DIPLOMATIEKE TREKVOGELS BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 1 Mei 1937 Derde Blad No. 23649 BIIITffl; WEEKOVERZICHT by 78ste Jaargang Beter één vogel in de hand, dan tien in de lucht het gevaar van zwevende toestanden. Wie gedacht heeft, dat Venetië ophelde ring zou brengen, schijnt de plank wel ver te hebben misgeslagen. Schuschnigg en Mussolini hebben over de diverse vraag stukken van Midden-Europa zeer nadruk kelijk geconfereerd, maar men kan gerust constateeren, dat het succes omgekeerd evenredig is geweest aan de moeite, die men zich heeft getroost! De Duce heeft momenteel blijkbaar zijn gansche hart ver pand aan de z.g. as Rome-Berlijn, hoewel beide leden van deze combinatie elkaar niet verder vertrouwen dan zij elkaar zien! Edoch, nood breekt wet, zegt een bekend spreekwoord en zoo gaat het ook hier. Italië begrijpt heel goed. dat de Engel- sche herbewapening een leelijke streep vormt door de imperium-plannen van het Mussolini-fascisme en uit wrevel daarover tracht het nu compensatie te vinden in een samengaan met Duitschland, niet uit idelogisch standpunt maar uit realiteits oogpunt. Dat zelfde realiteitsinzicht waar schuwt weliswaar tegen het toekennen van te veel waarde aan dat samengaan, maar de Duce klampt zioh niettemin daaraan blijkbaar vast Resultaat was dientengevolge voor den Oostenrijkschen bondskanselier, dat hij te Venetië niets, maar dan ook niets heeft kunnen bereiken behalve wat mooie woor den in een slot-communiqué. dat overigens in algemeenheden was ondergedompeld. Zelfs was volkomen losgelaten de nim mer ontbrekende strophe omtrent Oosten- riik's onafhankelijkheid! Oostenrijk is als het ware geklemd tusschen het Duitseh- Italiaansche streven naar overeenstem ming, waarbij een .inslaan van andere we gen verboden is. Althans direct! Indirect mag het met Tsjecho-Slowakije weliswaar economische besprekingen voeren, doch met mate en mits niet gepaard aan poli tieke toenadering. Van Italiaansche zijde trachtte men het zelfs voor te stellen, alsof Sschuschnigg zich verbonden had om de Oostenrijksche Nazis op te nemen in de regeering, doch di is voldoende gelogenstraft door woor- den en daden, want opnieuw is streng opgetreden tegen enkele heethoofden van die richting. Met dit al bevindt Oostenrijk zich in een weinig begeerenswaardige positie, doch met Oostenrijk ook Tsjecho-Slowakije waarop de Duitsche druk steeds meer inwerkt, ge tuige de jongste steun in de Duitsche pers aan de voorstellen der Duitsche partij Henlein, waarvan inwilliging weinig min der zou beteekenen dan het maken van Tsjecho-Slowakije tot een Duitsche voor post naar het Zuid-Oosten! Hoe zullen beide landen daarop reagee- ren? Tsjecho-Slowakije is verbonden met Frankrijk en sovjet-Rusland en tevens met qe Kleine Entente. Doch wat beteekent practisch de waarde nog van de Kleine Entente? Met woorden staat deze nog vol ledig overeind, doch in wezen? Het heeft, cr veel van. dat ieder der betrokken lan den zich zal gaan richten naar de vraag: welke partij geeft de meeste voordeelen en daarmede zou deze combinatie haar waar de hebben verloren. Deze meening wordt, gestaafd door het jongste bezoëk van den Poolschen minister Beek aan Boekares., Beek is nimmer een vertrouwd aanhanger geweest van het verbond met Frankrijk, al beweert hij, dat dit nog altijd van kracht is en sinds het verdwijnen van Titulescu als Roemeensch minister van buitenland- sche zaken rijst ook twijfel aan Roemenië s trouw aan het Fransche bondgenootschap. Daardoor wordt de positie van Tsjecho- Slowakije er echter niet beter op, want hoe zal het dan practische hulp erlangen, daar Polen en Roemenië 't land scheiden van de sovjets en Frankrijk nog verder af is? Het in- en uitwendig zwakke Oostenrijk is ook niet in staat eenigen steun in den rug «e geven, gesteld al. dat Sschuschnigg het over een anderen boeg zou willen werpen. Het bezoek van Goering aan Rome on derstreepte nog eens de Duitsch-Italiaan- sche verbroedering en nu zal weldra y01^ Neuratli nog Rome-waarts tijgen! Alles ter voorbereiding van een tweede ontmoe ting tusschen Duce en Fuehrer, nu op Duitsch grondgebied! De eerste is geen succes geweest, maar sindsdien is zooveel veranderd en de voorbereiding is nu in tenser Midden-Europa is evenwel in zwevenden toestand! En niets is in de huidige ver houdingen zoo gevaarlijk als een dergelijke situatie, die aanleiding zou kunnen worden voor eerzuchtigen om een of andere greep te doen! Eden's bezoek aan Brussel is daartegen over maar een zwakke pleister op Europa's wonden. Het Westelijk pact blijft voorloo- pig tot de vrome wenschen behooren, al hebben Engeland en Frankrijk België thans losgelaten van Locarno. En zelfs al neemt men aan, dat België de Volkenbondsver plichtingen zoo ruim mogelijk zal nemen speciaal wat het befaamde artikel 16 be treft, veranderen doet er weinig of niets. Duitschland zou pas tevreden zijn als Bel- giè den Volkenbond verliet en een bilate raal verdrag zou willen aangaan, waaraan België uit den aard der zaak niet denkt, instinctmatig gevoelend aangewezen te zijn op de garantie van Engeland! Gelijk handelsreizigers blijven de mi nisters her- en derwaarts trekken; het duidelijkste bewijs leverend, dat niets van het oude meer als beslist vaststaand mag v/orden beschouwd. En toch zal pr weer zekerheid in de verhoudingen moeten ko men voor* en aleer er werkelijk van ver betering sprake zal kunnen zijn. Een slecht ding temidden van dit alles is bo vendien het ernstige streven in Amerika om zich te dekken tegen het meegesleept- vorden in een Europeeschen oorlog, dien men daar aan de overzijde van den haring vijver, alle optimisme uit ons werelddeel ien spijt, binnen vijf jaren blijft verwach ten aan het slagen van die pogingen wordt weliswaar in Amerika zelf getwij feld, doch men doet zijn best! .Een nieuw gevaar komt om den hoek Rijken, nu de troepen van generaal Franco m Spanje, gelet op hetgeen in Baskenland is geschied de vernieling van Guernica! den oorlog blijkbaar willen gaan voeren met uiterste wreedheid om te trachten al dus de tegenpartij te ontmoedigen. Daar tegen komt echter het gevoel der alge mene menschheid in het geweer en Franco zou daardoor wel eens eerder na- dan voordeel kunnen oogsten. Wanneer daar overigens een beslissing tegemoet mag worden gezienDe val van Bilbao m ongetwijfeld vele troepen vrij maken, doch voldoende om binnen afzienbaTen uJd het pleit te beslechten? Het huicfj* blijft gaaf en gezond, in dien U het behandeltmet PUROL<$> en drooghoudf metPurolpoeder Purol 30 et. Purolpoeder 50 ct. 576 (Ingez. Med.) GEEN WERKVERSCHAFFING EN STEUN» VERLEENING IN DEN ZOMER? Vragen van den heer Drees. De heer Drees heeft aan den minister van sociale zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is aan een aantal gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin aan deze besturen in overweging wordt gegeven om de werkverschaffingen en de steunverlee- mng van 5 Juli tot 25 September a.s. geheel stop te zetten? 2. Mocht de eerste vraag bevestigend worden beantwoord, wil de minister dan mededeelen: a. hoe de circulaire luidt? b. aan welke gemeenten zij gezonden is? c. op welke gronden de onderstelling be rust, dat in die gemeenten dezen zomer aan werkverschaffing en steunverleening geen behoefte zal bestaan? d. of het voornemen tot het verzenden van de circulaire vooraf besproken is in ae contactcommissies, ingesteld voor het over leg inzake werkverschaffing en steunver leening, met vertegenwoordigers van de vakcentrales en met vertegenwoordigers van gemeenten? 3. Indien overleg, als bedoeld in vraag 2 d niet heeft plaats gehad, is de minister dan bereid deze aangelegenheid alsnog in de contactcommissies aan de orde te doen stellen? TRAWLERS VOOR MARINEDIENSTEN. Eventueel gebruik als mijnenvegers. Naar wij vernemen is door de marine een tweetal IJmuidensche trawlers ge huurd. welke binnenkort in dienst zullen worden genomen. De bedoeling is te onder zoeken of deze schepen in oorlogstijd kun nen worden gebezigd als mijnenvegers. Een der trawlers is de Caroline, een der nieuwste, wellicht de nieuwste trawler van de vloot. DRIEMAANDELUKSCH VERSLAG VAN HET WERKFONDS. Aan het elfde driemaandelijksch verslag van het Werkfonds 1934, loopende van 16 December 1936 tot en met 15 Maairt 1937, wordt het volgende ontleend: Bedroeg aan het eind van de vorige ver slagperiode het aantal opgeleverde werken 101. thans op 15 Maart 1937 zijn er in totaal 117 plannen uitgevoerd. Het hiervoor vastgelegde bedrag bedroeg in totaal f. 10.359.859.07. Thans zijn "nog 137 plannen geheel of gedeeltelijk iri uitvoering. Het bedrag, dat voor deze plannen werd geblokkeerd, bedroeg in totaal f. 36.443 695.96 waarvan f. 12.807.584.96 voor rijkswater staatswerken. Voor groep „afgeloopen werken" en groep „plannen, geheel of gedeeltelijk in uitvoe ring" is thans in totaal geblokkeerd f. 46.803.455.03. betrekking hebbende op 254 plannen. In totaal is voor de plannen, vallende onder deze groep, een bedrag vastgelegd van f. 2.603.210. waaronder voor rijkswater staatswerken een bedrag van f. 1.478.100. In groep .plannen, goedgekeurd door de ministerieele commissie, zijn thans in to taal 23 plannen gerangschikt, waarvoor in totaal is geblokkeerd een bedrag van f. 1.944 755. Thans zijn bij het bureau nog 244 plan nen voor openbare werken in behandeling, welke nog gedeeltelijk moeten worden on derzocht. DE HEER FENTENER VAN VLISSINGEN OP SCHIPHOL TERUG. Gistermiddag zijn met de „Koetilang" de heeren dr. F. H. Fentener van Vlissingen, Barbey, Owen Jones en dr. Riedberg van de Internationale Kamer van Koophandel van him bezoek aan den Balkan op Schiphol teruggekeerd. De heer Fentener va<n Vlissingen, wien men zijn reisindrukken vroeg, zeide, van meenihg te zijn. dat in de landen, die hij op zijn reis heeft bezocht, t.w. Hongarije, Joego-Slavië, Roemenië, Bulgarije, Turkije en Tsjecho-Slowakije. eenige economische opleving te bespeuren valt, vooral door de stijging der prijzen van landbouwproduc ten. welke voor al die landen van zeer groot belang zijn. Het wil hem toeschijnen dat de politieke verhoudingen wel eenigs- zins verbeterd zijn en dat de goede wil om hiertoe bij te dragen, bij alle bezochte landen aanwezig is. DE A.V.R.O. IN 1936. Het A.V.U.O.-jaarverslag 1936 is versche nen in den vorm van een rijk geïllustreerd boekwerkje. Dat de A.V.R.O. een bloeiende vereeni- ging gebleven isf, ook in 1936. blijkt uit de vele bijzondere gebeurtenissen, die in het verslag worden vermeld, maar vooral uit het bedrijfsresultaat, dat, niettegenstaande de contributies der leden een dalende lijn te zien gaven en de programma's een ton meer vroegen dan in 1935, toch nog ruim vier ton bedroeg. De kosten voor inventaris en inrichting van de nieuwe studio in Hilversum als mede de studio zelf voor 1936 beloopend bijna 6.5 ton zijn tot f. 1 afgeschreven. Desondanks bereikt de post „kapitaal" een bedrag van ruim 2.5 millioen gulden. Het aantal leden bleef vrijwel constant. ONZE TELEFOONNUMMERS: REDACTIE 1507 DIRECTIE en ADMINSTRATIE 2500 (op 2 lijnen.), K.N.I.L.M.-Iijn naar Australië. Vermoedelijk binnen drie maanden opening van de lijn naar Sydney en Melbourne. Aansluiting op Amsterdam. Nu de Australische regeering de KJJ.I. L.M. toestemming heeft gegeven, voor het onderhouden van een geregelden lucht- dienst tusschen Nederlandsch-Indië en Australië zal de K.N.I.L.M., nadat de Ne- derlandsche regeering de door de Austra lische regeering aangeboden regeling zal hebben aanvaard, zoo spoedig mogelijk een luchtlijn openen naar de voornaamste steden aan de Oostkust van Australië. In een bespreking, die tevens werd bij gewoond door den heer Nieuwenhuis. chef van de K.N.I.L.M. in Ned.-Indië, die mo menteel met verlof hier te lande vertoeft, is besloten ten spoedigste de noodige ad ministratieve en technische voorbereidin gen te treffen, waardoor men hoopt bin nen 2 a 3 maanden een luchtlijn van Ba tavia en Soerabaja via Port Darwin te kunnen openen welke van Port Darwin over land naar de 2 voornaamste steden aan de Australische Oostkust, Sydney en Mel bourne, leidt. Men hoeft daarbij niet te wachten op de aflevering der bestelde Lockheed-vliegtuigen, aangezien men over voldoende Douglas DC 2 toestellen be schikt. om de nieuwe lijn te vliegen. Het ligt in de bedoeling, voorloopig een maal per week naar en van Australië te vliegen, zooveel mogelijk in aansluiting op aankomst en vertrek van de Indië-vlieg- •tuigen der KIM. De Betuwe bloeit De K.N.A.C. schrijft ons: Eindelijk bereiken ons dan gunstiger be richten met betrekking tot den bloei van de vruchtboomen in De Betuwe. Als er niet plotseling weer ijzige dagen, en vooral nachten, als spelbrekers komen optreden, zal de Betuwe morgen bloeien. Pere- en kerseboomen zullen zich dan in hun vol len luister vertoonen en men zal zich nog moeten haasten om van dit schouwspel den mooisten indruk te verkrijgen, daar het groen aan de boomen reeds hard uit loopt, zoodat het niet lang meer zal duren of een groot deel van de bloesempracht zal hierachter schuil gaan. De appelboomen. de boomen met den mooisten bloesem, behooren tot de laat komers. Morgen zal men deze nog «iet kunnen zien bloeien. VERKEERSBONDEN EN DE BENZINEPRIJS^ Een schriftelijk vertoog tot den Minister van Financiën. De prijsverhooging der benzine van eind Maart was voor de verkeersbonden, t.w. de B.B.N.. de K.N.A.C., de K.N.W.B. en de Koninklijke Nederlandsche Toeristen bond A.N.W.B., aanleiding, zich telegra fisch tot den Raad van Ministers te wen den met het verzoek, verlaging van het bij zonder invoerrecht op benzine te willen bevorderen. In aansluiting daarop hebben genoemde bonden een uitvoerig schriftelijk vertoog gericht tot den Minister van Fi nanciën. In dat vertoog wordt in de eerste plaats herinnerd aan de verzoeken, die zij tot dien bewindsman hebben gericht bij de eerste aankondiging van komende prijs stijging en naar aanleiding van volgende verhoogingen. alsmede aan de motieven, waarop die verzoeken (om verlaging van het bijzonder invoerrecht) steunden. De requestreerende bonden zetten uiteen, waarom zij zich met de argumenten van den minister voor afwijzing hunner ver zoeken niet kunnen vereenigen en zij leg gen er vooral den nadruk op, dat naast de heffing op benzine nog verschillende andere belastingen op het motorwegver- keer drukken, welke tezamen naar de over tuiging van de besturen der bonden, niet alleen van de draagkracht van genoemd verkeer hel uiterste vergen, doch boven dien verre uitgaan boven hetgeen billijker wijze van dit verkeer mag worden gevraagd. In dat verband wordt er op gewezen, dat de achtereenvolgende prijs- verhoogingen tezamen van het motorweg- verkeer een meerdere uitgaaf vorderen van niet minder dan 12'h millioen gulden. De bonden meenen niet te mogen na laten, de aandacht te vestigen op de in 1931 door de regeering gedane toezeg gingen in de momories van antwoord op de voorloopige verslagen der Tweede en Eerste Kamer betreffende het wets ontwerp. strekkende tot een tijdelijke heffing van een bijzonder invoerrecht op benzine, waarbij in uitzicht werd gesteld, dat bij noemenswaardige verhooging van den prijs der benzine, welke toen 5 a 6 cent per liter bedroeg, het tarief der hef fing zou worden herzien. Nu deze prijs met niet minder dan 2'/: cent per liter is ge stegen, welk bedrag zelfs op een verkoops prijs van gemiddeld 12 cent per liter toch zeker noemenswaardig kan worden ge noemd. meenen adressanten op de destijds gedane toezegging een beroep te mogen doen. Eden: LondenBrussel;. Göring: BerlijnRome; Schacht: Ber lijnBrussel; Colijn: Den HaagLonden; Schuschnigg: Weenen —Venetië; Beek: WarschauBoekarest; Benesj: PraagBelgrado.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9