BINNENLAND We Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 4 Mei 1937 Derde Blad No. 23(51 Werkloozensteun en prijsstijging LUCHTVAART Voor hooger steun geen reden, aldus de minister Gewijzigde aftrek van gezinsinkomsten. FINANCIEN de tweede-kamerverkiezingen. Nummering der candidatenlijsten. Het centraal stembureau te Den Haag jal op Maandag 10 Mei des voormiddags om half twaalf een openbare zitting hou den ter nummering van de voor de a.s. Tweede-Kamerverkiezingen ingediende candidatenlijsten. EERSTE kamerverkiezingen. Enkele wijzigingen in de cadidatenlijsten. In de door ons gepubliceerde candidaat- stelling dienen neg de volgende verande ringen te worden aangebracht: Bij groep III moet de lijst van de S.DA.P. verrallen en moeten daarvoor in de plaats de volgende lijsten gezet warden. S.D.A.P. i Gelijkluidende lijsten in de beide pro vinciën). Eerste lijst: 1. S. de la Bella Jr.. Amster- <bm; 2. A. M. A. Reinalda, Haarlem; 3. S. Rodrigues de Miranda, Amsterdam; 4. T. SaundersBlaauboer, Deventer. Tweede lijst: 1. J. J. Vonrink. Amster dam; 2. N. Vijlbrief, 's Gravenhage; 3. E. Boekman, Amsterdam; 4. J. W. Matthijsen, Amsterdam. Groep II. Chr. Democratische Unie. Gelijkluidende lijst in de provincies Over- ijsel, Groningen en Drente. 1. R. van den Brug, Gouda; 2. H. Steke- te, Den Haag; 3. J. Janzen, Den Haag. Vrijheidsbond. Toevoegen; 7. J. L. Nijsingh. kon. ver. van officieren, ridders der militaire willemsorde. Jaarvergadering. Te 's-Gravenhage is de jaarlijksohe al- gemeene vergadering gehouden van de i „Vereeniging van Officieren. Ridders der I Militaire Willemsorde". I Direct na de opening deelde de voorzit ter mede, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd het beschervrouwschap der ver- I eeniglng te aanvaarden en tevens 't prae- I dicaat Koninklijke te verleenen. Een telegram met dankbetuiging werd verzonden. Het hoofdbestuur werd bij acclamatie herkozen. minster slingenberg bezoekt ontginningswerken. Onthulling van vier boerderijen. Vergezeld van den rijksinspecteur voor de werkverschaffing den heer Meyer de Vries, arriveerde gistermiddag met den trein van 12.11 uur. de minister van So ciale Zaken, mr. M Slingenberg te Heeren veen, teneinde een bezoek te brengen aan de terreinen van de N.V. ontginningsmaat schappij „De Drie Provinciën". Nadat de lunch was gebruikt in hotel „Vernemen" werd onder leiding van burge meester Falkena, president-commissaris der N.V., de tocht langs de boerderijen on dernomen. Te half twee arriveerde het gezelschap In de Boorn Bergumer Petten bij Drach ten, waar het bij de in werkverschaffing gebouwde boerderij, verpacht aan L. Aar- dema door den raad van commissarissen en het gemeentebestuur van Smallinger- knd werd opgewacht. De burgemeester van Heerenveen de heer J J. G. S. Faikema voerde het woord en deelde mede. dat de N.V. plm. 3700 HA. grond, over 23 complexen verdeeld, in be werking heeft. Hiervan is plm. 2800 H.A. gecultiveerd. Reeds 49 boerderijen zijn gesticht, waar van twee de namen dragen van den oud- minister van Binnenlandsche Zaken, mr. J B. Kan en wijlen Jhr. Ruijs de Beeren- orouck. Hierna ging minister Slingenberg er toe over de boerderij, welke zijn naam draagt, te onthullen. De minister hield hierbij een korte rede waarin hij zijn groote waardee- hng voor het werk van de N.V. „De Drie Ihovinciën" uitsprak. Wanneer er grieven jon ten opzichte van dit groote werk dan komt dit, doordat de regeering zich ook 'h haar arbeid beperkt ziet door finan- oieele moeilijkheden. Spr. verheugde zich «over, dat aan dit in moeilijke jaren ver richte werk. zijn naam is gegeven. Verder spraken nog de burgemeester van Smallingerland. de heer J. Wuite en nPa1ilt*r L' Aardema. "O tocht werd hierna voortgezet om in H'ipon onder Beets den naam te ont hullen van de prof. Slotemaker de Bruïne- uoeve gegeven aan de tegen Mei verpach- onlangs gestichte boerderij. ,,a bet Buitenveld onder Veenwoude ont- v~?e de heer Meyer de Vries de naar hem genoemde boerderij, in gebruik bij F. Wijnstra. Als laatste volgde in de ontginning bij e2a de onthulling van de Th. van mtrü?1 oeve' genoemd naar den onlangs Rpisf J.eb directeur van de Nederlandsche in iiwT^kchappij, die van de oprichting fungeerde ak teohnlscl:l 'elder van de N.V. Laat in den middag is de minister naar n Haag teruggekeerd nieuw motorschip voor den Rotterdamschen lloyd. sen succesvollen proeftocht, welke bo„^?n gehouden is met het nieuw ge tart» 5 eJfduizend ton motorschip „Bras- sthen r6? de directie van den Rotterdam- scw«yd Koninklijke Maat- dract Schelde" te Vlissingen op- tervhir, voor den b°uw van een zus- zal d-?..van de „Brastagi". Zooals bekend af8elewj da=en aan de reederij worden een ander zusterschip van de 4e de „Weltevreden", gebouwd bij van Piet Smit Jr. te Rotterdam. geen nieuw hotel op het damterrein te amsterdam. Onlangs werd gewag gemaakt van de voornemens der n.v. „Heck's Lunchrooms- Mij.", om op het midden-Damterrein een hotel te stichten met eenige honderden kamers, een restaurant, lunchroom, een cafetaria en nog andere inrichtingen, bij een dergelijk bedrijf behoorende. Tot het begin van Mei d. a. v. dus tot omstreeks dezen tijd. zou de directie volgens afspraak met den wethouder De Miranda, het terrein in handen hebben, en in de periode van 3 Februari j.l.. toen de eerste bespreking over deze zaak ten Stadhuize der hoofdstad werd gehouden tot heden, zou de moge lijkheid van de uitvoering van het plan door genoemde particuliere Ondernemingen na der worden onderzocht. Thans vernemen wij dat de directie van Heck's Mij. zeer kort geleden den wethou der van P. W. schriftelijk ter kennis heeft gebracht van haar voornemen met betrek king tot het midden-Damterrein af te zien. Zulks o.m. om de groote tegenwerking, in de kringen van het hoteibedrijf inzake de uitvoering van het plan, in uitzicht gesteld en nu reeds ondervonden. Hbld. willy mullens filmt de kroning. De zeer bekende filmoperateur WUly Mul lens, is door Fox Film Corporaton te New York uitgenoodlgd zich naar Londen te be geven teneinde daar een film op te nemen van de kroning van den Engelschen koning in Westminster Abbey voor de Fox Movie tone film. De aanleiding tot deze uitnoodiging is gelegen in het feit, dat de heer Mullens belast was met het opnemen van de film van het Prinselijk huwelijk in de Groote Kerk, welke film uitnemend is geslaagd en zeer de aandacht heeft getrokken van de verschillende filmmaatschappijen. is een personenauto met weg genomen achterzitting een vrachtauto? De K.N. A.C. heeft op 3 Maart j.l. aan den Minister van Financiën een adres aan geboden inzake de verschuldigde motor rijtuigenbelasting voor motorrijtuigen, waaruit tijdelijk ten behoeve van de plaat sing van monsterkoffers en goederenvoor raden de achterzitting en rugleuning zijn verwijderd Het was de K.N.A.C. immers gebleken, dat ten aanzien van vorenbedoelde motor rijtuigen geen overeenstemming in beoor deeling bij belasting-administratie en rechterlijke macht bestond, reden waarom zij nogmaals bij genoemden bewindsman op deze kwestie, onder verwijzing naar haar adres van 1 October 1936 betreffende deze aangelegenheid, de aandacht vestigde met verzoek een instructie te dezer zake te willen geven in overeenstemming met de reeds gevormde jurisprudentie. Blijkens ontvangen mededeeling van den Minister van Financiën d.d. 22 April J.l. werd zijnerzijds een aanschrijving tot de ambtenaar der Directe Belastingen ge richt, waarin is bepaald, dat personen- motorrijtuigen, waaruit de achterleuning is verwijderd- ten einde de ontstane ruimte te kunnen gebruiken voor het vervoeren van monsters, reclamemateriaal, enz., doch waarvan het primaire deel is het vervoeren van een persoon, terwijl het vervoeren der (bedoelde) goederen als bijkomstig doel kan worden beschouwd, geacht kunnen worden te vallen onder het tarief van arti kel 3. lid 1, letter b der Motorrijtuigen belastingwet (belasting als gewone per sonenauto). VERSPREIDE BERICHTEN. De Rott. Lloyd rapide. aansluitende op het mailschip „Baloeran" wordt mor gen te 7 uur 38" nam. in Den Haag H.S. verwacht. een gevaarlijke gelijkvloersche kruising op den nieuwen auto snelweg 's-gravenhage—utrecht. Op 15 April IJ. werd van den specialen autoweg 's-Gravenhage-Utrecht het eerste wegvak Voorburg-Zoetermeer geopend. Al gemeen werd aangenomen, dat men thans voor het snelverkeer over een ongeveer 12 k.m tangen super-weg zonder gelijkvloer- sche kruisingen beschikte. Het is de K.N A.C. echter gebleken, dat de Achterweg onder Nootdorp den hoofdweg nog op ge lijk niveau kruist, hetgeen bezwaren voor de verkeersveiligheid medebrengt. Wel is de parallelweg, die het verkeer van den Achterweg naar een nabijzijnd viaduct onder den Rijksweg kan leiden, gereed, doch het onttrekken aan het openbaar verkeer van het gedeelte Achterweg, dat op de kruising is gelegen, moet geschieden volgens besluit van Provinciale Staten, welke eerst in Juni a.s.' een zitting hóuden. Tegen de onttrekking zijn bij Gedepu teerde Staten bezwaren ingekomen van verschillende bedrijven, die door de afslui ting moeilijkheden ondervinden, welke be zwaren een nader onderzoek vereischten. De K.NA.C. betreurt het, dat deze aan gelegenheid geen oplossing heeft kunnen vinden, voordat de Rijksweg voor het ver keer werd opengesteld en heeft zich thans tot Gedeputeerde Staten gewend met het verzoek de spoedige sluiting van het be doelde wegvak te bevorderen, hetzij op grond van art. 8 van het M. en R regle ment (veiligheid van het verkeer), hetzij op grond van art 10 bis (tijdelijke sluiting wegens dreigend gevaar). De route langs den parallelweg en het viaduct zou dan tijdelijk als omlegging kunnen worden aangegeven. 772 (Ingez Med.) Nieuw record Australië Engeland. De Australische vlieger Broadbent heeft net record van Brook op den afstand Australië—Engeland verbeterd met pl.m. 30 uur. Het oude record was 7 dagen 19 uur en 50 minuten. Broadbent had noodig 6 iagen, 10 uur en 55 minuten. DE „HINDENBURG" GESTART. Het luchtschip „Hindenburg" is gisteren om 20 uur 18 gestart voor zijn eersten tocht van dit jaar naar Noord-Amerika. MARINE-VLIEGBASIS TE MUIDEN. Besloten is om op den West-Zeedijk te Muiden een loods met helling te bouwen voor den Marine Luchtvaartdienst. Hier in ligt de verklaring, waarom den laatsten tijd herhaaldelijk watervliegtuigen le Muiden neerstreken. Deze vluchten waren proeven in verband met bovenstaande plannen. De Regeeringspersdienst deelt het vol gende mede: Den Minister van Sociale Zaken Is van verschillende zijden verzocht, in verband met de prijsstijging van eenige levensbe hoeften, den steun voor de werkloozen te willen verhoogen. Van andere zijde weer werd het verzoek gedaan, den brandstof- fenbijslag, die einde Maart, zooals gebrui kelijk, afliep, met het oog op vorenbedoelde prijsstijging te continueeren. De minister heeft deze verioetyén afgewezen, o.a. op grond van de over weging, dat het voordeel, dat de on dersteunden van de door de regeerïng in distributie gebrachte levensmidde len hebben, financieel van zooveel be- teekenis is, dat de bedoelde prijsstij ging daardoor ruimschoots wordt op gevangen. In hoeverre deze distributie van finan- cVcle beteekenis is, moge uit het volgende staatje blijken: In gemeenten, waarin alle producten worden verstrekt, heeft, berekend naar de maximum toegelaten hoeveelheden, een gezin van vijf personen per week een voor deel van: Margarine 1 pond, kleinhandelsprijs f. 0,54, distributieprijs f. 0.22, voordeel f. 0.32. Bak- en braadvet '/i pond; kleinhandels prijs f. 0.25, distributieprijs f. 0.11, voor deel f. 0.14. Gehakt 3 K.G.: kleinhandelsprijs f. 1.80, distributieprijs f.0.97'/i; voordeel f.0.82'/!. Versche groenten 10 K.G.: kleinhandels prijs f. 0.80, distributieprijs f. 0.30, voor deel f0.50. Blikgroenten 2 bl.: kleinhandelsprijs f 0.40, distributieprijs f 0.26,'Voordeel f0.14. Tomatensoep 2 bi,: kleinhandelsprijs f. 0.56. distributieprijs f 0.26, voordeel f 0.30. Zeevisch 4 KG.: kleinhandelsprijs fl.40, distributieprijs f. 0.72, voordeel f. 0.68. Totaal voordeel f. 2.90'/!. Voor gemeenten, die niet alle producten afnemen en voor personen, die zich niet alle producten in één week aanschaffen, kan het bedrag van het voordeel uit de distributie uit vorenstaand lijstje per pro duct worden afgelezen. Bedoeld voordeel wordt ook genoten door hen, die in werkverschaffing arbeid verrichten, en wel boven hun loon. Wel is der regeering gebleken, dat. nu er door de opleving in vele bedrijven meer werkgelegenheid aanwezig is. er aan leiding is om de bepaling inzake aftrek van inkomsten, voor zoover deze van in wonende gezinsleden van ondersteunden afkomstig zijn, eenigermate te wijzigen. Zooals bekend is, heeft de minister van Sociale Zaken voor eenigen tijd toegezegd deze quaestie te zullen overwegen. Uit een daarnaar ingesteld onderzoek is n.l. gebleken, dat er zich gevallen voor doen, waarin het betrokken gezin van het aanvaarden van werk door den aftrek van 2/3 der verdiensten geen voordeel, zelfs financieel nadeel ondervindt. Om het werk te kunnen aanvaarden komt men n.l. voor meerdere uitgaven te staan, omdat men zich b.v. werkkleeding, zwaarder schoeisel of een rijwiel moet aanschaffen. Ook heeft men meer slijtage en is veelal zwaardere voeding met het oog op het verrichten van arbeid nood zakelijk. Teneinde met het oog op de huidige meerdere werkgelegenheid het aanvaarden van werk door de werklooze gezinsleden van ondersteunden zooveel mogelijk te bevorderen, heeft de regeering besloten om aan de hiervoor geschetste bezwaren tege moet te komen, door de bepaling inzake aftrek van gezinsinkomsten bij de bere kening var. den steun als volgt te wij zigen. In den vervolge zal bij de berekening van den bedoelde aftrek worden vrijge laten f. 2.— van de verdiensten van iederen inwonenden minderjarige en f. 4.— van de verdiensten van iederen in wonenden meerderjarige. Mij. tot Exploitatie van Zeepfabrieken. Winst over 1936 f. 524.075. Dividend 3 Aan het verslag van de Mij. tot Exploita tie van Zeepfabrieken te Rotterdam over 1936 ontleenen wij: Gedurende 1936 hebben wij ons, wat be treft de ontwikkeling van den gang der zaken, voor zoover deze op onze Nederland sche ondernemingen betrekking heeft, niet geheel kunnen onttrekken aan den rem- menden invloed veroorzaakt door de daling van de koopkracht der bevolking. Tevens heeft in 1936 de felle concurrentiestrijd in onze industrie voortgeduurd met het gevolg, dat het prijspeil voor zeeppoeder en zachte zeep abnormaal laag is gebleven. Onder deze omstandigheden is het ons echter een voldoening te kunnen vermel den, dat wij zoowel wat onze omzetten als ook wat onze winstcijfers betreft een bevre digend resultaat hebben kunnen bereiken. Ons hoofdartikel, het zeeppoeder „Presto" blijft zich verheugen in de voorkeur van het Nederlandsche publiek. Ook in onze toilet- zeepfabricage hebben wij een gunstige ont wikkeling kunnen constateeren, dank zij de contingenteering van den invoer van toilet- zeepen met ingang van 1 Juli 1936. Ook in het afgeloopen jaar hebben wij onze vooraanstaande positie in de verzor ging van de Nederlandsche markt ten aan zien van zachte zeep ten volle kunnen handhaven. Als een gevolg van de depreciatie van den gulden heeft onze export van zeepartikelen, die in vroegere jaren vrij belangrijk was, doch gedurende den laatsten tijd was inge krompen, verheugende teekenen van ople ving te zien gegeven. Indien deze ontwikke ling aanhoudt, moge wij in deze afdeeling van ons bedrijf in de naaste toekomst betere resultaten verwachten dan in het verleden. De waardevermindering onzer munteen heid heeft tot gevolg gehad een stijging van de winsten in guldens van onze buitenland- sche mijen., welke ook al op zich zelf, afge zien van den invloed van de valuta, een ver betering te zien hebben gegeven. In het af geloopen jaar heeft onze dochteronderne ming in Ned. Indië voor de eerste maal tot onze winsten bijgedragen. Deze factoren verklaren in hoofdzaak de stijging van ons winstcijfer met f. 168.735. De eenige wijziging van belang in de balans betreft de vermeerdering van den post „Deelnemingen in andere Onderne mingen". De vorderingen, die wij ultimo 1935 op onze onderhoorige mijen. hadden, werden in den loop van het jaar terugbe taald Dat niettemin de post „Deelnemin gen" in totaal een vermeerdering toont, is hoofdzakelijk een gevolg van de toeneming der onverdeelde winsten ina aftrek van verliezen) en van de op den balansdatum te ontvagen dividenden van onze koloniale en buitenlandsche ondernemingen. Deze divi denden zijn inmiddels aan ons uitgekeerd. Na de gebruikelijke afschrijvingen sluit het boekjaar 1936 met een winstcijfer van f. 524.075 (v. j. f. 335.339) te verdeelen als volgt: 6°/o dividend op de Cum. Pref. Aand. ,,A'' en op de Cum. Pref. Winstd. Aand. „B" (beide onv.l, benevens 3% op de gew. aand. (v. j. nihil), waarna de reserve voor diverse belangen f. 50.000 wordt toegevoegd en f. 96.882 op nieuwe rekening wordt overge bracht. Philips en Gemeenschappelijk Bezit. Interimdividend 6 pCt. op de gewone en preferente aandeelen. Directie en commissarissen van de N. V. Philips' Gloeilampenfabrieken hebben besloten over 't boekjaar 1936- 1937 een interim-dividend uit te keeren van 6 pCt. op de gewone en preferente aandeelen. De raad van beheer der N.V. Ge meenschappelijk Bezit van Aandeelen Philips' Gloeilampenfabrieken, deelt ons mede, dat over het boekjaar 1936- 1937 een interimdividend zal worden uitgekeerd van 6 pCt. op de gewone en preferente aandeelen. (Over het boekjaar 1935-193G werd een dividend uitgekeerd van 6 pCt.) Westlandsche Hypotheekbank. Over 1936 geen dividend-uitkeering. Aan het verslag over het 44ste boekjaar der Westlandsche Hypotheekbank is ont leend: Dit verslag kan weder in een optimisti scher stemming worden geschreven, dan die der laatste jaren, immers, na de de preciatie van den gulden, veranderde het aspect van het hypotheekbankbedrijf in zeer korten tijd. Eenerzijds zal de depre ciatie te harer tijd een stijging van de waarde van het onroerend goed bevorde ren, terwijl anderzijds de pandbriefmarkt gelegenheid kreeg zich te herstellen. De gemiddelde rente der pandbrieven was door de plaats gehad hebbende conversies pp 31 Dec. reeds gedaald tot 4.26077o (v. j. 4.33497»), De zeer groote kassen, die wij met het oog op de conversies moesten aanhouden, en de directe kosten aan deze transacties verbonden, hebben de winst- en verliesre kening nog ongunstig beïnvloed. Ook iq 1937 werden de conversies krachtig en met succes voortgezet. Aangezien de normale werkingssfeer e« winstcapaciteit van ons bedrijf nog niet zijn teruggekeerd (bij gebreke aan goede aanvragen worden nog bijna geen nieuwe leeningen afgesloten) achten wij het van het grootste belang het beschikbare bedrag in het bedrijf te houden, temeer daar de nog loopende en komende conversies ons verplichten belangrijk groote kassen aan te houden, die hun invloed op de Interest rekening van het loopende jaar zullen doen gelden. Om deze redenen wordt voorgesteld, dit jaar niet tot dividenduitkeering over tc gaan (v. j. 6%) en f. 205.383 (f. 85.056) te bestemmen voor afschrijvingen en over boekingen. De statutaire rente over het door aandeelhouders onverplicht gestorte kapitaal uit te keeren en het saldo over te brengen op nieuwe rekening. Op 31 Dec. 1936 was in hypotheken be legd voor f. 49.387.960 (f. 50.932.369) (V. j. uitst. pandbrieven 1. 49.011.450.) De op hypotheek uitstaande gelden over troffen het bedrag der in omloop zijnde pandbrieven met f. 2.171.210. Algemeene Friesche Levens verzekering-Maatschappij. Winst voor verzekerden f. 639.818.17^. In de gisteren gehouden jaarlijksche al gemeene vergadering van bovengenoemde Onderlinge Maatschappij, werden jaarver slag en verlies- en winstrekening over 1936 benevens de balans per ultimo 1936 goed gekeurd. Aan dit jaarverslag wordt het volgende ontleend. Ter vergelijking tusschen haak jes de cijfers van het vorig boekjaar. Het afgeloopen jaar is, zoowel wat be treft de aanvoer van nieuwe verzekeringen als de financieele resultaten, zeer bevre digend geweest. Immers, niet alleen dat het verzekerd bedrag netto toenam met f. 14.298.879.42 (f. 7.527.197.62) kapitaalver zekering en f. 6.771.681.(0 renteverzekering een bedrag, belangrijk grooter dan het vorig jaar, ook de financieele resultaten zijn zóó, dat de premiereserve met f. 661.869.76 versterkt kon worden, de extra reserve met f. 985 343.24 vergroot, op vaste goederen f. 219.980.53 kon worden afge schreven, en voor verzekerdenf 639.813.17Vi als winstuitkeering beschikbaar kon wor den gesteld. Van de hypotheekleningen is 40.47» (v. j. 43) verstrekt op land, uitstaand bedrag gemiddeld 35.17» (v. j. 35.8) der laatste taxaties en 59.6Vo (v.j. 57) op gebouwd, uit staand bedrag gemiddeld 41.87» (v. j. 43.4) der laatste taxatie's. De koerswinst op ef fecten bedroeg f. 984.292.50. De nominale waarde der effecten bedroeg ultimo 1936 f. 18.057.792.29. De vaste goederen zijn ge waardeerd op f. 3.142.000.(v.j. 1.308.000.-) na afschrijving van f. 219.980.53 (vorig jaar f. 143.633.17.) De balans geeft een bedrijfswinst aan van f. 639..818.171/- (439.608.64) Voor verze kerden komt hiervoor f. 639.818.17Vj be schikbaar. Voor verzekerden is thans in totaal beschikbaar f. 1.282.025.24'/!. nationaal grondbezit. Verschenen is het verslag over 1936 van de N.V. Nationaal Grondbezit te 's-Graven hage, waaraan het volgende is ontleend: De resultaten van het verhuurbedrijf over 1936 waren nog weinig bemoedigend. De gedurende het grootste deel des jaars van overheidswege verdei' gepropageerde „aanpassing" van huurprijzen miste haar invloed op de huurrekening niet. Gedurende 1936 bleef de woningmarkt oververzadigd, hoewel door de hypotheek moeilijkheden de bouwbedrijvigheid afnam. De huurderving door leegstaan, die in 1935 ongeveer 157» van het totaal der gestelde huurprijzen bedroeg. verminderde over 1936 tot ongeveer 137» van het thans bere kend totaal. Deze verbetering heeft ook ge durende de eerste maanden van 1937 voort gang gevonden, zoodat ultimo Maart 1937 het huurschade-percentage ongeveer ll'/o bedroeg. Voor den handel in onroerende goederen was het afgeloopen jaar zeer on gunstig. De in de gecombineerde balans voorko mende post „onroerende goederen" bestaat voor f. 13.764.892.54 uit gebouwd en voor f. 2.511.991,32Vs uit ongebouwd onroerend bezit, met dien verstande, dat van de bouw terreinen per 31 December 1936 vooreen be drag van f. 563.985,76 was verkocht en nog te leveren. Hypotheken u/g. saldo per 31 December 1936 f. 670.229,18. De effectenportefeuille komt per 31 Dec. 1936 in de balans voor met f. 541.483.97, deelneming in andere ondernemingen met f. 346.624,50. het belegd reservefonds met f. 500.554,75. De gezamenlijke reserves komen in de balans voor met f. 1.557.000. Het voordeelig saldo op de verlies- en winstrekening bedraagt f. 86.281,35. Ter versterking van de financieele positie der vennootschap besloot de raad van toe zicht voornoemd voordeelig saldo te reser veeren en over te brengen naar een reke ning „reserve voor diverse belangen". JFb' Zal ik 'm nou wegsturen met een S.O.S.-briefje of zal ik 'm houden voor mijn ontbijt voor morgen?!

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9