BINNENLAND Het nieuwe Raadhuis te Nieuwveen 78 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 14 April 1937 Derde Blad Ne. 23(34 Openstelling eerste gedeelte Rijksweg Den Haag-Utrecht. Voorloopig in hoofdzaak een verbeterde verbinding van Gouda met Den Haag. Morgenochtend om acht uur zal het eerste gedeelte vpn Rijksweg No. 12, den nieuwen autosnelweg Den HaagUtrecht, voor het verkeer worden vrijgegeven en wel het wegdek gelegen tusschen Voor burg en Zoetermeer. Niet alleen Is dit op zichzelf een feit van beteekenis, omdat men nu een voorproefje krijgt van wat de geheele snelverbinding van de residentie met het centrum van het land zal beteekenen, maar reeds direct valt ten voordeel te boeken, doordat Gouda nu vanaf het Westen over den nieuwen weg te bereiken valt, aldus schrijft ons de A.N.W.B. Daardoor wordt ln de eerste plaats een uit verkeersoogpunt ongunstig gedeelte van het oorspronkelijke traject vervangen door een ultra modern wegvak, met gescheiden banen voor op- en afgaand verkeer, onge- lijkvloersche kruisingen, verharde parkeer- bermen, enz Maar daarbij wordt tevens de bekende tol van Leidschendam uitgescha keld, ook een niet te onderschatten voor deel. Wat de nieuwe route betreft deelt de ANWB. nog het volgende mede: In afwachting van het gereedkomen van de nieuwe brug over den Vliet te Voorburg, welke de directe verbinding zal vormen tusschen de Laan van Nieuw Oost-Einde en den nieuwen weg, bereikt men deze van Den Haag komende langs den Parkweg, de Van Schagenstraat, de Heerenstraat, de Kerkstraat, den Vlietweg en den nieuwen tijdelijke* toegangsweg tot het nieuwe wegvak. Van de richting Gouda komende wordt het verkeer door Voorburg geleid langs Kerkstraat en Heerenstraat naar Laan van Nieuw Oost-Einde. Deze tijdelijke toegangswegen zouden moeilijk te vinden zijn, maar de A.N.W.B. heeft ze volledig bewegwijzerd, zoodat dwalen niet mogelijk is. De hoofdverkeersbanen zijn tevens als voorrangsweg aangewezen, waar mede dus de eerste voorrangsweg in Nederland zijn intrede doet. Voor den hoofdweg en de toelei- dingswegen is een stopverbod inge steld, zoodat onder geen beding op de rijbanen mag worden stilgestaan. Voor de op- en afritten van de viaducten bestaan inhaalverboden. Men vertrouwt erop, den weg over een Jaar te kunnen openstellen tot de brug over de Gouwe nabij Gouda. OORLOGSSCHEPEN VOOR KATWIJK. Er worden seinoefeningen gehouden. Men meldt ons uit Katwijk: Gedurende deze week tot Vrijdag worden er eiken dag door oorlogsschepen in zee seinoefeningen gehouden met een 35-tal manschappen aan wal, die gelegerd zijn in de duinen over de Watering. Gistermiddag lag voor de wal de Z 5. GOEDKOOPE AVONDRETOURS BIJ DE SPOORWEGEN. Goedkoope treinen op de lijn AmsterdamRotterdam. Naar wij vernemen zullen de Nederland- sche Spoorwegen de bijzondere retourkaar- ten. waarover wii destijds reeds berichtten, van Zondag a.s. dagelijks verkrijgbaar stel len Zooals reeds eerder medegedeeld, is de óriis slechts iets hooger dan de normale enkele reis-prljs. Voor kinderen wordt geen prijsverlaging toegepast. Deze retourkaar- ten zijn geldig op den dag van afstempeling in de treinen, die na 18.00 uur vertrekken, échter mag de heenreis niet met de nacht sneltreinen afgelegd worden. Bovendien ziin zij in bepaalde treinen, doch alleen voor de derde klasse geldig, op de lijn Amsterdam- Rotterdam. Verder zullen, zij het bij wijze van proef, ingelegd worden goedkoope treinen van Groningen, Friesland. Twente. Limburg en Zeeland naar Amsterdam. Rotterdam en Den Haag. DE GODSDIENSTIGE GEZINDHEID VAN SOLLICITANTEN. Op de vragen van den heer Donker, be treffende het vragen van inlichtingen omtrent de godsdienstige gezindheid van sollicitanten voor de betrekking van con troleur bij het Uitvoer-contróle-bureau voor groenten, fruit en aardappelen heeft de minister van landbouw én visscherij ge antwoord, van meening te zijn, dat de eisch van opgave van godsdienstige gezind heid in een sollicitatie als de onderhavige gevoeglijk achterwege kan blijven. De minister deelde dit mede aan het Uitvoer- contróle-bureau voor groenten, fruit en aardappelen, een particuliere instelling van de vereeniging: groep veilingsvereeni- gingen uit den Nederlandschen Tuinbouw- raad, van de Nederlandsche vereeniging van groentenexporteurs en van de Rotter- damsche vereeniging van fruit- en groen ten-exporteurs. Te haren aanzien heeft de minister geen andere zeggenschap dan die, welke hem ln de op de Landbouwuitvoer- wet 1929 steunende uitvoercontrölebeslui- len is verleend. Deze zeggenschap en dit geldt ook voor soortgelijke instellingen, die slechts beoogt te waarborgen, de juiste medewerking bij de uitvoering van die besluiten, strekt zich met uit over interne aangelegenheden van dat bureau, zooals personeelszaken of aamenstelling van het bestuur. „Tijdelijk verblijf" in Nederland. Een moeilijkheid voor Indische verlofgangers. De A.N.W.B. meldt ons: Indische verlofgangers worden leelijk ge dupeerd door een pas verschenen Kon. Be sluit inzake Bevolkingsboekhouding, waar in bepaald wordt, dat als personen die tij delijk in Nederland verblijven zullen wor den beschouwd Nederlanders, wier verblijf binnen 90 dagen na aankomst in Neder land niet langer dan 30 dagen duurt en vreemdelingen, die binnen 360 dagen na aankomst niet langer dan 180 dagen hier te lande verblijven. Zij worden niet in het Bevolkingsregister opgenomen, maar in het „verblijfregister". Indische verlofgangers, die vrijwel zonder uitzondering langer dan den gestelden termijn van uiterlijk 30 da gen in Nederland zullen vertoeven, worden dus niet als tijdelijk in Neder land verblijvend beschouwd, worden ingeschreven in het bevolkingsregister en niet in het verblijfregister en kun nen daardoor geen gebruik maken van de faciliteiten en bijzondere bepalin gen in tal van wettelijke voorschriften en internationale verdragen, vastge legd ten behoeve van hen, wier verblijf hier te lande een tijdelijk karakter heeft. Zij kunnen hier geen R-nummer voor hun auto krijgen en buitenslands wonen den, die in hetzelfde geval verkeeren en ldie, voorzien van de gebruikelijke interna tionale papieren in Nederland hun auto gebruiken, krijgen een proces-verbaal, daar deze documenten niet. meer als geldig worden erkend sedert hun inschrijving in het bevolkingsregister. Hoewel zij slechts kort in Nederland vertoeven, zijn zij ver plicht een provinciaal nummer en een Nederlandsch rijbewijs aan te vragen (na af te leggen rijvaardigheidsproef i en een wegenbelastingkaart te nemen. De A.N.W.B. heeft naar aanleiding van hierover ontvangen klachten, een adres aan den minister van Waterstaat gericht, waarin betoogd wordt, dat buitenslands wonenden, die met verlof van bepaalden tijd hier te lande verblijf houden, geacht moeten worden nog te wonen in het land of de kolonie, waar zij in hun betrekking of functie blijven en voorts dat een hier van afwijkend standpunt in strijd is met het Verdrag van Parijs van 24 April 1926, krachtens hetwelk bv. het internationale rijbewijs een jaar geldig is aan welk recht geen afbreuk kan worden gedaan door nationale voorschriften van administra tieve beteekenis betreffende de bevolkings boekhouding. -voorschriften, die bovendien in flagranten strijd zijn met de praktijk, blijkens welke het tijdelijk verblijf hier te lande van Nederlanders (verlofgangers) juist langer duurt dan dat van vreemde lingen, zonder echter zijn tijdelijk karakter te verliezen. De A.N.W.B. heeft nu in een gemoti veerd adres aan den minister van Water staat verzocht te willen bevorderen, dat de formeele inschrijving in het bevolkings register niet tengevolge zal hebben, dat de rechten en faciliteiten, welke den buitens lands wonenden krachtens de Motor- en Rijwielwetgeving uitdrukkelijk zijn toege kend, hun voortaan onthouden zullen wor den en heeft daarbij verwezen naar be slissingen van den minister van Financiën van soortgelijken aard. krachtens welke deze personen voor de belasting- en douanewetgeving wél als buitenslands wonend beschouwd zullen blijven. VEREENIGING VAN RECLASSEERINGS- INSTELLINGEN. Onder leiding van mr. F. Kranenburg had de jaarvergadering plaats van de Ver eeniging van Reclasseeringsinstellingen. Uit het jaarverslag, door den secretaris, den heer J. G. Kruis, uitgebracht, bleek, dat niettegenstaande de moeilijke tijdsomstan digheden de Vereeniging met kracht haar werk voortzet. Onder leiding van de heeren J. Henri Ledeboer en P. J. Knoop heeft het Centraal Bureau weer vele diensten aan de Instellingen bewezen en gelukte het zelfs voor 75 personen werk te vinden. Wat de gevallen van de voorwaardelijke veroordeeling betreft, werden 210 gevallen beëindigd, waarvan 182 met gunstig resul taat. In den loop van het jaar werd f. 5473.84 als schadeloosstelling betaald. Het bedrag der terugbetaalde voorschot ten bedroeg f. 325.38. Als nieuwe propagandamiddelen werd een courant en een prijsvraag aangewend. De courant verscheen in een oplaag van een millioen exemplaren in 120 verschil lende edities. De prijsvraag leverde een voordeelig saldo op van ruim f. 2000. wat niet voor het minst te danken was aan het feit, dat bijna alle prijzen geschonken wer den. De opbrengst steeg van f. 70.043.75 tot f. 82.717.27. De rekening bedroeg, ontvangsten en uitgaven f. 26.777.15'/i. Op voorstel van mr. L. H. A. Montijn, afgevaardigde der Nationale Christen Ge heel Onthouders Vereeniging, die met af gevaardigden van het Leger des Heils en de R.K. Reclasseeringsvereeniging de reke ning had nagezien, werd aan den penning meester décharge verleend. De bestuursverkiezing had ten uitslag dat de heeren J. G. Kruis en pater Patri- cius met bijna algemeene stemmen werden herkozen. DE OPLEVING IN DEN SCHEEPSBOUW. Uit de scheepsbouwstatistiek van Lloyd's Register of Shipping, blijkt, dat vooral in ons land in het afgeloopen kwartaal de hoeveelheid onderhanden zijnd werk, zeer sterk is toegenomen. De stijging in ons land vertegenwoordigt ongeveer een vierde van het totaal voor de geheele wereld en is voornamelijk te dan ken aan de belangrijke bestellingen voor tankschepen. Bovendien zijn in ons land vele kustvaartuigen op stapel gezet. 9611 (Ingez. Meel V HET NATIONAAL HUWELIJKSGESCHENK Gistermiddag brachten Prinses Juliana en Prins Bernhard een bezoek aan de fabrie ken en magazijnen van de Koninklijke Nederlandsche Meubelenfabriek H. P. Mut ters en Zoon te Den Haag. Het bezoek gold oa. het bezichtigen van de betimmeringen en meubelen ten dienste van het nationaal geschenk, het diesel motorjacht ..Piet Hein" volgens ontwerp van het technisch bureau voor scheepsbouw H. W. de Voogt te Haarlem, welke werken in de fabrieken van de firma Mutters wor den uitgevoerd. MOBILISATIE-INVALIDEN. ,ll' Gisteren hield de bond varuiMobilisatie- Invaliden en van hunne nabestaanden zijn 12e algemeene ledenvergadering De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. Het accountantsrapport wees uit, dat boeken en bescheiden in goede orde waren bevonden. Vervolgens werd het bestuur opdracht verstrekt de actie voor een rechtvaardiger wetgeving met hernieuwde kracht ter hand te nemen. Mede werd het bestuur opgedragen in verband met de hoogere levensstandaard bij de Regeering aan te dringen op intrek king van de indertijd door de Regeering ingevoerde verslechteringen, zulks in af wachting van een billijker regeling. NAGELJONGENS IN STAKING. Gistermiddag is onder de nageljóngens van de Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij te Amsterdam een ongeorgani seerde staking uitgebroken, waarbij zich een aantal volwassenen, in hoofdzaak klinkers en tegenhouders, hebben aange sloten De staking omvat ruim twee honderd personen. De eerste symptomen dat er onder de eerstgenoemde groep van jonge arbeiders het een en ander gaande was, deden zich voor. toen na het schaftuur een aantal nageljongens de poort uittrok. De jon gens. die waren achtergebleven, weigerden toen hun dit bevolen werd. aan den arbeid te gaan, waarna zij van het terrein zijn verwijderd. Dit was voor een aantal klin kers en tegenhouders de aaiileiding om het werk eveneens neer te leggen. De staking betreft een loongeschil, in welk verband een besprekhir met de di rectie was aangevraagd, welke; daar het hier een volkomen ongeorganiseerd optre den betrof, niet werd toegestaan. Reeds eenigen tijd zijn met de vakvereenigin'en besprekingen gaande inzake een wijziging van de loonsvoorwaarden van verschillen de groepen buiten welke besprekingen om het thans tot vermelde staking is gekomen. Ofschoon het bedrijf der N.S.M.. waar thans 1500 arbeiders werkzaam zijn. voort gang vindt, is uiteraard, wat de werkzaam heden van het klinken betreft, eenige stagnatie ingetreden. Behalve bij de Ned. Scheepsbouw Mij. hebben voor zoover onze informaties strekken ook bij de Ned. Dok Mij. de nageljongens het werk neergelegd. Van de zijde der directie van dit bedrijf kon men ons hieromtrent in verband met een conferentie ten kantore geen nadere inlichtingen verstrekken. CONGRES NEDERLANDSCHE DOOFSTOMMENBEWEGING. Het j aarlij ksche' congres van den Neder landschen Bond van doofstommenvereeni- gingen heeft te Haarlem plaats gehad. Na de openingsrede van den bondsvoor zitter en de begroetingsrede door den voor zitter der afd. Haarlem, werden de ver schillende agendapunten in een vlot tempo afgehandeld. De congresverslagen en jaar verslagen van secretaresse en penning meester werden goedgekeurd. Onder de aan genomen voorstellen was er één. dat be helsde dezen zomer een landdag voor doofstommen te houden. De bond zal op het internationale congres voor doofstom men te Parijs in de eerste week van Aug. worden vertegenwoordigd. Zeer lang werd gedebatteerd over een voorstel tot verlaging der bondscontributie. Op aandrang der meeste afdeelingen werd hiertoe tenslotte overgegaan. De bond ziet nu zijn inkomsten sterk dalen en zal trachten de begrooting door een donateurs- aclie sluitend te maken. Het bondsbestuur blijft waakzaam om de belangen der doofstommen te beharti gen en vindt in dat streven steun door het aangesloten zijn bij de Nederl. Ver. A.V.O. (arbeid voor onvolwaardigen). Het bondsbestuur werd opnieuw samen gesteld en bestaat thans uit de volgende personen: L. S. Reens. voorzitter; mej. M. Binnerts, secretaresse. Goudenregenstraat 131, Den Haag; P. van Amerongen Jr.. pen ningmeester; D. L. Cardozo, J. D. Vis, J. Jonker, S. Snoek, leden. NEDERLANDSCH GEZANT TE ATHENE. Naar wij vernemen is de heer C. baron van Breugel Douglas, tot dusver als gezant- schapsraad verbonden aan H. Ms. Gezant schap te Washington, bestemd om binnen kort op te treden als H. Ms Gezant te Athene. VRUCHTBOOMENBLOEI. De A.N.W.B. meldt: Bij doorgaand gunstig weer zullen in Zuid-Limburg as. Vrijdag, Zaterdag en Zondag de kerseboomen in vollen bloei staan en is te verwachten, dat dan ook reeds voor een groot gedeelte de pruime- en pereboo- men zullen bloeien. Uit de Betuwe, de Bangert 'Hoorn en omgeving) en Zuid-Beveland wordt ge meld, dat daar nog niets van vruchtboo- menbloei te zien is en dat dit nog wel veer tien dagen zal duren. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij KB. van 12 April is met ingang van 1 Mei benoemd tot burgemeester der gemeente Winsum: mr. K Bosch. De nieuwe burgemeester is te Wildervank geboren en is thans 28 jaar. De heer Bosch woont te Wildervank en is volontair ter gemeentesecretarie van Winsum. Bij K.B. van 10 April is aan J. Knotten belt op zijn verzoek, met ingang van 23 April, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Rijssen. met dank betuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen. Bij Kon. Besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Amsterdam, ter standplaats Hilversum (vacature A. Perk): H. Oosterink, candidaat-notaris te Naar- den: binnen het arrondissement Amsterdam ter standplaats Hilversum (nieuwe stand plaats) mr. B. J. Hoetink candidaat-no taris te Hilversum; binnen het arrondissement Amsterdam ter standplaats Laren (nieuwe standplaats) F. M. Th. Stubbe. notaris te Wüchen; binnen het arrondissement Amsterdam ter standplaats Amsterdam (vacature B. H. Grhseels)Th. M. Taverne, candidaat- notaris te Amsterdam: binnen het arrondissement Amsterdam ter standplaats Amsterdam (vacature C. A. Struik Daim): P. L. van den Blink, can didaat-notaris te Brielle. Foto Anker, Langeraar. Hierboven een fraaie foto van het nieuwe Raadhuis te Nieuwveen. dat morgenmiddag plechtig door den waarn. Commissaris van H. M. de Koningin, jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, geopend zal worden. Gisteravond waren burgemeester J. A, Bakhuizen, en de gemeente-secretaris, den heer J. J. Roovers, zoo vriendelijk ons in het nieuwe Raadhuis te ontvangen. Wij bestegen eerst de fraaie stoep; binnenge komen. lag direct links de burgemeesters kamer, voorzien van stalen meubelen. De wanden zijn gedeeltelijk behangen met het nieuwste papier, dat de firma Rat en Doo- denhever in den handel bracht. Het doet denken aan grof linnen en stemt volko men met de verfkleur overeen. De burge meester deelde nog het een en ander mede, over de 3 plannen die ingediend waren voor een nieuw Raadhuis, tot de keuze viel op het plan van den opzichter Pieterse. Het was reeds aanbesteed, toen de gulden devalueerde. De totale kosten van het gebouw en de inrichting bedragen f. 16.000. Het oorspronkelijke, grootere plan is, gelijk bekend, door den Raad verwor pen. De aannemers, de firma Bodegraven en De Pater uit Nieuwkoop, waren de hoofdaannemers, de meubelen en de kan- toobenoodigdheden zijn alle geleverd door de fa. Samson uit Alphen a. d. Rijn. de electrische verlichting is aangebracht door Joh. Wetter, te Nieuwveen, de licht- ornamenten zijn geleverd door Joh. Wet ter en T. v d. Leden, de centrale verwar ming is aangelegd door T. v. d. Leden, te Nieuwveen. Voor de ramen zijn groene gordijnen aangebracht door den heer Brast eveneens te Nieuwveen. In het geheele ge bouw zijn parketvloeren aanwezig. Uit de kamer van den burgemeester, komt men in een korte gang. die uitkomt in de hal. De wanden zijn van gele hand vormsteen gemetseld, bij de deuren zijn artistieke naambordjes aangebracht met de aanduiding van bestemming. Die van den secretaris bijv. vertoont een ganzen veer, die van den ontvanger 3 zakken met geld. de Raadzaal een weegschaal. Al deze fraaie bordjes zijn ontworpen en uitge voerd door den secr. den heer Roovers. In de hal is een vaste ingebouwde zitbank geplaatst, In de secretarie is alles keurig ingedeeld; mooie ruime bureaux en een practisoh opbergsysteem voor de admini stratieve bescheiden, een aparte tafel voor de schrijfmachines, kortom alles is een voudig maar doelmatig. De Kluis vrijwaart tegen brandschade, de boeken van den Burgerlijken Stand enz. zijn in ijzeren rekken geplaatst. De secretaris toonde ons nog één van de oudste boeken betreffende den Burgerlijken Stand n.l. uit het jaar 1812, toen er in Nieuwveen nog een Fran- sche burgemeester was! Men bestijgt dan de breede trap van Slavonisch eikenhout, en komt in de Raadzaal. Vlak om den hoek bevinden zich twee banken tegen den ach terwand, een voor de pers en een voor het publiek. Boven den burgemeesterszetel hangt het portret van H. M. de Koningin, en aan den zijwand het geschilderd por tret van wijlen oud-burgemeester F. M. Baud. Twee mooie plafondl'ampen werpen het licht op royale wijze in de zaal. De Raadstafel is gebouwd in T-vorm. Aan het hoofd bevinden zich de zetels van B. en W, en van den secretaris. Achter de zaal bevindt zich nog een kamertje voor .rus tig werken". De geheele inrichting getuigt van goeden smaak en degelijkheid. Na afloop maakten wij nog een wande ling rond het gebouw en bezichtigden het spuitenhuis. Wij namen c'sch' '1 in d- overtuiging, dat Nieuwveen thans een doelmatig Raad huis bezit, waar de gemeente trotsch op kan zijn, een 'bezit, dat veel voldoening zal schenken,

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9