STADSNIEUWS De S.D.A.P. viert het 1 Mei-feest K 78:ie Jaargang MAANDAG 3 MEI 1937 No. 23650 iV f HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De jubilea bij de Rotterdamsche Bankvereeniging. De Prinses en de Prins naar Indië Dif nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling; Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zlja: per 3 maanden f. 2.3S per week T.f.0.19 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Een druk bezochte receptie. Voorafgegaan door intieme huldigingen. Zooals wij reeds eerder hebben gemeld, herdacht de Rotterdamsche Bankvereeni ging Zaterdag niet minder dan drie zilveren Jubilea, n.l. van het bijkantoor Leiden, van den heer P. A. de Gooyer als directeur en van den heer N. D. de Boer als procuratie houder. Op de feestvreugde werd helaas een scha duw geworpen door de plotselinge onge steldheid van den heer de Boer, die daar door niet aanwezig kon zijn. Den talrijken relaties werd Zaterdagmid dag gelegenheid geboden hun gelukwen- sdhen aan te bieden, doch alvorens de re ceptie een aanvang nam, had een tweetal intieme huldigingen plaats. Te twee uur ontving de heer de Gooyer een commissie bestaande uit de heeren mr. Bolsius, dr. Holst Weber, J. P. Driessen, J. W. Stoffers en G. Meyer, die hem een zilveren sigarendoos kwamen aanbieden. Bij monde van mr. Bolsius had de overhandi ging plaats, die hierbij een korte toespraak hield, waaraan wij het volgende ontleenen: Eenige vrienden en relaties hebben er be hoefte aan gehad U te huldigen: vraagt men mij of het 25-jarig jubileum als zoo danig daartoe reden is, dan moet ik vol mondig bekennen: Neen. Maar U heeft in het maatschappelijk leven een bijzondere piaats ingenomen, gij hebt te strijden ge had met de maatschappelijke moeilijkheden en gij hebt weten te winnen. U moet daar voor vooral danken Hem, die U kracht en gezondheid geschonken heeft om Uw le venstaak te vervullen. Verder richtte spr. het woord tot mevr. de Gooyer, die hij in de hulde betrok en vervolgens tot mevr. de Boer, wie hij zijn leedwezen betuigde over de plotselinge on gesteldheid van den heer de Boer. Spreker schetste laatstgenoemde als een ijverig en actief werker, die in niet geringe mate heeft bijgedragen tot den bloei van de Bank, Mevr. de Boer werd een étui met zilveren potlood aangeboden. De heer de Gooyer, hierop het woord ne mende, dankte mr. Bolsius hartelijk voor zijn waardeerende woorden, waaruit de ge voelens van vriendscihap ihem het meest tot blijdschap hadden gestemd. Ook spr. be treurde het ten zeerste, dat de heer de Boer niet aanwezig kon zijn en vond hierbij ge legenheid diens groote capaciteiten naar voren te brengen. Om half drie werden de employé's door den heer de Gooyer ontvangen. Mede was hierbij aanwezig de heer G. Meyer, direc teur van de kantoren te Katwijk en Noord- wijk. De heer P. W. de Gooyer Jr., procu ratiehouder dezer kantoren was door ziekte Verhinderd. Bij de huldiging werd het woord gevoerd boor den procuratiehouder der Bank, den heer van Muiden, die in zijn rede een over zicht gaf van de afgeloopen 25 jaar. Spr. schetste de situatie van het bankbedrijf van 25 jaar geleden, dat zich toen vrijwel ge heel in handen bevond van particuliere firma's. Daarna kwam de heer de Gooyer als directeur der Nationale Bank en met hem deed het groot-bankbedrijf in Leiden Zijn intrede. De heer van Muiden besprak dé beroering, die de activiteit van den heer de Gooyer wekte en de groote opbloei van het kantoor Leiden. Bij het uitbreken van den wereldoorlog kon de heer de Gooyer zijn bekwaamheden eerst recht tot ontplooiing brengen. Namens het geheele personeel wenschte spr. tenslotte zijn directeur geluk. Vervolgens betrok spr. den heer de Boer in zijn hulde en releveerde het groote aan deel. dat deze jubilaris heeft gehad in de grootmaking van de Bank. Op jeugdigen leeftijd bij de bank in dienst getreden, trok ken zijn groote bekwaamheden reeds spoe dig de aandacht van zijn superieuren, zoo dat het zakensucces ook voor hem een le venssucces is te aohten. Uit naam van het personeel der kantoren te Leiden. Katwijk en Noordwijk bood spr. den hr. de Gooyer 'n stel antieke borden aan, terwijl hij mevr. de Boer een Engelsche klok offreerde. De dames de Gooyer en de Boer ontvingen bo vendien bloemen. De heer de Gooyer nam daarop terstond het woord om dank te zeggen voor de waar deerende woorden en het kostbare aanden ken, waarmede de gelukwenschen vergezeld gingen. Mevr. de Boer ontving tenslotte van den heer de Gooyer een schilderij, vervaardigd door H. van Leeuwen. In het kantoor van de Bank, dat hiertoe geheel gemetamorfoseerd was, vond ver volgens de buitengewoon druk bezochte receptie plaats. Een schat van bloemen stond opgesteld in de kantoorruimten en de gangen en gaf het geheel een zeer feeste lijk aanzien. Tijdeus de receptie werd door den heer N. C. F. van Ginkel, voorzitter van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel, depart. Leiden, aan mevr. de Boer de zilveren me daille van verdienste overhandigd, waar mede de heer de Boer was vereerd. Naast de talrijke groot-industrieelen en andere vertegenwoordigers van handel en nijverheid, die hun gelukwenschen kwamen aanbieden, merkten wij o;a. op de heéren mr B. J. M. Kolff en mr. Woltersom, hoofd directeuren der Robaver. mr. F. F. baron de Smeth. hofmaarschalk van H. M. de Koningin, diverse burgemeesters en ge meente-secretarissen uit de omliggende ge meenten, voorzitter, secretaris en vele leden van de Kamer van Koophandel, het bestuur van de woningbouwvereniging „de Een- draoht", mr. M. B. Vos, voorzitter van de sociëteit Amicitia, het bestuur van de Vereeniging voor geld- en effectenhandel voor Leiden en omstreken, de voorzitter van het Rijnlandsch Borgstellingsfonds, het be stuur van de V.E.B.O., ir. Lindenbergh. di recteur der Leidsehe Duinwater Maatsohij. en vele anderen Voorts waren honderden telegrammen en brieven met felicitaties ontvangen. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Mits de autobezitters medewerken op 15 Juni! Verleden jaar werd, met het oog op de moeilijkheden, welke het Comité ondervond om een autotocht te organiseeren, alleen een boottocht voor de ouden van dagen gehouden. „Wanneer gaan we nu weer eens met de auto?" werd er toen van alle kanten ge vraagd. Het Comité waagt het daarom maar weer eens, een beroep te doen op het goede hart van de Leidsehe burgerij en van de autobezitters in het bijzonder, om hun auto voor één middag van 1 tot 6 uur beschik baar te stellen, om de oudjes van Leiden te laten genieten van natuurschoon, van een dagje buiten. Wie stelt zijn auto beschikbaar om op 15 Juni de zeventigjarigen en ouderen van Leiden uit rijden te nemen? Opgaven alleen voor auto's bij Mevr. C .Smitsde Wit, Ra penburg 82. tel. 2605. Maar een autotocht kan niet slagen, in dien er geen versnaperingen kunnen wor den uitgedeeld. Tot nu toe vormde de trac- tatie steeds een der hoogtepunten van de auto- of boottocht. Hoe meer hulp, des te lichter de taak van het Comité. Stort uw gift op No. 78364 van de penningmeesteresse Mevr. M. S. Juynbollvan Ysselsteyn of stop een verrassing in de bus, Nieuwsteeg 2, met vermelding: voor autotocht. De tocht zal ditmaal gaan naar het nieuwe vliegveld Ypenburg bij Den Haag. Wellicht zullen vele autobezitters deze mooie, ruime gelegenheid met haar keurig restaurant nog niet kennen. Welaan dan, „met een auto volgeladen" (als variant op het oud-Hol- landsche wijsjei „vol met oude mannen" gaan we 15 Juni naar Ypenburg! En wij durven wedden, dat U het versje zult wij zigen: ,,Nu neem ik van mijn levens dagen, éénmaal 'sjaars oudjes in mijn wagen"! De ouden van dagen kunnen zich opge ven op Dinsdag 11 en Vrijdag 14 Mei aan het Bureau van den Geneeskundigen Dienst, Mare 13, des morgens van half tien tot 12 uur. Géén bezoeken aan de huizen der Comité-leden. In een interview met Aneta heeft de oud-gouverneur-generaal Graaf van Limburg Stirum, die een reis maakt door Nederlandsch-Indië, verklaard, dat het voornemen tot een bezoek van het Prinselijk Paar aan Indië thans vast staat, echter nog niet het tijd stip, waarop dit bezoek gebracht zal worden. TOONEELVEREENIGING „ENTRE NOUS". In de groote zaal van „Zomerlust" gaf het tooneelgezelschap „Entre Neus" (Raad van Arbeid) een tooneeluitvoering. Opge voerd werden twee schetsen van Nono „Standing en Missunderstanding" en „Ge tuige a décharge" en voorts een blijspel in één bedrijf „Het slippertje". „The Roto Colour Players", die voor mu zikale afwisseling zorg droegen, wisten spoedig de juiste stemming te scheppen, waarop het voor „Entre Nous" niet moei lijk bleek om met enkele goed gespeelde humoristische stukjes de vroolijkheid nog aanmerkelijk op te voeren. Een ganimeerd bal hield de aanwezigen nog langen tijd in vroolijke feestvreugde bijeen. DUBBEL JUBILEUM BIJ DE R.-K. VAKSCHOOL. Zaterdagmorgen werd in intiemen kring het feit herdacht, dat mevr. de wed. J. Nipper—Mens, leerares in fraaie handwer ken en de heer H. G. de Boer. leeraar in paedagogiek, 12'/: jaar aan de R.-K. Vak school aan het Galgewater werkzaam waren. In het bijzijn van het bestuur, leerkrach ten en leerlingen werden de jubilaresse en de jubilaris allereerst toegesproken door pater J. A. van der Snoek, als voorzitter van het schoolbestuur, die hen namens het geheele bestuur gelukwenschte. Spr. vergeleek o.a. den arbeid door hen ver richt, met den arbeid van Christus Moe der, naar wie onze gedaohten op dezen eersten dag der Meimaand uitgaan. De voorzitter bracht beiden leerkrachten dank voor het vele, dat zij in het belang der school hebben gedaan en besloot zijn toe spraak met den wensch, dat zij nog vele jaren hun taak, waartoe God hen geroe pen heeft, mogen vervullen, tot vreugde voor zich zelf en tot bloei van de Vak school. Hierna nam de directrice, mej. M. A. Lutz. het woord, die zich gaarne bij de woorden van den voorzitter aansloot en namens de leerkrachten en leerlingen de j.ubilarisse en jubilaris gelukweftschte met het 12'/:-jarig jubileum en hen dankte voor de groote toewijding en ijver, waarmede zij steeds de lessen aan de school gegeven hebben. Zich dan eerst tot mevr. Nipper rich tend, zeide spr., dat zij door haar eenvoud en vriendelijkheid steeds alle moeilijkhe den heeft weten ta overwinnen, die aan Foto Van Vliet. Leiden. r bit v' r a Ut ijSS.» - H t. het lesgeven aan de leerlingen van zoo'n groot aantal klassen, gepaard gaan. Met liefde heeft zij zich gegeven aan haar taak. den meisjes gevoel voor lijn en kleur bij te brengen, wat in verband met haar ontwikkeling en opleiding noodzakelijk is. Moeilijk is haar vak ook. omdat de smaak •der leerlingen zoo vaak afwijkend is en zooveel leiding noodig heeft. Zich vervolgens tot den heer De Boer wendend, bracht mej. Lutz naar voren, dat de benoeming van den heer De Boer een gelukkige keus was geweest. De heer De Boer weet in zijn lessen de zielkundige en opvoedkundige beginselen aan te passen aan de Kath. levensopvatting. Gij hebt uw leerlingen aldus spr. niet alleen veel geleerd op dit gebied, doch hun bovendien een juist inzicht gegeven omtrent deze moeilijke onderwerpen, hetgeen haar in haar later leven, niet alleen als leerares maar ook als mensch van groot nut is. De directrice eindigde haar toespraak met de bede, dat God beiden moge zege nen en loonen voor het vele werk, in het belang van de school 'verricht en wenschte hun toe, dat zij nog vele jaren hun beste krachten aan de school mogen blijven ge ven en bood hun namens de leerkrachten een blijvende herinnering aan. Een van de jongste leerlingen, Hester Wasserman, gaf, onder het uitspreken van een vers-namens de leerlingen der 15 klas sen, waaraan mevr. Nipper les geeft, bloe men aan mevr. Nipper, waarna mei. W. Raadsen, namens de leerlingen der leera- res-opleiding den heer De Boer dank bracht, niet alleen voor de lessen in op voed- en zielkunde, waarvoor hij altijd d" aandacht van zijn leerlingen had. maar voor al voor zijn aanwijzingen, zich niet te veel te bepalen alleen tot de studie voor eigen leervakken, maar ook de belangstelling opwekte voor onderwerpen, die hoewel niet rechtstreeks de studie betreffend, toch in het later leven van veel nut kunnen zijn. Telegrammen van gelukwenschen werden voorgelezen door een der leden van het schoolbestuur, den heer W. A. Schrandt. Nadat mevr. ipper en de heer De Boer een dankwoord gesproken hadden, werd het samenzijn besloten met het zingen van een speciaal feestlied. EINDBAL H. J. VISSER. In den Foyer van de Stadsgehoorzaal heeft de dansleeraar H. J. Visser Zaterdag avond een eindbal gegeven, waarmede hij zijn winter-chnbcursussen heeft beëindigd. Uit naaim van de leerlingen heeft de heer Fontein den leeraar bedankt voor de pret tige lessen. Als blijk van waardeering kreeg de heer Visser een schrijfbureau en een schemerlampje ten geschenke. De leer lingen hadden ook mevrouw Visser niet ver geten, hoewel deze verhinderd was aanwe zig te zijn. Haar aandeel aan het welslagen van den cursus werd beloond met een mand fruit De muziek werd afwisselend verzorgd door de Midnight Rascals en Hofenk'S Melody Makers. Deze twee bands en de lei ding van den heer Visser hielden tot het einde, te halfvijf, de stemming er in. Aan de attracties werd met veel animo deelge nomen. BINNENLAND. Candidaatstelling voor de Eerste Kamer verkiezing. (3e Blad). Scheepsramp op de Noordzee: een Engelsch schip vergaan; tien opvarenden verdronken. (3e Blad). Het stunttoestel van ir. Lambach is gis teren ingevlogen. (Luchtvaart, 3e Blad). Autobus bij Slochteren op onbewaakten overweg door trein gegTepen; 60-jarige vrouw zwaar gewónd. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Verdere strijd om Bilbao. (3e Blad). De 1 Mei-viering (3e Blad). De verkiezingen in Japan beteekenen een nederlaag voor de regeering. (Buiten land, le Blad). Oostenrijksch bezoek aan Boedapest. (Buitenland, le Blad). MevT. Simpson definitief gfscheiden. (Laatste Berichten, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. 40-JARIG JUBILEUM VAN DEN HEER H. J. VAN LEEUWEN. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: „De Oude Tijd", Breestraat 140. Leiden; sigarenhandel. Wijziging handelsnaam in Holtes' Siga renhandel. Terrazzo-Materialen v.h. H. v. Leeuwen, Gebrs. M. en A. - van Nood, Rijnkade 4. Leiden. De vennootschap onder firma is omgezet in een naamlcoze vennootschap onder den naam Terrazzomaterialen v.h. H. van Leeuwen N.V. (Ned. Staatscourant 27 Ja nuari 1937, Bijvoegsel nr. 103). Dir. M. van Nood. Leiden. Comm. A. van Nood, Leiden. Maatsch. kap. f. 75000 waarvan geplaatst en gestort f. 30.000. Ais organist van de Oosterkerk. Nadat gistermorgen ds. ten Boom. pre dikant bij de Ned Herv. Gem. te Hilver sum, die voor ds. Locher in de Oosterkerk voorging reeds in treffende bewoordingen het 40-jarig jubileum van den heer van Leeuwen als organist der Oosterkerk her dacht had werd even voor het einde van den dienst de jubilaris door den heer Koo ien. koster der Oosterkerk naar de bank der kerkeraadsleden voor de preekstoel geleid. Intusschen had ds. Locher den kan sel beklommen en sprak den jubilaris als volgt toe: As oudste in jaren der Leidsehe predi kanten is het mij vergund den heer van Leeuwen met zijn 40-jarig jubileum als organist onzer Oosterkerk geluk te mogen wenschen. Op directe wiize kan men orga nist zijn men kan het doen voor zijn brood, voor de kunst, maar uw orgelspel vormt één geheel met de prediking van Gods Woord. Even na de reformatie was er geen orgelspel bij de prediking later zag men in. dat ook het orgelspel bü de predi king behoorde en werd dit weer ingevoeld. Veertig jaar lang hebt gij op uitmuntende wiize, den gemeentezang met uw schoon, orgelspel begeleid en als weerklank der prediking wist u bezieling in uw spel te leggen Moge God u nog vele jaren sparen, om met uw orgelspel den gemeentezang te begeleiden, om ook hiermede Gods naam te loven en te prijzen. Daarop werd op verzoek van ds. Locher, den jubilaris door de gemeente de bekende zegenbede uit Psalm 134 vers 3 ,Dat 's Hee ren zegen op u daal", staande toegezongen. Geroerd dankt de jubilaris ds. Locher, waarop ds ten Boom na het zingen van P alm 138 vers 2 den zegen uitsprak. Na den dienst speelde de jubilaris nog een koraal. AANBESTEDINGEN. Door Ged. Staten van Zuid-Holland werd heden aanbesteed het verbeteren van een gedeelte van den provincialen weg Zoeter- meerLeiden (ged. ZoeterwoudeLeiden), bestaande in het onder profiel brengen van den bestaanden grindweg, het aan brengen van een slijtlaag, het opbreken en opnieuw bestraten van den bestaanden klinkerweg en het verrichten van bijbe- hoorende en bijkomende werken. Laagste inschrijver was C. de Rade, te Rotterdam, voor f. 14.900. P® traditie getrouw werden de feestelijkheden der 1 Mei-viering besloten met een demonstratieven fakkeloptocht. Men aiet hier een aantal leden van het 1 Mei-comité met in liet midden de Wethouders Van Stralen en Verwey. -As. Donderdag hoopt de heer T Tu- De architect de heer J. W. Reijneveld renhout, remise-voorman by de N.Z.H.TM. deejt Zaterdag aanbesteed het verbouwen a'.Pie^' .en efr<ienoev'- ^aar0iPr van perceel Steenstraat 19 en 19a tot win- voor 25 jaar in dienst trad bij deze Maat- kei_woonhuis. Er was als volgt ingeschre- schappy. ven; Fa Drsste en Oosterman f.5930; I. T. Op 13 dezer hopen de heeren M. v Lien- Cornet f.5942; M. Kool, Warmond f.4970: den te Rijnsburg. voorman en deheer P. c Corver f 5200 A j Langeveki f.596o; de Zwyger alhier conducteur by deze H c Bouter en H G Harteveld f 5845; K. My. eenzelfde jubileum te herdenken Burgy f 5100; A Reyng0lld f 5642. B c. Bij de Vereeniging van Mcdevakscho- Stri. k f 5665: J. de' Witt Leiderdorp, f 5543; len in Nederland zijn geslaagd voor A. J Vreeburg f.9422; W. F. Marcelis leerares, de dames G. '.'/iseling en M. 1 5638. Th. H. Meiers, Oegstgeest, f.5665; Stouten, leerlingen van de Modevakschool j M- Hoek, Alphen, f.5460, J. van Iterson, Hoogewoard 79a, ..voorheen Rapenburg 81", i Rijnsburg, f.4990; Th. G. Barten Jr. f4884. dijestrioe C. H. Lajskée. I De gunning werd aangehouden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1