STADSNIEUWS ZATERDAG 17 APRIL 1937 No. 23631] HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 78sfe Jaargang TOONiEEl NIEUW/ Nieuwe Eerste Nederlandsche N.V. Dit nummer bestaat uit ZES bladen Weerverwachting voor Zondag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ctsr per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 bts. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week ..fff..1 f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Overweg-misère. Gedurende een halfuur stond het geheele verkeer stil. De overweg aan den Rijnsburgerweg blijft steeds de ergenis opwekken van allen, die gedurig dit hinderlijke verkeers obstakel moeten passeeren. Tengevolge van kortsluiting in de eleetrische installatie zijn de boomen gisteravond van uur 50 tot 7 uur 20. dus gedurende een halfuur gesloten ge weest, zoodat het geheele verkeer vol ledig was stilgelegd. Alleen de voetgangers en de wielrijders konden via de houten brug hun weg ver volgen. doch het auto- en riiverkeer moest liidzaam afwachten, totdat de barrière was opgeheven. Geen wonder, dat aan weerszijden van den overweg een file auto's en trams te wachten stond, waarvan het einde schier niet te zien was! Hét duurde zelfs geruime tijd, voordat de boomen stuk voor stuk met de hand werden opgedraaid, waarna eerst het ver keer te voet en per rijwiel mocht passeeren. Het is nu al weer ruim drie maanden geleden, dat bii de directie der Ned. Spoor wegen werd aangedrongen op een regeling van de overwegbediening, zooals deze ook op den trouwdag van Prinses Juliana functioneerde en waarbti het riiverkeer ondanks den enorm drukken treinenloop minder oponthoud door den overweg onder vond dan op normale dagen. Waarom, zoo vraagt een weldenkend mensch zich af, moet het zoolang duren voordat definitief wordt inge voerd, waarvan de practische uitvoer baarheid reeds in de practijk geble ken is? Wij kunnen ons eenvoudig niet indenken, dat aan de verwezenlijking zulke technische of finantieele bezwaren in den weg zouden staan, dat ze niet ruimschoots zouden worden gecompenseerd door het groote belang van een aanzienlijk geringere ver- keersstagnatie. JAARVERSLAG LEIDSCHE BESTUURDERSBOND, Wij ontvingen het in druk verschenen verslag van den Leidschen Bestuurders- bond en het Bureau voor Arbeidsrecht over 1936, respectievelijk samengesteld door de heeren C. Snel en J. J. van Stralen. Hierin lezen wij o.m., dat ondanks de ongunstige tijdsomstandigheden het leden tal van den L.B.B. steeg van 4811 tot 4857. Hoewel in mindere mate dan vorige jaren, werd ook dit jaar toch nog een niet on belangrijke stijging van het aantal werk- loozen geconstateerd en bewoog het aan tal werkloozen zich gedurende de laatste maanden nog boven de 5000. De organisaties, bij den Bestuurdersbond aangesloten, hadden samen in Jan. 1936: 1891 werklooze leden; in Juli bedroeg dit aantal 1581, om daarna weer te stijgen tot 1790 ln December. Het ledental der A.J.C. liep terug, terwijl ook het aantal donateurs niet onbelangrijk daalde. De inkomsten en uitgaven van den L.B.B. bedroegen in 1936 f. 6177,69. met een voor- deelig saldo van f. 17,67. De begrooting 1937 is geraamd op f 5780. Het totaal aantal werkloosheidsdagen in 1936 bedroeg 520.603. Uit de werkloozenkas werd f. 125.891.50 uitgekeerd, terwijl de gemeente aan uitgetrokken werkloozen f. 629.322,27 steun verleende. By het Districtsbureau voor Arbeidsrecht werden 172 zaken aanhangig gemaakt. Van 1935 waren nog in behandeling 81 zaken, die in dat jaar niet afliepen, zoo- dat in 1986 in totaal in behandeling waren 253 zaken. In 1936 liep een amrtal van 196 zaken af, terwijl op het eind van het jaar 57 zaken niet waren afgedaan. Behalve de 172 in behandeling genomen zaken, werden in 1936 108 adviezen verstrekt, In totaal werden in 1936 door 327 personen de zit tingsavonden bezocht. Voor het Kantongerecht werden 29 pro cessen aanhangig gemaakt. KAMEE VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOE RIJNLAND. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land zal worden geljouden Donderdag 22 April a.s, des nam. 2.30 uur in dc Verga derzaal der Kamer. Stationsweg 43. 1. Opening: 2. Notulen: 3. Ingekomen Stukken; 4. Mededeelingen: a. Adres ver zonden aan B. en W. van Warmond, ter zake van ijsventveraunningen; b. Advies verstrekt aan B. en W. van Oegstgeest, be treffende veilingen: c. Verzonden adres aan B. en W. der Gemeenten in het dis trict der Kamer, terzake van 't sub. b. uit gebrachte advies; d. Zilveren plaquette, verleend aan de groote Bloemententoon stelling te Boskoop; e. Vestiging Peper muntindustrie in de gemeente Ter Aar; f. Aanwijziging van den heer Simonis, door het bureau, tot lid van de Commissie voor meer-werk-actie ingesteld door het Ge meentebestuur van Leiden: 5. Behandeling van het Accountantsrapport over het fi nancieel beheer. Voorstel tot goedkeuring van de rekening en verantwoording en het decharge van de Financieele Commissie; 6. Conceptschrijven aan den Directeur-Ge neraal der P.T.T. terzake van vervoer door expeditie-ondernemingen van facturen ln gesloten enveloppen: 7. Adres inzake ver laging van porti voor drukwerk; 8. Ver zoek aan den Minister van Handel. Nijver heid en Scheepvaart, om bij den Minister van Sociale Zaken aan te dringen het be drijfsleven te hooren in verband met het feit. dat voor de loonklasse bij de Invali diteitswet wordt gehandeld, alsof alle ar beiders boven 21 jaar minstens f.900.per jaar zouden verdienen: 9. Concept-adres ir.zake spoorwegovergang Rijnsburgerweg: 10. Bespreking van de bezwaren tegen overheidsdistributie van levensmiddelen, schoeisel, dekking en kleeding; 11. Mede deelingen betreffende resultaten verkregen terzake van het adres der Kamer van Koophandel inzake Rapport van Loon: 12. Rondvraag: 13. Huishoudelijke vergade ring; 14. Sluiting. Mr. P. J. IDENBURG NAAR ZUID-AFRIKA Ter bevordering van onderwijs- en cultureele betrekkingen. Naar wij vernemen heeft mr. P. J. Iüen- burg, secretaris van curatoren der Rijks universiteit alhier, het voornemen, in ge volge een daartoe ontvangen uitnoodiging, dezen zomer een bezoek te brengen aan de Unie van Zuid-Afrika, om aldaar be sprekingen te voeren ter bevordering van de samenwerking tusschen Nederland en Zuid-Afrika op het gebied van het hooger onderwijs en de wetenschap en tevens eenige lezingen te houden. Ook aan de cul tureele betrekkingen tusschen Ned.-Indië en Zuid-Afrika zal bij dit bezoek aandacht worden gewijd. Mr. Idenburg is voorzitter van 't School fonds der Nederlandsch Zuid-Afrikaan- sche Vereenlging. Mede door zijn arbeid valt in de laatste jaren van Zuid-Afrikaan- sche zijde opnieuw een toenemende be langstelling voor de Nederlandsche cultuur en in het bijzonder voor de wetenschap pelijke beoefening van het Romeinsch- Hollandsch Recht waar te nemen. ADRES AAN DEN RAAD. DE VERKEERSTELLING. Gisteren is hier een verkeerstelling ge houden. Op den Haagvveg stonden twee posten opgesteld, die het verkeer en dc soorten verkeersmiddelen telden. Boven dien was nog een post opgesteld bij den overweg „De Vink" om het voor de gesloten spoorwegboomen wachtende verkeer op te hemen. Bij de telling bleek het enorme Verkeer, dat sinds dé laatste telling ver dubbeld is. zoodat de tellers dtuk werk hadden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen 'echten: mei. A. Stenfert Kroeze (Hllver- eumk Inzake salarieering van gemeente ambtenaren. Aan den gemeenteraad ls onderstaand adres gezonden: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, het bestuur van de afd. Leiden van den Ned. Bond van Technici, domici lie kiezende MerelBtraat 15 te Leiden, dat het met bevreemding heeft kennis genomen van het voorstel van Burge meester en Wethouders aan den Ge meenteraad tot het verleenen van een toelage ad f. 200.per jaar aan een vier tal hoofdambtenaren der Sted. Fabrieken van Gas en Electriciteit; dat uit dit voorstel blijkt, dat bij de be staande salarisverordening de waardeering voor deze hoofdambtenaren niet vol doende gesalarieerd kan worden; redenen waarom het Uwen Raad be leefd verzoekt B. en W. uit te noodigen een zoodanige salarisregeling te ontwer pen, dat bevordering van personeel kan geschieden, zonder dat hiervoor het stel sel van toelagen mloet worden toegepast. Hetwelk doende, enz. namens het bestuur voornoemd w.g. C. v. d. Hoogt, Voorzitter w.g. A. Kruit, Secretaris. Het adres gaat vergezeld van een me morie van toelichting. LEIDSCHE SCHOUWBURG. K. V. LITTERIS SACRUM. De Sabijnsche Maagdenroof, blijspel van F. en P. v Schöntan. Litteris was door omstandigheden verhin dert zelf voor het voetlicht te treden. Velen zullen dit betreuren, doch zij zijn schade loos gesteld door een opvoering door het ge zelschap van Jan Musch. Van stal gehaald is een heel oud beestje, dat in de jaren 19191925 verscheidene malen over de Leidsche planken heeft ge draafd, een prototype van het ouderwetsche Duitsche blijspel van ingewikkelde intrige en persoonsverwarring. Grof van structuur maar toch nog alleszins in staat een avond gezellig bezig te houden.. Misschien juist wel door de „zware" argeloosheid! Geen verrassende wendingen, alles Duitsch- degelijk voorbereid, maar het gesol met „De Sabijnsche Maagdenroof", het jeugdwerk van een door zijn vrouw kort gehouden professor-pantoffelheld dwingt den lach af Voor Jan Musch is de rol van den „Schmiere"-directeur Striese een dankbaar object. Hij is een blijspel-figuur van bijzon dere kracht en haalt uit zoo'n rol compleet alles, wat er uit te halen is. Met het groot ste raffinement beeldt hij zijn dwazen too- neei-directeur. wien niets te dol is, uit. Jaap v. d. Poll geeft daarnaast een keurig volgehouden professor, alleen zijn spraak is nu en dan wat hinderlijk aangezet. Noemen we dan van Staalduijnen en Adolph Ham burger nog. dan zijn we er, wat de mannen rollen betreft, die verre domineeren over de als geregeld in zuike Duitsche blijspelen vlak gehouden vrouwenrollen, waarvan echter de bazige echtgenoote en de dienstbode, resp. door Lize v. d. PollHamakers en Jeanne van Rijn vertolkt, vermelding verdienen. Vanavond gaat voor een geheel uitver kocht huis de tweede opvoering. JUBILEUM-AVOND LEGER DES HEILS. In verband met het 50-jarig bestaan van het Leger des Heils in Nederland heeft het plaatselijk korps onder leiding van adjudant H. Buwalda op Donderdag 29 dezer in de Marekerk een jubileum-avond georganiseerd, waar oa, het woord zal worden gevoerd door den burgemeester onzer stad, mr. A. van de SandeBakhuy- zen, die speciaal het internationaal ka rakter van het Legerwerk zal belichten; door prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, hoogleeraar in de theologie aan de Universiteit alhier, die zal spreken over de historische ontwikkeling en de kerk, en door dr. K. J, Brouwer, zendingsdirector te Oegstgeest. die het onderwerp „Het Leger en de Zending" zal behandelen. Kommandant Bouwe Vlas, leider van het Leger des Heils in Nederland., zal het slot woord spreken. DISTRICTS-LEERLINGEN-COMMISSIE VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Hedenmiddag opent de heer S. van de Water, voorheen ledurende een tiental ja ren eerste bediende bii de firma P. J. Maar- tense in het oer ceel Pieterskerkkoorsteeg no. 7 een zaak in goud. zilver en diamant. Tevens is daaraan verbonden een graveer- inrichting, niet alleen voor bekers, medailles ringen e.d.. maar ook voor lakstempels. Lbinsignes enz., waarvoor de ontwerpen wenscht worden vervaardigd. Uitreiking der diploma's. In het Vrijzinnig Federaliehuis had gis teravond de uitreiking plaats van de di ploma's aan een aantal gecontracteerde liandzetters- en drukkersleerlingen, die na vier jaar opleiding met goed gevolg hun examen hadden afgelegd. Allereerst sprak de voorzitter, de heer S. G. v. Looy. een kort welkomstwoord, waarin hij naast de ouders der leerlingen een speciaal woord sprak tot de leeraren, de afgevaardigden van de werknemers- en werknemersorganisaties en den controleur der centrale leerlingencommissie, den heer R. J. Kok. Na een overzicht te hebben gegeven van het verloop van de gehouden eindexamens, werden de diploma's uitgereikt door den heer A. L. Koenen, die met eenige harte lijke woorden de geslaagden complimen teerde. De namen der geslaagden zijn voor de handzetters J. Kouwenhoven en J. Nleu- wenburg (afgewezen 5> en voor de druk kers: N. J. Penning de Vries, B. v. Steensel, J. Stuivenberg en G. Zijlstra (afgewezen 2). Nadat de voorzitter zijn gelukwenscnen had uitgesproken voor de geslaagden, bracht hij verder dank aan de examen commissies, welke er als volgt uitzagen: Voor de handzetters: de heeren A. L. Koenen, voorzitter, C. Haasbeek, p. J. Loo- man en A. G. de Mooy. Voor de drukkers: de heeren S. G. van Looy. voorzitter: J, P. Mulder Jr.. J. C. Pillekers en P. M. M. Pont. Ook de leeraren der Ambachtsschool werden niet vergeten. Namens de leeraren sprak daarna de heer J. C. G. v. d. Wijngaard zijn geluk- wenschen uit, er op wijzend, dat men er niet het behaalde resultaat nog lang niet is, maar dat verdere studie een noodzake lijke vereischte is om verder te komen. Tenslotte sprak de heer R. J. de Kok nog eenige woorden van dank aan de examen commissie van Leiden voor het veie werk, dat zij zich ook dit jaar weer heeft ge troost. De avond werd besloten met een lezing van den heel" De Kok over het onderwerp: ..Het leerlingenwezen in de typografie", welke een aandachtig gehoor vond. I De voorzitter sloot daarna deze bijeen komst met woorden van dank aan den 'spreker en de Odere aanwezigen. Ongevallenverzekering, geldig in en buiten beroep, f. 5.000.- bij overlijden 15.000.- bij blijvende invaliditeit 35.- weekuitkeering Jaarpremie vanaf f. 16.43. BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a IM. NOOMEN. Tclef. 302 - Na 6 uur 2479. 9776 (Ingez. Mcd.) CONCERTGEBOUW-ORKEST. Willem Mengelberg: en de zijnen enthousiast gehuldigd. Het optreden van het Concertgebouw orkest is voor ons muziekleven een evenement geworden. Hoe kon 't ook anders In jaren heeft dit vermaarde en semble, althans onder zijn wereldbe roemde» leider, hier niet gemusiceerd: 't was dus géén wonder, dat de Lei- denaars in grooten getale aanwezig waren, om de kennismaking te her nieuwen. Een kennismaking, die wederom in menig opzicht een openbaring schonk, zoowel wat de sublieme orkestklank als de superieure leiding betreft. Willem Mengelberg. Wel uiterst zelden toch. hoort men zülk een tot in 't kleinste detail gedisciplineerd en geconcentreerd spelend orkest, zóó zui ver nauwlettend reageerend op de be- heerschte intenties van een dirigent, wien de jaren de ingetogenheid geschon ken hebben, die hem tot een der zéér grooten stempelt en die daarbij tevens niets van zijn enorme vitaliteit en geest kracht, niets van zijn inspireerende ener gie heeft ingeboet. Men hoort hier 't resultaat van een menschenleven schaven en vijlen aan één bepaald ensemble, dat zich met het volste recht den naam van „Mengelberg" orkest verworven heeft. De voordeelen van een meestentijds onder 'n specialen leider en wélk een leider! werkend orkest, zijn duidelijk waarneembaar. Een misverstand, een minder accurate inzet of een eenigs- ziris onevenwichtige klankverhouding zijn ten eenenmale ondenkbaar. Beseft men. wat 't aan voorstudie zeg gen wil, zülk een geperfectioneerde ho mogeniteit te bereiken, zulk een feilloos contact te verwerven, afgewisseld door de gaafste solopassages. Het hier gegroeide contact tusschen dirigent en instrumen talisten leidt tot een hoogere eenheid, die allen volkomen boven de materie plaatst en waaraan iedere inspanning vreemd schijnt. Het is alles uitgewogen en doorwerkt en toch levend en bezield, beheerscht, maar tevens van een heilig vuur doordrenkt. Het heeft weinig zin over de bekende werken, die ten uitvoer gebracht werden: de heerlijk jonge, frissche ouverture uit Mendelssohn's Midzomernachtdroom", met de 17 jaren later gecomponeerde, zich daarbij zoo harmonieus aansluitende, zan gerige Nocturne en het pétillante Scherzo, het voorspel en de slotscène uit Wag ner's „Tristan und Isolde" en Tschaikows- ky's 6e Symfonie (de beroemde Patheti- quein nadere beschouwingen te treden. Een programma, dat de edele kwalitei ten van het Concertgebouworkest en de gerijpte visie vrn den dirigent plaatste in 't schoonst denkbare licht. Hoe Mengelberg ons met jeugdige, gra- cieuse lichtheid voert in Shakespeare's EERSTE BLAD BINNENLAND. De G 1 licht beschadigd (Binnenland, 4de Blad). Autodiefstallen opgehelderd; arrestaties te Amsterdam- (Gemengd, 3e Blad). Tien arbeiders in gevaar bij een brand te Leeuwarden. (Gemengd. 3e Blad). BUITENLAND. Nieuwe diplomatieke reizen op komst. (Buitenland, le Blad). Van Zeeland in Juni naar de Ver. Staten (Buitenland, le Blad). Kruistocht tegen de Japansche regeering (Buitenland, le Blad). MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 1 VAN HET VIERDE BLAD. Aanvankelijk zal de naar Noord west loopende wind hier te lande nog wel regenbuien brengen, daarna is echter opklaring te wachten. droomenwereld, ons dan meesleept in de vlammende liefdesgloed van het Wagner- drama en tenslotte magistraal, breed en met een overschouwende rust ons de le vens- en zielebelijdenis van Tschalkows- ky's „zwanezang" doet ondergaan, kan al leen iemand aanvoelen, die daarvan ge tuige was. Het is de mentaliteit van Mengelberg, die ons Hollanders bij dit alles toch wel zéér na ligt. Gróót is de lijn, die hij steeds weet vast te houden in zijn dictatorialen greep met het plastische gebaar en toch óók speurt hij fijnzinnig naar ieder détail, dat door een enkele vingerbeweging geaccentueerd wordt. Klankencombinaties en contrasten zijn zoodanig uitgebalanceerd, dat wij zonder omwegen mogen gewagen van ongeëven aard orkestspel. terwijl men Mengelberg's visie volgaarne accepteert, als komende van iemand, die door de jaren gegroeid is tot een voldragen kunstenaar, wien uiterlijk effectbejag, excessen of allures die „Russischer dan Russisch" zouden zijn, totaal vreemd werden en die zuiver aan voelt. welke diepe emoties Tschaikowsky omklemden, toen hij deze symphonie, „het beste en wel het meest oprechte van al mijn werken", zooals Peter Iljitoh er zélf van getuigde, neerschreef. Het slot, de coda, steunende op het canonische zangthema, omfloersd door de strijkers, maakte den diepsten indruk. De melancholie, die hieruit spreekt, werd op diep menschelijke wijze weergegeven. Richard Stein zegt ln zijn Tschaikowsky- biografie: „Indien Tschaikowsky niets an ders geschreven had dan deze laatste 25 maten, zoo zou hij reeds een der grootste componisten van onzen tijd geweest zijn. Wij zullen het allen éénmaal doorleven, v/at Peter Iljitch hier zoo aangrijpend tot uitdrukking brengt". Zoo is het: Reeds nü heeft men iets van dat ko mende moment kunnen aanvoelen door deze bezonken en van groote overgave ge tuigende vertolking. De verstilde rust aan het einde, na een korte pauze onderbroken door het geest driftige applaus der tallooze bewonderaars, die staande onzen Hollandschen „mees ter". op wien zij trotsch mogen zijn, dank ten, zullen Mengelberg voor de zooveelste maal de overtuiging geschonken hebben, dat, welke andere dirigenten hier ook mo gen optreden, hij toch blijft behooren tot de meest gewaardeerde. Dat Mengelberg ook zélf uiterst tevre den was, bleek wel uit de hartelijke hand druk, die concertmeester Zimmerman van hem mocht ontvangen. Een orkes als dit, van een uitzonderlijke kiankverzadiging. dat zich tevens zóó ge lukkig onmiddellijk bij een ongewone ac- coustiek weet aan te passen, voortdurend exceptioneel schoon blijvend qua colbriet en sfeer, met groote soberheid en zeker heid in de dirigeertechniek geleid en sterk saamgehouden door een instructeur van. bijzondere gaven, mag komen met com posities, die op zichzelf niets „nieuws" brengen. Het voor Leiden „nieuwe" is de brillante orkest-,.kwaliteit" van zeer apar te klasse, allervoortreffelijkst resultaat bereikt door een man, die zijn leven wijdde er, zijn liefde verpandde aan dc scholing van een orkest, dat met eere zijn naam draagt. Mengelberg moge hier nog meerdere m3- len zijn talent ontvouwen: de „provincie" zal er hem dankbaar voor sJjnl,

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1