Bloemenpracht te Oegstgeest nieuwe malta aardappelen 7te Jaargang DONDERDAG 29 APRIL 1937 No. 23647 STADSNIEUWS malta (spreng) aardappelen HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer beslaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Morgen de vlaggen uit LEIDSCH DAGBLAD PRTJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque* en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn.: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj DR. v. d. SLEEN OVER SURINAME. Voordracht voor dc Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Suriname ls een heel ongelukkig land, zoo ving dr. W. G. N. van der Sleen zijn voordracht aan over Suriname, die hij gis teravond in „Amicitia" voor de leden van de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel hield. Te voren was een kort inleidend woord gesproken door den voorzitter der Leid sche afdeeling, den heer N. C. F. van Ginkel. Doch aan den anderen kant, zoo ver volgde dr. v. d. Sleen, is Suriname een zeer rijk land met een plantengroei zoo fraai als nergens ter wereld wordt aangetroffen en niettegenstaande deze groote rijkdom men heerscht er toch de bitterste armoe de. De reden hiervan is niet ver te zoeken. Java en Suriname zijn in oppervlakte even groot. Het Oost-Indische eiland telt een bevolking van 40 millioen zielen, de West- Indische kolonie heeft slechts 150.000 in woners. Van deze 150.000 inwoners heeft het grootste deel voor de kolonie niet de minste beteekenls. In de allereerste plaats zijn er de Indianen, de oorspronkelijke be woners die op zoo'n laag beschavingspeil staan, dat zij eerder tot last dan tot voor deel zijn. Na de afschaffing der slavernij kwamen de voor dien tijd uit Afrika ingevoerde negers vrij. Zij trokken zich terug in de bosschen en tot op den huidigen dag wei geren zij om regelmatig arbeid te verrich ten. Toen dus de slaven in vrijheid waren gesteld, moesten nieuwe arbeidskrachten worden aangevoerd en de regeering liet Javanen naar West-Indië komen. Zij zijn het met een 30.000 Hindoes uit Britsch In- dié, die feitelijk al het werk verrichten. Nut voor de kolonie hebben zij echter niet, want zoodra zij tot eenigen rijkdom zijn gekomen, keeren zij naar hun vaderland terug. Tenslotte zijn er dan nog 50.000 Kreolen, die grootendeels in Paramaribo wonen. De armoede onder deze bevolkings groep is buitengewoon groot; zij zien kans om met 10 personen een week lang van 1.0.25 te leven. Na deze inleiding vertoonde dr. v. d. Sleen een groot aantal lantaarnplaatjes en enkele films, waarin het geheele leven in deze ver afgelegen kolonie aan het oog voorbij trok. De uit zoo talrijke elementen samenge stelde bevolking draagt nog altijd haar oorspronkelijke kleederdracht en het is te begrijpen, dat dit aan de enkele steden, die Suriname telt een zeer bijzonder ca chet geeft. Veel, aldus dr. v. d. Sleen, wordt er de laatste jaren over kolonisatie voor Suriname gesproken, doch volgens hem. zal het voor Nederlanders buitenge woon moeilijk zijn om er als landbouwer ol boer een bestaan te vinden. Met een kort woord dankte de heer Van Ginkel dr. v. d. Sleen voor zijn interes sante causerie. VER. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. ■Dl i /~N EERSTE AANVOER VAN Foto Van Vliet Heden ontvangen de bekende VLASVELD VLASVELD Oude Singel 120 - Leiden - Doezastraat 22 Tel. 719 Tel. 2825 424 (Ingez. Med.) PROV. Z.-H. VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER T.B.C. <jrV h Bloemen en planten zijn 't voorjaarsweer, dat tot nu toe zoo guur en koud bleef, verre vooruit. Zij ontloken tot vollen luister, ondanks het feit, dat de zon zich in 't algemeen nog schuil hield In Oegstgeest werden wij o.a. getroffen door den schitterenden aanblik die een prachtig bloeiende Magnolia ons biedt in den fraaien tuin van huize „Sonne-Wende" aan de Julianalaan. Moge de naam der villa en deze betooverende plantenweeide de voorboden zijn van zonneschijn en heerlijke lentedagen, waarnaar wij allen verlangen en waarop wij in de komende Mei-maand toch zeker eindelijk wel eenig recht hebben! Lezing van den heer K. van der Veer. Gisteravond hield de afdeeling Leiden van de Vereeniging „Nederlandseh Fabri kaat" in de groote zaal van het Nulsge- bouw een bijeenkomst, waar als spreker optrad de heer K. van der Veer. werkzaam aan het Koloniaal Instituut te Amsterdam. De belangstelling hiervoor was maar heel matig, want er waren nauwelijks twintig personen aanwezig, het bestuur inbegrepen. De voorzitter der afdeeling, de heer Hk. Pel, heette allen hartelijk welkom en zeide, dat de voordracht van den heer van der Veer zou gewijd zijn aan het onder werp: Ned. Indische producten en hun bereiding. Op de vraag, welke men zou kunnen stellen, waarom niet alleen over Ned. fabrikaat werd gesproken, antwoordde spr., dat er een wederzijdsch nauw contact tus- schen Nederland en Nederlandseh Indië is tot stand gekomen, waaruit waardeering voor eikaars belangen ontstond en waar door men elkaar kan helpen. Hierna werd het woord verleend aan den heer K. van der Veer, die door 25-jarige ervaring in Indië een goede kijk op de Indische producten heeft gekregen. De heer v. d. Veer herinnerde er aller eerst aan. dat het juist de Leidsche afdee ling is geweest, die de aandacht op de In dische producten heeft gevestigd door het voorste! ter laatste algemeene vergade ring over de industrialisatie van Indië. Spr. vroeg hierna de aandacht voor de Ned. Indische producten en hun bereiding. Hit den grooten voorraad deed spr. echter een selectie. De Indische producten zijn voornamelijk agrarische. Van den tropischen landbouw loven in onze Oost 62 millioen menschen, over duizenden eilandjes verspreid. Nauwe- "Iks een kwartmillioen Europeanen Ls daarbij, zoodat spr. vermoedt, dat er naai' verhouding in Leiden meer Indiërs wonen dan Nederlanders in Indië. De cultures in Indië zijn voor ongeveer Europeesch .voor de andere 93 °/o ech ter is het irüandsche landbouw. Spr. ging hierna op uitvoerige wijze na hoe Indië voor drie eeuwen ontdekt werd Hoe de Hollanders de Portugeezen ver drongen en hoe verbitterd de strijd was "jeer wij in het bezit kwamen van de noot- 5««aat. peper, foelie, kruidnagelen enz. "aast deze werden er ook andere produc- viïï naar vr.dië gebracht als koffie, thee, ™ta, cacao, rubber, oliepalm en sesam. Tal van bijzonderheden werden daarover door den heer v. d. Veer medegedeeld, doch het zou ons te ver voeren hierop in den breede in te gaan. Een ander groot landbouwproduct in Indië is de rijst, waarvan 4'/: millioen H.A. is uitgezet op Java. Toch kan Java niet voldoende produceerer. voor haar eigen 40 millioen inwoners. Een tweede gewas van groot financieel belang van Java is de suikerproductie. Per H.A. wordt op Java ook vijfmaal zooveel suiker geoogst als b.v. op Cuba, doch het daarvoor betaalde loon is ook naar even redigheid grooter. De thee werd in 1826 uit China overge bracht doch het duurde toch tot 1877 al vorens zij behoorlijk op de markt kwam. Achtereenvolgens behandelt spr. dan de overbrenging van koffie, cacao, tabak, olie- palm, tapioca, enz., vertelt daarvan tal van bijzonderheden om tenslotte het gespro kene nog wat te verduidelijken door een serie lantaarnplaatjes. Aan het slot van zijn welverzorgde cau serie werd den heer v. d. Veer hartelijk dank gezegd. DE TREINENLOOP MET HEMELVAARTSDAG. Door de Ned. Spoorwegen zullen Hemel vaartsdag twaalf extra voortreinen tus- schen Amsterdam en Rotterdam worden ingelegd, terwijl alle treinen versterkt zul len worden. Bovendien zal er een groot aantal goedkoope treinen loopen (ook naar Hillegom en Lisse voor een bezoek aan de bollenveldenl en extra treinen voor ver voer van gezelschappen. Op de voornaamste stations zullen extra treinstellen gereed gehouden worden, om bij buitengewone drukte dienst te kunnen doen. Op de lijn Leiden-Woerden-Utrecht zullen geen extra-treinen loopen, maar zullen de treinen met het oog op het ver voer van gezelschappen versterkt worden, terwijl verschillende motortreinen op de lijn Leiden-Alphen a. d. Rijn door Diesel- electrische treinen vervangen zullen wor den. OPENBARE OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U.L.O. LANGEBfct'G A. DE VERJAARDAG VAN DE PRINSES- De Contactcommissie bericht or.s, dat voor dc morgenmiddag in de Stadsgehoor zaal te geven kindervoorstelling een zoo danig groote belangstelling bestaat, dat th ins reeds geen plaatsen meer beschik baar zijn, terwijl voor het bonte program ma van morgenavond nog slechts een be perkt aantal kaarten verkrijgbaar is. Het Muziekgezelschap P C, en L. geeft, zooals reeds eerder gemeld, morgenavond een con cert op het terrein aan de Steenstraat. Morgenochtend zal het Politiemuziek- gezelschap ter gelegenheid van den ver jaardag van H.K.H. Prinses Juliana een muzikale wandeling maken. Vertrokken wordt om elf uur van het Politiebureau. De volgende route zal wor den genomen: Nieuwsteeg. Rapenburg. Breestraat. Hoo- gewoerd, Watersteeg, Hooigracht. Pelikaan straat, Haarlemmerstraat. Prinsessekade, Kort Rapenburg, Breestraat, Steenschuur. Langebrug, Politiebureau. Ouderavond. In het gymnastieklokaal van bovenge noemde school weid gisteren de eerste ouderavond van dit jaar gehouden, welke zich in een druk 'oezoï'k mocht verheugen. Het hoofd der school, de heer D. Bosma, heette in zijn openingswoord allen van harte welkom, doch in het bijzonder den heer dr. M. D. Horst, directeur van den Geneeskundigen Dienst van Leiden, die zoo welwillend was voor de ouders een in leiding te willen houden over het onder werp „Vaccinatie tegen pokken". Verder was het hem een genoegen te mogen be groeten den heer Harting, voorzitter van den Centralen Ouderraad, die voor de eer ste maal aan deze school een ouderavond bezocht. Spr. hoopt, dat de indrukken, welke hij meeneemt van dezen ouderavond voor hem aanleiding megen zijn, ook in 't vervolg deze avonden bij te wonen. Vervolgens werd het weerd gegeven aan dr. Horst, die zijn rede aanving met de mededeeling, dat hij met veel genoegen aan de uitnoodiging gevolg had gegeven, aangezien het te behandelen onderwerp van het grootste belang is. Uitvoerig werden de voor- en nadeelen verbonden aan de vaccinatie door spr. be handeld, een en ander toegelicht met plaatjes en was-afbeeldingen, welke voor deze gelegenheden steeds welwillend wor den afgestaan door het Instituut veer Pre ventieve Geneeskunde alhier. Bijna alle menschen. aldus spr., zijn voor pokken vatbaar. Sedert de vaccinatie niet meer verplicht, is, zijn er in ons land pl.m. anderhalf millioen kinderen dfe niet tegen pokken zijn ingeënt, zoodat ons land voor een pokkenepidemie openstaat. Spr. ziet hierin een taak voor de medici om de ouders dit duidelijk te mak:-n en hen veer te lichten. De ouders moeten dan zelf weten wat zij doen. Met groote belangstelling werd deze rede door de aanwezigen gevolgd en de heer Bosma sprak dan ook zeer zeker uit naam van alle ouders, teen hij dr. Horst harte lijk dankte voor zijn, leerrijke lezing. Hierna volgde de pauze, waarin door eenige dame thee werd gepresenteerd, terwijl de ouders zich naar de klassen be gaven om het werk der kinderen in te zien en zich met het personeel der school te onderhouden. Wegens aftreding van mevr. W. Sehaick werd in haar plaats als lid der olidercom- missie gekozen mevr. J. C. Tjaberings. De heer Harting wekte allen op tot krachtige samenwerking in het belang van de openbare school en wees er uitdrukkelijk op, dat bij het openbaar onderwijs plaats is voor alle kinderen, van welke richting ook. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt, waarna de heer Bosma te omstreeks elf uur namens de oudercommissie dezen avond sloot, onder dankzegging aan de ouders voor hun opkomst. Jaarverslag van het Districts-Consultatie- Eureau Leiden. Aan bovengenoemd verslag is het vol gende ontleend: Er zijn bij de beschouwing van de resul taten der werkzaamheden van het Distr.- Consultatie-Bureau Leiden enkele punte, die bijzonder op den voorgrond treden. Al lereerst is daar de belangrijke teruggang der tuberculose. Deze teruggang is niet afhankelijk van een minder bezoek aan het Bureau. Het aantal nieuw ingeschre ven personen is immers nauwelijks min der dan over het voorgaande jaar. Echter is onder deze nieuw ingeschrevenen het aantal lijdenden aan tuberculose met 25»/o verminderd: 234 over 1936 tegenover 308 over 1935! Het tweede punt, eenszins in verband met het vorige, is dat het aantal ernstige patiënten zooveel is verminderd: 48 zieken van Stadium 3 in 1936 tegenover 94 in 1935. De open t.b.c.-lijders in de jaren 1934 en 1935. resp. 66 en 62, waren over 1936 slechts 37 in getal, een teruggang derhalve in grooter procent dan het totaal aantal t.b.c.-lijders. Gering is eveneens het aantal kinderen, dat over 1936 lijdende bleek aan t.b.c. Juist de kinderen met hun primaire afwij kingen weerspiegelen getrouw den stand en den omvang der besmetting. Zoo zijn hier dus hoopvolle teekenen aan te wijzen in het verloop der t.b.c. De sterf- te-curve der t.b.c. daalt over het geheele land. Dit is dus zeer moedgevend, te meer daar de bestrijding der tuberculose deels bestaat uit voorzorg en juist deze de laatste jaren meer en meer op den voorgrond treedt. Immers de wet van 7 Dec. 1934 op de ver plichte keuring der onderwijzers is in hoofdzaak een maatregel van voorzorg. Tengevolge van dit onderzoek werd in 1936 in Leiden één onderwijzer, die sterk posi tief sputum had en 5 anderen, bij wie ge vaar van besmetting was te duchten, afge keurd. Van ongeveer 1320 onderwijzers werd aan 38 een voorwaardelijke verkla ring gegeven, wat er praktisch op neer komt, dat op deze wijze 38 lijdenden aan of verdachten van t.b.c. werden ontdekt er. voorloopig onder toezicht van het Con sultatie-Bureau werden gesteld. Er werden over 1936: 79 personen in Sanatoria izeehospitia medegerekend) op genomen, 65 in Ziekenhuizen, samen 144: in Sanatoria werden een gering aantal minder opgenomen dan over 1935. De gunstige loop van de tuberculose laat echter geen verslapping in waak zaamheid toe. De verbreiding in gezin en school bij degenen, die in nauw contact met een open t.b.c.-lijder verkeeren. blijft loeren en toont zich soms zeer duidelijk! Er werden wederom enkele klassen schoolkinderen op het C. B. onderzocht. Overtuigende opgehoopte besmettingen werden niet gevonden: hier en daar een enkel verdacht geval. Nieuw ingeschreven werden in 1936 1815 personen. Het aantal consulten op de verschillende bureaux bedroeg in totaal 5066. Op 1 Januari j.l. hadden 1444 gezinnen huisbezoek. „DOOR EENDRACHT VERBONDEN." Maandelijksche vergadering. Gisteravond hield de Leidsche Tuinier en Bloemistenvereeniging „Door Eendracht Verbonden" haar maandelijksche vergade ring in Café Royal. Deze vergadering was hoofdzakelijk be legd voor het uitreiken der prijzen, in dezen winter behaald met het kweeken van tulpen in pot door de leden en welke moesten worden ingeleverd in de maanden Januari, Februari en Maart. De resultaten waren zeer goed. Prijswinners werden H. T. Kok le pr. met wisselplaquette met 69"! p.. J. Stokkermans, le pr. met 68V2 p., A. Wenst 2e pr. met 621/! p.; 2e pr. Th. Buys met 62 p„ 3e pr. P. W. Schenkeveld 60Vi p„ 3e pr. W. v. Oosten 57'/« p„ 3e pr. H. Roman met 56 p.. J. J. Keuning eveneens met 56 p A. Klinkhamer en J. Ponsteia 4e pr. met beiden 54 p. Troostprijzen ver wierven mej. Versprille. H. Lens en J. v. d. Zeeuw. Tenslotte werd nog gesproken over de ^e houden Tuin- en Kweekwedstrijden. HET ZILVEREN AMBTSJUBILEUM VAN PROF. DE ZWAAN. Prof. dr. J. de Zwaan verzoekt ons mede te deelen, dat hij Zaterdag, den dag van zijn zilveren ambtsjubileum, niet hier tér stede zal zijn. TREINVERTRAGING. Toen gisteravond de electrische trein 3841, die om 18.14 naar Den Haag moest ver trekken, op het station alhier binnen kwam, bleek dat een der assen der rijtui gen was warm geloopen. Om vertraging te voorkomen liet men de reizigers in een anderen trein, 1121. die om 18.23 naar Den Haag vertrekt, over stappen. Met ongeveer een kwartier ver traging vertrok later trein 3841 naar Den Haag, BINNENLAND. Het aantal stemgerechtigden bij de verkie zingen. (Binnenland, 3e Blad). Oud-minister Steenberghe over economi sche vraagstukken van dezen tijd. (Binnenland, 3e Blad). Wijziging maximum-formatie gerechtsho ven en rechtbanken en herklasscering kantongerechten. (3e Blad). Het Amsterdamsche Hof heeft tegen Onnes van Nyenrode opnieuw één jaar met aftrek van preventief geëïscht. (Recht zaken, le Blad). Timmer speelt niet mee in den tenniswed strijd tegen Zuid-Afrika). Sport, leBl.) Heden heeft de K. L. M. den 500.000sten passagier geboekt. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Durango door Franco's troepen bezet. (3e Blad). Eden over de verlossing van België van Locarno. (Buitenland, 4e Blad). Overeenstemming ter Suiker-conferentie. (Buitenland, 4e Blad). Nieuwe Duitschc actie tegen de R.-K. Kerk. (Buitenland, 4e Blad). Sandler over Scandinavië en den Volken bond. (Buitenland, 4e Blad). Vincent Auriol over de Fransche finan ciën. (Buitenland, 4e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Morgen viert onze geëerbie digde Kroonprinses haar 28sten geboortedag. Laat iedereen door het uitsteken van de Nederland sche driekleur en het dragen van oranje openlijk daarover zijn vreugde toonen. Landgenooten in Leiden en om geving, hergeeft de plaats Uwer inwoning den feestelijken luister van die blijde Januari-dagen, toen schier aan geen enkel huis het nationale dundoek ontbrak en laat ook de dag van morgen ge tuigen van veler warme Oranje liefde! SCHIETOEFENINGEN VAN DEN B.V.L. BESLOTEN. Gisteravond zijn de dezen winter in de kegelbaan van hotel „Den Burcht" gehou den schietoefeningen van den B.V.L. met KSO. 22, welke wedstrijden door gemid deld 40 schutters werden bezocht, besloten met een onderlingen wedstrijd, waaraan 48 schutters deelnamen en waarbij voor elk lid een prijs beschikbaar was. Deze avond, die onder leiding van den pl. leider, den res. lsten luitenant Th. W. Zouteriks stond, werd o.a. bijgewoond door de heeren Parmentier en Van Seventer, leden van de plaatselijke Landstormcom missie. De wedstrijden werden opgevroolijkt met muziek. Alvorens aan het eind van den avond de pl. leider tot het uitreiken van de prijzen overging, hield hij een korte toespraak, waarin hij zijn voldoening uit sprak over de uitstekende opkomst en over den prachtigen geest, welke in het corps heerschte. Bij de prijsuitreiking bleek, dat de hoogste serie van dezen avond 49 was. Tenslotte sprak nog de res. luitenant Noordman, die namens de leden den pl. leider huldigde voor zijn goede leiding, waardoor steeds meer leden aan de oefe ningen deelnemen en waardoor de banden van kameraadschap meer worden ver sterkt. dan in het verleden het geval was. Vanaf 15 Mei a.s. voortaan op Zaterdag middag zal te Katwiik met scherp worden geschoten op baan 7.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1