ELTAX-BUS 10 Ritten 0.75 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 29 April 1937 HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. Vereenigde Vergadering. In de gisteren alhier gehouden Vereenig- de Vergadering van het Hoogheemraad schap van Rijnland werd mededeellng ge daan van de goedkeuring der begrooting voor 1937 en van het besluit om t. z. t. een geldleening van f. 125.000 aan te gaan. Uit een opgaal omtrent het bemalingsfonds bleek, dat dit aan het eind van het dienst jaar 1936 bestond uit een inschrijving 3 pet. Grootboek f. 168.400 nominaal VERGADERING DER N.S.B. Rede van den heer W. O. A. Koster. Voor de afdeellng Leiden der N.S.B. heeft gisteravond in de groote zaal van „den Burcht" de heer W. O. A. Koster uit Gelder- malsen, candidaat voor de a.s. Kamerver kiezingen een redevoering gehouden. De goedbezochte bijeenkomst de zaal was bijna voor driekwart gevuld werd geleid door den kringleider, die een kort inleidend woord sprak en daarna den heer uiuuiuwr i.ioo.auu nominaal. h Na het verslag der Commissie tot onder- 1 N*de verSgen aldus spr., met ras- zoek van de geloofsbrieven werden toege laten als hoofdingeland N. Zandbergen Wzn. te Oegstgeest, J. Kempenaar te Langeraar en J. K van der Maas te Bent huizen: als hoofdingeland-plaatsvervanger G. P. Vreeburg te Haarlemmerliede, C. van Beem Hzn te Halfweg en L Noordam te Hazerswoude. In het 5e district moet een nieuwe verkiezing worden gehouden voor hoofdingeland-plaatsvervanger. Besloten werd tot het treffen van een „artijpn dp VPrnU(.htine om een garantie regeling. wegens toepassing der Belemme- „l .t ilJta wLfn in strlid met alle ringenwet Privaatrecht, met den Houtrak- som te storten, hetgeen la strijd met alle polder voor het maken van een oprit tegen waariyk democratische begmselen ee den Spaarndamschen dijk te Halfweg. teruitzettmg van Het uitbetalen van rente aan eigenaren teekent. Ook de niet-toewijzing van jestze van waarborgsommen werd met ingang '.eisende vervanging d aar van. door lijs- sche schreden naderen, is het goed eens na te gaan in hoeverre het aspect dezer ver kiezingen verschilt van voorgaande. Aller eerst wees .spr. op de bevoorrechting der thans zittende partijen om zich van te voren een lijstnummer uit te kiezen. Dit houdt vanzelfsprekend een benadeeling in van de N.S.B die nog geen reclame kan voeren voor haar lijstnummer. Een tweede onrechtvaardige bejegening der kleinere van 1 Januari 1937 afgeschaft. Tenslotte werd besloten tot een kleine wijziging in het Ambtenaren-reglement en werd het jaarverslag over 1936 aange beden. Bij de rondvraag werd gevraagd of Rijn land iets kan doen tegen de ernstige ver vuiling van boezemwater als gevolg van het feit. dat de Palensteinsche polder op den boezem ook al het vervuilde water enz. uitlaat van de op dien polder loozende fabriek van melkproducten te Zoetermeer. de N.V. Zelandia. De Dijkgraaf antwoord de hierop, dat de vele ernstige klachten hierover volkomen gegrond zijn bevonden. Rijnland kan echter moeilijk rechtstreeks optreden en wel omdat de fabriek, welke de vervulling veroorzaakt, niet loost op Rijn lands boezem, maar op den Palenstein- schen polder, terwijl het bezwaarlijk zou gaan, den polder te beletten, op den boe zem uit te malen. Het dagelijksch bestuur heeft daarom de medewerking verzocht van Gedeputeerde Staten, van het Rijks instituut voor zuivering van afvalwater iRiza) en de Rijkscommissie voor water verontreiniging, terwijl een ernstig beroep is gedaan op het gemeentebestuur van Zoetermeer, dat de Hinderwet heeft toe te passen en op het bestuur van den Palen- steinschen polder om een einde aan den ondragelijken toestand te maken. Boven dien heeft het dagelijksch bestuur een circulaire gerioht aan alle polders en wa terschappen binnen Rijnland om er op te wijzen, dat Rijnland voortaan een strenge uitvoering zal geven aan de bepaling van Rijnlands Reglement, volgens welke de Vereenigde Vergadering heeft te beslissen over de toelating om op den boezem uit te slaan en om bestaande uitmalingsmidde- len te vermeerderen. Het bestuur behoudt zich voor zoo noodig maatregelen tegen den polder te nemen. De vergadering be tuigde daarop haar instemming met de wijze, waarop het dagelijksch bestuur deze zaak heeft behandeld. ten met het grootste gemiddelde is daarvan een symptoom. De N.S.B. kunnen al deze R.K. STAATSPARTIJ AFD. JONGEREN. HET 1-MEI-FEEST DER S.D.A.P. Het 1 Mei-comité 1937, samengesteld uit vertegenwoordigers van 3.D.A.P., L.B.B. en de Coöperatie „Vooruit", heeft voor a.s. Zaterdag weer een reeks feestelijkheden georganiseerd. Des morgens is er in de groote Gehoor zaal het gebruikelijke kinderfeest, terwijl in de morgenuren eveneens een fietstocht wordt gehouden. Des middags ls de groote feestvergadering, waaraan medewerking wordt verleend door „De Stem des Volks", „Nieuw Leven" en den declamator Ru Mul der, terwijl de heer J. v. d. Kieft uit Bus- sum, lid van het Partijbestuur, de feest- 1 rede zal uitspreken. i 's Avonds om halfnegen vertrekt van het namelijk twee stroomingen die hun golven Kaasmarktterrein de demonstratieve fak- ïn woestenij storten op de onwankelbare keloptoch't, welke behoudens toestemming rots. waarvan Christus zei dat de poorten der Autoriteiten de volgende route zal „Als de golven dreigen". Voor de tongeren afdeellng der R K. Staatsparty sprak de heer Steph. Menken gisteravond over het onderwerp „Als de golven dreigen". De voorzitter der afdeeling opende de vergadering met den Chr groet, waarna hü het woord gaf aan den spreker van den avond Als de golven dreigen zoo vuig spr. zyn rede aan en inderdaad dreigen zit. Hoog slaan zy op tegen de steenrots van Petrus om bii iedere aanraking tot de conclusie te komen dat zli toch nooit deze rots zullen kunnen overwinnen. En dan zyn het voor der hel haar niet zouden overweldigen: het communisme en het fascisme het moderne heidendom. En om die twee te bestryden zyn wü als katholieken verheugd, dat God ons de plaats en de roeping heeft gegeven, die taak in het openbare leven te vervullen Inderdaad, zoo vervolgt spr. in ons open baar leven. Het riik van Christus is niet alleen geestelijk; Zijn rlik is evenzeer stof felijk. Wie zlin tyd begrijpt en de groote tijdsvragen van het „nu" begrijpt, zal niet bijdragen ter verdediging van het Godsrijk NEDERLANDSCHE MEISJES-CLUBS. Bonte avond van den Kring Rijnland. De Nederlandsche Meisjes-Clubs, die over het geheele land vele afaeelingen tellen en ook in den Kring Rijnland sterk vertegen woordigd zijn, hadden gisteravond in de Stadsgehoorzaal een bonten avond belegd, waarbij in menigerlei opzicht het drie- hoekwerk naar voren is gebracht. Met groot enthousiasme hebben Voor- treksters-. Driehoek- en Streepjesgroep op dezen avond een zeer gevarieerd program ma afgewerkt, dat vanaf het moment, dat het doek gehaald werd. totdat op het eind van de uitvoering de taptoe plaats vond, de aanwezigen in spanning heeft' gehou den en blij vermaakt. Alvorens mevr. M S. JuynbollVan Ys- maatregelen niet deren: het gaat er by Vee, heeft het katholicisme gedaan ter be- haar met om hoeveel zete s zij zal halen. 3trijding van het heidendom, doch dlkwyis heeft men vergeten geestelijk in te grlipen en juist daardoor dragen wli een groote Mussert in zee durven gaan. Bij de komen de verkiezingen zijn belangrijk de deelne ming daaraan door de N.S.B. en voorts de houding van de socialisten en communisten. Gelijk bekend strijdt de N.S.B. tegen het parlementarisme, tegen de ondeskundige verantwoordelijkheid met ons. En dan is het de paus. die het communisme in zUn jongste encycliek opnieuw openiyk ver werpt als hU van het communisme zegt: dat er naar streeft de sociale orde omver nemen: Kaasmarkt, Hooigracht, Nieuwe Rijn, Heerengracht langs Volksgebouw. Haar- I lemmerstraat, Prinsessekade, Kort Rapen burg, Rapenburg W.Z., Nonnenbrug, Ra penburg O.Z.. Douzastraat, Boisotkade. Kaisersbrug, Witte Singel, Jan van Hout kade. Geeregracht, Levendaal. Breestraat, Burchtsteeg, Den Burcht, alwaar een korte samenkomst zal plaats vinden, opgeluisterd door zang, muziek en declamatie. Om 7 uur 15 zullen uit 3 verschillende stadsgedeelten. Kooikwartier, Haagweg en Tuinstadwyk stoeten met muziek en vlag gen naar het terrein van opstelling ver trekken. meerderheid van de helft plus een. Haar te we^n en de grondslagrn zelf van de streven ls erop gericht zooveel mogelijk - volksvertegenwoordigers in het parlement te brengen om langs legalen weg van bin nenuit andere denkbeelden ingang te doen vinden en m. a. w. zoo spoedig mogelijk weer volksvertegenwoordiger-af te zijn. De gekozen leden der N.SB. zullen zich onthouden van het politieke spel der andere partijen, doch zij zullen de wacht betrek ken voor het Nederlandsche volk, o.a. door krachtig optreden tegen communistische Kamerleden, wanneer dezen H.M. de Konin gin zouden beleedigen, door strenge maat regelen tegen ambtenaren, die hun plicht verzaken en/door een betere verzorging van de ouden van dagen, met name de kleine zelfstandigen, onder hen, die zyn overge leverd aan de publieke liefdadigheid. De N.S.B. is een groot voorstander van ernst en van tucht haar vergaderingen zyn daarvan een bewys en zy zal niet toela ten, dat haar prestige door scheldoartyen naar beneden wordt gehaald. In dit ver band wees spr. op het incident van Vessem in de Eerste Kamer. Vervolgens besprak de heer Koster het anti-godsdienstig karakter van het commu nisme. Het communisme vernielt het ge zinsleven en erkent niet het particulier be zit en de waarde van cultuur en vaderland. Ook het Italiaansche volk was door het communisme tot aan den rand van den afgrond gebracht; in Duitschland was de toestand weinig beter en ziet eens welke veranderingen Hitier er in 41/; jaar heeft te weeggebracht. Dit neemt niét weg, dat spr. niet alles goedkeurt wat er over onze Oos- tergrenzen geschiedt; daarvoor zyn wy hier n a t i o n a a 1-socialtsten, maar toch dwin gen de daar bereikte resultaten eerbied en bewondering af. Stel daartegenover weer het parlementair democratisch geregeerde Frankryk. waar velen zich door het Volksfront laten beet nemen. Uitvoerig stond spr. vervolgens stil bij het gematigde standpunt der Nederlandsche communisten, die ingevolge opdracht der Komintern en biykens het woord van Louis de Visser in de Tweede Kamer, zich liever scharen aan de zyde van Coiyn dan naast Mussert. Het is een aanklacht tegen Colyn, aldus sprdat hy dezen steun niet veront waardigd heeft afgewezen, (applaus). De N.S.B. zal niet ophouden te stryden tegen het communisme alvorens het geheel vernietigd is selsteyn, presidente van het plaatselijk Minister Oud heeft onlangs gezegd, dat comité het openingswoord uitsprak, waar- ide gezindheid der Nederlandsche democra- Onze stadgenoot, de heer W. F. v. d. Reyden Jr. is aangezocht om als jurylid op 'e 'reden by de van 26 t'm 30 Mei te Rot terdam te houden Robato, afd. banketbak- kery. Chrislelyke beschaving te ondergraven" Doch niet alleen in „Devinl Redemptoris" j reeds eerder hebben de pausen zich hier tegen uitgesproken en zelfs aarzelde Leo XIII niet het communisme in zyn ency cliek „Quod Apostolici muneris" te om schrijven als een „vernietigende pest. welke het merg der menscheiyke maatschappij aantastend, haar tot den ondergang moet voeren". Met meerdere citaten uit pauselyke ency clieken toonde spr. de herhaalde aanvallen Hier ter stede is opgericht de Mond- op het communisme. accordeonver. „Voor Ons Plezier", waarvan Dan stond het katholicisme in dien stryci dirigent is de heer D. van Wouw. Het be- aldus spr maar al te dykwyls alleen.... stuur is als volgt samengesteld: P. Ph. en waarom?.Och men luisterde immers Jansen, voorz,; S. J. Mader, secr.; J. Schef- Onze stadgenoot, de heer J. Baak Jzo. is door den minister van O. K. en W. aan gewezen als plaatsverv voorzitter van de commissie, welke zetelt te Haarlem en die in 1937 belast is met het afnemen van de examens ter verlnfjglng van de akte van bekwaamheid voor school- en huisonder wijs in handenarbeid. in zy allen welkom heette en verder met een enkel woord herinnerde aan het in Augustus te voeren 10-jarig bestaan van de N. M. C vond een driehoek-vorming plaats. Zonder aan de overige nummers iets te kort te doen, die ook alle een aan- trekkelyk beeld gaven van het werk van de N. M. C„ was dit eerste optreden toch zeker het meest propagandistische. Tevens kwamen doelstelling en paedagogische zyde van het werk hierin duidelyk naar voren, waartoe vooral de verklaring van het insigne veel bijdroeg. tie blijkt uit haar houding t.o.v. de minder heden. De recente gevallen van oud-burge meester Pont en den monteur Kamphuis zyn de concrete bewyzen van het tegendeel. Het is verre van ons, aldus spr ons daar over te beklagen, want wij weten, dat alle partijen en de staatsmacht zich tegen ons keeren en desondanks groeit onze beweging, omdat zy zulk een groote levenskracht be zit. Het falen van het regeeringsbeleid der afgeloopen jaren blijkt volgens spr. op velerlei terrein: werkloosheid, onvoldoende weermacht hier en in Indië, een noodiy- Na een genoegelyk N.M.C -praatje waar- dende land- en tuinbouw en een verarmde In offle Ten Boon uit Haarlem o.m. het I middenstand. het nut van de N.M.C. uiteenzette, volgde vlaggen- en springrietgymnastiek. afge wisseld met de linnenweversdans. Verder zagen wy voor de pauze nog een opvoering van „Het boertje" en „De tooverfluit", twee nummers, die het wat vorm en in houd betreffen, goed deden Van de nummers na de pauze de grabbeltonnen waren inmiddels duchtig aangesproken willen wy nog noemen de Engelsche volksdansen, die terdege inge studeerd bleken en de opvoering van het lente-spel „Lente - komt", dat door de wisselende samenstelling en de aardige verhandeling een succes werd. Met groote voldoening mogen de leidsters dan ook op dezen bonten avond terug zien. Vermelden wy nog, dat de kring- en de afdeelingsvlag, die op dezen avond voor het eerst in gebruik werden genomen en zeker een aanwinst voor de N.M.C mogen worden genoemd, ontworpen zijn door mej C. v. d. Baan en uitgevoerd door het borduur-atelier C. Donker. JONGETJE VERDRONKEN. Wie een open oog heeft voor de werkeiyk- heid, zal de corporatieve staatsvorm verkie zen boven het verdorde parlementarisme en daardoor den eerbied voor den arbeid en het saamhoorigheidsgevoel verhoogen. Tot die volkskameraadschan, tot dien gemeen schapszin roept de N.S.B. op. Spot en hoon zullen uw deel zyn, doch ver daarboven uit gaat de wetenschap mede te werken aan de verwezenlyking van een Ideaal, het bouwen van een nieuwe nattonaal-socialistische toekomt (applaus). Na de oauze beantwoordde spr. een aan tal schriftelijk ingediende vragen, waarna de byeenkomst werd besloten met het zin gen van het Wilhelmus. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Lunchroom J. Maan, Secr. Varkevisserstraat 23, Katwijk a/Zee. Gisteravond omstreelcs halfzeven is de spoorhaven naby de Gevangenlaan het lijkje opgehaald van een 3-jarig jongetje, J. J„ wonende in de Heinsiusstraat. Het kind had om 3 uur de ouderiyke woning verlaten. Toen het niet thuis kwam, waar schuwden de ouders de politie, die op on derzoek uitging met het voornoemde droe vige resultaat. De Met ingang van heden opent mevr. Mary F Westen—Gemke op de bovenver- uit I diepinv van het perceel Breestraat 75 een nao' de jongste eischen des tyds en dei 'vriëne ingerichte dameskapsalon, welke c'en naam draait van „Eugène" Wij vin den hier de nieuwste machine1: voor per manent wave f" haardrogen ongesteld, rerwy! bovendic de schoonhrid-nvddelen niet naar de kerk van Rome.... de Vry- metselary tierde weliv... en de Mammon werd met de grootst mogelyke onderdanig heid gediend en zoo groeide het com munisme met als uitvloeisel het socialisme en het individualistische liberalisme als voortzetting! Hierna gaf spr. een nadere beschouwing over het directe en indirecte communisti sche gevaar in deze streken. En dan kan met het. aldus sorwei met den huidlgen minister-president eens zijn en zeggen, dat het hier zoo'n vaart niet zal loopen maar het gevaar is grooter dan men denkt om dat de geest, der, menschen gesuggereerd wordt. In het tweede .deel van zijn rede weidde spr. nader uit over het nation.-socialisme. En dan kan men, aldus spr., zeggen wat men wil, doch als de paus een encycliek uitvaardigt, getiteld „Mit brennenden Sor- gen", waarin hit schryft: „Hij. die in den hemel woont, spotlacht over u", dan zullen wij achter hem staan om met hem te strijden tegen bet moderne heidendom. En dan beweert men dat het in Duitsch land noölt zóóver was gekomen, als de Centrumparty maar krachtig en sterk had gestaandoch het centrum groeide niet uit. louter en alleen omdat de jeugd er geen smaak van had. Mr. Goseling heeft het juist gezegd: „De jeugd viel in slaap toen het. over politiek ging en ze is wakker geworden naast of in het concentratie kamp!" Na nog over de Duitsche toestanden te hebben uitgeweid, bepaalde spr. zich tot de N.SB. Wy zoeken onze afstamming niet in ras. bloed en bodem doch in ons pricipieel katholicisme, ons sterkste wapen tegen de heidensche dictatuur Politiek katholicisme, welke men ons verwijt, bestaat niet. De R.K.SP blyft een vrije party waarin alle katholieken zich vereenigen in het belang der katholieken, maar ook in dat van het geheele Nederlandsche volk Verpolitiekt katholicisme bestaat wel Dit is als men een party aanhangt, waartegen de bisschoppen herhaaldelijk waarschuwen als men trapt op de leer van den paus en als men de zoo machtige katholieke één heid tracht te verbreken Het slot van zyn rede weidde spr hoofd- zake'.Uk aan de z.gn. splinterpartijen en speciaal aan de K P D. Spr. besloot met een waarschuwing: De vijanden zijn talrijk en geslepen....: het heerschende liberalisme de sociaal democratie, die het Christendom versmaadt, het communisme en nationaal- =ocialisme die een groot gevaar vormen voor onze maatschappelijke samenleving. Houdt vast aan uw principe, houdt het oog gericht op de steenrots van Petrus dan zullen we handhaven het erfdeel der Een krachtig applaus beloonde spr. voor vaderen. zijn woorden Na een dankwoord sloot de heer W v. Noort, voorzitter der afdeeling, de vergadering op de gebruikelijke wijze KON. NED. GROFSMEDERIJ N.V. ier. penningm. en J. C. Henzen. algemeen eider. De brandweer heeft vannacht om streeks 12 uur 20 assistentie verleend bij een geval van kortsluiting achter het schakelbord ten huize van mej. A. van W. in de Groenhovenstraat Nr. 33. Door het verbranden der isolatie en eenig houtwerk ontstond vrij veel rook, doch toen het schakelbord verwyderd was, was ook het gevaar geweken. Even later rukte de motorspuit opnieuw uit, ditmaal naar de 3 Octoberstraat 65, maar hier was „de brand" nog onschul diger dan by het eerste alarm Het fan tastische schijnsel van een waxinelichtje op een bovenslaapkamertje had nl. tot een loos alarm aanleiding gegeven! (Ingcz. Med.) door het heropende onderzoek en het requi sitoir de werkeiyke beteekenis van de cor respondentie ls gebleken. Alle aanvallen tegen Onnes zyn uitge gaan van Koning en zyn vriend Witbraad en niet van de inbrekers en hun chefs. Wat heeft dit onderzoek nu opgeleverd ten nadeele van Onnes? Niets, maar dan ook niets. Spr. wyst op de tegenstrydigheden in de verklaringen van Koning. Volgens spr. is uit niets gebleken dat Koning wist dat hy niet meer over de schilderyen kon beschikken. Onnes wist dit zeker niet. De zitting werd geschorst tot 2 uur. BINNEN 3 O METER van een brandende straat lantaarn of op 'n officieel parkeerterrein moet uw auto staan om vrijgesteld te zijn van de plicht licht op te hebben HAARLEMSCHE RECHTBANK. De Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen de 25-jarige N. B. en de 19-jarlge L. C. B. beiden uit Aalsmeer, die terecht heb ben gestaan wegens diefstal van sigaren, sigaretten, tabak, kaas en worst uit een be stelauto. Tevens stonden zij terecht wegens diefstal van geld uit de woning van J. B. te Aalsmeer. De officier van Justitie had tegen beide verdachten 10 maanden gevangenisstraf geëischt waarvan 5 maanden voorwaarde- ïyk met een proeftyd van 3 jaar en onder toezichtstelling van het Leger des Hells. De Rechtbank veroordeelde beide ver dachten overeenkomstig den eisch en met aftrek van voorarrest tot en met 13 Mei as. De rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 50-jarlgen expediteur L. K. uit Zaandam, die terecht heeft gestaan we gens oplichting. Verdachte had ln de maand Januari j.l. onder valsche voor wendselen den 33-jarlgen landarbeider W. v. A uit Hoofddorp bewogen tot afgifte van f. 2000 met de toezegging dat. van A. als compagnon in zyn jarenlang gevestig de en uitstekend rendeerende expeditiebe drijf zou worden opgenomen De officier van Justitie had tegen ver dachte geëischt 4 maanden gev.straf. De Rechtbank achtte het ten laste ge legde niet wettig en overtuigend bewezen en sprak hem vrij. Tevens gelastte de Rechtbank de on middellijke invryheldstelling van den ver dachte. Verdere behandeling van de zaak-Onnes. Opnieuw een jaar geëischt met aftrek van het voorarrest. Vandaag zette het Hof te Amsterdam de behandeling voort van de strafzaak tegen den heer Onnes van Nyenrode. Direct na opening van de zitting is het woord aan den procureur-generaal mr. Ver- steegh. „Es ist eine alte Geschlchte, doch dank zy de weetgierigheid van het Hof „bleibt sie immer neu", aldus vangt spr. zyn requisi toir aan. Komende tot de zaak zelve wyst spr. er op dat de correspondentie KoningOnnes in twee gedeelten is te verdeelen: die voor en na de inbraak. Het nader onderzoek naar de brieven heeft een verrassend resul taat gehad, daar de camouflage in de brief wisseling duidelyk gebleken is. ..iucü uc .i-ju. De chantage, die zgn. door Koning en man P. C. S. en de 22-jarige los-werkman lines zou ziin topo-enasl-. a/<ht cw ««i i r HAAGSCHE RECHTBANK. Op 6 Maart van dit jaar werd uit een parkeerenden vrachtwagen te Leiden een pak met manufacturen gestolen, bevat- lende eenige lakens, handdoeken, onder goederen enz. Een uur daarna hield de politie ln de buurt van de plaats van den diefstal een dronken man aan, die het bewuste pak bij zich droeg. Op een vraag van den agent, hoe hij er aan kwam. antwoordde hij, dat hij het zoojuist van iemand had gekocht voor f. 4.50. Hij hoopte er eenige stuivers aan te kunnen verdienen. Het verhaal kwam de politie hoogst twij felachtig voor. De man, de 54-jarige Leid- sche koopman A. van der W... werd gear resteerd en moest heden wegens diefstal terechtstaan. Hij hield vol, dat hy het pak van een ander had gekocht. De officier van justitie, mr. Van Asch van Wijck, evenwel, zeide in zyn requisi toir, dat de bedrijvers van diefstallen zich vaak maar al te gaarne op heling beroe pen om niet wegens diefstal vervolgd te worden. Doch ditmaal ging dat beroep zeker niet op. Verdachte was al dertien maal ver oordeeld, waarvan tienmaal wegens dief stal Spr. nam dan ook aan, dat verdachte ook nu hieraan is schuldig geweest. Heling was hem daarom zelfs niet subsidiair ten laste gelegd. Spreker eischte een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden. De verdediger, mr. J. H. Vergragt, meen de, dat de diefstal allerminst bewezen was uit het feit, dat men verdachte met de gestolen goederen eenigen tyd na den diefstal in de buurt van de plaats van het misdryf had aangetroffen. Het verhaal van verdachte klink even min ongeloofwaardig. Daarom conclu deerde pleiter tot vrijspraak en vroeg sub sidiair een clemente straf. Uitspraak 13 Mei a.s. Wegens diefstal van veevoeder en kool, gepleegd te Zoeterwoude, Leiderdorp en Woubrugge, werden de 24-jarige los-werk- Aan het gisteren in de jaarvergadering van aandeelhouders der Kon. Ned. Grof- smedery N.V uitgebrachte financieel ver slag over 1936 ontleenen wy nog het vol- eende: o r"-* ».iiwimiBcjj WU1UC11 ver- Aan verschillende werken werd in 1936 kregen. Spr .gelooft echter, dat Koning ook uitgevoyd voor een bedrag van f717.781—, over dit derde schilderij niet meer kon be- tegenovtr f 577.929.f. 532.704.en schikken. Onnes zou zijn toegepast, acht spr. vol maakt onaannemelijk. Uit het nader onderzoek naar de zgn. schilderyentransactie is gebleken, dat Koning de beschikking over twee van de drie schilderyen niet meer had toen hij ze via Onnes wilde beleenen. Over het derde schildery. de Nicolaas Maes, konden niet zulke pertinente inlichtingen worden ver- f.403 976— ln de jaren 1935, 1934 en 1933. Het voordeelig saldo der fabricagereke- nlng. de zg. bruto-wlnst. bedraagt f. 74.300.17 tegen f. 1441.34 ln 1935. De balansvaarde der terreinen, gebou wen, werktuigen, gereedschappen enz. be droeg op ultimo 1935 f. 698.591,39. Tn 1936 werd aangeschaft voor f. 60.603.47. Totaal f. 759.194,86. en geamoveerd voor een balanswaarde van het instltuq' Elizabeth Bock uit Lon- "a" blijft f.756 655,86. den verkrijgbaar ijn. Een viiftal netjes in- °P dit bfdr„afiW®rd een afschryvlng ge- teeren H k0n 3lêötó5 den dood aonsta" cablnes wacht °P de tmSlljU. Het voordeelig saldo der fabr)ca<*ereKe- nlng, vermeerderd met.teveel gereserveerd ,roor dub. debiteuren en ongeva^enverze- '*ering en verminderd met bovengenoemde afschrijving, de kosten van interest, onge- j vallenverzekpring enz: geeft een saldo-1 verlies van f. 1230,69, welk bedrag op het I reservefonds is afgeschreven. ACADEMISCHE EXAMENS. roS^iaag^ Vu°r het doctoraal examen rechten, de heeren A. Poortman (Maas sluisiE Geldorp (Den Haag) eS P o newegen (Kampen). uroe gy Kon besluit van 24 April ls op het daarto? door hem gedaan verzoek een eer- voi onf?laS verleend uit den militairen dienst aan den reserve-eerste-luitenant K. I van Rot,n' v-«n het 4e reg. Infanterie al- I hiei. Tot ln byzonderheden behandelt spr. dan den Inhoud van de brieven en hy conclu deert: „Koning verzond bladvulling, meer niet". In werkeiykheid drong Koning slechts op betaling aan in die brieven, die zgn. over schilderijen gingen, want het expeditie bedrijf „Maag en Co." met zijn president- commissaris Witbraad werd ongeduldig. Zoo is er een ring van aanwijzingen om Onnes getrokken, een ring, sterker dan zijn leugens en tegenbeschuldigin- gen. Het is zonneklaar, dat deze ver dachte schu'dig is. Spr. persisteerde bij 'ijn eischveroowleeling tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest (ook een jaar). Het woord ls hierop aan den verdediger mr. Th. Muller Massls, die zich afvraagt of J. W. den E. veroordeeld tot gevangenis straffen van resipectievelyk een Jaar en drie maanden en van een jaar, waarvan vier maanden voorwaardelyk. De 56-jarige veehouder C. v. Z„ die de gestolen goederen gekocht had, werd we gens heling veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De Rechtbank deed verder uitspraak in de zaak tegen den 26-Jarigen Leidschen ambtenaar van het crisis-uitvoerbureau mr. J. F. M. M„ die terecht had gestaan we gens het beleedigen van een groep der be volking, strafbaar gesteld by het nieuwe art. 137 d van het wetboek van strafrecht. M. had ln een der Leidsche dagbladen Een ingezonden stuk geschreven, waarin hu o.m. had gezegd: „Het N.V.V. stuurt geld naar het volksfront ln Spanje om kerken te laten springen en priesters op te han gen". De officier van justttle had op juridische gronden vryspraak gevorderd, daar hij aannam, dat het bestuur van het N.V.V. door bedoelde uitlating was beleedigd en dit bestuur niet als een „volksgroep" kan worden beschouwd. Ds Rechtbank verklaarde mr. M. echter schuldig en veroordeelde hem tot een geldboete van f. 25 subs, tien dagen hech tenis. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2