[EIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 5 Mei 1937 VICTORIA-WH TER NAGEKOMEN BERICHTEN Uw Zenuwen en gesterkt en Uw Uit de Rijnstreek 1887 REEDS 50 JAREN 1937 Mijnhardt's Zenuwtabletten SPORT De strijd in Spanje. Tot assistent-opzichter Dij de Ned. I spoorwegen depot Leldschendam-Voorburg u'benoemd de heer J. Zitman, thans als I loodanig werkzaam te Amsterdam. De Rijkspolitie heeft aangehouden en I au het huis van bewaring te Den Haag I orergebraoht den los-werkman J. B„ die r een hechtenis had te ondergaan. VOORSCHOTEN. Bijeenkomst „Nederland en Oranje". In één der lokalen' der openbare sohool I tan ben Rijndijk vergaderde de A.R. kies- r.r. „Nederland en Oranje", waarin als ipreker optrad de heer A. Waarnaar, burge- I meester van Hazerswoude. De zaal was goed bezet; met vlaggen en tanbevelingen vpor dr. Colljn was er een feestelijk aanzien aan gegeven. I De voorzitter, de hear J. D. van Cuilen- I burg, opende met gebed, waarna burge meester A. Warnaar sprak over „De ko- I mende strijd". I Als wij de balans moeten opmaken, aldus I tpr., in welke richting wij in de toekomst I geregeerd zullen worden, is het goed een I iik rondom ons heen te slaan hoe de toe- I „ind is, ook internationaal. Men meende I a den oorlog nu eens opnieuw te kunnen I beginnen, doch men begon alweer verkeerd. I Set volgens de beginselen van Clods I (Voord, maar bij de menscheiijke rede. I Spr. gaf een beeld van Jen toestand in I Rusland en Dultsohland, hoe het bolsje- I Hsme en het fascisme elkaar bekampen Itn strijden om de wereldmacht. De strijd 1 in Spanje is een voorpostengevecht van I ieee beide richtingen. De anti-revolutionair I -.cv', zich met kracht tegen deze beide I richtingen verzetten. I Spr. behandelde de politieke partijen, I tun beginsel en hun optreden in de kamers I is: Staten-Generaal en daarbuiten en I (tsldc hiertegenover het beginsel en de I tandellngen van de A.R. partij en hun -hormannen, om te besluiten met de op- I rekking om bij de as. verkiezingen alles I le doen wat ln het vermogen is van alle I mannen en vrouwen, om zooveel mogelijk I itemmcn voor Cdlijn te verkrijgen. I Na een woord van dank door den voorzit- Ier, sloot de heer A. Warnaar met gebed. -Bij de politie heeft J. v. L. uit Den lêaag aangifte gedaan dat een motorrijwiel lót een oogenbllk was neergezet voor een land Leldschewez, 's avonds tusschen 9 lis 9 3/4 ls ontvreemd. WASSENAAR. Vergadering „Eenheid door Democratie". In het R.K. vereenlgingsgebouw vergader- de afd. Wassenaar der Ned. Beweging llenheid door Democratie". De voorzitter, |b heer Beukers, sprak een inleidend woord ama dr. H. Brugman; directeur van hef istituut Arbeidersontwikkeling te Amster- zeide. zioh niet te kunnen indenken. I'st men zal volgen een beweging die be vist vaag ls en waarin elke humor is ult- Isbarmen. De dictatuur heeft voor geen fistel vraagstuk een oolossing, yoch voegt I-s nieuwe en meer gevaarlijke aan toe. De Irraote oroblemen zlin d'" van vrede en Ivelvaart. Ten aanzien van het vredesvraag-- lnk ondermijnt de dictatuur het vertrou wen in de verschillende landen en wekt Ihat en verdachtmaking iegens den vreem- lieling. Het welvaartsprobleem, ls voor de liictatuur eenvoudig het Drobleem van mo- Ibüsatle: kanonnen zijn beter dan vet. De liittatuur maakt een einde aan de moge- Iriheid van zelfvernieuwing, door vernie- luinz van zelfcritiek, hetgeen in het wezen l«!f ligt van het systeem. De opvolging in |H dictatuurschan wordt een striid tu3- lehen Dersonen met hun aanhang De dic- lialuur is een oersoonsstriid. geen beginsel- lrrijd Een volk dat zich aan dictatuur 'vergeeft, heeft in de naaste toekomst |i;en toekomst meer; opheffing van de Isiblieke opinie maakt een einde aan het |taizen van de toekomst. Tegenover de dictatuur stelt spr. de de liberatie die moet ziin een weerbare en Icachtige. waartoe sor. o.a wiist oo recente Irieuttenlssen ln België Denkend aan de I fisd en de toekomst moeten wii ons te I veer stellen tegen lederen vorm van dic- Itatuur. Langs lijnen van gelijkheid waar- Itigheid en menichelijkheid moeten wü de Ikekomst vormen voor de democratie. I Dr. A. J van Lensen. arts te Ve'sen. wil I's democratie, omdat deze de eenlge I riatsvorm is die het leven kan vernieuwen |hn dictatuur kan niet lang bestaan, omdat I kracht van den geest zich niet laat be- I -bisteren. Op een oogenblik barst het Iplk los en hoe erooter de SDanning is ee- vtest, des te grooter en. te heviger de ont- I 'arming Tot het wezen van de dictatuur Inboort het stellen van de suggestie in lüats van de werkelijkheid, alsmede het l'tkken van angst en vrees onder het volk. I wk heeft de dictatuur noodig het wekken 1 'in een sterk minderwaardigheidsgevoel en lüarom komt de opleving van thans, erg I'Wegen. Spr wees od de macht waarop I -'dere dictatuur te rietter moet loopen. n.l. I te liefde de waardeering voor den anderen I aensch De macht der liefde is onvemietlg- I aar. Democratische staatsinstellingen kun- lan alleen tot hun recht komen, wanneer I menschen zijn met een hart. We keeren I f tegen de machten die het mooiste, dat l'f bezitten, willen vernietigen. Spr. besloot If'een gedicht van Vondel, eindigend als Haatszucht kent nóch God. nóch I hi voorz"ter bracht den beiden sprekers l«ik. Na gedachtenwisseling volgde sluiting 1 E het zingen van eerste couplet van het f helmus '■Miste bijeenkomst Comité Vorstelijk huwelijk. J" Hotel Den Ouden Deijl kwam voor dc Ijaste maal ln vergadering bijeen het liftte tot luisterijke viering van het PgWjJk huwelijk. I ïm vo°rzitter, de heer Hofman, deelde I dat het thans zoover was, dat men IJJ 0'ergaan tot ontbinding. De secretaris •saneerde de voorbereiding en de afwlk- I Sfjjiê der festiviteiten, waarvoor hem I werd gebracht. penningmeester deed rekening en ;«ntwoording. De inkomsten hebben in |."*J bedragen f. 3200.25, de uitgaven zoodat er een batig saldo is van De voorzitter bracht beide functionaris- I tank voor de vele moeiten en zorgen, I zy hebben gehad. Bij monde van den heer Zeedijk, werd door de financieele commissie hierna rap port uitgebracht. Hij sloot zich aan bij de woorden van lof aan den penningmeester gebracht en deelde mede, dat de Commis sie de rekening volkomen m orde bevonden heeft. Spr. memoreerde, dat de commissie getroffen ls geweest door enkele hooge posten o.m voor de in de drie zalen gege ven uitvoeringen. Echter achtte hij het 't beste thans maar hierover te zwijgen. Zij stelde derhalve voor den penningmeester de déchargeeren, waartoe werd besloten. De voorzitter merkte nog op, dat de hooge kosten van de uitvoeringen goed deels een gevolg zijn van de uitgaven voor costumeering. Besloten werd eenige materialen, die ter beschikking van het Comité zijn gekomen, ten geschenke aan te bieden aan de Konin gin Wilheimina Vereeniging, daar deze vereeniging het comité zeer groote diensten heeft bewezen. De voorzitter van de K.W.V. bracht het Comité hartelijk dank voor dit besluit. Al moge de schenking geen groote waarde ver tegenwoordigen, toch is het geljodene van belang, omdat het bij volgende festivitei ten wederom dienst zal kunnen doéh. Namens het bestuur van de K.W.V. bracht hij dank aan alle vereenigingen. die haar initiatief om het huwelijksfeest te vieren, hadden gesteund. Hij prees de prettige samenwerking en hoopte, dat, wanneer in de toekomst nog eens een beroep op hen zal worden gedaan, dit niet tevergeefs zou zijn. In het bijzon der bracht hij dank aan den voorzitter van het Comité voor diens leiding. De heer Hofman was niet ongevoelig voor die loftuiging, al wilde hij deze on middellijk overhevelen op de leden, omdat zij het hem zoo gemakkelijk hebben ge maakt. Hij vond het prettig dat het vorste lijk huwelijk hier zoo waardig was gevierd en dat zoo eendrachtig was samengewerkt. Aan allen, die hiertoe hebben medegewerkt, bracht hij dank. Hierna werd het comité ontbonden. Jaarfeest Chr. Meisjesver. „Lydia". In het gebouw voor Ohr. Belangen vierde de Chr Meisjesver. „Lydia" haar jaarfeest waaraan tevens een propaganda-avond van de Driehoek- en Streepjesgroep van de N.M.C. was verbonden. Geopend werd met het gemeenschappe lijk zingen van Ps. 103 1 en gebed. Mevr. Harmeijer-Roelands heette de zeer talrijke aanwezigen hartelijk welkom en dankte voor de vele blijken van medeleven en sympathie in het werk van de meisjesver. Hierna hielden de Driehoekmeisjes haar opmarsch. Een groot succes was de opvoe ring van het zangspel „Een bruidsvaart in de sneeuw" van Cath, van Tusschenbroek. De kinderen waren aardig gecostumeerd en acteerden heel goed. Dit geldt ook voor de ODVoering van „Dokter alwetend", een vroolijk tooneelstukje dat eveneens veel bijval oogstte! In „Een daagje bulten" demonstreerden de Driehoekmeisjes doel en werkwijze van de N.M.C. O.m. vertoon den zij reidansen, gymnastiekoefeningen; bij een geïmproviseerd kampvuur werden liederen gezongen. De jaarverslagen werden op onderhou dende wijze in den-vorm van een samen spraak gehouden. Muzikale afwisseling brachten de heeren Molema en Groene- veld door resD. oiano- en vioolspel. •Ds. W. A. B. ten Kate sprak het slot woord. Sor. dankte de leidsters, die zich voortreffelijk van haar taak kwijten en- hoopte dat als resultaat van dezen avond, vele meisjes als lid zullen toetreden. Hier na sluiting met het zingen van Gezang 180 1 en dankgebed. WARMOND. Aanhouding. Door de politie alhier is te 's-Gravenhage de vreemdeling W. H. aangehouden, die in het bezit was van de ontvreemde voorwer pen afkomstig van de inbraak met diefstal bij den heer Tlh. Kraan alhier. De dader heeft een bekentenis afgelegd en is door de politie op transDOrt gesteld naar Apel- doorna Door de politie aldaar was eveneens zijn aanhouding verzocht in verband met in die plaats gepleegde diefstallen. WASSENAAR. De minister van O., K. en W. heeft benoemd tot deskundige bij het afnemen van examens der Technisohe Hoogeschool te Delft, dr. C. J. Gorter, pr. E. C. von Pritzelwitz van der Horst (afd. Alg. Weten schappen) en dr. P. B. Kreukniet (afd. weg- en waterbouwkunde), allen alhier. ZEVENHOVEN. Het halte-station aan den Kruisweg van de voormalige spoorlijn, is verhuurd aan den heer de Graaf, Wederom is een 16-tal jonge iepenboo- men ln den polder wegens iepziekte ge rooid. ALPHEN. Damwand van bouwput bezweken. Het water stroomde naar binnen. Aan het werk te Gouwsluis bij het begin van de Gouwekade, waar een groot gedeelte van de Gouwe was af gedamd en drooggelegd voor het aan brengen van de hoofden voor de nieuwe Gouwebrug en waar men bezig was met het inheien van betonpalen, is gisteren tegen den avond plotseling een stagnatie in het werk ontstaan, doordat het niet onbeteekenende droog gelegde gedeelte weer geheel is volge stroomd. Zulks is ontstaan, doordat het wegge deelte van de Gouwekade is gaan zakken, waardoor een gat ontstond en het water zich eerst langzaam, doch weldra met don derend geweld een uitweg zocht en de damwand min of meer uitboog door de groote kracht van het water. In betrekke lijk korten tijd stond 't geheele droogge legde gedeelte weer blank. Naar men ons mededeelde liggen ook een groot gedeelte der gereedschappen eri een paar pompen onder water en moesten de werklieden die in de drooggelegde put aan den arbeid waren, zich ijlings uit de voeten maken. Ook een heimachine dreigde door de verzak king om te slaan, doch kon nog tijdig met kabels worden vastgezet. Een en ander be- teekent voor den aannemer zeker een nadeel, ofschoon hierin niet was te voor zien, daar de damwand van zeer sterk materiaal was. Het zal 't noodige opont houd geven, hoewel terstond met man en macht een aanvang is gemaakt het gat dat steeds grooter werd dicht te storten met zand, waarna de pompen het verdere wel zullen doen. Deze gebeurtenis trok groote belangstelling! HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Wilhelmus, zoon van A. van der Werff en C. A. van Leeuwen Jacoba, dochter van J. A. D. Auerbach en H. W. Muller Maria Elizabeth Theresia. dochter van J. Borst en A. M. Boere. Ondertrouwd: F. "1^ de Kruif,, oud 30 Jaar en G. van Pijlen, oua 25 jaar J. Kluivers oud 21 jaar en J. van Gorkum, oud 19 jaar - W. J. Kroon, oud 25 jaar en G. van den Bosch, oud 23 jaar. Gehuwd: M. van Driel, 26 jaar en M. M. Dompeling. 21 Jaar. Door den heer T. Wezelenburg Kzn. alhier werd onderhands aanbesteed het bouwen van een viertal burgerwoonhuizen in de Roemer. Het werk werd gegund aan de heeren C. Quartel en G. Lindenburg, al hier, architect is de.heer J. Dekker. De Chr. Muziekvereenlglns van Ha zerswoude. maakte, tér gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana, een muzi kale wandelinz door het dorp. gevolgd door een groote menigte belangstellenden die herhaaldelijk instemde met de vaderland- sche liederen, welke ten gehoore werden gebracht. KOUDEKERK. In de vergadering van stemgerechtig den ingelanden van de Lagewaardsche en Bruimaadsche polder werd met alg. st. tot Voorzitter herkozen de heer J. Koot. De rekening van beide polders over 1936 werd vastgesteld, de Inkomsten op f. 4442.67'/;, de uitgaven op f. 3841.31, batig saldo f. 601.54'/:. De begrooting voor 1937 voor beide polders werd vastgesteld ln ontvang en uitgaaf op f3098.50 bij een omslag van f6 per Hectare In de jaarvergadering van de Ned. Herv. schoolvereen. werden behalve de uit gebrachte jaarverslagen tot bestuursleden herkozen de heeren C. A. van Dam, G. van der Bijl en W. Rijnsp.urger. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Elbert: 20on van W. Hennlp- man en A. Meyers Adrians, dochter van D. van .Leeuwen en E. Glasbergen Getrouwd: D. J. Bonnet en J. van Assen De collecte, gehouden ten bate van Rhodé (vereeniging tot steun kinderhuis Voordorp; heeft opgebracht f. 26.04. Gevonden'n nikkelen dop van auto- radiateur en glacé handschoen. Inlichtin gen ter secretarie. De zusters O. uit Zoeterwoude werden fietsende, op den hóek Hoogmadescheweg Hoofdstraat, aangereden door een bestel auto van den heer P. uit Leiden. Een der meisjes bekwam letsel aan het rechterbeen. Beide fietsen werden beschadigd. Tegen den chauffeur, die de bocht verkeerd nam, werd proces-verbaal opgemaakt. 796 (lngez. Me dj LEIMUIDEN. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: H. van Bostelen, 29 Jaar en N J Horsman, 25 jaar. Overleden: K. Stigter. 80 Jaar. wedr. van M. van Veen J. de Prie. 75 laar, echt genoot van J. Libert. Geboren: Lijda. d. van Jn. de Rijk Lz. en M. de Raadt. Loop der Bevolking. Gevestigd: van Alkemade, A. Los, auto buschauffeur Oosterweg 260 van Leiden H. M. Mark eehuwd met A. Los. Vertrokken: naar Haarlemmermeer, E. van der Snoek gehuwd met P. J. Kroon, Hoofdweg 1561 naar Hillegom, Hoofd straat 125 A. M. Heljderijk. schoenmaker naar Alkemade A 138 A. J. Mollers en gez.. schipper naar Rünzaterwoude, Heeren- weg 108 Sj. Zemel timmerman naar Moordrecht. Oosteinde 149. N. H. J. van Immerseel, scholier. WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia d. van C. Struik en L. Verhoeff. Ondertrouwd: Jacob Boon en Willempje Broer; Jan N. van Weerdhuizen en Jansje J. Heijnsdijk. De begrooting van den Zuldplaspolder, ook mede in deze gemeente, bedraagt in ontvangst en uitgaaf f. 142.383.24, Door het Oranje-Comité werd een mooie nieuwe gedenksteen met inscriptie geplaatst aan den voet van den onlangs geplanten Jullana-Berhard-boom. De gemeente heeft van de Ned. Spoor wegen de beschikking gekregen over een perceel grond bij het station. De gemeente heeft aan de muzlekver. „Concordia" ver gunning verleend haar muziektent op dat terrein te plaatsen. WOUBRUGGE. Loop der bevolking. Ingekomen: Uit Wassenaar, L. Sommers, A 25 Uit Stompwijk, N. J. van Vliet, B 197 Uit Ermelo, K. Dronkert en gezin, B 133. Vertrokken: L. Zwetsloot en gezin, naar Zoeterwoude, Hooge Rijndijk F. 161. Geboren: Cornells, zoon van J. Verweij en A. M. den Brave. Als verdacht van flesschentrekkerij werd door den burgemeester gesignaleerd een zekere A. H. uit Amsterdam. Voor een zelfde feit werd hij thans door de Amster- damsche politie aangehouden en overge bracht naar het Huis van bewaring aldaar. Voor den burgemeester bekende hij zich ook ln deze gemeente te hebben schuldig gemaakt aan het op slimme wijze koopen van vee zonder dat betaling daarvan volgt. De Emmabloem-collecte heeft in Woubrugge en Hoogmade f. 15.28 opge bracht. BINNENLAND. ZOETERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Arnoldus Cornells, zoon van J. J. Vollebregt en G. M. Duijvesteijn Wil- 'em. zoon van A Jongenotter en E. A. Bakhuizen Adrianus Leonardus Maria, zoon van L. J. den Elzen en M W. Volle- Dregt Getrouwd: A. van Aalst, oud 25 jaar en P. Karens, oud 23 Jaar. Gedurende April werd aan het post kantoor alhier ingelegd f. 7.171.93 en uit betaald f. 4.161.19. ZWAMMERDAM. Bijeenkomst der A.R. Vereeniging. In de Nutszaal alhier, trad voor de A.R. Kiesvereen. als spreker op de heer Chr. v. d. Heuvel, Ud der 2e Kamer. De zaal was tamelijk goed bezet. Nadat de voorz. de heer W. Domburg had geopend, zette de heer v. d. Heuvel uiteen, waar het bij de komende Kamerverkiezin gen om gaan zal. Uitvoerig ging spr. na, wat door de hui dige regeering is gedaan. In tegenstelling met de dictatuur en anarchie, die een groot deel van ons werelddeel beheerschen, kunnen wij hier nog spreken van gezag en vTljheid. Voor deze goederen, welke ten nauwste samenhangen met onze hoogste geestelijke en maatschappelijke belangen, moeten wij in de a.s. dagen strijden. Onze beginselen zijn dien strijd ten volle waard. Spr. wekte op te stemmen op dr. Colljn, omdat bij een kabinet Colijn de belangen van land en volk veilig zijn. Na gedachten- wisseling volgde sluiting. De nielkslijters alhier hebben de prijs der consumptie-melk verlaagd en gebracht van 10 cent op 9 cent per liter. MEISJE DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Hedenmorgen om half twaalf is te Sus- teren, rijksweg Zuid, een ongeluk gebeurd, dat aan het zevenjarig dochtertje van den heer Bekkers het leven heeft gekost. Toen zij met nog twee kinderen uit school kwam en op weg naar hui,' was, stak zij plotse ling den weg over en werd door een voor bijrijdende auto uit Amsterdam, die uit de richting Sittard kwam, gegrepen. Het kind was op slag dood. FELLE BRAND IN EEN RIJWIELZAAK T VLISSINGEN. Vanmiddag smstreeks twee uur ls een felle brand mtgebroken ln de rijwielzaak van den he-A. Millenaar aan de Nieuw- straat 43, tVlissingen. .De brand is ont staan doordat een pot rijwiellak omviel en daarbij op ten benzinelamp terecht kwam. De brandweer, welke spoedig ter plaatse was, heeft de belendende perceelen ont ruimd, daar zij uitbreiding van den brand vreesde. Het perceel, waarin de brand woedde, bestaat uit een winkel met werkplaats en twee verdiepingen. Bij K. B. van 3 Mei, is met ingang van 15 Mei benoemd tot burgemeester der ge meente Delfzijl: L. H. van Julslngha, thans secretaris dier gemeente. BUITENLAND. I m worden gekalmeerd slaap wordt weer rustig door 't gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoht. en Drog. 833 (lngez. Med.) 474ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 4de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 5 Mei 1937 Hooge Prjjzen 25.000.17412 100.— 20979 Prijzen van 65. 220 346 364 835 923 1027 1153 1160 1196 1328 1360 1578 1742 2166 2274 2621 2984 3090 3164 3251 3864 3897 3944 4227 4595 4749 4859 4940 5007 5049 5393 5649 5879 6686 7073 7229 7500 7571 7724. 8554 8555 8810 9628 10281 10384 10703 11118 11201 11714 11769 12082 12528 12582 12640 13222 13466 13511 13741 13892 14313 14737 14788 15215 15549 15642 15643 15747 15905 16475 16477 16543 16801 16809 16924 16967 17008 17067 17167 17572 17602 18003 18033 18116 18130 18480 18686 18718 18980 19165 19215 19355 19495 19803 19874 19948 20617 20636 20928 Verbetering 4e klas, 2e lijst: 17358 m. z. 17368. SCHAKEN. INTERN. SCHAAKTOURNOOI TE NOORDWIJK? Op het Raadhuis te Noordwijk had gistermiddag een bespreking plaats tus schen B. en W., den heer L. van Sterken- burg, directeur der Hotel-Exploitatie Mij. „Noordwijk aan Zee", den heer R. Tappen- beck, directeur van het „Huis ter Duin", den heer A. Dorsman, den heer van Nes en A. Leenheer om tot een intern, groot- meestertournooi schaken gedurende het a.s. badseizoen te komen. Allen stonden zeer sympathiek tegenover dit initiatief en zul len vollen steun verleenen, doch in de al lereerste plaats is de medewerking noodig van den Kon. Ned. Schaakbond, welke men dan ook zal trachten te verkrijgen. SIMULTAANSEANCE TE LEIMUIDEN. De heer G. van Harten, oud inwoner van Leimuiden, thans te Amsterdam, heeft voor de Schaak- en Damclub Leimuiden een simultaanwedstrijd gehouden. Hij speelde tegen 30 deelnemers. Hiervan wer den 11 part. door hem gewonnen. Remise werd er niet gespeeld. De winnaars waren rie heeren: D. Zemel, C. Beuk, K. v. Heij- ningen, J. van Velzen, J. Vissers. J. Kool haas, C. Hoogendijk Cas Beuk, 12 jaar, W. Muijs, F. Muljs, R. Appelmelk, P. V. d. Laarse, J van Oostrom, J. A. Bakhuizen, ds. G. Aalders. C. Heemskerk, E. Koolhaas, J. M. Eeenstra en G. Vastenhout. Bombardement van Saragossa. Gisteren heeft een regeerlngsvllegtuig de stad Saragossa gebombardeerd. Verschei dene bommen kwamen neer in het cen trum der stad, waar het verkeer druk was. 20 personen zijn gedood en vijftig gewond. Duitsch verzet tegen poging bom bardeeren van open steden tegen te gaan. In de gisteren gehouden vergadering van de niet-lnmengingscommissie heeft de Duitsche ambassadeur, von Ribbentrop, voor een verrassing gezorgd door zich te verzetten tegen het voorstel van den voor zitter, den earl of Plymouth, Inhoudende een beroep te doen op de beide partijen in den Spaanschen burgeroorlog, zich te ont houden van het bombardeeren van open steden. Dit voorstel, dat zijn ontstaan ge vonden heeft in het recente bombardement van Guernica intusschen wordt daar naar een onderzoek ingesteld door burg°r- ingenieurs werd gesteund door de ver tegenwoordigers van Frankrijk. Zweden, België. Tsjechc-Slowakije. Rusland e.a. Von Ribbentrop verklaarde echter met het voorstel niet accoord te kunnen gaan en noemde het een inmenging in de bin- neniandsche aangelegenheden van Spanje. Hij was van meening, dat het buiten dc bevoegdheid lag van de commissie en zcido uit eigen ervaring in den wereldoorlog te weten, dat het bombardeeren van open steden, hoezeer ook te betreuren, soms on vermijdelijk was. De Sovjet-Russische ambassadeur Malsky, antwoordde hierop, dat de houding van von Ribbentrop achterdocht moet verwekken en er r.aar uitzag, alsof Duitschland voor bereidingen trol voor verdere bombarde- men tea VIER NATIONAAL-RADICALEN IN POLEN GEARRESTEERD. De politie te Warschau heeft vier leden van den nationaal-radicalen jeugdbond ge arresteerd. die geschoten hebben od de één- Mei optocht van de communisten. Zooals men zich zal herinneren, werden bij deze schietpartij zes personen gekwetst en werd een kind gedood. ONTPLOFFING IN EEN TREIN. Hedenochtend heeft zich in een wagon van den sneltrein Bordeaux—Marseille een ontploffing voorgedaan, waardoor twee wa gons in brand vlogen. Drie reizigers werden licht gewond. De beide beschadigde wagens werden te Saint Martin de Crau op dood spoor ge plaatst waarna de trein zijn weg vervolgde. De politie stelt een onderzoek in. DOMINIALE TROEPEN OP WACHT VOOR BUCKINGHAM PALACE. Voor het eerst in de geschiedenis van het Britsohe rijk zuilen in de komende week detachementen van de troepen uit de Dominions, welke ter gelegenheid van de kroning naar Londen zijn gekomen, de wacht betrokken voor Buckingham Palace. DE STAKING VAN HET LONDENSCHE AUTOBUSPERSONEEL. De afgevaardigden van het personeel van de Trobley-bussen te Londen, zullen heden een bespreking hebben met net bestuur van de bond van transportarbeiders. Het personeel verlangt vrijheid van handelen om een sympathiestaking met het perso neel van de autobussen uit te kunnen roe pen. Het schijnt dat het bestuur van den bond geen voorstander is van een sympa thiesteking en vreest dat hierdoor de posi tie van de stakers benadeeld kan worden. De werklieden zijn evenwel van meening, dat door aan het werk te blijven de kas van het transportbureau wordt verrijkt. Men vreest derhalve, dat zij toch zullen staken. Het aantal stakers zou hierdoor met 12.000 worden vermeerderd.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7