De strijd in Spanje mzmmm LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 21 April 1937 Vierde Blad No. 23640 gemengd nieuws] AKKERTJES land- en tuinbouw 78ste Jaargang Listige oplichter beging toch domheid. Berichten vorige oplage Vfnekcringsagent te Zwijndrecht met twee handlangere gearresteerd. Zelf de overlijdensacten vervaardigd. De Zwijndrechtsche politie heeft naar de Tel. meldt een listig kom- plot van een verzekeringsagent aldaar en een paar handlangers, waarbij groote sommen werden buitgemaakt, tot klaarheid gebracht. De ontdekking heeft geleid tot de arrestatie van Th. v. E. te Zwijndrecht, agent-incasseer- der van een te Amsterdam gevestigde verzekeringsmaatschatppij,. M. S., café houder te Dordrecht en v. L. te Rijs- oord. Zij zijn in het Huis van Bewaring te Dordrecht opgesloten, verdacht van fraude ten bedrage van minstens elf duizend gulden. Het had te Zwijndrecht reeds geruimen tijd bevreemding gewekt, dat v. E. vrij groote verteringen maakte en geregeld in calé's werd gezien met een tweetal gewe ren verzekeringsagenten, L. en S. Men dacht, dat de man goede zaken deed en liet het daarbij. Thans is echter gebleken, dat het drietal op minder eerlijke manier jan groote geldsommen kwam. BU de verzekeringsmaatschappijen is het de gewoonte, dat, als een verzekerde komt te overlijden, de agent de overlijdensakte benevens de verzekeringspolis opzendt, waarna hem het verzekerde bedrag ter hand wordt gesteld, om aan de nabestaan den te worden uitgekeerd. Van E. nu kreeg herhaaldelijk verzoeken ran verzekerden om wegens vermindering van inkomsten de verzekering te beëindi gen Daarop ging hij in zoo'n geval grif in. Hij nam de polis royaal terug en zelde, dat de zaak daarmede af was. Van E. ech ter betaalde de premie rustig door, totdat een zekere tijd verstreken was en er geen kans meer bestond, dat de maatschappij van den ex-verzekerde iets zou hooren. Dan toog een van het drietal naar het gemeentehuis te Zwijndrecht en vroeg daar voor een willekeurigen persoon een gewoon uittreksel uit den burgerlijken jtand. Dit papier was slechts gedeeltelijk beschreven en op de onderste helft was een officieel stempel gedrukt en een leges- zegel geplakt. Wat deden zij nu? Zij sne den de onderste strook er af en schreven daarop met de schrijfmachine een over lijdensverklaring. De maatschappij nam met deze wel zeer echt uitziende akte ge noegen, te meer daar de bewuste verzeke ringspolis was bijgevoegd. Zij betaalde het verzekerde bedrag aan den agent uit, die het deelde met zijn kornuiten. In Rijsoord en Hendrik-Ido-Ambacht werd deze geraffineerde fraude eveneens gepleegd, maar hoe men daar aan offi- deele overlijdensakten ls gekomen, is nog duister. In ruim twee jaar tijd hebben deze drie mannen kans gezien den truc niet minder dan 55 maal te herhalen. Het bedrog is ten slotte aan het licht ge komen door een dommen zet van Van E., die overigens een slimme vos op dit gebied was. De man, die natuurlijk geregeld veel geld op zak had, kwam op een keer bij een goe den kennis, ook bij zijn maatschappij ver- rekerd. Hij stelde zijn kennis voor, omdat deze zoo lang reeds verzekerd was, dat hij er voor zou zorgen, dat hij eens een uit- keering van de maatschappij kreeg. De man kreeg inderdaad de uitkeering, maar uit den zak van Van E. Hij vond het be drag echter achteraf wat klein en recla meerde bij de maatschappij in Amster dam. Deze kreeg toen argwaan en de di rectie toog op onderzoek uit te Zwijn drecht. waar tal van z.g. overleden ver zekerden „in persoon" werden aangetrof fen. De Zwijndrechtsche politie werd in de zaak gemengd en bracht met groote voort varendheid de zaak tot klaarheid. Naar thans blijkt, zijn de beide kornuiten van Van E. bij een andere maatschappij vroe- ser ontslagen voor soortgelijke oplichte rijen. waarvan toen geen verder werk is gemaakt. Van E. schijnt destijds daarvan, hoewel zijdelings, ook geprofiteerd te heb ben. Naar wij vernemen, ls het onderzoek, door den officier van Justitie ingesteld, in een vergevorderd stadium, zoodat spoedig de zaaïc voor de rechtbank te Dordrecht zal komen. Officieren van de Andra terechtgesteld? Het bericht is niet bevestigd. Op verzoek van de „Tel." heeft de spe ciale correspondent van de „Daily Tele graph" te St. Jean de Luz, Pembroke Ste phens, een onderzoek naar het lot der be manning van de „Andra" ingesteld. Deze meldt thans dat de bemanning door den nationalistischen kruiser is op gepikt en naar San Sebastian is gebracht. Het bleek, dat zich aan boord een Spaansch regeeringscomlté bevond, be staande uit drie leden. Dit comité schijnt de munitie in het buitenland te hebben gekocht. De leden van dit comité en alle officie ten van het schip werden door de mlll- 'lire rechthank berecht, ter dood veroor deeld en geëxecuteerd. De overige leden der bemanning werden naar het concen tratiekamp voor buitenlanders te Sala manca overgebracht. Hun werd de dood- 'traf niet opgelegd, omdat de militaire autoriteiten te San Sebastian van oordeel Varen, dat zij geen rol hebben gespeeld den aankoop van munitie in het bui tenland. Pembroke Stephens deelt voorts mede,- ™t hij bij de marine-autoriteiten te San «bastian geen inlichtingen omtrent dé fP'arenden kon krijgen, doch dat de hler- toven genoemde feiten hem door een mili- ■vttc autoriteit zijn medegedeeld. Een Jerdere bevestiging was echter niet te ver stijgen. Kunt U hel wel uitschreeuwen van pijn bij elke beweging? Gebruik dan "AKKERTJES". Niet alleen verdrijven ze de Dijn, maar ook de oorzaak, begin vandaag nog, morgen Nederiandsch 2U^ Ge ^et betreuren al niet Product ve©l vroeger begonnen te zijn. AKKER-CACHETS kosten slechts 52 cent per 12 stuks 9)^0 en zijn overal verkrijgbaar. Volgens recept van Apotheker Dumont 9972 (Ingez. Med.) BRAND TE 'S HERTOGENBOSCH. Zaadhandel uitgebrand. Gisteravond omstreeks tien uur is te Den Bosch brand ontdekt in den aan de smalle haven gelegen zaadhandel van de firma H. van Engelen. In korten tijd breid de het vuur zich zoo snel uit, dat, toen de brandweer met groot materiaal arriveerde, het pand van boven tot onder in lichter laaie stond. Met acht stralen werd het vuur kracht dadig bestreden en hierdoor slaagde men er in den brand, welke een angstwekken- den vonkenregen verspreidde, tot het pak huis te beperken. Aan de achterzijde, waar het vuur gevaar opleverde voor belendende woonhuizen, werden de huizen natgehouden. Na drie kwartier was de brandweer den brand, welke groote belangstelling trok, meester en kon met de nablussehing wor den begonnen. Een van de belde in het pakhuis staande auto's kon tijdig naar bulten worden gere den. De andere werd door het vuur ver nield. Over de oorzaak van den brand tast men in het duister. Het pand, dat eigendom is van den heer van Geffen. was verzekerd, evenals de groote voorraad zaden en gra nen. welke in het gebouw was opgeslagen. TEGEN EEN ONVERLICHTE VRACHTAUTO GEREDEN. Gisteravond is te 's Hertogenbosch een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarvan drie personen het slachtoffer zijn geworden. Op den Vughterweg tegenover de maré- chausséekazerne is namelijk de heer D. V.. wijnhandelaar, wonende te Vught, op het rechter weggedeelte met zijn auto op een stilstaande vrachtauto gereden, welke met dakpannen was beladen. De gevolgen waren zeer ernstig. De heer V., een naast hem zittende dame en nog een heer. wier namen bij het afzenden van dit bericht nog niet bekend waren, moesten Der auto-brancard naar een ziekenhuis in 's Hertogenbosch worden overgebracht, na dat dr. Deelen uit Vught de eerste hulp had verleend. De heer V. had vermoedelijk beide bee- nen gebroken en een borstkasfractuur op- geloopen. Zijn beide passagiers hadden eveneens verschillende verwondingen en bovendien ernstige kwetsuren tengevolge van glas scherven. Hun auto was geheel in elkaar gedrukt De commandant der maréchaussëe is ter stond met het onderzoek begonnen. Daarbij is reeds komen vast te staan, dat de vracht auto. welke op minder dan 30 meter af stand van een brandende lantaarn van de straatverlichting stond, niet verlicht was. Hti voerde echter ook <">en rood achter licht. HET VERGIFTIGINGSGEVAL TE ZAANDAM. Zooals men zich herinnert is in den nacht van 8 tot 9 April een inwoner van Zaandam overleden na gebruik van een op de markt gekocht geneesmiddel. Naar aanleiding hiervan heeft mr. Th. Eskens (S.D.A.P.) in de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Zaan dam eenige vrageti gesteld, o.a. of B. en W. bereid zijn aan de commissie voor de straf verordeningen te verzoeken op korten ter mijn een ontwerp verordening bij den raad in te dienen, waarbij de verkoop van ge neesmiddelen op de openbare markt wordt verboden. ZUURSTOFAPPARAAT GESPRONGEN TE ZEVENHUIZEN. UITVOER -CONTROLE-BUREAU. Een smidsknecht gedood. Gistermiddag ls In de smederij van den heer P Hey aan de Dorpsstraat te Zeven huizen een zuurstofapparaat gesprongen. De knecht. M. Heemsbergen, kreeg hierbij een stuk ijzer tegen het achterhoofd en werd op slag gedood. De smid bekwam lichte wonden. Een oogenblik later hadden de kleeren van den knecht vlam gevat. Het vuur kon evenwel spoedig gedoofd worden. De mi- ten van de smederij werden alle vernield. VAN EEN ZOLDER GEVALLEN. Bij het schoonmaken van den zolder is de 45-jarige echtgenoote van den heer C. Lindenberg, te Ierseke, van een groote hoogte van 3'/» meter gevallen. De vrouw brak een der halswervels en is enkele mi nuten na het ongeluk overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. 122 HUIZEN IN DE ASCH GELEGD. Een brand heeft in het Hongaarsche plaatsje Vitnyed 122 huizen in de asch gelegd. Men vreest, dat er ook menschen in den brand zijn omgekomen. BANKROOF IN MICHIGAN. Twee mannen hebben gisteren een over val gepleegd op de Depositors State Bank te Northville in Michigan (V. St.) Zij wis ten zich een bedrag toe te eigenen tus- schen 4.000 en 20.000 dollar, alvorens zij met traangas verdreven werden. Algemeene vergadering te Rotterdam. Het uitvoer-controle-bureau voor groen ten, fruit en aardappelen heeft in hotel „Atlanta" te Rotterdam zijn algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, ir. A. W. van der Plasse, vestigde er in zijn openingsrede de aan dacht op, dat het U.C.B. een zeer belang rijk jaar achter zich heeft. Zoo was o.a. de export van uien van zeer grooten om vang, n.l. 122 millioen Kg.(v.j. 99 mll- lioen Kg.) of 17% meer dan het gemid delde over de laatste vijf jaar. De groenten en fruitteelt heeft zich ln den loop der jaren sterk uitgebreid. De omvang van de terreinen der voor groen ten bestemde gewassen bedroeg in 1912 ruim 17.000 H.A., doch ln 1933 ruim 30.000 H.A. Bij de fruitteelt is de toename minder sterk geweest, maar steeg toch van 22.000 H.A. tot 35.000 H.A. De productietoename was evenwel veel grooter. Die van de druiven steeg van nog geen acht millioen Kg. ln 1928 tot ruim 22 millioen Kg. ln het afgeloopen jaar. Hoewel de druivenexport toenam, liep die van het meerendeel der tuinbouwpro ducten terug. Zoo daalde de export van groenten en onder glas geteeld fruit van 645 millioen Kg. in 1929 tot 337 millioen Kg. in 1935, dus met 48%, terwijl de pro ductie slechts daalde met 15%. De eNderlandscne groenten- en fruit- centrale reikte in het afgeloopen jaar aan niet minder dan 65.198 aangeslotenen een tuinbouwvergunning uit. Aan 36.000 per sonen werd een vergunning voor den handel in groenten- en fruitproducten uitgereikt. De balans per 31 December 1936 sloot met een bedrag van f. 65.579,22, zijnde 'n batig saldo van f. 12.054,46. De exploitatie rekening bedroeg f. 135.517,29. De periodiek aftredende exporteurs bestuursleden. R. Kamstra en K. Wage naar en hun plaatsvervangers, de heeren J. van As en J. Kramer, werden herkozen. HET VOOR-ONTWERP LANDBOUW- ORDENINGSWET. Motie van den Nederlandscben Bond van Graan- en Meelhandelaren. De Nederlandeche Bond van Graan- en Meelhandelaren, heeft in een te 's Gra- venhage gehouden buitengewone leden vergadering een motie aangenomen ln verband met 't voor-ontwerp Landbouw- ordeningswet 1937. Hierin spreekt de bond als zijn meening uit dat de vrijheid van den handel, als zelfstandige en met den landbouw gelijk waardige bedrijfstak, zooveel en zoo lang mogelijk dient te worden geëerbiedigd en dat voorzieningen welke het belang van den landbouw betreffen, deze vrijheid niet mogen aantasten. Indien aan deflëp w.ensch niet kan worden voldaan, njipet in elk geval on doelmatig en hoogst onbillijk worden ge acht, dat met betrekking tot zaken, waar bij vitale belangen van den handel zyn betrokken, groote bevoegdheden worden toegekend aan organen, die voornamelijk uit agrarische vertegenwoordigers zijn samengesteld. De organisaties van den handel zijn volkomen in staat en bereid om alle ge- wenschte medewerking te verleenen aan de totstandkoming en uitvoering van maatregelen, die gemeensch. belangen van landbouw en handel raken, zoodat door 'n goede samenwerking op voet van gelijk heid tusschen vertegenwoordigers van beide groepen de landbouwbelangen en de belangen van den handel het best zullen zijn gediend en het algemeen belang zai Worden bevorderd. De bond spreekt den dringenden wensch uit dat, indien het onverhoopt onvermij delijk mocht zijn den handel in agrarische producten naar aanleiding van voor den landbouw noodzakelijke maatregelen, aan bepaalde voorschriften te binden, in elk geval, zoowel bij de uitvoering van de be staande Landbouwcrisiswet 1933 als bij de totstandkoming en uitvoering van nadere wettelijke voorzieningen ten behoeve van den landbouw, aan de organisaties van den handel ln agrarische producten pas sende invloed zal worden toegekend, waarbij het beginsel van volkomen ge lijkberechtigdheid waarachtige toepassing zal vinden. DE AFZET VAN KUIKENS DOOR DE KUIKENBROEDERS. Op vragen van den heer Droesen betref fende den afzet van kuikens door de kui kenbroeders heeft de minister van land bouw en visscherij het volgende geant woord: Bij het ontwerpen van de regeling voor de pluimveehouderij voor 1937 is de moge lijkheid van het ontstaan van toestanden, als speculatieve handelingen voorzien. Teneinde dan onverwijld ingrijpen moge lijk te maken, is ln artikel 5, lid 2, onder 3, van het crlsispluimveehouderijbesluit 1936 n een bepaling opgenomen, krachtens wel ke de houder eener broedvergnnning ver plicht ls de aanwijzingen op te volgen, door de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee te geven inzake den afzet van kuikens. Indien deze centrale tot het geven van zoodanige aanwijzingen meent te moeten overgaan, moet zij de daarvoor door den minister te stellen regelen in acht nemen. Tot dusverre is den minister niet geble ken, dat handelingen, als bedoeld, in een omvang van beteekenis voorkomen. Voor iedereen, derhalve ook voor den kleinen man, staat de gelegenheid open om zich tot de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee te wenden, wanneer ondanks tijdige bestelling de leverancier, die hem voorheen geregeld leverde, thans niet bereid is hem kuikens te leveren. De centrale heeft er den kuikenbroeders voor den aanvang van het broedseizoen bij cir culaire op gewezen, dat zij in de eerste plaats hun geregelden afnemers van kuikens moeten voorzien. In de enkele gevallen, waarin haar bemiddeling is ingeroepen, heeft zij deze met voor den kuikenafnemer gunstig resultaat verleend, indien deze tenminste voldoende zekerheid kon stellen voor de betaling der door hem bestelde kuikens. Verder gaande maatregelen jmht de minister voorhands niet noodzaken) k. 9559 (Ingez. Med.) Nog steeds de blokkade van Bilbao. In het Engelsche Lagerhuis bracht het Labourlid Alexander de kwestie-Bilbao nogmaals ter sprake en beschuldigde daar bij de regeering er o.m. van geen passende vlootbescherming te verleenen aan de Britsche koopvaardijschepen, toe te stem men .in de blokkade van de Baskische kust en aldus toe te staan, dat vrouwen en kin deren van honger omkomen. Spr. zeide een telegram te hebben ontvangen van een zeer belangrijk Britsch correspondent te Bilbao, waarin gezegd wordt: „Men heeft den gezagvoerder van de .Beven Seas Spray", kapitein Roberts (wlen het gelukt is Bilbao te bereiken) geseind te stoppen, nadat hü in zee gestoken was, maar Ro berts hield hier geen rekening mede. Een Britsche torpedojager waarschuwde Ro berts, dat hij zijn reis op eigen risico voortzette, waarop Roberts antwoordde: Ik aanvaard de volledige verantwoorde lijkheid". De torpedojager wenschte hem daarop goede reis en verwijderde zich. Alexander voegde hieraan toe, dat er in werkelijkheid geen blokkade door Franco wordt uitgeoefend. Sir Samuel Hoare legde vervolgens een verklaring af, waarin hij uit naam van de regeering o.m. zeide: Wij zullen den toestand van dag tot dag volgen en. wanneer wij tot de opvatting komen, dat de z.g.n. blokkade niet doel treffend ls, zullen wij de eersten zijn om den nieuwen staat van zaken te aanvaar- d6De Britsche vlootpolitiek definieerende, zeide Hoare, dat deze er uit bestaat alle Britsche schepen in volle zee te bescher men. Hij voegde hieraan toe: in de terri toriale wateren zijn wij niet bereid Brit sche oorlogsschepen te zenden, niet zoo zeer om het gevaar voor de Britsche sche pen, hoe groot dit ook moge zijn, als wel omdat wij gelooven, dat dit de niet-inmen- glngsovereenkomst in gevaar zou brengen. Wij gelooven, dat wij aan een nieuw hoofdstuk beginnen in de niet-inmen- gingspolitiek en het is van vitaal be lang, dat wij hierom geen enkele ont- brandbare stof werpen op de elemen ten, die reeds voldoende brandbaar zijn en dat wij in deze vitale kwestie naar den geest zpowel als naar den letter de niet-inntenging handhaven. Gestaafd met bijzonderheden gaf Hoare vervolgens een uiteenzetting waarin hij betoogde, dat volgens de inlichtingen der regeering Bilbao werkelijk in staat van blokkade verkeert. De nationalisten heb ben buiten de kust een pantserschip een kruiser die gewapend is met acht duims kanonnen, een torpedojager en verschei dene gewapende koopvaardijschepen, ter wijl de Spaansche regeering er slechts een torpedojager, een onderzeeër en een ge- wapenden treiler heeft. De kwestie der mijnen is slechts bijkomstig. Twee of drie mijnenvegers zijn buiten Bilbao door mij nen tot zinken gebracht, ongeveer zes we ken geleden. Franco is de laatste dagen doorgegaan met het leggen van mijnen. Het is de eerste maal, dat in het Spaan sche conflict een der strijdenden een deel van het Spaansche gebied heeft kunnen isoleeren en, naar het schijnt, te land en van de zeezijde belegert. Wij hebben in lichtingen gekregen, volgens welke de schepen der nationalisten herhaaldelijk binnen de driemijlsgrens buiten Bilbao zijn geweest en dat zij op de versterkingen ge vuurd hebben, zonder door deze te worden beschoten. Hoare voegde hieraan toe, dat de Brit sche regeering handelt volgens haar in lichtingen en niet om redenen van e eni gerlei dreigement van Franco. „Wij beschermen de Britsche schepen in voile zee. of zij onze raadgevingen opvol gen of niet. Wij hebben Franco deze laat ste twee of drie dagen nog er van in ken nis gesteld, dat wij niet zullen dulden, dat onze scheepvaart in volle zee belemmerd wordt en dat hij zelfs verantwoordelijk ge steld zou worden voor alle schade die hij in de territoriale wateren zou kunnen ver oorzaken. Terwijl 'wij de bescherming van onze schepen voortzetten, verplichten wij ons niet in welken vorm ook, tot bescher ming. Lloyd George stelde de vraag of wan neer de twee of drie schepen, die nog te Juan de Luz liggen vol levensmiddelen voor menschen, die van honger te Bilbao sterven, in zee steken naar deze stad en de Britsche vloot daarvan in kennis stel len, deze maatregelen zal nemen om ze tegen Franco te beschermen. Hoare antwoordde hierop: „In volle zee zeker." Lloyd George zeide nog: „Ik geloof, dat de Britsche politiek, wel verre van niet- inmenging te vestigen, de blokkade van Franco zal versterken, op het oogenblik, waarop Franco bezig is zonder twijfel ver slagen te worden. De Spaansche regeering is op het oogenblik in het voordeel en heeft het vertrouwen, dat zij zal winnen. Eden voerde als laatste het woord. Hij verklaarde, dat de regeering geen enkele antipathie jegens de Baskische regeering koestert. Integendeel, aldus spr., „indien ik in Spanje zou moeten kiezen, zou ik de Baskische regeering meer in overeenstem ming vinden met onzen regeeringsvorm, dan de regeering van Catalonië en de re geering van Franco." Eden kwam vervolgens te spreken over de verklaring, welke hij op 16 April in het Lagerhuis heeft afgelegd. Hij verklaarde, dat het niet zijn bedoeling was geweest den indruk te wekken, dat een systeem van convoyeering zou worden gevolgd. Hij voegde daaraan toe, dat de kern der cri- tiek is of de regeering bij haar opvattingen van het gevaar binnen de territoriale wa teren en ten opzichte van de waarschu wing, welke zij gaf, gelijk had. De waarschuwing, welke wij gaven, of zij gerechtvaardigd was of niet. was geba seerd op onze inlichtingen en geheel te goeder trouw, maar zij is niet onverander lijk. Van dag tot dag zal de aangelegen heid worden onderzocht volgens de om standigheden en de verkregen inlichtingen. Eden zeide in den loop van den avond een telegram van den consul te Santander te hebben ontvangen, waarin werd gezegd, dat bij het opruimen van mijnen zeker resultaat werd bereikt. Van 't front. Van 't front is alleen te vermelden, dat Valencia melding maakt van een overwin ning aan het front van Teruel. Het dorp Celades is daar bezet, waarbij gevangenen en veel materiaal (w.o. 7 kanonnen) in handen der regeeringstroepen zouden zijn gevallen. Onderstaande berichten werden reeds in een deel van onze vorige oplaag geplaatst. BINNENLAND. BRAND IN ATELIER TE AMSTERDAM. Gistermorgen is brand utgebroken in 't atelier voor theewarmers van H. Fortuin in de Lomanstraat 45 te Amsterdam. In het atelier, dat uit twee verdiepingen en een souterrain bestaat, waren 14 jon gens en meisjes werkzaam. Terwijl twee jongens in een achterkamer van het sou terrain aan het werk waren, is daar door tot nu toe niet opgehelderde oorzaak, plot seling een vlam uit de opgestapelde kapok geslagen, welke zich langs de trap aan de achterste vertrekken van alle drie de ver diepingen mededeelde. In het vertrek, waar de brand uitbrak, was geen kachel of electrische verwarming aanwezig. De brandweer heeft den brand gebluscht met vijf stralen. Het atelier brandde ge deeltelijk uit en bekwam in het andere ge deelte aanzienlijke waterschade. De eigenaar was verzekerd. INTERNATIONALE CONFERENTIE VAN P.T.T.-ADMINISTRATIES OVER DEN LANGEGOLF-OMROEP. Gistermorgen te half elf is in 't gebouw van het hoofdbestuur van de P.T.T. te Den Haag, een internationale conferentie be gonnen van de P.T.T.-administraties der landen, die belangen in den langegolf om- roepband hebben. Deze conferentie is groo- tendeels op Nederl. initiatief tot stana gekomen, in de hoop, dat men bij een be spreking der verschillende vraagstukken een oplossing zal weten te vinden voor de moeilijkheden, welke Nederland bij den omroep op de langegolf ondervindt tenge volge van de ingebruikneming door Roeme nië van de 1875 M. golf, waarop de Neder landsche omroep tot nog toe steeds heeft gezonden, wat echter hoe langer hoe moei lijker wordt nu de energie van den Roe- meenschen zender reeds is opgevoerd tot een grootere sterkte dan die van den Neder- landschen zender. Aan de conferentie, die waarschijnlijk de geheele week zal duren, nemen vertegen woordigers deel van de P.T.T.-administra ties uit België, Denemarken, Duitschland, Engeland, Finland, Frankrijk, Nederland, Noorwegen, Polen, Zweden en Zwitserland, alsmede vertegenwoordigers van de „Union internationale de radiodiffusion" te Brussel. De Roemeensche P.T.T.-administratle was tot haar leedwezen verhinderd vertegen woordigers te zenden. De conferentie werd gepresideerd door ir. H. J. Boetje, hoofd-ingenieur-directeur der telegrafie en telefonie, die samen met hoofdingenieur ir. Ch. H. de Vos en mr. G. H. Dljkmans van Gunst, administrateur van het hoofdbestuur der P.T.T., de Nederland sche delegatie vormt. RIJWIELDIEFSTALLEN IN FRIESLAND. Twee dieven en een heler aangehouden. De politie te Dokkum is er, in samen werking met de marëchaussée en de rijkspolitie, in geslaagd aldaar een die- venlbende op het spoor te kennen, die zich, in de laatste maanden heeft schuldig ge maakt aan tal van fietsendiefstallen, welke in het Noorden van de provincie Friesland zijn gepleegd. Aangehouden zijn zekere M. van B. en H. B„ beiden uit Dokkum. Een derde verdachte, R. V., eveneens uit Dokkum, is voortvluchtig. Vermoedelijk houdt hij zich in Noord- of Zuid-Holland of België op. Tevens is ge arresteerd de vrachtrijder G. S. uit Oos- ternijkebk verdacht van heling van zes rijwielen. De politie heeft tot dusver zestien van de gestolen rijwielen opgespoord en ln be slag' genomen. De gearresteerden zullen morgen voor den officier van justitie te Leeuwar den worden geleid. Het onderzoek duurt nog voort. PERSONEELSCHAARSCHTE BIJ DE SPOORWEGEN. Verschillende stations der Ned Sr oor wegen hebben van de directie der Ned Spoorwegen bericht ontvn~?n. dat wezens schaarschte van personeel ook de (aange vraagde) pensioneering op 55-jarigen leef tijd en ouder voorloopt? geheel is stop gezet.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13