Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Derde Biad Dinsdag 4 Mei 1937 De kolonel i\rr7r\rr\ /TUKKEN RECHTZAKEN FAILLISSEMENTEN GEMENGD NIEUWS SPREEKCEL altijd betrovntaar JKIJN/T EN LETÏEREIU HAAGSCHE POLITIERECHTER. Valschheid in geschrifte. W. P. C. M. uit Leiden, pleegde valsch heid in geschrifte met kwitanties, hetgeen hem f. 700 opleverde, ten nadeele van zijn patroon. Verdachte had dit feit ongeveer 20 maal gepleegd, zoodat de officier van Justitie wel meende te mogen vaststellen, dat er bij M. opzet heeft voorgezeten om de verduisteringen te plegen. Van de f. 700 had verdachte f. 300 terug betaald. De officier zeide slechts één feit ten laste te hebben gelegd, doch er zijn er meerdere. Het feit is ernstig, en daarom vroeg de officier zes maanden gevangenis straf waarvan drie voorwaardelijk. De Po litierechter veroordeelde hem tot zes maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Verduistering. Wegens verduistering van f. 50 stond te recht de ambtenaar bij de Gemeentebe drijven J. S. uit Leiden. Verdachte had dit geld uit de kas genomen, doch later weer terug gestort. De kassier van de bedrijven gaf enkele inlichtingen. Verdachte is alleen discipli nair gestraft. De officier zeide, dat verdachte de zon derlinge meening is toegedaan, dat hij het. geld weer had teruggestort, en dus geen verduistering pleegde. Deze meening is echter totaal onjuist, en de officier vroeg vier maanden gevangenisstraf De Politiereohter legde drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk op. met een proeftijd van drie jaar. Mishandeling. H M. uit Bodegraven, had mishandeld, waarvan J. v. A. het slachtoffers was ge worden. Deze v. A. had aan M. een pak huis verhuur, waarin ruzie was ontstaan. Toen had verdachte eerst met een hamer gedreigd, en v. A. ook geslagen. Een ge tuige had gezien dat v. A. was gevallen. De verdachte ontkende, hij had „abso luut" niet geslagen, alleen had hij v. A. het pakhuis uit geduwd. „Dat is dan nog al hardhandig gebeurd", meende de Politierechter. De officier vroeg f. 30 boete subs. 30 da gen. en de Politierechter verhoogde deze straf tot f. 35 subs. 35 dagen. De jeugdige de B. te Woubrugge was mishandeld door B. Dat was gebeurd, omdat de 12-jarige de B. kattekwaad had uitgehaald. Volgens verdachte had hij den jongen alleen in de sneeuw geduwd, maar andere getuigen hadden gezien, dat B. ook had gèslagen. Het. slachtoffertje zei dat hij in de sneeuw was geduwd, maar ook geslagen, waardoor zijn oor bloedde. Gezien de gunstige reputatie van ver dachte legde de Politierechter f. 2 boete op. Steun verzwegen. In een bepaalde week zou Z. uit Zoeter- woude steun hebben verzwegen tot een be drag van f. 3. Hu zeide verdachte, dat hij wel gewerkt, had op een dag. doch dat een schaar was gestolen op het werk, zoodat de verdiensten precies verdwenen waren. Een ambtenaar van de gemeente vertel de dat dit laatste verhaal heelemaal nieuw voor hem was, en verdachte er niet met hem over gesproken had. De officier vond het ook vreemd, en achtte het gewenscht daarover meer ge tuigen op te roepen. De beslissing werd daarom aangehouden. te hebben. Het O. M. vond het feit bijzon der ernstig en eischte 14 dagen principale hechtenis met intrekking van het rijbe wijs voor een jaar. Over 8 dagen zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. M. B.. landbouwer uit Noordwijk a. Zee, moest terecht staan omdat hij. hoewel hij geen vergunning van de Crisis-Zuivelcen- trale had. zijn dochter consumptiemelk had laten vervoeren. Het O. M. achtte overtreding van art. 4 van het Melkbesluit der Ned. Crisis-Zuivelcentrale wettig en overtuigend bewezen en eischte f. 25 boete cf 10 dagen hechtenis. De raadsman, mr. Nord Thomson, was pijnlijk getroffen door de wijze, waarop men de overtreding had geconstateerd. Men lag op den loer en toen het meisje te voorschijn kwam. waren 3 man op haar toegesprongen en hadden haar beetgegre pen alsof het de grootste misdadigster was. Is het geen verwording als men in een vrij land zóó optreedt? Zijn cliënt is een man. die nooit liegt, maar zich wegens godsdienstige bezwaren niet bij de Crisis- centrale wenscht aan te sluiten en ook geen ontheffing wil vragen. Verdachte hield daarop zelf nog een uitvoerig plei dooi. Over 8 dagen zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. G. van E. uit Den Haag moest terecht staan, omdat hij met zijn auto op den Wassenaarscheweg onder Katwijk 't rech ter verkeer geen voorrang had verleend en omdat hij de bocht onnoodig geheel links was gepasseerd, waarvan een ernstige bot sing het gevolg was geweest. Nadat nog de heer A. H. van Leeuwen uit Katwijk was gehoord, die een eisch tot schadevergoe ding van f. 28.01 indiende, eischte het O.M. tweemaal f. 10 boete of tweemaal 10 dagen hechtenis en toewijzing der vordering a f. 28.01. Uitspraak conform. M. van D. uit Oegstgeest moest terecht staan omdat hij op 8 Maart met zijn auto op den Heerenweg te Rijnzaterwoude ge passeerd was, hoewel de doorgang niet vrij was, waardoor hij in botsing was ge komen met een auto van den heer J. B. uit Goes, Deze diende een eisch tot scha devergoeding van f. 9 in. Eisch f. 20 boete of 10 dagen hechtenis met toewijzing der vordering. Uitspraak f. 15 boete of 5 dagen hechtenis en toe wijzing der vordering a f. 9. Dr. H. G. S. uit Den Haag moest terecht staan omdat hij met zijn auto op den Haagweg bij de Ambachtsschool gedraaid had zonder voldoende acht op het andere verkeer te geven, waardoor hij een wiel rijder, den heer L. B„ had aangereden. Nadat deze was gehoord eischte het O.M. f. 15 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak conform. H. ten E. uit Den Haag moest terecht staan, omdat hij met zijn auto aan de Fruinlaan hoek Cobetstraat aan het rech- terverkeer geen voorrang had verleend, waardoor hij de auto van den heer F. Riet kerk had aangereden. Eisch O. M. f15 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak core- form. EEN WOESTE AUTO-BESTUURDER. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen moest voor het Kantonge recht alhier M. M., slager te Noordwijker- höut, terecht staan, omdat de keurmeester G. Urling op 1 Maart '37 in zijn winkel 65 KG. varkensvleesch en vet had aan getroffen. dat in bedorven toestand ver keerde. De keurmeester Urling had daarop het vleesch in beslag genomen en voor onderzoek naar den keuringsveearts dr. Kraak gebracht. Deze verklaarde, dat het vleesch in zoodanigen toestand verkeerde, dat hij het voor de consumptie had afge keurd. Het O.M. eischte f. 50 boete of 25 dagen hechtenis. De kantonrechter ver oordeelde verdachte tot f. 15 boete of 5 dagen hechtenis. J. van B. uit Den Haag, moest terecht staan omdat hij met zijn vrachtauto alhier de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht. Met groote snelheid had hij. komende van de Boommarkt, hoewel er geen plaats voor was zich tusschen de wachtende file auto's en fietsers gedron gen, waardoor hij een wachtenden wiel- rijden, die geen gelegenheid had meer weg te komen, had aangereden. Eisch O.M. f. 15 boete of 15 dagen hechtenis. - Uit spraak conform. A. S.. uit Den Haag. moest terecht staan voor diefstal van duinrozen uit de Kat- wijksche duiiren. Bovendien had hij bij aanhouding nog een valschen naam op gegeven. Eisch O. M. f15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak conform. G. van T„ veehandelaar uit Haarlem mermeer, moest terecht staan, omdat hij op 27 Maart op den Rijnsburgerweg alhier een auto had bestuurd, terwijl hij in staat van dronkenschap verkeerde. De gevolgen waren niet uitgebleven: eerst was hij tegen een lichtpaal opgereden te Oegstgeest, daarna was hij tegen een anderen licht mast opgebotst, die omsloeg. De kop van den paal kwam juist op een passeerende tram der N.Z.H.T.M. terecht, waardoor verschillende ruiten braken. Nadat de auto nog tegen een boom was gebotst, was de auto omgeslagen en op den rechter zij kant terecht gekomen. Verdachte, die erkende de bestuurder te zijn geweest, was onvast op de beenen en de veldwachter achtte hem niet in staat een auto naar behooren te besturen. De heer De Wit, onbezoldigd veldwachter, die verdachte naar dr. Varekamp gebracht had om verbonden te worden, verklaarde dat verdachte nauweüiks kon loonen; hij was stomdronken: dit had ook dr. Vare kamp geconstateerd. Verdachte verklaarde slechts 1 glas citroenjenever en 3 glazen bier gedronken Scherp requisitoir van den procureur-generaal. Op 19 September van het vorig jaar werden 's avonds op den verkeersweg Dor drechtRotterdam onder de gemeente Zwijndrecht op verschillende tijdstippen, twee wielrijders door een grooten vracht wagen aangereden. De wielrijders werden tegen den grond geslingerd en vrij ernstig gewond opge nomen. De vrachtwagen reed na de aan rijding met onverminderde vaart door, doch de bestuurder van een achter de vrachtauto rijdenden wagen had het num mer genoteerd en niet lang daarna werd de Dordtsche expediteur J. R. V. aangehou den. Deze gaf toe, dat hij wel verschillende schokken had gevoeld, maar omdat hij haast had thuis te komen, was hij maar doorgereden. De Dordtsche rechtbank veroordeelde den expediteur wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld tot een hechtenisstraf van twee maanden met ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen voor den tijd van één jaar. W. was in hooger beroep bij het Haag- sche Gerechtshof gekomen, omdat zijn expeditiebedrijf ten gronde zou gaan, als hij een jaar lang niet zou mogen rijden. De bom barstte echter verkeerd voor hem. zooals de president mr. D. Lodder op merkte. In een zeer scherp requisitoir kwam de procureur-generaal tot de conclusie, dat de door de rechtbank opgelegde straf veel te laag moest worden geacht. Door het getuigen-verhoor was komen vast te staan, dat verdachte zeer snel had gereden en steeds heen en weer over den weg had geslingerd. Waarschijnlijk was hij niet vrij van sterken drank geweest, hoe wel hij zelf beweerde, dat hij slechts twee glazen bier had gedronken. Hij had absoluut geen rekening gehou den met andere weggebruikers. Maar het. ergst van alles was. dat verdachte na dé aanrijdingen is doorgereden en zich, niet om de gewonden heeft bekommerd. Spr. requireerde een gevangenisstraf van drie maanden met ontzegging van de be voegdheid om een motorrijtuig te bestu ren voor den tijd van één jaar. Uitspraak 12 Mei. STATISTIEK OVER APRIL. Noord Holland (excl. Amsterdam! 35, Amsterdam 25, Zuid Holland fexcl. Den Kaag en Rotterdam) 34, Den Haag 23, Rotterdam 25 Utrecht 11. Gelderland 40 Ncord Brabant 41, Limburg 20, Zeeland 3, Friesland 18, Groningen 12, Drenthe 2, Overijssel 11. Totaal 305 faillissementen. Totaal vanaf 1 Jan. 1154 faillissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 1501 fail lissementen. Door J. P. BALJÉ. Kolonel Walrave zag rood van drift, toen hij zijn laatste kaart op tafel smeet. .Drie sans atout!" smaalde hij, zijn partner ver achtelijk aankijkend, „hoe kon je nu met zoo'n kaart drie sans atout spelen, Ba- rentse? Hoeveel trekken had je maar in je hand, man? Had je mijn bod dan heele maal niet begrepen? Alle donders, geen wonder, dat we op zoo'n manier twee down gaan!" Op het geluid van kolonel Walrave's stem had de bezoeker aan het buffet zich omgedraaid en geamuseerd toegeluisterd. Toen de kolonel uitgesproken was. kwam hij met wankele stappen op het tafeltje af, waar de vier mannen bridge speelden. .Als dat niet kapitein Walrave is. is mijn naam geen Jorisse!" zei hij, met een hik er tusschendoor. „Hallo, kappie, hoe maak ie 1?" Zijn uitgestoken hand werd door kolonel Walrave genegeerd. Even bleef de blik van den kolonel op den man gevestigd, dan keerde hij zich naar zijn medespelers, en in zijn stem klonk eenig ongeduld, toen hij wat barsch vroeg: „Wie geeft? Zijn de kaarten nog niet ge- wasschen?" „As-je-me-nou!" zei Jorisse. „wi-je-me- nie-meer-kenne. hikkappie? Verdik kie. we hebbe toch samen gediend in de 3e kompie. Je was altijd wel een lastige snui ter, maar voor mij schoot er toch wel is een fooitje over. Ik heb dan ook in de mo bilisatie wel vaak een wittebrood op den kop getikt voor je, kappie, weet je nog wel, of een zakkie thee, hik Weer zweefde een. ijskoude blik even over Jorisse heen. dan draaide de kapitein hem definitief den rug toe. „Ken je niet!" ant woordde hij nijdig. Jorisse grijnsde. „Nog altijd dezelfde ouwe grappenmaker! Hi-hi.hik, kap pie. je zal Jorisse niet meer keime. maak mijn wat wijs! Weet je niet meer. dat ik vaak brieffies voor je af most geve aan dat kleine zwartje, die met die krulletjes? Ja. 't is lang geleje. en later ben je met een ander getrouwd, hê-k-gehoord. Dat moet geen gemakkelijke geweest zijn, hé, kappie, ze he'obe-me-verteld. dat je T daar niet mee getroffe hét, en dat je nou in t leger nog lastiger gewone was. Maar dat zwartje, weet je nie-meer kappie. ze woon de op het hoekie van zoo'n straatje, en ze had zoo'n gezellig wipneussiehik". Jorisse stond wat dichter bij de tafel en een onmiskenbaar Schiedamsche geur hing in een straal van een meter rond hem. „Man, ga weg!" Kolonel Walrave's hals, waarin Jorisse staarde, was vuurrood. Jorisse werd nu ook nijdig. „Zoo, dus da's m'n belooning voor alle vieze karreweitjes. die'k in dienst voor je opgeknapt heb hik,kappie? En dat héb ik, dat zal jg motte, .toegeve. Want zeg zelf je was een giqf|g kreng, kappie, overal most ik op pingelehiken as ik een broodkaart voor je opkocht, mocht het niet meer dan twee duppies koste!" Hij wendde zich nu tot de drie medespe lers van den kolonel, die verlegen voor zich uitstaarden. „Da's me dank. heere!" klaagde Jorisse, „da's nou me dank. Nou zie Je na Jare je ouwe kap'tein weer es t'rug, en nou wil je je niet kenne. Wat ik al niet voor hem ge daan hebhik Jorisse moest een paar maal hikken, trachtte dan omstandig een uitgebrand en kliederig eindje sigaar aan te steken, wat hem na vele vergeefsche pogingen lukte. „Kaarte deed je ook veel. kappie, in dienst. Maar je kon nooit erg tege je ver lies, weet je welhikje zat altijd verschrikkelijk te moppere, als je verloor, enhiklult Verboomhik met wie je samenspeelde had 't altijd ge daan. Vloek Je nog zoo, kappiehik.. Met een slag legde kolonel Walrave zijn kaarten op tafel, en stond op. „Heeren", zei hij. en zijn militaire ge stalte scheen nog te groeien, terwijl hij sprak, „heeren u excuseert me wel. Ik groet u". Hij wenkte den kellner, en Jorisse grijnsde. „Gossie, kappie, dat doet me weer denke an vroeger. Dan most je ook altijd plotse ling weg, maar alleen als je won. Ik most je komme roepe en as je me een seintje gaf, dan beteekende dat, dat je onmiddel lijk bij den overste most kommehik... hei-je vanavond weer gewonne, zeg hik. Zonder Jorisse met een blik te verwaar digen, rekende kolonel Walrave met den kellner af. Zijn gezicht was bijna paars. Met zware passen liep hij naar de deur. „Hoeveel fooi hè je gehad, ober hik.klonk Jorisse's stem hem nog na, „vroeger gaf-ie nooit meer dan vijf spie, want, gierig jong, gierighik.... daar was het end van weg Toen sloeg de deur achter kolonel Wal rave dicht. Jorisse zat weer te suffen bij het buffet en hij liet zioh z'n klaartje goed smaken. Zoo nu en dan grijnsde hij eens even naar de drie mannen aan het tafeltje. „Die zien we niet meer terug", zei een van hen. ,,we zullen naar een anderen partner om moeten zien". Van der Meer glimlachte. „M'n zwager wil graag vierde man worden" zei hij, „morgenavond komt hij". De twee anderen keken hem een beetje verbaasd aan. Toen ging hun een licht op, en gelijktijdig keken ze naar Jorisse. „Sjonge, van der Meer. dat heb je hem handig geflikt!" betuigde Barentse van ganscher harte zijn instemming. „Zoo zijn we met goed fatsoen van dien ouden brom pot af. Waar heb je dien man opgedoken?" Opnieuw glimlachte van der Meer. „Toe val," weerde hij den lof af, „zuiver toeval. En misschien was het wel niet heelemaal netjes tegenover kolonel Walrave. maar zóó ging het niet laqger, jongens, dat zijn jullie zeket wel mêt[ïne eens niet?'' MEISJE ONDER DE TRAM. In den vooravond is gisteren het acht jarig meisje E. Beuke. op den Oostzeedijk te Rotterdam, ter hoogte van de Infirme riestraat, onder een motorwagen van lijn 1 geraakt. Met een schedelbreuk en een groote hoofdwonde is het kind in zorgelij- ken toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar het ter verple ging is opgenomen. BEJAARDE ECHTELIEDEN BEWUSTELOOS AANGETROFFEN. In een huis op den Westersingel te Amersfoort, heeft zich gisteren een raad selachtig geval voorgedaan. Toen daar in den ochtend buren tot de ontdekking wa ren gekomen, dat de bewoners de 65-jarige Mijntje Veldhvfcen en haar echtgenoot de 73-jarige C. Voskuilen zich tegen hun ge woonte nog niet buitenshuis hadden bege ven, werd de politie gewaarschuwd. Deze verschafte zich. geassisteerd door een der omwonenden tosgang tot de woning. Op den grond van de alkoof welke als slaapvertrek diende, trof men de beide echtelieden buiten bewustzijn aan. De toestand van de vrouw bleek buiten gewoon ernstig te zijn. die van den man was minder zorgwekkend. Beiden werden naar het R.-K. ziekenhuis vervoerd. Om trent de oorzaak van het geval tast men in het duister. Zeker is echter, dat hier geen gasverstikking in het spel is. VOETGANGSTER DOOR AUTO AANGEREDEN. Toen mej. Klijsen, caféhoudster te Kaats heuvel, gisteren om ongeveer half drie den rijweg wilde oversteken, is zij. waarschijn lijk door eigen onoplettendheid, door een taxi uit Tilburg aangereden. In zeer zorgwekkenden toestand is de •.touw per ziekenauto naar het R.-K. zie kenhuis te Tilburg vervoerd. KIND VERDRONKEN. Gistermiddag moest te Terapel een 12- jarig meisje, terwijl de moeder uit werken was, op haar driejarig zusje passen. Door tot dusverre onbekende oorzaak is het drie-jarige kind te water geraakt. Bu ren schoten spoedig te hulp, doch het was reeds te laat. De levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. soon gezeten, die geen verwondingen be kwam. Van de andere auto werden alle vier inzittenden licht gewond. Na door een ge neesheer te zijn verbonden, konden de slachtoffers naar hun woning terugkeeren. BUITENLANDSCH GEMENGD. DRIE DOODEN BIJ AUTO-ONGEVAL. Op den weg MuehldorffMuenchen is Zondag: een autobus met bedevaartgan gers, die van Altoetting terugkeerden, met volle vaart tegen een boom gereden. Drie personen, twee vrouwen en een man. overleden, kort na hun overbrenging naar het ziekenhuis. De auto werd totaal vernield. HERTOG VAN WINDSOR NAAR PARIJS. Dankteicgram aan president Miklas van Oostenrijk. De Hertog van Windsor heeft zijn villa „Appelsbaoh" te Sankt Wolfgang verlaten om naar Parijs te vertrekken. Voor zijn vertrek heeft zijn adjudant aan de pers medegedeeld, dat de hertog naar Parijs zou gaan. Hij heeft een tele gram gezonden aan bondspresident Miklas er. aan de Oostenrijksche regeering, waar in hij verzoekt het Oostenrijksche volk dank te brengen voor de verleende gast vrijheid. Voor zijn vertrek stond de hertog toe, dat enkele fotografen een opname maak ten. De hertog besloot definitief te ver trekken na een telefonisch onderhoud met mrs. Simpson. ONTPLOFFING IN EEN VUURWERK. FABRIEK. Bij een ontploffing in een vuurwerkfa briek te Manilla (Philippijnen) werden vier arbeiders gedood en vier zwaar ge wond. AUTOBOTSING MET VIER GEWONDEN. In de kom van het dorp Zuidhorn zijn gisteravond omstreeks zeven uur twee per sonenauto's met elkaar in botsing gekomen. In de richting Groningen reed een auto, waarin behalve de chauffeur gezeten waren de heer en mevr. Steenshuls uit Leens en mevrouw Thiessen uit Zuidhorn. Met vrij groote snelheid wilde een Friesche auto eerstgenoemde auto passeeren. Hierbij kwamen de beide voertuigen in botsing. In de Friesche auto was slechts één per- DE TUINSTADWIJK. Een lezer doet een beroep op alle leden Ider W.B.V. „De Tuinstadwijk", die het werk van het bestuur waardeeren om van die waardeering voortaan blijk te geven door een trouw vergaderingbezoek, waar door een betrekkelijk kleine oppositie niet de gelegenheid krijgt het bestuur tegen te werken, zooals z.i. op de laatstgehouden vergadering het geval was. (Ingez. Medj (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. LEZING OVER SURINAME. In Uw blad van Donderdag j.l. stond een verslag van dr. W. G. van deT Sleen die een lezing heeft gehouden voor het dept. Lei den der Mij. voor Nijverheid en Handel over Suriname. De meeste feiten, welke daarin genoemd werden, moeten als waarheid erkend worden; echter is er een grove font binnen geslopen, die wel terdege even recht gezet moet worden en wel deze: Dr. van der Sleen zegt, dat een gezin van 10 personen voor 25 cent een heele week zou kunnen leven. Dit is te bar om zoo te laten. Heel graag zou ik dr. van der Sleen de vraag gesteld hebben, hoe hij zich dat voorstelt of beter gezegd, wie hem dat heeft wijsgemaakt, want uit eigen onder vinding kan dr. v. d. S. toch niet spreken. De luttele dagen, welke hij heeft doorge bracht in Suriname zullen toch niet van dien aard geweest zijn, dat hij zoo'n kijk op deze zaak heeft gekregen. Met name werd genoemd het Kreoolsche volk, echter zij bekend dat juist deze bevolking niet aan rijstbouw doet en vanzelfsprekend alles moet koopen. Nu kost een pond rijst van de allerslechtste soort toch altijd nog 5 cent per pond. Een gezin van 10 personen heeft minstens 3 a 4 pond per dag noodig, omdat rijst de hoofdschotel van den dag is, maar daarbij komt dan pok nog de olie, die gebruikt moet worden en zeer zeker een klein stukje zoute vlsch; zonder dat wórdt de rijst niet gegeten. Volgens mijn berekening kom ik tot een heel ander som metje dan de dr. Daarbij komt nog het andere voedsel als brood en cacao enz. Neen dr. Uw berekening klopt lang niet, dat weet U trouwens ook en vooral op dit onderwerp is er U al zoo dikwijls gewezen, dat dit een leugen is, welke het arme volk van Suriname eerder kwaad doet dan goed en waardoor u van dit mooie land een ge heel verkeerde gedachte vestigt. Ik zou dr, van der Sleen willen vragen om niet door te gaan met deze theorie te prediken, want het is niet waar en het brengt onder onze eigen bevolking maar een bittere stemming tegen ons Hollanders. H. BUWALDA. Ik kon 'm toch niet alleen thuis la tenmijn vrouw wou naar de comedieü nieuwe uitgaven. PRINSESSEVER JAARDAG. Een lezer is weinig ingenomen met het feestprogramma van den verjaardag der Prinses en geeft de Contactcommissie in overweging voortaan beter voor den dag te komen. Anders, zoo vreest hij. zal de animo voor een dergelijken avond al heel spoedig verflauwen. Bij A. W. Bruna en Zoo'ns Uitg. Ml). N.V. te Utrecht is verschenen de brochure „Nieuw Leiderschap" uitgegeven door de Oxford-groep. TIJDSCHRIFTEN. Onze Vloot. In verband met de a.s. Kroningsrevue van de Britsche vloot te Spithaed is in Mei-aflevering van Onze Vloot bijzonder aandacht gewijd aan de maritiem-strategi sche positie van Groot Brlttannië. he kantteekening zijn wederom gewijd aan de non-interventie en convooieering. Te"" aiotte is opgenomen een verslag van den tocht van de bemanning van Hr. Ms. Ruyter naar de Tangkoepan Prahoe, a*s- mede over het jubileum van „Ons Lege Buitenleven. Het Mei-nummer van Buitenleven Mf'J dt'n volgenden Inhoud: Van maana tot maand; Radiopraatjes van den heer A. Herwig; Mededeelingen; Hist voor bote en pensions in Nederland, De pergoia; ri- gebruiken we onze éénjarige zonnebloe men?; Een bezoek aan de bloembollen) len; De Zwiepcactus; De „Hofstadbloe® Welke dahlia's zullen we dit jaar planten- Het mysterie van het ei; De groenten™ in Mei en Vragenbus. j

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10