BLOEMEN TENTOONSTELLING BOSKOOP 21 APRIL - 10 MEI LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Biad Maandag 26 April l&I BEZOEKT DE UIT DE BONTE WAERELD 19 37 f Uit de Rijnstreek LAND- EN TUINBOUW WARMOND. Op 5 Mei a.s. zal in een der lokalen van de O. L. School gelegenheid bestaan tot kostelooze inenting en herinenting en wel des nam. 2 uur. Onder voorzitterschap van den heer Tli. Weijers kwam de R.-K. retraiteclub St. Aloysius in jaarvergadering bijeen in ae Burcht alhier. De secretaris las de no tulen. die vastgesteld werden. Ook bracht hij een keurig verzorgd jaarverslag uit, waarvoor hem eveneens dank gebracht werd. Met alg. st. werd als bestuurslid her kezen de heer Versluijs. Hierna sprak ka pelaan Ten Hengel over „Jacht naar ge luk". Duidelijk zette spr. uiteen, hoe de drang naar het geluk den mensch als het ware is ingeboren, en dat wij allen ons best doen. om naar het woord van Plato ..Carpe diem" waar te maken. Vervolgens wees spr. op het vergankelijke van dit geluk en dat wij zoo moeten leven, dat de kern van ons geluk daar ligt, waar het wezen moet. Alleen dan pas is ons geluk volmaakt, wan neer het tot stand komt door de deugd. Hierop volgde sluiting. A.s Woensdag zal alhier de Emma- bloem-collecte gehouden worden. llllUllllllllHIIIII'llllllllIHHIIHHIIIimilllllllllIHHIIlll BOSKOOP 21 APRIL- IOMEI GROOTE BLOEHEN TENTOOKSTELLIHG ZEVENHOVEN. De bouw van den Gemeente-toren. Men is begonnen met den bouw van den nieuwen Gemeente-toren der Ned. Herv. Kerk. De electrische kabel is afgesloten, zoodat er geen avonddiensten meer gehou den kunnen werden; het orgel zal weer met de hand worden gepompt. Het uurwerk is tot veler ongemak verwijderd. Vier maanden zal men zich zonder den officieelen tijd moeten behel pen. 206 (Ingez. Med.) ALPHEN. Ter hoogte van de N. Nassaustraat had gistermorgen in de Wilhelminastraat een verkeersongeluk plaats, dat gelukkig zonder persoonlijke ongelukken afliep. Van ae personenauto, bestuurd door H. v. H.. uit Ter-Aar, brak het voorwiel af en na rakelings een voetgangster, mej. v. L. te hebben gepasseerd, vloog het wiel met zulk een kracht tegen het hek voor de woning van den heer Z.. dat dit werd ont zet. en een betonnen paal afbrak. De auto. die nog doorreed met drie wielen, werd door den bestuurder spoedig tot stilstand gebracht. De heer L. de Graaf, heeft bedankt als ouderling der N.H. Kerk Julianastraat, zoo dat thans 2 vacatures in den kerkeraad te vervullen zijn. In opdracht van de gemeente zal ten overstaan van den deurwaarder S. Geertsma Donderdagavond a.s. in het lokaal a. d. Wilhelminastraat publiek worden verkocht de cp den gemeentelijken vakcursus voor jeugdige werkloozen vervaardigde werk stukken. De extra gehouden collectie ten bate van het diaconie der Ger. Kerk alhier heeft opgebracht f. 536.18. Zuster Glastra sprak op uitnoodiging van het pl. Jappencomité in de Chr. H.B.S. voer de medische zending op Nieuw Guinea. Onderhoudend vertelde zij van den arbeid, die op medisch gebied verricht wordt op Nieuw Guinea, verduidelijkt met lichtbeel den. De avond werd door den heer v. d. Kemp met dankzegging besloten. In de gehouden jaarvergadering van de afd. Alphen a. d. Rijn van den Ned. Bond voor Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders werd tot voorzitter herkozen de heer Jac. v. NÓcrt en als bestuursleden de heeren W. Geerlof, D. v. Klaveren en Goedhart. Het ledenaantal der afd. bedraagt 160. De uitvoering van de rioleerings- en grondwerken in verband met den aanleg Parklaan en verbreeding der dr. Lovinklaan zoomede de rioleeringswerken ten Zuiden der N. Nassaustr. is opgedragen door B. en W. aan de fa. Gasman en Zoetemeijer alhier. Klachten van de huurders der woningen werden niet vernomen. De heer P. Plomp bracht namens de com missie tot het nazien der kas verslag uit. Boeken en bescheiden werden in orde be vonden. waarvoor den penningmeester, den heer B. den Braver dank werd gebracht. Tot leden der nieuwe commissie werden aangewezen de heeren W. Slootweg. Jac. Raaphorst en Jac. van Aalst. Uit het ver slag van den penningmeester bleek, dat van 5 Juli 1936 af de heer van de 14 huizen in de Torenstraat verlaagd was van f. 4 tot f. 3.25 en van de 24 huizen in de Zonneveld straat van f. 3.50 tot f. 3.25. De huizen wa ren zoo goed als het geheele jaar bewoond. In de Torenstraat was 5 weken huurver- lies te boeken wegens onbewoond zijn en had één uitzetting plaats wegens achter stallige huur. Voor de Torenstraat was een nadeelig saldo in het onderhoudsfonds van f. 1414.66, dat vooral veroorzaakt werd door de huurverlaging. Hiervan komt 75% ten laste van het Rijk en 25% voor de ge meente. Voor de Zonneveldstraat was het nadee lig saldo f. 28.69. In totaal was het nadeelig saldo van het onderhoudsfonds voor de Vereeniging f. 405.34. De huishoudelijke kas sloot met een batig saldo van f. 59.22. Het aftr. bestuurslid de heer M. Noordam werd herkozen, terwijl in de vacature, ont- staan door het bedanken van den heer D. de Bruyn IJzn. gekozen werd de heer Jac. I Raaphorst. Na rondvraag volgde sluiting. Burgerlijke Stand. Geboren: Anna Anthonia Maria. d. van G. P. Droogh en C. M. van Winden Anna Theodora Maria, d. van S van Wieringen en W. G. Lie verse. Overleden: A. van Gorkum. 59 jaar. Ondertrouwd: L. C. van Vliet. 29 jaar en E. M. A. Koot. 23 jaar. WOUBRUGGE. Raadsagcnda. De Raad komt Woensdag a.s. des v.m. te halftien in openbare vergadering bijeen ter behandeling van de volgende agenda: 1. Notulen; 2. Ingekomen stukken; 3. Verzoek om vergoeding ex. art. 13 der L.O. wet 1920; 4 Verstrekking van B-steun aan werkloozen; 5. Voorstel tot onbewoon baarverklaring van woningen; 6. Opzeg- gingerfpachtrecht van een perceel; 7. Wij ziging van de Motor- en Rijwielverorde ning; 8. Vaststelling eener capitulanten- verordening; 9. Wijziging van enkele veror deningen; 10. Benoeming leden commissie tot wering van schoolverzuim; 11. Wijzi ging begrooting 1936 en 1937; 12. Vaststel ling vergoeding ex. aft. 101 der L.O. wet 1920; 13. Rondvraag. Tengevolge van het natte en koude weer van de laatste dagen hebben verschil lende veehouders te kampen met de zoo gevreesde kopziekte onder het rundvee. Eenige dieren zijn hieraan reeds bezweken, van dn veehouder van der M. zelfs twee op een dag. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren; Maria Cornelia, d. van E. P. Akerboom en Th. C. M. Zwartjes Theo doras Johannes, z. van J. N. Verhaar en A. Vermeij Jacoba Johanna Maria. d. van J. van Wieringen en K. C. Hiilenaar. Overleden; Henncus P. C. M. van Dooren 9 jaar. Ondertrouwd: J. J. van Benten. 24 jaar en A G. Straathof. 21 jaar. GetrouwdS. Th. Ludlage, 25 jaar en A. C. Turk. 19 jaar. LEIDERDORP. Jaarverslag Ver. „Een goed Verbond". Blijkens het jaarverslag van den pen ningmeester van genoemde vereeniging. die zich ten doel stelt het verstrekken van ver sterkende middelen aan onvermogende patiënten, bedroegen de inkomsten over 1936 f. 293.12 De uitgaven voor melk. vleesch. eieren, wijn enz. bedroegen f. 312.58 Het tekort van f 19.46 kon uit de bestaande reserve worden bijgepast. Sportpark „De Munnik". Met het uitzetten der beplanting is men thans gereed gekomen. Deze beplanting be staande uit eenige duizenden boomen en heesters van allerlei soort is zoowel om de terreinen als langs de toegangswegen uit gezet. Het sportpark is hierdoor aanmer kelijk verfraaid, waarom zoowel de sport beoefenaars als zij die, er een wandeling maken, kunnen genieten. De verjaardag van Prinses Juliana. Daar de voorgenomen festiviteiten ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard door de ongun stige weersomstandigheden indertijd niet konden doorgaan is het Oranje-comité voornemens op 30 April, den verjaardag onzer Prinses, eenige feestelijkheden te or- ganiseeren. Om 2 uur 's namiddags is er eerst ringrij- den met paard en kar voor paren. Om 4 uur ringrijden op rijwielen voor dames en heeren in 2 groepen. Leeftijd vanaf 14 jaar. Hierna volgt ringsteken op tandems, die door de commissie beschik baar worden gesteld. Een en ander zal plaats vinden op het terrein Eikenlaan. BOSKOOP. lp de vergadering van dè ver. „.Arbori- cultura" is tot penningmeester benoemd de heer C. van Groos alhier. HAZERSWOUDE. Vergadering Bouwver. „VoHtsbetong". De Bouwereen. „Volksbelang" hield haar alg. ledenvergadering ter Gemeefffe-Secre tarie aan den Rijndijk. De voerzitter, de heer J. Vreugdenhil opende en verleende het woord aan dferf secretaris, den heer M. Noordam. die de notulen las. welke onder dank werden goed gekeurd. De voorzitter informeerde naar het 'oag- gerwerk van de sloot bij de Zonneveldstraat. Door verbetering der rioleering is de toe- ï?d,_van genoemde sloot veel verbeterd. De heer van Ommering kreeg opdracht om in t najaar voor het baggerwerk zorg te dragen. De secretaris bracht 't 11e jaarverslag der vereeniging uit. waaruit bleek, dat het een heel rustig jaar is geweest. De huren van de huizen in de Torenstraat en Zonneveld- straat werden verlaagd tot f. 3.25. Daar de bode der vereeniging. de heer L. J. Wind- horst overleed, werd in zijn plaats benoemd de heer A. J. de Kort, op een jaarlijksche vergoeding van f.25. NOORDEN. Enkele jaren geleden werd een klein gedeelte van den telefoonkabel onder gronds gemaakt, binnenkort zal nu het overige gedeelte van het net eveneens ondergronds gemaakt wprden, wat mede apn het landelijk schoon ten goede zal •komen. NIEUWKOOP. De heer I. J. Koole. door den gemeen teraad herbenoemd tot lid van de commis sie tot wering van schoolverzuim heeft déze herbenoeming niet aangenomen. WADDINXVEEN. DOOR AUTO OVERREDEN. Been op twee plaateen gebroken. De meubel-fabrikant Modderkolk bracht Zaterdagavond met zijn auto een bezoek in de buurtschap „de Vlist". Toen de heer M. zijn auto wilde starten bleek iets te hape ren. De heer M. stapte uit om een onder zoek in te stellen en vergat bij 't uitstappen de machine in rust te zetten. Op een gegeven oogenblik sloeg de motor aan en de auto ging rijden. De heer M. kwam tengevolge van een on gelukkige manoeuvre onder de auto. De wielen reden hem over de beenen. Een been brak op twee plaatsen, n.l. bij de knieholte en de enkel. Het slachtoffer bloedde voorts hevig uit verschillende wonden. Op medisch advies werd hij naar de Wijkverpleging te Gouda vervoerd. Naar wij vernemen is zjjei toastejirl rede-4: lijk wel. I h, ZOETERMEER. Bijeenkomst der A.R. Kiesvereeniging. De AR. Kiesvereeniging alhier hield een openbare vergadering in het Spaarbarekge- bouw. Als spreker trad op de heer Chr. van den Heuvel, lid van de Kamer over het onderwerp „De kemende Verkiezing". De voorzitter, de heer H. Nieuwenhuysen opende deze vrij goed bezette bijeenkomst. De heer Van den Heuvel bracht naar voren, wat onder het Kabinet Cblijn is tot stand gekomen, dat Nederland een land is waar het best gezorgd wordt voor de werk loozen, daar geen één land ter wereld beter is, dat er verschillende maatregelen geno men zijn en groote werken zijn uitgevoerd, die wdlvaart met zich mede brachten. Spr. noemde de droogmaking van de Zuiderzee een ontzettend werk, waar. indien het klaar is, weer werk uit zal komen. Spr. merkte op, wat de regeering reeds heeft ge daan voor de bewapening, daar men niet stil mag zitten, terwijl andere landen aldoor bewapenen. Ais het er op aan komt, moe ten wij toch ook klaar zijn, om onze neu traliteit te handhaven. Wat een tegenwer king heeft de regeering steeds op dit gebied gehad, aldus spr., vodral van de sociaal democraten, die nu het laatste jaar zijn bijgedraaid. Goed is het dat zij hun zin voor 4 jaar niet gekregen hebben, anders hadden wij nu zonder een flinke weer macht gezeten. Spr. noemde nog verschil lende dingen die tot stand zijn gekomen cp economisch en sociaal terrein en zeide, dat men het gezag moet zien als een over heid door God gegeven. Alsdan zal er wel vaart kunnen heerschen en geen verdeeld heid zooals heden het geval is door ver schillende revolutionnaire partijen, die het alleen om de macht te doen is. Ten aan zien hiervan schetste spr. den toestand in Europa. Hij noemde landen als Duitsch- land, Italië en Rusland die onder dictatuur staan. Frankrijk waar de ïinksche partijen het bewind voeren en Spanje waar de bur geroorlog woedt. Spr. wékte ten slotte allen op hun stem op de A.R. partij uit te bren gen. Na gedachtenwisseiing volgde sluiting door den heer van den Heuvel. mCHERJ. BERICHTEN VISCHPRIJZEN. U MUDDEN, 26 AprU 1931. Tarbot per KG. f. 1.15—0.80; Griet per ki&t van 50 KG. f. 32—14: Tongen per KG. f. 1.35—1.02: Groote Schol per kist van 50 KG. 29; Middelschol per kist van 50 KG. f 27; Zetschol per kist van 50 KG. f.22; Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 23—8; Schar per kist van 50 KG. f. 9—4.50; Tong schar per kist van 50 KG. f.34—23; Vleeten per stuk f. 3.25: Pieterman en Poontjes per kist van 50 KG. f. 6.50—3.80; Groote Schel- visch per kist van 50 KG. f. 30—24; Middel Schelvisch per kist van 50 KG. f.23—21; KJeinmiddel Schelvisoh p. kist van 50 KG. f-1916.50; Kleine Schelvisch per kist van 50 KG. f. 157; Kabeljauw per kist van 125 KG. f.7430.50; Gullen per kist van 50 KG. f. 1810; Lengen per stuk»!. 2.701.45; Heilbot per KG f. 1.250.90: Wijting per kist van 50 KG. f.7—3.10; Koolviseh per stuk f. 1.500.15; Makreel per kist van 50 KG. f. 12-502.60. .Aangekomen 6 stoomtrawlers: DM 73 met f.5050; IJM 26 met f.5740; DM 82 met f.4020; IJM 46 met f.2920; IJM 95 met f. 2250; IJM 97 met f. 180. En ln 38 loggers: RO 9 met f.650: KW 166 met f.460; KW 3 met f.810; KW 68 met f.370; KW. 175 met f.380; KW 89 met f.350; KW 132 met f. 480; KW 46 met f. 440; KW 158 met f. 360, KW 104 met f.360; KW 52 met f.400: KW 45 met f.590; KW 105 met f.320; KW ilO met f.400; KW 42 met f. 390' KW 43 met GRASVELDEN AANLEGGEN. April is de maand om grasvelden te ver zorgen of, zoo noodig, aan te leggen. Ge tuige de meerdere vragen over dit onder werp. laat het gras in menigen tuin tc wenschen over. De meest geuite klacht is, dat het gras verdwijnt en door mos wordt i ervangen. Dit laatste zal het meest voor komen in kleine tuinen, waarin het gras veel ligt in de schaduw van hooge muren. Maar ook komt het veel voor onder de ooomen. Hier zijn twee voorname factoren bezig het gras te doen verdwijnen. In de erstc plaats is voor een normale ontwik keling licht noodig en, zoo mogelijk, direct zonlicht Evenals alle planten kunnen ook degrassoorten daar niet buiten; behalve enkele, welke dan in zulke gevallen wor den aangewend. En in de tweede plaats heeft het gras voor een ononderbroken groei geregeld water noodig. Dit laatste is in de meeste gronden wel in voldoende mate aanwezig, maar niet zelden wordt de opstijging uit den ondergrond belemmerd boor vaste lagen in den bodem, oi wel zijn het. de wortels van dichtbijstaand hooge boomen, welke hst water tot zich nemen, zoodat er voor het gras niet voldoende overblijft Wanneer men in dit laatste ge val den wortel van de boomen wil sparen, doet men goed geen gras onder die boo men te kweeken maar bijv. sterkere groene vaste planten, waardoor toch de grond een donkere bedekking krijgt. In tuinen zon der boomen, maar waarin maar gedeelte lijk zonlicht komt, make men gebruik van glassoorten, welke daarvoor zijn bestemd. Bij den aanleg van grasvelden kan men zaaien of, wanneer de oppervlakte niet te gioot is, van graszoden gebruik maken. In beide gevallen dient de ondergrond goed diep losgewerkt met het oog op eventusele vaste lagen, bovenbedoeld. Door de boven ste laag wordt oude, verteerde stalmest gespit en daarna de oppervlakte in de ge- wenschte ligging gebracht. Vierkante of rechthoekige velden hebben meestal een vlakke ligging, zelfs zooveel mogelijk wa terpas, maar ellips- en peervormie bazons worden niet zelden verdiept, zoodat de op pervlakte hellend is en grooter lijkt. We gebruiken bij voorkeur verschillende gras mengsels, terwijl we de samenstelling van deze mengsels heel goed kunnen overlaten aan de zaadhandelaren. Bekende firma's in den zaadhandel brengen deze met zorg samengestelde mengsels i n den handel. Men geve alleen op of het mengsel is be stemd voor lichten of voor zwaren grond en of het grasveld in de volle zon of wel in de heele of halve schaduw komt te lig gen. Per 100 vierk Meter wordt meestal 2,5 kilo zaad gerekend. Dit laatste wordt nu regelmatig uitgestrooid en daarna in den grond geharkt of wel met een laagje aarde gedekt. Waar men veel last heeft van vogels, daar menge men een weinig droge menie door het zaad vóór het zaaien Het zaad ziet dan rood en de vogels ko men er niet aan. Na het zaaien wordt de oppervlakte met een rol gerold of met 'n nlakker aangeplakt. Hoe lichter de grond, hoe steviger wordt aangedrukt. Heel vaak trapt men op lichte gronden de opper vlakte na het zaaien vast met behulp van klompen. Hierdoor wordt bewerkt dat het zaad beter in een vochtige omgeving ligt, wat voor een regelmatig kiemen een eer ste vereischte is. Valt na het zaaien vol doende regen, dan zal spoedig kiemen vol gen en meestal is dit in de maand April het geval. Anders kan men door 's avonds te spuiten of te gieten hierbij te hulp ko men. Wanneer het gras 10 a 15 c.M. lang is wordt het voor de eerste maal met de zeis gemaaid of in kleine tuinen geknipt. Daarna flink rollen is aan te bevelen. Ver volgens wordt het regelmatig kort gehou den door een paar maal per week te maaien met behulp van een grasmaaima- chine. Mocht de groei in den loop van de eerste maanden te wenschen overlaten, dan kan daarin meestal verbetering wor den gebracht door te mesten met 2 ons Chilisalpeter of evenveel A. S. F.-korrels (12 x 10 x 18) per 10 vierk. meter. Het is aan te bevelen de hoeveelheid mest in wa ter op te lossen. Zoo kan in 1 gieter water van pl.m. 10 L inhoud, 1 ons Chilisalpeter worden opgelost en daarna uitgegoten over een oppervlakte van pl.m. 5 vierk. meter. Dit kost wel eenigen arbeid, maar voorkomt in elk geval het ontstaan van bruinver brande plekken, zooals nog wel eens voor- Komt na het gebruik van kunstmest op gras. De kunstmest kan ook na het strooien worden ingespoten, indien van de water leiding kan worden gebruik gemaakt. Is geen water aanwezig, dan mag men gras velden alleen met hulpmest bestrooien wanneer het gras volkomen droog is en dan liefst, wanneer regen op komst is. In dien bij den aanleg van graszaden gebruik wordt gemaakt, dient goed te worden toe gezien dat geen onkruid hierin aanwezig is. Handelaren in graszoden steken deze laatste meestal van speciaal daarvoor ge zaaid land. Wil men grasvelden, waarin weinig gras en veel mos staat, wat men noemt repa- reeren, dan harke men met een ijzeren hark het mos uit, stroole een laagje goede aarde en zaaie daarin graszaad. Dit wordt met 'n weinig goeden grond gedekt en per 10 vierk. meter strooie men tevens 8 ons A.S.F.-korrels. Zoo mogelijk wordt alles flink nat gehouden tot het graszaad is gekiemd. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". f. 560; KW 33 met f. 400; KW 1?4 met f. 390, KW 173 met f. 620; KW 18 met f. 290; KW 28 met f. 310; KW 59 met f. 280; KW 62 met f. 400; KW 24 met f. 400; KW 70 met f. 480; KW 14 met f. 330; KW 23 met f. 620; KW 147 met f.360; KW 177 met f.200; KW 178 met f.270; KW 112 met f.200; KW 27 met f.270; KW 108 met f.330; KW 154 met f 420; KW 107 met f.300; KW 65 met f.420; KW 114 met f.340; SCH. 25 met f. 870. VERWACHTE SCHEPEN. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt Rotterdam; IJM. 112. Vangst: 70 m. kabel jauw, 90 manden tarbot en platviseh. 20 manden kl. schol. 50 manden braadschel- visch, 16 manden wolf, 30 manden varia. Totaal 275 m. 160 stuks stjjve kabeljauw en 20 st. leng. GELUK VAN EEN WERKLOOZE. Een werklooze, Paul Raser genaamd, uit Harrispark (Nieuw Zuid-Wales), heeft het aan een toeval te danken, dat hij in zeer afzienbaren tijd een belangrijke som geld zal ontvangen. Paul Raser werkte vroeger in zijn geboortestad Harrispark bij een bouwmaatschappij, maar verloor zijn be- trekking, toen de maatschappij geliqui deerd werd. Zijn pogingen om een nieuwe betrekking te vinden, waren tevergeefs. Tenslotte besloot hij naar Sydney te ver huizen omdat hij hoopte daar wel werk te kunnen vinden. Maar ook daar was het lot hem niet gunstig. Hij leed den bitter- sten nood. Eenige weken geleden, toen hij weer niets te eten had besloot hij de nog overgebleven voorwerpen in zijn huls te verkoopen; daarbij bevond zich ook een schilderij, dat hij zes en dertig jaar gele den voor eenige ponden gekocht had. Ra ser nam het schilderij mee naar een be- vrienden antiquiteitenhandelaar, die, na het schilderij nauwkeurig bekeken te heb ben, hem den raad gaf er mee naar dea directeur van het Nationale Schilderijen Museum in Sydney te gaan, omdat hij meende dat het een werk van een ouden meester was. Raser volgde den raad van zijn vriend, ging naar den directeur van hét museum van wien hij vernam, dat het schilderij, dat een officier te midden van zijn familie voorstelt, het werk is van den Franschen schilder Claude Josef Vernet, De waarde van het schilderij is ongeveer 1500 pond, een bedrag dat Raser tenmin ste voorloopig uit den nood zou helpen. Men heeft het plan, het schilderij voor den verkoop naar Europa te zenden. DICHTER EN DICHTER. Door onderzoek van een Berlijnsch ar chief, waar men o.m. onbekende corres pondentie van beroemde personen aantrof, is een aardige geschiedenis omtrent Frie- drich von Schiller aan het licht gekomen. Schiller had een vriend, die, jonger dan hij eveneens gedichten maakte en geloof de, dat hij den door hem zeer vereerden dichter nog wel zou kunnen evenaren. Hij liet Schiller nu en dan zijn dichtproeven zien, en deze overtuigde hem dan op tact- voile manier van de omstandigheid, dat 't werk „ditmaal" minder geslaagd was. In- tusschen weerhield hij hem niet, de ge dichten bij een uitgever aan te bieden. Succes oogstte de vriend echter niet. Op een keer bezocht Schiller hem en trof hem slapend aan. Het was zeer warm. Voor hem lag een papier, waarop de eerste stro fen van een gedicht stonden: „Frau Sonne sendet ihre Stahlenspitzen Bis auf des Meeres tiefen Grand" (Vrij vertaald De zonne zendt door hemelspleten Haar licht tot op der zeeën grond) Schiller aarzelde niet en schreef er onder: „Die Fische fangen an zu schwitzen O, Sonne, mach es nicht zu bunt". („De Vlsch begint er van te zweeten Ach, zonne, maakt het niet te bont). STRANDSCHOONHEID. Als een mensch goede zijden heeft, dan worden die aan het strand getoond. Er zijn ook kleerendieven, dwarskijkers en ruzie makers, maar die hebben nimmer aan eenig strand het aspect kunnen beheer- schen. Natuurlijk heeft ieder zijn persoon lijke kijk op de dingen althans een kijk, die voor de betreffende persoon typisch is en wie beweert, dat de mensch, die naar schoonheid streeft, de mensch op zijn best is, oordeelt partijdig; belanghebbenden kunnen zich slechts troosten met de ge dachte, dat niemand kan bewijzen, dat zij ongelijk hadden. Aan het strand is men in de gelegenheid goede tact te toonen, Wie niet opmerkelijk goed gebouwd is, wekt zonder twijfel de sympathie op, wanneer hij of zij zich slechts bij zeer noodzakelijke gelegenheden in badpak vertoont; en wie zelf geen dra gelijk figuur heeft, zal voor iemand van goede smaak en prettige manieren door gaan, wanneer hij of zij baadt in de zeer vroege ochtend of in de zeer late avond en overigens niet tracht op de anderen wraak te nemen voor het gemis. „Waren alle menschen wijs en wilden daarbij wél1' in deze belangrijke kleinigheden, 't strand waar' een paradijs. Hierbij wordt veron dersteld, dat ook het ras der uitdenkers van kwaadwillige, middeleeuwsche voor schriften uitgestorven is. Misschien is er, afgezien van de kwal len, geen strand zoo charmant als het Ca- litornische strand (Men heeft het Scheve- ningsche wel eens boven aan de lijst ge zet, hetgeen niet ieder zal goedkeuren). Daar heeft de Amerikaansche mode tot nu toe ieder jaar de nieuwigheden geschapen, die door andere wereldstreken nagebootst zijn. Een mode is geenszins verachtelijk, zoo lang er individueele variaties bestaan; daaraan is geen gebrek. Geen twee bad pakken zijn gelijk, geen twee menschen zijn hetzelfde; om de mode zonder indivi dualiteit te vinden, moet men naar een legerparade gaan, maar aan het strand kan men genieten van de verschillen. Som mige badcostumes hebben een rug, andere missen die, dikwijls geen groot gemis. Som mige ruggen zijn egaal bruin, andere ver- toonen fraaie teekeningen in blank; dit nu schijnt een van de laatste vindingen te zijn, die in Californië ontstonden. Als al les meeloopt, zal men dit over een jaar of tien aan onze stranden ongetwijfeld óók kunnen bewonderen. Zij, die bereid en in staat zijn, tot zoo lang te wachten, zullen het volgende van belang vinden; teekeningen in blank ver krijgt men door een silhouet van papier te knippen en dit op de huid te plakken; het moet eenige dagen lang houden en men moet in dien tijd tenzij de lijm niet loslaat in het water niet zwemmen Men laat zich bruin branden en verwijdert daarna de silhouetten, waardoor een tee- kening in blank ontstaan is, waarvan men den heelen zomer plezier heeft. Men kan op dit thema veel variaties bekenden: bla deren, vlinders, cirkels, slangen De bla deren kan men verfraaien door de nerven bijv. uit het papier te knippen, zoodat die dan als bruine streepjes zichtbaar blijven. Twee of drie symetrisch aangebrachte figuren op rug, beenen. hals en armen, kun nen een indruk van harmonische wisse ling tusschen blank en gebrand teweeg brengen. 4—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 8