BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Maandag 26 April 1937 De strijd in Spanje AGENDA De rechtschen vorderen in Biskaje. De rechtsche troepen in Biscaje heb ben weer een stoot vooruit gedaan en Elorrio bezet, gelegen vlak bij Durango. j Toen de rechtsche troepen Elorrio bin- nenrukten, vonden zij de stad geheel ver laten. De hulzen zijn grootendeels onge schonden en op het eerste gezicht schijnt het, dat de stad weinig van den oorlog heeft1 geleden. Voorts heeft een rechtsche afdeeling de hellingen van den berg Santa Maria be klommen en de stellingen der regeerings- troepen genomen. Deze hoogten beheer- schen het geheele dal van Eibar. Bij Elorrio zijn 1000 man der Baskische troepen gevangen genomen en een aanzien lijke buit viel den rechtschen in handen. Van Baskische zijde erkent men dezen tegenslag, doch men geeft er deze bekende wending aan, dat de troepen zijn terugge trokken op krachtig versterkte stellingen dichter bij Bilbao. DE ALGEMEENE TOESTAND Schuschnigg tegen Gccydct. Eden te Brussel. Na Beck's bezoek aan Boekarest. Het laatste communiqué der rechtschen luidt: Aan het front van Biscaje werd de zege vierende opmarsch van de rechtsche troe pen voortgezet; de bres, welke in de linies van den tegenstander werd geslagen, is ver groot. De troepen van Franco bezetten het dorp Verriz en de hoogten van Azcono- bieta. De vijand werd overal teruggeslagen, de rechtsche troepen beheerschen thans Armue en Eibar. De regeeringstroepen vluchten over den weg van Durango naar Bilbao, vergezeld van duizenden mannen, vrouwen en kinderen, die gedwongen wer den hun woonsteden te verlaten. Hierdoor is het voor de luchtmacht der rechtschen onmogelijk de vluchtenden te achtervolgen, zij zouden zeker onschuldige slachtoffers 1 imaken. De regeeringstroepen lieten een aanzien lijke hoeveelheid materiaal achter. De troe pen van Franco maakten verscheidene krijgsgevangenen, o.a. den nationalistischen afgevaardigde van de Baskische regeering. Lasarte, die gegrepen werd op het oogen- blik, dat hij met zijn wapenen en munitie het slagveld wilde verlaten. Een honderdtal manschappen van de re geering meldde zich met hun uitrusting bij de rechtsche troepen. Nader wordt gemeld, dat de rechtsche troepen ook den spoorlijn San Sebastian BilbaoSantander hebben doorgesneden, evenals den weg van Durango naar Mar- qulna en Eibar. De zuidelijke kolonne be vindt zich op vijf kilometer afstandJvan Durango, de oostelijke op zes kilometer. Gistermiddag laat begonnen de troepen van Franco van de hoogten van Azcono- •bieta af te dalen in de richting van Bilbao. De correspondent van Havas bericht, dat de rechtsche troepen achtereenvolgens de hoogten langs den weg van Elorrio naar Verriz bestormden en Innamen. Eibar is thans vrijwel Ingesloten, het kan alleen nog langs enkele slechte secondaire wegen van levensmiddelen en andere voorraden wor den voorzien. De luchtmacht der rechtschen heeft Eibar gebombardeerd. Onder de buit, welke de rechtschen heb ben gemaakt, zijn o.a. drie volledige batte rijen artillerie en meer dan vijftig zware mitrailleurs. De internationale missie van het Roode Kruis heeft aan de bezetting van de Kluis Virgo de la Cabeza medegedeeld, dat het leven van de belegerden zal worden ge spaard als zij zich overgeven. De bezetting antwoordde hierop, niet gemachtigd te zijn een beslissing te nemen. Zooals men weet, vormt deze kluis een bolwerk van de rechtschen temidden van het door de regeeringstroepen bezette ge bied. Het bombardement van Madrid, waar een socialist tot burgemeester is benoemd, duurt geregeld voort. Malaga is uit de lucht gebombardeerd. De blokkade verbroken. Nog drie met levensmiddelen geladen Britsche stoomschepen hebben de Baskische •kust bereikt. Thans hebben in het geheel negen schepen de blokkade gebroken. Het zijn de Stesso en de Thurston, welke fn de dokken zijn opgenomen en de Jenny, welk, naar gemeld wordt, te Santander is aangekomen. De schipper van de Thurston heeft bij aankomst verklaard, dat hij van la Pallice af geen oorlogsschepen heeft waargenomen, behalve twee Britsche torpedojagers, die dienst doen bij de internationale controle. Radio Nacional heeft gisteravond mede gedeeld, dat de regering van Burgos in zeer krachtige bewoordingen bij de Britsche re geering heeft geprotesteerd tegen 't feit. dat Britsche koopv.schepen zich naar Bilbao be gaven en daarbij de blokkade braken, tus- schen deze koopvaardijschepen en den rechtschen kruiser Almirante Cervera heb ben geplaatst, hetgeen een flagrante schen ding beteekent van het neutraliteitsprin- cipe." De regeering van Burgos eischt, dat maat regelen zullen worden genomen om een her haling van dergelijke feiten te voorkomen. Vrijwilligers aangehouden. Tengevolge van het aanhouden van een zestal vreemdelingen, die de Fransch- Spaansche grens wilden overschrijden om dienst te nemen in het leger der Spaan- sche regeering heeft men een uitgebreide recruteeringsorganisatle ontdekt, welke vertakkingen had in het geheele gebied, en vooral in Toulouse. De vijf voornaamste werfagenten zijn gearresteerd, het onder zoek wordt voortgezet. Kerken weldra weer open? Ten slotte meldt Havas uit Londen nog het volgende: In een interview over den rehegieuzen toestand in het republikeinsche Spanje heeft de hertoging van Atholl die met nog enkele vrouwelijke parlementsled den een bezoek aan Madrid heeft ge bracht, verklaard, dat de vicaris-generaal Oostenrijks Bondskanselier Schusch nigg heeft nu zelf stelling genomen tegen het artikel van de „Giornale dTtalia", waarin de schrijver deed voorzien, dat binnenkort Oostenrfjk- sche nationaal-socialisten aan het be wind zouden deelnemen. De Ocstenrijksche kanselier heeft een lange verklaring afgelegd, welke de offi cieuze „Politische Korrespondenz" publi ceert, In de verklaring wordt o.m. gezegd: Het leggen van verband tusschen het artikel van Gayda en de conferentie te Venetlé brengt iemand op den verkeerden weg. Evenmin als tevoren, heeft Italië zich gemengd in de binnenlandsche zaken van Oostenrijk. Wat het indeelen van „uitgesproken na- tionalen" bij het Vaderlandsche Front be treft, handhaaf ik de openbare verklarin gen, welke ik qn dit punt als chef van dit front heb afgelegd. De oprichting binnen het Vaderlandsche front van een dienst, welke deze indeeling centraal regelt, en welke oprichting in mijn rede van 14 Februari is aangekon digd. ligt nog altijd in het plan. Het spreekt vanzelf, dat het niet aan gaat, deze functie toe te vertrouwen aan een vertegenwoordiger der onwettige na- tionaal-socialisten. maar aan een persoon lijkheid. die mijn vertrouwen heeft en welke gekozen wordt uit de kringen der uitgesproken nationalen. Soortgelijke pogingen zijn overigens be proefd voor het Indeelen van ex-sociaal democraten in het Vaderlandsche Front. Er was echter geen sprake van deelneming aan de regeering. Het Oostenrijksch regiem sluit elke eoalitie-regeering uit. Partijen of haar vertegenwoordigers zullen nooit erkend worden. Het Va derlandsche Front is het alleen-be staande. Het artikel van Gayda, in zooverre het betrekking heeft op de binnenlandsche zaken van Oostenrijk, wekt misverstand en wijkt af van de lijn, welke zoo duidelijk gevolgd is bij de besprekingen te Venetië. Gayda heeft zelf trouwens den terug tocht reeds aanvaard. Hij schreef dat hij met zijn artikel niet heeft willen zeggen, dat tijdens de besprekingen te Venetië be sluiten genomen Zijn ten aanzien van evetueele toenadering van het Vaderland sche Front tot de Oosterijksche nationaal- socialisten. Zijn artikel was slechts gebaseerd op den binnenlandschen toestand in Oostenrijk Italië wil zich niet mengen in de bin nenlandsche politiek v. Oostenrijk en prijst zich integendeel gelukkig, dat de onafhan kelijke ontwikkeling van de Oostenrijksche binnenlandsche politiek bijdraagt tot een opheldering van de internationale atmos feer. Inmiddels heeft Ciano de gezanten van Dultschland. Zuid-Slavië en Hongarije ont vangen. Natuurlijk ter oriëntatie over Ve netië Heden ontvangt Mussolini Goering, wiens echtgenoote een maand zal kuren bij Napels. Men moet afwachten in hoeverre Schuschnigg zal beantwoorden aan de po gingen van den Duce hem af te trekken van de „as Parijs-Londen" en de isolatie van Tsjecho-Slowakije als bondgenoot van Frankrijk uit te breiden. De komende weken zullen een aantal vriendschapsbezoeken zien, de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, zal een bezoek brengen aan Alba nië, Boekarest, Boedapest en vermoedelijk aan Ankara, terwijl de bezoeken waar schijnlijk bekroond zullen worden met een bezoek van Mussolini aan Hitler te Berch- tesgaden. In het onderhoud van Mussolini met Goering hedenochtend zullen zonder twij fel ook de Spaansche kwestie en het Duit- sche vier-jaar-plan ter sprake komen. De gemeenschappelijke mededeeling der Fransche en Engelsche ambassadeurs aan den Belgischen minister van buitenland sche zaken behelst o.m. het volgende: De Fransche en Engelsche regeeringen zijn, in het verlangen volledige uitdrukking te geven aan haar sympathie met den wensch der Belgische regeering. overeen gekomen de volgende verklaring af te leggen De belde regeeringen hebben kennis ge nomen van de opvattingen der Belgische regeering ten aanzien van de belangen van België en meer in het bijzonder van: 1. De openlijk en meer dan eens door de Belgische regeering tot uitdrukking ge brachte vastbeslotenheid om de Belgische grenzen te verdedigen met al haar krachten tegen een aanval, welken ook, of inval en om te beletten dat het Belgische gebied gebruikt wordt voor aanvalsdoeleinden ge richt tegen een anderen staat in den vorm van doortocht of als basis voor operaties te land, ter zee of in de lucht en om de Belgische landsverdediging te organlseeren op een voor dit doel geschikte wijze. 2 De herhaalde door België gegeven ver van Madrid in zooverre tot overeenstem ming is geraakt met de plaatselijke socia listische en communistische comité's, dat hij goede hoop heeft de katholieke kerken bin nen een maand te kunnen heropenen. In afwachting hiervan wordt de mis thans in particuliere woningen opgedragen. De her togin wees er nog op, dat de Spaansche premier Largo Caballero haar de verzeke ring heeft gegeven, dat het republikeinsche bewind de vrijheid van godsdienstoefening in elk opzicht zou herstellen. zekeringen van trouw aan 't Volkenbonds handvest en aan de verplichtingen, die voor de leden van den Volkenbond daaruit voortvloeien. Bijgevolg, rekening houdende met de reeds genoemde vastbeslotenheid en verzekeringen, verklaren de Engelsche en Fransche regeeringen, dat zii België thans beschouwen als bevrijd van alle verplichtingen jegens haar, welke voortvloeien, hetzij uit het verdrag van Locarno, hetzij uit de regelingen, aan gegaan te Londen op 19 Maart 1936 en dat zij jegens België de beloften van bijstand handhaven, die zij op zich genomen hebben te zijnen gunste bij de bovengenoemde ovc-eenkomsten. De Engelsche en Fransche regeeringen komen overeen, dat de bevrfldlng van België van de verplichtmgen, zooals vast gesteld in de hierbovenstaande paragraaf, op geen enkele wiize afbreuk doet aan de bestaande overeenkomsten tusschen Groot- Brittannie en Frankrijk. Het antwoord van den Belgischen minis ter van buitenlandsche zaken aan den Britschen ambassadeur te Brussel zegt slechts: ..De regeering van Z. M. heeft met groote voldoening kennis genomen van d<e verklaring, die haar heden is medegedeeld door de Britsche regeering en zegt de re geering van Groot-Brittannie warm dank voor deze mededeeling". Een gelijkluidend antwoord is aan den Fransehen ambassadeur te Brussel over handigd Intusschen is de Engelsche minister Eden met zijn echtgenoote te Brussel gearriveerd. Eden is afgestapt op de Britsche ambas sade. waar hij tijdens zijn verblijf te Brus sel zal logeeren. Vanochtend zal Eden een bezoek brengen aan Spaak, 's Middags zal de koning den Britschen staatsman op het kasteel te Laeken ontvangen, terwijl minister Spaak des avonds ter eere van Eden een diner zal geven. Er zullen vijftig gasten aanzit ten, o.w. de Luxembursche staatsminister Beek. Eden zal morgenmiddag per vliegtuig naar Londen terugkeeren. De Belgische bladen spreken hun voldoe ning uit. dat België nu in dezelfde positie is gekomen als Nederland. De Poolsche minister Beck Is weer uit Boekarest vertrokken, na met Tatarescu en Antonescu nogmaals ln een lange audiëntie door koning Carol te zijn ont vangen. welk onderhoud, het tweede, in het geheel niet voorzien was in het oor spronkelijk program. Na afloop is volgend communiqué uit gegeven De verschillende gesprekken van Beek en Antonescu hebben betrekking gehad op verschillende algemeene aspecten van de tegenwoordige internationale situatie, op de betrekkingen van Polen en Roemenië met andere landen en op kwesties, welke in het bijzonder voor deze landen van belang zijn. De besprekingen werden gehouden in een buitengewoon hartelijke atmosfeer en zij hebben gelegenheid gegeven vast te stellen, dat de opvattingen der beide minis ters ten aanzien van de vele kwesties, welke zij hebben behandeld, in geen enkel opzicht van elkander verschillen en dat de Intieme samenwerking der beide regeerin gen zich ontwikkelt in een geest van ver trouwen en vriendschap. De beide ministers hebben tijdens hun besprekingen bevestigd, dat de politieke structuur van het Poolsch- Roemeensche bondgenootschap gebaseerd is op gevoelens van verantwoordelijkheid voor de veiligheid der belde landen, als mede op de idee van een vertrouwelijke samenwerking met het oog op de stabili satie der internationale betrekkingen. De beide ministers stelden met voldoe ning vast, dat er alle kans op bestaat, dat de geest van opbouw en goeden wil der verantwoordelijke leiders van de Euro- peesche politiek op nuttige wijze in het werk kunnen worden gesteld met het oog op een algemeene ontspanning. De beide ministers verklaren zich ac- coord de Poolsch-Roemeensche conventie Inzake intellectueele samenwerking haar volle waarde te geven. De beide ministers hebben de verschil lende economische vraagstukken bespro ken, welke zich voordoen binnen het kader der Poolsch-Roemeensche betrekkingen en hebben een verbetering in het handelsver keer geconstateerd. De beide ministers hebben besloten hun speciale aandacht te wijden aan dit vraag stuk, daar zij van meening zijn, dat iedere vervolmaking der Poolsch-Roemeensche economische betrekkingen bijdraagt tot het economisch welzijn van elk der beidé landen. Een plan tot uitbreiding van de transito betrekkingen zal door de bevoegde autori teiten der belde landen zoo spoedig moge lijk moeten worden uitgewerkt. Beek en Antonescu zijn van meening ge weest, dat onder de tegenwoordige om standigheden zich in de internationale orde meer dan ooit moeilijkheden kunnen voor doen. welke met kalmte en geduld moeten worden onderzocht. Te dien einde hebben zij besloten, een zoo nauw mogelijk contact te handhaven en zoo dikwijls als mogelijk ls, van gedach ten te wisselen. DUITSCHLAND Van het rijksburgerschap vervallen verklaard. Het rijkswettenblad publiceert een de creet van het ministerie van binnenland sche zaken, waarin een aantal nersonen van de Duitsche nationaliteit vervallen wordt verklaard. Het zijn voor het meeren- deel Joden, bloedverwanten van reeds door een gelijken maatregel getroffen politici. Onder de thans gepubliceerde namen ko men o.m. voor: mevrouw Breitscheid, Rosa Hilferding, echtgenoote van den vroegeren soc.dem. minister van financien, mevrouw Marta Feuchtwanger. vrouw van den schrij ver Lion Feuchtwanger. Redevoering van Wickam Steed. Voor den vrede. De bekende Engelsche journalist Henry Wickham Steed heeft op een vredesbetoo- ging te Huil de aandacht van zijn gehoor gevestigd op het gevaar van een nieuwen oorlog en uiteengezet, welke, naar zijn mee ning, de methoden zijn om een vredesgeest te scheppen. Spr. verheelde niet zijn ongerustheid over de houding van Italië en Dultschland, die, naar hij zeide, beiden machtig gewapend slechts op een gunstig oogenblik wachten om een of verscheiden naties aan te vallen. Hij voegde hieraan toe „indien niet het gevaar van een oorlog zou bestaan, zou de regeering niet voorstellen anderhalf mil liard sterling te besteden voor de herbewa pening van Groot-Brttannië". Wickham Steed wees met name op het gevaar, dat de tegenwoordige situatie me debrengt als gevolg van het feit, dat Italiè en Dultschland om te herbewapenen om zoo te zeggen geruïneerd zijn ten koste van de burgerbevolking, welke voor het grootste deel niet meer ln eigen behoeften kan voor zien. Dat is, zeide hij, wat ons de sjpontane ontvangst door Hitler van het voorstel van Lansbury. een internationale oeconomische conferentie bijeen te roepen, verklaart. Indien spr. zich evenwel verzet tegen de natlonaal-sociallstlsche of fascistische poli tiek, moet hij er toch op wijzen, dat hij niet minder anti-communistisch is. Hij bracht niettemin hulde aan Rusland welks leiders naar hij zeide, niet hun toevlucht tot den oorlog zoeken om hun leerstellingen te pre diken. Voor de handhaving van den vrede heeft Wickham Steed het oog op twee methoden. De eerste zou zijn eens voor al te bevestigen, dat Engeland ln een nieuw conflict niet neutraal zou kun nen blijven; de tweede in Engeland een expeditiecorps voor den vrede in het leven te roepen. „Een contingent, be staande uit mannen van allen rang en stand en politieke overtuiging, een be weging zooals de padvinders, die tot taak zou hebben hulp te bieden aan alle volken, die in gevaar verkeeren. Het zou de wensch van spreker zijn, dat van een zoodanige beweging de uitnoodi- ging zou uitgaan aan de volken der andere naties, zich aan de zijde van Engeland te scharen en een internationaal expeditie corps voor den vrede te stichten. Aldus zou langzamerhand de vruchteloosheid van een oorlog aan het licht treden en zou men door de vrees voor een conflict te overheerschen, beginnen met in Europa een werkelljken geest van vrede te scheppen. FRANKRIJK Verzet bij de radicaal-socialisten. In soclalistisch-radicale kringen begint zich langzaam een afscheiding van het Volksfront af te teekenen. De uitvoerende commissie van de socia listisch radicale partij in le Havre heeft na een uiteenzetting van den burgemeester van Havre. Léon Meyer, te hebben aange hoord, een motie aangenomen, waarin de socialistisch radicale partij van le Havre besluit, zich voortaan te onthouden van iedere deelneming aan het werk van het Volksfront en iedere verantwoordelijkheid voor de besluiten van dit laatste van de hand te wijzen. Bij een tusschentijdsohe Kamerverkle zing te Sète, noodig geworden door het overlijden van den sociallstischen afge vaardigde Sallette, zijn de drie partijen van het Volksfront elk met een eigen can- didaat uitgekomen, daar de radicalen zich niet konden vereenigen met de Candida tuur van den socialist Jules Moch. secreta ris-generaal van het minister-presidium en een neef van Léon Blum. Moch was vroe ger Kamerlid voor Valence, doch werd daar in 1936 niet herkozen. Gisteren kreeg hij te Sète 5240 stemmen tegen Escarguel, een door de radicalen ge- steunden neo-socialist 5094, en den com munist Gros 2292. Er ls dus een herstem ming noodig. ENGELAND Gallipoli-herdenking - Dreigende auto staking - Attlee tegen de regeering. Gisteren is in geheel Engeland het feit herdacht, dat in 1915 Engelsche troepen te Gallipoli onder het vuur der Turksche bat terijen aan land gingen. Na een herdenkingsdienst in de St. Paul's kathedraal begaven oudstrijders en familie leden van bij Gallipoli omgekomen oud strijders, bij wie zich Australiërs en Nleuw- Zeelanders hadden aangesloten, die voor de kroning te Londen verblijven, in optocht naar het monument voor den onbekenden soldaat, waar kransen werden gelegd. (Ook te Parijs had zoo'n herdenking plaats). De gedelegeerden van het personeel der Londensche autobusdiensten hebben beslo ten, dat het werk om middernacht 30 April zal worden neergelegd, aldus luidt de offl- cieele mededeeling van Sevln, den algemeen secretaris van den bond van transport arbeiders. Dit besluit beteekent dat op 1 Mei ln de straten van Londen geen enkele autobus zal rijden, tenzij inmiddels een wijziging in dit besluit tot stand komt. Het ministerie van arbeid tracht te be middelen. Alleen curlositeitshalve maken wij mel ding van 'n gerucht in de ..Sunday Referee" dat de Lagerhuis-leden het Huis zouden wil len bezetten en bezet houden tot- na de kro ning, zoo de wet op de winst-belasting niet zou worden teruggenomen. Wie 't gelooft. In een voorrede op zijn werk „de weg naar den oorlog", dat zoo Juist gepubliceerd is, beschuldigt Attlee, de leider der arbeiders oppositie, de regeering er van, door haar HEDEN. Jeruël: Bidstond te 8'/* uur nam. Prediker: Tijdrede van den heer Dron- kers. 8 uur nam. Dinsdag. Chr. H.B.S.: Jaarvergadering te 8 u. nam, Morschweg 59: Stadsevangelisatie le 9 uur nam. Schouwburg: „Het Masker": „Elizabeth, de vrouw zonder man". 8.15 uur nam. Woensdag. Amicitia: Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Spr. dr. v. d. Sleen over Suriname, 8 uur nam. Den Burcht: N S B. Spr. de heer W. O. A. Koster. 8'/i uur nam. Gerecht 10: Theosophisch Genootschap; 8 1/4 uur nam. Stadszaal: Ned. Meisjesclub; 7'/i uur nam. Zuidsingel: Alg. Verg. van Aandeelhou ders N.V. Kon. Ned. Grofsmederij, 2 u. nam. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Medisch Opvoedkundig Bureau iBoerhaavestraat 21). Half drie tot hal( vier: Donderda- Inenting teeen dlbhterie, 3'/i uur precies nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten. 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze, 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam. „De tuin van Allah". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagna middag 2 uur. Zondag van 2 tot 7 uur doorloopende voorstelling en 8 uur nam. Trlanon-Theater, Breestr. 31: 8 uur nam. „Pygmalion". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag van 27 uur doorl. voorstelling Lldo-Theater Steenstr. 39: 8.15 uur nam. „Romeo en Julia". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zondag doorl. voorstelling van 27 uur en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater, Haarl.str. 7 „Merijntje Gijzen's Jeugd". lederen middag 2.30 u. 's avonds om 7 en 8 1/4 uur. Zondag vanaf 2 uur. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur: Jeugdvoorstelling. „Casino-Theater". Hoogewoerd 49. 8 uur nam. „De twee weezen". Zondag 47 en 811 uur; Woensdag- en Zaterdagnam. te 2'/t uur. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld", echter van nam 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor snoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 April tot en met Zondag 2 Mei a.s. waargenomen door de apotheken J. C. Pelle, Kort Rapen burg 12, telef. 594; J. P. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85 en mej. J. Doedens, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, telef. 274. aarzelende en verwarde politiek de gemeen schappelijke veiligheid te hebben verraden en ten aanzien van het binnenland een zui ver reactionaire politiek te volgen, die in strijd ls met lederen geest van samenwerking ter handhaving van den vrede. Attlee ver klaart er van overtuigd te zijn, dat de te genwoordige regeering het fascisme ln geen enkel opzicht weerstand zal bieden uit vrees, dat zij haar eigen aanzien zal schaden. Over een Jaar zal de opvolger van Baldwin mede- deelen, dat het kabinet besloten heeft den militairen dienstplicht in te voeren. Naar uit Simla gemeld wordt, zijn de mili taire operaties in Waziristan tegen den lei der der oproerige stammen, den Fakir van Ipi, thans begonnen. In totaal nemen onge veer 33.000 man Britsche troepen aan de actie deel. onder bevel van generaal Sir John Coleridge. Bij de krijgsverrichtingen worden o.a. vijf lichte tankcompagnies en twee luchteska ders gebruikt. LUXEMBURG. De neutraliteit. De staatsminister van het groothertog dom Bech, heeft een belangrijke redevoe ring uitgesproken over het Internationale statuut van zijn land. Sprekende over het ontstaan van de onafhankelijkheid en neutraliteit van Luxemburg, toonde Bech het belang aan van het verdrag van Londen van 1867, waarin Luxemburg voor altijd onder garan tie der mogendheden neutraal werd ver klaard. Het verdrag van Versailles heeft dit verdrag niet opgeheven. Luxemburg was trouwens niet vertegenwoordigd bij de on- derteekening van dit verdrag. De neutrali teit van Luxemburg blijft dus onaangetast. Later ls Luxemburg toegelaten als 1-ld van den Volkenbond, waar het nooit heeft op gehouden zijn neutraliteitspolitiek te be vestigen. Het pact wordt thans in dezen zin uitgelegd onder de nieuwe omstandig heden, die ontstaan zijn door de opzegging van het verdrag van Locamo. ..WIJ wenschen, aldus de minister, dat een nieuw westelijk pact duidelijk het neu- traliteits-statuut van het groothertogdom vaststelt." Een in dezen zin opgestelde nota is naar de onderteekenaars van het verdrag van Locamo gezonden. Beoh eindigde rijn redevoering met den wi-1 van het Luxemburgsohe volk Luxem- burgsoh te blijven onder weldadig bewind van zijn vorstin tot uiting te brengen. 2—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6