LAATSTE BERICHTEN 1EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 10 Mei 1937 Gemeenteraad van Leiden WEERBERICHT. Binnenland De werkzaamheden van prins Bernhard. In het Ringenhuis te Den Haag ingebroken. Buitenland BEURSO VERZICHT Het Sportfondsenbad. tfAIKT BIRItilTIN Barometerstand. Hedenmiddag 3 uur: 762. biknenlandsch weerbericht. I Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. Hoogste stand: 764.7 te Haparanda. Laagste stand: 745.3 te Isafjord. I Verwachting tot den avond van 11 Mei: Zwakke tot matige veranderlijke wind, later uit Zuidelijke richtingen. Zwaar be wolkt met tijdelijke opklaringen en kans od regen of onweer. Iets zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. Het gebied van hooge drukking in Scandinavië is sterk afgenomen. De de- pressie bij IJsland nam toe en vormde secundairen over de Golf van Biscaye en I orer geheel Dudtschland en de Oostzee. In Scandinavië heerscht over het algemeen zonnig weer, ajleen in het Zuiden valt eenige regen. In Dudtschland ls de lucht bij uiteenloopenden zwakken wind meest zwaar bewolkt, ln het Noorden valt plaatselijk regen. In het midden ls later eenige kans op onweer, in het Zuiden en in Zwitserland is het weer tamelijk zon nig, met temperaturen weinig onder nul graden boven 2500 meter. In Frankrijk is veel windstilte met zonneschijn in het I Oosten en betrokken lucht met eenlgen regen in het Westen. Schotland heeft op geklaard weer, in Oost-Engeland valt regen. De zeer geringe luohtdrukverschillen in onze omgeving zullen veranderlijken wind i veroorzaken. De nieuwe secundaire zal iter den wind naar Zuid tot Oost doen hopen, zoodat eendge stijging van tem peratuur te wachten is,, maar de kans op regen of onweer toeneemt. WEERSOMSTANDIGHEDEN HEDENOCHTEND 8 UTJR. Parijs: windstil. 14 gr. C„ mooi. Londen: W.N.W.. 10 gr. C„ regen. Berlijn: N.N.O.. 11 gr. C regen. Antibes: Z.Z.O.. 15 gr. C., goed. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm 10 gr. C. (50 gr. P.). 12 uur 's midd.: 14 gr. C. (57 gr. P.). -t 3 uur nam.: 15 gr. C. <59 gr. F.). BOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Dinsdag. V.m.' te 2 u. 41 min.; n.m. te 15 u. 03 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer". LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Maandag: 8.10 n.m. tot 3.44 v.m. MAANS. OP. EN ONDERGANG. 10 Mei: op: 3 u 48; onder: 20 u. 03. Wij vernemen, dat prins Bernhard binnenkort in hoedanigheid van Ko ninklijk Commissaris zijn werkzaamhe den zal aanvangen bij de Koninklijke Vereeniging tot het houden van Jaar beurzen in Nederland. Na zijn terugkeer uit Engeland zal Prins Bernhard wederom gedurende eenigen tijd werkzaam zijn op de Neder- landsehe Handel Maatschappij te Am sterdam. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Lezing over oude en moderne uurwerken. Zaterdag j.l. hield voor bovengenoemde vereeniging dr. C. A. Crommelin, eerelid «er V.V.M. een lezing over oude en moder ne uurwerken. De voorzitter, de heer v. d. Linden, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den spreker van «eten avond, den directeur en de leeraren van Kon. Gen. M.S.G. en de chefs van het laboratorium. Hierna was het woord aan «en spreker, die verschillende soorten siin- ters besprak en demonstreerde. Vervolgens «handelde spreker het ontstaan der slin- 8er uurwerken evenals het anker met an- terrad het echappement en de werking «aarvan. Vervolgens toonde spreker op t«r duidelijke wijze aan, dat de chrono- heter een ware uitkomst is voor de plaats bepaling op zee. De lezing werd met een Stoot aantal lichtbeelden en proeven toe- Selicht, y Aan het einde dankte de voorzitter, dr. wommelin voor de zeer leerzame en inte- 'tssante lezing en tevens prof. de Haas, Prol. Keesom en den spreker voor 't steeds ««reidwilllg afstaan der collegezaal. INSTITUUT-PONT. Onderstaande leerlingen slaagden te Den "aag voor: Machineschrijven: de dames I. v. Ispelen '.V. Ispelen, J. Rückert, L. Jorissen, G. "nesten, T. v. Ronnen, M, Karreman, v v. d. Sijs, J. Konijnenburg, D. Ver- J-Wn, H. Tjalsma, S. van Zoelen, L. Hooft- nan, M. v. Varick, B. v. d. Werf, M. Sluys, "■v- d. Hoff, A. Kraay, W. Kraay, A. Mol- S' pl°uvier, A. v Apeldoorn, H. Ko- N- Planjer, M. Wijtenburg, G. Janso- A 51 de heeren G. Houtzagers, Passchier, Ins, D. Mooyenkind, G. Kapteyn, N. ;"r- M. v. d. Mey, D. Polderman. ,oerafie Ned- <130 lettergr.)J. Rüc- M. Polderman, J. Lubach, A. Altman, van Reek, F. Haas, P. Smit. D. v. d. doorn V' ®prang' A' M°Uema. A- v. Apel- Stenografie Duitsch (130 lettergr.): de »™es M. v. d. Hoff, S. Plouvier, J. Schlat- ann, A. Kraay, H. Koning. PmV leerlingen van het Instituut- «reestraat 89a, alhier. M^ioor J. G. Arentz van het 4de re ran totanter'e alhier is als commandant d,: grensbataljon overgeplaatst bij staf der IVde infanteriebrigade. Woensdag 19 Mei a.s. herdenkt de S1» M' van Lienden, bankwerker bij de j./P'Zuid-Holl. Tram alhier, den dag, fhiÜji' 25 laar bij genoemde Maat- aaPPIj ln dienst trad. Voor f. 17.000 ringen en horloges gestolen. In den afgeloopen nacht hebben in brekers in de juwelierszaak van de firma T., bekend als het Ringenhuis en gevestigd op den hoek van de Prin- scstraat en de Korte Molenstraat, te Haag, voor een bedrag van f. 17.000 aan gouden horloges en gouden en diamanten ringen gestolen. De eerste, die de inbraak ontdekte, was de winkelier. Toen deze hedenmorgen om half zeven de winkeldeur opende, zag hij, dat de vloer met stukken kalk besmeurd was en dat er een gat in het plafond was gemaakt. Dat er was ingebroken was hem dadelijk duidelijk en het was ook eenvou dig na te gaan op welke wijze de dieven waren binnengekomen. Boven dezen winkel bevinden zich twee leegstaande verdiepingen, die de winkelier Dinsdag zou gaan bewonen en juist geheel waren opgeknapt. In de Korte Molenstraat is de ingang tot dit bovenhuis. De dieven zijn ook het onderzoek van de politie, die onmiddellijk door den winkelier van de inbraak ip kennis werd gesteld, wees dit bit met een valschen sleutel hier bin nengekomen en hebben ln den vloer op de eerste verdieping een gat gemaakt. Vermoedelijk zijn zij met behulp van een touw door dit gat naar den winkel afge zakt. Daar de ramen met blinden waren 'bedekt, konden zij, zonder bang voor nieuwsgierige voorbijgangers behoeven te zijn, aan den arbeid gaan. welke gelijk hierboven gemeld, een voor hen voordee- ligen afloop had. Hedenochtend was het personeel van het Ringenhuis, met stoffer en blik gewapend, druk bezig de kalkrommel op te ruimen. In het bovenhuis waren werklieden bezig het gat te stoppen. De winkelier was niet tegen diefstal verzekerd. DIVIDEND NEDERL. BANK N.V. .Naar wij vernemen zullen directie en commissarissen van de Nederlandsche Bank N.V. op de eerstvolgende algemeene vergadering van aandeelhouders voorstel len, over het boekjaar 1936-1937 een divi dend van f. 42.per aandeel van f. 1000. uit te keeren. NIEUWE OPDRACHT VAN DE N.V. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Konden wij vorige week melden, dat de directie van de N.V. Rotterdamsehe Lloyd een zusterschip van het nieuwe m.s. „Brastagi" besteld heeft bij de Koninklijke Mij. „De Schelde", te Vlissingen, thans kunnen wij mededeelen, dat dezelfde reederij den bouw van een zusterschip van het nieuwe 11.000 tons ms. „Welte vreden" ln opdracht heeft .gegeven aan de werf P. Smit Jr., te Rotterdam, DE MOORD IN DE ORANJEBOOMSTRAAT TE ROTTERDAM. Voor het Haagsch Gerechtshof is heden 12 jaar geëischt tegen den 39-jarigen los werkman H. T„ die verdacht wordt van moord, op 20 September 1936 gepleegd op mej. Kok, in de Oranjeboomstraat te Rot terdam. T. was door de Rotterdamsehe recht bank tot 10 jaar veroordeeld. ERNSTIG ONGELUK TE AALST. In de Gestelschestraat te Aalst waren Zaterdagmiddag eenige arbeiders van de stoomsigarenkistenfabriek „Brabant" bezig met een grooten sleeperswagen zware boom stammen de nauwe fabriekspoort binnen te rijden. Op het oogenblik dat de arbeider Verhoeven uit Veldhoven zich tusschen den muur en dei! wagen bevond, trok het paard onverwacht aan met het gevolg, dat den ongelukkige de borstkas werd Ingedrukt. De man werd naar het St. Jozef ziekenhuis te Eindhoven vervoerd, waar hij gisteravond aan de gevolgen van het gebeurde is over leden. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. DE RAMP VAN DE „HINDENBURG". Volgens een mededeeling van den voor zitter dei marinecommissie tot onderzoek der ramp met de „Hindenburg", zal deze commissie haar werkzaamheden uitstellen totdat het onderzoek namens het departe ment van handel is voltooid. Dit onder zoek vangt hedenmorgen aan. De duur (Zitting van hedenmiddag). Voorzitter: de burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Na goedkeuring der notulen doet de voor zitter mededeeling van eenige Ingekomen Stukken, w.o. missives van Ged. Staten, noudende goedkeuring van raadsbesluiten. Niet goedgekeurd is het besluit van den raad betreffende den bouw van het Sportfondsenbad, Ged. Staten heb ben bezwaar tegen den druk der garan tie, inede gelet op den financieelen toestand der gemeente en op het feit dat een particulier (de heer Koster) zonder steun een inrichting bouwt. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. voorstellen in beroep te gaan bij de Kroon. Wanneer daarover het woord zal gevoerd worden, wordt dwit aangehouden tot na afloop der agenda. AGENDA: lo. Benoeming van zeven leden van de Noorder-Commlssle en van zeven leden van de Zuider-Commissie tot Wering v. School verzuim. (69) Alle aftredenden worden herkozen. 2o. Praeadvies op het verzoek van mej. A. M. de Haan. om ontslag als onderwij zeres aan de 0. 1. school aan de Dulven- bodest.raat, (70) Conform besloten. 3o. Voorstel tot het wijzigen van het raadsbesluit van 18 Mei 1936 inzake ver huring van het voormalige politieposthuis e.a. aan den Hooge Rijndijk, aan H. Gaas beek, te Leiden. (71) Conform besloten. 4o. Voorstel inzake het verhuren van een strook grond, grenzende aan perceel Morsehweg No. 2, aan mevr. de wed. E. HoogeveenAardoom te Oegstgeest. (71) Conform besloten. 5o. Voorstel tot het wijzigen van een tweetal raadsbesluiten inzake verhuring van het perceel Aalmarkt No. 12 en de be nedenverdieping van het perceel Nieuwe Rijn No. 22. (73) De heer LOMBERT vraagt of bedoeling is den huurders tegemoet te komen? De vroegere huur leek hem niet hoog en z. i. dient toch met de huurwaarde rekening te worden gehouden. Wethouder SPLINTER verdedigt de ver laging juist ln verband met de huurwaarde, 't Gaat niet om een tegemoetkoming. Conform wordt dan besloten. 60. Voorstel inzake het verhuren van de bovensohool van het isfchoolgebouw aan de Paul Krugerstraat aan' de afd. Leiden van den Nederlandschen R.-K. Volksbond en tot het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van de inrichting van die boven school tot teekensohool. (74) Conform besloten 7o Voorstel tot het wijzigen van het raadsbesluit van 4 Nov. 1935 in zake ver koop van een strook grond, gelegen ach ter de perceelen Voldersgracht Nis. 16 en 18, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie H. Nis. 3587 (oud 1368) en 3589 (oud 1366). aan J. A. Sllerings, te Lelden (75) De heer GOSLINGA vindt het merkwaar dig, dat de gemeente den grond, zooals steeds, duur moet koopen, terwijl nu de grond plotseling weer niets waard heet. Waarom kan niet gewoon f. 10 worden be taald? De heer BERGERS ontkent dat de grond te duur is betaald. Wethouder SPLINTER erkent, dat de grond duur ls geweest, doch gelet op de situatie, die spr. nader uiteenzet, ls z.i. met den vastgestelden verkoopsprijs genoe gen te nemen. Conform wordt dan besloten. 80. Voorstel inzake het aangaan van een tweetal geldleeningen en tot het vaststel len van den desbetreffenden begrootings- staat. (76) Conform besloten. 9o. I. Herstemming over het voorstel- Sehuller inzake het houden van een woning- en gezinstelling en het in stellen van een woningonderzoek; II. Voorzetting van de behandeling van: a. het voorstel tot het intrekken van het beginsel-besluit van 21 Maart 1932 Inzake den bouw van een aan tal arbeiderswoningen met Rijks voorschot, voor zooveel betreft de door de woningbouwverenigingen „Ons Belang" en „de Goede Wo ning" en de door de gemeente te bouwen woningen; b. het praeadvies op de verzoeken van de Woningbouwver. „Eensgezind heid" inzake den bouw van een aantal woningen en de tekoopaan- bieding door L. Snoeker van grond benoorden de Trompstraat; c. het voorstel, om de verdere adres sen en het voorstel-Sohoneveld d.d. 20 Juni 1936 als afgedaan te be schouwen. (68) Het voorstel-Schüller wordt verworpen met 1816 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heeren v. Weizen en Eikerbout. De heer Eiberbout stelt voor: De Raad van oordeel dat in Leiden niet in juiste verhouding tot de behoefte aan bepaalde soorten woningen is gebouwd; is voorts van meening, dat hierdoor een te veel aan middenstandswoningen is ont staan, waarnaast een gebrek bestaat aan goede woningen, waarvan de huren de draagkracht der arbeiders niet te boven gaat; draagt B. en W. op; a. het bouwplan van de Woningbouw- vereeniging „Ons Belang" bij den Raad in te dienen; b. de terreinen benoodigd voor uitvoe ring van het bouwplan van de Wonlng- bouwvereenlglng „Eensgezindheid" te koo pen of indien de vraagprijs van bedoelde terreinen naar het oordeel van B. en W. te hoog ls. een voorstel bij den Raad in te dienen tot onteigening van deze terrei nen ln het belang van de Volkshuisves ting. De heer schüller stelt voor: het voorstel sub. b van den heer F. Eiker bout te wijzigen als volgt. b. De wonmgbouwvereeniging „Eensge zindheid" uit te noodigen plannen in te dienen tot het bouwen van arbeiderswonin gen en hiervoor de terreinen beschikbaar te stellen. Over 't voorstel Eikerbout sub. a staken de stemmen 1717. Voor de SID.AR. en de heeren v. Rosma len, v. Weizen, Eikerbout. Het punt wordt dus aangehouden. lüo. Voorstel tot het verstrekken van een geldelijke bijdrage aan het Werk-Comité uit de Commissie voor een meer-werk- actle en tot het vaststellen van den des betreffenden begrootingsstaat. (77) De heer TOBÉ vraagt of niet gezorgd kan worden voor meer industrie in Lei den, daar deze juist inkrimpt. Nu gaat b.v. weer een textielfabriek gedeeltelijk naar elders. Het heet, dat 500 arbeiders worden overgeplaatst, doch al zijn het er 250, dan gaat voor de gemeente een groot bedrag verloren! Is er niets aan te doen, dat daarop wordt teruggekomen? Is de rem mende administratieve rompslomp der ge meente, zooals de voorzitter bij de instal latie zelde, niet grootendeels mede schul dig aan het verdwijnen der industrie? De heer WlLMER gelooft niet, dat dit comité rechtstreeks in kan grijpen in het terrein, door den heer Tobé aangesneden. Dat zal z. 1. de taak van anderen zijn. De VOORZITTER meent, dat de ge maakte opmerkingen niet ter zake dienende zijn. Conform wordt dan besloten, llo. Vaststelling van het verslag betref fende de verstrekking van sohoolkinder- kleeding en -voeding gedurende het jaar 1936. (78) Conform besloten. 12o. Voorstel inzake het verleenen van een subsidie aan de „Vereeniging voor het houden van tentoonstellingen in het alge meen en in het bijzonder van vee, paar den, zuivel en bodemproducten", te Leiden, ten behoeve van de alhier te houden vee tentoonstelling 1937 en tot het vaststellen van den desbetreffenden begrootingsstaat. (79) Conform besloten. 13o. Voorstel tot het verstrekken van een geldelijke bijdrage aan de Commissie Re clame Stad Leiden .en tot het vaststellen van den desbetreffenden begrootingsstaat. (80) Conform besloten. 14o. Voórstel: a. tot het verleenen van medewerking aan het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs tot het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van zijn soholen voor ge woon lager onderwijs aan den Hooge Morsehweg en de Oosterstraat; b. tot het verleenen van medewerking aan het bestuur van de Gerefor meerde Schoolvereeniging tot het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van zijn school voor gewoon lager onderwijs aan de Stadhouders laan; c. tot het vaststellen van den desbe treffenden begrootingsstaat. (81) Conform besloten 15o. Voorstel tot aanleg van 'n verkeers weg e.a. tussohen de Heerengracht en den Zijlsingel, tot het in verband met dien aan leg in eigendom bij de gemeente overne men van eenige strooken grond en tot het vaststellen van de desbetreffende begroo- tingsregeling. (82) De heer GOSLINGA vraagt of het niet goed zou zijn de Langestraat door te trek ken naar de Korte Langestraat. Wethouder SPLINTER zegt, dat bedoe ling is de Langestraat dooi te trekken tot de nieuwe Waardstraat. Verder behoeft men z.i. niet te gaan, welk laatste ook niet in het voordeel der gemeente zou zijn. Conform wordt dan besloten. (De zitting duurt voort). hiervan wordt geraamd op acht dagen. Ruim 150 getuigen zullen gehoord worden. De voorzitter deze commissie verklaarde te vertrouwen, dat hij de oorzaak van de ramp kan achterhalen. De mogelijkheid van sa botage wordt nog niet geheel bulten be schouwing gelaten De Duitsche militaire en luchlvaarUtta- ché, generaal von Boettlcher, is door de regeering uitgenoodigd, als waarnemer deel te nemen aan het onderzoek naar de ramp van de „Hindenburg". AMSTERDAM, 10 Mei. De effectenbeurs te Amsterdam ken merkte zich heden door afwezigheid van orders en dientengevolge door kleine om zetten. De stemming was ongeanimeerd. In de eerste plaats lagen Koninklijken be paald zwak in de markt, zoodat die een verlies van een tiental procenten te boe ken kregen. Hetgeen voornamelijk op rekening moest worden gesteld van rela ties voor buitenlandsche, speciaal Fran- sohe rekening. De reactie van het toon aangevende petroleumaandeel had op de beurs in het algemeen een depnmeeren- den invloed. Het feit, dat het Nederland sche egalisatiefonds den aankoopprijs van dollars wederom heeft verlaagd, werd bo vendien niet bepaald zoo aangenaam op gevat. Deze verlaging Ls weliswaar niet ingrijpend. Doch deze kan als symptoom toch niet worden veronachtzaamd, en waar op de beurs de gevoelskwestie steeds een bepaalde rol speelt, hoefde het geen verwondering te i wekken dat deze stap van 't wisselcontrole- fonds medehielp om de tendenz gedrukt te J maken. Van de suikerfondsen werden H.V.A.'s reeds beneden het vorige niveau in gezet. en daarna liep de koers in een vlug tempo naar beneden, ondanks de berichten uit Indië, dat de Nivas, ai haar exportlimi- tes met tien cent heeft verhoogd en boven dien een zeer belangrijke hoeveelheid suiker ,van de hand heeft kunnen zetten. Later op den middag echter konden H.V.A.'s zich een kleinigheid herstellen: Java Culturen :en Nisu's waren na zwakkere ofnmg prijs- ihoudend. In scheepvaartpapieren ging maar wei nig om. Oude Vaarten bewogen zich aan vankelijk op het niveau van Zaterdag doch volgden daarna een benedenwaartsche De motiveering van Ged. Staten. In aansluiting op hetgeen met betrek king tot het Sportfondsenbad ln het raadsverslag vermeld staat, vernemen wij. dat het officieele schrijven als volgt luidt: De Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland:, Voorgenomen de hun bij schrijven van Burgemeester en Wethouders van Leiden, d.d. 24 December 1936 No. 111/1935/38F tpr goedkeuring toegezonden besluiten van den Raad dier gemeente van 21 December daar aan voorafgaande terzake van de door de gemeente Leiden te verleenen medewerking ten behoeve van de stichting van een over dekte bad- en zweminrichting door de op te richten of in oprichting zijnde N.V: „Sportfondsenbad Leiden"; Overwegend, dat bedoelde medewerking o.m. omvat het waarborgen van rente, af lossing en verdere kosten wegens een door derden aan genoemde N.V. te verstrekken leening (of leeningen) tot een gezamen lijk) bedrag van ten hoogste f. 95.000.— met een looptijd van ten hoogste 40 jaren en een rente van ten hoogste 4'/=°/o; Overwegende, dat het verleenen van een zoodanige garantie ten behoeve van de stichting van een bad- en zweminrichting in de tegenwoordige omstandigheden bij hun College bezwaar ontmoet; Overwegende, dat hoezeer de oprich ting van een nieuwe bad- en. zweminrieji- ting te Leiden in een behoefte zou vóór zien het belang der volksgezondheid niet kan geacht worden dermate doof d'e totstandkoming van deze bad- en zyiemge- legenheid te worden gebaat, dat de ge meente zich in deze tijden, nu een zóóveel mogelijk beveiligen van haar financieele positie nog steeds een gebiedende eisch is, zou mogen veroorloven het risico, hetwelk toch steeds aan een garantie als de on derhavige verbonden blijft, op zioh te nemen Overwegende, dat hiertoe te .minder aan leiding bestaat nu de stichting van een nieuwe bad- en zweminrichting te Leiden door de combinatie-Koster in uitzicht is gesteld zonder dat terzake medewerking van de gemeente in welken vorm ook is verlangd Gelet op de Gemeentewet: BESLUITEN le. aan de In den aanhef genoemde be sluiten van den Raad der gemeente Leiden hun goedkeuring te onthouden: 2e. dit besluit te zenden aan Burgemees ter en Wethouders der gemeente Lelden, ter mededeeling aan den Raad, met ver wijzing voor zooveel noodig naar het be paalde in artikel 235 der Gemeentewet. 's-Gravenhage,'28 Aprll/7 Mei 1937. De Gedeputeerde Staten voornoemd, (get.) L, VON FISENNE, Voorzitter, (get.) B. W. Th. SANDBERG, Griffier richting. Nederlandsche Scheepvaart Unies liepen langzaam naar beneden. Ook Kon. Booten werden wat lager afgedaan, even als aandeelen Java China Japan lijn. Voor Rubberfondsen was de stemming over het geheel genomen prijshoudend, doch de koersen verschilden niet veel bij die van den vorigen beursdag. Tabakken die een zeer beperkte markt hadden, waren eveneens niet veel gewij zigd. Van de industrleelen leden de Philips- aandeelen een verlies van enkele procen ten, doch vervolgens trad een klein her stel in. Unilevers en Aku's waren nauwelijks prijshoudend. De belangstelling voor Ame- rikaansche fondsen was niet groot en zelfs in de bekende koper- en staalaandeelen ging maar weinig om. Betlehem Steels en U.S. Steels, benevens Republic Steels wer den wat lager afgedaan. Aanaconda's wa ren vrijwel onveranderd. De beleggings- markt was stil, doch prijshoudend voor de Nederlandsche staatspapieren, de oude schuld was zelfs vastgestemd. WISSELKOERSEN. Londen 8.99 1/4; Berlijn 73.22; Parijs 8.161/2; Brussel 30.73 1/2; Zwitserland 41.68 1/2; Kopenhagen 40.15; Stockholm 46.37 1/2; Oslo 45.20; New York 1,82 1/8; Praag 6.37. Prolongatie 1 pCt.. part. disc. 1/4 pCt., daggeld 1/4 pCt. Registermarken 35 3/8; 'Crediet Sperr- marken 17 7/8; Effectensperrmarken 16 7/8, Reismarken 50, Bankpapier 42. AMSTERDAM, 10 Mei. Veemarkt. Aan gevoerd 541 vette koeien, prijs le kw. 70 78, 2e 6068, 3e 5058 p. K G. slechtge- wlcht. 73 melk- en kalfkoeien f 180240 p. stuk. 145 vette kalveren 2e kw. 4454, 3c 3442 p. K.G. levend gewicht. 34 scha pen f 28—32 p. st. 41 lammeren f. 1214. 569 varkens, vleeschvarkens. wegende van 90110 K.G. 5859, zware varkens 5758, vette varkens 5556 p. K.G. slachtgewicht. 2 paarden. ROTTERDAM. 10 Mei 1937. Veemarkt Aanvoer: Totaal 1833. 625 vette runderen, 232 vette kalveren, 11 nuchtere kalveren, 124 schapen en lammeren, 788 varkens, 52 zuiglammeren. Prijzen per K.G vette koeien; le kw, 74, 2e kw. 66. 3e kw. 5260; vette ossen 72, 66, 5262; stieren 90, 75, 5060; varkens (le vend gewicht) 68, 47„ 46;. schapen 55, 49, 39; lammeren 58. 48, 37 et. Prijzen per stuk; schapen 38, 31, 26; lammeren 31. 26. 19; zuiglammeren 18, 14, 12 gulden. WESTLAND coöp. centr Westlandsche snlibloemenveiline 8 Mei Hortensia 501.25 Geranium 1116 ct., Cineraria 1527 ct.. Salvia 49 ct.. alles oer Dot. Violen 1931 ct„ Madelieven 16—17 ct Elscbeverla 20 25 ct alles Der bak: Anjers 4.9010.80. JaD. Lelies 4 30—4.90. Violieren 4.40—10 00 Der 100: CoDland 814 ct. Bartigon 1522 ct Pr. Elizabeth 13—2t ct. W Pitt 16—19 ct.. Yellow 920 ct„ Clara Butt 14—18 ct.. Convilles 8—19 ct., Anemonen 59 ct.. La thyrus 1655 ct.. Imperator 1320 ct. Yel low Queen 1218 ctExcelsior 23 ct. alles Der bos. WESTLAND Veiine van 8 Mei Soinazie 57 ct eer k sla 2 003.10 idem 2e soort 109—1 §5 asoerac wi» 37 ct. idem blauw 33 ct per bos: kelen 50 ct. Der 100 bos; neen 11—14 ct. oer bos; radlfs 6090 ct. p. bos; bloemkool 913 ct., idem 2e soort 57 ct. per stuk. 3—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3