LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Vrijdag 23 April f937 NAGEKOMEN BERICHTEN Uit de Rijnstreek STADSNIEUWS. De strijd in Spanje. RIJNSBURG. Tot directeur van de Chr. Mondac- tordconvereen. is in de plaats van den heer Roman benoemd de heer H. Polman van Uoordwijk aan Zee. SASSENHEIM. Aanrijding. De heer v. O. wonende in de Zuiderstraat <iie nabij de Wasbeekerlaan, den straatweg wilde oversteken, werd aangereden door een auto. HIJ bekwam een ernstige hoofdwonde; na door dr. Hueber verbonden te zijn is hij per ziekenauto naar het ziekenhuis te Lei den overgebracht. Jubileum van den heer P. Meier. De heer P. Meier herdacht den dag waar op hij vóór 35 Jaar in dienst der gemeente trad als gemeente (vaki werkman. Te 10 uur kwam de jubilaris, die per auto van zijn woning was afgehaald, vergezeld van zijn echtgenoote en verdere familiele den. ten gemeentehuize, waar in de Bur gerzaal een 30-tal genoódlgden, w.o. het ge- beele gemeente-personeel, aanwezig waren. De Burgemeester feliciteerde Meier met zijn jubileum en schetste hem als een veel zijdig man, getuige zijn functie van con troleur der Steunverleening die hij thans bekleed. Namens het gemeentebestuur bood hij hem enveloppe met inhoud aan. Persoonlijk voegde hij er een schilderij hij, terwijl de Jubilaris van mevr. Gouver neur bloemen mocht ontvangen. Hierna spraken de beide wethouders die hem huldigden als een actief en aange naam mensch. bekleedt. Namens 't gemeentebestuur bood hij hem een enveloppe met inhoud aan. Namens het Burg. Armbestuur sprak de heer J. H. A. Vooren en deed dit. eveneens vergezeld gaan van een stoffelijk hulde blijk. Ook de heer Ducroix, gasmeester van het gasbedrijf, huldigde den Jubilaris. De heer Meier dankte voor de vele goede wenschen hem gebracht en releveerde de verschillende functies, die hij in de afge- loopen kwarteeuw heeft vervuld. Zoo was hij fouraigemeester voor de Belgische vluch telingen in 1914, ambtenaar bij het Distri butiebedrijf; nog vele andere functies heeft hij vervuld. Thans is hij controleur bü de Steunverleening. De aanwezigheid van den heer Nolet, hoofd-controleur van het Departement van Sociale Zaken stelde hij zeer op prijs. Hierna werd een consumptie aangeboden en bleef men nog eenigen tij'd gezellig bijeen. De oud-burgemeester, baron F. F. de Smetth, Hofmaarschalk van H.M. de Konin gin. had een telegrafische gelukwênsch ge zonden. ALKEMADE. 9POEDEISOHENDE RAADS VERGADERING. Wijaiging in de begrooting 1937. De Raad kwam spoedeischend bijeen. Na vaststelling der notulen, stelde de vooralt- ter aan de orde de wijziging van de be- grootlng 1937. Ged. Staten gaan niet geheel en al aecoord met de in de vorige vergade ring teruggezonden begrooting waarbij oa. werd medegedeeld, dat verlaging van den post Onderhoud wegen niet mogelijk was. Ged. Staten deelen thans mede, dat zij teen bezwaar hebben de kosten van recon structie van een gedeelte van den Lange- weg naAr Oude-Wetering naar aen Kapi- taaldlenst over te brengen, hetgeen pracbisch hierop neerkomt, dat aan onder- boud der wegen voor dit jaar kan worden Uitgegeven een bedrag van f. 7000.— of f. 1000 meer dan aanvankelijk in de be doeling van Ged. Staten had gelegen. In totaal dient alzoo de post te worden ver laagd met t. 700.B. en W. meenen thans hiermede genoegen te kunnen nemen en stellen den Raad voor aan de gemaakte op merkingen tegemoet te komen, waartoe zh.st. besloten wordt. Ingekomen was o.m. een schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring raads besluit tot onderhandsohe verhuring van de Jeugdherberg met woning te Kaag aan de Stichting „De Leidsche Jeugdherberg". Voorts gerichten Ged. Staten dat zij heb ben vastgesteld de rekening voor t dienst jaar 1935. Proces-verbaal ls ingekomen van de opname van kas en boeken van den gemeente-ontvanger, alsmede een schrij ven van het gemeentebestuur van Haar lemmermeer inzake verbetering van het Huigsloterpad nabij het dorp Abbenes. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelde nog mede, dat B. en gemeend hebben agn het besluit ln de vorige vergadering tot bestrating van den dorpsweg voor de Ned. Herv. en de Geref. Kerk te Oude-Wetering geen uitvoering te moeten geven. BIJ uitvoering dier werken zou overschrijding van den post plaats vin. dan. Nu Ged. Staten tot f. 7000 hebben ver hoogd, bestaat er thans geen bezwaar meer het werk uit te voeren. De kosten worden teraamd op f. 900. De heer Verweij vroeg op welke wijze het werk wordt uitgevoerd n over welke lengte. De voorzitter ant woordt, dat de volle lengte en breedte wordt genomen. De heer VenvelJ gaf ln overweging de straat te leggen in keper- verband, zulks uit practische overwegingen, voorzitter had hiertegen geen bezwaar en zeide toe, een en ander met den opzichter k zullen bespreken. .Hierna kwam in behandeling de wljzi- van de begrooting 1936. De voorzit- *r deelde mede, dat de verbouwing van 't badhuis op het verfwerk na gereed is ge- ®men, welk verfwerk niet kan uitgevoerd worden, daar enkele veranderingen meer Jwten met zich hebben meegebracht, pian «nvankelijk was geraamd. B. en W. zijn ovenwei voor het verfwerk uit te voe- en, zoodat een verhooging met f. 120 rnt Plaats te hebben. Het uit te geven Jmrag zal door geldleening worden ge- wkt. De heer van Ruiten merkte op, dat verbouwing van het raadhuis grootere «sten mee heeft gebracht dan aanvanke- Jl» was begroot. Bij het voorstel tot ver ruwing was besloten, dat indien de kosten "Wr zouden bedTagen dan f. 1000, de raad Wn zou worden gekend. In de vorige vergadering is het bedrag van f. 1000 met f. 200 verhoogd, terwijl nu weer een ver hooging van f. 120 wordt voorgesteld. Spr. meent, dat met het geld van de gemeente te ruim wordt omgesprongen, daarbij wij zende op het glas-in-lood-raam en de waschgelegenheid. hetgeen door hem als overbodig wordt beschouwd. De voorzitter antwoordde, dat de opmerking van den heer van Ruiten mosterd na den maaltijd is. Het bestek is in den raad geweest, in welk be stek een en ander was opgenomen. De heer van Emmerik merkte op, dat het bestek niet in den raad is geweest. De voorzitter antwoordde dat het glas-in-lood-raam is aangebracht ter vervanging van gordijnen, terwijl bovendien dit raam ls bedoeld als een blijvend cachet voor het gemeentehuis. Hij wees voorts op het representatieve ka rakter van het raadhuis en achtte het geenszins een overbodige luxe. dat er na gebruik van toilet een gelegenheid is om handen te wasschen. In elk kantoorgebouw treft men dit aan. Met een paar tientjes meer kon een net geheel worden verkregen, zoodat de aangebrachte verfraaiing niet als buitensporig kan worden aangemerkt. De heer van Ruiten achtte het in dezen tijd niet op zijn plaats nu elke gulden most worden omgekeerd dergelijke uitgaven te voteeren en verklaarde zich tegen de vast gestelde verhooging. Ook de heer Hoogen- boom was tegen deze uitgaaf. Met 11 tegen 2 st. wérd de verhooging toegestaan. Na rondvraag sluiting. ALPHEN. Vergadering N.S.B. Voor de geheel bezette Nutszaal sprak ds. mr. L. C. W. Ekering, Ned. Herv. pred. te Amsterdam voor de N S B. over „Om de Eeuwige beginselen". Waar zal het, aldus spr., den 26sten Mei a s. om gaan? Het zal gaan om de Eeuwige beginselen. Wat heeft ons de regeering ge bracht? Als eerste resultaat kan worden genoemd, het beginsel van den liberalen Godloozen Staat, de revolutionaire vrij heid. Als tweede resultaat: een zwevenden gulden met stijgende prijzen. Het 3de re sultaat: een weerlooze weermacht. Op de schandelijkste wijze is de Verdediging van ons land verwaarloosd. Het 4de resultaat ls, dat onze verhouding met Italië en Dultschland hardgrondig is bedorven. Duitschland ls op de meest schandelijke wijze door ons gesmaad. Willen we dan, aldus spr., beslist oorlog met Duitschland? 9dê resultaat: De landbouw al meer in nood. Als 6de resultaat: een ongehoorde corruptie op financieel en zedelijk gebied. In dit verband noemde spr. de fraude, ge pleegd door enkele leden van den B.V.L. in Zeeland en Noord-Brabant. En dit ls dan het leger, aldus spr., onder leiding van den roemruchten generaal Duymaer van Twist. Als 7de resultaat de Grondwets wijziging betreffende de revolutionaire Vertegenwoordigers. Als achtste punt noemde spr. de eer baarheid. Wat is er van de eerbaarheid en Zedelijkheid terecht gekomen. Te Am sterdam, aldus spr. kon men op een ten toonstelling van de „Dageraad" schieten op een beeld met het hart van Jezus. Het gaat. aldus spr.. om de eeuwige dingen, omdat deze alle zijn voortgevloeid uit de zg. vrijheid. 'De N.SJB. wil een nieuwen God beleidenden staat. Gouden jubileum „Samuël". Na den reeds gehouden wijdingsavond werd ter gelegenheid van haar 50-jarig jubileum door de Oer. J.-V. „8amuêl" in de kerkzaal der Martha-Stichting een ju bileumvergadering gehouden, die werd bijgewoond door tal van oud-ieden en twee oprichters, de heeren V. Donk en G. W. Snel. begunstigers, afgevaardigden en predikanten. Tevens werd een gedeelte bijgewoond door den burgemeester. Dé voorzitter, de heer L. v. d. Zanden, wees op den grooten zegen, bracht dank aan ouderen voor den ontvangen steun en wekte de jongeren op tot getrouwheid. De heer G. Spruljt braoht een uitvoerig jaar verslag uit, terwijl de heer J. H. Noomen behandelde de gewijde geschiedenis „Sa muël". Een brief was ingekomen van den oud-eere-voorzitter ds. Schouten en het oud-lid A. v. Dam uit Velp. Toespraken werden gehouden door de oprichters en de oud-leden v. Donk en G. W. Snel; de heer J. W. Hoornenborg sprak namens den kerkeraad. Na de pauze en voordracht etc. werd bij monde van den heer G. W. Snel namens de oud-leden een cadeau, enve loppe met inhoud voor het orgelfonds aan geboden, waarvoor de voorzitter namens de verg. zijn grooten dank aan de gevers betuigde. Verschillende sprekers voerden nog het woord; een keurig hlst. overzicht werd geleverd, afwisseling volgde met eenige varia, terwijl ds. Mulder een kort slotwoord sprak. Het was een mooie her denking! BOSKOOP. Opening van het Park en Rosarium. B. en W. dezer gemeente deelen mede, dat het nieuwe park en Arboretum aan de Boezemlaan en het Rosarium aan de Park laan voor het publiek op Zon- en werk dagen zal zijn opengesteld van voorm. 9 uur tot zonsondergang, De parken zijn niet toegankelijk voor kinderen, tenzij on der geleide. Ook honden en rijwielen wor den niet ln de parken toegelaten. Bijtljds gered. Toen de heer P. v. d. Toorn in Reyers- koop fietste, zag hij nabij de Rozenlaan een handje boven water uitsteken. Hij spoedde zich naar den waterkant, waar bleek, dat een meisje in het water lag. De heer v. d. T. smaakte het genoegen het kind te redden. Het Zuiderbad. De commissie van beheer over het „Zui derbad" aan de Zuidkade heeft, daar het zwemseizoen wederom nadert, de bad- en zweminrichting goed onder handen geno men. Verschillende gebreken zijn verhol pen, terwijl het zonnebad belangrijk Js uitgebreid. Het Tentoonstellingsbezoek. Het bezoek aan de bloemententoonstel ling te Boskoop was gisteren den geheelen dag vrij goed. Reeds vroeg in den morgen kwamen goed gevulde treinen en autobus sen met bezoekers aan,. De raad der gemeente Reeuwijk heeft net plan tot verbreeding van den Randen- burgschenweg, gedeeltelijk liggende in de gemeenten Boskoop en Reeuwijk. zooals dit door de intercommunale commissie voor werkverruiming Boskoop. Reeuwijk en Wad- ulnxveen was ingediend, verworpen. De heer Chr. J. S. van Koppen der R.K. Ulo-school te Boskoop, ls benoemd tot hoofd eener school te Delft. NIEUWVEEN. GEMEENTERAAD. Een bouwkwestie - Benoeming nieuw schoolhoofd - De steunverleening tot 1 Juni verlengd. De Raad vergaderde. Voor deze eerste vergadering in het nieuwe Raadhuis be stond buitengewoon veel publieke belang stelling. Onder de ingekomen stukken was o.a. een beroepschrift van gebr. Nout, alhier, als bedoeld lh art. 21 der Bouwverordening. Hieruit bleek dat Gebr. Nout 5 woningen willen bouwen, onder 1 kap: de bouwgrond is gekocht van de gemeente, met het doel om er geodkoope arbeiderswoningen op te bouwen. Maar de Gemeenteopzichter kan het bouwplan niet goedkeuren en nu wen den zij zich tot den Raad. B. en W. advlsee- ren het plan niet goed te keuren, en voor kennisgeving aan te nemen. De heer Plomp was het daar niet mede eens, want bij de transactie met de heeren Nout was het be kend dat zij er goedkoope woningen willen bouwen; hij wenschte hen in de bezwaren tegemoet te komen. De heer Vreeken zou het zeer betreuren als er geen goedkoope woningen gebouwd worden door gebr. N. en zou zoo mgelijk toe willen stemmen. De voorz. merkte op dat B. en W. een verorde ning gemaakt hebben en daarvan moeilijk kunnen afwijken. Wij voelen ook wel wat voor goedkoope woningen, maar B. en W. zijn niet slapende. Wij hebben den laatsten tijd herhaaldelijk moeilijke gevallen met het bouwen; de rooiiijnkwestie loopt al jaren, het dossier daaromtrent is zeer uit gebreid. Er is inderdaad op het gebied van 't bouwen nog heel wat te doen. Nu vragen B. en W. aan den Raad een onderzoek in te stellen met den Inspecteur van Volkshuis vesting. De Gem. Opzichter heeft reeds vóór dat de grond verkocht werd, bezwaar tegen den bouw gemaakt. Er kan géén vergunning gegeven worden voor een complex hulzen onder één kap. Wij zouden in strijd met de verordening komen; er is reeds een ernstig onderzoek gedaan, om tegemoet te komen. Na diverse opmerkingen zeide de voor zitter nogmaals een onderzoek toe. Benoeming Hoofd der O.L. School Het volgend drietal was gemaakt: 1. G. van Kapel. Schiebroek; 2. Baurdoux, Voorburg; 3. C. K. Hamelink, Anna-Paulona. De on derwijscapaciteiten van deze drie candl- daten werden in den breede besproken, v.n. door de heeren Plomp, Vreeken en den Voor zitter. Bij stemming werd de heer Baurdoux uit Voorburg met 4 st. benoemd; no. 1 kreeg drie stemmen. Na goedkeuring van een be- grootingswljzlging kwam 'n punt ter sprake dat veel stof doet opwaajen. Van de diverse werkliedenorganisaties is een verzoek inge komen, om de voorgenomen stopzetting van steun, met ingang van 1 Mei a.s. piet te doen plaats hebben. De heer Sprjng in 't Veld. zeide, dat de'toestand op het dorp zeer zeker slechter is dan verleden jaar. en kan niet begrijpen, dat menschen die be slist werken willen, naar een kerkelijk of burgerlijk Armbestuur worden verwezen. De heeren Vreeken en Akerboom zijn er ook niet voor, op 1 Mei den steun stop te zetten. De Voorz.: „wij hebben niet alleen de belangen van werkloozen te behartigen, maar ook van andere ingezetenen". Spr. denkt ook wel aan hen, die hun uiterste best doen om werk te vinden, en het niet krijgen. Maar er zijn er óók die werk heb ben en minder verdienen dan een steun trekker. Na discussie stelde de heer Vreeken voor om nog tot 1 Juni steun te verleenen. Dit voorstel werd aangenomen. Na rondvraag volgde sluiting. OUDE WETERING. ACHTERVOLGING VAN EEN 2.G. „KOOPER." Hij kocht op valschen naam en incasseerde het strijkgeld Ten overstaan van notaris Lohman al hier werd een boelhuis gehouden bij den landbouwer S. waarbij zich een Incident voordeed, dat zeker een unicum kan wor den genoemd. Tijdens de verkooping der losse goederen was door iemand uit de Meije te Bodegraven een harkmachine ge kocht, waarvan deze het strijkgeld had ge ïncasseerd en nog niet de koopsom had voldaan. Op zich zelf een gewoon gebruik, daar meestal wordt afgerekend door de koopers als de verkooping geheel is afge- loopen. Als naam had de koopman opge geven de B. 's Middags toen men de le vende have ging verkoopen, was ook de B. weer aanwezig, die er lustig op los bood en eenige keeren strijkgeld wist te lncas- seeren en het geluk had, dat boven zijn bod z.g. werd afgemijnd. Toen de man echter wederom op een tweetal koelen bood. het strijkgeld Incasseerde, doch bo ven zUn bod niet werd afgemijnd en dus wat' de koopers noemen „bleef hangen", m.a.w. kooper der 2 koelen werd, viel het den afslager op, dat de man zich uit de voeten maakte. De afslager de makelaar A. Vis Jr. uit Alphen a. d. Rijn, die de zaak niet vertrouwde en den man naging, zag nog Juist dat hij zich Uüngs met zijn fiets uit de voeten maakte. HIJ waar schuwde daarop den veldwachter, die met behulp van een veeauto den koopman achtervolgde en den man wist in te ha len en te arresteeren. Bij aankomst op de boerderij gaf de koopman toe, onder val schen naam te hebben gekocht; zijn wer kelijke naam was Sch. uit de Meije bij Zeg veld-Bodegraven. Bij fouilleering werd het strijkgeld in beslag genomen en daar de man niet in staat was, de koopsom der gekochte nummers te betalen, werden deze nummers opnieuw geveild. Na zijn beken tenis werd Sch. in arrest gesteld wegens het koopen op valschen naam en het koo- pen van goederen waarvan men niet in staat is. de koopsom te voldoen. Na dit in cident werd de veiling voortgezet en dank zij de oplettendheid van den afslager, ging de truc van Sch., die dit ook elders schijnt geprobeerd te hebben, niet meer. op.. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL DER VER. „VAKSCHOOL VOOR MEISJES". Tentoonstelling van het werk der leerlingen. In het gebouw der „Vakschool voor Meisjes" aan het Rapenburg 23 wordt van daag en morgen een tentoonstelling van door de leerlingen vervaardigde werkstuk ken gehouden. Het was natuurlijk bij lange na niet mogelijk alle werkstukken te exposeeren, evenmin als het doenlijk ls middels deze tentoonstelling een volledig beeld te ge ven van het veelomvattend onderwijs op huishoudelijk gebied, dat binnen deze mu ren wordt verstrekt. Maar toch zal een simpele rondwande ling door de als expositieruimte ingerichte lokaliteiten menigeen versteld doen staan over hetgeen hier ln enkele Jaren wordt bereikt. In de opeenvolging der werkstuk ken voltrekt zich de evolutie van het on derwijs, dat op even smaakvolle als ka rakteristieke wijze wordt uitgebeeld. Het is niet wel mogelijk ln kort tijd- en plaatsbestek een volledige opsomming te geven van het vele. dat hiér is opgesteld Slechts zij vermeld, dat een bezoek aan de onderschelden afdeelingen voor costuum- en ünnennaaien, koken, waschbehandeling, kinderverzorging, algemeen vormend on derwijs enz. zeer de moeite loont en boven dien verhelderend kan werken ten aanzien van het beperkte inzicht, dat velen nog altijd hebben ln het wezen van een huis houd- en industrieschool als de onder havige. Wie mocht meenen, dat de meisjes hier niet anders leerCn dan wat strikt noodlg ls om een eenvoudig huishouden zonder al te groote moeilijkheden te bestie ren neme hier hedenavond tussohên 7'/s en 9'/: of morgen tussehen 10 ên 12 of 3 en 5 uur eens een klikje. Nogmaals: men zal zich dezen sang niet berouwen. BINNENLAND. MR. A. FENTENER VAN VLI8BINGEN 75 JAAR, Dé oud-presldênt van den Hoogen Raad, mr. A. Fentener van Vlissingen, die heden 75 jaar ls geworden, heeft op dezen dag zeer veel blijken van belangstelling ont vangen, zoowel van particulieren als van instellingen en colleges, waarvoor hij zich ln den loop der Jaren verdienstelijk heeft gemaakt. Naast de vele schriftelijke en telegrafi sche gelukwenschen. die de heer Fentener van Vlissingen ontving, vertolkten ook verschillende bloemstukken, waaronder een van den Hoogen Raad, de sympathie, welke men ln breedê kringen den jarige toedraagt. BUITENLAND. AUTOMATISCHE ONTVANGST VAN NOODSEINEN AAN BOORD VAN SCHEPEN In verband met een officieele bepaling, dat tegen 10 Augustus alle Amerikaansche vrachtschepen van meer dan 550 b.r.t. door loopend draadloos te bereiken moeten zijn zal na uitgebreide proeven op 600 Ameri kaansche vrachtschepen een automatische noodsein-installatie worden aangebracht. Deze installatie bestaat uit een stelsel van alarmbellen, aangebracht in de radio hut, op de brug en in de slaaphut van den marconist. Wanneer de marconist van een in nood verkeerend schip een S.O.S.-seln zal gaan uitzenden, geeft hij een sein, dat automatisch de alarmbellen op alle sche pen. die binnen draadloos bereik vallen, in werking stelt. Op dit sein kunnen de marconisten aan boord der schepen zich naar de radiohut begeven, waar de installatie reeds de positie van het in nood verkeerende schip heeft opgeteekend. Tevens kunnen de marconisten van in nood verkeerende schepen 'n lnstal- RIJNSATERWOUDE. Hand tussehen een zaagmachine. De klompenmakersknecht P. A, werk zaam in de fabriek van zijn broer aan het Molepad alhier, had het ongeluk met zijn rechterhand tussehen een zaagmachine be kneld te raken, waardoor dit lichaamsdeel ernstig verwond werd. Per auto werd hij naar dr. Stapencea te Lelmuiden vervoerd. Nadat deze de wonden verbonden had, kon hij huiswaarts keeren. Hij zal evenwel voorloopig niet kunnen werken. WADDINXVEEN. GEMEENTERAAD. De exploitatie van het zwembad. De raad dezer gemeente kwam ln verga dering bijeen. De notulen werden goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan van diverse ingekomen stukken. De voorzitter deelt mede, dat de bouw van het raadhuis is opgedragen aan den heer K Ooms te Bleskensgraaf en de bouw van de kantoren, hulzen en magazijnen aan den heer L. C. Verrijden alhier. De rekeningen van de landarbeidersver. .Eigen Haard" en de ver. „Waddlnxveens zwembad" werden goedgekeurd. In de commissie van toezicht op het agentschap der arbeidsbemiddeling worden herkozen de heeren N. Krabbendam. Ph. J. C. Dijs, W. J. van Vliet en A. Oudijk. Z. h. st. werd een nieuw regiement op de levering van gas. water en electrlciteit goedgekeurd en werd aangenomen het voorstel van B. en W. tot conversie van een geldleening. Aan de orde is dan de bespreking van de exploitatie van het gemeentelijk zwembad. Een commissie heeft plannen beraamd en het resultaat is dat een drietal verordenin gen ter vaststelling aan den raad worden aangeboden. De heer Schouten bepleit een hooger loon voor den badmeester, gratis openstel ling voor werkloozen en geheel vrije be- latie in werking stellen, welke doorloopend S.O.S.-seinen uitzendt en de positie van het schip opgeeft, zelfs wanneer de marconist zelf in verband met rook of brand zijn postf heeft moeten verlaten. BRITSCHE KOOPVAARDERS TE BILBAO- AANGEKOMEN. De Britsche admiraliteit deelt mede. dat dé drie Britsche koopvaardijschepen, welk® gisteravond uit Saint Jean de Luz zijn vertrokken, geladen met levensmiddeleji, ongehinderd de haven van Bilbao zlin bin- nengeloopen Het slagschip „Hood" dat na de koop vaarders was uitgevaren, heeft de schenen niet geconvoyeerd, hoewel hét schip wei in de nabijheid bleef DE HERTOG VAN WINDSOR BELEEDIGD De advocaat van den hertog van Wind sor, A. G. Allon, heeft medegedeeld, dat hij den uitgever van het boek „Commentaar op de kroning" van Georffret Dennis heèft gevraagd het boek uit de circulatie te ne men, aangezien in dit boek heftige crLiek wordt geleverd op ex-koning Edward VIII. Allen beschuldigt Dennis van beleediging en verklaarde, dat, indien het boek niet wordt teruggetrokken, een vervolging zal worden Ingesteld tegen den uitgever en té gen den schrijver. Dennis is een bekend schrijver, hij ls ge- ruimen tijd werkzaam geweest op het se cretariaat van den Volkenbond. Interview met Franco. De correspondent van de „Daily Mail" te Salamanca, Randolph Churchill, heeft een onderhóud gehad mét generaal Ffanco. Op de vraag of de oorlog door bemiddeling zou kunnên worden beëindigd, zeide Fran co: „Het einde van de vijandelijkheden ls voor ons de overwinning, wij zullen geen onderhandelingen, noch een compromis aannemen." Ten aanzien van de betrekkingen met Egeland zeide Franco, dat dé goede be trekkingen tussehen Spanje en Engeland traditioneel zijn. Hij had gaarne gezien, dat deze nooit verbroken waren. De be langen van Engeland in de Mlddellandsche Zee zijn zeer goed te vereenigen met een sterk Spanje. Wat betreft den Volkenbond zeide Franco dat dit orgaan zijn taak niet heeft vervuld en derhalve is hij sceptisch gestemd. Verder zeide hij, dat de regeering van Valencia leugenachtige berichten heeft verspreid over een opmarsch van de regee- rlngstroepen. Het is waar, dat door het ver keerd begijpen van een opdracht een ko- lonne Brihuega heeft verlaten, waardoor het commando zich genoodzaakt zag een wijziging te brengen in de stellingen, doch dit is geschied zonder den minsten druk van den vijand. Verder is eén kleine afdee- llng vrijwilligers, welke in den nacht ver dwaalde, gevangen genomen.Dit noemen de regeerlngstroepen een groote overwinning. Tenslotte zeide Franco nog: „Madrid kan elk oogenbllk genomen worden, ik wil mij niet wagen aan voorspellingen, hoe lang het het beleg nog zal uithouden." OVEREENSTEMMING IN DE SUIKER CONFERENTIE? Naar verluidt, is hedenochtend een com promis tot stand gekomen tussehen de on- onderhandelingscommlssle van de suiker- conferentie en de delegatie van Tsjecho- Slowaklje; deze moet dit compromis nog voorleggen aan haar regeering. Ook de commissie van deskundigen is hedenochtend bijeengekomen men is iets meer optimistisch gestemd en sommigen veronderstellen zelfs dat Woensdag a.s. een overeenkomst zal worden gesloten; ande ren twijfelen evenwel weer aan dezen datum. De onderhandellngscommlssie gaat door met het bestudeeren van de voorstellen, welke voor rekening van Java rijn gedaan en naar vernomen wordt is nog geen be slissing genomen ten aanzien van het con tingent. schikking over het bad voor de reddings brigade gedurende het oefenuur. De voorzitter antwoordt dat het loon voldoende kan worden geacht, omdat nog 20 pet. van de inkomsten boven f. 1000 aan den badmeester wordt afgestaan. Gratis openstelling voor werkloozen is niet aan te bevelen, omdat er dan meer kijkers komen dan zwemmers. Geheel vrije beschikking voor de reddingsbrigade is niet aan te ra den. De ver. heeft bovendien subsidie van de gemeente, zoodat zij practisch gratis van het bad gebruik maakt. De heer Oudijk bepleit lagere tarieven voor het eerste abonnement en voor jeugd- abonnementen. De voorz. vestigt er de aandacht op, dat de tarieven reeds werden verlaagd. De heer Oudijk ad risee rt in de commis sie van- toezicht ambtshalve te benoemen den voorzitter van de reddingsbrigade, en den gemeente-secretaris. Hiertoe wordt be sloten Verder worden benoemd de heeren P. D. Stuurman en Ph. J. C. Dijs. Aan de orde is een bespreking over de demping van de sluis. De heeren van den Berg, Vis, Oudijk en Bremmer dringen er op aan niet tot dem ping over te gaan. omdat verschillende Industrieën er voordeel bij hebben als de sluis blijft bestaan. De voorz. vestigt er de aandacht op. dat het adres van enkele belanghebbenden Iets overdreven ls. B en W. stellen voor de sluis eerst droog te leggen, dan kan men zien hoeveel de reDeratle zal kosten. Aangenomen. De voorstellen tot het verleenen van ontheffingen van schoolgeld wegens ziekte of vertrek en tot wiiziging van de ge- meentefcegrooting voor 1936 worden aan genomen. Hierna sluit de voorzitter de vergade ring. De heer Jacobus de Boer t Alhier is in den ouderdom van ruim 36 'aar orr'"ën de hse- Jacc'ous de Eocr. Dez- wps Irer een gez'ene persoonlijkheid, die ondanks zijn hoogen leeftijd nog steeds de functie waarnam van commissaris van de vereen. Ziekenhuis-verpleging. Een goed ourger is heengegaan! 3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 7