Maatregelen bij de Unilever Woensdag 5 Mei 1937 Betere winstverdeeling tusschen Unilever N.V. en Unilever Limited. Laatste Berichter Binnenland RECHTZAKEN SPORT Buitenland BEURSOVERZICHT fTxrzP* MARKT Iiiii IE.?S(H DAGBLAD - Eerste Blad Zwaar onweer boven Zuid-Limburg. Overstrooming in meerdere plaatsen. WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 3 uur: 768. B1NNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. Hoogste stand: 770.6 te Biarritz. L3ags'.e barometerstand: 756.9 te Sku- desnaes en Wiek. Verwachting tot den avond van 6 Mei: Meest matige, wellicht toenemende Wes telijke tot Noordelijke wind. Gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Iets koeler. BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Zuid-Westen neemt nog steeds in beteeke- nis toe en strekt zich tot hoog in het Noor den uit. Dat in Finland neemt eveneens toe. Tussohen deze belde ligt een langge rekte strook van lage druk van de Noor- sche Zee over de Noordzee naar Zuid- Europa. Langs de Oostzijde daarvan bewe gen warme en droge continentale lucht- massa's uit Oost-Europa en de Bothnische Golf naar het Noorden. Aan de Westzijde dringen, met Westelijke winden, maritiem polaire luchtmassa's naar het Oosten door en geven aanleiding tot onweersregens en awaren sneeuwval en groote koude ln de Alpen. 'Saentls minus 4 graden met in den nacht 50 m.m. ngerslag, Jungfraujoch minus 10 graden, beide stations melden aanhoudende sneeuw en mist). Op IJsland heerscht op alle stations vórst. In het geheele Westen zijn de ochtend- temperaturen iets lager dan gisteren. De regenval was zeer gering behoudens plaat selijke önweers in Oost-Frankrijk en Zwit serland. Nancy meldt 36 m.. regen. WEERSOMSTANDIGHEDEN HEDENOCHTEND 8 UDR. Parijs: W.N.W.. 10 gr. C„ zw. bewolkt. Londen: W.Z.W., 9 gr. C. buiig. Berlijn: Winst., 17 gr. C.. mooi. Antibes: Winst., 15 gr. C„ fraai. LUCHTTEMPERATU UR. 9 Uur voorna.: 9'/» gr. C. (49 gr. F.) 12 uur 'smidd.: 11 gr. C. (52 gr. F.) 3 uur nam.: 11 gr. C. (52 gr. F.) BOOG WATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Donderdag. Voorm. te 10 u. 52 min.; nam. te 23 u. 38 minuten. Voor Vrijdag. Voorm. te 11 u. 56 minuten. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Woensdag: 8.01 nam. tot 3.53 voorm. Donderdag: 8.03 nam. tot 3.51 voorm. MAANS. OP. EN ONDERGANG, 5 Mei: op: 1 u. 45; onder: 13 u. 07. 6 Mei: op: 2 u. 04; onder: 14 u. 26. FRANKRIJK CAILLAUX PESSIMISTISCH. De Parijsche tentoonstelling. Oud-minister Caillaux heeft, volgens de „Daily Telegraph" bij de opening van den bestuursraad van het departement Sarthe pn somber beeld gegeven van Frankrijks toekomst. Hij zeide o.a. het volgende: Hetgeen mij in den tegenwoordigen toe stand het meest verontrust, Is dat er een zorgeloos kunstmatig bedrijfsleven wordt opgebouwd. Blindelings ls besloten, dat vrijheid voor het sluiten van en eerbied voor contracten verouderd zijn. Om kwalen van voorbijgaanden aard te genezen, loopt men het risico permanente kwalen in het leven te roepen, waaronder zij het eerste zouden lijden, voor wier hulp zij bedoeld zijn. Subsidies en roekelooze vermeerderin gen van de uitgaven en uitkeeringen wor den toegezegd, zonder te vragen, waar het vandaar) moet komen. ™en 'nat toe, dat de arbeidsproductivi- onzienlijk vermindert, zonder een on derzoek in te stellen, of hierdoor niet een dUHensporige stijging der productiekosten ai ontstaan. Men verwacht een snelle stij- Van de kosten van levensonderhoud, amhf1 °P 'e rnerken, dat de arbeiders en "haren zelfs na een stijging van hun enen hjer niets beter van worden en zon- V,k'en, dat fabrikanten niet langer 't U unnen bieden aan de buitenland- met jronc.urrentie en dat de middenstand h»m vern«etiglng wordt bedreigd door de ■b opgelegde nieuwe lasten. m- b overeenkomst tusschen de groote lo *tn jen schijnt de eenige gezonde op- ben inath rtit kan niet verwezenlijkt wor den „TT er =een wegen worden gevon- gen'ta - ul,t de menigvuldige tegensteilin- en de ffaken. waarin de volkshuishouding ten ondeUU^0'1' Va" Frankri''k dri,1SEn verivaneP'£em van lawines moet worden "ikheip611 door een systeem van gelelde- van riPeer«j,ac?ues Greber, hoofd-architect deelde a. efelcitentD0nstelling te Parijs Anp ma5 dan correspondent van het 0Penine«rt,-' de tentoonstelling op den dag, welke, zooals hekend, vastge- In de heden gehouden jaarlljksche alge- meene vergadering van aandeelhouders ln de N. V. Unilever heeft de voorzitter, mr. R. J. H. Patijn, een uitvoerige rede ge houden. Spr. gaf een terugblik op de geschiedenis der beide Unilever maatschappijen, waar van de eerste balans per 31 December 1929 werd afgesloten. Sindsdien ls, afgescheiden nog van de gedane afschrijvingen, uit de bedrijfswinsten een bedrag van meer dan f. 125.000.000 in het bedrijf behouden, ter- Wijl bovendien uit agio, verkregen bij uit giften van aandeelen tegen storting ln contanten en uit andere winsten, die niet het karakter van bedrijfswinst dragen, een bedrag van ruim f. 40.000.000 aan de reser ves is toegevoegd. Op goudbasis beloopt het gezamenlijk gewone aandeelenkapitaal der beide maat schappijen f. 306.000.000 of 25.500.000 pond 'sterling Indien spr. het guldenscijfer als basis neemt Immers, zijn sedert de de valuatie van het pond sterling de dividen den van belde maatschappijen op guldens basis gedeclareerd dan hebben de totale winsten van het concern over ieder der jaren 1929 en 1930 f. 57.000.000 per jaar bedragen. In 1930, het laatste jaar voordat wij aldus -spr. de -gevolgen der crisis begon nen te ondervinden, vertegenwoordigden deze f. 57.000.000, na aftrek van de prefe rente dividenden, door de belde moeder maatschappijen verschuldigd, een rende ment van 17.4 op het gewone kapitaal. In 1931 daalde dit percentage tot 9.2 °/o. In 1933 werd een rendement van 7.6 °/o. het laagste punt, bereikt. In 1934 vertoonden zich de eerste teekenen van een ommekeer en de winsten stegen weder tot 7.9 "/i>; het daaraanvolgend jaar tot ca. 8.9 en thans, over 1936, tot 13.4 'In over het gewone kapi taal. Indien spr. een vergelijking maakt tusschen de bijdragen tot die linsten van Unilever N.V. en Unilever Limited over de laatste drie jaren, dan geeft deze het vol gende beeld. Over 1934, het eerste Jaar van een be scheiden herstel, heeft Unilever N.V. 53 °/o, Unilever Limited 47 der gezamenlijke winsten verdiend. In 1935 daalde het aan deel der Nederlandsche maatschappij tot 43 en steeg dat der Engelsohe vennoot schap tot 57 'h en deze ontwikkeling zette zich voort in 1936, over welk jaar Unilever N.V. slechts een percentage van 33 'In be haalde tegenover een bijdrage door United Limited van 67 °/o. Deze ontwikkeling van zaken vindt haar oorzaak ir, de aanzien lijke verbetering der "bedrijfsresultaten in het Britsohe rijk en la de Vereenigde Sta ten; daartegenover zijn bij Unilever N.V. de winsten over 1936 niet in gelijke ver houding toegenomen, ook al ls de vermin dering harer winstcapaciteit in Centraal- Europa door andere landen meer dan goedgemaakt. Spr. vreest, dat de winsten uit landen met beperkt valutaverkeer in de toekomst nog een verdere vermindering zullen ver- toonen. Sinds Januari 1937 is de margarinepro ductie der N.V. in Duitschland door regce- ringsmaatregelen verder besnoeid, terwijl overal de belastingen steeds meer worden opgeschroefd. Aangezien de directie tot de con clusie is gekomen, dat in de naaste toekomst eenige natuurlijke verbete ring van de onderlinge winstverhou ding niet kan worden verwacht, over weegt zij maatregelen om tot een betere verdeeling tusschen Unilever N.V. en Unilever Limited van de door ieder dier maatschappijen gehouden aandeelen en haar daaruit toevloeiende winsten te geraken zonder te vervallen in dub bele belasting, welke mogelijkerwijze verschuldigd zou worden bij een directe overwijzlng van winst door de eene maatschappij aan de andere. Deze maatregelen zullen echter ook andere voordeelen met zich brengen. Zij zullen tevens de interne organisatie van het concern vereenvoudigen en tot meer doeltreffende administratie lei den. De plannen omvatten een amal- gamatle van de beide Engelsche maat schappijen Unilever Limited en Lever Brothers Limited onder een nog nader te bepalen naam alsmede een hergroepeering van interessen zooda nig, dat de geamalgameerde maat schappij alle belangen ln het Britsche Rijk, en Unilever N.V. alle overige in teressen zal houden. Spr. vertrouwt, dat 'rn en ander zal kunnen worden voltooid in den loop van dit jaar. Doorvoering dezer plannen zal, volgens spr.. voor iedere categorie van aandeelhou ders voordeelen met zich brengen: de pre ferente aandeelhouders van Unilever N.V., van Unilever limited en van Lever brothers limited zullen hun zekerheid zien vergroot en voor de gewone aandeelhouders der beide Unilever maatschappijen zal relatief meer winst ter verdeeling beschikbaar komen. Komènde tot een bespreking van de be langen op het gebied van margarine en ander^ eetbare vetten, merkte spr. op, dat niettegenstaande voortdurende inmenging van regeerlngszijde ln sommige landen en lage boterprijzen over de geheele wereld de omzet gelijk het vorige iaar. ook dit iaar weder ls toegenomen, ditmaal met 60.000 ton. Daarmede ls het ongeveer normaal oell van 750.000 ton ner iaar weder bereikt. Spr is van meening. dat de maatschap pijen thans, ln een bositie verkeeren, vol doende krachtig om aan alle gebeurtenissen welke zich naar menschelijke berekening kunnen voordoen het hoofd te kunnen Ijftden. Voor Unilever N V. bedraagt het totale dividend over het afgeloopen laar op het gewone kapitaal 5'/z "In. In verband met de Pinkster-feestdagen zal het slotdlvidend op de gewone aandeelen ten beloope van 3 "In dit iaar eerst op 26 Mei betaalbaar kunnen worden gesteld. Gistermiddag tusschen 3 en 5 uur heeft zich boven Zuid-Limburg een zwaar on- weder ontlast, dat op verschillende plaat sen gepaard ging met hevlgen hagelslag. De schade, welke hierdoor aan de te velde staande gewassen en aan de bloei ende boomen en heesters werd aangericht, is zeer aanzienlijk. Vooral Gulpen hoeft ernstig van het weder te lijden gehad. Het water stroomde met geweld van de omlig gende heuvels den kom van het dorp binnen. In korten tijd stond 't Markt plein blank, terwijl aan het veld en het Kerkplein ware overstroomingen ontstonden. Het water drong verschil lende huizen binnen. Na de bui heeft men werkloozen het slijk, dat het weg- geioopen water had achtergelaten, doen verwijderen. In Wijnandsrade werd eveneens ernstige schade aangericht. Op verschillende plaat sen zijn de duikers in den grond wegge slagen en vernield. Het water zette straten en tuinen blank. Ook Nuth had te lijden van het hemelwater. Een groot gedeelte van den kom van het dorp werd onder water gezet. Het water drong huizen en winkels binnen, terwijl kelders kwamen onder water te staan. VERKLARING VAN. MINISTER DECKERS. .Voorloopig geen verlaging van restitutie aan de pluimveehouderij. Op de jaarvergadering van de C.R.E, (Coöp. Roermondsche Eiermijn) die bij gewoond werd door den heer mr. dr. L. N. Deckers, minister van landbouw en vis- scherij heeft deze medegedeeld, dat hij voorloopig niet zal overgaan tot verla ging der restitutie aan de pluimveehou derij, in verband met de daling der mond- poliehefflng op voederartikelen. De restitutie zal voorloopig gehandhaafd blijven op f. 0.75. De eventueele verlaging der restitutie zal geleidelijk geschieden, waarbij de minister rekening zal houden met de bedrijfs- ultkomsten der pluimveehouderij. De mi nister erkende, dat een elerprljs van f. 2.30 per 100 stuks geen loonende bedrijfsuit- komsten voor de pluimveehouderij geeft. KERKDIENST OP HEMELVAARTSDAG. Nieuwkoop. Ned. Herv. Kerk: halftien voorm., dr. A. J. vgn Wijngaarden. Geref. Kerk: 10 uur voorm., ds. Bos uit Alphen a/d. -Rijn. Rem. Kerk; geen dienst. INFANTERIE-GESCHUT VOOR ONS LEGER. Na zeer uitgebreide proefenmingen heeft thans het Departement van Defensie door bemiddeling van de firma Van der Vliet en De Jonge te Amsterdam, een bestelling geplaatst van een aaiftal stuks infanterie- geschut bij Gebr. Böhler en Co., A G, te Weenen. Zooals bekend, dient dit geschut voor namelijk om tankaanvallen af te weren. Verschillende andere landen hebben reeds dit ,.Böhler"-infanterie-geschut voor het zelfde doel aangeschaft. PERSONEEL-UITBREIDING BIJ DE PHILIPS FABRIEKEN. Volgens opgave van de directie der Phi lips fabrieken, werken in de bedrijven te Eindhoven thans 14.600 personen (vorig jaar 12.500) en in de dochter-ondernemin gen in Nederland 3400 personen (vorig jaar 2000), dus in totaal 18000 man, tegen over 14500 in 1936. Niet alleen echter is het personeel tegen over het vorig jaar met 3500 man uitge breid, ook de gemiddelde wekelijksche werk- duur is langer geworden. Deze bedroeg in het eerste kwartaal van dit jaar 47'/» uur tegenover 43 uur in het eerste kwartaal van 1936. Hedenmorgen hebben twee verken ningsvliegtuigen van het vliegkamp de Kooy de Q 6 en de G 17, oefentochten gehouden bij Oude-Wetering. Later zijn zij gedaald en beide vliegers hebben de lunch gebruikt in de jachthaven de Brasem. DE AANKLACHT VAN MR. YAN VESSEM TEGEN DEN VOORZITTER VAN DE EERSTE KAMER. Geen vervolging ingesteld. Inzake de klacht wegens beleediging, in gesteld door het Eerste Kamerlid, mr. A. J. van Vessem tegen den voorzitter der Eerste Kamer mr. W. C. baron de Vos van Steen- wijk, zal, naar wij vernemen, door den offi cier van Justitie te 's Gravenhage geen ver volging worden ingesteld. VOETBAL. S. X. F. I—TERLEEDE I. Voor bovengenoemden wedstrijd, die morgen te halftien zal worden gespeeld op het terrein lïanaalweg'is het S'L.F - "Iftal als volgt samengesteld: Doel: L. C. Campfens; achter: A. Crama en J. de Keuning; midden: G. Annokkee, P Raar en K. Kolderman; voor: W. Dee- terink, J. v. Galen, N. de Bruin, A. Kamp- hues en H. J. Duffels. DE RAMP VAN DE „VAN DER WYCK". Oordeel van een deskundige. Bij het te Batavia voortgezette onderzoek inzake de ramp van de „Van der Wyck" heeft de getuige-deskundige, ir. van Teu- tem, van het marine-etablissement te Soe- raibaja, wien het dossier op 30 Ajpril ter hand werd gesteld, de besohikibare gegevens zeer onvolledig, verwarrend en op sommige punten tegenstrijdig genoemd. Hij achtte de stabiliteitsproef, in 1927 genomen voor het bepalen van de metacentenhoogte, niet op de juiste wijze geschied, zoodat deze hoogte ln berekeningen slechts met zekere reserve kan worden gebruikt. Deze getuige-deskundige komt tot de conclusie: „Het is mijn persoonlijke over tuiging, dat zeer waarschijnlijk open patrijspoorten water moeten hebben ge schept in de uren na het vertrek van Soe- rabaja. Gedurende die periode moeten aan zienlijke hoeveelheden naar binnen zijn gekomen." Getuige-deSkundige acht de mogelijkheid van lekke pijpen uitgesloten. HERTOG VAN WINDSOR NAAR KENYA? De „Daily Telegraph" verneemt, dat namens den hertog van Windsor onder handelingen gevoerd worden om een huis te huren te Naivasha in Kenya. De voot- loopige overeenkomst zou zijn, dat het huis voor zes maanden verhuurd wordt, met een optie om het te koopen. Naivasha, aan het gelijknamige meer, ligt ten noorden van Nairobi. Als prins van Wales heeft de hertog van Windsor een bezoek aan Kenya gebracht in September 1928. gelijk met zijn broeder den hertog van Gloucester. Twee maanden later werd koning George ernstig ziek, en vertrokken de gebroeders ijlings naar Londen. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. van het Tweede Blad. AMSTERDAM; 5 Mei 1937. De omzetten op de Amsterdamsche ef- fectenbeuis waren heden van bescheiden, afmetingen. In verband met den op handen zijnden feestdag werd een afwachtende houding aangenomen. Desniettemin was de stem ming bepaald vast. In het bijzonder voor, Rubberfondsen, Suikerwaarden en Ko ninklijken. Van de rubberaandeelen wer den Amsterdam Rubbers nu en dan vrij druk verhandeld, ook diverse minder cou rante soorten trokken vrij aardige belang stelling. Bijna algemeen konden koerswinsten wor den geboekt en in meerdere gevallen kon een voordeelig verschil van verscheidene procenten worden genoteeerd. Op de Sui- kerafdeeling warén H.V.A.'s goed gedispo neerd, ook de andere suikeraandeelen wer den wat hooger afgedaan. Omtrent de be richten van de Londensohe suikerconfe rentie kan worden opgemaakt, dat de on derhandelingen een vlot verloop hebben gehad, doch het wachten is thans op het eindresultaat. Van de petroleumfondsen liepen Koninklijken verscheidene procenten naar boven, zoodat die van het begin van deze week af een vrij belangrijke koers winst hebben kunnen maken. De Amerikaansche soorten waren maar weinig veranderd. Tabakken hadden een kalme markt, doch waren vast gestemd, speciaal Oude Deli's. Het- verloop van de heden gehouden Su matra tabaksinschrijving. beantwoordSe weer ruimschoots aan de daaraan gestelde verwachtingen, aangezien opnieuw mooie prijzen werden behaald. In Industrieelen was niet veel te doen. Philipsaandeelen waren prijshoudend doch niet veel veranderd. Unilevers trokken een kleinigheid aan. Aku's werden wat hooger genoteerd. De Scheepvaartafdeeling was stil. In de koersen kwam niet veel wijziging. Aandee-' len Holland-Amerika liin echter konden zich lichtelijk verbeteren. Beleggingswaar den trokken slechts geringe belangstelling. On de Amerikaansche afdeeling werd een afwachtende houding aangenomen, even eens met het oog od den tusschenvallenden vacantiedag. In Aaconda's en Republic Steels echter vonden bij wijlen flinke om zetten plaats. WISSELKOERSEN. Londen 8.99 5/8 (8 99 3/4), Berlijn 73.26 (73.29) Pariis 8.17 3/4 8.19'/-)Brussel 30 78 (30.78). Zwitserland 41.69 (4171), Kopen hagen 40 17'/: (40 17'/:) Stockholm 46.40 (46.40). Oslo 45-22'/: (45.22'/:) New York 1.82 1/4 (1.82 5/16), Praag 6.36 (6.36). Prolongatie 1, Part, disc 1/4. Daggeld 1/4. Registermarken 351/4, Crediet Sperrmar-" ken 18, Effectensperrmarken 16 3/4 Reis marken 50, Bankpapier 41 3/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. AMSTERDAM, 5 Mei 1937. Veemarkt. 952 vette kalveren le kwal. 58—64, 2e kwal. 5056, 3e kwal. 4048 per K.G. levend ge wicht; 90 nuchtere kalveren 58.50 p. stuk; 217 varkens: vleeschvarkens wegende van 90110 K.G. 5758; zware varkens 5657; vette varkens 5556 per K.G. slachtgewicht GOUDA, 5 Mei 1937. Veemarkt. Aange voerd in totaal 1529 stuks, waarvan: 12 slachtvarkens. Vette van 2324 ct. p. pond, levend met 2°.« korting: 146 magere varkens. van 2535; 850 biggen van 1215; Gelder- sche biggen van 1518; 4 runderen van 190 —235; 60 nuchtere kalveren van 6—10.50; 137 lammeren van 812; 20 bokken en gei ten van 26 per stuk. Handel redelijk. Algemeene markt. 209 partijen kaas. Prij zen le kwal. met rijksmerk 1921.50, 2e kw. met rijksm. 17—18. 454 ponden boter. Goe- boter 6570 p. p.; Weiboter 60—65 p. p. Handel vlug. 163.500 stuks eieren. Kipeieren 2.40—2.70; eendeieren 2.25—2.75 per 100 st. Handel matig. Coöperatieve Zuid-Kollandsche Eiervei- ling ga. (C.Z.H.E.) te Gouda. Aanvoer 134 200 kic-j'Tzn. Prijzen: 56/58 K.G. f. 2.50 —2.55. 58/60 K.G. f.2 55 2.60, 60'62 K.G. f. 2.60—2.70. f. 2.70—3.40, bruine f.2.60— 3.25. kleine eieren f2.30—2.45 per 100 stuks. Aanvoer 1000 eendeieren. Prijzen: f. 2.10— 2.75 per 100 stuks. 3—1 HAARLEMSCHE RECHTBANK. De Rechtbank deed uitspraak ln de zaak tegen P. W. J. de V. uit Noordwijk-Btn- nen. die terecht heeft gestaan wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Verdachte had op den Kinderhuissingel te Haarlem met zijn vierwielig motorrijtuig mej. M. M. H. hv. A. Q, aangereden, waar door zij een arm brak. De officier van Justitie had tegen ver dachte geeischt een geldboete van f. 50 subs. 25 dagen hechtenis. De Rechtbank sprak verdachte vrij. steld is op 24 Mei a.s„ voor het grootste gedeelte geheel en al klaar zal zijn. En kele gebouwen zullen eerst eenige dagen later worden opengesteld. Het te laat klaar zijn van enkele gebou wen is te wijten aan enkele noodzakelijke wijzigingen, welke op het laatste oogen- bllk zijn aangebracht. Op 1 Juni zullen alle paviljoens gereed zijn. TAP AN. Tegen de regeering - Looneischen spoorweg personeel. Tegen 11 Mei zal de Seyoekai-partij een bijeenkomst houden om een tegen de regee ring gerichte resolutie aan te nemen. Deze beslissing ls genomen na de verklaring van Hajasjl, waarin hij zeide, dat hij het voor nemen heeft aan het bewind te blijven. De Seyoekai beschouwt dit besluit, gezien den uitslag der verkiezingen als in strijd met de grondwet Alvorens een motie van wantrouwen in het Lagerhuis in te dienen, wil de Seyoekai, naar verluidt, gezamenlijk met de Minseito een campagne openen te- geen de regeering, wier onmiddellijk af treden zal worden geëischt. De commentaren in de pers zijn ook on gunstig voor Hajasji's verklaring. Klaarblijkelijk voóruitloopende op de eischen tot loonsverhooging, die gesteld zul len worden door 200.000 spoorweglieden en die zullen worden geformuleerd door een congres van gedelegeerden, dat' te Odawara en ln nog drie steden bijeen zal komen, heeft de minister voor de spoorwegen giste ren officieus bekend laten maken, dat de loonen der spoorweglieden verhoogd zullen worden met ruim 3 pet 'sjaars, d.w.z. met in totaal 5 millloen yen. Het is echter de vraag of de spoorweg lieden hiermede genoegen zullen nemen, aangezien zij naar verluidt, een verhooging met tien tot vijf en twintig procent eischen. SCHAKEN. De „Noteboom"-wedstrijd van het Leidsch Schaak genootschap. Op Zaterdag 8 en Zondag 9 Mei a.s. De wereldkampioen Dr. M. Euwe te Leiden. Nu de aangifte voor dezen tweedaagsohen wedstrijd is gesloten, blijkt, dat het aantal inschrijvingen, de eere-groep inbegrepen, in totaal 33 bedraagt, dus ongeveer gelijk aan het vorige jaar. In verband met het aantal liefhebbers, dat zich de laatste jaren in diverse clubs heeft vereenigd, kan men het getal gering noemen. De indeeling heeft reeds plaats gevonden en daarna 'de loting. Deze gaf het volgende resultaat: Eeregroep: 1. Prof. dr. J. Droste, 2. G. Bosscha, 3. P. T. van Hoorn te Amsterdam en 4. Dr. M. Euwe te Amsterdam. Hoofdklasse le groep: 1. H. Levie, Assen; 2. A. J, J. Houben, Haarlem; 3. L. Timmer, Ermelo en 4. W. Demmendal te Leiderdorp. 2e groep: 1. E. Soherpenhuyzen, A'dam; 2. I. Zitman; 3. F. Knuttel te Den Haag en 4. W. H. v. d. Nat. 3e groep: I. P. H. J. Stam, Dordrecht; 2. 5. K. Minnes te Wieringen; 3. W. J. Jung- man te Den Haag en 4. J. Koet. 4e groep: 1. J. H. Zorn, Voorschoten; 2. A. Geyer, 3. W. v. d. Broek en 4. W. F. Sehüss. Eerste klasse: 1. Hommes; 2. A. Zand vliet; 3. N. L. Coene te Den Haag en 4. E. V. A. Remouchamps. Tweede klasse, le groep: 1. H. Vies; 2. ir. J. A. Meylink; 3. A. H. Hunssen en 4. H. v. d. Poel te Zoeterwoude. 2e groep: 1. H. Th. Juffermans, Oegst- geest; 2. W. F. Wakka; 3. A. J. Hooft van Huysduynen en 4. P. Kuiper. Voor de 3e klasse slechts één deelnemer, n.l. C. B. v. d. Berg. Waar geen woonplaats vermeld is, is deze Leiden. Alzoo moet in de eerste ronde Prof. Droste met wit spelen tegen dr. Euwe en Bosscha met wit tegen van Hoorn. Het tempo z£l 20 zetten per uur bedragen. Deze eerste ronde begint a.s. Zaterdag om 7 uur ln „In den Vergulden Turk" alhier. HOCKEY. DOCOS—A. S. V. Morgen vindt om 12 uur op het Zuyd- wijek-terrein de promotie-wedstrijd van het eerste hockey-elftal van DOCOS plaats. De wedstrijd wordt gespeeld tegen A.S.V. uit Schiedam.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 3