BINNENLAND 78ste Jaargang LEIDKH DAGBLAD, Maandag 26 AprlJ 1937Vierde BladHo. 23644 AKKERTJES Verlaging van crisis- heffingen. Reorganisatie spoorweg bedrijf. De lange golf-conferentie. Met ingang van gisteren. Met ingang van gisteren is het in voerprijs verschil voor haver, gerst en maïs met f. 0.50 per 100 kg verlaagd. De daarvoor in aanmerking komende overige invoerprijsverschillen en resti tutiebedragen zijn dienovereenkomstig gewijzigd. De bonificatie op tarwebloem B is ge bracht op f. 0.95 per 100 kg. De toeslag op melk is van f. 2.40 op f. 2.16 teruggebracht. Behalve het gunstige verloop van de Leeuwarder boternoteering is aanlei ding tot deze verlaging de lagere kost prijs van gedurende de zomermaanden geproduceerde melk. In verband waar mede een differentiatie wordt gemaakt in het steunbedrag gedurende de win ter- en de zomermaanden. Voorloopig verslag van de Eerste Kamer. Verschenen is het voorloopig verslag van de Eerste Kamer betreffende het wetsont werp tot reorganisatie van het spoorweg bedrijf. Daaraan is het volgende ontleend: Verschillende leden waren van meening, dat de bedoelingen, die oorspronkelijk bij de indiening van dit wetsontwerp hebben voor- geseten, niet ten volle tot hun recht zijn ge komen. Zoo achtten zij met betrekking tot de vermindering van de over-kapitalisatie de voorgestelde regeling niet voldoende, wijl naar hun meenlng een grootere kapitaals- afschrijving zeker wenschelijk waren ge weest. Andere leden, hoewel erkennende, dat de voorgestelde regeling verlichting zal bren gen in den druk van de zware lasten van het spoorwegbedrijf, ten aanzien van de Staatsfinanciën, waren niettemin van oor deel dat die verlichting reëel bestaat uit hetgeen obligatiehouders en aandeelhou ders (voor zoover althans particulieren be treft) voortaan minder zullen ontvangen aan rente of dividend dan thans het geval is, in hoofdzaak neerkomende op een terug gang van 4 op 3 procent. Van een volledige saneering, aldus de hier aan het woord zijn de leden, kan bezwaarlijk sprake zijn. Sommige leden juichten de Indiening van dit wetsontwerp toe in zooverre de spoor wegmaatschappij indien dit ontwerp tot wet wordt verheven in één vennoot schap zullen zijn ondergebracht. Hoewel de vennootschap aanvangt met een tekort van 1,20 millioen, zullen kapitalisatie en tekor ten huns inziens toch geringer worden. Andere leden stelden de vraag, waarom de staat niet eenvoudig tot naasting van alle spoorwegen overging. Enkele leden waren van meening, dat uit het onderhavige wetsontwerp en in het bij zonder uit de ontwerp-statuten moet wor den afgeleid, dat het in de bedoeling ligt, aan de spoorwegen overwegenden invloed in het geheele vervoerwezen toe te kennen. Eenige leden gaven te kennen dat zij geen uitbreiding van de bemoeiingen der spoorwegen op het gebied van het vervoer wenschten, althans zoolang geen coördina tie op dit terein zou zijn tot stand gebracht. Zij drongen dan ook aan op beperking van het autobedrijf der spoorwegen. Verschillende leden hadden bezwaar te gen de ruime omschrijving van het doel der vennootschap. Huns inziens wordt hierbij voor de spoorwegen de gelegenheid ge opend,, met rijksgelden vrijwel onbeperkt met alle vervoermiddelen te concurreeren. Verschillende leden stelden de vraag, welke de oppositie van de commissarissen zal zijn onder den nieuwen beheersvorm. Verschillende leden verklaarden de finan- cieele regeling voor obligatiehouders niet onbillijk te achten. Enkele leden waren van meening, dat het woord „reorganisatie" in het onderhavige geval niet als juist kan worden aangemerkt. Huns inziens toch wordt slechts beoogd de doorvoering van bepaalde flnanoieele mani pulaties, noodig, omdat de spoorwegen fei telijk een faillissement nabij zijn. Weer andere leden wezen er op, dat de op te richten vennootschap ondanks de reorganisatie een belangrijk jaarlijksch te kort zal blijven opleveren, welk tekort zij, naar de thans bekende gegeven, op plus minus f. 20.000.000 meenden te kunnen schatten. Weer andere leden gaven als hun mee ting te kennen, dat voor een juiste beoor deeling van het voorgestelde wetsontwerp een volledig inzicht in den toestand van het spoorwegbedrijf niet kan worden gemist. Met name achttenfzlj noodig een balans, opgesteld aan de hand van de huidige waarde van het eigendommenbezit aan aan spoorwegen, gebouwen, materialen enz. Sommige leden betreurden, dat de orga nisatie van het personeel niet zal worden vertegenwoordigd in den raad van commis sarissen. UNDDAG VAN DE R.K. STAATSPARTIJ OP HOUTRUST. Als inzet vooi de komende verkiezingen nadden gistermiddag de kringen Den Haag en Leiden van de R k. Staatspartij op het ajwd, waarvoor ondanks het minder gun stige weer vrii groote belangstelling be stond Eeze landdag werd o.m. bijgewoond door mgr. Taskln, vicaris-generaal van het bis dom Haarlem en door de ministers Deckers en van Schaik Achtereenvolgens spraken de heeren "leinmetz van der Weyden Ir. Feber. mr. oo se ling, Loerakker en mr. Bach. Groote moeilijkheden waren te overwinnen. Zaterdag zijn de besprekingen van de langegolf-radio-omroepconferentie, welke in den vriendschappelljksten geest te den Haag. zijn gehouden, geëindigd. Het resultaat kan worden samengevat aan de hand van de besprekingen over een Nederlandsch voorstel, dat rekening hield met de bijzondere omstandigheden, waarin verscheidene landen, zoowel ten aanzien van den radio-omroep, als met betrekking tot de andere radiodiensten in het bij zonder de radio-luchtvaart en de niet voor openbaar verkeer bestemde diensten ver- keeren. Wat betreft den radio-omroep streef de het Nederlandsche voorstel ernaar, de radio-omroepstations Oslo (Noorwe gen) en Lathi (Finland) in den band van 255 tot 265 KC.-S te plaatsen. Door dezen maatregel zouden Roe menië, zoowel als Nederland de be schikking over een eigen lange omroep- golf verkrijgen, omdat Lathi aldus de golf van 166 KC-S zou verlaten en daar voor dus een plaats vrij zou komen in het bovenste deel van den langen om- roepgolfband. Op deze wijze zouden zoowel Finland, dat op het oogenblik ernstige moeilijkheden met zijn om- roepgolf heeft, als Roemenië en Neder land geholpen zijn. Na langdurige besprekingen konden de meeste landen, zij het sommige met een kleine reserve, zich met dit voorstel vereenigen, uitgezonderd een 2-tal der hierbij betrokken voornaamste landen, waarvan het één in geen wijziging meende te kunnen toestemmen, vóór de aanstaande conferentie te Cairo. In deze omstandigheden kon het Ne derlandsche voorstel voor het oogenblik niet worden aangenomen. Echter zal het in de betrokken landen nader worden bestudeerd. Tenslotte is er nog een ander plan aan de orde geweest, dat hoewel het van ver- verscheiden zijden instemming ondervond, wegens het ontbreken ter conferentie van twee der daarbij betrokken landen even min voor dadelijke aanvaarding vatbaar was. De Engelsche en de Nederlandsche ad ministratie zijn aangewezen om met deze ontbrekende landen het noodige contact te zoeken voor een zoo mogelijke verwezenlij king van dit plan, omtrent den inhoud waarvan thans geen mededeeling kan wor den gedaan. NED. WERKLIEDENVERBOND PATRIMONIUM. DE T.B.C.-BESTRIJDING IN ZUID-HOLLAND. Jubileum der Prov. Vereeniging. In een feestelijke bijeenkomst, die de Pro vinciale Zuid-Hollandsche Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose Zaterdagmid dag in de zalen van de sociëteit „De Rotter- damsche Diergaarde" te Rotterdam, tot herdenking van haar 25-jarig bestaan, had belegd, is van vele zijden van de groote waardeering en bewondering voor het werk dezer instelling getuigd. De voorzitter der vereeniging, dr. J. H. Wagener, heeft in een kort openingswoord de aanwezigen, onder wie zich bevonden dr. N. Eykel, hoofdinspecteur voor de Volksge zondheid, als vertegenwoordiger van den Minister van Sociale Zaken, en den direc teur-generaal van dit departement, de heer A. van Boeyen, namens den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, dr. Hefting namens de Ned. Centr. Ver. voor T.B.C.-be strijding en prof. dr. W. Nolen, alsmede vele andere autoriteiten, hartelijk welkom ge- heeten. Hierna sprak dr. Eykel, die namens den minister van Sociale Zaken en den direc teur-generaal van dat departement, die geen van belde tegenwoordig konden zijn, woorden van gelukwensch en waardeering tot het bestuur richtte. De heer H. van Boeyen, lid van Ged. Sta ten van Zuid-Holland bracht namens den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland de gelukwenschen van het provinciaal be stuur over. Spr. deelde mede, dat hem de eer te beurt viel namens den minister van Sociale Zaken, dr. Wagener mededeeling te doen van zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. Nadat den voorzitter der vereeniging de versierselen dezer onderscheiding waren opgespeld, heeft dr. d. Hefting als vertegen woordiger van de Nederlandsche Centrale Vereeniging woorden van gelukwensch ge sproken. Hierna zijn nog tal van andere toespraken gehouden. De 53e algemeene vergadering. In de te Amsterdam voortgezette 53e al gemeene vergadering van het Ned. Werk liedenverbond „Patrimonium" namen aan de discussie over het jaarverslag deel de afgevaardigden van Almelo, Enschedé, Am sterdam, Groningen en den Haag. De secretaris beantwoordde de gemaakte opmerkingen. Een voorstel-Ermelo inzake emigratie werd verworpen. Een voorstel-Hilversum Inzake het ontslag aan arbeiders met veel dienstjaren werd aan het hoofdbestuur ge- renvoyeerd, dat zich diligent verklaarde. Aangenomen werd een voorstel-Utrecht in zake uitbreiding van het ledental en het aantal abonné's op het orgaan. Aangenomen werd een voorstel-Amers- •foort inzake het meer leiding geven aan het sociale werk. Een voorstel-Arnhem inzake sociale scholing werd doorgezonden naar de commissie van samenwerking. Aangenomen werd een voorstel van het bondsbestuur om een commissie te benoe men van vier a vijf leden die leiding geven zal aan het sociale evangelisatiewerk van Patrimonium, waartoe in Oct. a.s. een lan delijke geldinzameling zal worden gehou den. De bondsvergadering werd toegesproken door Mej. Mr. C. Frida Katz namens de Chr. Hist. 2e Kamerfractie; Mr. J. Terpstra namens de Anti-Rev. 2e Kamerfractie; Mr. A Hoekema van den Haag namens het ver bond van Chr. werkgevers; A. Stapelkamp van Utrecht, namens het Chr. Nat. Vak verbond; Joh. Visser van Haarlem, namens den Chr. Nat. Werkmansbond; J. Zier na mens den Ev. Luth. bond voor Chr. sociale actie en het 2e Kamerlid, de heer J. Schou ten van Rotterdam, namens de commissie van advies. De voorzitter zegde allen dank voor hun goede wenschen. In de gezellige avondvergadering die op geluisterd werd door zang van het Chr. mannenkoor „Valerius" werd na de rede van prof. dr. K. Dijk de cultureele film „Het lied van de aarde" vertoond. VEILIGHEIDSCONFERENTIE TE AMSTERDAM. Door den Minister van Waterstaat geopend. Vandaag is de eerste internationale vei ligheidsconferentie, welke in het Amstel- Hotel te Amsterdam, wordt gehouden, aan gevangen. Tusschen negen en elf uur verzamelden zich de deelnemers uit onderscheiden lan den in het Amstel-Hotel, waar elf uur de minister van Waterstaat, ir. van Lidth de Jeude de conferentie opende. Om half één vereenigde de deelnemers van de Veiligheids conferentie zich in het Stedelijk Museum aan de Paulus Potter straat, waar hun door burgemeester en Wethouders der Gemeente Amsterdam een ontvangst werd bereid en hun een noemaal werd aangeboden. Vanmiddag vingen de eigenlijke confe- renttewerkzaamheden aan, waartoe twee secties werden gevormd, t.w. de eerste sectie voor de veiligheid in fabrieken en werkplaatsen en in het huisgezin, en de tweede sectie voor de veiligheid op den weg. DE WERELDTENTOONSTELLING TE PARIJS. Het Nederlandsche Paviljoen. In aanwezigheid van den consul-gene raal te Parijs, den heer Droogleever For- tuyn, gaf ir. De Bie Leuveling Tjeenk, die door de Nederlandsche regeering met de leiding van den bouw van het Nederland sche paviljoen op de wereldtentoonstelling te Parijs belast is, voor de Parijsche cor respondenten der Nederlandsche dagbla den een uiteenzetting van de diverse za len, welke het publiek gedurende de ko mende zomermaanden zullen inlichten over hetgeen Nederland en koloniën bieden op het gebied van moderne kunsten, nij verheid en handel. Nadat de heer De Ble Leuveling Tjeenk enkele bijzonderheden had medegedeeld betreffende de gelijkvloers gelegen ruim te waar oa. de koffieschenktafel zal komen te staan, die gedeeltelijk in de open lucht zai komen, gaf architect Eschauzler een overzicht van de zalen. Een groot gedeelte van het Nederland sche paviljoen is ingeruimd voor onze ko loniën in de Oost, met de inrichting waar van architect Anthonissen belast is. Een zeer bijzonder deel van de Neder landsche deelneming aan de tentoonstel ling, welke zonder twijfel in hooge mate de aandacht zal trekken der bezoekers, is de „Pendopo", oftewel Indische troonzaal, waarin zich enkele malen per jaar de grooten uit Java verzamelen Heel Nederland heeft zijn best gedaan de enkele tientallen nationaliteiten, welke gedurende de zomermaanden de oevers van de Seine zullen bevolken, met een zoo vol maakt mogelijke dosis wetenschap betref fende datgene wat Nederland biedt, weer naar huis te sturen. „DENNENHEUVEL." De Vereeniging „Dennenheuvel" hield Zaterdag j.l. haar jaarlijksche algemeene vergadering in Rotterdam. Van deze ver gadering werd een film opgenomen als be gin voor een te maken propaganda-film. Bij de opening deelde de voorzitter mede dat de achteruitgang van contribuanten, welke helaas in de laatste jaren geweest was, tot staan was gekomen en er geluk kig weer zelfs eenige vooruitgang te be speuren was. De notulen werden op advies van de notulen-commissie. onveranderd goedgekeurd. Ook het jaarverslag van den secretaris werd onder dank aangenomen, evenals het verslag van den penningmees ter. Beide functionarissen werden harte lijk bedankt voor het vele en goede wat zij in het afgeloopen jaar weer voor de vereeniging hadden gedaan. De aftredende secretaris, de heer Kampman, .werd bij acclamatie herbenoemd evenals de heer De Graaf. In de plaats van den heer Zoete- meyer werd gekozen de heer N. J. Seyffer. Aan het reductiefonds werd, evenals aan het kinderhuisfonds, wederom een bedrag van f. 1000 toegevoegd. De bespreking van het uniform reglement voor alle afdeelin- gen werd, behoudens enkele kleine wijzi gingen van redactioneelen aard, aangeno men zooals door het hoofdbestuur was voorgesteld. Besloten werd om voor het jaar 1938 wederom een zakagenda uit te geven maar nu met een oplage van 4000 inplaats van 2000 zooals dit voor 1937 het geval is geweest. Deze agenda, handig van formaat en inhoud, maakt tevens goede propaganda voor „Dennenheuvel" terwijl de kosten uiterst gering zijn. Na de ge bruikelijke rondvraag, welke weinig be langrijks opleverde, sloot de voorzitter on der dankzegging voor de opkomst en de prettige samenwerking deze vergadering. HET BEZOEK AAN DE BOSKOOPSCHE TENTOONSTELLING. Het bezoek aan de bloemententoonstel ling te Boskoop was Zaterdag en gisteren buitengewoon groot. De spoorwegen en autobussen hebben een groot aantal perso nen vervoerd. Ook parkeerden er naar schat ting wel 500 personenauto's en touringcars op het Stationsplein en de Parklaan, zoodat veilig aangenomen kan worden dat enkele duizenden een bezoek aan de tentoonstel ling hebben gebracht. Zoo neerslachtig en vervelend, hoofdpijn, kramp of onpasselijk? Neem een "AKKERTjE" en in Blaats van onbehaaglijk, zult Ge binnen een kwartier prettig Nederlandsch en opgewekt gevoelen, vol Product levenslust. AKKER-CACHETS helpen U over nare dagen heen. Probeert zei Elkeen roemt zei Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont 257 AKKER.CACHETS (Ineez. Med.) DE REIS VAN DEN HEER FENTENER VAN VLISSINGEN. De voorzitter van de Internationale Kamer van Koophandel, is Zaterdag per vliegtuig te Belgrado aangekomen, teneinde met de vertegenwoordigers van handel en industrie in Zuid-Slavië te overleggen over deelneming van Zuid-Slavië aan een con ferentie der Kamers van Koophandel, waar gedelegeerden van 47 landen aanwezig zul len zijn. Voor de kamer van koophandel te Bel grado heeft hij een lezing gehouden. Hij is verder ontvangen door minister-president Stojadinowitsj den minister van handel, Vreanitsj. en den gouverneur der bank van Zuid-Slavië, Radosawljewitsj. Gistermiddag te één uur is hij per vliegtuig naar Boeka rest vertrokken. W. VERSLUYSt Uitgever, die vooral bekendheid heeft verworven door „De Nieuwe Gids". Te 's-Gravenhage is, naar wij in de N.R.C. lezen, op hoogen leeftijd overleden de bekende oud-uitgever W. Versluys. W. Versluys werd in Februari 1851 te Oostburg (Zeeland) geboren. Hij vestigde in 1875 een zaak in Groningen, waar hij begon met de uitgave van leerboeken. In het be gin van de jaren van '80 verplaatste hij zijn bedrijf naar Amsterdam. Vooral als uitge ver van De Nieuwe Gids, (opgericht in 1885) heeft hij zich groote bekendheid verworven. Geregeld hadden de voormannen dier bewe ging bijeenkomsten op zijn kantoor. Ook heeft de overledene uitgegeven het werk van Heimans en Thijsse. De Levende Na tuur, Flora en de bekende natuurhistorische boekjes. Op 1 Januari 1916 werd de zaak een naamlooze vennootschap en op 1 Mei 1924 trad W. Versluys als directeur af. Hij bleef echter commissaris en adviseur, het laatst tot 1 Januari 1936. Van den Nederlandschen uitgeversbond was de overledene een der oudste leden. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN MAASTRICHT. Jhr. Mr. W. Michiels van Kessenich, thans burgemeester van Beek (L.) Naar wij van zeer goed ingelichte zijde vernemen, zal de Staatscourant van heden of van morgen de benoeming bevatten van jhr. mr. W. Michiels van Kessenich tot burgemeester van Maastricht als opvolger van mr. L. van Oppen. Jhr. mr. W. Michiels van Kessenich stamt uit een oud katholiek geslacht, en is 16 October 1902 te Langebroek in Saksen ge boren. Hij studeerde te Utrecht in de rechts wetenschappen en na zijn doctoraal examen te hebben afgelegd werd hij be noemd tot volontair ter secretarie te Haa- ren (N.-B.) Daarna was hij in gelijke func tie werkzaam te Geldrop, en zag zich ver volgens benoemd tot burgemeester van Beek (Limburg). (Mm.) HEFFING OP BOTER. De heffing op boter is voor de week van 25 April tot 'm. met 1 Mei, behoudens tus- schentijdsche wijziging vastgesteld op 70 cent per K.G. BEGRAFENIS F. O. VAN DER WAL. Zeer groot was Zaterdagmiddag te één uur de belangstelling bij het gebouw van den Alg. Ned. Typografenbond in de Sar- phatistraat, te Amsterdam, vanwaar de overleden voorzitter van dien Bond, de heer F. O. van der Wal, zijn laatsten tocht be gon. De roode vlag woei halfstoks van het bondsgebouw. Op het Weesperplein stond een groote groep typografen en andere belangstellenden met omfloerste vaandels opgesteld. Te kwart over een zette de stoet, waarin zich o.m. een deputatie van het N.V.V. be vond, in bewegtpg. vóórafgegaan door de vaandeldragers. Een wagen met bloem kransen volgde de lijkauto. Te twee uur kwam de lijkstoet op Zorg- vlied aan, waar in de aula de uitvaart plaats had. Tal van besturen van organi saties waren aanwezig: van het N.V.V., van de Federatie van Werkgevers in de Boekdrukkersbedrijven, den Boekdrukkers patroonsbond. van Centraal Beheer, van den Chr. Drukkersbond, van den Neder landschen Christelijken Grafischen Bond Voorts waren vertegenwoordigd de R.-K. Grafische Bond. de Nederl. Grafische Bond, de Internationale Boekbindersfede ratie. de Centrale commissie in de Typo grafie, de Nederlandsche Foto-, Litho- en Chemigrafenbond. Het woord hebben ge voerd de heeren B. Ponstein, voor den Al- gemeenen Typografenbond, S. de la Bella voor het N.V.V.. J. Staeyer voor de Inter nationale Boekbindersfederatie, S. Korthuis voor de Federatie van Boekdrukkerspa troons. F. L. van der Bom, voor de Neder landsche Boekbinderspatroons, H. Dlemer voor de Centrale commissie in de Typo grafie, J. Hofman namens de gezamen lijke arbeidersbonden in de typo grafie, J. Roelofs voor den Nederlandschen Litho-, Foto- en Chemigrafenbond, J. Fenthür voor de Amsterdamsche afdee- lingen van den Typografenbond en J. Du- waer voor de Centrale Leerlingencommis sie. Een familielid dankte voor de ondervon den belangstelling. HET BREVET VOOR NAVIGATOR EERSTE KLASSE UITGEREIKT. Vele belangstellenden waren Zaterdag middag bijeengekomen in de groote gym nastiekzaal van de kweekschool voor de zeevaart aan de Prins Hendrikkade te Am sterdam, om getuige te zijn van de uitrei king van de bewijzen van geschiktheid voor navigator eerste klasse bij de K.LM., de hoogste wetenschappelijke graad voor den piloot. Behalve de commissarissen en leeraren van de kweekschool voor de zeevaart, werd de plechtigheid o.m. bijgewoond door den heer A. Plesman, directeur der K.LM., W. N. van de Poll, havenmeester van Amster dam. eenige piloten der K.LM. en door het geheele leerlingenkorps van de kweek school. Het is voor de eerste maal, dat een der gelijk examen in Nederland is gehouden, vandaar dat de uitreiking der brevetten aan de heeren H. J. Frenken, vliegtuig bestuurder 2e klasse bij de K.L.M., André de la Porte, P. Noomen, Rupplin von Kef- fikon, van Oirschot en Steensma, vliegtuig bestuurders 3e klasse bij de K.L.M. met eenige plechtigheid gepaard ging. De voorzitter van den raad van com missarissen van het Vaderlandsch Fonds tot aanmoediging van 's Lands zeedienst, waarvan de kweekschool een stichting is, jhrd. dr. L. H. van Lennep, hield een korte rede, waarin hij o.a. zijn vreugde uitsprak over het succes van de opleiding tot ver keersvlieger. De leerlingen van de kweekschool, die geslaagd waren voor navigator 2e klasse bij de K.L.M. zijn in een cursus vereenigd om te worden opgeleid tot navigator le klasse. Thans aldus spr. kunnen zes volledige diploma's worden uitgereikt. Hierop sprak de heer Ede v. d. Pais, di recteur van den Luchtvaartdienst. VEREENIGING VAN INDISCHE VERLOFGANGERS. Zaterdagmiddag had in café „Corner House" te Den Haag de jaarvergadering plaats van de Vereeniging van Indische Verlofgangers. Nadat het jaarverslag van den voorzitter, mr. F. A. Janssen van Raay, dat van den serc.-pennignm., den heer D. v. Geuns en dat v. d. rechtsk. advis., mr. W.F. Wery, als ook het financieel rapport van het belas ting-bureau der vereeniging, beheerder de heer H. J. van Gulpen, waren goedgekeurd, werd het zittend bestuur, bestaande uit de heeren mr. F. A. Janssen van Raay, voor zitter, D. van Geuns, secr.-penningm., F. W. Snepvangers, adj. secr., R. A. Cornelis- sen, ir. W. J. H. van Engelshoven herkozen. Het bestuur werd nog aangevuld met den heer W. Boissevain. De secr.-penningmeester. die gedurende 17'/» jaar aan de vereeniging zijn beste krachten heeft gegeven, deelde mede, dat hij met ingang van 30 Juni as. zich gaarne van zijn functie ontheven zag. De voorzitter verklaarde, dat het be stuur met leedwezen van het voornemen van den heer Van Geuns kennis nam, doch meende zijn beslissing te moeten eerbie digen. Het bestuur werd door de vergadering gemachtigd om in de functie van den heer Van Geuns te voorzien. De voorzitter verklaarde, dat er een weg gezocht zal worden om den heer Van Geuns, als oprichter der Vereeniging en op wiens steun men nog te allen tijde een beroep zal kunnen doen, op andere wijze aan de vereeniging te verbinden. DE VEREENIGING „GRONINGEN." De vereeniging „Groilingen" hield Za terdag te Hengelo (O.) haar algemeene jaarvergadering ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van de Hengelosche afdeeling. Van de 32 afdeelingen waren er 20 vertegenwoordigd. Na het zingen van het „Grönnenslaid" hield de voorzitter, de heer K. ter Laan, oud-burgemeester van Zaandam, een rede, waarin hij een overzicht gaf van het werk van de vereeniging inzake de Groninger literatuur, zang en tooneel. Hij hoopte, dat van de zijde van het Groninger platteland meer medewerking mocht worden onder vonden. Met applaus werd het plan begroet om de uitgave te bevorderen van een bloem lezing van de werkén van G. W. Spitzen (pseudoniem Geert Teis P.zn.) Uit het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, den heer G. R. Jager, bleek, dat vier nieuwe afdeelingen zijn toegetreden. Blijkens het verslag van den penning meester, den heer J. H. Riddering, zijn belangrijke uitgaven gedaan voor verster king van de Groninger cultuur. Daarna werd uitvoerig gediscussieerd over een kwestie inzake de redactie van het maandblad. Besloten werd zich te houden aan het advies van de spellingscommissie, die was benoemd om eenheid te brengen in de schrijfwijze van het Groninger dialect. De uitgang van werkwoorden en meervouden zal nu met „e n" worden geschreven, dus loopen. Een voorstel vad de afdeeling Delft om dit niet te doen, werd met 29 tegen 10 stemmen verworpen. De heer K. ter Laan, die aan de beurt van aftreden was, werd herbenoemd. In de plaats van den heer J. Melles, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd be noemd tot hoofdbestuurslid dr. J. F. Steen huis uit Haarlem. Den heer Melles werd dank gebracht voor hetgeen hij in Rotter dam en in het hoofdbestuur voor de ver eeniging deed. Na een gezamenlijken maaltijd hield de Jubileerende afdeeling een druk bezochte receptie, waarna ze den afgevaardigden een feestavond aanbood, bestaande uit een revue met folkloristischen inslag. Gistermorgen werd een autotocht langs de bosschen en esschen van Twente ge maakt en bad Boekelo bezocht. DE CENTRALE VLIEGSCHOOL TE TEUGE. Zaeerdagmiddag heeft ir. J. E. F. de Kok, voorzitter van de Kon. Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart, een oorkonde ingemetseld in den muur van het op te Teuge bij Deventer te stichten gebouw voor de Centrale Vliegschool. VERSPREIDE BERICHTEN. - De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken zal op Woensdag 28 April niet plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13