Patriottisme doet zijn intrede in Sovjet Rusland Onze Indische Luchtpostbrief 7k Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 5 Mei 1937 Vierde Biad No. 23652 RECHTZAKEN Raken de oude leerstellingen in de vergetelheid Opportunisme in de Sovjetpolitiek - De val van Jagoda - De „eerste Lebemann" in een proletarischen staat TJOM/IATLUXE CHOCOLADE TJOKLAT RELIEF PASTILLES TJOKLAT RELIEF OUBLIES TJOKLATJES alles 30 cent per ons, of Oud-ijzer rage r De goede zijde der depressie-jaren De loonen van de inlanders FINANCIEN Neem dbt van mij aan haagsche politierechter. Mishandeling. A S. uit Katwijk had op afbetaling een naaimachine gekocht, doch met de afbe taling wilde het niet erg vlotten. De incasseerder werd telkens van de deur «ewezen onder de verklaring dat S. geen geld had. Maar op zekeren dag liet S. die verklaring vergezeld gaan van een trap tegen de maag van den incasseerder, zoo dat hij nu wegens mishandeling terecht atond. De officier merkte op dat S, ongunstig bekend staat, en vroeg drie weken gevan genisstraf. De politierechter vonniste tot een week. C. A. v. d. A. uit Stompwijk was klaar blijkelijk bijzonder op den groet van zijn rwager gesteld, want toen deze eens niet terug groette, had v. d. A. hem dat zeer kwalijk genomen, en een stomp gegeven. Volgens verdachte was dat niet gebeurd, doch de mishandelde zei dat hij een groote bult op z'n voorhoofd had gekregen. Dus moest er wél wat gebeurd zijn. Op grond hiervan vroeg de officier tegen verdachte, die meer blijken van los-han- dieheid heeft gegeven, f. 25 boete. De politierechter verhoogde die straf tot f. 30 subs. 30 dagen. Diefstal. Op de groentenveiling te Stompwijk had B. f'. de R. boerenkool weggehaald. Volgens den verdachte was het maar een beetje doorgedraaide groenten voor de ko nijnen, doch de veldwachter, die verdachte had betrapt, zei dat het een behoorlijk maal was geweest. Doorgedraaid was er dien dag niets. Op grond hiervan, vroeg de officier f. 25 boete subs 25 dagen hechtenis. De politierechter vonniste tot f7 subs. 7 dagen. M. H. uit Stompwijk zou den vorigen verdachte geassisteerd hebben bij den diefstal van boerenkool. Volgens dezen verdachte had hij alleen maar een handje kool van de R. gekregen, waarna de officier f. 15 boete vroeg. De politierechter legde f. 7 subs. 7 da- jtn op. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnissen zijn geveld: M. C„ Katwijk, overtreding motor- en Hjwielregl. f.10 of 4 d. en f.5 of 2 d.; J. B, gesch. vr. van H. v. d. D., Oegstgeest, overtr. der wet op woonwagens en woon- Khepen f. 15 of 5 d.; J. A. v. H., Oegstgeest, overtr. arbeidswet f.10 of 4 d B. B., Ouderkerk a. d. IJssel, overtr. bevrach- tingswet f. 15 of 5 d.; C. v. d. S., overtr. bo- terwet f. 15 of 5 d.; A. E. F., Arnhem, over treding Kon. Besl. Bevolkingsboekhouding, 1.3 of 1 d.; A. H. J. L.- idem f. 3 of 1 d.; 1. v. V. idem f.3 of 1 d.; T. G„ Leiderdorp, overtr vaarwegenregl. Zuid-Holland, f. 3 of 1 d.; C. v. N., Amersfoort, geen geldig rij- en nummerbewljs vertoonen, 2-maal f. 7.50 of 2-maal 3 d.; J. H. W„ Hilversum, keen geldig nummerbewijs vertoonen f. 7.50 of 3 d.; A. M. S., Den Haag, overtr. motor en ïijwielregl., f. 5 of 2 d.; P. J. G., Haar lem, wielrijden over een gesloten verklaar den weg, f. 2 of 1 d.; R. E., wielrijden zon der bel, f.3 of 1 d.: P. J. K., Noordwijk, id., 13 of 1 d.; W. J. M. de B„ wielrijden zon der licht, f. 3 of 1 d.; A. de G. idem f.3 of ld.; A. A. G„ Noordwijk, idem, f.3 of 1 dCH. S„ Stompwijk, wielrijden zonder bel en zonder reflector 2-maal f. 1 of 2- maal 1 d.; A. A. R., te Leiden zonder nood zaak wielrijden over een trottoir, f. 2 of 1 dM. A. H„ Leiderdorp, te Leiden als be stuurder van een rijwiel daarmede over den openbaren weg een persoon vervoeren, f.2 ol 1 d.; A. J. M., Oegstgeest, idem, f.2 of 1 <L: A. v. d. N„ Voorhout, te Voorhout zonder noodzaak wielrijden over een trot toir, f.2 of f d.; Th. Th. v. L., Noordwijk, slrooperij, f.3 of f d.; J. K., zwervende, openbare dronkenschap, gepleegd bij 2de herhaling, 6 dagen hechtenis; J. de W., Haarlem, loopen op verboden grond, f. 5 of 21; J. de W„ idem idem f. 5 of 2 d.; G. A. v. d. M., huisvr. van H. K., Warmond, overtr. leerplichtwet, f. 3 of 1 d.; P. J. M., idem. f.3 of 1 d.; J. W. S„ Voorschoten, Idem, f. 2 of 1 d.; J. H, zwervende, te Lei den zonder vergunning op den openbaren 'eg liedjes zingen, f. 2 of 1 d.; J. K„ Zaan dam, te Leiden zonder vergunning ven ten f. 2 of 1 d.: C. de V., Alphen a. d. Rijn, idem. f.2 of 1 d.; J. R te Warmond zonder vergunning venten, f.2 of i d.; H. B. B„ Bchlebroek, overtr motor- en rijwielwet, 115 of 5 d.; J. B. L., Kaag, loopen op ver boden grond, f.5 of 2 d.; I L„ overtr. mo tor- en rijwielregl., f. 15 of 5 d.; C. V., Ha- zerswoude. overtr. motor- en rijwielwet, 1.3 of 1 d.; C. F. S., Noordwijk, idem, f.5 of 2 d.; K. W. V. R„ Den Haag, idem. f. 7.50 3 d.; N. L. M. J„ overtr. spoorwegwet, f. 3 1 d.; H. v. d. V., motorrijden met on deugdelijke remmen, f. 5 of 2 d.; B. E„ autorijden zonder rood achterlicht, f. 5 of d.; J. v. d. E., Zoeterwoude, autorijden 'onder licht, f. 7.50 of 3 d.; J. 't H„ Rot terdam, autorijden zonder spiegel, f. 5 of 2 d-t W. M. B... wielrijden zonder bel, f. 3 of j d.; W. M. D., idem f 3 of 1 d.; A. R. idem ■3 of 1 d.; A. H U.. Hazerswoude, idem, 3 of 1 d.; M. J. W., Noordwijkerhout. id. [•3 of 1 d.; C. P„ wielrijden zonder licht, {■3 of 1 d.; R. P.. idem, f. 3 of 1 d.; M. J. b. Noordwijkerhout, idem, f.3 of 1 d.; 1 Ph. S., overtr. verord. Katwijk op het Verkeer, f.2 of 1 d.; P. H„ Roelofarends- Veen, overtr. verord. Alkemade betreffende w beschikbaarheid van drinkwater ln wo rsen en werkplaatsen, f. 10 of 4 d.; J. T„ mjnsburg, overtr. arbeidswet, f. 5 of 2 d.; L., zwervende, overtr. vaarwegenregl. diid-Holiand, f.5 of 2 d.; S. S., Amster- Oam, idem, f. 5 of 2 d.; J. O., zwervende, ®m f.3 of 1 d.; J. B. S.. idem idem, f.3 J- 1 d.; P. B., Voorschoten, openbare O'onkenschap, f.5 of 2 d.; J. G. K zwer ende. wielrijden over een gesloten ver jaarden weg. f.2 of 1 d.: J. Ph. S., idem, of 1 d.; J. G. v. R., Alphen a. d. Rijn, jjtnbare dronkenschap f.10 of 4 d.; H. Z„ wassenaar, als bestuurder van een motor- nj'uig e;een teeken geven bij het veran- jficn van richting, f. 5 of 2 d M H. J. v. Amsterdam, idem f. 5 of 2 d.: H. B., Jsssenheim. idem f. 5 of 2 d.; C. K.. hvr I 3. H. S overtr. leerplichtwet, f. 3 of 1 r: C K.. hvr. van J v. R. idem. f.3 of J. M hvr. van E. G, idem. f. 3 of 1 v. d. T., hvr. van J. v. d. M.. idem, U of 1 d. Het voor- en naspel van een tragedie. (Van onzen Baltischen correspondent). Kaunas (Kowno), Mei. Na de moreele crisis, die het bolsjewisme een tijdlang deerlijk heeft gehavend, na de gruwelen welke Trotzki en de zijnen je gens den staat zouden hebben bedreven, doet een nieuw verschijnsel zijn intrede in Sovjet-Rusland: de ontluiking van patriot tisme in een proletarischen staat. Er is een tijd geweest, dat de machtheb bers in de Sovjet-Unie het voor onmoge lijk hielden een bondgenootschap met een „kapitaiistischen" staat aan te gaan. Een dergelijke geste werd als verraad jegens de revolutie uitgelegd. Die tijd is evenwel allang voorbij. Het pract-ische leven stelde zijn eischen, de uitbreiding van de han delsbetrekkingen ook met fascistische en semi-fascistisohe landen schiep vele mo gelijkheden om de interne economische moeilijkheden te overwinnen, de gedachte aan het welzijn, aan het welzijn alleen, van den Sovjet-staat ging alles overheer- schen en.... de oude doctrlna raakte in Moscou hoe langer hoe meer in de verge telheid. Het proletarisohe kapitalisme werd geboren, het patriottisme had gezegevierd over het internationalisme.... Deze nieuwe ontwikkeling, welke de Sov jet-Russische staat doormaakt, wordt in de bladen niet ontkend, maar wel haasten de Bolsjewistische schrijvers zich te verklaren dat het hier om een heel ander soort pa triottisme gaat dan in de kapitalistische landen het geval is. Tot dusver bleven zij echter nog in gebreke aan te toonen, waar in dan eigenlijk dat wezenlijke onderscheid bestond. In toenemende mate is gebleken,.dat bij de tegenwoordige intellectueelen in Sovjet- Rusland de gedachte aan het wel en wee van den eigen staat voorop moet worden gesteld en dat alle arbeid in het belang van de wereldrevolutie, waarvan men na de eerste omwentelingsperiode zoo harts tochtelijk droomde, op zijn hoogst de tweede plaats mag Innemen. Het eerst zoo fel opgelaaide vuur onder de bewogen her inneringen aan de revolutie is doovende. Het Sovjet-patriottisme, dat in wezen nog zoo jong en onvolkomen is, heeft on der de goedkeurende blikken van Stalin en zijn medewerkers bereids een vrucht baren bodem gevonden, in het bijzonder onder de jongeren, onder de „pioniers". De nieuwe koers in de Sovjet Russische politiek werd gerechtvaardigd door de we tenschap. dat de bevolking elk beleid, el- ken maatregel, billijkt, waarbij de handel in de Sovjet-Unie wordt gediend. Zoo kon den de verscherpte tegenstellingen in de doeleinden der buitenlandsche politiek van Duitschland en Sovjet-Rusland niet ver hinderen, dat de wederzljdsche handelsbe trekkingen een stijgende lijn vertoonden, waarbij nog opgemerkt dient te worden, dat Rusland een land is, dat alle grond stoffen bezit, welke de Duitsche oorlogs industrie noodig heeft. Een ander recent voorbeeld is de toeneming van onzen eigen handel met Sovjet Rusland, al zijn wij met Zwitserland de eenige Europeesche staten, die den Sovjet-staat niet hebben erkend. Ondanks het voortgaande indu strialisatie-proces binnen de grenzen van het Russische rijk, heeft dit land zijn aan- koopen in Nederland verhoogd van f. 7.900.000 in 1934 tot f. 17.434.000 in 1936. DIEFSTAL IN CONSERVEN-FABRIEK TE ALKMAAR. De Alkmaarsche arrondissementsrecht bank heeft gisteren den brutalen diefstal behandeld, gepleegd in het tijdvak Sept. 1936—Maart 1937, ten nadeele van de „N.V. Nederlandsche fabriek van verduurzaamde levensmiddelen voorheen W. Hoogenstraa- ten en Co." In genoemd tijdvak was er ten nadeele van genoemde N.V. voor een bedrag van f. 3100 aan blikgroenten ont vreemd, zonder dat er van dezen diefstal, die toch over een groot tijdsverloop plaats vond, aanvankelijk ook maar iets was ge merkt. De dieven waren zeer geraffineerd te werk gegaan en hadden met behulp van een vrachtauto in nachtelijke uren hon derden, ja zelfs duizenden blikken groenten uit de fabriek gestolen. Als verdacht van dezen diefstal hadden zich te verantwoorden de losse arbeiders Berend Martinus P. te Alkmaar, benevens de aardappelhandelaar Nicolaas K. uit St. Pancras. Van het drietal had M. zich belast met de „bezigheden" binnenshuis, omdat hij langen tijd in dienst van de N.V. was geweest en dus met den toestand in de fabriek goed op de hoogte was. P. had over een groot tijdsverloop gecontro leerd wat de gunstigste uren waren om het ontvreemde materiaal uit de fabriek te vervoeren, terwijl K. zich met het vervoer van de groenten naar de opkoopers In Am sterdam en omstreken had belast. De officier van justitie, mr. Van der Feen de Lille, oordeelde in zijn requisitoir het gebeurde zeer ernstig. Spr. vond het niet noodig in dit geval eenig onderscheid tusschen de verdachten te maken, wat be treft hun aandeel in het misdrijf. In dit verband requireerde spreker tegen Berend M. een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar en vier maanden, tegen Marti- nuh P. twee jaar en zes maanden op grond van dienst strafrechterlijk verleden en tegen Nicolaas K. een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar. De rechtbank zal Dinsdag a.s. uitspraak doen. Van proletariër tot „Lebemann". Het kon niet anders of de nieuwe lente in het Sovjet-regime moest worden inge luid met een algeheele zuivering in het belang van den staat. De binnenlandsche vijanden, al of niet vermeend, waren het ln de eerste plaats, die de bolsjewistische crisis in een acuut stadium brachten met het spook van Trotski op den achtergrond. Een verschijnsel dat dermate verontrustend op Stalin en de zijnen inwerkte, dat dras tische maatregelen in verrassend tempo werden genomen. Tot de slachtoffers, die van hun voetstuk vielen en zich in eens binnen de grauwe wanden van een Russi- schen kerker zagen verplaatst, behoort ook de gewezen chef van de Ge Pe Oe. Hen drik Jagoda. Vogels van diverse pluimage pleegf men onder de hooge functionarissen in de Sov jet-Unie te vinden. Naast een proletariër in merg en been, als maarschalk Jegorow. die van fabrieksarbeider opklom tot chef van den generalen staf, een gewezen aris tocraat als Toechadsjewski in het gene- raaisambt, bovendien regelrecht uit het keurkorps van den iaatsten Tsaar aller Russen voortgekomen. Een zeldzamen ont wikkelingsgang maakte de vroegere em ployé van de Poetilow-werken, Jagoda, door. Hij zag kans op het toppunt van zijn macht gekomen de „eerste Lebemann van den proletarischen staat" te worden en wat veel erger is daarop prat te gaan. De val van dezen man, die als hoofd van de georganiseerde terreur ln den Sovjet staat nog niet zoo lang geleden vrijwel onbeperkte maoht kon laten gelden, is dan ook des te grooter. Bij al hetgeen hem ten laste wordt ge legd door den procureur-generaal van de Sovjet-Unie het voorbereiden van een aanslag tegen Stalin en Worosjilow, hulp verleening aan eenige ter dood veroordeel den in het Trotskistenproces o.m. rekent men hem als een van zijn grootste vergrij pen aan, dat hij ambtsgelden tot het ver bijsterende bedrag van anderhalf millioen roebel heeft verduisterd. Omdat hij boven dien wist. dat zijn dagen als volkscom missaris voor het post- en telegraafwezen wftren geteld, moet hfjDsJera.den en groote sommen gelds naar banken in het buiten land hebben weten te dirigeeren (o.a. in Philadelphia!Jagoda zqu verder het snoo- de plan hebben gekoesterd zich naar het verre Oosten te laten zenden voor een mi litaire inspectie-reis en die gelegenheid waarnemen om via Mandsjoerije en Japan naar Amerika te vluchten. De „Prawda" weet zelfs te berichten, dat Jagoda alle politieke misdrijven ontkent, doch toegeeft gelden verduisterd en op illegale wijze naar het buitenland te hebben gebracht. Aldus de bekentenis van een man. die koelbloedi; in den loop der laatste jaren ongeveer veertig „contra-revolutionairen" bijna zon der vorm van proces liet terechtstellen. Twee tragedies houden verband met de praal en val van Jagoda: een voorspel en een naspelHet voorspel bestond hier in, dat een arbeider van dezelfde metaal- warenfabriek, waar Jagoda vroeger ook gewerkt had, zich in het openbaar er over beklaagde, dat het hoofd van de Ge Pe Oe door zijn geschenken aan vriendinnen, welke bestonden uit kostbare pelzen en sieraden naar verboden aristocratischen trant, door zijn champagnefuiven in zijn villa met zes kamers fondanks den wo ningnood. die nog steeds in de Russische steden bestaat) en zijn twee dure auto's een slecht voorbeeld aan het Russische proletariaat gaf. Deze arbeider, Wanja Dsjerwolski, werd op last van Jagoda ge arresteerd, maar toen de rechter van on derzoek bezwarend materiaal tegen den chef van de Ge Pe Oe verzamelde, stierf deze een gewelddadigen dood, Dsjerwolski werd in zijn cel dood aangetroffen (hij zou zelfmoord hebben gepleegd) en alle processtukken verdwenen spoorloos. Toen de vrouw van Dsjerwolski bij de begrafe nis van haar man een incident verwekte, door luide te verkondigen, dat Jagoda haai man had laten dooden. werd de ongeluk kige vrouw, zelve schrijfster van enkele schoolboeken, in hechtenis genomen en later naar een krankzinnigengesticht ge bracht, waar zij een jaar later inderdaad waanzinnig stierf. Het naspel van Jagoda's ontmaskering is de oorzaak geweest, dat zijn eigen vrouw zich kortgeleden van het leven beroofde. Eerst na de arrestatie van haar echtge noot vernam zij, dat deze niet meer dan vier vriendinnen had, waaronder een ac trice van den Staatsschouwburg in Mos kou. Deze vier vrouwen zijn het. die tot de belangrijkste getuigen behooren, zoodra l-.et proces zijn beloop krijgt in de hoofd stad des rijks. het beste, dat met de hedendaagsche techniek bereikbaar is. (Indische dansen) (Croquantvulling, 48 stuks in een ons) in fraaie Luxe Doozen en Bonbonnières, tot diverse prijzen. Bij eerste klas banketbakkers of chocolateries verkrijgbaar. WELDRA KOMT HET TJOKLAT SAGEN ALBUM UIT. N.V. HOLLANDSCH ZWITSERSCHE CHOCOLADEFABRIEK Relief Oublies Indische Dansen 786 (ingez. Mea.) VOLLEDIGE SAMENWERKING TUS SCHEN DE FRIESCH GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK N.V. EN DE NED. HYPOTHEEKBANK TE VEENDAM. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van de besturen der Friesch-Groning- sche Hypotheekbank te Groningen en de Nederlandsche Hypotheekbank te Veen- dam de tusschen deze instellingen _reeds jaren bestaande samenwerking volledig te maken door het brengen van beide instel lingen onder dezelfde directie, onder toe zicht van de gezamenlijke commissarissen, van welke de president-commissaris der Nederlandsche, jhr. mr. D. R. de Marees van Swinderen te Groningen, tevens die functie bij de Friesch Groningsche zal be- kleeden. BATAVIA, d.d. 28 April. Sinds vele jaren fungeert Japan hier in Indië als opkooper van oud ijzer, en bij de groote verkoopingen, die op geregelde tijden plaats hebben van overtollig mate riaal als oude rails, afgebroken bruggen en piepende spoorwagons, Is Japan ook steeds de grootste opkooper. Thans, nu de vraag naar dit metaal door den bewapenings wedloop en de stijgende conjunctuur is verveelvuldigd en de ijzerprijzen met 200% zijn opgeloopen, is daarbij het verzamelen van oud ijzer een loonende bijverdienste geworden voor den Inlander. Men heeft er een frisch bad voor over en duikt naar oud roest in het haven kanaal als naar parels. Erger is echter, dat de diefstallen van ijzer vooral bij de spoor- en tramwegen een ontstellende toeneming vertoonen, waardoor de kans op ongeluk ken aanzienlijk wordt vergroot. Alles be gint te verdwijnen, hectometerpalen. ijze ren dwarsliggers, railspijkers, bouten uit machines, en de opkooper, die zich in de dessa heeft neergelaten cn den Inlander er opuit stuurt om dit alles te verzamelen, komt met rijken buit beiaden naar de stad terug. De aanvoer uit het achterland is zoo doende verdubbeld. Voor den onontwik- kelden landbouwer zijn echter nog enkele onverwachte kwade gevolgen aan deze rage verbonden. Door de opkoopers wordt nJ. het praatje rondgestrooid, dat de prijzen van oud-ijzer zoodanig zijn gestegen, dat hij gerust zijn landbouwgereed schappen kan verkoopen. Hij kan im mers voor het geld gemakkelijk weer aan nieuwe gereedschappen komen! De arme boer weet echter nog niet, dat ook de prijzen van nieuwe gereedschap pen zijn gestegen. Door deze en andere praatjes is de opkoop alleen in Batavia voor de kleinere objecten, waarbij de groote stukken dus nog niet zijn inbe grepen, reeds circa 60 ton per dag. Dat hierdoor ook nog moeilijkheden van anderen aard zullen rijzen, is algemeen te verwachten. De mogelijkheid voor het ver krijgen van de noodige grondstoffen voor de metaalgieterijen levert reeds dusdanige bezwaren op, dat op het departement van Economische Zaken een bespreking is ge houden. die echter nog niet tot eenig re sultaat heeft geleid. Zoo brengt de nieuwe conjunctuur on middellijk weer haar eigen moeilijkheden met zich. welke echter tenslotte toch onder een bemoedigender licht zijn op te lossen dan de donkere jaren zouden hebben doen verwachten. Toch komt ook bij de be schouwing van verschillende economische gegevens over de afgeloopen jaren meer malen het bijzonder feit naar voren, dat bepaalde gebeurtenissen, dwars tegen de conjunctuur in, verbeteringen te zien heb ben gegeven. Zoo steeg in de hausse-jaren 19281929 het inleggerstegoed bij de Rijkspostspaar bank met slechts f. 800.000. doch nam dit in 1930 met het dubbele toe en in 1931 met f. 3 millioen. Zelfs ln het diepste depres siejaar bedroeg de toeneming nog f. 1 mil lioen, zoodat per ultimo 1936 het totale ln- legerstegoed was gestegen tot rond f. 37 millioen. Als men nu ziet, dat dit ultimo 1929 nog geen f.23 millioen was, dan blijkt daaruit, dat in de zes crisisjaren het tegoed met ruim f. 14 millioen is toegenomen of met ruim 60 procent. Wel moet dit cijfer in absoluten zin hoofdzakelijk op het credit van de Europeesche inleggers geschreven worden, maar toch is de Inlandsche be volking met een toeneming van f 2,8 mil lioen voor die jaren procentsgewijze niet achtergebleven, ondanks het feit, dat het juist deze groep is geweest, die procents gewijze het zwaarst getroffen is. Aan den anderen kant is het merkwaar dig. dat, ondanks de prijsstijgingen dei- cultuurproducten en de mede daardoor ge stegen winsten der ondernemingen, het loonpeil voor de Inheemschen in de cul tures nog slechts een zeer geringe of gee nerlei sthgine aanwiïst. Beloofd" weliswaar minister Cnliin ..dw'neond recht" ten koste van de ondernemers, die hem ormc-hooot mochten t"ieurst-'ien in de verwachting, dat zij ln dezen tijd van opleving en alge- meene prijsstijging voldoende rekening zouden houden met de belangen van de boomarbeiders in Indië, vooral van de In heemschen, de resultaten van een onder zoek der Arbeidsinspectie zijn ten deze nog weinig bemoedigend. Zoo is thans gebleken, dat het loon peil in de theecultuur ondanks de sterke verhooging van den theeprïjs, nog steeds gehandhaafd wordt op het peil, waartoe het tijdens de crisis was ingezakt. Ja, zelfs betalen 39 thee- ondernemingen ook thans nog- aan de theepluksters, de groote categorie van werknemers in deze cultuur, slechts 4'/iT/t cent per dag, en blijft bijna de helft van alle thee-ondernemingen beneden een dagloon aan de pluksters van 10 cent. In de rubbercultuur zijn op Java de door- snee-tappersloonen wel iets naar boven gegaan. Zij bewegen zich tusschen 13 en 20 cent per dag. Uit de cijfers over Deli ziet men, dat het uitbetaalde loon belangrijk is terugge- loopen. nl. van vier tot slechts twee cent. Dit beteekent derhalve, dat de loonen van Inlandsche werknemers in deze cultuur nog zijn gedaald. Op deze wijze profiteert de koelie at zeer weinig van de betere tij den en prijzen voor de cultures. Voor den Europeeschen werknemer daarentegen zijn de vroegere kortingen ln vele gevallen reeds teniet gedaan. (Nadruk verboden) ben 30 jaar en ge- trouwd, heb vier lieve kin deren, dus niet veel tijd om stil te zitten. Nu zult U den ken, dat ik dan 's avonds wel mijn voeten voel. Neen hoor/ ik draag TIMTUR- schoenen. Ze zitten verruk kelijk en behouden altijd hun eleganten pasvorm. A propos TIMTUR heeft een interessant boekje uit gegeven over het kapittel „schoenen", dat bij de win keliers en aan de fabriek te Waalwijk gratis verkrijgbaar is. Daarin lees je, hoe je een schoen moet beoordeelen en buitendien kun ie met een éénige prijsvraag f 250.— verdienen. Neem dat van mij aan: Wie prijs stelt op goed schoeisel, koopt: 807 (Ingez. Med.)

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13