STADSNIEUWS WOENSDAG 28 APRIL 1937 No. 23(46 Noordwijk's vangt Tulpenfeest aan HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Prinselij k paar met de „Gelderland" naar Engeland 78sie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Prof. dr. J. de Zwaan. Fraaie bloemenmozaïken geven een kleurig aspect NIEUWS Dii nummer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD Vertrek op 9 Mei LEID DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.39 per week f.0.1# Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten, (voor binnenland f. 050 per 3 mnd.» Zilveren ambtsjubileum. Rome; De Handelingen der Apostelen (T. en U.). Ook verschenen vele artikelen in binnen- landsche, Engelsche. Fransche en Duitsche tijdschriften. Prof. De Zwaan, die lid is var. de Com missie voor de Nieuwe Bijbelvertaling, welke door het Ned. Bijbelgenootschap zal worden uitgegeven, is sinds 1935 bibliothe caris van het Pilgrim Fathers-Society. Ook is hij sedert 1935 ouderling der Ned. Herv. gemeente te dezer stede. In April 1932 herdacht hij door het uit spreken van een gedachtenisrede te Heemse het feit, dat hij een kwart eeuw geleden het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde, bij welke gelegenheid 1 hem een hartelijke huldiging ten deel viel. Prof. dr. J. de Zwaan. A.s. Zaterdag zal het vijf-en-twintig jaar geleden zijn, dat prof. dr. J. de Zwaan zijn ambt aanvaardde als bui tengewoon hoogleeraar aan de Rijks universiteit hier ter stede. Johannes de Zwaan, die 26 Juni 1883 te 's-Gravenhage geboren is, werd na het gymnasium aldaar te hebben doorloopen op 23 September 1901 als student ingeschreven bij de faculteit der godgeleerdheid alhier. Na op 14 Juni 1902 prop. examen in de theologie te hebben gedaan, volgde op 16 October 1903 het eerste en op 22 Juni 1904 het tweede gedeelte van het candidaats- examen theologie. In zijn studentenjaren bewerkte hij reeds de grammatica van het Nieuwe Testament van prof. dr. E. D. Burton. Het voorbereidend kerkelijk exa men werd 6 October 1905 met goed gevolg afgelegd, waarna prof. De Zwaan ten slotte op 31 Maart 1909 cum laude promo veerde op een dissertatie, getiteld: „Petrus en Judas, textuitgave met inleidende studiën en textueelen commentaar". Als predikant diende prof. De Zwaan de Ned. Herv. Gemeente te Heemse van 1907 1911 en van 19111912 die te Baambrugge. Het was tijdens zijn verblijf te Baambrugge, dat hij benoemd werd tot buitengewoon hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit om les te geven in Grieksch-Oostersch Christendom Op 1 Mei 1912 aanvaardde hij dit ambt met het uitspreken van een rede, getiteld: „De beteekenis der historische studie van het Oostersch Grieksch Chris tendom". Prof. De Zwaan, die door zijn bijzondere begaafdheid al spoedig was opgevallen en ook bij de studenten in hoog aanzien stond, werd in 1914 als opvolger van prof. Van Rhijn aan de Groningsche Universiteit be noemd om les te geven in het Nieuwe Tes tament en de oud-Christelijke letterkunde. Op 13 Februari 1914 aanvaardde prof. Dc Zwaan dit ambt met het uitspreken van een rede: „Christendom en Oriëntalisme". Tijdens zijn verblijf aan de Groningsche Universiteit was hij in het studie-jaar 1926—1927 Rector magnificus. Bij de over dracht van het rectoraat gaf prof. De Zwaan in een rede een uitvoerige beschou wing over de vraag naar het wezen des Christendoms. Prof. de Zwaan, die tot de Chr. Hist. Unie behoort en deel uitmaakt van de redactie van het dagblad De Nederlander, had voor de Chr. Hist.. Unie zitting in den gemeente- rari van Groningen van 19241929 en in de ?rov. Staten van Groningen van 1927 1929. Door zijn vertrek naar Leiden, waar hij de katheder van wijlen prof. dr. H. Windisch ging bezetten, moest hij deze functies neerleggen. In Groningen had prof. de Zwaan verder zitting in tal van besturen van kerkelijke zcreenigingen. O.m. was hij voorzitter van de afd. Groningen van de Ethische Ver- leniging. Op 6 Noverber 1929 aanvaardde hij aan °e Leidsche Alma Mater het ambt van ge woon hoogleeraar met het uitspreken van een oratie over .Het Christus getuigenis van Paulus". Prof. De Zwaan, die van zijn leerlingen een degelijke philoiogische voorstudie ver- t m ,}V(>et steeds zijn onderwijs in aan trekkelijk n vorm te gieten en doet dit op 'evendig, boeiende wijze. m den loop der jaren zijn ook vele pu- ï?04 van zÜn hand verschenen waar- ran wij willen noemen: „The treatise Of "ionys:us bar Salibha against the Jews ran. i the Syriac text". Syntaxis der 'jzen en tijden in het Grieksche Nw. Tes- Nw t': ^nheke cultuur om eri achter het iment: Imperialisme van-den oud- PROPAGANDA-AVOND „ZONNESTRAAL". Inleidend woord van dr. S. A. de Graaft. De afd. Leiden van dc Ned. Vereeniging lot het oprichten van Arbeidskolonies voor tuberculoselijder: in Nederland „Zonne straal" hield gisteravond in de groote zaal van hotel „Den Burcht" een propaganda- fiimavond. Hiervoor bestond vrij groote be langstelling. De voorstelling, welke om 7 uur aanving, verd geopend door den heer dr. S. A. de Graaff. Namens de Commissie voor de Z"nnestraaicollecte hier ter stede, heette spr. allen welkom. Hij uitte zijn vreugde over de opkomst, omdat velen thans iets meer over het doel van de Zonnestraalcol- Iccte kunnen hooren. terwijl in de tweede plaats zoo veler aanwezigheid een bewijs is., dat men belang stelt in de bestrijding der tuberculose. Dat dit noodig is, wordt wel bewezen door het feit, dat leder jaar nog velen aan tuberculose sterven, terwijl anderen invalide wdrden door deze kwaal. Dank zij het werk ter bestrijding der tu- I bcrculose neemt het sterftecijfer in Neder land gelukkig af. Spr. herinnert hierna aan de oprichting vóór 10 jaar van de vereeni ging „Zonnestraal". Reeds voor dien tijd ontwikkelde zich op kleine schaal het z.g. arbeidsinstituut. waardoor de patiënt in oen sanatorium geleidelijk aan arbeid kon ge wennen. De omstandigheden, waaronder zulke patiënten moeten kunnen arbeiden, moeten aan bijzondere eisehen voldoen, hetgeen spreker nader uiteenzet en die arbeidsgelegenheid wordt geboden ;n een sanatorium. Een dergelijke inrichting kan zich echter financieel niet bedruipen en daarom houdt Zonnestraal collecten om dc benoodigde gelden bijeen te krijgen. Dit is temeer noodig. omdat de vereeniging geen subsidie krijgt van Rijk en Frovir.ciP. Wanneer men nu bedenkt, dat door de moeilijke tijdsomstandigheden meer pa tiënten dan vroeger opname vrager., dan begrijpt men ook, dat er meer geld noodig is dan vroeger. Daarom hoopt spr., dat uit jaar vele jonge menschen de vereeniging zullen willen helpen bij de collecte, welke in Juni wordt gehouden. Het devies van Zonnestraal is daarbij: dc sterken voor de zwakken of liever: de gezonden voor de zieken. Hierna werd een aanvang gemaakt met de filmvertooning. een visiefilm over het werk van Zonnestraal, waardoor men een cuidelijk beeld krijgt van het mooie so ciale werk door deze vereeniging naast zoovele andere op het gebied dar tuber culosebestrijding verricht. De film begint met eenige opnamen van de gezonde, vroolijke jeugd, in duin en bosch stoeiend, doch reeds spoedig daarna iaat het witte doek zien hoe de witte dood rondwaart in alle geledingen der bevol king. Jaarlijks lijden 70.000 inwjners aan deze gevreesde ziekte, terwijl het sterfte cijfer 6000 per jaar bedraagt. Daarna verplaatst de film de toeschou wers naar het Zonnestraal-sanatorium, al waar het dagelijks leven van den patiënt bij vreugde en leed op het witte doek wordt vertoond. Nadat nog een propagandistisch woordje was gesproken, werd besio.en met een natuuropnamefilm. Foto Van Vliet. Gelijk bekend, wordt te Noordwijk in de eerstkomende dagen een „Tulpenfeest" ge houden. dat beoogt den faam van Noord- wijk als bloemenplaats meerdere bekend heid te verschaffen. Allerweg'e was men hedenmorgen nog druk doende in de beide Noordwijken bloemenmozaïken aan te leg gen. die de gemeente een fleurig aanzien geven. Zoo werd men bij den ingang van het dorp reeds getroffen door eenfraai mozaïk, in witte-paarsclre kleuren met het woord „Welkom". Het Lindenplein, waarvan wij hierboven een afbeelding geven, vormt zeker wel een der mooiste punten: de fris- sche gele. roode en bruine kleuren, die in vakken liggen uitgespreid geven een prach tig effect. Helaas komt het heerlijke kleu- renaspect op deze foto niet tot uitdrukking. Zoo zagen wij nog meerdere versieringen aangebracht, o.a. bij het Raadhuis, op de hoek DoezastraatPickéstraat, bij den watertoren en de M.U.L O.-school, en als mede op enkele plaatsen tusschen de beide Noordwijken in. Men heeft zich blijkbaar veel moeite getroost, om Noordwijk een kleurig en feestelijk aanzien te geven. De bloembollen staan overal op hun schoonst: wat dat betreft, had men geen geschikter tijd voor dit feest kunnen uitkiezen. Als nu het weer ook maar meewerkt. Hoogtepunt van het festijn wordt onte genzeggelijk het op Vrijdagmiddag te hou den Bloemencorso, waarvoor zich reeds tal rijke deelnemers hebben opgegeven. Uit vele huizen hangen reeds de vlaggen, meerdere inwoners hebben hun woningen of winkels met slingers versierd. Noordwijk staat dus gereed U met open armen te ontvangen! LEIDSCHE SCHOUWBURG. - '."menu imperialisme van-den oud- wf ,ljksn Seest; De Handelingen der poMeien; Da Openbaring van Johannes en "-fcnörief van Paulus toegelicht en metrisch vertaald; Jezus, Paulus en GOUDEN DOCTORAAT. Dinsdag 4 Mei as. zal het 50 jaar gele den zijn, dat dr. G. F. Hellema, arts te Haarlem aan de Leidsche Universiteit pro moveerde tot doctor in de geneeskunde. MUZIEK- EN ZANGAVOND IN „ENDEGEEST". Gisteravond werd in de Centrale Ont spanningszaal van Endegeest een muziek- en zangavond gehouden voor de patiënten der gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngetst, welke gegeven werd door het Muziekgezelschap „Franz Schweitzer", diri gent de heer Brunt en de Liedertafel „Sebastian Schaeffer", dirigent de heel Martijn, beide uit Leiden en de onder afdelingen der St. Jozef Gezellen Vereeni ging. Het. programma, dat uit een 12-tal num mers bestond viel bij de zeer vele aanwe zigen bijzonder in den smaak, gehoord het aanhoudend applaus na ieder nummer. In de pauze vertolkte de geneesheer directeur dr. F. J. Stuurman in zeer waar- deerende woorden den dank der verpleeg den. HET MASKER. Elizabeth, de vrouw zonder man, in 5 bedrijven van André Josset. Koningin Elizabeth van Engeland hoe veel literatuur is daarover niet verschenen; flilm en tooneel hebben zich van deze groote figuur meester gemaakt! En al is de geschiedenis oud, toch blijft zli eeuwig iong. het is zeker hier van toepassing. De jeugdige Franschman André Josset is door de .Elizabeth-historie aldus aangegre pen. dat hij opnieuw een drama heeft be werkt rond deze Engelsche koningin kie zend tot hoofdmotief: hoezeer Elizabeth beminde, toch gaf zli zich nimmer aan eenigen man! Zli was en bleef de vrouw zonder man De jonge Parijsche auteur heeft dit uitgewerkt aan de hand van de droeve episode met graaf Essex die inderdaad de koninklijke liefde heeft bezeten, maar door zijn onstuimigheid voortgesleept zoo droe vig op het schavot ziin einde vond. In hoeverre het verloop dezer liefde geheel in overeenstemming is met de historie, het doet er weinig toe; in ieder geval heeft de auteur er voldoende stof voor zijn drama in gevonden, dat knap is opgebouwd en steeds de aandacht gespannen houdt. Het hoofdmotief is zuiver bewaard, al moesten nu en dan ter nadere oriëntatie enkele zijwegen worden ingeslagen, een inzicht gevend in den strlid aan het hof om de macht. Oprecht en diep wordt de liefde van Elizabeth voor Essex geschilderd en niet temin stootte zii haar geliefde op het be slissende moment steeds van zich. dezen tot wanhoop drijvend. Vooral een zoo on stuimig en hartstochtelijk man als Essex kon dat niet bilivend dragen. Dit drijft mede naar het droeve slot van een ware liefde Uiterst dramatisch, doch van bij zondere kracht is het laatste bedrlif. wan neer de reden wordt onthuld, waarom deze koningin weigerde zich te geven. Welk een zware ongaaf is het om deze koningin op het tooneel tot een levende figuur te herscheppen. Om deze moeilijke taak tot een goed eind te kunnen brengen, is een tragedienne pur sang noodig. die volledig in Else Mauhs is gevonden. Onze grootste actrice niet voor niets heeft mevr. Mann-Bouwmeester haar den ring overgedragen! schenkt aan deze Eliza beth al de kracht van haar scheppend genie; steentje voor steentje bouwt zli haar creatie oo met het grootste meesterschap, waardoor zij als het ware boven haar rol komt te staan, waardoor zij deze niet alleen beheersoht. maar is Welk een machtig uitbeeldingsvermogen ligt er verscholen in deze frêle gestalte! zij schenkt als deze innerlijk ongelukkige vrouw trots haar ui trellike grootheid als koningin, het hoog ste genot dat het tooneel te bieden heeft- Iedere intonatie, ieder simpel gebaar, het is overwogen en verantwoord in schoon heid en bedoeling. In prachtige climax ziet men het drama aan zich voorbijgaan; hoe machtig en aangrijpend van teere aandoe ning het zich zeTf en anderen wreedaardig pijnigen in uiterste intimiteit des harten! Een creatie, die men nimmer zal vergeten, i Prachtig van nuanceering dat aanhalen en dan weer afstooten, dat toegeven om straks weer terug te nemen. Vrouw en koningin beide in alle vezels, doch toch als vrouw onbegrijpelijk en onvolgbaar Hoewel naast haar in de eerste plaats de Essex-figuur naar voren komt. willen wij niettemin het eerst vermelden het kos telijk fijne spel van Ko Arnoldi ais Robert Cecil, Essex' tegenpartij, die hem tenslotte ten val brengt. Keurig hield hij zijn uit beelding vast en juist in zijn beperking en soberheid lag de grootste kracht. Toch had ook de Essex van John Gobau uitnémende kwaliteiten, al ging onder zijn wervelwin- derige uitbarstingen soms ietwat van den inwendigen hartstocht verloren. Vermelden we tenslotte nog den Francis Bacon van Elias van Praag en de gevoe lige Mary Howard van Georgette Reyewsky die, evenals de overige kleinere rollen zich mooi aanpasten aan het machtige spel dei- hoofdfiguren. Ook de decors waren keurig in stijl van dit tooneelwerk, dat overal zich overwinnend baan breekt. Het tooneel is nog lang niet dood! Mits men het maar doe leven en doe blijven een polsslag van de menschelijke harts tochten in hun rijke verscheidenheid. Zoo als hier het Masker in volle volheid bracht. Vrijwel uitverkocht was de schouwburg, waar tijdens de opvoering een vallende speld was te hooren! Uitbundig was het applaus, dat tenslotte den vorm van een grootsche ovatie aann„m voor de gebene- BINNENLAND. Er dreigt een nieuw conflict bij de Ned. Scheepsbouw-Maatschappij te Amster dam. (Binnenland, 3e Blad). Algemeene vergadering te Zeist van de Ned. Vereeniging voor Huisvrouwen. (Binnenland, 3e Blad). Massa-schaakkamp te Leiden; de stad won met 6524 van dc omgeving. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Franco's troepen blijven oprukken in Bis kaje. (3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Voortzetting; der diplomatieke reizen. (Bui tenland, le Blad). Het Fransche Volksfront bijeen. (Buiten land, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAB. Men meldt ons, dat het Prinselijk echtpaar in verband met de uit- noodiging van Z. M. den Koning van Groot-Britannië, om in den avond van 9 Mei te Londen aan te komen, zich dien ochtend aan boord van H. Ms. „Gelderland" zal inschepen teneinde met dat schip de reis naar Engeland te maken. Zij zullen vergezeld zijn van baro nesse van Heemstra, hofdame van de Prinses, baron van Burmania Rengers, dienstdoend grootmeester van H. K. H. en van H. Ms. adju dant luitenant ter zee le klasse jhr. van Holthe. dijde actrice, die Else Mauhs zich opnieuw toonde. Mocht zij wat sterker zijn Na afloop had een intieme huldiging plaats. Namens het Schouwburgbestuur overhandigde prof. Meyers een prachtigen ruiker. Else- Mauhs gelukwenschend met haar herstel. Spr. betreurde het. dat men haar hier zoo weinig ziet. Heengegaan, eenige jaren terug als Vorstelijke Emi grant was zij mi echter teruggekeerd als koningin en eerbied en bewondering most men koesteren voor zulk een geestkracht, ais Else Mauhs weet te schenken. Die eerbied en bewondering geven jong en oud en daarom speet het de Studenten door rouw verhinderd te zijn zelf daarvan te doen blijken. Spr. was verzocht ge- daaraan uiting te geven, hetgeen met een bouquet gepaard ging. Tenslotte werd de hoop uitgesproken, dat deze groote actrice hier nog vele malen van haar talent zal komen doen genieten. Namens de afdeeling Leiden van het Ne- aerlandsch Tooneelverbond sloot mevr. Van Itallie-Van Embden zich aan bij de gelukwenschen en de hulde. Onder besliste ontkenning der gehuldigde verweet zij Else Mauhs één fout: niet genoeg te eten. Zij bood iets hartigs aan, daar de actrice niet houdt van zoet, al was het dan geen augurk. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde, letter H, de heer S. van der Heide (Delft).

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1