het oogenblik geen algemeene eensgezindheid, doch dat is geen gevolg van de uitvoering van het programma van het Volksfront, dooh van de wijze waarop de arbeiders de verschil lende hervormingen hebben ontvangen, in- plaats van zich over deze hervormingen te verheugen, komen zij met nieuwe eischen. Het is een onmogelijke toestand, dat een arbeider die werk zoekt, dit niet zou kun nen krijgen, omdat hij niet in het bezit is van een kaait van de C.G.T. Het ls een onmogelijke toestand, dat een christelijk arbeider geen werk kan krijgen. Dat ls een middeleeuwsche toestand, een aantasting van de vrijheid van arbeid en een ont kenning van de gewetensvrijheid, een soort fascistisch beschermingssysteem. Veel van de moeilijkheden zijn ontstaan doordat het de regeering aan gezag ontbrak. Doch de regeering moet neen kunnen zeggen, als zij neen moet zeggen. Wij vragen, dat de regeering van nu af aan met meer vastberadenheid te werk gaat. Wij behoo- ren allen een gemeenschappelijken goeden wil te hebben. Voor de arbeidersklasse be teekent dit geduld, voor de meerderheid wijsheid en voor de regeering gezag. In diverse wijken van Toulouse Ls het gisteren tot vrij ernstige ongeregeldheden gekomen in verband met een manifestatie ter gelegenheid van den Jeanne d'Arc-dag. Omstreeks 20 personen zijn hierbij ge wond. Op het oogenblik. dat de kop van den stoet het standbeeld der Maagd van Or leans bereikte, stegen uit de daar verza melde menigde vijandige kreten op De manifestanten begonnen daarop de Mar seillaise te zingen en trokken verder naar het centrum der stad. Voor het standbeeld van Jean Jaurès kwem het tot een botsing met de tegenbetoogers. Hierbij werd ook een politiebeambte gewond. Daarop vormde zich een stoet van leden der „Action Franqaise" en van de Fran sche sociale partij. De optocht trok naar het gebouw van de „Action Frangalse", waarbij het opnieuw tot botsingen kwam. Voor het gebouw wgrden versoheiden ver- koopers van rechtsche bladen gemolesteerd Ook verscheiden leden der „Action Fran chise" werden lastig gevallen. Een half uur nadat de stoet het gebouw had bereikt, vertrok hij weer en wederom kwam het tot vechtpartijen. De politie slaagde er ten slotte ln aan de ongeregeldheden een einde te maken. Vier personen zijn gearresteerd. Elders heeft de herdenking een nor maal verloop gehad. In een te Saint Dizier gehouden rede, betoogde de minister van buitenlandsche zaken, Yvon Delbos, dat geen land vuri- fer naar den vrede kan verlangen dan rankrijk. Delbos ging den toestand in Europa en ln de geheele wereld na, en sprak zijn voldoening uit over den band. die de twee groote Engelsche en Fransche democra tieën bindt. „Nooit." zeide hij, „waren onze beide landen meer verbonden dan thans. De vriendsohap der Vereentgde Staten eenerzijds, en de groote vredeswil van de regeering der sovjet-unie anderzijds vor men een onnoemelijk gewicht ln de schaal der geestelijke krachten". Doelende op de kleine democratische landen, betreurde de minister het, dat de Volkenbond ten aanzien van hen soms en kele zijner plichten heeft verzaakt. „Men moet hen", aldus zelde spr., „geruststellen door versterking van den Volkenbond, een werktuig, dat goed gesmeed is, dooh dat versterkt moet worden." BELGIË Redevoering van den koning. Ter gelegenheid van de onthulling van een borstbeeld van koning Albert in de kazerne van het grenadiersregiment heeft koning LeoDold een redevoering uitgespro ken. waarin hli o.m. zelde: België heeft zich een politiek opgelegd van strikte onafhankelltkheid en zuiver nationale bezieling. Voor deze politiek ls de steun noodle van een doelmatig militair aDDaraat. de steun van een krachtig, wel- ODgeleld leger dat vastgesloten ls de on schendbaarheid van ons geluk te eerbie digen. DUITSCHLAND GOERING OVER HET VIER-JAR EN-PLAN ENGELAND De autobus-staking, Niet zonder eenige Incidenten is het werk in zekere autobusgarages in de pro vincie hervat. In Norfolk te Oromer en Sheringiham is de werkhervatting gedeel telijk en trachtten de stakers zonder er ln te slagen, te beletten, dat de autobussen de bestuurd worden door hun collega's, die het werk hervat hebben, tegen te houden. In Gillingham in Kent zijn 800 arbeiders weer ln staking gegaan, na eerst het werk te hebben hervat, daar, naar hun zeggen, de directie eenigen hunner getreiterd had. In Northampton hebben 600 arbeiders het werk hervat. Te Londen hebben duizenden stakende autobuschauffeurs en conducteurs en per sonen, die met hen sympathlseereneen optocht gehouden, welke werd vooraf ge gaan door een doodkist, waarop een pet en een wit hemd, zooals door het autobusper- soneel wordt gedragen. Zij trokken naar Trafalgar Square, waar een bijeenkomst werd gehouden, met het doel de grieven der stakers aan het publiek uiteen te zetten. Vanavond zal worden beslist of de sta king zal worden voortgezet of niet. Protest van Berlijn's bisschop. Generaal Goering heeft te Düsseldorf de tentoonstelling „Schaffendes Volk" ge opend met êen rede. waarin hij hulde bracht aan den Fuehrer en het vierjarenplan be sprak. „Wij maken geen „Ersatz", zoo zelde Goering, „maar een absoluut nieuw pro duct, t.w. Duitsche grondstoffen. Men zegt ons dat het beter zou zijn de wereldhuls- houding te herstellen. In antwoord daar op, dat men ons tot dezen stap gedwongen heeft. Men vindt het natuurlijk, dat an deren grondstoffen bezitten en koloniën en ons weigert men ze. Wij waren tot samen werking bereid, maar men wilde niet. Het vierjarenplan brengt een revolutie teweeg en vormt het begin van een nieuw tijdperk ln de techniek. Groote denkbeelden komen voort uit den nood. Indien wij koloniën hadden, indien vrij konden deelnemen aan den wereldhandel, zouden wij niet op zoek gaan naar nieuwe grondstoffen. Onze scheikundigen doen ons bijna aan het onmogelijke gelooven. Men kan tegen woordig boter maken, getrokken uit steen kool en die boter is goed. Het vierjarenplan zoo besloot Goering. rust op twee funda menten: Steenkool en onze intelligentie en beide kennen geen grens. De tentoonstelling van Düsseldorf zal de geheele wereld too- nen, dat het vierjarenplan, hetwelk de Duitsche eer waarborgt, het uitgangspunt beteekent van een nieuwen geweldigen vooruitgang der techniek. In een gisteren van den kansel van alle kerken ln het bisdom Berlijn voorgelezen herderlijk schrijven protesteert de bisschop van Berlijn, mgr. von Preysing. tegen dc wijze, waarop de Duitsche pers de proces sen tegen leden van kerkelijke orden of tegen priesters „wegens hun zedelijk ge drag" weergeeft. Men zou willen doen ge looven. dat bijna de geheele katholieke geestelijkheid bestaat uit misdadige en lm- moreele elementen, doch dat ls niet waar. Het katholieke volk moet zich niet op een dwaalspoor laten brengen. De pers ver klaart ook, dat de kerk de schuldigen zou beschermen, dat is ook niet waar De ka tholieke bisschoppen zullen dan ook de genen. die een misstap hebben begaan, veroordeele'n en hen uit de kerk verwijde ren. 11 OOSTENRIJK Toenadering tot Engeland getocht? Te Weenen spreekt men druk over de uitnoodiging. die de Oostenrijksche staats secretaris voor buitenlandsche zaken, Guido Schmidt, van den Engelschen mi nister van buitenlandsche zaken, Eden, ontvangen heeft, om, als hij ter gelegen heid van de kroningsfeesten te Londen vertoeft, een weekeinde op het landgoed van den Engelschen minister door te bren gen. Het „Weltblatt" schrijft in een blijkbaar geïnspireerd artikel, dat het duidelijk ls, dat Engeland een volledig begrip ten toon spreidt voor de positie van Oostenrijk. De toestand ln Midden-Europa wordt geken schetst door het gemeenschappelijk ver langen van Oostenrijk en Hongarije om hun Internationale verplichtingen te eer biedigen en hun onafhankelijkheid te be schermen. Oostenrijk en Hongarije zijn even weinig genlegd om zich ln het een of ander blok te voegen, of ln een militair bondgenootschap als om zich te verlagen tot een soort koloniale reserve voor mo gendheden, die hen wellicht noodig zouden kunnen hebben ais ruilobject, wanneer het er om gaat grondstoffen te verwerven. De beide landen vormen den hoeksteen van iedere reorganisatie in het Donaubekken. De Engelsche politiek heeft altijd begrip getoond voor datgene wat voor de staten van het Donaubekken gemeenschappelijke beteekenis heeft. ITALIË. Eerste verjaardag van het Imperium. De koning, de koningin, de prinses en prins van Piemont en Mussolini hebben de groote troepenparade bltgewoond, die op de Vla del Impero ls gehouden ter vie ring van den eersten verjaardag van het keizerrijk. De maarschalken Badoglio en de Bono reden voorop. Het publiek was zeer enthousiast. Van het balcon van het Palazzio Venezia heeft Mussolini een groote menigte toege sproken. HU zeide o.m.: „een rechtmatige trotsch ontspringt aan de viering van den eersten verjaardag van het keizerrijk onder het teeken van roem. macht en vrede. Vrede voor ons. vrede voor allen, die wil len en die luisteren naar de waarschuwing van het geweten der volksziel. Wii willen op Afrikaanschen grond de Italiaansche beschavingszeniding. geleld door den llcto- renbundel en zoo noodig met omverwerping van de tegenwoordige en toekomstige hin derpalen, voltooien. Wij ztin ons bewust van onzen wil tot voleinding van deze taak". VEREENIGDE STATEN De filmstaking. Joseph Scheaick, de president van de organisatie van filmproducenten, heeft medegedeeld, dat de meeste producenten zich bereid hebben verklaard, de belang rijkste eischen der filmartisten ten gunste van hun slechtbetaalde collega's in te willigen. Deze verklaring doet verwachten, dat het niet tot een soUdariteitsstaking zal komen. HEDEN. Prediker: Geref. Bond. Spr. ds. v. van R'dam; 8 uur nam. Schouwburg: Ver. R'damsch Hofstad- tooneel .Boefje"; 8 1/4 uur nam. Stadszaal: S.D.A.P. Sprekers W, Drees tl J. E. Stokvis; 8 uur nam. Voorschoten (Groote Vink): N.S.B. Spr, J. J. M. Meyers. #uur nam. Dinsdag. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te I uur nam. DAGELIJKS 'Pieterskerkgracht (tot 27 Meli: Teeken- en Schildersgenootschap „De Kunst om de Kunst". Jubileumtentoonstelling 1012 en 25 uur. Zondags 25 uur. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier: Donderdat Inenting teeen dlohterie. 3'/i uur precies nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatlebur. v. Alcoholisten. 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam. ,Bin Madel vom Ballet". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdag middag 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopende voorstelling en 8 uur nam Trianon-Theater, Breestr. 31: 8 uur nam, „Première". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling, Lldo-Theater Steenstr. 39: 8.15 uur nam, „Amsterdam bij nacht". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zondag doorl. voorstelling van 27 uur en te 8.15. Het Nieuwe Roxy-Theater. Haarl.str, 7 „De familie van mijn vrouw". lederen middag 2.30 u. 's avonds om en 81/4 uur. Zondag vanaf 2 uur. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uurl Jeugdvoorstelling. „Casino-Theater". Hoogewoerd 49. 8 uur nam „Een Ilefdesparade". Zondag 47 en 811 uur; Woensdag- en Zaterdagnam. te 2'/« u. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdienst d£f apotheken wordt van Maandag 10 tot fa met Zondag 16 Mei a.s. (Ie Pinksterdag) waargenomen door de apotheken: P. du Croix. Rapenburg 9, telef. 817 en P. B. de Metz, Kamerl. Onnesl. 28, telef. 3553. Maandag 17 Mei (2e Pinksterdag) neemt waar apotheek: M. Boekwijt, Vischmarkt 4 telef. 552. Voor Oegstgeest: mej. J. Doedens, Wilhelminap. 8, Telef. 274. POLEN Maatregelen tegen dc Joden. De bond van PooLsche advocaten heeft ln een congres, dat door 450 gedelegeerden werd bijgewoond, een resolutie aangenomen, waarin de wensch tot uiting wordt gebracht dat het aantal Joodsche advocaten in be ginsel niet het percentage der Joodsche bevolking van het land te boven gaat. Het aantal Joodsche advocaten ln Polen bedraagt od het oogenblik 53 pet. Op het congres van de vereenlging van geneesheeren is met 140 tegen 103 stemmen een resolutie aangenomen, waarin ver klaard wordt dat een Joodsch geneesheer geen lid van de vereenlging kan zijn. JAPAN. De moeilijkheden van Hajasji. De Hotsji Sjimboen schrijft, dat het lot van het kabinet Hajasji zal afhangen van succes of falen der pogingen om ministers te vinden voor de portefeuilles van opvoe ding, spoorwegen en overzeesche zaken. Tot dusverre hebben alle politieke persoonlijk heden. tot wie Hajasji zich gewend heeft, geweigerd een portefeuille te aanvaarden, daar zij afgeschrikt worden door den on- opgehelderden politieken toestand na de geeringsgezlnde partijen bij de recente verkiezingen. UIT HET VERRE OOSTEN Vlaggen halfstok. In geheel China waren de vlaggen giste ren halfstok geheschen, ter herdenking van het feit, dat Japan twintig jaar gele den tijdens den wereldoorlog de beruchte 21 eischen aan China heeft opgelegd. PaU kunt nu gerust de radio weer in mekaar zetten!lk heb Ij' vonden!Philax had de antennevermn* ding doorgeknaagd!! 2-2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6