BINNENLAND kykm by m, Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 24 April 1937 cU DOf r uZ De „Degustatoren" Het vervoer van Indische landsreizigers. Het te sluiten nieuwe contract met de scheepvaartmaatschappijen. Wordt de luchtvaart achter gesteld bij de scheepvaart Naar aanleiding van de berichten, dat tusschen het Nederlandsch-Indlsche gou vernement eenerzijds en de stoomvaart maatschappij ..Nederland" en de Rotter- damsche Lloyd anderzijds overeenstem ming zou zijn bereikt over een nieuw ont- werp-contract inzake het vervoer van Indische landsreizigers naar en van Indië. hebben wij ons om nadere inlichtingen gewend tot den gecommitteerde voor Indische zaken bij het departement van koloniën te Den Haag, den heer Th. van Voorthuysen. Deze vertelde dat de nieuwe overeen komst meerendeels gelijk is aan deoude. De eenige nieuwe bepaling heeft betrek king op het vervoer van landspassagiers per vliegtuig. Het gouvernement kan nl. in tujzondere gevallen, wanneer het landsbelang dit eischt, besluiten zijn ambtenaren den over tocht per vliegtuig te doen maken. Zou een ambtenaar uit persoonlijke motieven er de voorkeur aan geven, de reis per vliegtuig te maken, dan zal een speciaal daarvoor aan gewezen ambtelijke instantie onderzoeken of er voldoende aanleiding bestaat om een verzoek in dien geest in te willigen. In luchtvaartkringen heerscht over deze beperkende bepalingen voor het luchtver voer van ambtenaren ontevredenheid en ziet men er een eenzijdige bevoordeeling van de scheepvaart in De heer van Voorthuysen wees er even wel op. dat de bedoelde bepalingen weinig afbreuk zouden kunnen doen aan het luchtverkeer tusschen Nederland en Indië. Ambtenaren immers, die voldoende motie ven hadden om de reis per vliegtuig te kunnen rechtvaardigen zouden daartoe ongetwijfeld toestemming krijgen, terwijl daartegenover de groote meerderheid der landsdienaren, die met hun echtgenoote of met hun geheel gezin den overtocht moes ten maken, toch geen gebruik van het vliegtuig zouden kunnen maken, ook al hadden zij daartoe de vrijheid Bovendien zou de nieuwe overeenkomst, indien de luchtvaart zich in de naaste toekomst op verrassende wijze zou ontwikkelen, reeds na drie jaar de mogelijkheid tot wijzigin gen bieden. B Wij hebben ook.nog een onderhoud ge had met den heer Plesman, directeur der K.L.M.. die verklaarde, dat hij het ten zeerste zou betreuren, indien men zich t. a. v. de ontwikkeling van het verkeer tusschen Nederlandsch-Indië en het moe derland op het standpunt zou stellen, dat de ontwikkeling van de scheepvaart in geen geval zou mogen geschaad worden en dat terwille daarvan de ontwikkeling van de luchtvaart desnoods op de tweede plaats zou moeten komen. Een gelijkstelling van beide verkeersmiddelen kan slechts in het belang van beide verbindingsmogelijk heden tusschen Amsterdam en Batavia zijn. Daarom achtte hij het ook een alge meen belang, dat de bedragen, die het Nederlandsch-Indisch gouvernement uit geeft voor het vervoer van zijn ambtena- ïen. zoowel de ontwikkeling van de scheep vaart als van de luchtvaart ten goede zou den komen, temeer omdat de ontwikkeling van de luchtvaart nog niet ten volle is te overzien. De heer Plesman constateerde met leed wezen, dat het ontwerp, zooals het er thans ligt. kennelijk de bedoeling heeft, de scheepvaart te beschermen ten koste van de luchtvaart en de daarmee verbonden jjostbelangen. staan. Zoodra hier in de buurt de zaden via de vogels op den grond kwamen, ont kiemden ze En langzamerhand is zoo het geheele bosch ontstaan. Wat wij met de vruchten doen? Niets, of liever gezegd: nog niets. De menschen in de omgeving hier eten ze even graag als de vogels, terwijl sommigen er jam van maken 't Eigenaardige ls nu dat ik eeni- gen tijd geleden aan een jamfabriek een paar kilo van deze vruchten heb gestuurd, aldus dr. Westra. Het antwoord was echter dat men er daar niets mede beginnen kon. En nu wacht ik eigenlijk op het onderzoek dat prof. A. M. Sprenger te Wageningen in stelt. Op zijn verzoek heb ik hem ook eenige kilo's vruchten gezonden en nu ge loof ik dat hij wil probeeren er een soort zoete most van te maken. Waarschijnlijk zal professor Sprenger mij dezen zomer uitsluitsel kunnen geven. Het is dus niet onmogelijk dat er nog econo mische mogelijkheden in het krentenbosch schuilen. Momenteel laten wij ieder tegen betaling van een dubbeltje tot het hosch tee. En dan mag men zooveel men wil van de vruchten eten. De meeste bezoekers zijn er dol op. Weet u wat mooi is? Wanneer de boomen in bloei staan. Ook dan komen er duizenden, speciaal uit Groningen en Friesland, kijken. Wij rekenen den bloeitijd altijd met Zondagen. Welnu, Zondag 2 Mei kan men het bosch in bloei zien. De vroegste bloei is geweest op 22 April, de laatste op 8 Mei. Meestal bloeit het bosch tusschen deze data in. Er ligt dan een witte wade van bloe sem over de boomen. Jammer dat de bloei maar zoo kortstondig is. Zoo langzamerhand ben ik aardig weg wijs geworden ten opzichte van het kren tenbosch, totdat ik informeer naar de plaatsen waar de krentenboom ook nog voorkomt. Dr. Westra van Holthe zegt dan letterlijk: ..Merkwaardig genoeg schijnt al leen in Dwingelo het krentenbosch te ge dijen. Ik heb de zaden ook naar andere plaatsen gestuurd, maar daar worden het meestal struiken en slechts een enkele maal een boom. Tot een bosch komt het echter niet.... en stellig niet tot een bosch van zulk een groote afmeting als hier. Intusschen: over enkele dagen zal het krentenbosch bloeien. En het zal voor menigeen een bezienswaardigheid zijn van den eerste rang. DE TEWERKSTELLING VAN NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND. 62 jaar - dost mee aan volksdans. Het Krentenbosch bij Dwingelo. In den bloei ligt een witte wade van bloesem over de boomen. (Van onzen G.P.D.-redacteur). In m'n hart vind ik het wel ietwat raar om in Drente te informeeren naar de plaats waar de krententuin moet liggen. Maar wanneer iemand er, alleen met de wetenschap dat deze „ergens bij Dwingelo uithangt" op uitgetrokken is, dan moet hij de stoute schoenen wel eens aantrekken en zoo argeloos mogelijk den nog argeloo- zer voorbijganger om nadere inlichtingen vragen. Een vrij smalle, goed onderhouden klin kerweg met opzij een blauw K.N.A.C.- A.N.W.B.-bord: Dwingelo. Er passeert een landman „Ja. de krententuin.Dan moet u een eindje terug rijden tot het kruispunt. Dan bent u er." Keeren en terug. Nog eens vragen. ..Een K.M verder." En inderdaad, daar zie ik een bordje tegen een boom gespijkerd; de krententuin is gevonden. „Het beste doet u met naar den oud burgemeester, dr. Westra van Holthe te gaan. Die is mede-eigenaar en hij kan u alle gewenschte inlichtingen verschaffen." Terug naar de „Olde Gaerde" waar de oud-burgemeester resideert. De bezoeker wordt daar op echt Drefltsche wijze gast vrij ontvangen. Een kopje koffie, rook- materiaalof u maar even wilt wach ten." Zóó maak ik kennis met dr. J. G. Westra van Holthe. die zich meteen bereid ver klaard mij in te lichten over het krenten bosch (en niet krententuini. dat in Dwin gelo Dwingel zegt men hier reeds 30 ha. groot is. „Hoe het ontstaan is? Wel. een der vo rige eigenaars van „Olde Gaerde" is een professor geweest. En nu vermoed ik, dat hij een krentenboom lAmelanchier Cana densis) in den tuin heeft laten planten. Die boom, welke later is omgewaaid, is het begin geweest. De vruchten (veel op een mispel gelijkend ofschoon ze veel kleiner zijn i werden en worden door de vogels met graagte genuttigd. De zaden vefbrberen zij eveneens. En zoo is het krentenbosch ont Oude dame verklapt het geheim van haar levenskracht. „Kruschen Salts werd mij aanbevolen door een dame van 62 jaar, die nog aan volksdansen meedoet als een jong meisje en wanneer men vraagt naar de oorzaak van haar lenigheid, antwoordt ze altijd ..Krusdhen". Zij adviseerde mij Kruschen Salts om van de hevige hoofdpijnen waar aan ik leed en de rheumatische pijnen in mijn beide schouders af te komen. Kru schen volbracht het kunststuk: mijn hoofdpijn verdween, evenals mijn rheuma tische pijnen." Mevr. F. B. W. Kruschen Salts is een combinatie van 6 natu/ur-zouten, welke Uw lever, nieren en spijsverteringsorganen aansporen tot ge zonde werking. De „dagelijksche dosis' zorgt voor een geregelde inwendige schoon maak en houdt Uw bloed zuiver. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f. 0.40, f. 0.75 en f. 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amster dam voorkomt. 21c (Ingez. Mod Nadere vragen van het Tweede Kamerlid Hiemstra. De heer Hiemstra heeft tot den minis ter van Sociale Zaken de volgende vragen gericht: 1. Moet uit het antwoord, op de door ondergeteekende gestelde vragen inzake te werkstelling in Duitschland van arbeiders voor landbouwwerkzaamheden en in het bijzonder uit het vermelde in dit antwoord onder 4 en 5, wordgn opgemaakt, dat de Nederlandsche arbeiders, in Duitschland werkende, dezelfde vrijheid genieten als de Duitsche arbeiders, die in ons land werken? 2. Mag in verband hiermede worden aan genomen, dat arbeiders, die naar aanlei ding van de door Z E. uitgevaardigde cir culaire in Duitschland tewerk gesteld wor den. hun verbindingen met hun vakbond in Nederland kunnen blijven onderhouden, hun vakblad en het dagblad, waarop zij hier te lande geaboneerd zijn, mogen ont vangen? 3. Indien arbeiders in verband met de reeds genoemde circulaire worden uitge- noodtgd in Duitschland te gaan werken en daartegen bezwaar maken, omdat zij zich moeilijk met de in dit land heerschende opvattingen kunnen vereenigen, wordt dit bezwaar dan als een gegronde reden be- sohouwd en worden tegen deze arbeiders geen maatregelen, als uitsluiting van de werkverschaffin, enz. getroffen? 4. Als volgens den minister het in de vorige vraag vermelde bezwaar niet als gegronde reden moet worden beschouwd om werk in Duitschland te weigeren, welke gegronde reden 1 en) moet(en) er dan aan wezig zijn om te verhoeden, dat arbeiders, die weigeren, daarvan de schadelijke ge volgen zullen ondervinden? SCHUILRUIMTE TEGEN LUCHT AANVALLEN IN DE NIEUWE K. R. O.-STUDIO. Veilige schuilplaatsc voor 1200 personen. Naar wij vernemen, zijn deze week be sprekingen gevoerd tusschen de leiding van den K.R O., den gemeentelijken lucht beschermingsdienst te Hilversum en eeni ge bestuursleden en leden van de advies commissies van de Hilversumsche veree- niging voor luchtbescherming, welke be sprekingen zeer waarschijnlijk tot resul taat hebben, dat in hot nieuwe studio complex van den K.R.O. aan de Emma- straat te Hilversum de groote concertzaal beschikbaar zal worden gesteld als schuil- ruimte bij luchtaanvallen Deze schuil - ruimte zal aan meer dan duizend perso nen plaats kunnen bieden. Deze groote concertzaal is buitengewoon geschikt voor bovengemeld doel. In de eerste plaats al om haar oppervlakte, ter wijl men met behulp van het ingewik kelde ventilatiesysteem voortdurend ver- sche, zuivere lucht zal kunnen invoeren. Door haar grondoppervlak van plm. 400 vierkante meter zullen zeker duizend tot twaalfhonderd personen, desnoods zelfs nog meer. gedurende0'vrijwel onbeperkten tijd opgenomen kunnen worden. De inrich ting van de concertzaal is zoodanig dat van buitep af geen enkel geluid kan bin nendringen. waardoor tevens gewaarborgd wordt dat geen gassen kunnen binnenko men. Ook het dak van de zaal. waarin een absoluut onbrandbare laag is opgenomen, brengt bijzondere bescherming, vooral wanneer de K.R.O. er toe overgaat de be tonnen afdekking nog zwaarder te maken dan volgens het aanvankelijke ontwerp, hetgeen inderdaad ernstig overwogen wordt. De leeningen voor woningbouw. Rente voor rijksfondsen wordt verlaagd. Op de schriftelijke vragen van den heer Steinmetz betreffende het verschijnen van het in uitzicht gestelde Koninklijk besluit tot verlaging van het rentepercentage van aoor de rijksfondsen ten behoeve van wo ningbouw verstrekte geldleeningen heeft de minister van Sociale Zaken het volgende geantwoord: Het is den minister bekend, dat in ver band met zijn toezeggingen omtrent de verlaging van het rentepercentage der rijksfondsen te Amsterdam onderscheidene huren van woningen, gebouwd met behulp van met deze fondsen afgesloten geldlee ningen, na 15 September 1936 reeds wer den verlaagd. Het is hem niet bekend, dat verscheidene woningbouwvereenigingen in den lande nog niet tot de noodzakelijke huurverlaging zijn overgegaan. Het is den minister evenmin bekend, dat wegens het uitblijven van een Ko ninklijk besluit tot verlaging der hlervo- renbedoelde rente eenerzijds de noodzake lijke huurverlaging voor een belangrijk aantal woningen wordt tegengehouden, terwijl anderzijds belanghebbenden, die, afgaande op de gedane toezeggingen, reeds tot huurverlaging zijn overgegaan, thans niet in staat zijn hun administraties per 31 December 1936 af te sluiten. Het is den minister niet duidelijk, waar om niet tot afsluiting der administraties per 31 December 1936 kan worden overge gaan. Zoolang het Koninklijk besluit niet tot stand is gekomen, dienen de betrokke nen hun comptabele bescheiden te ba seeren op den ouden rentevoet. De minister vertrouwt, dat het in uit zicht gestelde Koninklijk besluit binnen enkele dagen zal verschijnen. CONTINGENTEER ING, STEENKOLEN. Verlenging wegens onzekere situatie op de wereldmarkt. Ingediend is een wetsontwerp tot ver lenging van de contingenteering van den invoer van steenkolen. In de toelichting merkt de regeering op, dat de toestand der Nederlandsche mijnen, vooral sedert einde 1936, een aanmerkelijke verbetering ver toont, welke voor het grootste deel is te danken aan de sterk gewijzigde interna tionale marktpositie. Het feit, dat de re geering niettemin heeft gemeend een ver lenging der contingenteering te moeten bevorderen, vindt zijn oorzaak in de onze kerheden. welke bij het eindigen der vo rige contingenteeringsperiode den toestand nog kenmerkten. De voortzetting der invoerbeperking ver schaft der regeering tevens de mogelijk heid, invloed uit te oefenen op de prijs vorming. De belangrijke verhooging van het wereldmarktprijsniveau, gevoegd bij den invloed van de depreciatie van den gulden, deed immers hier te lande een zeer scherpe prijsverhooging verwachten. Het is der regeering echter mogen geluk ken deze prijsverhooging binnen redelijke grenzen te houden, zoodat de kolenprij- zen hier te lande thans over het algemeen beneden het peil van de wereldmarkt liggen. De onzekere situatie maakte het wen- schelijk, de mogelijkheid open te houden, den toestand op korten termijn nogmaals onder het oog te zien. In verband hier mede werd de contingenteering slechts met drie maanden verlengd. DE HANDELSMISSIE IN ZUID-AMERIKA. Chileenschc pers voorspelt al resultaten. A.N.P. meldt nog uit Santiago de Chili. De geheele pers houdt zich bezig met het bezoek van de Nederlandsche Handels missie en voorspelt, dat de handel tus schen Chili en Nederland uitgebreid zal worden. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft de leden der missie ontvangen en hun toegezegd de commercleele aanbie dingen betreffende goederenruil te zullen bestudeeren. W. L. BRUSSE OVERLEDEN. Gistermiddag is na een langdurige ziekte te Rotterdam. 56 jaar oud, overleden de bekende uitgever de heer W. L Brusse, stichter van W L. en J. Brusse's Uitge versmaatschappij N.V. te Rotterdam. De heer W. L. Brusse vestigde zich in 1903 als uitgever te Rotterdam en asso cieerde zich in 1905 met zijn broer Johan C In 1914 werd de firma omgezet in een N.V, onder directie der beide broers. CONSUMPTIEMELK REGEERINGS- CONTRACT. Nederlandsche zuivelcentrale. 25 April t/m 1 Mei consumptiemelk regeeringscon- tract, taxegedeelte 5.25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteitsafdracht. Overmelk regeerings- minlmumprijs 4.40 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. Van 25 April tot nader aankondiging minimum-kleinverkoopprijs consumptie- melk los 9 cent, in flesschen 11 cent; ver menigvuldigingsfactor voor berekening minimum-verkoopprijs voor room 2.15. DE OMROEP-CONFERENTIE. De deelnemers aan de deze week te Den Haag gehouden Internationale conferentie over de moeilijkheden op de 1875 meter- golf, hebben gisteren een bezoek gebracht aan het radio-station „Nora" te Noordwijk. 's Avonds hebben de P.T.T.-vertegenwoor- digers, wo. een dertigtal buitenlanders ge dineerd in hotel „Het Hof van Holland". De hoofddirecteur van Posterijen en Tele grafie, ir. Damme, was mede aanwezig. Dit radio-diner in het door de bollen velden omgeven Noordwijk was daarin ge symboliseerd, dat op de met tulpen, hya cinthen en narcissen bedekte tafel, twee eveneens versierde radiomasten waren op gesteld. Alléén gevestigd: Groote Marktstraat 56 's-Gravenhage. 16 (Ingez. Med.) (Een Russische volksschets). Iwan Mltrocnin. politie-agent, was op weg naar zijn post. nadat hii bij ziin schoonzuster een zeer vroolUken verjaardag had gevierd, en hij voelde zich nu gedwon gen om bij de poort even uit te rusten ter bewaring van zijn evenwicht. „Niets is kwader dan bier en Jenever door elkaar te drinken" overlegde hü bii zich zelf. „Je raakt heelemaal bulten westen; je gaat Je allerlei verbeelden ook nogEn waarvoor eigenlijk bang ziin? De straat Is ten slotte de straat en tegen strulkroovers heb Ik mijn revolver Plotseling verstijfde het bloed in ziin aderen: direct, regelrecht op hem af, kwa men twee monsters op vier pooten aange stapt. Zit schreden op eigenaardige wijze voorwaarts, hadden blijkbaar veel moeite het midden van de straat te houden, zeilden tenminste voortdurend tegen het trottoir aan, waar de sneeuw bijééngegaard lag. Mltrochin trok ziin revolver, maar hij bezon zich echter onmiddellijk, dat tegen spokerij een revolver toch niets vermag; bovendien, in zijn dlienstverordening stond duideliik. dat geloof aan spokerij streng verboden was wat niet weinig nu zijn verwarring vermeerderde. De griezelige wezens kwamen Inmiddels nader. „Het zijn natuurlijk beren, uit den die rentuin ontsnapt", stelde Mltrochin zichzelf gerust Hij verstopte zich in de diepte van een poort-ingang en wachtte af. De beren pas seerden de poort en de agent hoorde dui delijk hoe de eene beer zei: „Ja. Ja. vandaag ging het bar toe". „Och. antwoordde de ander en wilde er nog iets aan toevoegen, doch maaide alleen maar met ziin klauw in de lucht en sjokte verder. Mitrochin verzamelden allen moed bijéén en trad hun in den weg „Staan blijven, burgers". Burgers noemde hii hen op goed geluk. Het waren inderdaad twee hem onbekende burgers die op handen en voeten voort- sjokten „Waarom loopt ge niet, zooals het be taamt?" ..Wij hebben reeds van alles geprobeerd", antwoordde de een, zonder op te staan. Hii rukte ziin astrakanmuts recht en voegde er met onzeker tong-geluid aan toe: „Eerst liepen we, zooals 't behoort, maar hebben ons evenwicht absoluut niet kunnen be waren". „En vervolgens", sprak de ander, zonder het hoofd op te heffen, „is er de een of andere miserabele macht voortdurend bezig met ons in een kringetje rond te tollen We konden toch maar niet van dien hoek van de straat daarginds loskomen". „Ik moet jullie arresteeren" zei Mitrochin „we zullen proces-verbaal opmaken; daarna moeten jullie voor den rechter verschijnen". „Wü geven geen lor om den rechter", zei de een. steeds nog op handen en voeten, terwijl hii met de vlakke hand langs ziin mond veegde. „Om den rechter moet een ieder wat geven", sprak de man der politie met ge zag. „de republiek.... hm. doet alle pogingen.... en jullie loopt op handen en voeten „Je bent ook een grappenmaker", zei de ander nu; „hoe moeten we anders vooruit komen? Als ie in onze plaats was. zou ie op dezelfde manier loopen". „Wie zijn Jullie eigenlijk?" „Degustatoren". „Debu „Doe geen moeite verder Je begrijpt er toch niets van". „Vooruit, geen praatjes, waar komen jul lie vandaan?" „Uit den dienst" „Wat zijn jullie dan voor ambtenaren, dat jullie smoordronken uit den dienst kunt komen? Stel je voor, als ik eens hetzelfde deed?" „Daarom juist zijn we dronken, omdat we uit den dienst komen" „Mond houden: geef op dien arm, ik zal je bij 't loopen helpen" Na een zeer bezwaarlijken gang door de sneeuw en spiegelgladde straat-gedeelten, belandden twee dronken mannen met den aangeschoten agent op het politiebureau. „Hier breng ik twee dronken kerels", meldde Mltrochin bii het binnenkomen den chef „Opnieuw dronken lui? Geen rust wordt je gegund met die zuiplappen. Wie zijn het?." „Ik weet het nietkon niet eoed wijs worden uit deze beiden; weet na veel moeite, dat het menschen zijn". „Breng ze binnen", sprak de chef, „laten ze zich eens vertoonen". De gearresteerden geheel met sneeuw bedekt, de mutsen scheef op het hoofd, nauwelijks in. staat zich staande te houden, kwamen het lokaal binnen. „Wie zijn jullie?" „Degusta toren". De agent wisselde een blik van niet-be- grüpen met den chef. „Zoo'n woord bestaat niet. Waar komen jullie vandaan?" „Uit den dienst". „Uit welken dienst?" „Uit het kamp". „Dus hebben jullie je, bii het doen van je dienstplicht, bedronken?" „Dat -spreekt vanzelf. Wi1 dronken niet voor ons persoonlijk plezier". „Klinkklare onzin", fluisterde de agent den chef toe. De chef scheen verlegen met wat hij nu verder moest vragen, dwong zich er echter toe en zette het verhoor door. „Waarom zijn jullie zoo laat naar huls gegaan?" „Wü hadden overwerk". „En waarom hebben jullie je bedronken?" vroeg de chef. „Juist daardoor hebben wü ons bedron ken. omdat we overwerk hadden", ant- woordden de gearresteerden. „En daaruit moet je nu wiis worden", zuchtte Mitrochin. De chef zonk uitgeput terug in zijn dienststoel. Eindelük vroeg hü: „Wat voor dienst hebben Jullie dan?" „Wat voor een dienst?wün moeten we proeven. de kwaliteit onderzoeken... de eene is beter, de ander nóg beter De polltie-agent en de chef werden op merkzaam. „Ssakra!.Zóó, ls dat Jullie dienst". „Wat dacht u dan eigenlük? ja zeker, dat is onze dienst" „Drommels! Dus degustatoren wil eigenlijk zeggen voorproevers? Zoo! En hoe moeten jullie dan proeven?" „Naar het voorschrift: den mond uit spoelen. dan een slok wün nemen en dien daarna uitspuwen". „Wün uitspuwen?" vroeg de verblufte chef. „Ja. zeker" „Hoe ter wereld is 't mogelük. een mensch aldus te hoonen?" vroeg Mitrochin verontrust. „Uitspoelen en een slok nemen en uitspuwen? Ik geef 't den duivel te doen! En jullie, spuwen jullie werkelijk uit?" „Dat hangt er van aftenslotte wordt men toch ook van het vele proeven der mate beneveld, of men uitspuwt of niet". „En gebeurt dit dag-in, dag-uit zoo?" vroeg de chef. „Neen. alleen als wü overwerk hebben". „Kan men uit vrüen wil overwerk doen?" vroeg de agent. „Als er genoeg te doen is vooTzeker". „Ik zou geen éénen dag hebben over geslagen". zei de agent en veegde langs zijn mond. „Neem toch plaats, asjeblieft, waarom staan jullie", zei nu de chef. die wat be leefder begon te worden. Dus dergelük soort van betrekkingen bestaan er ook! Drink maar. en niemand, die je iets doen kan! Dat noem ik nu eerst eens een dienst! En van ons wordt ge- elscht, de erg beschonkenen met extra ge strengheid behandelen, omdat de drank zucht een geweldige schade aan de repu bliek berokkent „En wat gebeurt er. als Je het nu eens heelemaal niet uitspoog?" onderbrak de agent den chef „Dan kwam men zelfs op handen en voeten nooit naar thuis", antwoordden de gearresteerden. „Verduiveld!" „Welnu, willen jullie bii ons overnachten of zal ik ie naar huis doen geleiden?" „Wü komen zelf wel naar huis". „En morgen begint alles weer van voren af aan?" „Ja zeker" „Verrukkelüke dienstfijne betrekking hoor!" Toen de aangehoudenen zich opmaakten het lokaal te verlaten en onzeker de deur uitstommelden. vroeg de chef met verlegen gezichtn „Zün er bii iullle geen open plaatsen? „Alles bezet". Mitrochin krabde zich achter het oor, liep achter hen aan en riep: „Zou men bii Jullie niet tegen stukloon kunnen werken?" 2-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10