Minister Oud spreekt STADSNIEUWS Pr insesse-ver j aar dag ZATERDAG 1 MEI 1937 No. 23649 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Welgeslaagde feestviering. Nieuwe Eerste Nederlandsche N.V. Dit nummer bestaat uit ZES bladen Weerverwachting voor Zondag LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets." Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zij IJl per 3 maanden rf..tvV.t.2,35 per weet f.0.18 Franco per post f f. 2:35 per - 3 maanden t -f- portokosten^ (voor binnenland f. 0.83 per 3 mnd.>. Aantrekkelijk programma voor jong en oud. De kindermatinée. Stampvol was het gistermiddag in de met nationale en oranjevlaggen versierde Stadszaal. Reeds lang voor twee uur was er geen plaatsje meer te krijgenniet min der dan 1200 schoolkinderen, met Oranje op de borst en in het hart waren bijeen om op het feest, dat hun werd aangeboden door de Contact-commissie, den verjaardag ran hun prinses te vieren. Het was de taaik van den heer J. Mulder, secretaris van de contact-commissie, om een openingswoord te spreken. Dat deze opgave door de jongens en meisies niet vergemakkelijkt werd was hun niet kwa lijk te nemen; het kind, dat bij het voor uitzicht op een zoo prettigen middag stil op zijn stoel kan blijven zitten, zal nog veel geboren moeten worden! Doch niet tegenstaande het opgewonden rumoer heb ben wij toch kunnen hooren dat de heer Mulder dank bracht aan het gemeente bestuur voor de bereidwilligheid, waarmede het gevolg gaf aan het verzoek om de scholen dezen middag vrijaf te geven, aan de bijzondere soholen voor de spontaniteit, waarmede zij dat voorbeeld hebben ge volgd, aan de vereenigingen, die het orga niseren van dit feest mogelijk hebben gemaakt en aan de genoodigden, die aan do invitatie gehoor gaven Den teleurgestelden, zij die wegens plaats gebrek terug gewezen moesten worden en dat waren er niet weinig beloofde de heer Mulder, op den eerstvolgenden natlo- nalen feestdag, den verjaardag van Prins Bernhard. niet te zullen vergeten. De onschatbare beteekenis van Oranje voor ons volk werd door den heer v. (l Baan. hoofd der Plantsoenschool uiteen gezet. Spr. eindigde met een heilbede voor Prinses Juliana. Twee coupletten van het Wilhelmus wer den uit volle borst gezangen en toen was het woord aan den heer Henri Nolles, die zooals vanzelf spreekt, een heel wat aan dachtiger gehoor vond dan de heeren Mul der en v. d Baan! De poppenkast was het eerst aan ae beurt.; wat werd er meegeleefd met de avonturen van „Slimme Hans" en zijn kip. Ze konden niet op hun stoelen blijven zit ten van emotie; was Slimme Hans in ge vaar dan voelde de geheele zaal zich niet veilig, deed Slimme Hans zijn naam eer aan. dan dachten twaalfhonderd kinderen zich een held. De vragen, door de poppen gesteld, werden beantwoord alsof de heer Nolles zijn voorstelling op kilometers af stand van zijn toeschouwertjes gaf, hooren en zien verging, maar genoten werd er of liever dus werd er genoten en dat was toch de bedoeling. Voor de sprekende pop van Marina van Goudswaard was de belangstelling niet Blinder groot. En geen wonder, wie zou er bij het zien van zoo'n grappig ventje, dat zoo kostelijk met. zijn oogen draaide en met zijn kopje schudde, niet gieren van het lachen. En dan die antwoorden! Een reeks goocheltoeren vormde het slot van dezen gezelligen middag. „Let maar goed op. dan mag je dadelijk thuis ook een voorstelling geven", zei de goocheï- meneer. Maar dat was makkelijker gezegd dan Sedaan. want om te snappen hoe een blauwe bal nu plotseling rood wordt en een knoop aan den eenen kant van het tooneel gelegd, naar den anderen kant ver huist. „zoomaar door de lucht"ja daar moet je gochelaaar voor zijn. En dat ls misschien maar gelukkig ook, want anders zou het er in ons wereldje al gauw nog gekker uitzien, dan nu reeds het geval is. En nu nagr huis. maar niet met leege handen: een heerlijke traktatie wachtte aan den uitgang! Het avondfeest. Gea avonds was de zaal wederom nage- hoeg geheel bezet. Onder de genoodigden bevonden zich o.a. de burgemeester, mr. Van de Sande Bakhuyzen, de secretaris °er gemeente, mr. dl'. Van Strijen en de h.euwe garnizoenscommandant, majoor Bmirman. Do voorzitter der Contactcommissie, mr. H. E. Nord Thomson, sprak een kort woord ter begroeting en ter inleiding en "'acht dank aan de Chr. Oranjevereeni- die doorgaans dezen avond verzorgt «i daarvan thans wilde afzien. 5pr. eindigde met allen een pleizierigen «ond toe tc wenschen en het uitspreken jan den wensch, dat deze avond zou mogen t "uhgen tot versterking van den band ■jscnen Nederland cn Oranje. o.rno, was het woord aan mr. F. J. J. Tb- die Prinses Juliana viert als de vrouw van den man Harer keuze. Mcge hun huwelijk, aldus spr., gedurende een lange reeks van jaren bestendigd en rijk gezegend worden. Spr. wees er vervolgens op hoe 't Oranje huis ook buiten Nederland, ja in geheel Europa grooten invloed heeft uitgeoefend. De Oranjevorsten staan over de geheele wereld in hoog aanzien en dat zulks ook met het Hollandsche volk het geval is, is in de eerste plaats aan hen te danken. Aan de hand van onze vaderlandsche ge schiedenis schetste spr. vervolgens de groote verdiensten der Oranjevorsten, be ginnende bij den grooten Willem I en eindigende bij Koningin Wilhelmina, een lichtend voorbeeld in deze moeilijke tijden en Wier Koninklijke mond 't woord sprak, dat Oranje nimmer genoeg voor Nederland kan zijn. Haar Dochter nu is ónze Prinses; welk een schoone belofte voor de toekomst. Wanneer de tijd aanbreekt, dat Zij tot de regeeringstaak wordt geroepen moge dit nog lang duren dan scharen wij ons vol liefde rondom Haar troon, want, aldus besloot spr. zijn luide toegejuichte rede: het is Oranje, het blijft Oranje, het is Oranje boven. Het verdere gedeelte voor de pauze werd in beslag genomen door declamatie van onzen stadgenoot, dr. J. van Ham, die voor droeg het Wilhelmus, Revius' „danckliet" en een tweetal gedichten van Willem de Merode, en door het optreden van de Prin- cevlag, die gymnastische oefeningen liet zien en van de Oranje Garde, die zeer veel succes oogstte met de door haar uitge voerde „Landelijke concertrepetitie". De jongelui hadden veel werk gemaakt van de costuums en instrumenten, zoodat het geheel een alleraardigsten indruk maakte. Met het zingen van het Wilhelmus werd het eerste deel van den avond besloten. Na de pauze werd een drietal films ver toond, welwillend beschikbaar gesteld door de Cie. voor het Leidsche Filmarchief, nl. het bezoek van H. M. de Koningin in 1924, de eerepromotie der Prinses en de propa gandafilm voor Leiden. Aan het einde van den avond "bracht mr. Nord Thomson dank aan alle genoemde en ongenoemde medewerkenden, ïn het bij zonder aa nden heer van Cittert, voorzitter der commissie van voorbereiding en den heer J. Plu, die met „Symphonia" voor de gewenschte muzikale illustratie zorgde. Prijsuitreiking e.d. Na afloop van deze feestsamenkomst had in den foyer nog een gezellig samen zijn plaats, waar tevens de prijzen zijn uit gereikt aan hen die ter gelegenheid van de hier ter stede belegde feestviering bij het huwelijk van Prinses Juliana aan een der gehouden wedstrijden hadden deelgenomen. Alvorens hiertoe echter werd overgegaan heeft de voorzitter van de contact-com missie, mr. Nord Thomson zijn mede bestuursleden van het D.B., de heeren C. W. van Santen, vice-voorzitter en J. Mul der, secr.-penningmeester, gehuldigd en hun dank gezegd voor het vele werk in dien tijd verricht. Als blijvend aandenken bood spr. hun een bord „Delftsch Blauw" aan. Nadat mr. Nord Thomson dan nog de prij zen voor den wedstrijd in versierde fietsen had uitgereikt, reikten vertegenwoordigers van de sub-commissies de prijzen aan de winnaars van andere wedstrijden uit. Dat een en ander met groote vreugde gepaard ging laat zich begrijpen. Een aparte huldiging viel „De Graal" en de „Oranje-darde" ten deel. Bij monde van den heer Van Santen zijn beide organisa ties toegesproken, waarbij hij woorden van hartelijken dank uitsprak voor de groote ijver en levenslustige toewijding door deze beide lichamen tijdens de feesten in Ja nuari op verschillende wijzen getoond. Als blijvende herinnering bood spr. „De Graal" twee vlaggen en de „Oranje Garde" een bazuin aan. Deze huldiging werd besloten met het zingen van het Wilhelmus, dat door de aanwezigen geestdriftig werd medegezongen. Het verdere gedeelte van den avond werd in zeer gezellige stemming doorgebracht, welke voor een niet gering deel te danken was aan het optreden van den heer Eiker bout als goochelaar en aan de muziek van „Symphonia". Gelukwenschen. Door de Oranje-Garde, alhier, werd ter gelegenheid van den verjaardag aan H.K.H. Prinses Juliana het navolgende gelukstele gram gezonden: „Oranje-Garde vendel Leiden biedt U en Uw Koninklijke Familie eerbiedig hare ge lukwenschen aan". w.g. Elsgeest, voorzitter. Groot Enzerink, commandant. Tenslotte werd onderstaand telegram verzonden De Vereeniging Koninginnedag te Leiden biedt Uwe Kon. Hoogheid, den Prins Gemaal en H.M. de Koningin eerbiedig hare geluk wenschen aan. ir. P. C. Lindenbergh, voorz. P. H. Steenhauer, secr. Verzekering dekt de schade Ook wanneer een ongeval \J_ treft? BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a IM. NOOMEN. Tclef. 302 587 Na 6 uur 2479. (Ingez. Med.) W.g. De heer N. C. F. van Ginkel onderscheiden. Bevorderd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. De burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen heeft hedenmiddag ten kantore der N.V. Kon. Ned Grofsmederij mededee- ünz gedaan, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd den directeur dezer N.V.. den heer N. C. F. van Ginkel ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum in dienst der onderneming te bevorderen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Centrale Stierenkeuring. Van het Groninger zwartblaar veeslag. Vooruitgang in kwaliteit en kwantiteit. Een deskundige medewerker schrijft ons: Gisteren is te dezer stede weer de jaar- lij ksche Centrale keuring gehouden van stieren van het Groninger Zwartblaar vee slag. welk veeslag, naast. Groningen in ons land vrijwel alleen in onze omgeving wordt gefokt. Was het aantal aangegeven dieren dit jaar grooter dan verleden jaar, de belangstelling voor de keuring leel: ons vrijwel dezelfde. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op de voorzitter der Prov. Regelingscommissie voor de rundveefok- kcrij in Zuid-Holland, dr. A. A. Over'oeek, den hoofdinspecteur van het Nederlandsch Rundvee Stamboek (N. R. S.) ir. H. Wib- bens, den directeur der N.V. Vee-export en handelsvereniging van de leden van hel N.R.S.. den heer D. E. C. Hartog den Rijksveeteelt-consulent voor Zuid-Holland ir. P. Verhoeven, den Rijkszuivelconsulent ir. W. J. Huisman en den directeur van het marktwezen, den heer L. A. Mennes. Keurmeesters waren de heeren A Louter te Voorburg, inspecteur van het N.R.S. en W. F. Brunt, Bodegraven. Naast de be langstellenden uit de omgeving waren er ock enkele fokkers uit de provincie Gro ningen. Zooals reeds opgemerkt, was de aangifte grooter dan verleden jaar, zelfs beduidend grooter. Niet alleen is dit een aanwijzing dat het goed gaat met de fokkerij. Meer nog is daarvoor een aanwijzing dat de toename vooral school onder de één jarige stieren (24 stuks, tegen verleden jaar 11), en bovenal dat de kwaliteit dier jonge stieren nogal beduidend beter was dan in 1936. Van de oudere stieren was er ditmaal slechts één aanwezig, n.l. de bekende Dic tator 938 S van de stal van der Kloot Mey- burg te Alphen a. d. Rijn. Deze thans 81/:- jaiige zoon van den preferenten Baron van Groeve 727 S, draagt zijn jaren met bui tengewoon veel gemak. Een zwartblaar met een merkwaardig beste productie-af- stamming, zoowel wat betreft de hoeveel heid melk als het vetgehalte. Het is nog steeds een zeer goed gebouwde stier, zwaai en evenredig gebouwd, nog goed ter been. Zijn fokker, de heer P. Schillkorn van Veen te Uithuizen kan nog steeds trotsch op hem zijn. De driejarige stieren vormden een goede klasse, waarin onbetwist bovenaan kwam Albertus 1310 S, V. Julius 1090 S van H. Biijleven. Nieuwkoop; fokker H. Poll te Oxwerd. Zeer goede, sterk en evenredig ge bouwde stier, met goede onderdanen. Tweede prijzen werden toegekend aan Napoleon 1307 S, V. Bart 1005 S, van G. Eikelenboom te Rijnzaterwoude, fokker A. Zwanenburg te Bodegraven. Goede breede stier met matige achterbeenen, en aan Al fonso 1317 S, V. Julius 1090 S. van G. van Dorp, Hazerswoude. Goede massale stier met iets platte voorribben. Kan iets ge- lijnder in den rug. Kreeg vorig jaar een persten prijs. Is er niet op vooruitgegaan. Derde prijzen kregea Iwan 1927 E. van A, C. van Wensveen, Koudekerk en Oscar i491 S, de jonge Jodocus van J. A. Kool te Alphen a. d. Rijn. die verleden jaar een eersten prijs kreeg. Is nogal groot, maar sterk gebouwd. Leek ons wel wat laag ge plaatst. De tweejarige stieren, die verleden jaar als eenjarigen een niet voorname collectie vormden, waren ook thans maar gewoon tjes. Eerste prijzen werden niet toegekend. Tweede prijzen kregen Johan, V. Regulus 2, 1224 S. van J. A. Wolmerstett te Alphen a. d. Rijn, fokker F. H. Dijksterhuis, Men- singerveer, een niet oversterke stier, en Rikus V. Rikardo 1141S van Th. Hartveld te Ter Aar, fokkers Gebr. Huizinga te Lop- persum. Deze stier kan iets breeder zijn. Derde prijzen kregen Wodan 1417 S van J. Wassenaar, Alphen a. d. Rijn en Geert 12136 RvJ. van C. den Hertog Pz. te Alphen a. d. Rijn. De eenjarige stieren vormden in tegen stelling met verleden jaar een goede groep, dieren, waarvan twee in de eerste klasse werden geplaatst. Naast het interieur was ook het toilet beter verzorgd dan in 1936. Blijkbaar hebben de eigenaren meer zorg aan hun dieren besteed en het resultaat blijkt niet achterwege te blijven! Bovenaan kwamen: Bertus 32516 KB. V. Adolf 1829 S. van H. J. Paul, Zevenhuizen, fokker S. L. Vinhuizen te Middelstum. Zeer goed ontwikkelde stier met breed en vlak achterstel. Niet veel op aan te merken. Als we wat willen zeggen: de beenen kunnen iets beter en de schouders zijn nog iets los. Eveneens een eerste prijs kreeg Leendert 13608 RvJ, V Marohines 1359 S, van J. van Rijn, Bodegraven, fokker J. Buining Cz., Noordhorn. Zeer sterk gebouwde stier met goede diepte, voldoende gebeend, mooie kop. Tweede prijzen kregen: Willem 2924 RvJ, V. Paul, f. e. S. Kwakernaak, Bodegraven; goed ontwikkeld doch niet oversterk: Ja nus 2057 KB., V. Adries, f.e. G. den Hertog, Alphen aan den Rijn, solide doch niet over- zwaar; Frits 2205 K.B.. V. Victor 1168 S., f.e. M. v. d. Akker, Alphen a. d. Rijn, een niet overbreede stier; Max 2993 RvJ., V. Klo ris van Groeve 1324 S, f.e. W. de Koning te Rietveld bij Woerden, diep en voldoende breed en Alfred 13643 RvJ, V. Marchines 1359 S van H. Biijleven, Nieuwkoop, fokker Tj. P. Poll, Noordhorn, een iets kleine stier van wel goed type. Derde prijzen kregen: Maarten V Mar- chines, van J. van Rijn, Bodegraven; Mar kies. V Napoleon, f.e. S. J. Visser. Rijnsater- woude; Leopold, V. Paul. van M. J. v. d. Weijde te Langeraar en Herman V. Victor, f.e. Gebr. Zwanenburg te Bodegraven. RECLAME. lede. tman tot het uitspreken van de feest- op Woensdag 5 Mei a.s. 's avonds 8 uur in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Toegangsprijs 10 cent. Werkloozen 5 cent. Kaarten verkrijgbaar in het Propaganda-Bureau. Breestraat 4, Leiden. 577 r Trapman wees op het bijzondere ka- 1 »srer van dezen verjaardag, nl. de eerste, - "bwez. Med.), Het 1 Mei-feest der SJ5.A.P. Kinderfeesten als inzet. Vandaag viert de S.D.A.P. over het ge heele land haar 1 Mei-feest. De Leidsche moderne arbeidersbeweging blijft daarbij niet achter en geeft aan haar festiviteiten een vorm, welke zoo lang zamerhand een traditie mag heeten. De met doeken en vlaggen versierde Groote Gehoorzaal herbergde hedenmorgen in twee groepen 1300 a 1400 kinderen van 813 jaar, die zich in optocht met muziek van Nieuw Leven van het Volksgebouw naar de Breestraat hadden begeven. Hier werden de kinderen welkom gehee- ten door den heer P. L. Hessing. die wees op het feestelijke karakter van dezen dag voor de arbeidersklasse en zeide. dat de ocfotendfeestelijkheden voor de jeugd zijn gereserveerd. Vanavond, zoo zeide spr., is het feest uitsluitend voor de groeten, dus dan behooren jullie in je bed te liggen! De verzorging van het eigenlijke pro gramma was toevertrouwd aan de plaatse lijke afdeeling der A.J.C.. die zich in dans en leekenspel dat vertrouwen volkomen waardig toonde. De jeugd vermaakte zich opperbest, voordl met de opvoering van het sprookje van den Gouden Zwaan, terwijl ook de kwistig rondgedeelde versnaperingen veel bijdroegen tot verhooging der feest vreugde. Een honderdtal personen het toegela ten maximum-aantal maakte in de morgenuren een propaganda fietstocht door de stad. Op de middag- en avondfeestviering tkpK&an wiji Maandag tejrug. EERSTE BLAD BINNENLAND. Een interview met dr. Colijn (6e Blad). Een bloemenhulde van de bevolking van Baarn aan Prinses Juliana (3e Blad). Nederland verloor beide enkelspelen op den eersten dag van den tenniswedstrijd tegen Zuid-Afrika (3e Blad). De kansen van Njord's Oude Vier voor dc Varsity (Sport, 4e Blad). BUITENLAND. Rede van Cot over den vrede (Buitenland, le Blad). De ondergang van de Espana (3e Blad). De autobus-staking in Londen begonnen. Tegen 22 Mei ook een mijn-staking? (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS I RATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 3 VAN HET DERDE BLAD. Voor onze omgeving mag op klarend, droog weer verwacht worden, met nog Noordelijke tot Oostelijke, zwakke tot matige winden. De temperatuur zal waarschijnlijk iets stijgen. BAKKERIJ UITGEBRAND. De nieuwe motorspuit in actie. Omstreeks kwart over zes gisteravond is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken boven den oven van de bak kerij van de R.K. Coöperatie „de Een dracht" aan de Korevaarstraat. Daar het vuur vlak onder de vloer van de eerste verdieping was ontstaan, en dus voldoende voedsel vond laaide het fel op en weldra sloegen de vlammen door het dak. De brandweer, die met de nieuwe motor spuit spoedig ter plaatse was, was de eer ste maal. dat deze nieuwe aanwinst dienst deed. niet erg fortuinlijk. Door het vele vuil. dat zich op den bodem van het Leven daal bevondt, geraakte de aanzuigbuis n.l. eenige malen verstopt, zoodat het eenigen tijd duurde voordat water kon worden ge geven. Niet zoodra functioneerde de spuit echter normaal door aansluiting op de waterleiding of het vuur werd van drie verschillende zijden met kracht aangepakt en binnen zeer korten tijd was gevaar voor uitbreiding voorkomen. Men had evenwel niet kunnen voorkomen, dat het boven den oven gelegen deel van de bakkerij totaal uitbrandde en de helft van het dak in stortte. Om instorting op een ongewenscht oogen'olik te voorkomen, werd ook het in tact gebleven deel van het dak naar be noden gehaald. Gelijkvloers kreeg de bakkerij veel scha de door water en vallend puin. Verzekering dekt de schade. Zooals gezegd werd het vuur van drie zijden tegelijkertijd aangepakt waartoe door drie perceelen slangen waren gelegd, waarbij nieuw materiaal werd gebruikt. De kwaliteit bleek zoo goed, dat in geen der drie huizen eenig lekwater te vinden was. De nablussching vorderde geruimen tijd, aangezien de vuurhaard moeilijk bereik baar was en bovendien een ovenmuur was gebarsten, waardoor het vuur een weg vond naar het dak van het aangren zende perceel Korte Raamsteeg 16. be woond door den groentenhandelaar W. V. Ook hier slaagde de brandweer er in de vlammen te dóoven. Van het perceel Korevaarstraat 15, be woond door P. v. d. M. sprongen eenige ruiten en werd h^t verfwerk geblakerd. De Commissaris van Politie leidde het blussch ingswerk LEIDSCHE BELASTING-OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 12.703,75 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens f. 678,43 aan den Gemeente-ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk na ontvangst ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden -ingeschreven.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1