IBIS SHAG LEIDSCH DAGBLAD - Dsrae Bted Vrijdag 23 April 1937 bbbelmann lebkeMnan! De strijd in Spanje De besprekingen tusschen Schuschnigg en Mussolini GEMENGD NIEUWS De kaarten open op tafel BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN THIJS IJS E!X HE BOOZE DOOI BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTOR. VOOR DE PIJP Motorrijder te Den Haag doodelijk gewond. Hedenochtend 8 uur is de 22-jarige mo torrijder. K. r.. wonende aan de Troel- strakade te Den Haag, op het Piet Hein- plein aldaar door een taxi aangereden. HIJ bekwam een schedelbreuk en werd door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. DE INSTORTING TE ALKMAAR. De schade valt nogal mee. Betreffende het instorten van een deel der Steenenbrug en een walinuur te Alk maar kan nog het volgende worden mede gedeeld, aldus de „Msb". Nog een paar uur voor de instorting waren de walmuren bij de afdamming, die ten behoeve van de wc- '—aamheden aan de Mient is aangebracht, gecontro leerd. Men kon toen niets verdachts ont dekken. Even na twaalf uur echter begon de walmuur bij de afdamming plotseling te lekken, hetgeen voor den directeur van Gemeentewerken, den heer Margadant. reden was de brug die 't midden houdt tusschen een overkluizing en een vaste brug te ontruimen en order te geven tot het leggen van zandzakken voor het lek. Aleer men echter drie zandzakken in het water had neergelaten, schoot het water met kracht door den walmuur in de flank van een der lange brugdoorgangen, met het gevolg, dat de walmuur over een lengte van een paar meter instortte en een deel van de brug meesleurde. Twee op de brug staande auto's gingen mee de diepte in, doch bleven halverwege het water hangen. Het water stroomde vrij in de leeggepompte Mient, zoodat de nieuwe fundeeringen voor de walmuren onder liepen. Aanvankelijk leek de schade nogal om vangrijk. maar na inlichtingen te bevoeg- der plaatse te hebben ingewonnen, kun nen we mededeelen. dat die lang geen dui zenden guldens bdrao.gt. zooals aanvanke lijk werd bericht. Schade is er alleen aan een betrekkelijk klein deel van de brug en den walmuur, alsmede aan de bestra ting, terwijl ook een nieuwe afdamming zal moeten worden gemaakt, Schade aan de nieuwe betonwerken, die zijn onderge- loopen, is er niet. De stagnatie in de werkzaamheden aan de Mient wordt op hoogstens een week geschat, zoodat het werk niet veel later klaar zal zijn dan men had berekend. In verband met de groote vreemdelingendrukte in den zomer is dit maar gelukkig. Wie de schade van het een en ander zal moeten dragen, valt nog niet met ze kerheid te zeggen, omdat hierover tus schen den aannemer en het gemeentebe stuur wordt onderhandeld. Er is evenwel een nauwkeurige bepaling in het bestek, waarin staat, dat het risico van dergelijke ongevallen voor rekening van den aan nemer is. Dergelijke watêrdoorbraken ko men nl. in Alkmaar bij waterwerken her haaldelijk voor. Rookt IBIS bij voorkeur ts't een IBIS-pIjp, Bij Uw winkelier verkrijgbaar. 104 (Ingez. Med.) BRANDENDE PETROLEUMKACHEL VIEL OM. Moeder en kinderen via het dak gered. Gisteravond omstreeks 9 uur heeft in het pand J. P. Coenstraat 89 te Tilburg, be woond door de familie v. d. G, een brand gewoed, die dank zij het krachtdadig op treden van politie, burgers en brandweer vrij spoedig kon worden gebluscht. Mevrouw v. d. G. zat in de huiskamer en had een petroleumkachel aangestoken. Door een of andere oorzaak viel de kachel om en de uitstroomende petroleum ver oorzaakte brand. De bewoonster trachtte zelf het vuur te blusschen, doch slaagde daarin niet. Er ontwikkelde zich aanstonds een geweldige rook en deze trok vla de gangdeur naar de eerste verdieping, waar zich de dienstbode bevond. Deze geraakte door de brandlucht blijkbaar zoo overstuur, dat zij uit het raam naar buiten wilde springen. Gelukkig kon zij echter door een politieman en een burger tot kalmte wor den gebracht, waarna het meisje zich door het raam liet glijden, om door beide man nen te warden opgevangen. Mevr. v. d. G. was intusschen ook naar boven gevlucht, waar haar twee kinderen sliepen. Zij haal de de kleintjes uit hun bedjes en kon hen via het plat dak in veiligheid brengen. De brandweer, die intusschen ter plaatse verschenen was, kon niet via de voordeur, die gesloten was, binnen en verschafte zich over het plat dak toegang tot de woning. De brandweer had daarbij gasmaskers opgezet. Tom een der brandweerlieden zich via de trap naar beneden had begeven, verloor hij zijn gasmasker, waardoor hij eenigszins beneveld geraakte door den ver- stikkenden rook in de benedenkamers. Gelukkig werd zijn benarde positie spoe dig door de buiten staande brandweerlie den opgemerkt. Men sloeg een der vensters stuk, waardoor frissche lucht kon binnen dringen. De betreffende brandweerman knapte toen weer spoedig op. De brandweer, die het vuur met twee stralen op de motor spuit had aangetast, had tenslotte het ge vaar spoedig bezworen. In de twee kamers, beneden werd nogal eenige brandschade aangericht, doch in hoofdzaak was het hier het bluschwater, dat vernieling aanrichtte. voorwerpen werden ontvreemd. Bij enkele bewoners van den 's-Gravezandschenweg branden schuren of hulzen af en werden gereedschappen gestolen. De daders van dit alles kon men niet te pakken krijgen. In Januari van dit jaar kreeg men ech ter argwaan tegen den 45-jarlgen P. 3., dien men onder verdenking van deze mis drijven te hebben gepleegd, in arrest stel de. Ook werd hij verdacht van brand stichting in het complex woningen aan den 's-Gravezandschenweg. toebehoorende aan den heer N. Van dit complex bewoon de de 39-jarige W. S.. broeder van den aangehouden, het middelste huis en dit brandde geheel uit. Een der belendende huizen, bewoond door sergeant G. van E., liep groot gevaar cn drie kinderen, die er op zolder sliepen, konden met groote moeite worden gered. W. S, bij wien de brand ontstond, is kort na dit gebeuren, bij de groote vaart aangemonsterd en langen tijd wegge bleven. Toen hij in den Waterweg terugkeerde, werd hij onder verdenking van brand stichting. gearresteerd en evenals zijn broer P. S. naar het huls van bewaring te Rotterdam overgebracht. DE GESCHIEDENUIS VAN EEN AUTOPED. Het is een bekend feit, dat autopeds voor de jeugd een genot beteekenen, dat veelal niet onder woorden gebracht kan worden. Maar een goede autoped is duur, evenals een goede fiets. En nademaal er fietsenverhuurders zijn gekomen, geeft de geschiedenis ook het jaartal, dat er auto ped-verhuurders hun bedrijf openden. In zulk een bedrijf aan de Tweede Hel- mersstraat te Amsterdam, kwam gister middag 'n lid van de hoofdstedelijke jeugd, wonende in de Jtfcob van Lennepstraat, die voor een uuar een autoped huurde. 't Ging zóó zalig, dat er geen tijd meer bestond, tot het opeens véél te laat was. Teneinde raad schreef de Jonge delin quent een briefje, dat aan de autoped werd bevestigd. Zoo ontdekte een agent van politie het geval in de Van Sneijkstraat. Op het bureau aan den Admiraal de Ruyterweg werd de brief geopend en daar in stond het verzoek om de autoped naar de Tweede Helmerstraat terug te brengen, omdat de huurder zelf niet meer durfde gaan. De politie had spoedig uitgezocht wie de autoped had verhuurd. Hij krijgt zijn eigendom terug. Maar de jongen is onbekend gebleven. De Jacob van Len nepstraat is zoo lang I BUITENLANDSCH GEMENGD. NOG MEER SLACHTOFFERS VAN DE TYPHOON. Volgens een politierapport uit Toyohara is het aantal slachtoffers op de Japansche haringvloot tengevolge van de typhoon grooter dan eerst werd gemeld; 57 vis- schers zijn omgekomen en 170 worden ver mist Zes visschersschepen werden totaal vernield. AUTO MET SOLDATEN OMGESLAGEN. Te Groes-Jedlersdorf bij Weenen is een vrachtauto, waarmede soldaten werden vervoerd, geslipt en omgeslagen. De wa gen sleurde in zijn val een motorrijwiel, waarop twee politiebeambten zaten, mede. De agenten werden ernstig gewond, terwijl negentien soldaten min of meer ernstige verwondingen opliepen. DE SCqOOJLBRAND EISCHT ELF DOODEN. Het aantal dooden bij den schoolbrand in Killinginoenje aan de Estlandsch-Let- landsche grens is gestegen tot elf, doordat zeven zwaargewonden zijn bezweken. Bo vendien zijn nog .negen kinderen zoo ern stig gewond, dat geen hoop op levensbe houd bestaat. De onderwijsautoriteiten hebben beslo ten voorloopig het vertoonen van films in scholen te verbieden. WEER OP ZOEK NAAR KOLONEL FAWCETT. De volgende maand zal een nieuwe expe ditie vertrekken naar de moerassige oer wouden van Matto Grosso (Brazilië) ten einde een onderzoek in te stellen naar het verblijf van kolonel Fawcett, den Engel- schen ontdekkingsreiziger die twaalf jaar geleden in het hart van Brazilië is zoek ge raakt. en van wien men daarna niets meer vernomen heeft. AANSLAG ÏN UNIVERSITEIT. Zoowel aan de handels- als aan de tech nische hoogeschoql t?, Warschau zijn giste ren bommen tot ontploffing gebracht, wel ke aanzienlijke materieele schade aanricht ten. TWEE BROERS MAAKTEN 'T WESTLAND ONVEILIG. Het tweetal aangehouden wegens brandstichting. De politie van Hoek van Holland heeft dezer dagen een goeden slag geslagen met de arrestatie van twee broers, P. s en W. S. In 1935 werd bij den tuinder P. te Mon ster ingebroken, waarbij verschillende Gistermiddag om vier uur heeft Schusch nigg, de Oostenrijksche bondskanselier, zijn eerste bespreking gehad met Musso lini. Daarvoor heeft hij de stad bezichtigd, gebaad aan het Lldo en met den Italiaan- schen gezant te Weenen, Senator Salata, de lunch gebruikt. Bij _de bespreking tusschen Von Schusch nigg en Mussolini waren graaf Ciano, de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken en dr. Schmidt, de Oostenrijksche onder-staatssecretaris van buitenlandsche zaken aanwezig. Het eerste onderhoud tusschen Mussolini cn Schuschnigg heeft drie uur geduurd. Vandaag zullen de beide staatslieden we derom besprekingen voeren. Over de eerste bespreking van beide staatslieden is geen communiqué uitge geven. Omtrent dit eerste gesprek meldt Ste- fani, dat de geheele Europeesche politiek achtereenvolgens aan besprekingen zal worden onderworpen. Gisteren heeft men de vraagstukken van politiek en econo misch karakter, die beide landen betref fen. in een sfeer van groote hartelijkheid bestudeerd. De besprekingen gaan uit van de proto collen van Rome, die voor iedere Donau- mogendheid openstaan, en waarmee de overeenkomst tusschen Oostenrijk en Duitsehland van 11 Juli, de spil Rome Berlijn en het Italiaansch-Zuidslavische accoord harmonleeren. Men moet, aldus Stcfani, van de ontmoeting niet verwachten, dat zij iets bepaald nieuws oplevert. Afgezien dan van een hernieuwde bevestiging van de hartelijke verstandhouding en overeenstemming ten aanzien van de belangrijke vraagstukken betreffende Midden-Europa. De restauratie van dl' Habs- bureers een binner'anc'.sch probleem, de Anschluss een internationaal. Schuschnigg, aldus de correspondent van Reuter, heeft tijdens de bespreking zijn kaarten op tafel geworpen. De correspon dent meent te weten, dat Oostenrijk be reid is trouw te blijven aan de orotocollen van Rome. indien de Italiaansche buiten landsche politiek ook onveranderd blijft. Oostenrijk wcnscht zich bij geen verbond of blok aan te sluiten, noch bij een Duitsch-Itqliaansch, noch bij een anti- Duitsch blok. De Oostenrijksche politiek wordt gekenmerkt döor een gelijke vriend schappelijke houding tegenover alle buür- staten. Schuschnigg, aldus meent men te weten, is bereid het standpunt te aanvaarden, dat de restauratie van .het huis Habsburg op het oogenblik inoppertuun is, doch Mus solini erkent, dat de restauratie 'n kwestie van zuiver binnenlandse!) politieken aard, en daarentegen de Anschluss een interna tionaal vraagstuk is. Men gelooft, aldus Reuter, dat. Schusch nigg en Mussolini op deze wijze eenige symptomen yap. vervreemding van den laatsten tijd hebben verwijderd en hun trouw aan de protocollen opnieuw hebben bevestigd. Oostenrijk zal ophouden de Assche- poester van de Euror>eesche politiek te zijn en wenscht een eigen nauwkeurig be paalde politiek te voeren. Italiaansche meening. De „Giornale d'Italia" publiceert een hoofdartikel van zijn directeur, volgens hetwelk bij de besprekingen tusschen Mussolini en Schuschnigg de volgende punten behandeld zullen worden: De Italiaansch-Oostenrijksche betrek kingen en de betrekkingen der beide lan den met de nabuurlanden in het algemeen; de werking der protocollen van Rome; de politieke belangen van Italië en Oostenrijk ten aanzien van het Duitsch-Oostenrijk- sche accoord van 11 Juli 1936 cn de latere accoorden tusschen Italië en Duitschtnnd, gebaseerd op de spil RomeBerlijn. Voorts de uitwerking van de Italiaansch- Joegoslavische accoorden op de politieke belangen van Oostenrijk en op het stelsel der protocollen van Rome: de kwestie van de restauratie der monarchie in Oosten rijk; de in sommige landen bestaande neiging, te trachten. Oostenrijk te ver wijderen van de drie punten van zijn oo- litieken koers: de zorg voor de nrotoco'lon van Rome. d" Duitsch-Oostenrijksche ac coorden en de DuitschItaliaansche ac coorden. Volgens het blad zal de ontmoeting te Venetië vooral ten aanzien van 't laatste punt opheldering brengen De verklaringen, die Schuschnigg naar aanleiding van zijn jongste bezoek aan Boedaoest beeft afgeicd. sluiten volgens de „Giornale" de mogelijkheid uit van een nieuwen koers der politiek van Weenen, waarbij deze zich zou afkceren van de tra- ditioneeje samenwerking met Italië. Van 't front. Madrid is gisteren opnieuw gebombar deerd en weer zijn dooden en gewonden (men spreekt van resp. 8 en 25) gevallen. Volgens de Madrileensche legerleiding zitten 3000 rechtschen In de Universiteits- wijk geducht in de knel. daar zij geen verbinding meer zouden hebben met Franco's legermacht. Overigens niets van beteekenis. Incident met een diplomaat. Volgens een bericht van het Spaansche Dersbureau uit Parits heeft een buiten- landsch diplomaat, die van smokkelarij verdacht werd, ziln bagage op het vliegveld te Valencia moeten laten onderzoeken. De douane-ambtenaren aldus dit be richt vonden tientallen millloenen pese tas, alsmede documenten van zeer compro- mitteerend karakter, die, naar men ver moedt. yoor de opstandelingen bestemd waren. Nader verluidt dat deze diplomaat de Chlleensche ambassadeur te Valencia, Nunez Morgado. is. Havs bericht, dat de Chlleensche regee ring krachtig heeft geprotesteerd bij den Spaanschen ambassade te Santiago tegen de behandeling van haar ambassadeur Morgado heeft een toevlucht gezocht od de Britsche ambassade te Valencia en heeft onder bescherming van den Britschen zaak gelastigde aan boord van een Britsch schip de stad verlaten. De Chileensche regeering heeft om op heldering van deze kw°stie gevraagd, zij acht deze zaak zeer ernstig. Del Vayo wil doorzetten. Alvarez del Vayo, de Spaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft den cor respondent van de Temps te Valencia, een interview .toegestaan. Aan het slot daarvan zeide de minister: „Langen tijd heeft men in het buitenland den indruk gehad, dat Franco ging winnen. Na Guadalajara zijn de zaken anders ge worden en het- schijnt, dat er thans een soort evenwicht bestaat in de internatio nale opvattingen ten aanzien van ons. Hoe zou een bemiddeling mogelijk zijn, na zoo veel bloed? Spanje heeft reeds in de negen tiende eeuw langdurige burgeroorlogen ondergaan, maar wij zijn wel besloten dit de laatste te doen zijn en daarom zullen wli tot het einde doorzetten". De blokkade van Bilbao. De blokkade blijft in Engeland de ge moederen bezighouden. De Britsche vak beweging heeft een schip, de Backwirth. gekocht, dat in Birmingham ligt te wach ten od een lading levensmiddelen en medi camenten. De bestemming Is Bilbao en een aantal parlementsleden wênischt de reis mee te maken. In het Lagerhuis heeft Sir Samuel Hoare meegedeeld dat de regeering een bericht van de Spaansche nationalisten had ontvangen volgens hetwelk zij thans voor alle havens, die nog in handen der Spaansche regeering waren, mijnvelden zouden uitzettdUiM» Op een vraag antwoordde de minister dat de Britsche torpedojager Beagle op 9 April gerapporteerd had dat zij een be schieting der kustbatterijen door de ka nonnen van de Almirante Cervera had waargenomen op een afstand van ongeveer 4 mijl uit de kust De kustbatterijen hadden het vuur niet beantwoord Od 19 April had de Hood opgemerkt, dat verschillende oor logsschepen der rechtschen zich in de ter ritoriale wateren van Bilbao ophielden zon der dat van de landzijde iets werd onder nomen óm dat te beletten. Deze feiten hadden de règeering versterkt in haar meening dat de blokkade effectief was en zoo juist was het bericht ingekomen dat het koopvaardijschip Thorpehall Bilbao niet had kunnen bereiken en naar de Fransche haven La.Pallice was teruggekeerd. Vrouwen betoogen te Barcelona. Op het San Juan-plein te Barcelona heb ben talrijke vrouwen onder het geroep „weg met de comité's. minder comité's en meer brood" betoogd. Tevens scheurden Dekt met één maal! Zet Uw landhuizen, priëelen, schuren, schuttingen, hekken en hokken met één kwastje „Buiten- bijts" mooi in de kleur! Groen, geel, oranje, rood, wit, blauw of bruin. Geen taaie, nadeelige resten in de bus! Smeert geweldig uit. Frissche, pittige geur! Vernietigt schimmels en bacteriën. Ceta-Bever K.G. BUS 55 CT. - 1 K.G. BUS 90 CT. Het nieuwe prachtproduct van Ccta-BeveT.' 118 (Ingez. Med.) aldus het Duitsche Nieuwsbureau de vrouwen de prooagandabiljetten der anar chistische federatie af. De Dolitie moest ingrijpen om de orde te herstellen. Drie personen werden hierbij gedood en 17 gewond. Muiterij bij de troepen van Franco. De correspondent van Havas bericht, dat een compagnie van 175 man der nationalis ten naar de regeeringstroepen is overgeloo- ï>en, n.l. bij Penas Blancas aan den weg van Villa Nueva del Duque naar Belmez. De compagnie maakte deel uit van het regi ment San Fernando dat te Marokko in gar nizoen lag. De overloopers vertelden, dat zij van Marokko naar Algeciras en vandaar naar het front van Pozoblanco waren ge zonden. De desertie was voorbereid door een kor poraal uit Huelva, die lid van de socialisti sche jeugd was. Het commando had de lucht van deze muiterij gekregen en een compagnie Marokkaansche tirailleurs in hetzelfde gebied geplaatst. Alvorens naar de regeering over te loopen vermoordden de muiters hun kapitein en drie andere offi cieren en leverden zij een gevecht met de Marokkanen, waarbij deze laatsten zware verliezen zouden hebben geleden. Britsche schepen op weg naar Bilbao. Nadat de Eritsche koopvaardijschepen „Stanbrock", „Hamsterley" en de „Macgre- gor" naar Bilbao waren uitgevaren, heeft ook het slagschip „Hood" de haven van St. Jean de Luz verlaten. Het slagschip trad in verbinding met den torpedojager „Faulk- nor" en ongetwijfeld zijn ook de torpedo jagers „Fortune" en „Forester" gewaar schuwd. De afstand van Saint Jean de Luz tot Bil bao is ongeveer 70 zeemijlen. GEBOREN Adrlanus Petrus, Z. van A. de Kruiff en M. v. d. Klaauw Johanna Theresia, D. van A. de Kruiff en M. v. d. Klaauw. GEHUWD L, v. Wijk jm. en H. C. den Heeten jd. OVERLEDEN. M. M. G. Costerv. d. Broek, Vr. 56 j. 19. Sneeuwman Hagewit had dus den moed gansch laten zak ken; hij zat neder bij de pakken, en nu dit Thijsje was gebleken, begon hij hem wat moed weer in te spreken. „Komaan", zei hij, „wees niet zoo bang; ik wed, als wij maar even handig zijn, dat ik dien Dooi weer vang! Dan maken wij hem klein, wij binden hem weer vast, en geen mensch heeft er meer last. Dan kan het weer gaan sneeuwen en gaan vriezen waarom dus nu den moed verliezen?" „Hoe wilde je dat doen?" vroeg weifelend de Sneeuwman toen. Thijs zei: „Ik weet al iets, misschien; maar laat mij eerst eens zien. hoe je de sneeuw kan maken". Nu N-H» H-zewit zijn kaken; hij blies zoo hard als het maar moois lijk is, en uit zijn adem viel de sneeuw, heel wit en frischl 2—3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 10