Hoe denkt men in het Derde Rijk over Spanje? 5^ LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 14 April 1937 Instantlne RECHTZAKEN Na negen maanden bloedigen strijd is men voorzichtiger geworden Bondgenoot overschat en vijand onderschat LUCHTVAART AGENDA „Plan"-vlag uiting van staatkundig streven Een principieele kwestie. Op 1 Mei van het vorige jaar maakte de politie te Amsterdam proces-verbaal op tegen den drager van een ,,plan van den arbeid-vlag", daar deze h. i. een opzichtig teeken was. uitdrukking zijnde van een bepaald staatkundig streven. De kantonrechter wees in deze prin cipieele zaak een vrijsprekend vonnis, doch het O. M. teekende hooger beroep aan en gisteren diende de zaak voor de vijfde kamer der Amsterdamsche Rechtbank. De officier van justitie rcquireerde daar het hier een principieele kwes tie betreft een geldboete van een gulden. Requisitoir. Het plan van den arbeid aldus de Officier bij zijn uitvoerige motiveering is een economische gedachte, welke de SDA.P. staatkundig tracht te verwezenlij ken langs den weg der wetgeving en met behulp van staat en staatsgeld. Nu wordt wel beweerd, dat het hier een propagandis tisch streven betreft, doch dit acht spr. geen juist verweer, omdat de propaganda dient om het plan er in te brengen. Is de vlag een uitdrukking van een staatkundig streven? Ik druk speciaal op is. omdat de minister van justitie in zijn circulaire ver schil maakt tusschen „uitdrukking zijn" en „uitdrukking geven aan". Voor „uitdrukking zijn" is noodig een algemeen in het verkeer vaststaande be- teekenis van dit onderscheidingsteeken. terwijl het „uitdrukking geven" een veel ruimer begrip is. In de enge interpretatie moet dus vast staan, dat dit symbool al burgerrechtheeft verkregen. Dat dit het geval is zal de ver dediger niet willen betwisten, na alle pro paganda in woord en geschrift, welke de S.D.A.P. geruimen tijd voert. Ook het em bleem van de drie schoorsteenen is wijd en zijd bekend. De schoorsteenen zijn rood gekleurd om daardoor te accentueeren, dat de S.D.A.P. dit economisch staatkundig streven als een punt van haar socialistisch streven heeft vastgesteld. Rood Is de S-D_A.P.-kleur en met deze vlag beoogt de SD.A.P. te zeggen: Wij S.D.A.P.-ers dragen een vlag, waarop het algemeen bekende embleem van een deel van ons staatkundig streven: het plan van den arbeid, voorkomt. Pleidooi. De verdediger, mr. M. Mendels, betoogde, dat het hier een plan van economischen aard betreft. Bij een „bepaald staatkundig streven" moet het staatkundige op den voorgrond staan. Zelfs aannemende, dat de actie voor het plan een bepaald staatkun dig streven ls, dan blijft nog de vraag of- deze vlag onder het desbetreffende artikel van het wetboek van strafrecht valt. Het ondcrscheidsteeken moet uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven, wil het strafbaar zijn, zooals: een geheel roode vlag, de hamer en sikkel, het hakenkruis. Zoowel in de Eerste als in de Tweede Ka mer heeft de minister uitdrukkelijk ver klaard, dat het uiting geven aan een be paald staatkundig streven geoorloofd blijft, ook door een „opzichtig onderschei dingsteeken". Strafbaar is slecht het „op zichtige symbool", het embleem dat objec tief gezien de uitdrukking van zulk een streven vormt. Dit is met de planvlag niet het geval. Wanneer men een leuze, bijv.: „Op voor den vrijhandel" zou propageeren door groote demonstraties is dit volkomen geoorloofd. Op dezelfde lijn staat de pro paganda voor het plan van den arbeid. Bo vendien zijn de rookende schoorsteenen op deze vlag niet het symbool van het plan, dat een samenstel is van sociale en econo mische eischen. Tenslotte betoogde pl„ dat het rood in de vlag niet overwegend is. Er zijn ook planvlaggen in blauw uitgevoerd. PI. toonde beide vlaggen en concludeerde tot vrijspraak. Vonnis 27 April. HAAGSCHE RECHTBANK. SCHADEVERGOEDINGSPROCEDURE TEGEN DE GEMEENTE LEIDEN. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gisteren vonnis gewezen in een procedure tusschen de weduwe v. d. G. te Leiden en de gemeente Leiden De echtgenoot van de eischeresse werd op 30 November 1935 door een omvallenden muur van het perceel hoek ParadijssteegOudevest te Lelden getroffen en gedood. Perceel en muur wa ren eigendom van de gemeente. Het per ceel behoorde tot een complex, dat gesloopt werd in verband met een saneeringsplan van de gemeente Leiden. De weduwe heeft de gemeente verant woordelijk gesteld vooor de door haar ge leden schade, omdat aan den muur geen enkele voorziening ter beveiliging was ge nomen, zoodat het Instorten een gevolg was van verzuim. De gemeente voerde aan, dat het sloopen van het betreffende perceel was aanbe steed aan D. M. van Steenbergen, aan nemer te Almelo, en dat bestek en voor waarden der aanbesteding de bepaling be vatten. dat de aannemer afdoende voor zorgen zou nemen tegen instortingen en dat alle schaden, uit de werkzaamheden voortvloeiende, zouden komen voor reke ning van den aannemer. De rechtbank, uitspraak doende, heeft nu de gemeente op haar verzoek vergund, den aannemer te dagvaarden ten einde op den eisch tot vrijwaring ter zake te ant woorden. VLAG MET WOLFSANGEL, Tien gulden boete geëischt. De officier van justitie te Amsterdam heeft gisteren tegen een N.S.B.'er. die op 2ijn fiets een vlaggetje met een wolfsangel had gedragen, een geldboete van f. 10 ge- elscht Het O.M. was van oordeel, dat dit vlaggetje met den wolfsangel een opzich tig teeken was, uitdrukking gevende aan een bepaald staatkundig streven. Ook de kantonrechter had f. io boete opgelegd. Onze Berlijnsche correspondent schrijft dd. 13 April: Adolf Hitler heeft zijn kluis te Berchtesgaden voor eenige dagen ver laten om zich naar Berlijn te begeven en daar een conferentie te hebben met den gepensionneerden generaal Faupel, die als ambassadeur het Derde Rijk bij de Franco-regeering vertegenwoordigt, en met eenige der hoogste chefs van den generalen staf. Zoowel de Duitsche legerleiding als generaal Faupel brach ten rapport uit over de situatie in Spanje. In regee rings kringen verluidt, dat beide rapporten vernietigend waren voor Franco. Nochtans achtte de Führer zulks geen aanleiding, om oogenblikkelijk maatregelen te nemen of daarover zelfs maar te beraad slagen. Hij vertrok uit Berlijn voor zijn voorgenomen reis naar West-Duitschland en beloofde de hem overhandigde rappor ten na zijn terugkeer in Beieren te zullen bestudeeren. Dat de toestand in Spanje een groote teleurstelling is voor hen. die hun sympa thie aan Franco geschonken hebben, staat onomstootelijk vast, ook voor den doodge- wonen krantenlezer, die uitsluitend aan gewezen is op de zeer partijdige en dus eenzijdige voorlichting, zooals die zoowel uit Burgos als uit Valencia wordt gegeven. Dat Hitier echter de officieele mededeellng over Franco's uiterst moeilijke, om niet te zeggen kritieke situatie zoo rustig en bijna flegmatisch heeft opgenomen, moet be vreemding wekken, omdat het nationaal- socialisme meermalen den schijn aannam zijn leerstellingen min of meer „te vuur en te zwaard" te willen verbreiden. Groote voorzichtigheid. Duitschland is echter ten opzichte van het Spaansche vraagstuk zooal niet van gedachte veranderd, dan toch heel wat voorzichtiger geworden. In het begin be schouwde het Franco's totale en spoedige overwinning als absoluut zeker. Den bur geroorlog zag het als een avontuur van niet al te groote beteekenis, zoo'n beetje in den stijl van een „frischen, fröhlichen Krieg". De bloedige geschiedenis van negen maan den broederstrijd heeft geleerd, dat deze opvatting, die overigens niet alleen in Duitschland gehuldigd werd, onjuist was. En in het aangezicht van den ernst der tijden is het oordeel bezon'kener geworden. De redenen van Duitschland's veranderde houding tegenover Spanje zijn van militai ren, politieken en economischen aard. De legerleiding is pijnlijk verrast omdat haar splinternieuw en hoogst modern materiaal niet zoo effectief bleek te zijn als men gehoopt en ge dacht had. Zeker, het luchtdoelgeschut werkt prachtig. Ook over het „PAK" een licht hanteerbeer kanon, dat met onfeilbare zekerheid aanvallende tanks vernietigt is men uiterst tevreden. Maar de bases van het zoo hoogbezon- gen Duitsche luchtwapen, de bommen werper Ju 52 en de verschillende types Heinkel jacht- en verkenningsvliegtui gen zijn hoogst onvoldoende gebleken. De Junker 52 is uiterst moeilijk te ver dedigen tegen aanvallen in de lucht en de Heinkels blijven ver en ver achter in snel heid bij de Russische jachtvliegtuigen. Ook de tanks, waarop de niuwe Duitsche weer macht heel het systeem van den infanterie- aanval heeft gebouwd, voldoen niet. Dat de Russische tanks nóg slechter zijn, is slechts een schrale troost Teleurgesteld in de Italianen. De grootste desillusie evenwel van den Duitschen generalen staf is het versagen der Italiaansche troepen aan het Madrl- leensche front. De gemiddelde Duitscher pleegt een volk te beoordeelen naar het geen het in den wereldoorlog heeft ge presteerd. Hij geeft daarbij blijk van een zekere naivieteit. De Franschman is een held, omdat hij Verdun verdedigde. De Engelschman heeft alleen gevechtswaarde in de oogen dergenen, die de slachtoffers waren van het voorjaars-offensief bij Arras. De Italiaan is de weglooper van Caporetto. zooals de Russen zich niet verheffen kun nen boven de harden, die aan de Mazoe- rische Meren hun wapenen en zichzelf op genade en ongenade overgaven. De Italiaan van Caporetto is echter intusschen de Italiaan van Addis Abeba geworden en hij veranderde daardoor van een weglooper In een held. En zooals in Abessynië bleek, dat de eerste opvatting verkeerd was, zoo bewees Spanje, dat de tweede opvatting ook niet deugt. En nu staat men plot seling voor het feit, dat men Italië als bondgenoot waarschijnlijk verre over schat heeft, terwijl de Rus getoond heeft een tegenstander te zijn, met wien men in de toekomst wel degelijk rekening heeft te houden. Het behoeft geen betoog, dat dergelijke feiten, door den generalen staf officieel geconstateerd, van ingrijpenden invloed zijn op de politiek der regeering van het Derde Rijk. Ook al kan men de gebeurte nissen in Spanje niet als honderd procent „massgebend" beschouwen voor de machts verhoudingen der Europeesche legers, toch moet het inzicht tot nadenken stemmen, dat een zoo onderschatte en zelfs belache lijk gemaakte macht als Rusland militair wel degelijk iets in de melk te brokkelen heeft, dat een hoogelljk bewonderde en zeer gevierde bondgenoot als Italië zich plotseling vrij zwak gedraagt, en dat de eigen wapenen, waarvan men zich wonde ren droomde! In vele opzichten minder waardig zijn aan die van den tegenstander. Politieke en economische belangen. En plotseling schijnt men zich te herin neren, dat Italië in de eerste plaats poli tieke belangen heeft in Spanje. Italië be schouwt de Middellandsche Zee als een vitaal belang voor het verkeer tusschen moederland en koloniën. Mussolini heeft ronduit verklaard, dat een bolsjewistische regeering in Spanje den status quo in het Middellandsche Zeebekken ondersteboven zou smijten, en dat hij di£ met man en macht zal trachten te verhinderen. Kortom, de Europeesche belangen, welke Franco dient, zijn in de eerste plaats Italiaansche belangen en te Berlijn wordt dan ook de neiging merkbaar om Italië zelf de kastan jes maar uit het vuur te laten halen. Ongetwijfeld heeft ook het Derde Rijk niet alleen ideëele, maar ook wel degelijk materieele, economische belangen in Span je. Spanje heeft in Marokko koloniale pro ducten, in het binnenland heeft het ertsen, olie. zuidvruchten, zaken, welke Duitsch land tekort komt. Reeds thans bestaat er een vrij levendig handelsverkeer tusschen Wit-Spanje en het Derde Rijk. Bananen, sinaasappelen, pinda's, olijfolie wij be perken ons in onze opsomming alleen maar tot de dingen, die men in eiken Duitschen winkel met eigen ocgen kan zien zijn overal weer te koop. nadat ze langen tijd door de deviezen buiten de grenzen werden gehouden. Fictieve voordeelen. Het voordeel van dezen handel is echter nogal fictief. Men moet deze waren zoo zwaar belasten, dat een sinaasappel van de kwaliteit, die in Nederland met „stekkies" aangeduid pleegt te worden, rond twee dubbeltjes per stuk kost. Deze belasting ls de eenige mogelijkheid, om althans nog een «enigszins redelijken prijs te maken voor het materiaal, dat Duitschland in ruil voor genoemde producten naar Spanje levert. Op den duur ls een dergelijk systeem ech ter niet vol te houden. Ontdaan van alle franje immers beteekent het, dat op den weinig draagkraohtigen Duitschen be lastingbetaler een belangrijk deel der kosten van den Spaanschen burgeroorlog wordt afgewenteld. Daar komt dan nog bij, dat men zich meer en meer begint af te vragen of Duitschland na een eventueele over winning van Franco in staat zal zijn om het zoozeer ontredderde Spanje binnen afzienbaren tijd dusdanig te saneeren, dat het Iberisch schiereiland in staat is een redelijke winst af te werpen. Was Franco's zege binnen enkele weken volkomen geweest, dan hadden een paar dozijn Duitsche ingenieurs en financiers van het „Spaniengeschaft" een gezonde onderneming kunnen maken. Thans ls deze kans verkeken en zorgelijk vraagt men zich af, of de regeering van Valencia in het huidige conflict misschien toch wel één keer de waarheid heeft gesproken? Namelijk: toen een harer woordvoerders zeide„Wie thans Spanje verovert, verovert een woestenij, waarvan hoogstens binnen een eeuw met veel ijver en groote ftaan- cieele offers een bloelende staat te ma ken is!" BELEEDIGING VAN MINISTER COLIJN. Tegen leider van „Zwart Front" drie maanden gevangenisstraf geëischt. De leider van „Zwart Front" hoorde gister te Utrecht wegens beleediging van minister Colijn drie maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. In een openbare bijeenkomst op 6 Februari jJ. zou hij zich met betrek king tot den minister-president uitdrukkin gen hebben gepermitteerd als „walgelijk bestuur, misdadige prestaties", e.d. Op een vraag van den president of verdachte deze uitdrukking had gebezigd, antwoordde hij, dat hij zich dat niet kon herinneren. Wan neer men weken na dato vraagt, of hij dit of dat heeft gezegd, moet men niet verwon derd zijn als iemand dat niet meer kan ver- I klaren. De commissaris van politie te Utrecht, als getuige gehoord, deelde mede deze uit drukkingen ter vergadering te hebben ver nomen en genoteerd, De president herin nerde er verdachte bovendien aan, dat zijn rede in druk ls verschenen en dat genoemde uitlatingen in de brochure eveneens voor komen. O.a. staat daarin te lezen, dat de heer Colijn onbekwaam is en onbevoegd om te regeeren en dat zijn prestaties misdadig zijn. Volgens verdachte heeft men de dag vaarding en het proces-verbaal gecon strueerd met behulp van de brochure. Daar tegen wenscht verdachte te protesteeren. De officier van Justitie achtte beleediging bewezen en vroeg drie maanden gevange nisstraf. De president merkte nog op, dat verdachte reeds vroeger wegens beleediging was veroordeeld en wegens het verstoren van een godsdiensoefening. Uitspraak over 14 dagen. (Hbld.) b'j kiespijn zenuwpijn A BAYER V E J \Ry stilt en voorkomt pijnen! 9612 Ungez. Med.) DE FOKKER G. 1 NAAR SOESTERBERG. Gistermiddag is de Fokker G. 1, bestuurd door den heer Meinecke, die vergezeld was van Ir. Stok, van Eindhoven naar Soester- berg vertrokken en aldaar geland. Heden zal het toestel door de militaire autoritei ten worden bezichtigd en voor hen worden gedemonstreerd. Zooals bekend, bestaat bij de luchtvaartafdeellng Soesterberg groote belangstelling voor dit zeer moderne vlieg tuig. DE „GRAAF ZEPPELIN" NAAR ZUID-AMERIKA. Gisteravond 20.47 uur is het luchtschip „Graf Zeppelin" met 21 passagiers aan boord voor zijn eerste reis van dit jaar naar Zuid-Amerika uit Friedrichshafen vertrokken. EEN NIEUW NEDERLANDSCH RECORD VOOR MODELZWEEFVLIEGTUIGEN? Een dezer dagen werd door het lid van de Arnhemsche jeugdluchtvaartclub R. v. d. Mast, een aanval gedaan op het be staande Nederlandsche record voor model zweefvliegtuigen van 9'/i minuut ten name van B. Dijkman, lid van de Bussumsche Jeugd-Iuchtvaartclub. Op de Rozendaalsche helde nabij Arn hem startte v. d. Mast zijn zweefmodel (type Strolch) met de kabel tot ongeveer 80 meter hoogte, waarna het toestel koers zette in Z W. richting. Na de start steeg het model tot 300 meter, bleef geruimen tijd onder 'n wolk zweven en verdween tenslotte uit het ge zicht. De duur van de vlucht bedroeg tot dit oogenblik 14 minuten 49 sec. Hoelang het toestel nog gevlogen heeft, nadat het uit het gezicht van de tijdwaar- nemers is verdwenen is onbekend, daar het nog niet is teruggevonden. De commissie voor de modellenbouw van de K.N.V.V.L. zal deze zeer geslaagde re cordvlucht ter erkenning voorleggen aan de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart. DE POSTVLUCHTEN. Vanochtend om zes uur is de „Rietvink" van Schiphol naar Indlë vertrokken. Er ziln vier passagiers aan boord, resp. voor Karachi Lydda, Halle-Leipzig en Athene. Voor het traject AtheneKarachi heeft een passagier geboekt.. De „Rietvink" heeft 255 KG. lading, 300 K G. briefpost en 16 K G. Dakketpost mee genomen. Hedenochtend is van het vliegveld Tji- lilltan vertrokken de „Perkoetoet" met medeneming van 272 KG. post, 10 KG. pak- ketpost en 30 KG. goederen. Eén passagier maakt de reis naar Nederland mede. Zes tien passagiers zijn geboekt voor tusschen- trajecten en zeven moesten wegens plaats gebrek word'en geweigerd. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. ZIJN EXCELLENTIE JHR. W. RÖELL, GEWEZEN COMMANDANT VELD LEGER EN KERK EN VREDE. Namens de afd. Leiden schrijft ons de secretaris van Kerk en Vrede, de heer P. Schophuizen o.adat waar Zijn Excellen tie jhr. W. Röell in zijn rede opmerkte: „Kerk en Vrede erkent thans de preven tieve waarde eener weermacht", deze meer gezegd heeft, dan hij kan verantwoorden. Kerk en Vrede staat nog steeds en zal steeds blijven staan op het standpunt.dat Evangelie en elke oorlog een onverzoenlijke tegenstelling vormen. Als gevolg daarvan zegt punt b. van haaf doelstelling: „de strijd voor afschaffing van militairen dienstplicht en elke mili taire organisatie." Het is ons ten eenenmale onbegrijpelijk, hoe jhr. Röell, wanneer hij zich de moeite geeft kennis te nemen van Beginsel en Doel dezer vereeniging, hieruit de conclu sie kan trekken, dat' Kerlk en Vrede de preventieve waarde eener weermacht er kent. Kerk en Vrede heeft juist in het ge heel geen vertrouwen ln welke militaire organisatie dan ook, omdat een dusdanige weermacht steeds grooter en onmensche- lijker geweld oproept. Kerk en Vrede heeft daarom altijd ge tuigd, en doet dit nog steeds, dat hier voor haar het zedelijk ontoelaatbare ligt. HEDEN. Federatiehuls: Theosophisch Genoot schap, 8.15 uur nam. Luthtersche Kerk: Evang. MIJ. Spr. ds. Los van Heerenveen, 8 1/4 uur nam. Maison Bruyns: Tentoonstelling Heb Molenwiekje 25'/> uur nam. Nutsgebouw: Spirltlsch Genootschap. 8.15 uur nam. Middelstegracht 3. Evang. Gemeenschap Samenkomst 8 uur 15 nam. Rehoboth: Lezing over de joden. 8 uur namiddag. Royal: „Zwart Front" Spr. Am. Meyer, 8 uur nam. Delft (Phoenlxstraat 47): Aandeelhou- dersverg. N. V. Rljnlandsche Betonbouw- Mij. 8 uur nam. Noordwljk aan Zee (Jullanaweg)Geref. Bond. Spr. ds. v. Amelde van Elburg, 8 uur nam Donderdag. Maison Bruyns: Tentoonstelling Hel) Molenwiekje, lO'/i5V2 uur nam. Vrijdag. Schouwburg: K V. „Litteris Sacrum" „De zaagwerktentoonstelling. 810 uur nam. Stadszaal: Concertgebouworkest 0. 1. v. dr. Willem Mengelberg, 8 uur nam. Wijkgebouw Langestraat; Teeken- en Sabljnsche Maagdenroof". 8 uur nam. DAGELIJKS RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De kapitein van de KW. 167 acht dagen geschorst. Inzake de klacht van den inspecteur-ge neraal voor de Scheepvaart tegen den ka pitein van den motorlogger KW. 167, we gens het overlaten van de wacht aan een onbevoegd persoon (art 117 schepenbe sluit) is de raad. met den inspecteur-gene raal voor de scheepvaart, van oordeel, dat de klacht gegrond is. De raad acht een straf van schorsing hier geboden en wel voor den tijd van 8 dagen. 's-G ravenhage: Gebouw West einde-Torenstraat, Citroen Automoblelten- toonstelllng show, voorm. 10 uur nam. (tot 19 April). MUSEA. Academisch Historisch Museum: Ge opend Dinsdag en Vrijdag 1012'/i en 14 17 uur, f. 0.25. De Hortus-Tentoonstelling ln het Acad. Historisch Museum blijft geopend tot 25 April en wel van Maandag tot Vrijdag van 1012'/i en 25 uur en des Zaterdags van 1012V« uur. De toegang is kosteloos. Stedelijk Museum „De Lakenhal". Oude Singel: Geopend in Januari, November en December van 103 uur: in Februari Maart, April, Mel en October van 104 uur en in Juni, Juli, Augustus en September van 105 uur: op de Zondagen de tweede Paasch- en Pinksterdagen, den Hemel vaartsdag en de beide Kerstdagen vanaf 1 uur. Het Museum ls gesloten op den dag waarop Leiden's Ontzet wordt gevierd. Entrée op Zon- en feestdagen boven genoemd kosteloos, 's Maandags f. 0.25 overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28: 1 April—1 Oct. 105 uur; 1 Oct. 1 Nov. 104 uur; 1 Nov.—16 Febr. 10— 3 uur; 16 Febr.—1 April 10—4 uur; 's Zon dags van 1—3, 4 of 5 uur. Entrée: 'sMaan dags f. 0.25; overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist., v. d. Werff- park. Ingang Raamsteeg: Werkdagen 8.30 —12, 1.305 uur. 's Zaterdags 8.3012 uur: Kosteloos. Rijksherbarium, Nonnensteeg 2 a: Dage lijks van 9—12.30 en 25.30 uur: Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73: Op werkdagen van 1 April—1 Oct. van 9—12 en 1 'It6 u. 's Zaterdags tot 5 uur. Van 1 Oct.—31 Mrt. van 9—12 en l'/i4 uur. Op Zondagen van 1 April—1 Oct. van 1012 en 1.304 u. 's Winters des Zondags ge sloten. Nederl. Hist. Natuurwetenschappelijk Museum (Steenstraat la): Alle werkdagen behalve 's Maandags van 104 uur: 's Zondags 14 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25)Ge opend op werkdagen van 1.304.30 uur nam. 's Zondags gesloten. Kosteloos. Rijksmuseum van geologie en minera logie (Garenmarkt 1c): Op werkdagen van 8—12 en l'/i4 uur. Kosteloos. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier: Donderda: Inenting tegen dlohterle. 3'/» uur precies nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten. 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater Stationsweg: 8 uur nam. „Als mannen begeeren". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdag- nam. 2 uur. Zondag 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Trlanon-Theater, Breestr. 31: 8 uur nam. „Pygmalion". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag van 27 uur doorl. voorstelling Lldo-Theater. Steenstr. 39: 8.15 uur nam. „San Francisco". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zondag doorl. voorstelling van 27 uur en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater, Haarl.str. 7 „Artlsten". lederen middag 2.30 u. 's avonds om 7 en 8 1/4 uur. Zondag vanaf 2 uur. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur: Jeugdvoorstelling. „Casino-Theater", Hoogewoerd 49. 8 uur nam. „She". Zondag 47 en 811 uur; Woensdag- en Zaterdagnam. te 2'/! uur. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid" echter van nam 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor -Doedrecepten De avond- nacht- en Zondagdienst de- apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Anrll a s. waarnomen door de apotheken: M Boekwijt, Vischmarkt 4, telef 552 en J Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest. telef. 274 2—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6