De bloemententoonstelling te Boskoop WOENSDAG 21 APRIL 1937 No. 23(40 STADSNIEUWS HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN OFFICIEELE KENNISGEVING 78sie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DEZER COURANT: Belangrijke verbetering der zweminrichting „De Zijl". OH nummer bestaat uit VIER bloden EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets, bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 cts,_ porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque*- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden j...7.rf?T,.. f.2.35 per week ....Ï!WÏ".'Y f.0.IS Franco per post f. 2:35 per 9maanden i <t> portokosten.! (voor binnenland f. 0.30 per 3 mnd.>! Een fraaie accomodate. Officieele opening vermoedelijk op 12 Juni. Het is met de zwemgelegenheid hier ter slede nog altijd droevig gesteld. De in richting aan den Hoogen Rijndijk werd reeds eenige jaren geleden afgekeurd, een beslissing inzake den bouw van een sport- fondsenbad schijnt door Gedeputeerdo Staten voortdurend te worden verschoven, de plannen voor een overdekt bad aan de Haarlemmerstraat maken al evenmin eenigen voortgang en tenslotte liet de zweminrichting Dc Zij] den laatslen tijd zóóveel tc wenschen over alle goede zor gen van het- actieve bestuur der vereeni- ging „De Zijl" ten spijt dat de bevor dering van het zwemmen in onze Sleutel stad als -volkomen verwaarloosd mocht worden beschouwd. Voor menigeen moet het daarom een voldoening geweest zijn toen onlangs door den gemeenteraad het besluit genomen werd tot uitbreiding en verbetering van „De Zijl", waardoor al thans ten deelc in de behoefte aan behoor lijke zwemgelegenheid kan worden voor zien. Niet, dat men hiermede tevreden mag zijn, want er blijft nog altijd een achter stand op dit gebied, welke voor een stad als Leiden eenvoudig verbluffend is, doch iedere vooruitgang en verbetering stemt tenslotte tot vreugde en voldoening. Bij een bezoek aan de werkzaamheden heb ben wij gisteren trouwens, onder leiding van den heer Barentsen, hoofdopzichter bij Gemeentewerken, kunnen constateeren dat de accomodatie op wel zeer radicale manier veranderd en verbeterd wordt. De heer Barentsen, die, naar eenige bestuurs leden van ,X>e Zijl" ons verzekerden, zich indertijd persoonlijk zeer beijverd heeft om de plannen met spoed In gereedheid tc brengen voor de behandeling in den ge meenteraad opdat er zoo snel mogelijk aan het werk der uitbreiding begonnen zou kunnen worden, heeft ons verteld hoe men er nu ongeveer zeven weken op volle kracht aan den arbeid is en dat de aannemers firma P. J. en H. Visser, uit Wassenaar (die het werk voor f. 14.790 aangenomen heeft) op 1 Juni gereed moet zijn. Misschien zal het reeds vanaf 15 Mei mogelijk zijn in de heeren-afdceling tc zwemmen, doch er zal dan nog wel hier en daar gewerkt worden, terwijl de officieele opening der vernieuwde inrichting vermoedelijk plaats vinden zal op Zaterdag 12 Juni. Het bestuur van De Zijl heeft bereids de medewer king van den Kon. Ned. Zwembond in geroepen om aan die openingsplech tigheid een extra-feestelijk tintje tc geven en men koestert de hoop, dat men op dien middag twee nationale jeugdzeventallen in actie zal kunnen zien. Daarover staat op dit oogenblik echter nog niets vast. Hoofddoel der uitbreiding was hei ver krijgen van meer zwemgelegenheid en kleedruimte voor de dames. Aangezien het evenwel in verband met het stratenplan der gemeente niet mogelijk was de inrich ting uit tc breiden naar de zijde der da- mes-afdeeling, welke 20 meter langer wor den zal, heeft men dat moeten doen naar den kant van de Zijl. Het damesbad wordt nu 50 meter, terwijl het heerenbad 70 meter lang blijft. Natuurlijk was men thans ge noodzaakt de tusschen beide afdeelingen slaande schutting met springplanken 20 meter te verplaatsen, waarmede tevens het „vergraven" der verschillende bassins ge paard ging, en waartoe zelfs „stempels" aangebracht moesten worden om de wan den der bassins te stutten. Met een er. an der is men nu echter gereed gekomen en juist dezer dagen wordt er een laag zee zand van ongeveer 20 c.M. in gebracht om een goedo onderlaag tc krijgen. Voor een goede waterverversching wordt zorg gedra gen. terwijl het water ook in de toekomst voortdurend onder controle za! staan Het aantal kleedkamertje wordt kleinei dan het geweest is. Het wordt voor dc da mes 48 (vroeger 59) en voor de hccrc-n 52 (66). Evenwel zal thans het wisselcabine- systeem toegepast worden, waartoe de twee groote, tot dusver open, loodsen aan de jhtidzijde (dus aan den kant van den in- mgang), welke tezamen 38 M lang (en 2.20 diep) zijn. ingericht worden. Het kan toortje van den badmeester, bij wien men 2 n kleeren afgeven moet en een koperen nummer met polsriempje in ontvangst te nemen krijgt, bevindt zich precies in het midden der zweminrichting, dus juist op de scheiding der beide afdeelingen. Men meent hier de kleeren van meer dan 300 Personen te kunnen bergen. In de heeren- atoeeling wordt bovendien de groote loods 4an den kant van de Zijl afgesloten en he rstemd voor kleedruimte voor de jeugd, waartoe zij trouwens vroeger ook wel ge buikt werd. Foto genomen tijdens de openingsrede van den minister van landbouw en visscherij, mr. dr L. N. Deckers (geheel links). In het midden ziet men ter weerszijden van den voorzitter van het tentoonstellingsbestuur, den heer P. J. C. Oosthoek, den minister van onderwijs, kunsten én wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine i rechts) en den burgemeester van Boskoop, mr. E.P. Verkerk. Voorts de leden van het tentoonstellingsbestuur, de heeren R. Grootendorst. P. Koster, W. de Ruyter (sècr.), J. Spek, M, J. Rosbergen en Anth. Kluis. Langs vrijwel de geheele Noordzijde ko men gazons voor zonnebaden, met een diepte van 9 a 10 meter, waarachter een betonnen schutting komt. De overloop-steiger in de heeren-afdee- ling, waarvan men bij wedstrijden nogal eens hinder ondervond, vervalt. Wij ver melden tenslotte nog dat de houten trapjes in dc bassins blijven doch dat daarnaast verschillende stalen trappen zullen wor den aangebracht, terwijl de kassa meer naar voren geplaatst wordt en nu voor de rljwielloods geheel vrij komt te staan Al-met-al komt hier dus een verande ring tot stand, welke als een zeer bedui dende verbetering moet worden beschouwd Bij gunstig weer zal „De Zijl", waar het toch altijd zoo druk is, dezen zomer een record aantal bezoekers mogen ver wachten ADRES AAN B. EN W. Aan het College van Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden is onder staand adres verzonden. Geven beleefd te kennen: de besturen van den Christelijke Besturenbond, den R.K. Volksbond en den Leidschen Bestuurders- bond, domicilie kiezende ten kantore van laatstgenoemden Bestuurdersbond, Heeren gracht 34, alhier. dat voor het doen controleeren voor de crisis-steunverleening, van de bij boven genoemde Centralen aangesloten werkloo- zen, niet onbelangrijke kosten gemaakt worden, voor kantoor en zaalhuur; dat uit een door adressanten ingesteld onderzoek is gebleken, dat in een aantal andere gemeenten, met name Haarlem, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Dord recht en Utrecht, voor deze bemoeiingen en de daaruit voortvloeiende extra Bosten een tegemoetkoming wordt verstrekt, welke varieert van 1 tot 7 cent per werkloos lid en per week; dat adressanten u daarom beleefd doch dringend verzoeken, ook te Leiden over te gaan tot het verstrekken van een tege moetkoming in de extra kosten, welke de controle van de werkloozen, de uiTkeerin- gen enz. met zich brengen; dat zij voor Leiden deze tegemoetkoming zouden willen zien vastgesteld op 3 cent per werkloos lid en per week. 't Welk doende; Voor den Christelijken Besturenbond (w.g.) H. v, Cittert, w.n, voorz.; W. Veerman, secr.. Voor den R.K. Volksbond, J. H. Nijhuis, voorz.; D. Haverkorn, secr. Voor den Leidschen Bestuurdersbond, J. M. C. de Roo, voorz.; C. Snel secr. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U.L.O. LANGEBRUG B. VEILIG VERKEER. In Mei weer verkeersexamens. Aanvangende deze week worden ander maal in het leslokaal van het politie bureau verkeerscursussen gegeven en wel aan onderwijzend personeel en vervolgens aan padvindersleiders. Het ligt in de bedoeling in het laatst van Mei weder verkeersexamen af te nemen van de leerlingen der lagere scholen. Zoo als bekend wordt aan de geslaagden een vérkeersinsigne uitgereikt. Ook de ouders worden opgewekt zooveel mogelijk hun kinderen aan het examen te doen deelnemen. De aanmelding moet ge schieden in Mei bij de betrokken school hoofden. Ouderavond. In het gymnastieklokaal der opleidings school voor U.L.O. aan de Langebrug B is gisteravond een ouderavond gehouden, die ondanks het slechte weer uitstekend was bezocht. Het deed den voorzitter, het hoofd der school, den heer Aib. v. der Hoogt, dan ook een groot genoegen in zijn openings woord een flink aantal ouders het welkom te kunnen toeroepen. Na gewezen te hebben op het nut van dergelijke avonden en eenige huishoudelijke zaken te hebben afgehandeld, werden door de leerlingen der hoogste klasse onder lei ding van het hoofd der school eenige liede ren gezongen, die blijkens het applaus, dat den jongen debutantjes ten deel viel, wel in den smaak vielen. Na gepauzeerd te hebben onder het genot van een kopje thee, begaf de vergadering zich naar de lokalen, waar met het onder wijzend personeel gesproken kon worden over de vorderingen der leerlingen. Dat hiervoor veel animo bestond, bleek wel hier uit, dat de daarvoor vastgestelde tijd ruim overschreden moest worden, eer den spreker van den avond den heer v. d. Wal, inspec teur van politie, afd. verkeer, het woord kon worden gegeven. Deze had tot onderwerp gekozen: „Het verkeer en de gevaren." Op overtuigende wijze wees hij op de vele gevaren, die groot en klein bedreigen bij het niet nakomen der verkeersregelen, hierbij tegelijk wijzende op het nut van verkeers- onderwijs op de scholen, opdat de jeugd reeds vroeg bekend zij met de regels van het verkeer, ter eigen veiligheid en die van an deren. Een aantal impressieve lantaarn plaatjes verduidelijkte op zeer aanschouwe lijke wijze het gesproken woord. Met ge spannen aandacht luisterde de vergadering naar de heldere uiteenzetting van de ver keersproblemen door dezen deskundige en een hartelijk applaus was zijn welverdiend loon. Na een rondvraag, welke niets bijzonders opleverde, sloot de voorzitter dezen in een hoogst aangename sfeer, goed verloopen ouderavond. leerzame causerie, waarvoor de heer v. d. Berg den spreker namens allen hartelijk dankte. Daarna werd een vraag behandeld over het ontijdig afvallen van moerbeien, waar bij bleek dat snoei en standplaats facto ren zijn waarmede rekening moet worden gehouden. Tenslotte werden de Cbrysanthen-stek- ken uitgereikt voor den kweekwedstrjjd en een en ander medegedeeld over de kweek- wijze en het soort. Tijdens de vergadering traden drie nieuwe leden toe. UITVOERING „STUDIEFONDS". NED. BOND VAN VEREENIGINGEN DER OUD-LEERLINGEN DER TUINBOUW- CURSUSSEN- Vergadering der afd. Leiden en Omstr- Gisteravond hield bovengenoemde af- deeling haar maandelijksche vergadering in hotel ..Centraal". In zijn openings woord heette de voorzitter vooral hét eer ste dameslid welkom en wees nog eens op het bestaan van het plaatsingsbureau. Daarna sprak de voorzitter J. H. Smit over de rassen van tulpen, het ontstaan van nieuwe, als enkele, vroege, late, dubbele, breede, darwins, rembrand, mendeltulpen enz. en het verloop daarvan. De botani sche tulpen werden niet vergeten even- mm als de oud-Hollandsche moedertulpen als Semper Augustus en Zonneschoon, waarvoor 300 jaar geleden kapitalen voor één bol werden gegeven. Deze twee komen nog n het sortiment voor. Aan de hand van lantaarnplaatjes werden de verschil lende rassen nader toegelicht en de ver- schjllen aangetoond, het geheel w%s een Een geslaagde avond. In het St. Antonius Clubhuis werd gis teravond een uitvoering ten bate van het Studiefonds gegeven en ook ditmaal mocht deze avond in alle opzichten geslaagd hee- ten. De zaal was tot in de uiterste hoeken ge vuld; zóó zelfs, dat meerderen zich met een staanplaatsje tevreden moesten stellen. Na een korte muzikale inleiding door „The Harmonist Boys" welke veel bijval vond, was het woord aan pastoor S. Smitz, die in zijn kort openingswoord de noodzaak en het doel van het Studiefonds naar voren bracht. Spr. uitte den wensch van een ge stadige belangstelling in- en een groeienden financieelen steun voor genoemd fonds. Hierna was het woord aan de „Studie fonds tooneelclub" voor de opvoering van „Het kan nou lije". een blijspel in drie be drijven. Een uitstekende rolbezetting de namen der hoofdvertolkers de heeren B. v. Cleef en L. Lindenhoff verdienen bijzondere vermelding droeg zorg, dat het stuk in z'n besten vorm over het voetlicht werd ge bracht. Dat de aanwezigen zulks wisten te waardeeren, bleek uit het gulle applaus, dat het gezelschap na ieder bedrijf ten deel viel. De grime bleek bij den heer G. Hoppezak wederom in uitstekende handen. In de pauze werd een Mexicaansche ver loting gehouden, hetgeen ongetwijfeld een novum beteekende op dit gebied. Al met al een uitstekend geslaagde avond, een echte ..Studiefondsavond" zooals pastoor Smitz het in zijn openingswoord noemde. BINNENLAND. Veel minder Kamercandidaten dan in 1933. (Binnenland, 3e Blad). Ons Parlementair Overzicht. (3e Blad). Opliclitingspractijken te Zwijndrecht. (Ge mengd, 4e Blad). De Groote Bloemententoonstelling: te Bos koop officieel door Minister Deckers geopend. (2e Blad). BUITENLAND. Neville Chamberlain dient zijn laatste be grooting bij het Engelsche parlement in. (3e Blad). Nogmaals de blokkade van Bilbao in het Engelsche Lagerhuis. (4e Blad). Tal van politieke bezoeken in aantocht. (Buitenland, le Blad). Rede van Schacht op Hitler's verjaardag. (Buitenland, le Blad). Roosevelt weigert vooralsnog de leiding te nemen voor een economische confe rentie. (Laatste Berichten, le Blad). Roosevelt wijzigt zijn begrootingen. (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN* EERSTE BLAD. VERKIEZING TWEEDE KAMER. De Voorzitter van het Hoofdstembureau in kieskring VII (Leiden) maakt bekend dat in een openbare zitting, te houden op Maandag 26 April as, des middags te 12 uur, in het Gemeentehuis (Rapenburg 12) zal worden beslist over de geldigheid van de op 20 April jJ. ingeleverde lijsten van candidaten en over de handhaving van de op die lijsten voorkomende candi daten voor de verkiezing van de leden van de TWeede Kamer der Staten-Generaal. De Voorzitter voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 21 April 1937. 8 SPORTVER. „MORSCHKWARTIER". Geslaagde jaarfeestviering. Ter gelegenheid van het één-jarig be staan bood gisteravond de sportvereeniging „Morschkwartier" aan hare leden, dona teurs en genoodigden een feestavond aan, welke in alle opzichten geslaagd is. De groote zaal van Zomerlust was geheel met feestgangers gevuld en zag er gezellig uit. Op het podium prijkten enkele bloemstuk ken. aangeboden door de zustervereenigin- gen Sportman. Fides Pacta en de Korfbal- vereeniging Overschotje, waarachter de clubvlag der vereeniging en de veelkleurige L.V.B.-vlag. In zijn openingswoord heette de voorzitter der feestcommissie allen har telijk welkom, in het bijzonder de ver tegenwoordigers van L.K.B L.VB en diverse zusterverenigingen en hoopte 'Oor de toekomst op ieders medeleven met de vereeniging. „The Dutch Players" onder leiding van Albert Gerritsen b»cWë{L er met tuin goede muziek, refreinzang en shows, spoedig de stemming in en wisten den geheelen avond met hun gevarieerd programma od gezellige wijze te vullen. Het liedje en het praatje van Alb Gerritsen, de viool-solo van den heer W. Kleuten, de muzikale rechtspraak, dat alles viel een uitbundig applaus ten deel hetgeen bewees dat de aanwezigen zich met het gebodene uit stekend amuseerden en het naar waarde wisten te schatten. Een zestal vraagteekens op het program ma bracht een verrassing. Bii het open gaan van het doek stonden n.l. de adspi- ranten keurig opgesteld elk met een letter, die te zamen den naam der vereeniging „Morschkwartier" vormden. De adspirant- leider bood daarbij met een toepasselijk woord het bestuur een drietal vlaggen aan voor het terrein, waarbij spr. den wensch uitte, dat de vlaggen steeds zullen waDpe- ren op het terrein van een bloeiend en groeiend Moschkwartier. De voorzitter der vereeniging dankte en wilde daaraan noa den wensch toevoegen, dat de vlaggen steeds boven sportieven strijd mogen wap peren. De voorzitter had tevens een voor zittershamer in ontvangst te nemen waar voor den schenker met een geestig speechje werd dank gebracht Een uitgebreide tombola, die vrii veel tijd in beslag nam. voorzag enkele honderden gelukkige winnaars van een prijs of prijsje, waarna de middenvoor van de adspiranten op ziin accordeon toonde nog meer te kun nen dan voor zijn elftal doelpunten maken. De jeugdige accordeonist had be halve een daverend apDlaus nog een vul potlood van den voorzitter in ontvangst te nemen. Aldus was het met dit eerste Morschkwartier feest ruim middernacht geworden, toen de voorzitter der vereeni ging de feestcommissie met kennelijke in stemming der feestvierenden hulde bracht voor het organiseeren van dit feest, de dames van het comité in de bloemen zette en den heeren eveneens een blijk van waar deering aanbood. Hierna werd een begin gemaakt met een gezellig bal. dat nog enkele uren duurde en een prettig slot beteekende van een zeer geslaagde laar- feestviering.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1