Waar de Vrouw belang in stelt d§> De moderne sjaal Origineele Bakvischkleeding LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 29 April 1937 Derde Blad No. 23(47 Een vrouw van morgen VOOR BETERE AARDAPPELEN VAN DER VLIST 78sie Jaargang Dr. Magda de Spur in ons land. Voor lente en zomer hebben we weer ruime keuze! Haar karakteristiek van de Hollandsche vrouw. bij VLASVELD We kunnen ze op verschillende manieren drapeeren Kroningsfeesten en de Mode Een uienoodiging van den Ned. Bond van vrouwen, werkzaam in bedrijf en beroep, die tezamen met de Ned. Vereeniging voor vrouweribelangen en gelijk Staatsburger schap een lezing in de Amsterdamsche Vrouwenclub had georganiseerd, bracht mij naar de hoofdstad. Niet zoozeer om de gewichtigheid van die twee lange namen; vooral om den naam en het portret van de spreekster; dr. Magda de Spur-Felto- ron.vi uit Boedapest. VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld OUDE /IhGEL 120 tsu 7") DOEZO/TÜQOT 22 ZONDAG; Russische eieren, Ossenhaas, aardappelpuree, worteltjes, doperwten, Rijnwijnvla. MAANDAG: Vermicellisoep, runderrollade, gedroogde appelen, aardappelen, cho coladepudding, vanillesaus. DINSDAG: Haché, rijst, kropsla, broodscho tel met rozijnen. WOENSDAG: Gehakt, gestoofde sla. aard appelen, abrlkozenpudding, vanillesaus DONDERDAG: Ham, witte boonen, zure saus, dunsel, trommelkoek. VRIJDAG: Witte boonensoep, Brusselsch lof, gekookte eieren, aardappelen, ge welde boter, vruchten. ZATERDAG: Varkenskarbonaden, spercie- boonen uit de bus, aardappelen, ra barber. RECEPTEN. Ook zü reist met een groote bagage van gewichtigheid: doctor in de Hongaarsche geschiedenis in de algemeene geschiedenis der middeleeuwen, in de diplomatiek en de heraldiek, presidente van de Soropti- mistenclub te Boedapest, vice-presidente van de Hongaarsche vereeniging van vrou wen met academische opleiding, voorzitster van het uitvoerend comité van de Inter nationale Vrouwenweek te Boedapest, enz. enz. Dr. Magda de Spur stamt uit een ge slacht van grondbezitters; haar grootvader sprak niet minder dan 12 talen, haar va der was een fijnzinnig kunstkenner, die Chineesch ivoor en porcelein in Europa importeerde. Ze studeerde o.a. aan de Sor- bonne te Parijs en aan de Universiteit te Rome en promoveerde te Boedapest „sum ma cum laude". En nudr. de Spur zélf, ontdaan van haar bagage: een charmant, temperament vol, gewiekst, maar bovenal lieftallig per soontje: geen „blauwkous", zooals we ons misschien nog wel eens dergelijke, zwaar met praedicten beladen vrouwen voorstel len: overigens zéér ten onrechte in 1937! Ze is dus natuurlijk gesoigneerd van haar goudblonde permanent tot de spitsen harer zwarte suèae schoentjes, elegant gekleed in een zwart-fluweelen japon met zeer wijde mouwen en eenvou dige goudversiering. Maar wat vooral op valt is de echt vrouwelijke glans van haar wezen: een vrouw, die wel een groot in tellect bezit, maar bovenal hart heeft; een vtouw, die waarschijnlijk beter dan een van ons de internationale politiek kent, maar er zich niet in verwart, die boven de partijen uit de handen van andere vrouwen grijpen en vasthouden wil. Dat zag ik. luisterend naar haar lezing en vooral later, in een persoonlijk gesprek, dat ik met haar had. langzaam naar vo ren komen als de kern van deze merk waardige persoonlijkheid. Een sterk moe derinstinct, een onweerstaanbare drang om te helpen, een bewust, bijna kinderlijk naief negeeren van alles, wat ons ver deelt, wat er onder ons leeft aan haat en wanbegrip, aan klassen- en rassenstrijd. Enkele punten uit dr. de Spur's rede wil ik u, in vogelvlucht, laten zien. De vrouw van heden zoo zegt zij, strijdt niet, als vóór 50 jaar op de barri cade om haar rechten; ze is zich hare capaciteiten bewust geworden, ze weet, dat de tijd zal komen, dat men haar bij den opbouw der maatschappij niet missen kan Alle kwaliteiten der vrouw komen voort uit één kern: haar geestelijk moederschap, haar drang tot zorgen voor de gemeen schap. Door dit sterke ideaal, dat in alle vrouwen leelt, wordt zij practiseh, flink, vasthoudend en toch soepel in het na streven van haar doel. Door de eeuwen heen was de vrouw de opbouwster van het huis, de schakel tus- chen godheid en aarde, de ware levens kar,stenares. Onder de matriarchaten die staats vormen, waarbij de vrouw de leiding had - werden de eerste steenen huizen ge bouwd, de eerste kleederen genaaid, ont stond de cultuur van bloemen. De groote sociale tendenz, die zich m onzen tijd baanbreekt, wortelt in dit gees telijk moederschap. Juist in de 20ste eeuw vindt dus de vrouw de grootste mogelijk heden tot ontplooiing. De tijden regeeren ?n onzen tijd zegt: de eeuw van de vrouw is gekomen. Over de geheele wereld is een tendenz melkbaar, de vrouw van de arbeidsmarkt '«dg te dringen, doch daartegenover sloot de gedachte, die zich thans overal "aanbreekt, dat de vrouwen van de geheele Zorgzame moeders zitten in dit seizoen wel eens even met de handen in 't haar ais het er om gaat, aardige en practische japonnetjes voor de jeugdige dochterkens te maken. Ja, zelf maken is wel het beste, want de meisjes groeien nog zoo snel, heel vaak zijn ze 't volgende jaar weer eenige cen timeters langer geworden. En dan kan men met een bveeden zoom bereiken, dat zoo'n jurkje tóch nog een jaartje meekan en dus de droom van de Jongedame flink véél in de kast te hebben verwe zenlijkt wordt. Met het oog hierop, en ook vooral om in de sfeer van het jonge meisje te blijven, mogen de jurken niet te mo dieus of te exclusief zijn: eenvoud geeft nog altijd aan bakvischkleeding de ware charme! De keus is overigens, in 1937, niet al te moeilijk. De huidige mode. keurig, frisch, slank en pretentieloos is voor haar als ge knipt! We laten u hier een viertal origineele costuumpjes zien, niet al te ingewikkeld en dus gemakkelijk, door moeder, eventueel met de hulp van de huisnaaister, te ver vaardigen. Van links naar rechts ziet u dus: 1. Sportcostuumpje van beide met rood geruite wollen stof. met effen beige jasje. 2. Aardige schooljurk van Schotsche ruit, schuin geknipt, strikjes en kraagje van wit piqué. 3 Mantelpakje voor koelere dagen van roode wollen stof, kraagje en zak- klepjes van donkerblauw fluweel metroode stiksels, bijpassend, zeer modern mutsje. 4. Namiddagjaponnetje, dat ook voor eenvoudige avondfuifjes geschikt is. Ge maakt van crêpe naturel. Versiering van helblauw zijden koord aan mouwen, cein tuur, zakken ei hals. wereld solidair moeten zijn, willen ze ooit haar grootsche taak aan de menschheid vervullen. Die solidaiireit is een moeilijk probleem, verdeeld als wij zijn in politieke groepjes. Doch er is een gebied, waarop alle vrou wen elkaar kunnen vinden. Dat gebied ligt daar, waar zij gelukkig kunnen maken. Dr. de Spur heeft veel gereisd en kan dus veel verhalen. Ze bestudeerde de lan den met geheel geëmancipeerd vrouwen dom België, Nederland. Engeland. Scan dinavië de half geëmancipeerde, Frank rijk, Hongarije, Polen, Balkanstaten en tenslotte de landen onder dictatuur: Duitschland, Italië, Turkije. Vooral over deze nieuwe staten vertelt ze merkwaar dige dingen: zoo over de Turksche vrouw, plotseiing door Kemal Ataturk gebombar deerd tot de totaal gelijke van den man, volledig geëmancipeerd, werkend in alle beroepen, in alle hooge functies en nu na een internationaal congres, waarbij de dictator de „nieuwe vrouw" aan de wereld presenteerde.... plotseling, door de ophef fing van haar organisatie afgesloten van het internationale vrouwendom. De Italiaansche: vóór den oorlog een individualiste in hart en nieren, een weinig onrijp, opgaand in eigen kringetje; thans door Mussolini gegrepen in haar teere punt. haar moederhart en hard werkend op sociaal gebied. Zwoegend aan den haar voorgestelden grooten plicht; te zorgen voor alle Italianen. Wars van alle politiek, doch met zeer goed begrip voor interna tionalisme. Tenslotte Duitschland: een moeilijk pro bleem. De Duitsche vrouw is tot in de perfectie georganiseerd; ieder kent de Duitsche Frauenwerke, waarbij 200 mil- lioen vrouwen betrokken zijn: een staat in den staat met slechts den Führer boven zich. Natuurlijk zijn deze vrouwen niet vrij en toch ze willen, zegt dr. de Spur, inter nationaal contact. Op een vrouwencongres 'e Hamburg waren 51 naties vertegenwoor digd en 35000 gasten, w.o. vele Joodsche vrouwen. Men heeft daar den vredeswil der vrouwen diep gevoeld. De vrede is voor de vrouw geen pro bleem: wij allen willen, vrouw voor vrouw, alles doen wat ze kunnen om oorlog te voorkomen. We hebben slechts ons min derwaardigheidsgevoel af te leggen, ons bewust te worden van onze macht. Wij vertegenwoordigen de helft van de mc i-ch heid, dat moeten we vasthouden. Als de oorlog eenmaal is uitgebroken, kunnen de vrouwen practiseh niets meer doen. Laat ons thans werken, zoolang het dag is! Glashelder is het betoog van deze kleine, blonde vrouw; eenvoudig zooals groote ge dachten altijd zijn. 't Is blijkbaar toch te simpel voor het auditorium, dat in politiek verward zit. Want de lezing ontaardt helaas in een on vruchtbaar geharrewar, waarin enkele da mes, propvol hatelijkheden tegenover be paalde politieke stroomingen, mevr. de Spur scherp aanvallen, haar onpartijdig'- heid in twijfel trekken. Maar ze weert zich dapper en wat er gezegd wordt, vermag niet de zon van dit stralende optimisme te verduisteren. 't Is allemaal ook al zéér onbelangrijk: 't geharrewar bedoel ik. 't Werpt alleen even een schel licht op het feit, dat een ruim, moederlijk type als dr. Magda de Spur eigenlijk nog voluit „de vrouw van morgen" is. 't Zal nog wei een poosje du ren. eer wij, over de heele linie, dat on waardig gehakketak opzij zetten en onze vrouwenkrachten onze gemoedskrachten inschakelen. Als ik het juist zie, dan is dr. Magda de Spur een profetes van dit principe: de vrouw leere haar hartklacht kennen en ontplooie die boven al het ander, tot heil van de menschheid. Na de lezing blijf ik een poosje met dr. de Spur napraten. „Vindt u het prettig hier in Nederland?" „Zeer prettig. Ik heb genoten op het congres van den Nationalen Vrouwenraad in Utrecht. Dc burgemeester heette ons welkom, de stad was geïllumineerd ter eere der vrouwen,.... wirklich sehr nett! U beseft niet, welk een voorrechten u hebt!" „Sommge van ons beseffen het wel. Wat is als cosmopolite uw indruk van de Hollandsche vrouw?" „Een zeer gunstige. Zij is beschaafd, zeer betrouwbaar, goed en liefdevol, en daarbij arbeidszaam in hooge mate. Of zij ook in staat zal zijn, offers te brengen voor de gemeenschap. ik weet het niet. Dat zal ze moeten be wijzen, als de tijd daar is." En in aansluiting hiermee spreken we nog wat verder over Hollandschen vrij heidszin. Holland, een volk van individua listen, van sektetjes en partijtjes, van in gezonden stukkenschrijvers, maar ook van martelaren, als het om de hoogste waar den gaat. „Ein merkwürdiges Volk! „Ihr muszt immer theologisieren Tenslotte vertelt mevrouw de Spur nog in enthousiaste bewoordingen over de in ternationale Vrouwenweek te Boedapest, te Russische eieren (4 personen). Benoodigd: 4 eieren, mayonnaise, l'/eons garnalen. 1 krop sla. De eieren 10 minuten koken, afspoelen, pellen en halveeren (met een draad i De eieren op de .schotel leggen, bedekken met mayonnaise. De garnalen er in een rand om heen leggen en de schotel garneeren met wat mooie blaadjes sla. Rijnwijnvla (6 personen). Benoodigd: 6 eieren, sap van 3 citroe nen, 3 d.L. Rijnwijn, 100 gr. basterdsuiker. 3 geheele eieren met 3 eierdooiers en de suiker kloppen tot de massa schuimig en dik is. Het sap en de wijn toevoegen en de massa onder voortdurend kloppen op een kleine gaspit laten binden, (vooral niet koken I. Als de vla bekoeld is, overdoen in een glazen schaal, garneeren met de rest van het eiwit, dat met wat poedersuiker is stijfgeklopt en er biscuits of vanille wafeltjes bijgeven. Deze vla moet men maken in een gave geëmailleerde pan en voor het kloppen een goed vertinde garde of zilveren vork gebruiken. Abrikozenpudding (4 pers.) Benoodigd: l'/i ons gedroogde abriko zen, 3V: d.L. water, 125 gr. suiker, 16 gr. gelatine. De abrikozen wasschen. weeken en goed gaar koken. De in koud water geweekte gelatine er in oplossen en de massa zeven door een haren zeef. De suiker toevoegen en als de pudding stijf begint te worden, overdoen ln een omgespoelde pudding vorm. Voor het keeren even in kokend water houden. Vanillesaus of geslagen room er bijgeven. Gemberbolus. Voor een ijzeren pannetje van plm. 16 C.M. middenlijn. Benoodigd: Voor het deeg 250 gr. bloem, plm. 1 d.L. melk, 1 ei, 15 gr. gist, 60 gr. boter, 5 gr. zout. Voor het vulsel: 125 gr. boter, 4 lepels fijngesneden gember met veel gemberstroop. Voor het vulsel de boter smelten, de kleingesneden gember en de stroop van het vuur er mee vermengen. Van bloem, melk, ei, gesmolten boter, zout en gist een dik gistbeslag maken en dit plm. 1 uur laten rijzen. Daarna op een met bloem bestoven tafel uitrollen tot een dikte van 'Is c.M. Hiervan reepen snijden van 2 c.M. breedte. De helft vah de ree- pen slakkenhuisvormig in het beboterde pannetje leggen. De helft van het vulsel er over verdeelen. De andere reepen er als tweede laag netjes opleggen, zoodat men den goeden vorm krijgt De rest van het vulsel tusschen en over de reepen heen gieten. De koek nog 1 uur laten rijzen en in een heete oveiy in plm. 1 uur gaar bakken. Voorzichtig aan alle kanten los maken, en uit de pan laten glijden. VEGETARISCHE MENU'S. Selderijsoep, Spiegeleieren, Gebakken Aardappelen, Spinazie, Beschuit met bessensap. Bruine boonen. Uiensaus, Aardappelen, Kropsla, Wentelteefjes. Hardgekookte eieren met mayonnaise en radijs. Bloemkoolschotel met aardap pelpurée, Rabarbercompóte. Zuringsoep, Gestoofde sla, Aardappelen, Botersaus, Broodschotel met gember. RECEPTEN. Zuringsoep. Benoodigd: I handvol zuring, 1 L. wa ter, zout, 50 gr. boter, 40 gr. bloem. De zuring uitzoeken, wasschen en in 10 gr. boter smoren gedurende 10 minuten. Het water toevoegen en gaar laten koken (10 minuten). Alles door een haren zeef zeven en met boter en bloem een gebon den soep maken. Gebakken stukjes brood als vulsel erbij geven. Rabarbercompóte. Benoodigd: 1 bos rabarber, plm. 2 L. water, plm. 200 gr. suiker, en sago. De rabarber schoonmaken mooie roode steelen niet schillen en in stuk jes snijden van plm. 4 c.M. Het water met de suiker aan de kook houden. Na plm. 10 minuten probeeren met een zilveren vork of de stukjes rabarber zacht zijn. Deze nu voorzichtig uit het vocht schep pen in een compöteschaal. Het sap binden met sago en over de stukjes rabarber heen schenken. ALLEEN «7 HAARLEMMERSTRAAT 17 - TELEF. 315. (Ingez. Med.) De mode van de eenigszins „mannelijk", althans zeer strak en eenvoudig gevormde mantels en costuums brengt als vanzelf de sjaal op den voorgrond: onmisbare acces soire voor het verzachten der al te strenge lijn, prachtig fleurig kleurendctail in een stemmig geheel. Zéér modern zijn de sjaals van zijden crêpe, versierd met franje, hetzij effen, hetzij bedrukt en dan liefst met de meest onverwachte motieven: cijfers, poppetjes enz. enz. De mode-1937 brengt alle mogelijke ma nieren om die fleurige sjaals te dragen, onder onze aandacht. Onze teekening laat u er enkele zien: zoekt u zelf maar uit, welke u 't beste bevalt! houden van 5 tot 12 Augustus. „Wij willen solidariteit in practischen vorm. Het vo rige jaar kwamen te Boedapest 500 vrou wen bijeen uit alle landen ter wereld, wel licht komen er dit keer duizend. We pra ten met elkander, we trachten elkaar te begrijpen, te helpen, lief te hebben. Vele vrouwen, die elkaar daar onmoet hebben, blijven correspondeeren, worden vrienden voor het leven. „Een congres?" „O neen, juist géén congres. Geen lange redevoeringen. We wandelen, maken ex cursies. vertellen elkaar van ons werk en we laten u heel veel zien van ons mooie land! U komt toch ook?" En dr. de Spui drill:', me de hand met de bemoedigende woorden: „Auf wieder- sehn in Budapest!" R. DE RUITER—V. 4. FEER. In Engeland is alles doordrenkt van vreugdevolle kroningsverwachting. Natuur lijk wordt dit wel een beetje overdreven, zooals 't gewoonlijk gaat. vooral door de modehuizen, die kroningskleuren en -stof fen lanceeren. Sommige elegante vrouwen rusten niet, voor ze zich een japonnetje hebben laten maken van kroningszijde, afwisselend be drukt met kroontjes en het jaartal 1937, anderen dragen zijden of shantung front,jes. geborduurd met motieven van roos, distel en klaver. De meer speciaal huiselijke dames maken kleedjes in de kronings-kleuren, bijv. in beige met roode en blauwe randen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9