Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 4 Hei 1937 YISSCHERIJ-BERICHTEN LAND- EN TUINBOUW VRAGENRUBRIEK SMAKELIJKE KAAS DE K.W. BIJENKORF AGENDA De uitvoering van het Crisis- Varkensbesluit geeft tot vele klachten aanleiding. Hapert er misschien iets aan de Rijksregeling Vele slachtoffers zijn reeds in beroep gegaan. Men meldt ons uit Haarlemmermeer: Het raadhuis te Hoofddorp wordt als 't ware bestormd met verzoeken van diverse Ingezetenen, die een bewijs van onvermogen noodig hebben om in beroep te kunnen gaan van een besluit van de landbouworga nisatie inzake de toewijzing van varkens. Er is in Haarlemmermeer een zeer groot aantal arbeiders, dat sedert vele jaren ge woon is geweest om een eigen varken te slachten. In het voorjaar werd dan voor enkele rijksdaalders een big gekocht; deze werd gevoerd met aardappelschillen en wat keukenafval en gras; als het beest wat ge groeid was, had er bijvoedering plaats met wat meel en wanneer dan in den herfst in de slachtmaand de slager kwam. had de familie den geheelen winter goedkoop en overvloedig spek. Zoo was het voorheen. En thans! Nu moet, dank zij de sterk doorgevoerde regeringsmaatregelen, ieder arbeider permissie nebben om een of meer varkens te mogen houden en de commissie, die daarover te beslissen heeft, is zoo strak en stroef, dat het talrijke arbeiders eenvou dig verboden wordt om voor eigen gezin zelf een varken op te fokken en groot te brengen. Dientengevolge is er groote ontevreden heid ontstaan; er wordt gevraagd waarom deze goede ouderwetsche manier om in den loop van het j aar wat te sparen en dat nut tig te gebruiken niet gehandhaafd kan blijven. Wie heeft daar schade van en welke groote landsbelangen eischen dit groote offer van de arbeidersgezinnen? Geen wonder, dat vele arbeiders, die ver leden week een afwijzende beschikking ont vingen, in beroep zijn gegaan bij de com missie in Alkmaar en den burgemeester hebben gevraagd om een bewijs, dat zij de verplichte f. 5.niet kunnen storten, die natuurlijk heel goed begrijpt dat een werkman, die sedert vele maanden heeft ge stempeld, deze waarborgsom niet betalen kan. Er is onder deze groep der Haarlemmer - meersche bevolking groote spanning wat Alkmaar doen zal en verschillende slacht offers hebben al het plan opgevat om het hooger op te zoeken wanneer de afwijzingen worden gehandhaafd. VISCHFRIJZEN. LTMUIDEN, 4 Mei 1937. Tarbot per KG. f. 0.S6—0.38; Tongen per KG. f. 0.950.78; Middelschol per kist van 50 KG. f.2321; Zetschol per kist van 50 KG. f2523Kleine Schol per kist van 50 KG. f.204.60: Schar per kist. van 50 KG. f. 6.502.30; Tongschar per kist van 50 KG. f.2518; Vleeten per stuk f.21.05; Pieterman en Poontjes per kist van 50 KG. f. 3.101.70; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 KG. f 14—12; Kleine Schel visch per kist van 50 KG. f. 105.50; Ka beljauw per kist van 125 KG. f.4215.50; Gullen per kist van 50 KG. f. 16—5; Len gen per stuk f. 1.400.60; Heilbot per KG. f. 1.200.80; Wijting per kist van 50 KG. f. 4.903.60; Koolvisch per stuk f. 0.70— 0.15; Makreel per kist van 50 KG. f. 2.10 0.75. Aangekomen de stoomtrawlers IJM. 18 met f.1702; IJM. 196 met f.2108; IJM. 253 met f. 1977. En de logger: KW. 39 met f. 589. VERWACHTE SCHEPEN. Thuis komende voor de Woensdagmarkt: En Avant IJM. 8. vangst 35 m. braadsehel- visch, 75 m. radio. 20 m. wijting. 45 m. platvisch, 35 m. wolf en poon. Totaal 325 manden, benevens 250 stuks stijve kabel jauw en 30 stuks leng. Amsterdam IJM. 58, vangst 20 m. schel visch, 60 m. braadschelvisch, 30 m. gul en kabeljauw, 100 m. radio, 60 m. platvisch, 15 m. koolvisch, 400 m. makreel en 60 m. varia. Totaal 745 manden, benevens 450 stuks stijve kabeljauw. Jacqueline Clasina IJM. 10, vangst 20 m. braadschelvisch, 70 m. radio. 10 m. gul, 20 m. wijting en schar, 85 m. platvisch en 40 m. varia. Totaal 245 manden, benevens 250 stuks ijskabeljauw. 300 stuks stijve kabel jauw en 50 stuks leng. Mary IJM. 189. vangst 25 m. braadschel visch, 85 m. radio, 30 m. gul, 25 m. wijting en schar. 100 m. platvisch en 45 m. wolf en poon. Totaal 310 manden benevens 100 stuks ijskabeljauw. 225 stuks stijve kabel jauw en 25 stuks leng. Antje RO. 15, vangst 35 m. tarbot, 30 m. groote en kleine schol, 30 m. braadschel visch, 20 m. gul en kabeljauw 15 m wijting en schar en 15 m. varia. Totaal 145 man den. benevens 720 stuks stijve kabeljauw en 75 stuks leng. GROOTE KABELJAUW AANGÉVOERD. (Van onzen correspondent). De stoomtrawler Adriatic IJM. 18 voerde heden te IJmulden een kabeljauw aan, die niet minder dan 42 pond woog. Deze reu- zenvisch werd verkocht voor f. 5. P. v. H. te L. Windeleren kunnen voorkomen bij hoenders die te vet zijn. Uw voedering is niet geheel juist. Per hoen moet u geven een eetlepel ochtendvoer, rul aangemaakt met water. Wanneer zij dit niet achter elkaar gretig opeten, geeft u den volgenden dag iets minder totdat u de juiste hoeveelheid weet. Gemengd graan, zender mais. is voor vastzittende hoenders goed. 's Winters kan er mais aan worden toegevoegd en in de ruitijd zonnepitten. AALSMEER. Teraardebestelling van den heer G. C. de Vries, t Alhier is op de nieuwe algemeene begraafDiaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer G. C. de Vries, den 29-jar. scheepmaker, die verle den week op zoo tragische wijze door ver drinking den dood vond. Zeer velen waren saamgekomen om den ontslapene een laat- sten groet te brengen. De predikant der Geref. Kerk. ds. J. Knappersen, merkte op. dat van elk sterfbed een sprake uitgaat; van dit verscheiden is deze zeker wel een zeer geweldige. God heeft gesproken op een moment, dat niemand het had verwacht en de mensch weet daar geen weg mee, tenzij hij zich zelf heeft willen loslaten om zich in vol vertrouwen over te geven aan Hem. Alle dingen zullen meewerken ten goede, mits des menschen gansche leven ingesteld is op de eere Gods. Met het zingen van den Psalm „Gelijk het gras is ons kortstondig leven" en gebed werd de droeve plechtig heid in de aula besloten. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, heeft een broe der van den overledene hartelijke woorden van dank gesproken namens de zoo zwaar getroffen familie. Meerdere bloemkransen werden op het graf neergelegd. Het Meifeest. Het Meifeest is hier door de S.D.A.P. ge vierd met een optooht door het dorp. In het Plan Zuid gehouden is het gevierd met de kinderen, die op het terrein van den Arbeiderssportbond prettig zijn bezig ge houden. Des avonds is. met begeleiding van muziek van ..Aalsmeers Fanfarecorps", een demonstratieve optocht door dorp en Zuid gehouden, waarvoor zeer groote deel neming en veel belangstelling was. Ten slotte werd een feestavond belegd in „De Oude Velling", welke tot in de uiterste hoe ken bezet was. De heer W. Harting opende, waarna de heer Bouma, van Hilversum, het woord voerde. Opgevoerd is het Mei-spel 1937: „Worsteling der Vrijheid", waaraan o.m. de zang- en muziekvereenigingen me dewerking hebben verleend Jaarverslag „Eigen Hulp". Aan het jaarverslag 1936 van den secre taris van het ziekenfonds en het zieken huisfonds „Eigen Hulp", den heer Jb. Bol Pz., ontleenen wij, dat het aantal leden van het ziekenfonds op l Januari 1936 be droeg 153 vrouwen en 1050 mannen, totaal 1203. In den loop van het jaar werden 46 personen als lid afgevoerd, waarvan 35 mannen door bedanken. Als nieuwe leden lieten zich inschrijven: 18 vrouwen en 62 mannen, zoodat op 31 Dec. j.l. 1237 perso nen als lid geboekt stonden. Betreffende het aantal ziektegevallen zijn in het ver slag belangrijke gegevens verzameld. Vrou wen 73 of 44,3 pCt. (in 1935 waren de cij fers 65 of 42 pCt.; mannen 372 of 34,6 pCt. (344 of 32.7 pCt). In totaal 445 gevallen pf 36 pCt. (409 of 34pCt. i. Het totaal aan tal ziektedagen over 1936 bedroeg 12.277, tegen 10966 in 1935. zoodat er 1311 dagen meèr uitbetaald moesten worden. Het jaar 1936 is voor het Ziekenhuis fonds zeer gunstig geweest, wat betreft de aanwinst van leden. Niet minder dan 592 personen boven den leeftijd van 14 jaar lieten zich als lid inschrijven en de 6000 werd reeds gepasseerd Het contact, dat het bestuur gevonden heeft met de zuster organisaties te Hoofddorp en Badhoeve- dorp is van groot organisatorisch belang; de grensregeling en het overnemen van elkanders leden bij verhuizing is reeds van veel beteekenis voor de leden De finan- cieele uitkomst over het jaar 1936 geeft geen reden tot ongerustheid; er is een klein nadeelig saldo, dat uit de reserve kan geput worden. Op 31 Dec. J.l. bedroeg het ledental van personen boven de 14 jaar 4123. Verpleegd werden 215 leden, of 3,8*/o van het aantal verzekerden (in 1935: 161 of 3.04 Vo). Het totaal aantal verpleegdagen over 1936 bedroeg 3189, tegen 2701 in 1935, terwijl de gemiddelde duur der verpleging was 14,8 dag, tegen 16,8 in 1935. De reke ning van het Ziekenfonds over 1936 sluit in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f. 30.405. Uit de cijfers blijkt, dat uit gekeerd is aan mannelijke leden f. 10.645.84, vrouwelijke f. 3187.16, totaal f. 13.833 De reserve bedroeg op 1 Jan. 1936 f. 14.527.40, op 31 Dec. f. 13.744,30, zoodat er f. 783,10 ingeteerd is. De rekening van het Fonds voor Ziekenhuisverpleging over 1936 sluit in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f. 15.257,99, waarvan uitgekeerd aan verpleegkosten f.9115. Reserve op 1 Jan. 1936 f. 4810,90, op 31 Dec. f. 4770,77. zoodat in deze afdeeling f. 40,13 bijgepast moest worden. Verhuring van tribuneplaatsen. In „Bloemlust" is de jaarlijksche verhu ring gehouden van nog beschikbare of vrij gekomen zitplaatsen op de beide koopers- tribunes. Brachten de plaatsen in 1936 op f. 6338.35, nu was het totaalbedrag pl.m. f. 150 minder. (Koopers, reeds in het bezit van een of meer plaatsen, hebben hierbij het recht deze opnieuw in te huren voor hetzelfde bedrag als waarvoor zij reeds huurden). Het mengsel moet in hoofdzaak bevatten: gerst, haver en tarwe, maar moet ook weer geregeld worden naar het dier. Groote exemplaren hebben voor instandhouding en eierproductie meer noodig dan kleinere exemplaren. Bijv. Wyandotte of Orpington heeft meer noodig dan een Leghorn of Hollandsche Hoen. Het graan moet u 's middags in het hok strooien en onder- harken, dan moet er gewerkt worden om voedsel te vinden 's Avonds, liefst even voor het gaan rusten, strooit u het graan eveneens in den ren, zonder ónderharken. Per hoen kunt gij rekenen op een handvol graan. Dus begin met 's middags 3 han den en 's avonds 4 handen graan per dag. Er mag geen voeder overblijven 's avonds. Ook deze voedering moet u zelf regelen en van tijd tot tijd neemt gij de hoenders eens in uw hand. dan kunt gij zelf nagaan of zij te vet of te mager worden. U geeft vol gens het schrijven geen groenvoeder en dat is verkeerd. Het groenvoer moet zoo hoog mogelijk worden opgehangen, zoodat zij er juist bij kunnen springen om het te bemachtigen. Indien geen verbetering in treedt kunt gij door het ochtendvoer e"<" weinig gemalen krijt mengen. HILLEGOM. Het t Mei-feest. De moderne vakbonden van den H. B. B. en de afd. van de S. D. A. P. hebben Za terdagavond hun Meifeest gevierd in de geheel bezette zaal Sisiermans. 's-Morgens maakten de kinderen der leden een wan deling naar hel wandclbosch „Groenen- daal" te Heemstede Het avondfeest is ge opend door den voorzitter, den heer P. H. Fijma, die o.m. sprak over den a.s. verkie zingsstrijd. Medewerking is verleend door dc „Stem des Volks" met liederen en door het ..Modern Amsterdams Kleinkunst En semble" bestaande uit Rita Ross (zang), Jac. Presser (conférencier) en Wim We- gerlf (piano). Zij zorgden voor afwisseling, humor, doorspekt met hier en daar wat propaganda. Het publiek vermaakte zich kostelijk De heer C. M. Bolle, hoofdbestuurs- lio van den Ned. Bond van Overheidsper soneel hield een propagandistische toe spraak over het plan van den arbeid, da aemocratie, tegen de dictatuur en vóór de vrijheid Het oude kantoor van de N.V. Wiilem Dekker aan de Leidschestraat, dat ge sloopt moet worden, is aangekocht door de Speeltuinvereen. „Goed Wonen en omge ving" om na plaatsing op haar speeltuin aan de van Meerbeekstraat, als clubhuis gebezigd te worden. Met ingang van 16 Mei a.s. wordt de stations-ambtenaar, de heer J. v. d. Oord overgeplaatst naar Leiden. Met ingang van denzelfden datum wordt de assistent van den stationsdienst,, de heer J. H. Leusen, van Enkhuizen naar hier overgeplaatst. KATWITK AAN ZEE. Ouderavond van Knapenvereenigingen. Deze ouderavond, tevens jaarfeest, werd in de Oranjezaal van het Jeugdhuis gehou den. De voorzitter de heer K. Jonker opende, waarna verscheidene liederen werden ge zongen. Na diverse samenspraken en de opvoering van een schimmenspel werden opstellen voorgelezen. Gelukwenschen zijn overgebracht door de afgevaardigden uit Voorschoten, Kat wijk a. d. Rijn en Valkenburg. De voorzitter sprak het slotwoord, waar na de heer A. Ouwehand met dankgebed eindigde. De Ohr. Mondorgelclub „Concordia", dir de heer J. J. v. d. Reijden uit Lelden heeft veel succes gehad met de twee muzi kale rondgangen door het dorp. In hun witte blouses met de mooie petten op, trok ken de jeugdige spelers groote belangstel ling. De twee opbrengsten bedroegen resp. f 37.81 en ruim f.60. De mooiste verrassing voor de club was, dat er zich 50 nieuwe leden aanmeldden. Aan het postkantoor alhier en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende April ingelegd f. 15.335.74 en te rugbetaald f. 16.407.97. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 5696. Postcheque- en girodienst, gestort op postrekening f. 144.568.84; uitbetaalde cheque's f. 39.249.53. Jonge volvette Kaas, per pond 25 Belegen volvette Kaas, per pond 35 Jonge Leidsche Kaas, per pond 13 Oude Leidsche Kaas, per pond 33 |^^DAKAAS^pon^^t^l2j 747 LISSE. UITVAART VAN WIJLEN DEN HEER L. ONDERWATER. Groote belangstelling. Hedenmorgen vond in de Parochiekerk van St. Agatha alhier de uitvaartdienst plaats voor de zielerust van wijlen den heer L. Onderwater, die gelijk gemeld dezer dagen na een langdurige onge steldheid op 70 jarigen leeftijd overleed. De overledene heeft gedurende zijn ge- heele leven volop deelgenomen aan het openbare- en maatschappelijk leven dezer gemeente. Hij was o.m. lid van den Raad gedurende vele jaren, en had als zoodanig zitting in verschillende raadscommissies. Tot voor korten tijd was hij directeurvan de Coop. Boerenleenbank, president-com missaris van de Veilingsver. H.B.G., en voorzitter van de Ver. „Ziekenzorg". Tal van jaren was de overledene lid van het R.K. Kerkbestuur. De H. Mis van Requiem werd opgedra gen door pastoor G. P. A. van Zuylen met assistentie van kapelaan W. Nicolaas en kapelaan J. van Ingen der St. Agatha- parochie. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de kerk- en armmeesters, afgevaardig den van het gemeentebestuur, van de coöp. Boerenleenbank, Polderbestuur, R.K. Arm bestuur, Coöp. Veilingver. H.B.G., Harddra verij Lisse en Omstreken, weth. P. War merdam, den gemeente-secretaris de heer J. C. de Haan, den heer G. Tromp, loco burgemeester (de burgemeester is nog in het buitenland), vele vrienden en kennis sen van den overledene. De overledene werd door zijn personeel grafwaarts ge dragen. Ook merkten wij nog op pastoor N. W. Sentimie van de Engelenbewaarders Parochie bij de Engelenbrug. Om half elf vond op de begraafplaats achter de kerk de teraardebestelling plaats. De beaarding werd verricht door de zelfde geestelijken, "als welke de H. Mis hadden opgedragen. Ged. Staten over de Gemeente- begrooting. Van Ged. Staten is met enkele opmer- cingen terugontvangen de door den Raad •astgestelde begrooting dezer gemeente /oor het dienstjaar 1937. Een dezer opmerkingen en een tweetal na de vaststelling der begrooting opge treden omstandigheden zijn van belang rijken invloed op de eidcijfers. Zoo zijn de inkomsten van de opcenten van de hoofdsom der vermogensbelasting f. 1232.50 te hoog geraamd door dat over het belastingjaar 19371938 abusievelijk met 48 inplaats van 38 opcenten rekening is gehouden. Verder heeft de Minister van Blnnen- landsohe Zaken bij circulaire van 16 De cember 1936 een wijziging in de bereke ning van de gewone bijdrage uit het werk- loosheidssuhsldiefonds voorgeschreven, waardoor de bijdrage voor deze gemeente 80.8 inplaats van 82.7 pCt. van de uitga ven der steunverleenlng en werkverschaf fing bedraagt, of wel f. 2394 minder dan geraamd. Met betrekking tot de uitgaven bedraagt het nadeelig slot van den gewonen dienst volgens de voorloopig vastgestelde reke ning 1935 niet f. 11 042.50 doch f. 12.842.39 of f. 1799.89 meer. Deze verlaagde inkomsten en verhoogde uitgaven hebben op de begrooting een na- deeligen Invloed van f. 5426.49, welke cij fers door enkele wijzigingen ten voordeele f. 5302.59 bedraagt. Als onvoorziene uitgaven is op de be grooting een bedrag van f. 3226.52 geraamd, zoodat met verlaging van dit geheele be drag nog een nadeelig saldo ontstaat van f. 2076.07. Nieuwe dekking voor dit saldo kan het college van B. en W. met reëele cijfers niet aangeven, ofsohoon in den loop van het dienstjaar wel wordt verwacht. Wel bleek het mogelijk om diverse ult- het bezwaar daartegen is, dat dan ver schillende voorgenomen werken niet, of ten halve worden uitgevoerd. Beter wordt het geoordeeld in die omstandigheden een werkobject uit te stellen. Daarvoor kan in aanmerking komen de herbestrating van een gedeelte Kanaal straat vanaf de Rolbrug. Dat deze herbestrating gewensoht is, be hoeft geen betoog, doch wanneer daarin herstellingen worden aangebracht is het mogelijk haar een jaar uit te stellen, even tueel daarmee in den loop van het dienst jaar rekening mede te houden. In verband met het vorenstaande stel len B. en W. den Raad voor de raming van onderhoud van pleinen en straten te verlagen van f. 5288.25 tot f. 2200. Hierdoor komt een bedrag van f. 3088.25 beschikbaar en is de begrooting voor het dienstjaar 1937 wederom sluitend met inbegrip van een bedrag van f. 1012.18 voor onvoorziene uitgaven. NOORDWIJK. B. en W. hebben toestemming verleend aan de Nederlandsche Zeemanscentrale te Haarlem tot het doen aanbieden van een lijst bij de ingezetenen op morgen, teneinde gelden in te zamelen ten behoeve van het alom bekende werk door deze centrale ver richt onder en voor de Nederlandsche Zee varenden. NOORDWIJK AAN ZEE. Brand-alarm in het Palace-Hotel. Des avonds te tien uur werd de brand weer gealarmeerd voor een begin van brand in het Palace-hotel. Onmiddellijk rukte men met de nieuwe motorspuit uit. Aangekomen op de plaats des onheils bleek dat het vuur gewoed had in een hoop vuil en afval, dat aan de achterzijde van het gebouw lag opgehoopt om met den vuil nisman mede te worden gegeven. Het vuur was toen reeds door omstanders met eenlge emmers water gebluscht. OEGSTGEEST. Jaarvergadering Ziekenhuisverpleging. In de tusschenzaal van „Irene" is de alg. vergadering gehouden van de Ver. voor Zie kenhuisverpleging „Draagt elkanders las ten". De w.n. voorzitter, de heer A. Dirkse, opende en sprak zijn groote waairdeering uit over de trouwe behartiging van de zeer vele vereenigingsbelangen, door den voor zitter, den heer K. Kruizinga, die zooals be kend, door het hem overkomen ongeval, helaas deze vergadering nog niet kon bij wonen. Hy sprak den wensch uit, dat de heer Kruizinga zijn arbeid weer spoedig moge kunnen hervatten. De notulen, voorgelezen door den secre- ris, den heer G. S. Boogaards, werden goed gekeurd. Van den 2en commissaris, den heer J. Aber, was een schryven ingekomen, waar in hy berichtte, dat hy wegens vermeerde ring van werkzaamheden, niet voor een herbenoeming in aanmerking wenschte te komen. Van de kascommissie was een schryven ingekomen dat de bescheiden van den penningmeester in volkomen orde wa ren bevonden. Het financieel verslag werd goedgekeurd. De exploitatierekening gaf aan inkom sten en uitgaven aan een bedrag van f. 3645,43, met een saldo van f. 359,43 welk bedrag naar de reserve is overgeschreven. De aftr. bestuursleden, de heeren K. Kruizinga, voorzitter, W. Handgraaf, 2e secretaris en P. Smit, commissaris, werden herkozen. In de vacature J. Ober, werd na drie stemmingen geen volstrekte meerderheid behaald, zoodat by loting tusschen de heeren J. de Visser en P. Schippers J-r. laatstgenoemde tot commissaris werd be noemd verklaard. By bespreking emolumenten werd lang durig gediscussieerd over het bestuursvoor stel.om kinderen van leden by de geboorte direct te doen treden in de rechten op e.v. uitkeering by verpleging in een ziekenhuis. Tenslotte werd besloten, dat de ouders van kind (eren) minstens zeven maanden lid van de vereeniging moeten zyn. Het tweede voorstel van het bestuur tot maximum uitkeering van f. 5 per kalender jaar als vergoeding by e.v. op dokters advies genomen Röntgenfoto. Tot reservelid van de kascommissie werd benoemd de heer J. de Visser. Na rondvraag volgde sluiting. Aanvullingsagenda. De agenda van de op hedenavond te hou den vergadering van den gemeenteraad is aangevuld met de volgende punten: 14. Voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van een crediet voor den luchtbe schermingsdienst; 15. Benoeming van een lid van het orgaan voor werkverschaffing HEDEN. Schouwburg: Ver. R'damsch Hofstad, tooneel, „De witte ziekte", 8i/4 uur nam. Stadsevangelisatie: Morschweg 59, nam. 8 uur. Stadszaal: Concert Leidsch Studenten- zangkoor en Collegium Musicum. 8.15 uur nam. Woensdag. Den Burcht: Revue-avond A.S.C.; 8Vi uur nam. Evangelische gemeenschap, Middelste gracht 3: Byeenkomst, 8 uur. „In den Vergulden Turk; Lezing van dr. Gestenberg uit Göttingen, nam. 8.15 uur. Nieuwe Rijn 22: Jaarvergadering Leid sche Belasting Ophaaldienst, nam. 9 uur. Stadszaal: Vryz. Dem. Bond. Spr. mr. p, J. Oud. 8 uur nam. Katwlj k Zee: „Casa Cara", spreker de heer Schoonderbeek van Ede. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier: Donderda. Inenting tegen dlDhterie, 3'/i uur precies nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten, 8 uur nam. 'sVrydags: Inst. v. Praeventieve Ganees- kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze, 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam. „Rembrandt". Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur. Zondag en Hemelvaartsdag van 2 tot 7 uur doorloopende voorstelling en 8 uur nam. Trlanon-Theater. Breestr 31: 8 uur nam. „De trek naar het Westen". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag en Hemelvaartsdag van 27 uur doorl. voorstelling. Lldo-Theater. Steenstr. 39: 8.16 uur nam. „De Zigeunerprinses". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zondag en Hemelvaartsdag doorl. voorstel ling van 27 uur en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater. Haarl.str. 7 „Het complot der 39 voetstappen". lederen middag 2.30 u. 's avonds om 7 en 81/4 uur. Zondag vanaf 2 uur. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur: Jeugdvoorstelling. „Casino-Theater", Hoogewoerd 49. 8 uur nam. „De graaf van Monte Christo". Zondag en Hemelvaartsdag 47 en 8—11 uur; Woensdag- en Zaterdagnam. te 2'/i u. De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Donderdag 6 Mei a.s. (Hemelvaarts dag) waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. v. Drlesum. Mare 110, Telef. 406. Van Vrijdag 7 tot en met Zondag 9 Mei as. neemt waar apotheek: C. B. Duyster, N. Ryn 18, Telof. 523. Voor Oegstgeest worden deze diensten waargenomen door: mej. J. Doedens, Wil- helminapark 8, Tel. 274. en steunverleening ter voorziening in de vacature A. de Best, die in steunregeling is opgenomen en derhalve geen lid van het orgaan meer mag zyn. A.R. Propagandaclub. In de bovenzaal van de Ger. Kerk al hier werd de laatste officieele vergadering van bovengenoemde club in dit seizoen ge houden. De voorzitter mr. C. J Woudstra opende en sprak een kort woord van welkom. Na lezing van de notulen door den secre taris werd de propaganda besproken, die gevoerd zal worden by de as. verkiezingen. Hierna hield mr. Woudstra een inleiding over Grondwetsherziening. Spr. ging de beteekenis van de grondwet na, als zijnde een samenstel van algemeene regelen, die in bijzondere wetten nader worden uitge werkt. De grondwet dateert van 1814 en b herhaaldelijk gewijzigd. Komende tot de huidige grondwetsher ziening, herinnert hy er aan, dat met het oog op de onzekere toestanden op econo misch en politiek terrein, de wijziging geen grondige, maar een beperkte is. Na een bespreking volgde sluiting. Vergadering van „de Vrijheids-Bond". In het „Witte Huis" vergaderde „de Vrij heidsbond". De voorziter, de heer J. Heringa, opende en leidde den spreker, generaal Schuurman in, wiens voordracht speciaal op militaire" leest geschoeid zou zijn. Spr. ving aan met de verklaring van de woorden: „Vrijheid en vrede naar binnen Na eenige beschouwingen over den naam: „de Liberale Staatsparty de Vryheidsbon<ri welke is ontstaan om een verkeerden uitle» van het woord vryheid teniet te doen. con cludeerde spr. dat iedere lauwheid ln F™1' tiek, de party ten doode doemt, speciaal sommige aanhangers van andere partijen bestempelen den Vryheidsbond als 'n lang zaam verzwakkende party. Dit is echte' niet zoo. Ook is de beschuldiging, dat Vrijheidsbond het beginsel aanhangt van a' „laat-maar-waaien"-politiek en de vrijM'° propageert zonder de Juiste maat te weten, onjuist en onwaarachtig. De vele wetten, tot stand gekomen tijden- liberale ministeries getuigen het tegendeel Juist de vrijheid van het individu moet wor den voorgestaan ter ontplooiing van ee algemeene welvaart in het economische cultureele leven. Tevens geeft deze vrjjBea behalve een hoogere trap van intellectual teit ook de zekerheid van godsdienstvnjne en vervalt iedere dwang op het godsdien stlge leven. Naast de C.H. Unie en de A.R. partij sta»' de Vryheidsbond tegenover het Conim nisme, N.S.B. en Rome. waar iedere vrijne zoek is. De onderdrukking van de geesteffl 2-2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6