LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Maandag 26 April 1937 Ds. C. Hartwigsen legt zijn ambt neer Minister-president dr. H. Colijn op het verkiezingspad Een stampvolle Pieterskerk beluistert zijn afscheids- predikatie. Eên indrukwekkende ure De Stadsgehoorzaal tot in den nok gevuld Ds. C. Hartwigsen. de nestor der Ned. Herv. predikanten te dezer stede, heeft gisteravond na een ambtsvervulling van vijftig jaar, waarvan ruim veertig in deze gemeente, zijn ambt neergelegd. Voor dezen afscheidsdienst, die in de Pie terskerk plaats vond, bestond zeer groote belangstelling. Het geheele kerkgebouw, waar stoelen de paden vulden, was dicht be get. Velen moesten zelfs nog met een staan plaats genoegen nemen. Onder de aanwezi gen merkten wij o.m. op wethouder J. Splin ter en enkele predikanten uit den omtrek en voorts eenlge gemeenteraadsleden Onder het zingen van een tweetal verzen uit Ps. 27 betrad ds. Hartwigsen het bede huis gevolgd door zijn plaatselijke collega's uitgezonderd dr. J. Riemens, die wegens een spreekbeurt te Rotterdam verhinderd was, en verder door den voltalligen kerkeraad. In zijn voorafspraak, zeide spr.. dat hij den laatsten tijd veel aan deze bijzondere ure heeft gedacht. Veel ontroering is in dit afscheid, want hier zal geen intrede op vol gen. Het afscheid nemen van het ambt als herder en leeraar der gemeente. En dit valt niet mee. want het ambt was spr. lief. Vreugde was het voor spr. dat hij voor vijf tig jaar bevestigd werd in zijn ambt. Niet lang heeft hij in zijn eerste gemeente ge staan. Maar ruim twee jaar, want toen werd de eerste standplaats verwisseld met Oud- Beijerland, welke gemeente zes jaar door ds. Hartwigsen werd bediend. Toen kwam de roepstem ran de Leidsche gemeente, nu al weer ruim veertig jaar geleden. Met vrij moedigheid heeft spr. zich toentertijd aan deze gemeente verbonden. Met een enkel woord memoreerde spr. dan de komst van ds. Hoogenraad en ds. Vethake in de Leidsche gemeente, kort na zijn intrede in Leiden Vervolgens herdacht spr. de drie predi kanten, die tijdens zijn verblijf in deze ge meente wegens veranderde werkzaamheden het predikambt verlieten om er dan op te wijzen, dat verval van krachten hem noopte emeritaat aan te vragen. De dienaars, die het licht van Gods getuigenis hebben ge dragen. gaan heen. maar het woord van God, dat blijft. Over dat Woord wenscht ds. Hartwigsen dan ook deze laatste maal te spreken als tekst waartoe hij koos: 1 Petr. 1 25: „Maar het woord des Heeren blijft in der eeuwigheid: en dit is het Woord, dat onder U verkondigd is." Bij de ontvouwing van deze tekstwoorden zette spr. allereerst uiteen, dat de apostel de christenen in Klein-Azië aanspoort in vreeze te wandelen in stille eerbied voor God. Hij wijst in dit Woord tevens op de verganke lijkheid van den mensch en zegt daartegen over: maar het Woord van God bestaat in eeuwigheid. Duidelijk toont de apostel ook aan, dat God nog bemoeienis wil hebben met den mensch. die in zonde leeft en zich verbeeldt zich voor God te kunnen verstoppen. Maar God laat den mensch niet los en heeft in Zijn groote goedertierenheid een weg ter verlossing uitgedacht. Met enkele voorbeelden uit den bijbel toonde spr. dit nader aan. Op velerlei wijze heeft God ook tot de vaderen gesproken door de profe ten. Ook Zijn eenig geboren Zoon heeft God gezonden om Zijn woord uit te dragen. En ook Christus heeft Zijn herauten weer uitgezonden om dat Woord dat rijk aan inhoud is en groot van beteekenis, bekend te maken. Ook in deze bijzondere ure heeft dat Woord ons iets te zeggen. Zoowel tot ouderen als tot jongeren. God spreekt tot den mensch. die in voorspoed leeft, maar ook tot het kind van den tegenspoed. Het woord van Gei legt ons den geluksstaat open en zegt ons daarentegen wat de zonde van ons maakt. Leven komt er door dat Woord in de ziel. Het predikt ons ook van den God des Vredes. Het spreekt van Gods aanbieding van vrede. De liefde van den Heere Jezus Christus wordt ons ook in dat Woord ge- teekend. Voorts getuigt het ook van de werking van een Heiligen Geest. Van zeer veel waarde is het Woord van God. God is waarachtig en zal niet herroe pen wat Hij eens heeft gesproken. Zonde is het te twijfelen aan het Woord van God, want wie God niet gelooft, heeft Hem tot ieen leugenaar gemaakt. Temidden van veel dat inzinkt blijft het Woord van God. dat nooit zal- gaan Van verscheidene zijden zijn scherpe aanvallen tegen dat. Woord ge richt en ook in onzen tijd wordt er moeite gedaan om het Woord van God bui ten de huisgezinnen te houden maar God zal niet met Zich en Zijn Woord laten spotten en zal het handhaven tot in der eeuwghedd. Na tusschenzang van ps. 119 65 zette spr. zijn rede voort, waarbij hij er aller eerst op wees, dat ook dat Woord door hem meer dan veertig jaar in de Leidsche ge meente is verkondigd. Steeds was het zijn bedoeling dat Woord te brengen zooals God het gegeven had. Niets heeft hij achter willen houden van den raad Gods En al was dan de bediening niet zooals dat Woord het woord was de waarschuwing misschien te flauw, toch heeft spr. getracht dat Woord in al Zijn heerlijkheid bekend te maken. „Treedt niet in het gericht met Uwen knecht want niemand zal in Uw oog recht vaardig zijn", deze getuigenis wenscht spr. ook na een vijftig jarige ambtsbediening tot de Zijne tc maken. Indien gij, aldus eindigde spr.. in 't Woord van God geloofd hebt, dan willen wij U opwekken acht te geven op des Heeren doen, die door de diepte van zelfkennis wil opvoeren tot de hoogte van Zijn gemeen schap. Vervolgens hield spr. enkele toespraken, waarbij hij zich allereerst richtte tot het gemeente-bestuur om vervolgens de beste wenschen uit te spreken voor een langdu- rigen bloei der Universiteit met welke in stelling Leiden zoo nauw verbonden is. Voorts memoreerde spr. al het prachtige werk door kerkvoogden en notabelen ver richt om dan met een enkel sympathiek woord van zijn collega's afscheid te nemen. Ga. gij voort, aldus spr., om met de lamp der waarheid anderen voor te lichten. In aangename herinnering zal voor spr. steeds blijven de omgang met ouderlingen en diakenen. Veel bijstand hebben zij geregeld bewezen. Achtereenvolgens richtte spr. zich nog tot het kiescollege, we'.c lichaam nu weer voor een nieuwe taak t.o.v. het beroeplngs- werk komt te staan, tot de Commissie van Eere-dienst, het Vrijwilligerscorps en ver der tot hen, die op eenigerlei wijze zich in dienst stellen van het Koninkrijk Gods. Tenslotte dankte spr. voor al de blijken van belangstelling ter gelegenheid van zijn gouden ambtsjubileum, op 17 April j.l. in zoo ruime mate ondervonden, waarna hij in dankzegging voorging. Aan het einde van den dienst zong de gemeente staande ds. Hartwigsen Ps. 121 -1 „De Heer zal U steeds gadeslaan" toe. Zichtbaar ontroerd dankte de scheiden de predikant voor deze bede, hierbij weder- keerig allen den zegen des Heeren toe- wenschende. 9 Na afloop van den dienst heeft ds. M. J. Punselie in de consistorie ds. Hartwigsen namens de collega's nog toegesproken, waarbij hij er o.m. nog op gewezen heeft, dat in de prediking van ds. Hartwigsen naast de mineur toon van den weemoed de majeur toon van de heerlijkheid van God steeds werd gevonden. Hartelijk dankte spr. voor al het werk in groote getrouwheid verricht. Ook als nestor zijt gij van groote betee kenis voor ons geweest, want gij hebt steeds de oude traditie willen bewaren, al gebeurde het hierbij vaak, dat gij met ons in botsing kwaamt. En nu, aldus sp.r.. slaat gij de bladzijde van uw ambtelijke bediening om en komt er een nieuwe blanke bladzijde naar voren. Geve God, dat Hij met Zijn vinger Zijn belofte schrijve op die bladzijde. Spr. eindigde met ds. Hartwigsen Gods zegen toe te wenschen. Als voorzitter van den kerkeraad heeft hierna dr. W. Th. Boissevain ds. Hartwigsen het officieel besluit van zijn eervol emeri taat overhandigd. Majoor H. D. Buurman benoemd tot luit.-kolonel. Tevens commandant van 4 R. I. Bij Kon. Besluit van 20 dezer is de majoor H. D. Buurman alhier met ingang van 16 Mei a.s. benoemd tot luitenant-kolonel en commandant van het 4de regiment infan terie. WONINGBOUWVEREEN. „ONS DOEL". De jaarvergadering. Bovengenoemde vereenlging heeft haar jaarvergadering gehouden. Dë voorzitter de heer M. H. Noteboom, opende op de ge bruikelijke wijze de vergadering. Hierbij deed spr. mededeeling van de ernstige ziekte van den penningmeester, den heer J. J Kutvenhoven, waarbij hij de hoop uit sprak, dat deze weer spoedig mocht her stellen. De voorzitter bracht dank aan z'n medebestuurders en deelde hierbij mede, dat de 2e penningmeester, de heer A. C. v. d. Woerd, tijdens de ziekte van den heer Kuivenhoven de werkzaamheden van den penningmeester verricht. Tevens richtte de voorz. een woord van dank voor de aange name wijze van samenwerken tot den Raad van Commissarissen, de Radio-commissie en Tuintjes-commissie Hierna werden de notulen van de vorige vergadering onveranderd goedgekeurd. De voorzitter vervolgde met het geven van een overzicht van het onderhoudswerk aan de hand van uitvoerig cijfermateriaal. en maande aan. ernstig te trachten de onder houdskosten laag te houden; vooral moet vermeden worden, dat veel geld uitgege ven wordt voor het reparatiewerk. Een ingekomen verzoek van een lid om bij voorkeur een woning toegewezen te krijgen wegens ziekte van vrouw en kind werd ingewilligd. Het jaarverslag van den secretaris en het financieel verslag werden na korte be spreking goedgekeurd. De voorz. prees de vereenlging en het bestuur gelukkig door te kunnen constateeren in den heer W. Punt een goed boekhouder voor dc ver- eeniging te hebben gevonden. Bij de bestuursverkiezing deelde de voor zitter mede, dat geen namen van tegen- candidaten waren ingezonden. De aftr. bestuurders werden met alg. st. herkozen, t.w. de heeren D. Prins. seer.. P. L. Hessing, 2e seer, en A. C. v. d. Woerd, 2e penningm. De aftr. commissaris, de heer A. van Ros malen. werd eveneens met alg. st. herko zen. Bij de rondvraag werd eenige bespre king gevoerd over het zesde bouwplan. De hierbij genoemde bezwaren, zoo deelde de voorzitter mede, waren bij het bestuur be kend. De noodige aandacht zal hieraan ge schonken worden. Voorts werden nog eenige vragen naar genoegen van de stel lers beantwoord, waarna de voorzitter de vergadering sloot met een woord van dank voor de prettige wijze, waarop de bespre kingen waren gevoerd. TOONEELVEREENIGING „TOT IEDERS GENOEGEN" Een geslaagde uitvoering. In de groote zaal van „Zomerlust" gaf de Leidsche dilettanten tooneelvereeniglng „Tot Ieders Genoegen" Zaterdagavond haar groote uitvoering, waarvoor, zooals de volle zaal bevestigde, groote belangstelling be stond. Nadat „Hofenk's Melody Makers" die het muzikale gedeelte van den avond op uit stekende wijze hebben verzorgd, zich met een paar aardige nummers hadden laten hooren, opende de voorzitter, de heer A. Arentsen den avond met een kort woord, waarin spr. het lage niveau, waarop het Leidsche dilettantentooneel momenteel verkeert, nader belichtte. Het is daarom, aldus spr. een gelukkige gedachte van T.I.G. geweest om ditmaal een stuk van groot formaat en rijken inhoud voor het voetlicht te brengen. Dat het opvoeren van een blijspel „De tante uit Indië" door Henri van Wermeskerken veel moeilijkhe den meebrengt en betrekkelijk veel routine en spelerstalent vereischt, laat zich begrij pen en daarom is het dat spr. clementie inroept voor enkele debuteerende leden. Hierna opende het doek zich voor de eerste maal en volgde het uitstekend ver zorgde eerste bedrijf van bovengenoemd stuk, waarvan een inhoudsbeschrijving ons te ver zou voeren. Wij zullen dus volstaan met de vermelding van een uitstekende rolbezetting waarin de vertolkster van me vrouw Dribbel ongetwijfeld het leeuwen aandeel genoot. Zonder aan de anderen iets te kort te doen vonden ook de rollen als Mies Landeweer, Jhr. Sloet van Over- voorde en Freule van Assendelft ln hun vertolkers uitstekende krachten, terwijl het vrije, ongedwongen spel van Jacob Korte- kaas bijzonder opviel. Na de pauze werden het tweede en derde bedrijf eveneens op verdienstelijke wijze ten tooneele gebracht. Een krachtig ap plaus na ieder bedrijf bewees hoezeer het gebodene werd gewaardeerd. Rest nog de goede regie van den heer A. Arentsen en de uitstekende verzorging van het kapwerk door den heer P. v. d. Pijl te vermelden. Na afloop bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen met een dansje o. 1. v. An ton de Groot en m.m.v. „Hofenks Melody Makers". LEIDSCHE BURGERWACHT. Wedstrijden. De wedstrijden in prijsschieten met buks, gymnastiek en schermen worden gehouden op de schietbanen en in de kegelbaan van het café „Den Burcht" op Vrijdag 7 Mei a.s., 8 uur nam. Er wordt geschoten in 4 afdeelingen. Afd. A: Leden van de L.B.W., aangewezen door den commandant. Afd. B. Leden van de L.B.W., die op 1 Jan. 1937 den 55-jarigen of hoogeren leef tijd bereikt hebben. Afd. C: Overige leden L.B.W., behalve onder D. Afd. D: Zij, die in 1935. '36 en 37 lid ge worden zijn van de L.B.W. Vrijdag 14 Mei Schieten om den kam- pioensprijs. Dinsdag 11 Mei: Gymnastiek- en Scherm- wedstrljden. Zaterdag 15 Mei: aanvang schietoefenin gen te Katwijk, baan 5 en 6, 6,30 nam. ALG. NED. BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. Het dertigjarig bestaan gevierd. De afd. Leiden van den Algem. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden hield gisteravond in de concertzaal van het Volksgebouw een feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan. De zaal, waaraan met bloemen en pal men. waartusschen de banier van den bond. een feestelijk tintje was gegeven, was geheel met leden en genoodigden bezet toen de voorzitter der atdeeling de héér van der Heijden de avond met een woord van welkom, ln het bijzonder tot de ver tegenwoordigers van den plaatselijken jeugdraad, den Leidschen Bestuurdersbond en den Bondsbestuurder den heer van Borndam, wiens aanwezigheid buitenge woon op prijs werd gesteld, opende. Het programma, wat het muzikale ge deelte betreft door den band „The Jumble Jacks" die zich op waarlijk lofwaardige wijze van zijn taak heeft gekweten. Het tooneel werd gedeeltelijk verzorgd door de jeugdgroep en verder door volwas sen leden der afdeeling. De jeugd bracht allereerst een drama... „De va] van een Koningshuis" te weten: drie dooden in drie minuten en zes bedrij ven. waarom door de aanwezigen harte lijk werd gelachen. Een huiselijk tafreeltje met een twist, die overigens goed afliep, had eveneens succes. Na een schets door den voorzitter „Paaschvacantie". was het woord aan den heer van Borndam tot het uitspreken van een propagandistische rede. waarin spreker den wensch niet alleen, doch ook de noodzakelijkheid van organi satie in de Algemeene nog eens bijzonder uiteenzette en waarin hij deed uitkomen dat ook voor handelsreizigers, voor wie ook in de Algemeene plaats is, de tijd daar is dat ook zij de noodzakelijkheid van organisatie gaan begrijpen. Nadat na de cauze The Jumble Jacks zich nog eens hadden laten hooren, werd door een zestal leden een één-acter opge voerd „Wij zijn niet bang", een spel niet propagandistische strekking dat gêweldig insloeg. De voorzitter vergastte de aanwe zigen nog op een door hem zelf geschreven schets „De peueraar" Na dit zeer geslaagd nummer werd een begin gemaakt met een dansje, waarbij The Jumble Jacks voor rhythme en sfeer zorgden. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Geslaagde bloembolientocht. De inzet van het zomerprogramma was voor de Natuurvriendenafdeeiing van de Leidsche Instituutsafdeeling meer dan be moedigend! Ondanks het minder gunstige weer vertrok een groepje wandelaars, een uurtje daarna een stevige groep fietsers, terwijl de tram om 12 uur ook nog een klein aandeel bracht. Te 2 uur sloot bij de kweekerij een aan tal Rotterdammers zich aan, terwijl de afdeeling Boskoop eveneens met een flink aantal vertegenwoordigd was. Het bezoek gold de grootste kweekerij van Noordwijk, van de Fa. Konijnenburg en Co., waar de „Wij willen de volksvrijheden, die wij van onze vad'ren erfden, ongerept overdragen aan het nageslacht." Zooals wel te verwachten was, bestond er voor de verkiezingsrede. welke de minis ter-president. dr. H. Colijn Zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal hield voor de Kamer- kieskringcentrale Leiden der AR. Partij overweldigend groote tielanRstelling, ook uit de buitengemeenten. Reeds om half zes stelden de eerste ge gadigden zich op de Breestraat op en toen om 7 uur de deuren weTden geopend, na derde de staart van de file de Maarsmans- steeg En zóóvelen waren er samenge stroomd, dat eerst een kwartier, nadat de deuren geopend waren, men kon zien, dat er eenig schot ln kwam. Van zelfsprekend bestond er de grootste animo voor de groote zaal. waarvan het podium met nationale vlaggen en voorjaarsbloemen was versierd, maar deze bleek bij lange na niet bti machte om allen te bevatten, zoodat ook de foyer en de kleine zaal stampvol waren. De voorbereiding en organisatie van de zen avond was toevertrouwd aan de A.R. Kiesver. „Nederland en Oranje", die zich daarvan op loffelijke wijze heeft gekweten, terwij! „Symphonia" onder leiding van den heer J. Plu den wachtenden den ttid kortte door het spelen van geestelijke liederen, we're uit volle borst werden meegezongen. Om even voor achten arriveerde de grijze minister-president ln gezelschap van den heer en mevrouw Beekenkamp per auto aan de achterzijde van het gebouw, waar de wachtenden een hoeraatje aanhieven, toen dr Colijn vlug uitstapte. Even later betrad hij de zaal en het podium, waarbij de geheele zaal als één man oprees en den regeerlngsleider een daverende ovatie bracht, waaraan deze met een afwerend handgebaar n einde maakte. Na gemeenschappelijk gezang van Psalm 89 3 „De Hemel looft, o Heer Uw wond'ren dag en nacht" las de voorzitter der A.R Kiesver.. de heer D. Parmentier den 8sten Psalm en ging voor in gebed Spr. heette vervolgens allen hartelijk wel kom en in het bijzonder den burgemeester en zlin echtgenoote. de wethouders Splinter en v. Stralen, den gemeente-secretars mr. dr. van Strijen en vele burgemeesters uit de omliggende gemeenten. Zich wendende tot de luisteraars in de andere zalen, zeide sordat dezen van avond wellicht niet geheel en al de waar heid onderschrijven van de leuze „In ons isolement ligt onz» kracht", doch zij moeten zich maar troosten met de gedachte, dat zij nog bevoorrecht zijn boven vele anderen die in het geheel geen plaats konden krij gen. Tot dr. Colijn zeide spr Wli zijn dank baar u hier te zien, want wij hebben naar dit oogenbllk verlangd. Wij kennen u door uw woorden door de radio, door uwe ge schriften en door uwe daden, doch het per soonlijk contact van aangezicht tot aange zicht is voor de meesten onzer al weer 4 jaar geleden Wij danken God, aldus ein digde sprdat Hij u ln de afgeloopen 4- iarige periode in staat stelde uw zware en verantwoordelijke taak te vervullen Onder langdurige toejuichingen besteeg vervolgens dr. ColUn het spreekgestoelte tot het houden van zijn redevoering, welke hij des middags ook reeds in Oud-Beljerland had uitgesproken en die hij tot den 26sten Mei niet minder dan 35 maal zal herhalen! Voorwaar een eerbied-afdwlngende pres tatie op dezen leeftijd! in ons Blad van Dinsdag jl. gaven wij een vrii uitvoerig verslag van deze rede, welke dr Colijn voor de eerste maal voor een 12.000 koppig auditorium in de Nenyto- halen te Rotterdam uitsprak, zoodat wii er thans niet meer in den breede op zuilen ingaan Spr. wees er op hoe de afgeloopen vier jaren voor de regeering onzegbaar zwaar zijn geweest en herinnerde in dit verband aan een gezegde van Baldwin: „Ik heb meer behoefte aan uw gebed dan aan een gelukwensch" De waarheid daarvan heeft spr. in de voorbije jaren diep ervaren. Er is in de geschiedenis van het Konink- rijk der Nederlanden geen tweede vierjarig tijdperk aan te wijzen als de Jaren 1933 1937 Uitvoerig schetste spr. de omstandighe den, waar onder het kabinet zijn taak aan vaardde en besprak de onderdeelen van het Vierhoeks-programma: versterking der gezagshandhaving: voorkomen van verdere inzinking van het bedrijfsleven; bestrijding der werkloosheid en herstel van het finan cieel evenwicht Aan de hand van voorbeelden en cijfers ging sor. na tot welke resultaten de door de regeering getroffen maatregelen hebben geleid en ln hoeverre de uitkomsten de juistheid hebben bevestigd van het inzicht, dat de regeering had ten aanzien van de toestanden in 1933. Ons land mag een toonbeeld van orde en rust heeten en nog onlangs verklaarde een buitenlander, die geheel Europa had door reisd: „Gij verkeert hier ln een paradijs", (applaus) Om het bedrijfsleven in ons land voor een algeheelen ondergang te behoeden was het noodlg den uitvoer naar het buitenland te vergrooten en zich aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden, waardoor Ne derland zou ophouden een duurte-elland te zijn. Dat woord .aanpassen" ls zoo langzamer hand in ons land een scheldwoord gewor den, aldus spr., iüoch in wezen is het niet anders dan een levensfunctie en daaren boven christenplicht. Door contingentee- rlngen van buitenlandsche goederen en steunmaatregelen op groote schaal werd de binnenlandsche markt beschermd en de stijgende exportcijfers bewijzen, dat wij ons op den goeden weg bevinden. Het probleem der werkloosheid is nog altijd nijpend, doch er zlin lichtpunten en het is onjuist om de regeering er zonder meer de schuld van te geven, dat het aan tal werkloozen nu nog grooter is dan in 1933 In leder geval ziln nu 100.000 men- schen méér ln het productieproces opge nomen Het Plan van zekere groote partij om de werkloosheid te willen bestrijden door jaar lijks voor 2 millioen gulden aan openbare werken te doen uitvoeren, noemde spr. economisch onverstandig en volstrekt on geoorloofd. Eerstens is het niet mogelUk elk jaar voor dit bedrag nuttig werk te la ten verrichten en ten tweede belast men daarmede het nageslacht en verschuilt zoodoende de zorgen naar de toekomst. Dit ls tegen sprekers staatkundig beginsel. Wat het financieel evenwicht betreft, heeft de regeering niet geheel kunnen be reiken wat zij had gehoopt, doch er ls veel verbeterd en reden tot optimisme. De beklemming van 1933 „hoe ko men wij er uit?" is voorbij. Wel hebben wij nog een zwaren last tc torsen, doch het einde van den weg ls in zicht. Het nu volgend kabinet vindt dezelfdd vraagstukken op zlin weg als zijn voorgan ger. zij het met eenige nuanceering. Zoo behoeft het gezag niet meer te worden versterkt: het ls alleen een kwestie van paraat blijven Hoewel het bedrijfsleven in verschillen de gevallen nog steun behoeft, ls de veer kracht in het algemeen toch ln zooverre herleefd, dat de overheidsbemoeiing ge leidelijk kan worden weggenomen. (Ap plaus). Het werkloosheidscijfer is met 5#/o ge daald; hopelijk zal het bedrijfsleven nog een groot, aantal werkloozen absorbeeren, evenals de uitvoering van publieke wer ken, terwijl voor de blijvend-werkloozen een afzonderlijke regeling ln het leven dient te worden geroepen. Met klem dekte spr. op trouw te blijven aan het beginsel. Wanneer er Sn de afgeloopen 4 jaar iets goeds is geweest in het beleid van dit kabinet, dan komt de eer daar voor niet toe aan zijn leider, doch aan het beginsel, waaruit deze leeft en waardoor hij steeds beheerscht ls ge worden. Het is onze taak en onze plicht om mede te werken aan het behoud der constitutio- neele monarchie, waarvan een Oranjevorst het werkelijke hoofd is en die in de re- geeringstaak wordt terzijde gestaan door verantwoordelijke ministers en een volko men zelfstandige volksvertegenwoordiging, welks leden uit vrijen wil gekozen worden. Voor de eerste maal wordt er een aanslag gepleegd op de historische grondslagen onzer staatsinstellingen, maar laten wij er toch vooral voor zorgen, dat de volksvrijheden, welke wij van onze vaderen erfden, ongerept worden overgedragen aan het geslacht, dat na ons komt. (Applaus). Wie met eenige oplettendheid de ver warring in de geheele wereld gadeslaat, moet worden getroffen door de geringe vastheid en de groote mate van onzeker heid, welke alom heerschen. Wat is daarvan de oorzaak? Het ant woord op die vraag luidt: omdat ook in het leven van den staat de eenige weg tot redding en de eenige bron van kracht zijn gelegen in de gehoorzaamheid aan de god delijke ordonnantiën. Dit heeft de wereld prijsgegeven en dat is ook de reden van de vele conflicten. Alleen in dit gehoorzaamheid, aldus be sloot spr.. ontvingen wij de kracht om alle moeilijkheden te dragen, omdat wij ons gesterkt weten door Hem, die Heer ls in den hemel en op de aarde. Dr. Colijn besloot met het citeeren van het Lutherlied „Een vaste burcht ls onze God", dat staande door allen werd gezon- gen. Na een kort dankwoord van den heer Parmentier, waarin hij toezegging deed van aller uiterste krachtsinspanning, zon gen de aanwezigen den grijzen staatsman de zegenbede uit Psalm 134: „Dat 's Heeren zegen op u daal,," toe. waarna dr. Colijn voorging in dankgebed. Tenslotte werden twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Naar wij vernamen functlonneerde de ge- luidsversterkinginstallatie in de andere twee zalen voortreffelijk, zoodat ook daar het gesprokene woord voor woord duidelijk te verstaan was. kassen, met een 300-tal variëteiten van narcissen in bloei en meer dan 250 tulpen soorten een lust voor het oog waren. Ook aan de velden werd een bezoek gebracht, waar de bedrijfsleider, de heer de Wilde, nog enkele explicaties gaf en vermeldde, dal het aantal soorten, met inbegrip van de zaailingen, welke nog geen naam dra gen, ongeveer 1100 bedroeg, alle op de kweekerij aanwezig. Bij het afscheid ne men werd hem hartelijk dank gebracht, waarna de tocht huiswaarts te luim 3 uur werd ondernomen. De afdeeling kan verheugd zijn over de zen zoo uitstekend geslaagden aanvangs- tocht, die vertrouwen wekt voor het ko mende deel van het programma. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Wed. J. H. van Rossum du Chattel. Vrou- wenkerkkoorstraat, Leiden. Antiquiteiten, engroshandel en agentuur. Uittredend mede-eigenaar: J. H. van Rossum du Chattel, dd. 30 April 1937. De Leidsche Cabaretelub Oké heelt Zaterdagavond met veel succes haar medewerking verleend aan een feestavond van de afdeeling Doetinohein van den A. N. G. O. B. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2