ASTHMA BUITENLAND GRATIS ADÖZÖ LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 30 April 1937 Zesde Blad No. 23648 een dooi ukutfide 78ste Jaargang olbcfinjeeJÜe U BETAALT NIETS mèkrikfrK THIJS IJS EN DE BOOZE DOOI DE ALGEMEENE TOESTAND Duitsch-Italiaansche besprekingen. Gisteren is te Rome een officieel com- jnuniqué uitgegeven, waarin wordt mede gedeeld, dat de Duitsohe minister van buitenlandsche zaken von Neurath op uit- noodiging van de fascistische regeering op 3 Mei te Rome zal aankomen ter beant woording van het bezoek, dat de Italiaan- Efhe minister van buitenlandsche zaken, giaaf Ciano, het vorige najaar aan Berlijn heeft gebraoht. Von Neurath zal verschei dene dagen te Rome blijven. De Italiaansche bladen van gisteren pu- bliceeren verder een bericht, dat de Duit sche minister van oorlog eveneens in het begin van Mei te Rome zal aankomen. Dit bericht wordt in Duitsche kringen in de Italiaansche "hoofdstad tegengesproken, men zegt dat de datum voor het bezoek van von Blomberg nog niet is vastgesteld. De correspondent van de Times te Ber lijn verneemt verder, dat het thans wel zeker is, dat het bezoek van Mussolini aan Hitier te Berchtesgaden zal worden uitge steld töt einde Juli. Men beschouwt te Berlijn het bezoek van von Blomberg aan Rome als een antwoord op de reis van den FransChen minister van defensie, Daladier. naar Londen. DUITSCHLAND De strijd tegen de R.K. Kerk. De Weensche ,,Relchspost" publiceert den teKst van een vertrouwelijke instructie, wel ke door de leiding van de Duitsche rijks- jeugd is opgesteld en welke betrekking heeft op de methodes, die gevolgd moeten worden tot bestrijding van de katholieke organisa ties. In deze instructie wordt het opstellen van zoogenaamde „zwarte lijsten" aanbevolen, op grond waarvan in Duitschland aan ieder lid van de Katholieke Actie het bekleeden van invloedrijke betrekkingen in de politiek en den staat onmogelijk wordt gemaakt. De instructie stelt bovendien twee ver schillende opvoedingsmethodes voor. voor de leiders en voor de massa. De eersten moe ten een algemeene opvoeding ontvangen, terwijl daarentegen de massa de nationaal- soclalistische leer moet worden ingeprent met behulp van dwingende voorschriften en de uiterlijkheden van een allerprimitlefsten godsdienstcultus. FRANKRIJK DELBOS EN BLUM LEGGEN VERKLARINGEN AF. Vernieuwing der visscherij-vloot. Delbos heeft in de Kamercommissie voor buitenlandsche zaken een breedvoerige uit eenzetting gegeven van den diplomatieken toestand. Allereerst herinnerde hij aan de ontwikkeling der onderhandelingen ten eanzien van het sluiten van een Westelijk pact. Na een ontleding te hebben gegeven van de ulteenloopende standpunten, die tijdens deze besprekingen aan den dag zijn getreden, gaf hij een uiteenzetting van de redenen, die Frankrijk en Groot- Brittanje er toe gebracht hebben zonder langer uitstel hun betrekkingen tot België te bepalen. Hij verduidelijkte de strekking van de Fransch-Britsche verklaring van 24 April en prees zich gelukkig over de ont vangst, die dit initiatief heeft gevonden in de drie betrokken landen. De minister gaf vervolgens een gedetailleerde uiteen zetting van den toestand In Midden- en Oost-Europa na de talrijke gedachtenwis- selingen tusschen verschillende staatslie den. O.m. gaf hij verklaringen ten aanzien van het Italiaansch-Zuid Slavische ac- coord, de resultaten van de conferentie der Kleine Entente te Belgrado en de re cente besprekingen te Venetië en Boeka rest. Betreffende de gebeurtenissen ln Spanje herinnerde Delbos aan de resultaten, die verkregen zijn door het niet-inmengings- comité voor het in werking doen treden van de controle. Hij duidde de taak aan. die nog uitgevoerd moet worden, vooral ten aanzien van het terugroepen van de vrij willigers. Hij wees verder op het belang, dat de Fransche regeering hecht aan een regeling van deze kwestie. Na deze uiteenzettingen, die zeer gunstig ontvangen werden door de commissie, be antwoordde de minister vragen. In de Senaats-commissie voor financiën gaf Vincent Auriol een uiteenzetting, die aansloot bij die in de Kamer. Gisterochtend is de socialistische fractie van het parlement bijeengekomen om over verschillende vraagstukken te beraadsla gen. Sprekende over de ouderdoms-pen- sioenen zelde minister-president Blum, dat iedere nieuwe uitgave door nieuwe inkom sten moet worden gedekt, opdat het even wicht van de begrooting niet worde aange tast. Hij toonde verder, aan, dat de huidige toestand een erfenis is van de voorgaan de regeeringen en dat de huidige meerder heid een poging moet doen om tot een normaal evenwichtige begrooting terug te koeren. In overeenstemming met den mi nister van financiën wil spreker een nor male begrooting herstellen en men moet dus het budget niet overbelasten. Voor de oplossing van het probleem van bijstand aan oude arbeiders bestaan verschillende mogelijkheden: ofwel in beginsel een na tionale solidariteitskas te aanvaarden, of wel ter compensatie van de vergrooting van het crediet de inkomsten vermeerde ren eventueel door het nationaliseeren van de verzekeringskassen. Op deze wijze zou men evenwel buiten het programma van het volksfront gaan en' bestaat de moge lijkheid dat men stuit op den tegenstand tan een der meerderheidspartijen. Bij gebrek aan een algeheele hervor ming, zou de Kamer evenwel kunnen be sluiten tot een vermeerdering van het ouderdomspensioen in overeenstemming met de draagkracht van de begrooting. Minister-president Blum kondigde ver- dor aan, dat de regeering binnenkort een ontwerp zal indienen tot het in het leven roepen van kassen ter bestrijding van den nood in den landbouw. Dit ontwerp wordt op het oogenblik uitgewerkt door Monnet eu Auriol. De onderstaatssecretaris voor de koop vaardij heeft een wetsontwerp bij de Ka mer ingediend tot vernieuwing der kust en zeevisscherijvloot. De verjonging der Fransche visschersvloot is noodzakelijk wegens den ouderdom van de meeste der schepen, waardoor zij niet loonend geëx ploiteerd kunnen worden en ingeval van oorlog de marine van de onmisbare mede werking van hulpvaartuigen verstoken zou blijven Er is gebleken dat van de 394 trawlers van meer dan 100 ton, 244 meer dan de gebruikelijke twintig Jaar in ge bruik zijn. De regeering denkt de reede- rijen, welke niet ln staat zijn zelfstandig de kosten der vervanging te dragen, te steunen, door gebruik te maken van de credieten waarover zij beschikt voor het programma van werkzaamheden ter be strijding der werkloosheid. Subsidie zal worden verleend aan reeders en visschers, die voor elke twee ton verouderde scheeps- inhoud een ton nieuw doen bouwen. Het bedrag der subsidie zal afhangen van de tonnage van het te bouwen schip. ENGELAND Tusschentijdsche verkiezingen Chamber- Iain optimist Morgen staking van chauffeurs Australië bewapent. Bit tusschentijdsche verkiezingen te Bir mingham en Halybridge zijn de conserva tieve candidaten gekozen, al brokkelde de conservatieve meerderheid af. Daarentegen ging de zetel voor Wandsworth-Londen voor de conservatieven aan labour verloren. Minister Chamberlain heeft aan het iaarlijksche diner der bankiers een tafel- redevoering gehouden, waarin hi.i met name zeide: Indien wij slechts een middel zouden kunnen ontdekken om zekere vrees voor buitenlandsche agressie welk bijna univer seel is, en welke op niets degelijkers dan op de verbeelding kan berusten, weg te nemen, zouden de naties ter wereld de vredeswerkzaamheden kunnen hervatten en hun welvaart opbouwen in plaats van zich te wijden aan middelen om elkander te vernietigen. De Britsche regeerlng zal alles doen, wat in haar vermogen is. opdat deze dag zoo spoedig mogelijk komt. Chamberlain besloot: het komt mij voor; dat ondanks zekere nog dreigende wolken een zeer bepaalde ontspanning aan den internationalen horizon merk baar is. Onder voorzitterschap van Leggett. den rijksbemiddelaar, hebben de directie en de vertegenwoordigers van de „London Trans portboard" gisteren weer vier uur verga derd. De besprekingen zijn echter mislukt; zoo als aangekondigd was. zal de staking mor gen beginnen. In het Oosten van het land zullen ook duizenden busbestuurders en conducteurs in staking gaan, als aan hun verlangens niet wordt voldaan. De staking in de Zuid-Oostelijke graaf schappen heeft zich gisteren weer uitge breid en op een vergadering te Chelmsford waren afgevaardigden van chauffeursbon den uit Schotland. Yorkshire en Brighton aanwezig, die hun steun toezegden in geval de stakers officieel erkenning zouden ver krijgen van den bond. Een zouden dan in geheel Engeland ongeveer 80 000 aangeslo ten chauffeurs het weer neerleggen. De chauffeurs wilden een nationaal contract voor het geheele land. behalve Groot- Londen. herziening van de werkuren en de verzekering dat geen enkel slachtoffer zal vallen. De werk-commissie der Indische con- gres-partü heeft na een bijeenkomst van vier dagen een motie aangenomen waarin de benoeming der minderheids-ministeries in de provincies wordt afgekeurd. Naar men weet. is tijdens de gehouden besprekingen over de toekomstige plannen der partij verschil van meening gebleken tusschen Ghandi. die een politiek van voorzichtigheid aanraadt en den voorzitter van de congres-partij. Nehru, die een meer militante houding aanbeveelt. Thorby. de waarnemende minister van defensie van Australië, heeft enkele bij zonderheden medegedeeld omtrent de be wapeningspolitiek der regeering. In de drie jaren, eindigende Juni a.s.. heeft Australië 22.860.000 p st voor zijn bewapening uit gegeven, aldus de minister Het land heeft thans de beschikking over een gemoderniseerde vloot, een sterkere weermacht, een groot aantal vliegtuigen van de eerste linie en een aantal nieuwe munitiefabrieken. De bovengenoemde uit gaven waren noodig. gezien de wijziging van de militaire verhoudingen in de wereld. Sedert het aan het bewind komen van de tegenwoordige regeering is de vloot sterk uitgebreid en zij beschikt thans over drie moderne kruisers de ..Sydney", de ..Can- bera" en de „Australia". Het marineper soneel is sedert 1931 gestegen van 3167 tot 4290 officieren en manschappen. Wat het landleger betreft ls het staande leger ver meerderd van 1550 tot 2300 man en de militie van 27.000 tot 35-000 man. Het per soneel van de luchtmacht is verdubbeld en bedraagt thans 2000 man „De toeneming van de kracht onzer vloot is van primair be'ang voor de verdediging van Australië en het geheele Britsche Rlik" aldus vervolgde Thorby zijn uiteenzettin gen. Op de komende Imperial Conference" zal het v'.ootvraazstuk' ter sprake worden gebracht Var. groot belang is de beant woording van de vraag met welk tyne sche pen de Australische vloot zal worden uit gebreid en ol zii een kruiser-eskader met kanonneerbooten of een v— -"kader (dus met- tornedobootiag»rs) zal zijn. Voor het komende jaar aldus besloot de minister zijn uiteenzetting bestaan plannen voor het aanleggen van een reeks luchtbases op trateglsch belangrijke punten van de kust Ook zal eengrooter bedrag worden uitgetro'-'- voor de kustverdedi ging. OOSTENRIJK Guido Schmidt over Venetie. Minister Schmidt heeft in de commissie van buitenlandsche zaken van den Bonds dag een uiteenzetting gegeven van het on derhoud te Venetic Ondanks de omzichtigheid, waarmede 't communiqué over deze vertrouwelijke zit ting is opgesteld, blijkt er duidelijk uit. dal Guido Schmidt, hoewel hij den wil van Oostenrijk bevestigde om trouw te blijven aan de Italiaansche vriendschap en de be palingen van de Oostenrijksche-Duitsche overeenkomst van 11 Juli 1936. eveneens heeft gewezen op de zorg der Oostenrijk- srhe regeering de goede betrekkingen met alle mogendheden en met name van de buurstaten te ontwikkelen en nauwer aan te halen. Schmidt zette zelfs uiteen, dat juist en het terrein der buitenlandsche po litiek Oostenrijk zich vooral bedacht zou bctoonen op hetgeen zijn oecono- mische positie zou kunnen versterken en de oeconomische cn eultureelc be trekkingen met het buitenland zou kunnen begunstigen. Schmidt herhaalde de woorden van Schussnigg. dat Oostenrijk een Oostenrijk- sche politiek voert overeenkomstig zijn eigen belangen en voor het oogenblik en voor de toekomst de vormen van ieder soort blok van de hand wijst. Indien men dus goed begrijpt aldus Havas zijn het deze gezaghebbende ver klaringen en realistische overwegingen van het economisch belang, welke de buiten landsche jMlitiek van Oostenrijk bepalen en geen kwesties van „ras of ideologie". De commissie keurde met applaus de verklaringen van Schmidt goed. De bur gemeester van Weenen, Schmitz. wees er nadrukkelijk op, dat de commissie volledig accoord gaat met de verklaringen van den staatssecretaris. JAPAN. Ter stembus. Het Japansche volk toont voor de algemeene verkiezingen, welke heden worden gehouden, bijzonder weinig belangstelling, hetgeen voornamelijk een gevolg is van het feit, dat de strijd, die wordt gevoerd tusschen het bu reaucratische kabinet en de politieke partijen, loch niet door de stemming beïnvloed wordt. Men verwacht, dat een ongekend gToot aantal kiezers niet aan de ver kiezingen zal deelnemen. In politieke kringen rekent men er op, dat de beide grocte partijen, Minseito en Seiyoekai, haar absolute meerderheid zul len handhaven De partijen zijn, aldus wordt verklaard, besloten openlijk strijd tegen de regeering *te voeren. De minister vah binnenlandsche zaken verklaarde, dat de regeering verwacht, dat de nieuwe rijksdag zal inzien, wat de ware toestand van Japan is en in nationale eensgezindheid aan de vernieuwing van den staat zal medewerken In politieke kringen aoht men het in- tusschen twijfelachtig, of het kabinet Hayasji voldoenden invloed heeft, om bij een eventueele tweede ontbinding van den rijksdag een keizerlijk decreet, tot wijziging van de kieswet te verkrijgen. POLEN Illegale Duitsche organisatie. In de nabijheid van Bydgoszcz is een nieuwe illegale Duitsche organisatie ont dekt, „Liga van Duitsche nationaal-socia- listische arbeiders" genaamd. Een twintigtal arbeiders werd gearres teerd. Nadere bijzonderheden omtrent het onderzoek worden geheim gehouden. Directeur International Laboratories Ltd. P^uizcnden asthmalijdcrs hebben in de Adozo tablet- L-^ ten een krachtig bestrijdingsmiddel gevonden. Adozo geeft inderdaad onmiddellijk verlichting, zelfs bij ernstige aanvallen De geneesmiddelen, die in deze tabletten zijn verwerkt, zijn tevens een bescherming tegen een hevige aanval. Om alle asthmalijders in de gelegenheid te stellen de proef te nemen, bicden wij U geheel gratis een doos Adozo tabletten aan. Het gaat hier niet om een een voudig monster, maar om een origineelc doos, die bij alle apotheken en drogisten verkocht wordt voor f. 1.00. Wij wenschen dat iedereen een proef neemt en zelf ondervindt, dat wij gelijk hebben. Vul nevenstaande bon in en stuur hem zonder er een cent bij te voegen aan het opgegeven adres. Tabletten tegen asthma. Onmiddellijk verlichting. Verkrijgbaar bij alle apotheken en drogisten. 9 tabletten f. 1.00 27 tabletten f. 2.S0 DEZE BON HEEFT J) A EEN WAARDE VAN V I? i Stuur mij geheel gratis en zonder I eenige verplichting een origineele I doos Adozo tabletten ter waarde van I f. 1.00. Naam Adres Mijn apotheek-drogist is 484 Opsturen aan BOROMAG, Keizers gracht, 6, Amsterdam C. 5; (Ingez. Med.) VEREENIGDE STATEN De neutraliteitswet. Zoowel Huis van Afgevaardigden als Senaat hebben thans in onderling over leg de neutraliteitswt aangenomen. Morgen zal deze reeds in werking tre den. De wet kan als volgt worden samengevat: le. De president kan den staat van inter nationalen- of burgeroorlog uitroepen. 2e. Vanaf dit oogenblik is de uitvoer van wapenen en munitie ên 't vervoer op Ame- rikaansche schepen' verboden. Finahcieele transacties met de oorlogvoerende regeerin gen en leeningen aan de oorlogvoerenden zijn eveneens verboden. Amerikaansche koopvaardijschepen, welke goederen vervoe ren, bestemd voor de oorlogvoerenden, mo gen niet bewapend zijn. 3e. De president kan aan Amerikaansche schepen verbieden zekere goederen naar de oorlogvoerenden te vervoeren, kan gelasten, dat de eigendomsrechten op goederen, wel ke voor oorlogvoerenden bestemd zijn, over gaan op niet-Amerikanen. alvorens de goe deren Amerika verlaten en kan de onder zeeërs en gewapende koopvaardijschepen van oorlogvoerenden den toegang tot de Amerikaansche wateren verbieden. VOOR ZATERDAG 1 MEI. Hilversum I. 1875 M. KRO-uitzending; 4,00—5,00: HIRO 8,00—9,15 en 10,00: Gramofoonmuziek 11,30: Godsdienstig half uur 1200: Berichten 12,15: De K.R.O. Melcdisten m.m.v. solist 1,00: Gram. muziek en postduivenberichten I,15: KRO-orkest 2,00: Voor de rijpere jeugd 2,30: Vervolg KRO-orkest 3.00: Kinderuur 4.00: Het 20-jarig bestaan van den Centr. Bend van Werkmeesters en ander opzichthoudend Personeel 5,00: De KRO-Melodisten en solist 5,30Gram. muziek 5.45: De KRO-Nachtegaaltjes 6,15: Gramofoonmuziek 6,20: Journalis tiek weekoverzicht 6,45: Gramofoon muziek 7,00: Berichten 7,15: „Maria en de Meimaand", causerie 7,35: Actu- eele aetherflitsen 800: Berichten A.N.P. Mededeelingen 8,15: Overpeinzing met muzikale omlijsting 8,35: Declamatie 8,55: Het KRO-orkest 9,25: Inleiding volgende uitzending 9,45: Opera-uitzen ding 11,00: Sportreportage 11,30 12,00: Gramofoonmuziek Hilversum II. 301 M. VARA-uitzending; 10,0010,20 v.m.: VPRO 8,00: Opening van het 1 Mei-programma m.m.v. sprekers, koor en orkest 10,00: Morgenwijding 10,20: Declamatie 10,40: Orgelspel II,00: Vervolg declamatie 11,20: Voor de vrouw 12,00: Gramofoonmziek 12,45: VARA-koor „Cantecliser" m.m.v. solist 1,00: „De Mei in het Plan", causerie 120: Cello en orgel 1,452,00: Vervolg koor concert 2,15: „De Krekeltjes" en ,,De Roodborstjes" 2,30: Hobo en piano 240: Voor de kinderen 3,00: Vervolg concert 3,10: Vervolg kinderkoorconcert 3,30: Gram muziek 4,00: Voor de jonge mensch 5,00: VARA-grootorkest 6,00: Declamatie 6,15: VARA-koor „Can tecleer" 6.30: „Onveranderlijke leuze", toespraak 6.50: Vervolg concert 7.05: De Ramblers 7.30: Vocaal ensemble 8.00: Herh. SOS-berichten 8.03: Berich ten ANP 8.10: VARA-orkest. 8.30: Radiotooneel 9.30: Vervolg orkestcon cert 9.55: Berichten ANP 10.00: Mei- weide", toespraak 10.20: „Musica, m.m.v. soliste 11.00: Sluiting 1 Mei-programma 11.1012.00: Solistenconcert. Droitwich 1500 M. 10.05: Voor de Vrouw 10.20: Orgelspel 10.50: BBC-Northem orkest m.m.v. soliste 11.50: BBC-Dans- orkest 12.20: Commodore Grand-orkest 12.35: Sportnieuws 12.50: Vervolg concert 1.20: Het Dulay-kwintet 2.05: Sportreportage 4.05: Sportnieuws 4.20: Sportreportage 4.35: Tennlsreportage 5.20Berichten 5.35: Sportnieuws 5,50: Welsch intermezzo 6.05: BBC-orkest UIT HET VERRE OOSTEN Weer een incident. Uit Hsinking wordt vernomen, dat Za terdag j.l. de dochter van den consul van Mandsjoekwo te Glagoveschensk door de sovjet-Russische politie werd gearresteerd, toen zij zich met een employé van het consulaat naar het postkantoor begaf. Het jonge meisje werd korten tijd later vrij gelaten, doch de ambtenaar van het con sulaat wordt nog in hechtenis gehouden. De commissaris voor buitenlandsche za ken van Mandsjoekwo heeft te Charbin bij den sovjet-Russischen consul-generaal krachtig geprotesteerd. Hij heeft geëischt dat ten eerste de consulaire ambtenaar onmiddellijk wordt vrijgelaten, ten tweede de schuldige politiebeambten worden ge straft en ten derde de formeele garantie, dat dergelijke incidenten zich niet zullen herhalen. m.m.v. solist 6.50: Cabaret 7.20: Revue, programma 8.20: Berichten 8.40: Gramofoonmuziek 9.05: Orgelspel 9.35: Viool en cembalo 10.00: Declamatie 10.20: Jack Jackson's Band 10.50: Berichten 11.0011.20: Vervolg dans muziek. Radio Paris 1648 M. 6.10 en 7.20: Gra mofoonmuziek 1120: Parijsch Kamer orkest en zang 2.20: Gramofoonmuziek 4.50: Pascal-dansoricest 7.35: Zang 7.50: Nationaa orkest 9.50: Gramoioon- muziek 10.2012.20: J. Boulllon-dans- orkest. Keulen 456 M. Zie Deutschlandsender. Brussel 322 en 484 M. 322 M. 11.20: Gramofoonpl. 11.50: Klelnorkest 12.30: Salonorkest 12.50: Gramofoonmuziek I.20: Zang 1.35: Gramofoonpl. 1.50: Zang 2.20: dito 2.35A. Felleman's orkest 3.20: Zang 3.35: Gramofoon muziek 4.20: Kleinorkest 5.50: Gra mofoonmuziek 6.20: dito 7.20: Om roeporkest en soliste 8.05: Radiotooneel 8.35: Omroepsymphonieorkest 9.30: Cabaret 10,20: Gramofoonmuziek 10.3511.20: Omroepdansorkest 484 M. II.20: Gramofoonmuziek 11.50: Salon- oijkest 12.30: Kleinorkest 12.50: Gra mofoonmuziek 1.40: A. Felleman's orkest 2.20: Gramofoonmuziek 3.35: dito 4.20: Salonorkest 5.20: Kleinorkest 6.35: Gramofoonmuziek 7.20: Sympho- nieconcert 8.05: Zang 8.35: Radiotoo neel 9.30: Omroepdansorkest 10.20— 11.20: Gramofóonmuzlek. Deutschlandsender. 1571 M. 7,20: Het Münchener Omroeporkest (Van 8.10 8.20 Reportage) 9.10: Berichten 9.20: Reportage 10.20: Het Berlijnsche Om- roepklelnorkest 11.20—1.20: Het Omroep- Amusements-orkest en Mandoline-orkest. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Zaterdag 1 Mei. le programma: lederen dag van 824 uur: AVRO, VARA, enz. 2e programma: lederen dgg van 824 uur: KRO. NCRV enz 3e programma: 8 00: Keulen of diversen 10.05: Londen Reg 11.35: Parijs Radio 12.20: Brussel VI. olm. 13.40: Brussel Fr 15.20Keulen of diversen 17.20: Londen Reg. 18.20: Brussel VI. 18.50: Londen Reg. 19.20: diversen 19.50: Weenen of diversen 21.20: Brussel VI. 21.30: Brussel Fr 21.50: Weenen of diversen 22 50: Parijs Radio. 4e progTamma: 8.00: Brussel VI. 9.20: diversen 9.35: Droitwich 12.20: Lon den Reg 16.20: Droitwich 17,20: diversen 17.50: Parijs Radio 18.05: Droitwich 22.05: Londen Reg. 22 20: Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. 25. Zoo viel de Dooi dus, met eeft schreeuw, in een brij van regen en van sneeuw; allen hielpen mee, zoo goed als zij maar kon den. zoodat hij al spoedig stijf was vastgebonden. Het regende plots nergens meer; 'tbegon, heel zacht, te vriezen weer; 'twas goed, dat zij hem nu te pakken kregen, want door zóó'n dooi en zóóveel regen, had haast de heele wereld kunnen overstroomen en onder water kunnen kenien! Maar Thijsje's plan gelukte mooi, en vast gebonden was de bonze Dooi; de Eskimo's be' aakten hem wel, beiden: zij stonden teder aan een zijde „Kom kom, kom kom", sprak nu oom Br jm; „hij zal niet wéér ont vlieden! Ik zou. als tree f hem wel wat levertraan aanbieden, maar 'tis een rare vent, en hij heeft mij bekend, dat, hij 'tniet lust hij vindt het vies. Maar Hagewit. die zoo hard blies, heeft twel verdiend; dus neem een slok. mijn waarde vriend1" Hier was hij aan een goed adres; want Hagewit nam wel een slok of zes, van 't waardevolle drankje hij zei van harte: „Dank je.'"

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 19