Overwinningen van Ajax en Feyenoord De voetbalcompetitie jjiie Jaargang Maandag 26 April 1937 No. 17i HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Tournooi om het landskampioenschap P.S.V.Feyenoord 12. L. D. W. S. won weer van S. E. P. Een goed, doch niet grootsch spelend Feijenoord heeft gistermiddag volko men verdiend van P.S.V. gewonnen in een wedstrijd, die enkele korte perioden uitgezonderd, op zeer behoorlijk peil stond. De Rotterdammers wonnen, omdat hun spel van betere structuur was dan dat der Eindhovenaren. Reeds in de eerste helft kwam dat tot uiting maar P.S.V. wist toen deze handicap uitste kend te overwinnen door haar in hoog tempo uitgevoerde vleugelaanvallen, waartegen de Rotterdamsche defensie het dikwijls te kwaad had. In de tweede helft echter, toen de kant- halfs der gasten de beide Eindhovensche buitenspelers beter vasthielden, werd het steeds duidelüker. dat Feijenoord's spel beter gefundeerd was De periode waarin van Kooijk den gelijkmaker scoorde daar gelaten. hadden de Rotterdammers in die tweede helft dan ook vrijwel voortdurend het initatief in handen. In de laatste tien minuten van den wed strijd opereerde de Feijenoord-voorhoede Drachtig gesteund door den onovertroffen soil Kuppen zoo geregeld en zoo gevaar lijk voor Bouman's veste, dat, naar onze meening, het overwicht van Vente c.s. met 2—1 slechts zeer schraal is uitgedrukt. P.S.V, had voor dezen wedstrijd haar ploeg gewijzigd. In de halflinie was van der Meijden opgenomen. De hal-fspeler Peters vormde met de Visser den linkervleugel der aanvalslinie, terwijl van den Broek Hun ting op de rechterwing secondeerde. Reeds spoedig na het beginsignaai kwam vast te staan, dat het aanvalsspei der thuisclub door deze wijzigingen effectiever was ge worden. Bij een van deze centers kan van der Heiide na vijf minuten spelen, het leer maar net voor den aanstormenden van Kooijk over eigen doel koppen De Visser schoot uit deze corner naast den paal. Het spel was circa tien minuten oud, voordat de Rotterdammers hun eersten werkelijken aanval konden ondernemen. Maar deze attaque bleek dan ook direct zeer gevaarlijk te zijn. Na twintig minuten spelen beefde de aanhang der Rotterdammers, toen Hunting met een onverbeterlijken voorzet vanaf de lijn. Peters in staat stelde den bal van dichtbij in te koppen: het leer suisde even wel precies over de deklat. Geen minuut later konden de supporters der roodwitten echter hun vreugde via de gebruikelijke scheepsroepers en bellen spuien: Vente zwenkten met zijn zooveelsten trough pass langs van Run naar buiten, hij gaf het leer met een tikje aan Linssen en de oppor tunist Kantebeen had geen moeite om den bal uit Linssen's voorzet langs de gedes organiseerde Eindhovensche verdediging in het net te schieten. (1—0). Nadat Hunting nog een onverwachte scoringskans had vernietigd wisten te wes telijke kampioenen de balans meer in even wicht te brengen. Ook in de tweede helft bleef dat even wicht aanvankeijk behouden. Na zeven minuten spelen zag de Eind hovensche midvoor van Kooijk. die op eiken bal doorliep, eindelijk zijn pogen beloond: hij bemachtigde een langen pass van den Broek, wrong zich tusschen van der Heijden en de Groot door en had toen nog tegen woordigheid van geest genoeg om het leer langs den op hem toeloopenden van Male ten koppen. (11). Na twintig minuten spelen gebeurde wat niet te voorkomen was. Kantebeen legde de „laatste hand" aan den subliemen Rot- terdamschen aanval waarvan de grondslag door van Heel was gelegd. (12) De positie van den Rotterdammer links binnen op het moment dat hij den bal toee? leek ons twijfelachtig, doch scheids rechter Boekman wees zeer gedecideerd naar het midden. PS.V. antwoordde met een driétal cor ners, waarbij evenwel de Rotterdamsche veste zoo solide werd afgesloten, dat de Eindhovensche aanvallers geen schijn van kans kregen. Het laatste kwartier was geheel voor Feijenoord en het is slechts aan het uit stekende werk van van Run. Boumans en Hermens to danken, dat de Rotterdammers bun overwicht niet duidelijker konden uit drukken. Be QuickAjax 13. Het was te voorzien, dat de wedstrijd Be QuickAjax, die de voorloopige beslissing zou brengen, in het Noorden groote belangstelling zou trekken, maar dat de interesse van het publiek zoo groot zou zijn, dat reeds Donderdag te voren de ruim 15.000 beschikbare plaatsen uitverkocht zouden zijn, is een feit, dat in de Noordelijke voetbal wereld nog nimmer is voorgekomen. En zoo was er dan in het Be Quick- stadion ook geen plaats onbezet, toen scheidsrechter Boetee uit Haarlem de beide aanvoerders, ten Wolde en Anderiesen voor de toss bij zich riep. De thuisclub was geheel volledig. Ajax moest den steun van rechtshalf van Deyck missen die door Looys werd vervangen. Ongetwijfeld zal het beloop van den strijd de vele duizenden hebben teleurge steld. Speciaal de eerste helft kwam niet boven het middelmatige uit, al dient direct erkend dat de Amsterdamsche machine heel wat regelmatiger liep dan de Groningsche. Het was aanvankelijk of er over Be Quick een zekere matheid lag. De wil. die de beide voorgaande thuiswedstrijden zulk een groote rol speelde, was er thans niet. De Amsterdammers hadden het wind- voordeel. doch Be Quick attaqueerde aan vankelijk het meest en een fraaie voorzet van Walter Blijham ging in die eerste mi nuten reeds teloor, toen zijn broer Willy juist naast kopte. Het duurde geruimen tijd. voordat van Reenen c.s. het eerste tegenbezoek aan de thuisclub veste brachten, waar Pienter, door het leer od Wachters Jr. terug te spelen, redding bracht. Toch luidde dit eerste bezoek een periode in van eerst eenig. latër al spoedig groot Ajax-overwicht en meer en meer bleek, dat het groote verschil zat in de beide middenlinies. Wachters Sr. met ziin flankhalfs Hogen- birk en Hazeweyer Sr. werkten hard. maar speeden in teveel teruggetrokken positie, waarbij zij te weinig aandacht schonken aan het plaatsen terwijl de halfliin van Ajax, bestaande uit Schubert, Anderiesen en Looys met weioverlegd spel den zwakken Be Quick aanval in bedwang wist te hou den. daarbü de afwerking van hun taak niet vergetende. Vooral Anderiessen speelde weldra op volle kracht en wat deze Ajaxied op het middenveld presteerde, dwong bewonde ring af Intusschen was Be Quick niet bepaald gelukkig geweest. Bij een hoekschop van rechts goed door linksbuiten Jensema genomen koote Blijham Jr. tegen de lat, terwi.il een knal van Wilkens od het nip pertje door doelman Keizer tot hoekschop werd verwerkt. Juist in de periode, waarin Ajax zich herstelde en het meest aanval lend was. was het Hazeweyer Jr. die fraai solowerk besloot met een hard schot, dat eclhter ook van de bovenlat het veld weer inketste In de Amsterdamsche voorhoede wilde het met het afwerken der aanvallen niet te best vlotten. Speciaal rechtbuiten Stam was uitstekend op dreef en hoewel Biil en van Reenen enkele goede scoringskansen kre gen. Pienter en ten Wilde bleven meester van het terrein Na de hervatting was de algemeene ge dacht. dat Be Quick, nu zij den vrij krachtigen wind meekreeg het in de twee de helft zou bolwerken. Hoe geheel anders kwam het uit. Binnen de minuut had Ajax de leiding genomen. Van Reenen zette linksbuiten van Wijn gaarden pan het werk, deze gaf een langen voorzet naar rechts, waar Stam toesnelde en Wachters Jr. passeerde 01 De strijd was juist tien minuten oud. toen Bul een afgemeten pass aan midvoor van Reenen gaf en Wachters was ander maal geslagen 02. In de zeventiende minuut dronk links half Schubert op en terwijl de voor het doel teruggetrokken spelers Wachters het uitzicht benamen, knalde Schubert over alles heèn in den rechter bovenhoek van het Groningsche doel 03 Leek de strijd voor Be Quick toen geheel verloren, al spoedig veranderde het aspect weer toen Hazeweyer Jr. zwaar gehinderd door drie Ajaxieden, een onverwacht schot loste, dat Keizer te machtig bleek 13. In de nog overblijvende 25 minuten toonde Be Quick zich van haar goede zijde, doch door gemis aan een goeden midvoor bleef succes uit. Schoolwedstrijden van A.S.C. Een geslaagde inzet. HET ROTTERDAMSCH ELFTAL. Het Rotterdamsch elftal, dat op 1 Mei a.s. te Rotterdam tegen Antwerpen zal spelen, komt in de volgende opstelling uit: doel: Jongste (Excelsior); achter: Schut Xerxes) en Van der Heide (Feyenoord) midden: De Haan XerxesKuppen (Feyenoord) en Poulus (S.V.V.); voor: Van Walsum (RFC), Drok (RFC), Van Dijk (RFC). Kantebeen (Feyenoord) en Linssen (Feyenoord). Een onfortuinlijke wedstrijd van het Kam. Onnes-elftal. Zaterdagmiddag zijn op de terreinen achter Pomona de j aarlij ksche schoolwed strijden van A. S. C. om de Leidsch Dag- blad-wisselprijzen begonnen. Ondanks het vrij gure weer, dat een verblijf op de open vlakte voor de toeschouwers alles behalve aangenaam maakte, was er flinke belang stelling van de zijde van het onderwijzend personeel, de ouders en niet in het minst van de schooljeugd zelve, die niet moede werd haar favorieten luidkeels aan te moedigen. Even werd de organisatie bemoeilijkt door het feit, dat één terrein moest wor den afgekeurd, zoodat alle tien wedstrij den op slechts twee terreinen moesten worden verwerkt. Doch de deelnemers wa ren zóó enthousiast, dat zij eenige uren wachten verkozen boven een week uitstel, zoodat het tegen half zeven werd voordat het geheele programma was afgewerkt. Tot bijzondere besprekingen geven de uit slagen der voorronden geen aanleiding; slechts in twee gevallen moesten straf schoppen de beslissing brengen, waardoor Kennis is Macht en de school Aldershoff zich in de eerste ronde plaatsten. Voor het Kamerlingh Onnes-elftal. dat zich door dit resultaat geëlimineerd zag, was zulks wel een groote teleurstelling, want de roodhemden hadden tijdens hun wedstrijd tegen Kennis is Macht geen greintje geluk, terwijl tot overmaat van ramp een hunner spelers kort voor 't einde met een vermoedelijke beenbreuk naar 't Ziekenhuis moest worden overgebracht. Uitdrukkelijk zij vastgesteld, dat dit on geval niet te wijten was aan ruw spel, doch zuiver het gevolg van een onfortuinlijke botsing. Kennis is Macht benutte vervolgens on berispelijk de drie strafschoppen en de La- boratorium-menschen begonnen eveneens goed door de eerste penalty in een doel punt om te zetten. Toen in tweede instan tie een dubieus geval of de bal al dan niet het doelvlak was gepasseerd door den scheidsrechter ten ongunste van de rood- baadjes werd beslist, teekenden zij hierte gen protest aan. Degene, die de derde strafschop moest nemen was door al deze complicaties zóó in de war, dat hij den bal zachtjes recht op den keeper afschoot, zoo dat hiermede de strijd verloren was. Tusschen haakjes zij opgemerkt, dat dit protest naar alle waarschijnlijkheid toch niet zou zijn toegewezen, aangezien 't niet gericht was tegen een verkeerde toepas sing der spelregels, doch tegen een scheids rechterlijke waarneming. En een protest daartegen leidt zelden of nooit tot succes. Bovendien behoeft in het geheel niet Het Nederlandsch elftal. Voor den wedstrijd tegen België. Smit, Bakhuys en Vente vormen het middentrio. Het Nederlandsch elftal, dat Zondag 2 Mei a.s. te Rotterdam tegen België speelt, is door de keuzecommissie van den K. N. V. B. als volgt samengesteld: Doel: Halle (Go Ahead). Achter: Wilders (Blauw Wit) en Caldenhove (D.W.S.) Midden: Paauwe (Feyenoord), Ande- riessen (Ajax) en van Heel (Feyen oord). aanvoerder. Voor: Wels (Unitas), Vente (Feyen oord), Bakhuys (H.B.S.), Smit (Haar lem) en van Nellen (D.H.C.) Als reserves zijn aangewezen; van Male (Feyenoord), van den Hoven (Longa), Pel- likaan (Longa), Vrauwdeunt (Feyenoord) en Lungen (A.F.C.) Smit is Vrijdag door een geneesheer on derzocht, waarbij is gebleken, dat zijn knie weer volkomen genezen is. De> Haarlem mer zal Zondag 2 Mei dus volkomen fit in het veld verschijnen, evenals van Heel. die geen hinder meer van rheumatische aan doeningen heeft. Dat er geen wijzigingen in de achter hoede en middenlinie zouden komen, was begrijpelijk. De proef met Lungen heeft men niet voortgezet, Bakhuijs is op de mid- voorplaats teruggekeerd met Vente als lechtsbinnen. Een opstelling, die bij vorige wedstrijden uitstekend voldaan heeft. Ho pelijk zal Vente zijn schuttërscapaciteiten, welke hij bij Feijenoord ten toon spreidt, ook in het Nederlandsch Elftal laten zien en Smit kan weer de „zwerversrol" ver vullen. waar te zijn. hetgeen Zaterdagmiddag als axioma werd verkondigd, n.l. dat een bal, welke den staander aan de binnenzijde raakt, ook het doelvlak is gepasseerd. Men bestudeere eerst eens in de spelregels, wan neer een bepaalde lijn of bepaald vlak werkelijk is gepasseerd. De uitslagen van Zaterdag waren: SeniorestournooiVooorrondenAm bachtsschool IIGem. H.B.S. 21; Ulo van Rijswijk IKennis is Macht II 61; Chr. KweekschoolAmbachtsschool I 0-1: Gem. H.B.S. I—Chr. H.B.S. 2—0; Ulo de Reuver Ulo van Rijswijk II 71; Kam. Onnes XI Kennis is Macht I 00 Na het nemen van strafschoppen ge wonnen. Spannende promotiestrijd in het Oosten. Voor de K.N.V.B. zijn gisteren de volgende uitslagen verkregen: Kampioenschap van Nederland: PSV Feyenoord 12: Be QuickAjax 1—3 Afdeeling I, 2de klasse A: WFCOVVO 1—4. Promotiecompetitie, 3de klasse: Zaandijk DWV 1—0; HVC—De Volewijckers 7—1. Afdeeling II. promotie 2e klasse: RFC ZFC 5—1. 2de klasse A: Quick—Overmaas 2—3. Promotiecompetitie, 3de klasse: VIOS— Steeds Hooger 50. Promotiecompetitie, 4de klasse: BTC VDS 3—1; SEP—LDWS 1—2. 4e klasse A: Leidsche BoysLFC I1; TONA—WD 1-^. éde klasse C.: KranenburgOranje Blauw 1—3. Afdeeling III, promotie 2e klasse: Quick— Hengelo 31. Afdeeling V, promotie 2e klasse: Heeren veenFriesland 24. Van Overal. De krachtsverhouding in de kam pioenscompetitie begint zich nu beter af te teekenen. De Westelijke kam pioenen, Ajax en Feyenoord, worden tenslotte toch nog weer favoriet en bij één van hen zal o.i. de titel uiteinde lijk ook wel terecht komen, al staan Be Quick en Go Ahead nu nog met Feyen oord gelijk. De beste papieren berusten natuurlijk bij Ajax, dat zich in Gro ningen door Be Quick niet van de wijs liet brengen, maar Feyenoord telt toch ook nog wel degelijk als gegadigde mee Dc stand is: Ajax Be Quick Feyenoord Go Ahead P. S. V. 13—9 8 7—9 4 76 4 6—5 4 9—13 2 Voor de promotie 2e klasse werd in 't Wes ten alleen R.F.C.Z.F.C. gespeeld, welke meer bedoeld was als een huldigingswed strijd voor het gepromoveerde R.F.C., dat met 51 triomfeerde. In het Oosten heeft Quick een goeden wedstrijd gespeeld tegen Hengelo, dat heel weinig schotvaardig bleek te zijn, maar ook in tecniek en tactiek voor de met 31 winnende Nijmeegsche ploeg moest onder doen. Quick is thans met Hengelo gelijk ge komen, zoodat er een beslissingswedstrijd moet worden gespeeld. Quick 4 2 11 12—9 5 Hengelo 4 2 11 12—12 5 Ensch. Boys 4 10 3 11—14 2 In het Noorden heeft Friesland zich her steld. Zij won in een zenuwachtigen wed strijd met 42 van Heerenveen en de drie concurrenten staan derhalve precies ge lijk. W. V. V. 2 10 1 6—3 2 Heerenveen 2 10 1 56 2 Friesland 2 10 1 4—6 2 Voor de promotie 4e klasse heeft L. D. W. S. niet dan met heel veel moeite in Delft over S. E. P. kunnen zegevieren (met 21) Zij zal thans eerst hebben af te wachten wat Tonegido thuis tegen S. E. P. presteert om daarna hier ter stede den beslissenden kamp tegen Tonegido te spelen. L. D. W. S. 3 2 1 0 6—2 5 Tonegido 2 110 2—1 3 S. E. P. 3 0 0 3 1—6 0 VOETBAL: Het Nederlandsch elftal voor den wedstrijd tegen België. Overwinningen van Ajax en Feyenoord. HOCKEY: Nederland won met 10 van Duitschland. KORFBAL: Fluks begon de degradatie competitie met een 61 over winning. CRICKET: Vergadering Ned. Cricketbond. Jmiiorestournooi: Voorronden: Chr. H. B. S.Ambachtsschool I 20: Ulo v. Rijs wijk II—R.K. Ulo 0—4; R.K. H.B.S.—Ulo v. Rijswijk III 2—1; Ulo Aldershoff—Ulo Gathier 11. Het programma voor as. Zaterdag luidt at) volgt: Seniorestournooi: le ronde; A Kennis is Macht I—Ulo v. Rijswijk I 2 uur; B Am bachtsschool IGem. H.B.S. I 2 uur; C. Ulo de Reuver—R.K. H.B.S. 2 uur 45; D. Ambachtsschool II—Gymnasium 2 uur 45. Halve eindstrijden: winnaar B—win naar D, 4 uur; winnaar Cwinnaar A, 4 u. Juniorestournooi: le ronde' 1. Ambachts school II—Ulo van Rijswijk I, 2 uur; 2. R.K. Ulo—R.K. H.B.S.. 2 uur 35; 3. Ulo de ReuverUlo Aldershoff. 3 uur 10; 4. Ulo van Rijswijk IV—Chr. H.B.S. 3 uur 45. Halve eindstrijden: winnaar 1—winnaar 2, 4 uur 20; winnaar 3—winnaar 4, 4 u. 45. DuitschlandBelgië 10. Een uitstekende Belgische halflinie. Met een 10 overwinning is het Duit- sche elftal gistermiddag te Hannover uit den strijd tegen de Belgen gekomen, welke te Hannover ten aanschouwe van 56.000 personen werd gespeeld. Over het algemeen was het Duitsche elf tal sterker. In de eerste helft vooral be- heerschte zij het veld, maar de Belgische verdediging speelde uitstekend en ook doel man Badjou verrichtte fraai werk. In de Belgische voorhoede werd de mo tor, Raymond Braine, geschaduwd door den Duitschen spil Goldbrunner, die den Belgischen crack geen gelegenheid gaf zijn spel te ontplooien. Bij de Duitschers kon de voorhoede de richting naar het Belgi sche doel maar niet vinden en mede door het altijd maar weer te ver doorgevoerde korte spel kon de Belgische verdediging in grijpen. Na 18 minuten kwam het eerste en naar later blijken zou het eenige doélpunt van den wedstrijd. Hohmann had na goed doorzetten den bal bemachtigd, stond al leen voor het doel en met een verrassend schot in de linkerhoek gaf hij zijn land de leiding. Na de pauze waren de Duitschers niet zoo meer in de meerderheid De verdedi ging van de Belgen verzette bergen werk, maar vooral de middenlinie, met Stijnen aan het hoofd, speelde zoo schitterend, dat de Duitsche voorhoede het zelden tot een schot kon brengen. Overal waar gevaar was, dook de Belgi sche spil en ook Dalem en de Winter wa ren groote struikelblokken. Paverick en Joacim werkten alles weg en de Duitsche voorhoede was dan ook machteloos. Lenz was ln de voorhoede de beste man, terwijl de middenlinie met Kupfer, Goldbruner en Kitzinger goed werk verrichtte. Jakob ver dedigde zijn doel op prachtige wijze, bijge staan door Harringer en vooral Muenzen- berg De Engelsche scheidsrechter Jewell leidde feilloos. ZATERDAGMIDDAG-TOURNOOI TE DEN HAAG. Om den bedrijfsvoetbalbeker. Het Zaterdagmiddag-tournoot om den Bedrijfsvoetbalbeker, waaraan wordt deel genomen door de Zaterdagmiddag-elftal len. vertegenwoordigend den Haagschen, Rotterdamschen en Leidschen Voetbal bond en het Haagsche Bedrijfsvoetbal, wordt te Den Haag gehouden op Tweeden Pinksterdag en gespeeld op de terreinen van H.D.V. (Zuidersportpark). De loting voor dit tournooi bracht het volgend resultaat: In den morgen wordt gespeeld: Leidsch Zaterd.-elftalHaagsch Zaterd.-elftal en Haagsch Bedr.voetb. XIRotterd. Zaterd.- elftal. In den middag: Winnaars- en verliezers ronde. D.S.O. III—L.DAVS. IV 2—1. In het begin zijn de partijen om de beurten in den aanval, maar D.S.O. wordt dan sterker en na een kwartier geeft de D.S.C-linksbuiten ziin club de leiding. 1-0. L D W.S. onderneemt nu eenige snelle uit vallen en keeper Dorst is in deze periode goed op dreef. Na de rust hetzelfde spel. Beide partijen scoren nog eenmaal. Einde 2—1 voor D.S.O.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9