'2 TRIUMPH BUITENLAND N AT IO N A L E -PEREZ- LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 23 April 193) PERZISCHE TAPIJTEN IO? VISSCHERIJ-BERICHTEN Laat Uw smaak triomfeeren VIRGINIA CIGARETTES Een half milliard gulden IT.L.O.-SCHOOL PIETERSKERKSTRAAT. Ouderavond. Vanwege bovengenoemde school Is in de kleine Stadszaal een ouderavond gehou den. Te pl.m. 81/4 uur opende de voor zitter de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezigen, in het bij zonder aan den heer Baak. Rijksinspec teur van het L.O. en den heer Koops, spre ker van dezen avond. Ook heette de voor zitter welkom de nieuwe leerkrachten der school, die hun eersten ouderavond hier bijwonen, de heeren Dek en Vergeest. De heer Vriend, gem. insp. L. O., had bericht van verhindering gezonden. Spr. hoopt, dat het doel der ouderavonden zal worden bevorderd. Hierna werd het woord gegeven aan den secretaris tot het lezen der notulen, welke na een enkele wijziging werden goedge keurd. Vervolgens werd het woord verleend aan den heer Koops tot het houden van zijn lezing, die tot onderwerp had: „Van tucht tot zelftucht!" Spr. begon met er op te wijzen, dat huis cn school beide hun deel hebben in het opvoedingswerk, waarom hij het nuttig achtte, dat voor de ouderavonden opvoed kundige onderwerpen werden gekozen. Hij had zich dan ook gaarne beschikbaar ge steld. De uitgebreidheid der stof verhin derde spr echter er uitvoerig op in te gaan. zoodat hij zich tot de voornaamste punten zou moeten beperken. Spr. belichtte de verschillende perioden in de opvoeding, welke duurt tot de vol wassenheid en de zelfstandigheid uitvoe rig en betoogde, dat elk tijdperk zijn bij zonderheden heeft en dientengevolge ook zijn bijzondere elschen stelt. De heer Koops wees op de moeilijkheden, die -zich hier voordoen voor ouders en opvoeders en op het nut van tucht. Vooral" in de laatste jaren vóór de volwassenheid wordt er veel geëischt van de tact en bekwaamheid van de over het kind gestelde personen. Spr. haalde als toelichting en ter illustratie verschillende voorbeelden aan en wees op de symptomen, die zich in deze „Sturm- und Drang'-periode voordoen. De rede werd onder ademlooze stilte aangehoord en met een hartelijk applaus betuigden de aanwezigen hun dank 'voor de goede wenken en raadgevingen. De heer Van Rijswijk dankte spreker harte lijk, waarmede de vergadering blijkens de Instemmingen geheel accoord ging. In de pauze werd thee geserveerd, ter wijl.de kascommissie verslag uitbracht van de controle der financieele bescheiden van het Schoolfonds. Een en ander werd in orde bevonden, terwijl de penningmeester de inkomsten en uitgaven nader toelichtte. Tevens vond, de verkiezing plaats van 5 leden der O.-C. Herkozen werden de hee ren Hoekstra en Pardoen, terwijl als nieuwe leden werden gekozen mevr. Zwa nenberg. mevr. Snel en .de heer Galjaard. Bij het rondvraag werd het woord nog verleend aan den heer Baak. rijksinspec teur L.O., die dank bracht aan den voor zitter voor de vriendelijke begroeting en, zonder op de lezing van den heer Koops in te gaan. eveneens wees op de moeilijke periode in de opvoeding, welke periode voor vele kinderen valt in den tijd, dat ze op de ULO. zijn. Hij wenschte daarom den ouders en den onderwijzers de noodige kracht en opgewektheid toe om de kin deren m dit tijdperk te steunen en te schragen. Immers allen werken aan één zelfde groot doel, de opvoeding der jeugd en daarom ook is samenwerking tusschen huis en school onmisbaar. Hierna sloot de voorzitter te ongeveer halfelf uur deze. matig bezochte, verga dering, waarna de gelegenheid werd ge geven om met de onderwijzers van ge dachten te wisselen over de vorderingen der leerlingen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. 'S-GRAVENHAGE NOORDEINDE J4()C Een „echt" Perzisch Tapijt geeft charme aan de omgeving. 87 (Ingez. Med.) CURSUSVERGADERING LEIDSCHE CHR. BESTURENBOND. Over Psycho-techniek. In gebouw Patrimonium werd een cur- susvereadering van den Chr. Besturenbond gehouden, waar ds. C. van Nes een lezing hield over: De bet eekenis van de psycho techniek voor het bedrijf en de werkne mers. Na uiteengezet te hebben wat psycho techniek is. behandelde spr. uitvoerig de methode, welke dient om te bepalen, welke SONATEN-AVOND. Henk Berghout (cello). Henk Geirnaert (piano); Het is ons een vreugde te kunnen getui gen van het bloeiende en vloeiende spel van twee leeraren der Muziekschool Toon kunst, n.l. d heeren Berghout (cello) en Geirnaert (plano), die met een uitstekend 90 vooröerelden Sonatenavond bewezen heb ben. niet slechts voortreffelijke instrumen talisten te zijn, doch tevens waarachtig muzikale persoonlijkheden, wier karakters en opvattingen zoodanig harmonieeren dat zij reeds een groote eenheid vormen. Ge voelig als deze beide musici spelen, is hun streven op het „hart der muziek" ingesteld en al slagen zij er nog niet altijd in, om dit volkomen te benaderen, toch zal bil meerderen groei, routine en rijpheid deze combinatie er een van perfecte hoedanig heid kunnen worden Zeker: alles is nog niet vlekkeloos. Zoo constateerde wli aanvankelijk soms nog een I Schuschnigg is te Venetië druk in be te luide toongeving. doch toen men zich spreking met Mussolini. Het is nog te vroeg aan de zaalaccDustiek had aangepast, werd om eenige conclusies te trekken of eenig Oil n (iaa -„-J-i J (Ingez. Med.) DE ALGEMEENE TOESTAND Voortzetting der besprekingen. aLschen voor een bepaalde functie of eenldit ailenzs véél beter, zoodat na de pauze commentaar te leveren, daar slechts een bepaald beroep moeten worden gesteld. I Aan deze normen worden de proef-perso nen getoetst op hun bevattings-reactie- vermogen, zin voor studie, vaardigheid enz. Ten aanzien van de waardebepaling van I de psycho-techniek voor het bedrijf, is men teruggekomen van de gedachte, dat door toepassing van deze wetenschap het geheele zleleleven van den mensch zou kunnen worden blootgelegd. Wel heeft men echter een dankbaar ge bruik ervan gemaakt om te komen tot be antwoording van vragen aLs: moeten er pauzen zijn in de arbeidsverrichtingen, hoe zijn de prestaties voor en na die pau- ten Op deze wijze kon men voor eiken dikwijls ideale klankverhoudingen te be luisteren vielen. Berghout's krachtige, enkele te harde uitvallen daargelaten beheerschte en zeer welluidende streek uit diens prachtig klinkende Chanot. zoowel als het warme, ronde toucher van Geirnaert passen zich haast bti voortduring bii elkaar aan. Men constateert een fijnzinnig speuren naar het juiste coloriet en een intuïtief zuiver aanvoelen der muziek. Wat daarbii vooral prettig stemt is de frischheid van dit spel. het bezielde enthousiasmedat werkellik schoone beloften voor de toekomst inhoudt. De uitvoerenden hadden 't zich niet ge makkelijk gemaakt: vóór de pauze twee veel elschsnde senate's van Beethoven en arbeider de meest geëigende plaats^ vinden. Brahms die opvie'en dcor een ..schwung Verschillende voorbeelden uit spr. s prak-j vaije interpretatie, door de durvende ze- tijd als psvcho-techniker, verduidelijkte.: ereicl waarmede zij werden aangepakt liet gesprokene. Spr. wekte op. zooveel mogelijk gebruik te maken van de mogelijkheden der psy cho-techniek Hierna volgde een zeer uit voerige bespreking en na dankzegging door ds. Van Nes werd deze belangrijke vergadering gesloten. Wli denken bijv. aan de technisch virtuoos en uiterst knap gespeelde Allegri in Brahms waarin van het eenigszins opgedreven eerste ontmoeting pas heeft plaats gevon den. Over hetgeen daarover verluidt, zie men elders De vroegere Engelsche Labour-ieider Lansbury is te Londen teruggekeerd van zijn hezoek aan Hitier Hij verklaarde te hopen, een bezoek te kunnen brengen aan Mussolini. Voorts zeidc Lansbury, dat hij ervan overtuigd is, dat de rampspoed, dien een oorlog voor de wereld zou bcteeke- nen, vermeden zal worden en dat hij gelooft, dat men zich van den oorlogs- gcest verwijdert. „Ofschoon Hitier en ik er ons reken schap van geven, dat er moeilijkbeden BELGIË Los van Locarno „De correspondent van de Times" te Brussel bericht, dat de Belgische minister van buitenlandsche zaken gisteravond de tekst van de Fransch- Britsche verklaring inzake de nieuwe internationale status van België heeft bestudeerd. De wijzigingen, welke de Belgische regeering hierin zou zien willen aan gebracht, zijn van zoo weinig belang, dat men verwacht, dat de verklaring heden gepubliceerd kan worden. zullen blijken". Esn toespeling makende op het resultaat jachttemcD in het Rondo van Beethoven van de niet-inmengingscommissie zeide geen sprake meer was. Van groote gevoe- Lansbury niet de reden te zien, waarom de Ueheid getuigde het Adagio in Brahms: het I mogendheden niet bijeqn zouden komen applaus was dan van den aanvang af zeer ten behoeve van den internationalen vrede, hartelijk en welverdiend. Lansbury is van meening. dat her bij Met belangstelling namen wij kennis van wijze van proef gedane aanbod van Hitier de Sonate in d kl. t. op. 40. van den onlangs samen te komen met de andere mogend- overleden, zoo buitengewoon talentvollen heden, uiteraard na raadplegingen, met DE WERKLOOSHEID. Bü den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden b Russische'n componist "Óimitri Schostako- cpeiY'armen "z"ou lYWorm''touwden ónt- Lsc*. «5 vingen. „Niemand is het meer dan ik on- fifHfundMrto^erk^T ^az^nmakem gematigd-moderne allure en bouwt met „êns° met'den regeringsvorm in Duitscn- C a Jnwa^herY 9 granietwerkers 13 nleuwe vondsten ten deeIe„ ver£eL.op hei" land, maar dat is een kwestie, welker re- glazenwasscners y, granietwer^cr^ ?een voorgangers geschonken hebben. Er grondwerkers 92, ^^s 2, V zit stemming ln deze droefgeestig getinte hoort opperlieden 103, sdhilders Sonate, met haar fijn humoristisch Alle- straatmakers ^lp-straatmake s n,it gretto tot slot: een psychologisch diepgaan- hmi'warb. d.e humor van geheel eigen aard openbaart voerders 7, voegers 17, ongesch. bouwarb. 9. Totaal 893. Fabrieksarbeiders: bleekers 19, lompen sorteerders 8, vellenblooters 8, steenfabr. arb. 109, zeepfabr. arb. 3. ongesch. fabr. arb. 61. Totaal 203. Kantoorperseel: kantoorpersoneel 90. zich hier. De typisch Russisohe sfeer is onmisken baar. De knappe behandeling der piano- en cellopartij getuigt van een zeer aparte visie en doet de instrumenten op hun schoonst naar voren komen. Bedenkingen kan men •T) i 4Q 41 eta- aanvoeren tegen een zekere breedsprakig- heid en bij,wijlen éen uitgesproken monS- COMMISSIE VOOR DEN EXTRA-STEUN AAN ONDERSTEUNDE WERKLOOZEN. Jaarverslag over 1936. Aan bovengenoemd verslag is het vol gende ontleend: Ook in 1936 was de verstrekking van kl&eding. dekking en schoeisel aan de Commissie voor den Extra-steun aan On dersteunde Werkloozen opgedragen. De commissie besloot een eigen corps huisbezoekers te formeeren. Ter uitvoering van dit besluit werd door den secretaris overieg gepleegd met de besturen van de vakcentralen. met het gevolg, dat een 64- tal personen zich geheel belangeloos be reid verklaarden als huisbezoeker op te treden. Ter bestrijding van de administra tiekosten verstrekte de Raad der gemeente Leiden een subsidie van f 2280.1936 sloot met een nadeelig saldo van f. 5.74. Ten behoeve van de verstrekking van den extra-steun werd door Rijk en Ge meente een bedrag van f. 17.257.80 ter be schikking van de commissie gesteld. Be halve dit subsidie zegde de Minster van Socale Zaken den 12en November 1936 nog een extra-subsidie van f. 7.026.39 toe. Daar het overschot van het subsidie over 1935 f. 3.925.26'/s bedroeg, was dus voor de ver strekking van kleeding. dekking en schoei sel een bedrag van f 28.209.45'/« beschik baar. In 1936 zijn 3213 aanvragen om steun ingekomen. Op 410 aanvragen werd afwij zend beschikt, zoodat aan 2803 aanvragen om steun werd voldaan. In totaal werden daardoor 2084 gezinnen van het allernoo- digste voorzien De waarde der verstrekte goederen, bedroeg f. 27.886.25'/, of gemid deld f. 13.38 per gezin. Op 31 Dec. 1936 moest dus nog een be drag van f. 323.20 beschikbaar zijn. Door van winkeliers ontvangen kortingen echter steeg dit saldo tot f. 568.62. De werkloozen, die voor de verstrekking in aanmerking kwamen, ontvingen bons tegen inlevering waarvan de goederen door de winkeliers werden afgegeven. leurs 4. incasseerders 12. musisi 7, onder wijzers 8. overheidspersoneel 12. verplegers 4 Totaal 227. Hotel-café-pers.: huispersoneel 11. kell- ners 49, koks 6. Totaal 66. Houtbewerkers: beddenmakers 3, hout bewerkers 76. kistenmakers 7. kuipers 8, lijstenmakers 4. mandenmakers 2. meubel makers 30, politoerders 3. ongesch. arbei ders 35. Totaal 181. Kleermakers: kleermakers 57, kappers 11. schoenmakers e.a. 17. Totaal 85. Land- en tuinarb.: bloemisten 27. land arbeiders 27 tuinlieden 25. warmoeziers 10, ongesch. landarb. 5. Totaal 94. Metaalbewerkers: bankwerkers 106, blik- bewerkers 26. burgersmeden 43, electrlciëns 46. gasfitters 13. gasmotormakers 5. instru mentmakers 4, isoleerdere 5. kernmakers 1. kettlngsmeden 21. klinkers 10, koperslagers 3, lab. bedienden 4, lasschers 11, loodgie ters 55, machinisten 18. metaalboorders 6, metaaldraaiers 6. metaalslijpers 3, mon- tonie, waartusschen dan plotseling sterke contrastwerkingen komen, in het bijzonder momenten van levendig rythmische stuw kracht, afgewisseld door uitingen van een rijpen meditatieven geest. Als geheel een zeer dankbare sonate, voor de sensitieve en zielkundig juist geanalyseerde vertolking waarvan wij niet dan met grooten lof kun nen gewagen. Dat de uitvoerenden hiermee een primeur voor Lelden brachten, verdient een apart compliment. Een sterke teruggang vormde hierop muzikaal gesproken ds weinig origineele, van Haydn-sfeer doortrokken Sonate van Bréval: een lieflijk klinkend pretentieloos niemendalletje, waarbil men zoo heerlijk van te voren weet, wat er komen zal. Be koorlijk, melodieus, gracieus, wat men maar wil. doch tooh niet geheel passend in het kader van dezen serieus opgezetten avond. Ook iherin toonden beide musici hun De „Morningpost" schrijft, dat Eden Zon dagmiddag naar Brussel zal gaan. Hij zal dan Maandag een onderhoud hebben met /inister-president van Zeeland en door .ien koning in audiëntie worden ontvan- gen, waarna hij Dinsdag naar Londen zal zun, geloof ik, dat Hitler evenals ikzelf terugkeeren. niet van mcening is. dat met goeden in°het Engelsche Lagerhuis heeft de wil de moeilijkheden onoverkomenlljk j liberale afgevaardigde Mander lord Cran- borne de vraag gesteld of hij de verzeke ring kon gsven, dat geen der wijzigingen, die men onder het oog ziet ten aanzien van het nieuwe statuut van België, afbreuk zou doen aan de Belgische verplichtingen jegens den Volkenbond. De onderstaatssecretaris verwees aller eerst naar zijn verklaring van 15 Maart, toen hij gezegd haid, dat hij geen kennis droeg van een laten varen van Volken bondsverplichtingen door een der ondertee- kenaans van Locarno. Voorts verklaarde hij: „zoolang België lid is van den Volken bond, is het gebonden door de verplichtin gen volgens het handvest. Dergelijke ver plichtingen kunnen niet gewijzigd worden, noch door België alleen, noch langs den weg van overeenstemming tusschen de Britsche en de Belgische regeering". De militaire schrijver luitenant-generaal b.d. von Metzsch besprak in het „Berliner Tageblatt" de kwestie .generale stafbe sprekingen en neutraliteit". Bij generale-stafbesprekingen, zoo ver- klaart de schrijver, moet sprake zijn van aanzien van deze kwestie is van tijd tot een gemeenschappelijken vijand Uitgaande tijd duidelijk gemakt. Uiteraard zal de 1 van de veronderstelling, dat DultsoMand als Britsche regeering bereid zijn, deel te de gemeenschappelijke vijand wordt be nemen aan een wereldconferentie, op I schouwd, zegt hij verder de overeenkom- voorwaarde, dat volledige onderzoekin- s,®{? tusschen de een aantoonen, dat een dergelijke con- we.iswaar s)fchts 11 f M ferentie kans van slagen heeft en mits elnde het In het Lagerhuis is dc vraag gesteld, of de regeering wist, dat Hitier ver klaard heeft, dat de Duitsche regeering bereid is, deel te nemen aan een nieuwe wereldconferentie. Baldwin antwoordde hierop, dat dit het geval is. Dc houding der Britsche regcering, zoo zeide hij verder, ten teurs 18, pianostemmers 3. polijsters 1. groote gaven, afgezien van het feit, dat ponsers 5. rijwielherstellers 12, rijtuigschil ders 2. scheepstimmerlieden 7. stokers 24, tegenhouders 16. verw. monteurs 14, voor- slaanders 7. voorwarmers 6. vulcaniseurs 1, vuurwerkers 8, wagenmakers 6, ijzerwer Berghout een enkele maal in de hoogere regionen den toon niet „pakte", met onzui verheid als gevolg. Berghout en Geirnaert zijn telkenmale luide toegejuicht: wij mogen de Muziek- kers 44, zandspuiters 3, zandvormers 3,school Toonkunst gelukkig" prijzen, zulke ongesch. arbeiders 45. Totaal 611 Sigarenmakers: sigarenmakers 19, siga- rensorteerders 1, sigarenstrippers 2 To taal 22. Technici, opz.: bedrijfsleiders 9, inge nieurs 3. technlkers 5, teekenaars, opz. 9, werkmeesters 17. Totaal 43. Textielarbeiders: hekelaars 6. katoen drukkers 23. kluwers e.a 6, luikers 13, plaatsriiders e.a. 20, schrobbelaars 2. spin ners 52, spoelers 3. staaldraaddraaiers 3, sterkers 2, strijkers 14, wevers 119. wolbe werkers 41. ongesch. textielarb. 58. Totaal 362 Transportarbeiders: emballeurs 5, chauf feurs 149, exp. knechten 20. koetsiers 15, loopknechten 40. schippers 89. magazijn- knechten 67, kunstzinnige leerkrachten te bezitten! CANDIDAAT INDISCHE AMBTENAREN. 50 tot 60 in 1937? Binnenkort zal de Indische regeering vaststellen hoeveel candidaat Indische ambtenaren in dit jaar kunnen worden aangewezen voor de studie te Leiden of Utrecht. Verleden jaar bedroeg dit een 40-tal. Eenzelfde aantal zou echter, naar de Java Bode meldt, voor dit jaar niet voldoende zijn, ln verband met het verloop onder snoor- en tramperson. 18, het groote corps binnenlandsch bestuur. passende voorbereidingen getroffen zijn P Bevestigd wordt, dat de zitting der Ont wapeningsconferentie is uitgesteld van 6 Mei tot einde Mei, in aansluiting op de zitting van den Volkenbond. Locarno-verdrag is ontstaan, doch in feite zouden zij voor onafzlenbaren tijd den weg tot redelijke nabuurschapsbesprekingen met. Dultschland versperren of op zijn minst bemoeilijken, want niemand weet, wanneer een nieuw westelijk pact in de plaats van het Locarno-verdrag zal komen, LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam VERZEKERD BEDRAG. 9267 (lngea. Med.) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Pension „van Leeuwen", Oude Zeeweg 4446, Noordwijk aan Zee. Wijziging: NV Leidsche Drukkerij, Morschsingel 14—15. Leiden. Uittredend commissaris wnd. dir. P. J. Eman. Leiden. Uittr. comm. J. Tersteeg, Den Haag. N. dir. P. J. Eman Jr., Leiden. Nieuwe commissaris E. EmanHollemans, Leiden. wakers 7. transportarbeiders 69. losse ar beiders 518. Totaal 997 Typografen: boekbinders 25, boekdruk kers 19. fotografen 2, hulp-vakarbeiders 3, letterzetters 30. steendrukkers 2. Totaal 81. Voedingsmiddelenarb.bakkers 93. mo lenaars 1. ovenisten' 3, slagers 68, suiker werkers 22, wijnkoopersknechten 12, zout- zleders 4, zuivelbereiders 4. ongesch fabr. arb. 37. Totaal 244. Vrouwen: analysten 1, apothekersass. 1. kapsters (leerl10 naaisters 8, behangers- naaisters 1. maasters 1. strijksters 1, win keljuffrouwen 14, buffetjuffrouwen 2, ser veersters 2, linnenjuffrouwen 2, kantoor bedienden 28, verpleegsters 6, bedrijfsleid sters 1, teekenaressen 1, onderwijzeressen 1. ass en hulshoudsters 10. dienstboden ld en d. en n.) 35. werksters 75. fabr. ar beidsters 31. Spinsters 1. Totaal 232 Alg. totaal 4346 23 April 1936 4426 25 April 1935 3964 Ben. 42 ged. werkloozen. BEKNELD GERAAKT. De 47-jarige arbeider P. B. geraakte gistermiddag in een fabriek aan de Schel penkade met zijn hana tusschen een ma chine bekneld. Met verminkte ringvinger en pink werd de man naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. terwijl, zooals men weet. gedurende 3 ach tereenvolgende jaren (1932. 1933 en 1934) geen aanwijzing heeft plaats gehad. Verwacht kan worden, dat de aanwij zing voor 1937 tot 50 a 60 candidaten zal gaan. Prof. dr. A. E. van Arkel alhier, is benoemd tot gecommitteerde bij het eind examen van den fabrikantencursus der Hoogere Textielschool te Enschedé. De bekende zaak van Ferwerda en Thleman, sedert ruim 35 jaar gevestigd aan de Haarlemmerstraat 73a, is thans verplaatst naar Breestraat 47, ln het huls waarin tevoren de firma Zitman haar zaak dreef. Ferwerda en Tieman heeft aan de in richting van de nieuwe zaak veel zorg be steed. De fraaie vitrines in het magazijn maken het den bezoekers gemakkelijk een keuze te doen uit de geëtaleerde artikelen. Wij mogen dan ook zeggen, dat de vesti ging op de Breestraat een aanwinst is voor deze winkelstraat. Ferwerda en Tieman is nu reeds sedert vele tientallen van jaren ln onze stad ge vestigd en heeft hier een grooten kring van vrienden en cliënten gemaakt.Wij heb ben de overtuiging, dat ook van deze zijde de verniewing van het 25e hoofd-dépót van wijnefi van Ferwerda en Tieman ge waardeerd zal worden. ZUID-AMERIKA De moord op Riedel. De belde moordenaars van Riedel hebben voor den rechter van instructie verklaard dat het niet in hun bedoeling had gelegen Riedel te dooden. Zij hadden het slechts op geld gemund, dat Riedel bij zich droeg. Bucci verklaarde slechts geschoten te heb ben omdat Riedel zich verdedigde. Opmer kelijk is het echter, aldus het D.N.B.. dat de moordenaars hun slachtoffer niet beroofd hebben, doch onmiddellijk na hun daad zijn gevlucht. V1SCHPRUZEN. IJMUIDEN, 23 April. Tarbot per K.G. f 1.50. Tongen f. 1.20 0.94. Kleine schol per kist van 20 K.G. f. 17 —5.90. Schar f 3.601.80. De ondernemer van de Ideaal-tax in de Narmstraat bericht ons dat hij zijn be drijf voortaan geheel zal uitoefenen met groote 6-persoons Fordauto's, terwijl de tarieven, zoowel voor de stads- als voor de bultenritten ongewijzigd blijven. Prof. mr. B. M Telders alhier, is be noemd tot plaatsvervangend lid van de commissie, welke in 1937 belast ls met het afnemen van het notarieel examen. De heer H G v. Beusekom te Aar- landerveen, cand. aan de Rijksuniversiteit - alhier, is door het Prov. kerkbestuur van ken te Detroit, waarbij ongeveer 4000 ar- VEREENIGDE STATEN Bezuiniging Tegen den oorlog De stakingen. In het representantenhuls hebben de republikeinen tijdens de debatten over de „Agricultural supply bill" ten bedrage van 927 mlllioen dollar, wijzend op de noodzaak van bezuiniging, voorgesteld op de toewij zing een korting toe te passen van 15 pro cent, teneinde president Roosevelt te hel pen ln de uitvoering van zijn begrootings- program. In de verschillende deelen des lands heb ben de studenten en de scholleren gisteren de instellingen van onderwijs veriaten om deel te nemen aan de j aarlij ksche massa- betoogingen legen den oorlog. In New-York hebben aan deze betoogin gen ongeveer 15.000 studenten deelgeno men. Zij hebben gezworen de regeering in een eventueelen oorlog niet te zullen steunen. Ondanks de waarschuwingen van gou verneur Hoffman, dat hij in New Jersey geen sit-down" stakingen zou dulden en ze zelfs ten koste van bloedvergieten zou tegenhouden, zijn gisteren duizend man der Crucible Steel Company te Harrison een staking met gekruiste armen begon nen. Volgens berichten uit Foronto heeft de eerste minister Hepburn, gisteravond aan gekondigd dat de grondslag gelegd is voor een regeling der staking ln de fabriek der General Motors te Oshawa, en dat het te- drijf a.s. Maandag wellicht hervat wordt. Hij weigerde echter de bepalingen der overeenkomst te onthullen, maar naar ver nomen wordt omvatten deze erkenning van de plaatselijke vakvereenlglng en afzwe ring van de C. I. O. van John Lewis. De staking ln een aantal sigarenfabrle- Frlesland toegelaten tot de Evangelie- beiders betrokken waren, is gisteren door bediening in de Ned. Herv. Kerk. gouverneur Murphy geregeld. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2