STADSNIEUWS VRUDAG 23 APRIL 1937 No. 23642 Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland Tewaterlating „Tromp' op 8 Mei HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN jSsie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PROS DER ADVERTENTIES: Het overweg - vraagstuk aan den Rijnsburgerweg nog weinig gevorderd Conductrices bij de N. Z. H. Men wil eerst nog eenige wijzigingen aanbrengen Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zyn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maasden f. 2,35 per week f. 0.18 Franc» per post f. 2:35 per 3 maanden •{- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mudJ De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland hield gistermiddag een ver gadering onder voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer. Na goedkeuring der notulen werden de ingekomen stukken behandeld. Op verzoek van het gemeentebestuur zal een rapport worden opgesteld over de prijs stijging van levensmiddelen en andere ver- brmksartikelen sinds October 1936. De heer dr. van Dorp stelde voor dienaan gaande de gegevens op te vragen, waarover Den Haag en Amsterdam reeds de beschik king hebben op grond van aldaar gehou den enquêtes. Z. i. kunnen deze cijfers ook voor Leiden een richtsnoer zijn. Een afzon- dergelijke enquête voor Leiden kan allicht1 aanleiding geven tot het trekken van ver keerde conclusies. De heer ir. Guljé vroeg waarom de ge meente deze enquête zelf niet houdt; wil zij de kosten daarvan afschuiven op de K. v. K.? De voorzitter zegde toe het rapport te voren ter kennis van de leden te brengen. De Kamer is bovendien verplicht aan het verzoek te voldoen. De heer Wernink handhaafde het be zwaar van den heer v. Dorp en Guljé. dat een niet zeer nauwkeurig samengestelde statistiek o.a. het gevaar van ongemoti veerde loonsopdrijving inhoudt. Kan het Bureau zich wel naar behooren van deze taak kwijten? De heer H. M. Simonis werd aangewezen als lid der Gem. Commissie voor de Meer- Werk-Actie. Van de Contact-Cie. der drie plaatselijke middenstandsvereenigingen te Alphen aan den Rijn was een schrijven bin nengekomen over hinderlijk klinken op de scheepsbouwwerf van de firma Boot aldaar. Het. Bureau zal daarnaar een onderzoek in stellen. De heer van der Hoek klaagde erover, dat het Bureau deze zaak zoo traag heeft be handeld. Het betrokken verzoek dateert reeds van 1 Maart. De Alphensche midden stand is zeer teleurgesteld door den gerin gen steun, welke van de zijde der Kamer is ondervonden. De middenstand heeft uit den aard der zaak groot belang bij het voort bestaan der plaatselijke industrie. De voorzitter wees dit verwijt van de hand. Naar aanleiding van eerder ingekomen klachten van omwonenden adviseerde het Bureau het gemeentebestuur reeds een jaar geleden om aan de firma Boot de gevraagde vergunning van een pneumatische klink- lnrichtlng te verleenen. Deze is echter in hoogste instantie niet verleend. De firma Boot heeft thans een tweede aanvraag in gediend. Spr. heeft den indruk, dat het ge meentebestuur de firma Boot zooveel moge lijk tegemoet zal komen. Men moet evenwel ook wel degelijk aandacht schenken aan de gerechtvaardigde klachten der omwonen den. De heer van der Hoek heeft het Bureau niet willen krenken, maar het belang is voor Alphen zóó groot, dat de zaak recht heeft op de uiterste activiteit. Wordt de ge vraagde vergunning niet verleend, dan ver laat de firma Boot binnen enkele jaren de gemeente Alphen. Kan de Kamer daarom niet ten spoedigste een adhaesiebetuiging zenden en op verleening der vergunning aandringen? Het Bureau werd gemachtigd deze zaak af te handelen, nadat zij in de huishoude lijke vergadering zal zijn besproken. De Ver. van Vreemdelingenverkeer te Katwijk verzocht den steun der Kamer om rich te verzetten tegen het graven van een kanaal door de duinen. Op voorstel van den voorzitter besloot de Kamer zich met deze kwestie niet in te 'aten, nadat terzake overleg met het ge meentebestuur van Katwijk was gepleegd. Voor het Tulpenfeest te Noordwijk werd een subsidie beschikbaar gesteld van f. 25.-. De voorzitter deelde mede, dat dank zij het zuinig beheer, de rekening over 1936 sluit met. een batig saldo van f. 413.03. Deze rekening werd goedgekeurd en de rinancieele Commissie gedéchargeerd. Besloten werd aan den directeur-generaal der P.T.T. het verzoek te richten om toe te staan, dat vervoer door expeditie-onderne mingen van facturen in gesloten envelop- Pen geschiedt. Besloten werd bij den minister van bin- henlandsche zaken aan te dringen op ver laging van porti voor drukwerk en bij den minister van sociale zaken aan te dringen ep net hooren van het bedrijfsleven in ver band met het feit, dat voor de Ioonklasse rij de Invaliditeitswet wordt gehandeld a'le arbeiders boven 21 jaar minstens 1.900 per jaar zouden verdienen. Van dit laatste adres zal een afschrift worden gezonden aan den minister van handel, nijverheid en scheepvaart. Hierna kwam in bespreking een concept- adres aan den minister van Waterstaat in zake den spoorwegovergang aan den Rijns burgerweg. De overweg. In dit adres wordt herinnerd aan de re geling van de overwegbediening op 7 Jan. j.I. en betoogd dat deze incidenteele rege ling geen enkelen schadelijken invloed heeft uitgeoefend op den algemeenen gang van zaken en het. treinverkeer een vlot. nor maal verloop gehad heeft. ..Het is daarom te begrijpen, aldus het adres, gezien den grooten hinder welke het verkeer ever den Rijnsbur gerweg van een te lang gesloten blij ven van de spoorwegboomen ondervindt dat van meerdere zijden de vraag ge steld werd. om welke redenen deze re geling welke op den 7en Januari j.l. mogelijk was zeer ten gerieve van het wegverkeer niet permanent zou kunnen worden ingevoerd. Ook het Gemeentebestuur van Leiden wendde zich tot de Kamer met het verzoek hare pogingen in deze richting te willen voortzetten. De Kamer begrijpt, dat het bij inwilli ging van het verzoek noodig zal zijn, dat eenige veranderingen in de inrichting van het station Leiden worden aangebracht. Een gunstige omstandigheid is hierbij, dat de aldaar aanwezige perrons van voldoende lengte zijn. Ook al zouden echter de wijzigingen, welke bij het doorvoeren van deze rege ling noodig zijn, van niet onbelangrijken aard zijn, toch meent de Kamer, dat daar tegen niet mag worden opgezien, wanneer het zeer groote ongerief, dat de spoorweg overgang thans oplevert, voor een niet on belangrijk deel zou kunnen verdwijnen. Immers bij invoering van een door de Ka mer bepleite regeling, zou de spoorwegover gang niet meer bij aankomst uit de rich ting Den Haag, maar eerst bij vertrek in de richting Haarlem gesloten behoeven te worden. De uiterst geringe wijziging in den trei nenloop waarmede, om dit resultaat te be reiken, in vele gevallen kan worden vol staan, maakt zulks zeer aanlokkelijk. Bij een gelijktijdig vertrek en gelijktijdige aankomst der treinen, zou de verkeersstag- nalie door het oponthoud voor de boomen veroorzaakt, voor een aanmerkelijk deel verdwijnen. De Kamer veroorlooft zich daarom Uwe Excellentie met verschuldigden eerbied te verzoeken, te willen bevorderen, dat de maatregelen op 7 Jan. j.l. te dezen aanzien genomen een permanent karakter zullen krijgen. De Spoorwegen zouden door een gedeelte van het ongerief, thans door den spoorwegovergang over den Rijnsburgerweg veroorzaakt, weg te nemen, het publiek belang dienen en de weggebruikers aan zich verplichten''. De heer van der Steen informeerde nog hoe het staat met de plannen van de daar voor in het leven geroepen commissi?, vaarin vertegenwoordigers van rijk, pro vincie, gemeente, spoor- en tramwegen zit ting hebben. De voorzitter antwoordde, daarvan in den laatsten tijd geen nieuws te hebben vernomen. Alle betrokken instanties zijn het eens over de verkieslijkheid van het groote plan (verhooging van de spoor baan vanaf de Vink tot aan den Mare- dijk en het maken van een groote tun nel aan den Rijnsburgeweg), doch de groote moeilijkheid schuilt in het bij eenbrengen van de benoodigde gelden. meentebestuur, welke bij den middenstand Inwisselbaar zijn tegen goederen. Besloten werd aan den minister te adres- seeren in den door den heer Simonis ge- wenschten zin. De voorzitter deelde mede, dat inzake het door de Kamer verzonden adres betreffende het Rapport van Loon van zeer vele zijden adhaesiebetuigingen zijn binnengekomen. De heer van Zonneveld heeft den indruk, dat het Rapport van Loon er toe aanleiding heeft gegeven, dat de Landbouw-Crisiswet wordt omgezet in een Landbouwordenings- wet. Het groote gevaar, dat hij ook in een vorige vergadering naar voren bracht, is, dat de verantwoordelijkheid bij de bedrijfs leiders wordt weggehaald en gelegd in han den van een overheidsinstituut. De voorzitter deelde mede, dat deze kwes tie ook in de vergadering der Ver. van K.'s v. K. ter sprake is gekomen en ook in deze Kamer weder zal worden besproken. Hierna ging de Kamer over in huishou delijke zitting. Begin Mei komen zes meisjes in opleiding. Naar wij vernemen zal de N.Z.H.T.M. in het begin der volgende maand uitvoering geven aan haar voornemen om op de Leidsche stadslijn een aantal vrouwelijke conducteurs aan te stellen. Op Maandag 3 Mei wordt een zestal meisjes in opleiding genomen, welke ongeveer drie weken zal vorderen en waarna zij in den dienst wor den opgenomen. Het ligt niet. althans niet in de naaste toekomst in de bedoeling om aan dit aantal uitbreiding te geven. (Speciale G.P.D.-Berichtgeving). Wij vernemen uit goede bron, dat de tewaterlating van den flottilleleider „Tromp" van de werf der Nederl. Scheepsbouw-Maatschappij op Zater dag 8 Mei zal plaats vinden. Het uitstel houdt geen verband met de staking welke vorige week bij de N. S. M. heeft plaats gehad. De „Tromp" is wat de N.S.M. betreft geheel gereed. Het uitstel is te wijten aan een besluit van de Marine. Vorige week Woensdag heeft een groot aantal marine-autoriteiten een bezoek aan het schip gebracht en nu schijnt het, dat men voor de tewater lating nog enkele wijzigingen wil aan brengen. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Op voorstel van den voorzitter hield de heer Simonis vervolgens een bespreking over de bezwaren tegen overheidsdistributie van levensmiddelen, schoeisel, dekking en kleeding, waarin hij betoogde, dat de ge meentebesturen door de regeering verplicht worden ten deze hun medewerking te ver leenen op straffe van een lagere uitkeering. Waar de distributie hier ter stede goed ge regeld was, vroeg spr. de medewerking der Kamer om aan deze overheidsdistributie een einde te maken. De voorzitter stelde voor bij de verstrek king dezer artikelen den handel in te scha kelen, doch beter achtte hij het den steun in natura geheel af te schaffen. De heer Simonis gaf den voorkeur aan de in eersten aanleg bedoelde oplossing. De heer Bergers stelde voor aan den minister van sociale zaken te verzoeken den steun in natura af te schaffen subsidiair den mid denstand in te schakelen. De heer Simonis bepleitte andermaal de verstrekking van geldbronnen door het ge Lezing mevr. Ro van Oven voor de Afd. Leiden. Gistermiddag hield Mevr. Ro van Oven uit Amsterdam, de schrijfster van het boek „Hendrickje Stoffels" een lezing met licht beelden naar schilderijen, teekeningen en etsen van Rembrandt en zijn tijdgenooten. Bij afwezigheid van de presidente heette de vice-presidente Mevr. T. Vriendvan Hoorn alle aanwezigen, in het bijzonder de spreek ster van den middag, hartelijk welkom. Het verheugde spr. ten zeerste, dat zoo velen waren opgekomen om naar deze lezing te luisteren. Gaarne wilde spr. de aanwezigen nog even herinneren aan de excursie, welke in vervolg op deze causerie is uitgeschreven door de Leidsche Huivrouwenvereeniging naar het Rembrandthuis te Amsterdam, het huis waar de groote meester gewerkt en ge leden heeft. Mevr. van Oven, die hierna het woord verkreeg, wees erop dat het zoo buitenge woon aardig was om, na uit A'dam te zijn gekomen hier te mogen spreken over Rembrandt en zijn leven, aangezien deze centrale figuur hier in Leiden is geboren en in A'dam heeft geleefd en is gestorven. Rembrandt is niet de hoofdfiguur in haar boek, doch de figuur van Hendrickje Stof fels. Aan de hoofdfiguur van Rembrandt heeft zij zich. niet durven wagen. Zij heeft haar gegevens ontleend aan de historie, portretten e.d. Hendrickje Stoffels had een ingeboren iets om de vrouw van 'n kunstenaar te zijn. Zij was voor Rembrandt niet alleen de huisvrouw, doch tevens de inspiratrice. Haar causerie zou zij willen betitelen als: Hendrichje Stoffels, een huisvrouw in de 17de eeuw. Eenigen tijd nadat Saskia, de vrouw van Rembrandt is overleden, komt de 18-jarige Hendrickje Stoffels als hulp in de huishou ding van Rembrandt naast de venijnige Geertje Dirks. Zij. als jeugdig persoon, ge voelt zich al spoedig zeer aangetrokken tot den kleinen moederloozen zoon van Rem brandt, den kleinen Titus, die zich ook zeer tot Hendrickje gevoelt aangetrokken. Door de venijnigheid van Geertje Dirks, die zich de kans ziet ontnomen om tot echt- genoote van Rembrandt te worden gepro moveerd. worden Hendrichje en Rembrandt tot elkaar gedreven om als het ware elkaar te beschermen. Nu breekt een moeilijke tijd voor Hendrickje aan. ook al door de groote geldzorgen, waardoor ze bang is dat Rem brandt gegijzeld zal worden. Aan de hand van lichtbeelden voert spreekster haar gehoor naar het huis van Rembrandt in de St. Antonie Breestraat te A'dam; in het midden van de 17de eeuw een woonplaats van de gegoede Amster dammers. waar ook vele artisten woonden. In dit huis doet de jeugdige Hendrickje Stoffels dan haar entrée, komende uit het kleine dorpje Raansdorp. Wij maken dan eerst kennis met haar in de keuken, ver volgens zien wij haar inkoopen doen op de markt en hoe zij naar haar moeder vlucht om tot rust te komen met haar geweten. Spr. voert ons mee naar Jan Six. den ver vaardiger van het treurspel „Medea" en naar den dichter Ireneas Dekker, allen vrienden van Rembrandt. Allerlei portretten van Titus worden den aanwezigen getoond, evenals van Hen drickje. waaruit vooral blijkt hoe spoedig zij door alle zorgen veroudert. Na met de hulp van Titus eenigen tijd een winkeltje op de Rozengracht te hebben gedreven om zoodoende Rembrandt te hel pen en nog het leven te hebben geschon ken aan een dochter, sterft Hendrickje op den jeugdigen leeftijd van 38 jaar. Mevr. Vriend dankte de spreekster ten slotte voor haar interessante causerie. SAMENKOMST VAN JEUGDDIENSTBEZOEKERS. De thee-avonden in eere hersteld. Teneinde de jeugddilnstbezoekers in nauwer contact met elkaar te brengen en tevens om de sedert lang niet meer ge houden tihee-avonden in eere te herstellen, was gisteravond in de groote zaal van Hotel „Den Burcht" een samenkomst be legd waar behalve ds. D. Kuilman en dr. J Riemens, die het woord veerden, medewer king was toegezegd door het Jeugddienst kerkkoor Jubilate Deo o.l.v. den heer Feike Asma. Als voorzitter- van de Jeugdcommissie, sprak dr. J. Riemens, Herv. Pred. alhier, een inleidend woord, waarna aan het koor gelegenheid werd gegeven ziich in een en kel lied te laten hooren Dr. Riemens sprak vervolgens over „De vruchten van het jeugdwerk over het ge- heele land". Spr. begon met er aan te her inneren, dat ongeveer voor twintig jaar de eerste jeugddienst in de Zuiderkerk te Rotterdam werd gehouden. Ds. Herman was hier de initiatiefnemer. Sinds dien tijd heeft de jeugddienstbeweging zich uitge breid. Gezegende vruchten wiefp dit af. Kerkelijke geestdrift ging en gaat uit van de jeugddiensten. Ook ontstond een vermeerdering van het liturgische besef. Er kwam meer gevoel voor wijding. Een verblijdend verschijnsel is het ook, dat een kerkkoor medewerking aan de jeugddiensten wil verleenen. Hierdoor wor den de jongeren mede-actief gemaakt. Over de resultaten van het jeugddienst- werk sprekende, wees spr. op de bereidheid van de jeugd in plaatsen als Rotterdam. Amsterdam en Utrecht om tot verfraaiing der kerken bij te dragen. Ook memoreerde spr. de dankdagen voor den oogst in Utrecht en Amsterdam gehouden en waar aan tegelijkertijd verbonden werd een uit reiken van fruit en bloemen aan de zieken en hulpbehoevenden Dr. Riemens besloot zijn toespraak met er zijn blijdschap "over uit te spreken, dat dank zij de jeugddiensten er zulk een geestelijk élan onder de jeugd is ontstaan. Na een korte pauze, waarin thee werd eserveerd, liet het kerkkoor zich nogmaals hooren. Ook bij dit tweede optreden trad de geschooldheid van het koor, dat in den heer Asma zulk een bekwaam dirigent be zit, aan den dag. Ds. D. Kuilman, die als tweede spreker het woord voerde, begon met er zijn blijd schap over uit te spreken, dat de thee avonden. dank zij het werk van de jeugd dienstcommissie, in eere zijn hersteld. Want door dergelijke avonden kan de vriend schap worden bevorderd; voorts wordt de jeugd actief gemaakt en krijgt zij ruim schoots gelegenheid om vragen te stellen over de brandende kwestie van dezen tijd en tenslotte zullen deze avonden er toe medewerken, dat ouderen en jongeren nog beter zullen gaan beseffen, dat wij drin gend behoefte hebben aan de doorwerking van het evangelie op het geheele terrein des levens. Met nadruk wekte spr. op er zorg voor te dragen, dat dergelijke avonden thans voor de toekomst ook bewaard blijven, waarbij de verklaring uitsprak, dat hij alhoewel staande buiten de jeugdcommis sie zeer sympathiek achter deze bewe ging staat, waaraan hij volgaarne zijn krachten wil geven. Vooral in dezen tijd, waarin vele jonge ren verbitterd door het leven gaan, hebben wij deze avonden noodig. Vele vragen rijzen op onder de jeugd en daarvoor zijn nu juist deze samenkomsten voor dergelijke vragen te bespreken. Gij hebt, aldus spr., nu weer thee avonden gekregen en houdt daaraan nu met wijs beleid vast. Strijdt eerlijk, trouw, voorzichtig, biddend en de oogen op Christus gericht om het behoud van der gelijke bijeenkomsten. Laat ze door Uw BINNENLAND. Betere verdeeling van beschikbaren arbeid; het oordeel der Eerste Kamer. (Bin nenland, 3e Blad). Njordploegen voor de Varsity. (4e Blad). De schade der instorting te Alkmaar min der groot dan gevreesd was. (Gemengd 3e Blad). BUITENLAND. Schuschnigg met Mussolini in conferentie. (3e Blad). Lansbury wil na Hitler Mussolini spreken. iBuitenland, le Blad). België los van Locarno, (Buitenland, 13 Blad). Conferentie der Scandinavische ministers v. buitenlandsche zaken. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. tegenstanders, die er ook nu ongetwijfeld weer zullen zijn. niet ontnemen. Een groot aantal schriftelijke vragen van zeer uiteenloopenden aard, dat voor dezen eersiten avond was binnen gekomen, werd vervolgens door dr. Riemens zoo uitvoerig mogelijk behandeld. Hierna volgde sluiting op de gebruikelijke wijze. VER. TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. Laatste bijeenkomst in dit seizoen. De Vereeniging tot bevordering der Be langen van Slechthoorenden hield haar laatste bijeenkomst in de groote zaal van het Nutsgebouw aan de Steenschuur. Toen de presidente te ruim acht uur de bijeenkomst opende met een welkomst woord aan den spreker van dezen avond, dr. Ch. W F. Winckei, was de zaal stamp vol. Daaruit bleek de groote belangstelling voor het onderwerp „Het Nederl. Roode Kruis in Ethiopië" met toelichting door lantaarnplaatjes naar opnamen van den spreker. Aan de vertooning daarvan ging vooraf een duidelijke uiteenzetting over de aanleiding tot het uitzenden van de Nederl. Roode Kruisafdeeling, net schromelijke tekort aan medische hulp niettegenstaan de nog zes andere missies bijstand ver leenden. Spr. weidde uit over het zeer ge ringe geestelijke peil van den Ethiopiër, de „opleiding" en de zeer primitieve uit rusting van het leger van een miljoen mannen, de reusachtige afstanden, het bijna totale gemis aan gebaande wegen, enz., enz. Na de pauze werd het gesprokene aan gevuld met prachtige lantaarnplaatjes, welke o.a. een duidelijk beeld gaven van de zegenrijke werking van de Ned. ambulance, waarmede de bevolking voor het eerst in haar 2500-jarig bestaan in aanraking kwam. Men zag hoe vrij ernstig gewonden na 300 K.M. loopen in de Holl. ambulance aankwamen om behandeld te worden! Ook de uitwerking van het verschrikkelijke mosterdgas werd op het doek getoond. Het was reeds elf uur geworden, eer dr. Winckei deze zeer interessante voor dracht eindigde en de presidente hem har telijk dank zegde, niet alleen voor zijn komst, maar ook voor de zeer duidelijke uitspraak waardoor ruim 60 slechthooren den in staat waren het gesprokene van woord tot w-oord te volgen. Deze avond vormde een uitnemend slot van de seizoenbijeenkomsten, terwijl de afwezigen nu eens geen spijt behoeven te hebben van hun niet opkomen, want. ze hadden er toch niet bij gekund! LEESZAAL REUVENS. Een legaat van Mej. Reuvens. De Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" heeft van wijlen mej. R. L. Reuvens, overleden te 's-Gravenhage op 25 Maart 1937 een legaat ontvangen van f. 1000, welke schenking dankbaar is aan vaard. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd: Voor het Artsexamen le ge deelte. mej. A. P. J. Boele (Bolnes) en de heer L. Loopuyt (Bussum). Bevorderd tot arts: Mej. J. A. Goed, (Den Haag) en de heer M. Westerkamp (Leiden).

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1