LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 28 April 1937 Andere economische opvattingen in het Derde Rijk KERK- EN SCHOOLNIEUWS Verdere opmarsch in Biscaje (BAveR) Instantine Een opvallend artikel van den directeur der Nederlandsch-Duitsche Clearing De moeilijkheden van de voedselvoorziening Bombardement vgn Madrid en Valencia GEMENGD NIEUWS Vijftienjarige reus te Rotterdam. FINANCIEN VRAGENRUBRIEK bii, neuralgie loomheid Onze Berlijnschc correspondent schrijft d.d. 27 April: Professor dr. G. IV. J. Bruins, presi dent en directeur van het Neder- landsch Clearing-Instituut. koninklijk commissaris der Nederlandsehe Bank, heeft in het laatste nummer van „De Amsterdamsche Bank" een overzicht gepubliceerd van den stand der Duitsch-Nederlandsche clearing, het welk klaarblijkelijk op hooger bevel door de geheele pers van het Derde Rijk met groote koppen en applaudis- seerenden commentaar wordt overge nomen. Professor dr. Bruins betoogt in hoofd taak. dat het betalingsverkeer tusschen Nederland en Duitschland zich gunstig ontwikkelt, ook al wordt deze gunstige ont wikkeling door de clearing geenszins be vorderd en in tegendeel ernstig geremd. Het enthousiasme der Duitsche kranten vindt echter voornamelijk zijn oorzaak in de zinsnede, waar professor dr. Bruins zich uitspreekt voor een verhooging van den Nederlandschen invoer uit Duitschland. opdat ook de Nederlandsehe uitvoer naar Duitschland in gelijke mate stijgt. Verandering der economische e opvattingen. Tot zekere hoogte valt prof. dr. Bruins op deze wijze dr. Hjalmar Schacht bij, die niet ophoudt te beweren, dat het deviezen- arme Duitschland voor geen penning meer kan invoeren dan uitvoeren. De geestdrift voor de opvattingen van den schrijver in ,De Amsterdamsche Bank" beteekent evenwel meer. Zij bevestigt, dat er in de econo mische opvattingen van het Derde Rijk een groote verandering heeft plaats gehad. Het stage pogen, om den invoer tot in het absurde te druk ken, raakt meer en meer op den ach tergrond en steeds duidelijker valt de neiging waar te nemen, om zooveel in te voeren als In verband met de finan- ciecle middelen maar «enigszins mogelijk is. Ongetwijfeld bestaat er nog niet de min ste aanleiding tot al te veel optimisme om trent Duitschland's terugkeer tot een vrij warenverkeer. Er is evenwel al veel gewon nen, wanneer het Derde Rijk inziet, dat het In onzen tijd onmogelijk is, zich in een economische „splendid isolation" op te sluiten. Natuurlijk heeft men het vier jarenplan niet opgegeven, dat beoogt, Duitschland zooveel mogelijk onafhankelijk te maken van den invoer van grondstof fen Eveneens kan men nog redevoeringen aanhooren over de „Erzeugungsschlacht", die eigenlijk werd begonnen met het voor nemen uit „dürren Acker", welke Duitsch land heet, voldoende voedsel te halen voor een volk van zeventig mlllioen! Waarschuwing van dr. Schacht. Doch daar staat tegenover, dat dr. Schacht reeds in een rede te München, «elke niet door de censuur onderdrukt «erd. doch in de meeste bladen een echo vond. verklaarde, dat ten eerste een autar kische economie ook niet bij benadering bereikt kan worden, en dat ten tweede de bewapening belangrijk nadere gegevens spreken van dertig procent, welk cijfer binnen afzienbaren tijd vermoedelijk tot veertig en misschien wel tot vijftig procent tal stijgen! aan tempo zal moeten ver liezen. opdat de particuliere nijverheid tiet gedwongen worde, door gebrek aan grondstoffen haar activiteit nog verder te verlammen. Zeer zeker zou men overijld te werk gaan, wanneer men sprak van een totalen om mekeer ln de nationaal-sociallstlsche op vattingen omtrent de economie. Er zijn echter onmiskenbare symptomen, die er op wijzen, dat er aan het autarkisch, of als men wil semi-autarkisch streven in Duitschland voornamelijk wordt vastge houden door de politici, die het gemakke lijker vinden om het geheele systeem der prijsvorming en der loonuitkeering ln honden te hebben, en door den Generalen o'of. die heel goed weet. dat Duitschland's twakke zijde niet in het oorlogsapparaat, doch in den levensmiddelenwinkel ligt, ter- wil' de economen alle desbetreffende Plannen reeds als onuitvoerbaar hebben opgegeven. De moeilijkheden met de voedselvoorziening. Het Derde Rijk heeft het Duitsche volk enorme offers opgelegd. Het is niet waar, dot er in Duitschland honger geleden wordt df dat er een ondervoede jeugd opgroeit. De mensch leeft echter niet van brood al- ™n. in een laboratorium kan men op de meest wetenschappelijke wijze vaststellen, dot brood, hetwelk slechts voor een vrij ge- ™g percentage uit rogge of tarwe werd gemaakt, rapen, kool en wat vet een ideale voeding vormt, doch het menschelijk schaam verlangt nu eenmaal meer dan al leen maar het stillen van een knorrende maag. Niet aan voedsel, maar aan de vrije keuze en vooral aan variatie van het voedsel lijdt Duitschland sinds twee laar een nijpend gebrek. Sinds twee laar moet de huisvrouw bij haar leve rancier zoete broodjes bakken, om met grid in haar handen te kunnen krjj- gen, wat zij gaarne wil hebben. Sinds enkele maanden is het verfoeide systeecm van distributiekaarten voor een aantal levensmiddelen weer inge voerd. Wil zij wat boter of margarine, wat reu zel of spek. wat olie of iets dergelijks koo- pen, dan kijkt de winkelier eerst in een dik boek of zij reeds niet aan haar tax toe is. En ook hetgeen nominaal aan haar en haar gezin toekomt, krijgt zij niet genest uitgekeerd. De voorraden der winkeliers worden immers regelmatig verminderd sinds Januari bedraagt deze vermindering reeds twintig tot dertig procent! en ze moeten maar zien, hoe zij met hun klanten uitkomen. Ook ontelbare niet onder distributie bepalingen vallende artikelen zijn „karig". Aanhoudend verontschuldigt zich de win kelier door te zeggen, dat hij het gevraag de niet meer heeft of nog niet heeft of dat hij niet in staat is, de gevraagde hoeveel heid te geven. Het voortdurende ontbreken van voldoen de levensmiddelen en gebruiksvoorwerpen leidt natuurlijk automatisch tot een groo- ten druk op de producenten. Vooral de boeren zijn hiervan het slachtoffer. De landbouwer weet, dat alleen de tempera tuur en de bodemgesteldheid over zijn oogst beslissen. De staat is echter aange wezen op zijn statistieken. Het gevolg van een en ander is, dat de boeren verplicht worden, om bepaalde hoeveelheden af te leveren, die dikwijls zóó groot zijn, dat zij voor hun eigen gebruik niet genoeg meer overhouden. Een oorlog zonder kanonnen. De woordvoerders van het Derde Rijk hebben nooit onder stoelen of banken ge stoken. dat het Duitsche volk op het oogenblik zonder loopgraven en gedreun van kanonnen een oorlog voert. Terwille van het vaderland wordt er van het Duit sche volk verlangd, dat het zich ln zijn be hoeften tot het uiterste beperkt. Er bestaat evenwel niet de minste twijfel, of het Duitsche volk heeft aan dien eisch niet be antwoord. Wat men tijdens den wereldoorlog jaren lang heeft volgehouden, verdraagt men thans niet, vooral omdat men er de nood zakelijkheid niet van begrijpt. Het gebrek aan levensmiddelen en gebruiksvoorwerpen en de slechte kwaliteit van het weinige, dat er nog voor veel geld en uiterst vriende lijke woorden te krijgen is, hebben de po pulariteit van het Derde Rijk ongetwijfeld heel wat meer geschaad dan zijn economie er misschien door gebaat werd. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Hoeufft van Velsen. VOOR DONDERDAG 29 APRIL. BOSKOOP. Geref. Gem.: Nam. half acht, ds. Lamain van Rotterdam. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Gem. (Remisestraat)Nam. half- acht, ds. Heykoop, van Utrecht. BOND VAN BESTUREN VAN CHRIST. (M) ULOSCHOLEN. De algemeene vergadering. Onder presidium van ds. J. C. v. Dijk. Ned. Herv. predikant te Bloemendaal. kwam de Bond van Besturen van Chr. (M)UIo- scholen heden te Utrecht in K. en W. in JaarlUksche algemeene vergadering bijeen. De voorzitter opende hedenmorgen om half elf de vergadering od gebruikelijke wijze en sprak een openingswoord, waarin hil allen welkom heette, inzonderheid enkele afgevaardigden van zusterorgani saties. Hierna kwamen de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, de heeren C. F. Verschoor van Scheveningen en mr. J. J. v. Melle van Kampen, aan de orde. Ze werden belden goedgekeurd. Aan dat van den secretaris ontleenen we dat thans bij den bond zijn aangesloten 148 besturen vertegenwoordigend 152 scholen. Ook de Chr. Muloschool te Brussel trad als lid toe. Nog staan de besturen van een 70-tal Mulo- scholen bulten den bond. Het bestuur kwam vijf maal in vergadering bijeen. Aan de Muloschool te Paramaribo werd financleele steun verleend. De bond bleef medewerken aan de radio-schooluitzendingen en nam deel aan het Intern. Chr Schoolcongres. In samenwerking met de Vereeniging tot be hartiging van de belangen van Chr. Mulo werd „Ons Muloblad" uitgegeven. De voor zitter van de vereeniging voor Chr. Mulo, de heer J. Th R. Schreuder van Haarlem bleef als adviseur aan het bestuur toege voegd. De penningmeester werd van zijn beheer gedechargeerd. Het aftredend bestuurslid, de heer mr. L. Stadig te Amersfoort, werd herkozen. Na rondvraag werd de morgenvergade ring gesloten. In de middagvergadering trad als refe rent op de heer Joh. Tlgchelaar hoofd eener Chr. Muloschool te Scheveningen. met het onderwerp: „Aan welke eischen moet een Christelijke methodiek voor Chris telijke Miuloscholen voldoen en wat kan de Bond doen tot ..bevordering van het tot stand komen van zulk c" methodiek?" Nadat over dit referaat van gedachten gewisseld was, werd de vergadering gesloten. De opmarsch in Biskaje Naar mate Mola's infanterie in Biskaje oprukt, brengt ook de artillerie haar vuur naar voren. Van het geheele front komen berichten over massale overgaven van militietroepen. Bij de verovering van Mon te Oiz in de streek van Eibar hieven ver sohelden honderden militiemanschappen de armen op en liepen over naar de rechts- schen, met wapenen en uitrusting Overal vonden de nationalisten belang rijke opslagplaatsen van allerlei aard. die de volksfronttroepen in deze streek hadden aangelegd. Waarnemingsvliegtuigen melden, dat er een druk verkeer lieerscht achter het front en dat de weg Durango-Bllbao zwart is van de troepen, soldaten, burgers en vee. Het aantal de laatste drie dagen door Mola's mannen gemaakte krijgsgevangenen bedraagt meer dan 5000. Men schat, dat bij de regeeringstroepen de laatste drie dagen ruim 10.000 man bui ten gevecht moeten zijn gesteld, waarvan het percentage gesneuvelden vrij hoog moet zijn. De rechtsche troepen hebben gisteroch- ten oAi tien uuur Marqulna bezet Laat in den middag bevonden de regee ringstroepen zich halverwege Aumestia. De president der Baskische regeering heeft een manifest tot de bevolking gericht waarin het heet: „Duitsche vliegers, in dienst van Spaansche opstandelingen, heb. ber. Guernica gebombardeerd en deze historische stad, die het voorwerp is van zooveel vereering van den kant der Basken, in brand gestoken. Zij willen ons treffen in onze vaderlandsche gevoelens, waarbij zij duidelijk toonen, wat het Baskenland kan verwachten van hen, die niet aarzelen een heiligdom te vernielen, dat de eeuwen van onze democratische vrijheid in herinnering brengt. Tegenover een zoodanige daad moe ten de Basken vastberaden zijn. Wij kun nen den ernst van het huidige oogenblik niet verhelen, maar de invaller zal niet winnen, wanneer wij alles in het werk stel len. om hem te verslaan". Het bombardement van Guernica heeft acht uur geduurd. Er werden ongeveer dui zend bommen geworpen, voor het mieren- deel brandbommen. De vliegtuigen lieten zich tot dicht boven den grond zakken om de machinegeweren op de bevolking te richten. De braaiden zijn nog niet geblusclht. Het aantal slachtoffers, dat nog niet vaststaat, schijnt groot te zijn. Generaal Queipo de Llano verklaart ech ter dat de regeeringstroepen zelf den brand hebben gesticht evenals te Eibar. Bombardementen. De rechtsche artillerie blijft de hoofdstad bombardeeren. Wederom zijn vele slacht- i offers gevallen. De dooden worden onmid dellijk weggedragen en er zijn te dien aan zien strenge consignes gegeven, zoodat de journalisten geen cijfers kunnen verstrek ken. Om zes uur in den ochtend is Valencia, de residentie-stad der regeermg-Caballero na haar vlucht uit Madrid, door de nationa listische zee- en luchtstrijdkrachten onder vuur genomen. Van zee uit werd de stad hevig gebom bardeerd door twee kruisers, vermoedelijk de „Canarias" en de „Baleares". De beschieting duurde 'n kwartier onge veer. Volgens de eerste berichten zouden in de stad vier dooden gevallen zijn. Het aan tal gewonden is groot. Aanzienlijke mate- rieele schade werd aangericht. De bevolking bleef kalm; niettemin heeft het bombardement geweldigen indruk ge maakt. Twee visschersschepen werden tot zinken gebracht. De bemanning is vermoedelijk verdronken. Engelsch schip aangehouden. Te Valencia wordt gemeld, dat een onbe kend Britsch schip aangehouden is door het Duitsche oorlogsschip „Admiral von Spee" ondanks liet. feit, dat het Britsche schip de vlag voerde, die te kennen geeft, dat de internationale controle gepasseerd is. Hoewel het Britsche schip tegen de aan houding protesteerde, stond het Duitsche oorlogschip er op het te doorzoeken, waar na het toestemming verleende tot voort zetting van de reis. Een protest der Scandinavische landen. Noorwegen, Zweden. Denemarken en Finland hebben tegelijkertijd een protest ingediend bij den vertegenwoordiger van Franco in Lissabon tegen de verschillende daden der schepen der nationalisten, die talrijke vrachtschepen der Noordsche lan den hebben aangehouden en ze naar Ceuta hebben gebracht, waai' zij gedwongen werden hun ladingen te lossen Spionnage-centrum te Madrid ontdekt. De politie van Madrid heeft een nieuw spionnage-centrum van Franco te Madrid ontdekt. Het werd geleid door een vrouw, welke naar men zegt zeer bekend is in internationale kringen. Zij en negentien medeplichtigen, voornamelijk leden van religieuse orden, zijn gearresteerd. Naar verluidt zouden onder de verbindingsagen ten verscheidene priesters zijn. Bij de huiszoekingen zijn tal van docu menten en geheime codes in beslag ge nomen. Hij weegt ruim 200 pond en is 2.05 M. lang. Rotterdam heeft een reus in zijn midden, een reus van 15 jaar, wegende ruim honderd kilo, met een lengte van 2.05 meter. En dat de jongeman het hierbij wel niet zal laten, staat onge veer vast. want de vorige week nog vertelde de dokter, dat hij nog steeds groeit. De jeugdige Rijnhout aldus de Tel. belooft een Hollandsohe Carnera te worden, want reeds thans is hij zich aan het be kwamen in het boksen en toen wij gister middag na een kort bezoek vertrokken uit de woning in de Gouvernestraat, vertelde zijn vader heel enthousiast, dat hij hoopt, dat zijn zoon bii de a s Olympische Spelen te Tokio. Nederland zal kunnen vertegen woordigen in de zwaargewichtklasse. „Het is altiid een wonderkind geweest", vertelde zijn moeder. „Steeds is hü sneller gegroeid dan normale kinderen en daar komt bij, dat hii niet uit zijn krachten ge groeid is, want evenredig is zijn lichaams bouw. Maar eten, mijnheer, geweldig. Gis termorgen nog heb ik anderhalf brood voor hem gesneden, dat hij gretig opat. voordat hij naar zijn werk ging. En dan zijn mid dageten, kijkt u eens". Mevrouw Rijnhout toont ons een bord ais een schaal. „Dat is wel noodig. mijnheer, anders kan ik maar steeds voor hem op scheppen. Boven heeft miin man een ledi kant voor hem moeten timmeren van 2 25 meter lengte. HU kon gewoon niet meer beneden slapen, zoo krom moest hii in het ledikant liggen en dan zijn kleeding! Alles moet aangemeten worden. De maat van zijn schoenen is 53 en sokken moet ik zelf voor hem breien. Ik kan haast nergens voor hem terecht". „In ieder geval is het een bijzonder kind", zegt vader Rijnhout, „dat heeft ook maatschappelijk hulpbetoon inge zien. want wii krijgen dubbel steun voor hem en ook boter en andere dingen worden dubbel verstrekt. Daar voor zün we het gemeentebestuur zeer dankbaar, want wat moesten we anders beginnen?" „Ja." zegt moeder Rijnhout, „tomaten b.v. zijn zoo uitstekend voor hem, maar voor anderhalf kilo zoo uit het vuistje deinst hii niet terug. Heeft hij eens een paar centen, dan koopt hii pinda's, een pond tegelijk en dat gaat er in alsof hii nooit iets te eten kriigt. altiid heeft de jongen honger". Vol verbazing kijken wii eens naar den reus. die daar zoo gemoedelilk naast ons zit. Met ziin krachten hebben wii reeds kennis gemaakt, toen hij ons begroette. De interviewer voelt het nog in ziin vinger- kooties, maar ziin leningheid. hoe staat het daarmee? De reus staat on en buigt met de handen naar den grond. Met groot gemak legt hii de platte handen op den grond. Zijn bee- nen reiken tot aan onze borst. „De vorige maand heb ik voor miin baas nog een vrachtje Dapier weggebracht van 900 kilo op de fiets", zegt de reus. „Ik had er geen moeite mee". Dan begint de maaltijd. Er komt een etensschaal op tafel en moeder schept od. Een hoeveelheid voor drie personen te gelijk. BETAAL TIJDIG DE BOETE! Als de Landbouwcrisiswet is overtreden. Van bevoegde zijde wordt opnieuw de aandacht gevestigd op het oploopen van het bedrag eener boete, opgelegd wegens overtreding van de Landbouwcrisiswet, wanneer zulk een boete niet tijdig wordt betaald Een landbouwer in Gelderland werd eenlgen tijd geleden door de commissie voor de crisistuchtrechtspraak te Arnhem veroordeeld tot een boete van f. 5. Toen hij dit bedrag niet had voldaan binnen drie weken na daartoe door den hoofd ambtenaar voor de crisistuchtrechtspraak te zijn aangemaand, werd de zaak in han den gesteld van de crisls-arbitrage-com- mlssie, welke den hoofdambtenaar rech- tigde de zaak in handen te geven van een deurwaarder. Toen de landbouwer weiger achtig bleef te betalen, werd beslag ge legd en een deurwaarder aangesteld. Eerst toen voldeed de landbouwer zijn boete, die evenwel tot f. 69.60 was opgeloopen. GOED AFGELOOPEN. Een zware tractor van de firma Kunkels te Roermond sleepte gisteravond twee wagons van Sohimmert in de richting Meerssen (L.). In de sterke helling van den Raarderberg bemerkte de chauffeur dat zijn remmen weigerden. Hij waar schuwde zijn twee metgezellen, die daarop uit de cabine sprongen. De chauffeur moest, ondanks het gevaar, de wagens naar beneden geleiden. De anders zoo drukke Beekstraat de verkeersweg Valkenburg- Meerssen werd zonder ongelukken over gestoken. De wagens vlogen vervolgens door de bocht aan de Gansbaan. Hier kan telden zij en kwamen tegen de daar staande huizen terecht. De chauffeur kwam met den schrik vrtj. Aan de wonin gen werd veel materieele schade aange richt. VAT UIT ELKAAR GESPRONGEN. Gisteren wilde de 24-jarige L. te Neder- horst den Berg een ledig smeerolievat schoonmaken Om het vat te verwarmen had hii er Doetskatoen onder gelegd en dit in brand gestoken nadat hil een hoeve'lheid petro leum in het vat had gedaan om dit te ontdoen van de ac'ntergeblever ?mee: o!ie. Door de ontwikkelde gassen, volgde clo'- seling een ernstige ontploffing waardoor het deksel tegen L.'s hoofd terecht kwam. Bovendien tastten de uit het vat slaande vlammen de kleeren van L. aan. benevens COSP. CENTRALE RAIFFEISENBANK. Winstsaldo f. 205.587. Aan het verslag over 1936 der Coöpera tieve Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht ontleenen wij: Het aantal aangesloten banken bleef dit jaar ongewijzigd op 729. Op de effecten is een koersavans ge maakt v. f. 1.046.236 (v.j. verlies f717.765), welk bedrag is overgeboekt naar de reke ning reserve voor koersverschillen. Op de effecten van de reserve is een koersavans gemaakt van f. 204.834 (v. j. verlies f. 156.721), welk bedrag is overge boekt naar de rekening reserve voor koers verschillen. De verlies- en winstrekening wijst dit jaar een winstcijfer aan vpn f. 205,587 (f. 191.972). Voorgesteld wordt af te schrijven: meubilair, waardoor dit tot op f. 1 zal zijn afgeschreven f. 1434, op gebou wen f. 10.000, zoodat overblijft f. 194.154 (f. 174.114). Het bestuur stelt voor van dit bedrag f 34.023 (v. j. f. 75.000 voor extra reserve) aan de reserve toe te voegen en voorzich tigheidshalve in verband met de moeilijke omstandigheden op de geldmarkt, voor- loopig het dan nog resteerende bedrag ad f. 160.130 (v. j. f. 99.914 voor reserve) naar nieuwe rekening over te brengen, in de hoop, dat een volgend jaar ook dit bedrag nog aan de reserve zal kunnen worden toegevoegd. De verlies- en winstrekening staat debet voor: onkosten f.398.701 (f. 392.906), bij drage onderling waarborgfonds f.6000 (on verand.), afschrijving op hypotheken f9822 (f.2501), extra reserveering in verband met den economischen toestand f. 200.000 winstsaldo f. 205.587 (f. 191.972), (v. j. bij drage kap. voor bijzondere doeleinden f. 100.000, subsidie boerenleenbanken f. 150) en credit voor: interest f. 725.353 (f590.560), jaarlijksche bijdrage der aangesloten ban ken f. 65.386 (f. 65.066), provisie f. 29.371 (f. 37.897). MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND". Het verslag van de Stoomvaart Mij. „Ne derland" over 1936 maakt melding van betere resultaten. Het saldo der exploita tierekening steeg van f. 3,6 tot bijna f. 5,6 millioen. Over 1936 kan nog geen dividend worden uitgekeerd, maar men heeft grond voor' de verwachting, dat zulks over 1937, indien het bedrijf zoo blijft, wel zal kunnen plaats hebben. H. D. v. te L. Wendt U om nadere in lichtingen tot de gemeentesecretarieën van de betreffende gemeenten. H. de R. te L. Een bepaalde opleiding voor de carrière van filmacteur bestaat, vooreoover ons bekend, hier te lande niet. C. B. te O. Laat de foto nieuw encadree- ren. 349 slill én voorkom! pijnen (Ingez. Med.) van een 12-jarig meisje. Dit vluchtte gil lend weg. waarom toegesnelde voorbijgan gers haar de kleeren van het lichaam rukten. Met ernstige brandwonden is het meisje naar een ziekenhuis te Utrecht vervoerd. L. zelf wist de vlammen te dooven door zich in een hoop zakken te rollen. L. kon na verbonden te zijn naar zijn woning terugkeeren. BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN SAMENGESTELD ONGELUK. Bij het Hongaarsche vliegveld Szekesfe- hervat is een vliegtuig gevallen, waarbij de twee inzittenden om het leven kwamen. Een auto en een motorrijwiel, die zich naar de plaats van het ongeluk haastten, kwa men met elkaar in botsing, met het ge volg, dat de motorrijder omkwam. DE OVERSTROOMINGEN IN AMERIKA. Als gevolg van de overstroomingen ln Pennsylvanié, Ohio, Virginië, Maryland en Zuid-Carolina zijn vijftien personen ver dronken. Vijf personen worden vermist. Roosevelt heeft een commissie benoemd om de leiding der hulpmaatregelen ten behoeve van duizenden bewoners der ge teisterde gebieden in handen te nemen. Men hoopt, dat de ramp niet den om vang zal aannemen van die van verleden jaar. De overstrooming van de Ohio is nog niet tot staan gebracht. De schade bedraagt, naar schatting, reeds een half millioen dollar. „COMMENTAAR OP DE KRONING". Aanklacht wegens smaadschrift Ingediend. De advccaten van den hertog van Wind sor hebben thans tegen de uitgevers en c!en schrijver van het boek ..Commentaar op de Kroning" een aanklacht wegens smaadschrift en een eisch tot schadever goeding ingediend. 3-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11