VOX BUITENLAND LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Weensdag 14 April 1937 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Een onaantastbaar inkomen is een NATIONAAL BELANG Sluit daarom een Binnenland DE ALGEMEENE TOESTAND Conferentie-nieuws. De Turksche minister-president Ismet Inonu heeft gisteren met den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, Roesjdi Aras, een bezoek gebracht aaln het graf van koning Alexander. Vandaag zullen de Turksche ministers over Serajewo naar Dalmatië reizen. Op de conferentie van Montreux ver klaarde ook Spanje, Nederland, Noorwegen, België, Denemarken. Ierland en Zweden zich voor de Egyptische wenschen Inzake de opheffing der capitulaties. Het communiqué, dat na de vergadering van het bureau der Suikerconferentie is uitgegeven, zegt o.m.: Het bureau heeft kennis genomen van de vorderingen der ondercommissie, die belast is met de onderhandelingen met de delega ties ten aanzien van het vaststellen van een basis voor een accoord Deze onderhande lingen zullen verscheidene dagen worden voortgezet. Het bureau heeft besloten een ondercommissie last te geven de algemeene problemen te bestudeeren, die, naar men voorstelt, gegroepeerd zouden kunnen wor den in twee hoofdstukken: 1. maatregelen, strekkende tot het vermeerderen van het verbruik, bijvoorbeeld door een verminde ring van de fiscale onkosten, en de organi satie van passende vormen voor nationale en internationale propaganda, beperking van de onderstanden, onderzoek naar nieu we gebruiksmogelijkheden voor suiker. 2. aanpassing van beschermende rechten, on derstanden etc. aan den toestand, zooals die voortvloeit uit de stijging der wereldprijzen. De ondercommissie voor algemeene pro blemen zal bestaan uit vertegenwoordigers van Australië. België. Canada, Tsjecho- Slowakije, Hongarije. Brltsch-Indië, Neder land, Peru en Portugal. Het bureau acht het nuttig, dat een klei ne groep speciaal daartoe geschikte perso nen de kwestie bestudeert van den aard der samenstelling en functies van ieder be langrijk organisme, dat noodig zou kunnen worden geoordeeld voor de uitvoering van een accoord, dat de beslissingen der con ferentie zou belichamen. Bijzonder geschik te deskundigen, behoorende tot de delega ties van Polen, Zuid-Afirka, Cuba. Neder land. etc. zouden zich met deze taak kun nen belasten. DUITSCHLAND Nota aan het Vaticaan. Pauselijke encycliek afgewezen. De Duitsche regeering heeft, door be middeling van haar ambassadeur Mi het Vaticaan von Bergen, een antwoord doen overhandigen op de Pauselijke encycliek over den toestand der Katho lieke Kerk in Duitschland. welke op Zondag 21 Maart j.l. in alle Duitsche kerken is voorgelezen. Het D. N B. meldt, dat omtrent den in houd van de Duitsche nota aan den Paus verluidt, dat met verwondering wordt op gemerkt. dat de Paus niet slechts critlek uitoefende op de binnenlandsche verhou dingen van het Rijk, maar daarenboven een oproep richt tot de wereld-opinie, en dus in zekere mate een algemeen anti-Duitsch front tracht te bereiken. Er wordt daarbij op gewezen, dat de Mexico-encycliek een dergelijk appèl aan het wereldgeweten niet bevat. Verder wordt er op gewezen, dat het nieuwe Duitschland door het Vaticaan met democratisch-parlementalre maatstaven wordt gemeten, die hief1 niet kunnen wor den aangelegd en de nadruk wordt er op gelegd, dat de bevolking van Duitschland slechts voor één derde uit katholieken be staat. Tegenover de apostolische bewering, dat in Duitschland het katholieke geloof ver nietigd wordt, worden in de nota bepaalde feiten genoemd, zooals het sluiten van het concordaat zelf en de in dit verdrag aan de katholieke kerk gedane vérgaande be loften, die ook steeds werden gehouden. Verder ook het feit. dat het nat. socia lisme het Rijk voor het bolsjewisme behoed en daarmede de kerk ook van den onder gang gered heeft en tenslotte de financieele prestaties tegenover de kerk, die de werke lijke verplichtingen overtroffen hebben. Naar men verder verneemt, zou de nota er ook op wijzen, dat de plicht tot hand having der Duitsche volksgemeenschap niet veroorlooft toe te staan, dat de kerk een staat in den staat zou vormen of dat de geestelijkheid een eigen kaste boven de volksgemeenschap zou worden. De gemeenschap wordt door de Duitsche wetten beschermd en deze kunnen geen plaats bieden voor daarnaast staande stre vingen. Het Rijk moet daarom lederen aanval op zijn leven afwijzen. Tenslotte stelt de nota vast, dat van de toekomstige houding van het Vaticaan en het aanpassingsvermogen van de kerk een rustige ontwikkeling afhangt, waaraan ook het Duitsche Rijk waarde hecht. Van een opzegging van het concordaat is geen sprake. ENGELAND Geschil met Japan geregeld. De miinister van buitenilandsohe zaken, Eden. heeft medegedeeld, dat het incident van Keeloeng op Formosa thans als ge sloten wordt beschouwd als gevolg van tus- sohen de Britsohe en Japansche autoritei ten gewisselde nota's Zooals me zich wellicht herinneren zal, zijn verleden jaar verscheidene Britsohe mariniers door de Japansche politie te Keeloeng gearresteerd en mishandeld in verband met een twist met een taxi chauffeur. De aangelegenheid heeft indertijd in Engeland levendige verontwaardiging ge wekt. Op Ierland staken 12000 bouwvakarbei ders voor korter werktijd en hooger loon. BELGIË Het bezoek van Schacht. Gistermiddag voerde dr. Schacht lang durige besprekingen na afloop van een dejeuner, hem aangeboden door zijn col lega van de Belgische Bank, Frank, waar aan vertegenwoordigers van de haven van Antwerpen aanzaten. In zekere wélingelichte kringen wordt toegegeven, dat de besprekingen van den Duitschen minister gedeeltelijk betrekking hadden op het verleenen van faciliteiten voor in het Duitsche rijk ingevoerde goe deren, die over een Belgische haven wor den vervoerd. Nader wordt omtrent dit laatste gemeld: Naar verluidt moet reeds eenigen tijd ge leden een contact tot stand zyn gekomen tusschen een groep Duitsche industrieelen en zekere Antwerpsehe importeurs van ko loniale waren. Van j.l. Vrijdag af zouden cc vertegenwoordigers van beide partijen te Gent bijeen zijn. Het streven der Duitsche industrieelen zou er op gericht zijn, zich grondstoffen te verschaffen, in het bijzonder oliehoudende producten en koper uit den Belgischen Congo. Er zouden van Belgische zijde eenige be zwaren zijn ingebracht tegen de levering van koper, met het oog op het gebruik daarvan ten behoeve van de Duitsche her bewapening. Verder zouden de onderhandelingen be lemmerd worden door de moeilijkheid voor Duitschland, zijn betalingen aan het bui- tenland in deviezen te doen. Het zou n.l. een bedrag van meer dan een half milliard Belgische franken betreffen. Daarom zullen thans de regeeringen een actief aandeel nemen in de onderhande lingen, die. zooals gezegd door particuliere maatschappijen van beide landen begon nen zijn. Van Duitsche zijde zou men eerst een betaling middels Duitsche producten heb ben voorgesteld De Belgische markt heeft echter aan dergelijke producten geenerlei behoefte. Thans is een voorstel gedaan be treffende invoerfaciliteiten In Duitschland van goederen, die over de haven van Ant werpen worden vervoerd. ITALIË. BESLUITEN VAN DEN MINISTERRAAD. FRANKRIJK Vergadering der C. G. T. Het Fransche vakvereenigingsverbond heeft vergaderd. Jouhaux hield een rede. waarin hij o.m. zeide. dat de vakbeweging op loyale wijze met de regeering moet samenwerken en haar moet zeggen, wan neer zij zich vergist. „Wij kunnen evenwel niet tegelijkertijd in onze beweging een houding van oppositie zich laten ontwik kelen. welke de kracht van de regeering en die van het geheele volksfront vermin dert. De vakvereenigingen staan misschien voor een moeilijker taak dan eenige so- ciale groepeering ooit heeft gekend; men moet het bedrijfsleven een nieuwe basis geven en dat eischt van ledereen veel plichtsbesef, redelijkheid en de beheer- sching van opwellingen. Ten aanzien van de tegenwoordige „pauze" verklaarde Jouhaux, wij hebben deze niet voor eeuwig aanvaard. Wij heb ben haar aanvaard voor de noodzakelijke aanpassing der verkregen hervormingen. De vakvereenigingen zullen verder gaan met het onderzoek van de nationalisaties, welke op haar program staan, met name die van het crediet. De stabilisatie heeft niet alle verwachte resultaten opgeleverd, daar de regeering alle tekorten en begrootingsmoeilljkheden van vorige regeeringen heeft geërfd. Het vakverbond moet thans handelen om de internationale monetaire overeenkomst haar geheele waarde te geven. Tenslotte is een resolutie aangenomen, waarin de C.G.T. voldaanheid uitspreekt over hetgeen de volksfrontregeering tot stand heeft gebracht op het gebied der sociale wetgeving, o.m. de veertig-uren week, de betaalde vacanties en de collec tieve arbeidsovereenkomst. De resolutie voegt hieraan toe: „de nieuwe sociale po litiek zal haar volledig effect slechts af werpen door een algeheele en snelle toe passing der door het parlement aangeno men soiciale wetten en door het in studie nemen van het plan der C.G.T." Het co mité vraagt uitvaardiging van decreten, waarbij de veertigurlge werkweek toege past wordt op alle categorieën van arbei ders. De resolutie „acht de voortdurende schendingen door de werkgevers van de arbeidersrechten onduldbaar, welke tenge volge hebben, dat de agitatie, welke scha delijk is voor een economisch herstel der nationale welvaart, blijft bestaan". Voorts wordt aangeduid, dat de arbeiders en organisaties der C.G.T. met groote vak- vereenigingstucht de sociale wetten moe ten doen eerbiedigen en wordt er aange drongen op de noodzakelijkheid van drin gende ten uitvoerlegging van groote wer ken. Het comité geeft tenslotte uiting aan diepe geheohtheid aan den vrede en vraagt, om aan den eersten Meidag het karakter te geven van een betooging van solidariteit jegens het Spaansche volk en een betooging ten gunste van den vrede. POLEN De strijd tegen het communisme. Verscheidene bladen leveren commentaar op de actie van de communisten in Polen. Zij wijzen erop. dat de communisten nieuwe instructies hebben ontvangen van de Komintern. Volgens deze instructies zouden de communisten lid moeten worden von de democratische sport- en cultureele ver- eenigingen. Zij zouden hierin geen critiek mogen leveren, doch gebruik moeten maken van elke wrijving, welke in de vereenigin- gen ontstaat. De regeering maakt hiervan gebruik tegen de leiders van de oppositie partijen Een vergadering van de boeren volkspartij welke 18 April zou worden ge houden. is door de autoriteiten verboden, aangezien volgens de regeering talrijke communisten in de partij waren geslopen. Evenals ieder jaar tegen 1 Mei zijn vele leden van de linksche partijen gearresteerd. Uit Abessynië. De gehouden ministerraad heeft een wetsontwerp goedgekeurd, dat tijdelijk nieuwe invoerconcessies toestaat voor ca seïne, welke bestemd is voor de vervaardi ging van kunstwoL Het ministerie voor de luchtvaart kreeg machtiging, 18 millioen lire te besteden voor den aanleg van een nieuwe lucht haven bij Genua. Voorts werd een decreet goedgekeurd, waarbij een corps grenswacht wordt inge steld. De ministerraad keurde een ont- werp-decreet goed aangaande de van- lcrachtwording der jongste internationale overeenkomsten waarbij transport van van vrijwilligers en wapens en munitie naar Spanje en de Spaansche bezittingen of de Spaansche zone in Marokko wordt verboden. De raad stond achttien millioen lire toe voor nieuwe werkzaamheden ten behoeve van de vloot, veertig millioen voor het leg gen van een onderzeeschen telefoonkabel tusschen Tripolis en Sicilië en den aan leg van een ondergrondschen kabel tot Caitanisetta Er werden ook gelden beschikbaar ge steld voor den bouw van een paleis, dat de zetel zal zijn van het nieuwe ministerie vooi Italiaansch-Afrika. De Abessynsche vluchtelingen in Britsch Somali-land blijken uit de streek van Har- rar te komen, waar men tegen de Italia nen in verzet was gekomen. Tegenover Bertrand de Jouvenel, die den negus te Bath opzocht en het gesprek in de Intransigeant oververtelt, heeft deze gezegd. Toen ik hoorde, dat Engelsche krul- seTs voor Gibraltar verschenen waren, dacht ik: ik heb terecht mijn vertrouwen behoudenAls ik geweten had wat ik nu weet zou ik een overeenkomst met Mussolini gezocht hebben. Dan had ik aan mijn volk die vreeselijke beproevingen be spaard. die nog niet uit zijnIk ben misleid -v En op een^vraag van den journalist voegde hij erbij Als de Volkenbond me gezegd had het plan Laval-Hoare aan te nemen zou ik dat terstond gedaan hebben. ZUID-SLAVIË Verbod van staking en uitsluiting. Met ingang van heden treedt in Zuid- Slavic een verbod van staking en uitslui ting in werking. Tevens is een minimum loonschaal van kracht geworden. Op over treding van het verbod staan boeten. JAPAN. Het regeeringsprogram. Ter uitvoering vajfi het program, dat 10 April j.l. bekend is gemaakt, heeft het kabinet besloten een plannencoimmissie in te stellen, die er mede zal worden be last de nationale politiek te coördineeren. Voorts zal een raad voor onderwijsher vorming samengesteld worden. De plannencommissie zal onder voorzit terschap van den minister van financiën, J-oekl, werken; tevens heeft het kabinet besloten tot hervorming van die be stuursorganen, die in nauw contact staan imet het algemeen publiek VEREENIGDE STATEN Waarschuwing van Roosevelt. President Roosevelt heeft de chefs der regeerlngsdiensten gewaarschuwd, dat het tekort op dé 'begfooting van dit Jaar veel hooger zal zijn dan voorzien was, indien de uitgaven niet terstond verminderd worden. Rooosevelt heeft hun in verband hiermede verzocht, uitgaven, die op het oogenblik niet strikt noodzakelijk zijn, te vermijden of uit te stellen. Henry Ford heeft gisteren verklaard, dat hij zou blijven toezien, hoe de Wagner-wet, die gelijk gemeld is, eergisteren grondwet tig is verklaard, verder zou werken. Hij zeide, niet te zien hoe deze wet van in vloed zou kunnen zijn op zijn bedrijf zoo lang hij voortging dit te leiden zooals hij dat altijd gedaan heeft. De stakers bij de General Motors in Canada hebben toegestemd in een bemid delingsactie der regeering. Ook de werk gevers hebben zich hiermede accoord ver klaard. Toen hij eindelijk, na lang tobben, zijn motor weer aan den gang kreeg. GEBOREN Pieter, z. van W. Krassenburg en J. C. Otgaar Antoinette Maria Louise Catha- rina, d. van G. A. H Peeters en H. M. J. L. Rous Johanna Maria, d. van H. J. de Romijn en P. J. v. Veen. GEHUWD H. W. Tieleman jm. en E. E. Thomas jd. OVERLEDEN. H. J. F. Bolderman Ongeh. vr. 68 Jaar A. Schouten z. 3 weken S. Oudshoorn— Kelderman wede. 81 jaar. RAAD VAN ARBEID 8833 (Ingez. Med.) V erkeerswaarnemingen op de rijkswegen. De regeerlngspersdienst meldt: De rijkswaterstaat zal op 16, 21 en 26 April, alsook op Hemelvaartsdag langs de rijkswegen verkeerswaarnemingen doen houden met verschillend doel. In de eerste plaats zal een onderzoek worden ingesteld naar het wegverkeer en het railverkeer, dat zich op spoorweg overgangen voordoet, teneinde hieruit o.a. te kunnen afleiden aan welke spoorweg overgangen in het bijzonder het wegver keer hinder van de gelijkvloersche kruisin gen ondervindt. Hiervoor is het van belang de perioden van afsluiting der overwegen, alsmede de veelvuldigheid ervan te notee- ren, voorts het wachtende wegverkeer te tellen en ai het wegverkeer dat den over weg passeert. Deze tellingen ogivatten ongeveer 100 spoorwegkruisingen. Bovendien zullen aan ongeveer 130 andere waarnemingspunten op rijkswegen nog waarnemingen van geheel anderen aard worden gehouden. Hiervoor wordt een beroep gedaan op de medewerking en de mededeelzaamheid van oen weggebruiker. De waarnemingen worden echter, ten einde niet teveel oponthoud te veroorza ken. niet aan alle punten tegelijk gehou den. Daarom zijn de waarnemingspunten zoodanig over de waarnemingsdagen verdeeld, dat op eiken teldag ruim 40 pun ten in de waarnemingen zijn begrepen. De bedoeling van deze waarnemingen is een indruk te krijgen van het afstands verkeer en van het zaken en toeristlsoh- verkeer Voorts zal een onderzoek worden Ingesteld naar den bezettingsgraad der personenvoertuigen, waartoe het aantal passagiers zal worden genoteerd, terwijl het tevens van belang is gebleken, hierbij aan te teekenen hoeveel zg. „mederijders" hieronder begrepen zijn. Onder deze laatst genoemde categorie van passagiers moet liet. welbekende en den laatsten tijd zoo veelvuldig voorkomende type worden ver staan dat aan den openbaren weg de gast vrijheid heeft gevraagd van den bestuur der van een voorbijrijdend motorrljtug. Tevens zal worden nagegaan in hoeverre de oliemotor reeds ingang heeft gevonden bij het wegverkeer. Hierbij zal ook het gewicht van de motorrijtuigen worden op genomen. hetwelk van de wegenbelasting- kaart wordt afgelezen. Het is dus van be lang dat men in het bijzonder op de waar nemingsdagen zich overtuigt de wegen- belastlngkaart bij zich te hebben. In verband met het bovenstaande zullen den bestuurders de volgende vragen wor den gesteld: 1. heeft het motorrijtuig een benzine- of een oliemotor? 2 wat is het eigen-gewicht (wegen- beiastlngkaart) 3. wat is het aantal zitplaatsen (niet in begrepen de chauffeursplaats»? 4. hoeveel passagiers (niet inbegrepen de chauffeur)? 5. hoeveel z.g. „mederijders" bevinden zich onder de passagiers? 6. wat is het doel van de reis: zaken of toerisme? 7. waar bent u vandaan gestart? 8. welke pleisterplaatsen doet u vandaag aan of hebt u aangedaan? 9. waar eindigt vandaag uw reis? Ten aanzien van de onder 8 gestelde vraag kar. nog worden opgemerkt, dat onder 'n pleisterplaats ook wordt verstaan de plaats waar b.v. een forens zijn dage lij kschen arbeid verricht, de plaats, die tijdelijk wordt bezocht voor het doen van boodschappen, het afleggen van bezoeken, het volgen van een voorstelling, en d.g. De waarnemingen zullen weder door werkloozen worden verricht, terwijl het verkeer nabij de waarnemingspunten door de koninklijke marechaussee en de rijks- veldwacht zal -worden geregeld. De waarnemingen vinden plaats van 6 tot 22 uur. H.M.'s „O. 12" en H.M/s «O. 14" naar de West vertrokken. Vanochtend om half twaalf zijn twee Nederlandsche onderzeebooten, H. M.'s .,0. 12" en H.M.'s „O 14" voor hun drie- weeksehe reis naar West Indië vertrokken. Voor het vertrek had een korte inspec tie van de O 12 plaats door den comman dant der marine, vice-admiraal Th. L. Kruys, terwijl kolonel Doorman, chef van acn marinestaf, de O. 14 voor zijn reke ning nam. Er werden geen toespraken ge houden. De vice-admiraal wenschte den opvarenden een voorspoedige reis en een behouden thuiskomst. Wat het vertrek zelf betreft: dit had op hel vastgestelde tijdstip plaats Er was vrij veel belangstelling, zoowel van ma rine- als van burgerlijke zijde. De com mandant van H, M.'s O. 12. is luitenant Ier zee eerste klasse J. Beckering-Vinckers (tevens groepscommandant). Van de O. 14 Is commandant luitenant ter zee tweede klasse, G. B. M. van Erkel. PRINS BERNHARD WOONT VERGADERING VAN DEN RAAD VAN STATE BIJ. Gistermiddag heeft Z.K.H. prins Bern- hard deelgenomen aan de gewone weke- iijksche vergadering van den Raad van State. DE LANGEGOLF-OMROEP IN NEDERLAND. Deze maand een langegolf-omroep- conferentie in lTen Haag. Gelijk men zich zal herinneren, is de Nederlandsche P.T.T.-administratie, in ver band met het verloop van de conferentie der H.I.R. in Maart j.l. te Berlijn, er toe overge gaan de omroepgolf van 1160 M., welke thans nog door Noorwegen wordt gebruikt, maar welke dit land in verband met syn chronisatie van zijn zenders overweegt te verlaten, bij het Berner Bureau te notifi- ceeren, met de bedoeling om, zoodra Noor wegen deze golf zal hebben verlaten en ln- aien de noodige overeenstemming met de andere belanghebbende ianden zal worden verkregen, in de gelegenheid te zijn deze lange golf voor den Nederlandschen omroep beschikbaar, te stellen. In aansluiting hieraan heeft de Neder landsche P.T.T.-administratie aanstonds na de Berlijnsche conferentie de noodige voor bereidende maatregelen genomen, teneinde door proefuitzendlngen de bruikbaarheid van deze golf voor radio-omroep-uitzendin- gen in Nederland te onderzoeken. Thans kan worden medegedeeld, dat deze maatre gelen zoover zijn gevorderd, dat tot het hou den van proefuitzendlngen te Kootwijk is overgegaan. Deze zullen plaats hebben 's avonds na afloop van de omroep-programma's en in in de morgenuren gedurende de onderbre kingen van de programma's van de thans over Kootwijk uitzendende omroepvereenl- gingen (N.C.R.V. en KR.O.). Intusschen zal op 20 April a s. de confe rentie van de P.T.T.-admlnistraties van de landen, die belangen in den langen golf- omroep-band hebben, in den Haag samen komen. HET DREIGEND CONFLICT BIJ DE HAAGSCHE GLAZENWASSCHERIJ. De stijging der kosten van bet levensonderhoud. Heden had op het departement van sociale zaken onder leiding van den rijks- bemiddelaar in het derde district, prof. mr. P. C. Josephus Jltta, weder een bespreking plaats met partijen, betrokken bU het drei gend conflict bij een aantal Haagsche gla- zenwasseherijen. De rijksbemdddelaar heeft het vdtgende voorstel gedaan Hoewel erkennende, dat de loonen op zichzelf beschouwd, aan den toogen kant zijn, gelet echter op de omstandigheden, dat de kosten van het levensonderhoud reeds een geringe stijging vertoonen en niet onwaarschijnlijk nog meer zullen stijgen, geef ik den patroons in overweging de col lectieve arbeidsovereenkomst te teekenen". T. a. v. een aantal ondergeschikte punten heeft de rijfcsbemiddelaar deels een voor stel gedaan, dels hebben partijen af gesproken nader onderling overleg te ple gen. Partijen hebben den rijksbemiddelaar toegezegd, dit voorstel in eigen kring te zuilen bespreken. STAKING BIJ DE NEDERLANDSCHE SCHEEPSBOUWMAATSCHAPPIJ BREIDT ZICH UIT. AAN DE GEVOLGEN VAN EEN AANRIJDING OVERLEDEN. Maandagmiddag is de 23-jarige wiel rijder P. C. van der S„ op den Rijksstraat weg in Haarlem Itoord aangereden door een auto, welke bij het passeeren te ver uitweek. De jongeman ward in levensge vaarlijken toestand naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht, waar hij vanmorgen is overleden. De politie is er nog niet in geslaagd den automobilist, üe na de aanrijding in snelle vaart is doorgereden, op te sporen. Het werk begint thans stagnatie te ondervinden. De staking bij de Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam begint ernstiger vormen aan te nemen. Na de middagrust hebben heden ruim 200 arbei ders zich aangesloten bij de reeds staken- den. Het totaal aantal stakers bedraagt thans ruim 500. Het zijn voornamelijk hak kers, hoorders, boordersjongens, ijzerwer kers en caulkers. Even dreigde bij het verlaten van het terrein vanmiddag een incident. Bij het portiershuisje was de uitgang zoo nauw mogelijk gehouden opdat de lotennummers der stakenden konden worden opgenomen. Zij weigerden echter deze op te geven, waardoor een gedrang ontstond en een ruit van het portiershuisje werd ingedrukt. De politie was de situatie echter spoedig meester. De stakenden verzamelden zich voor de werf op het grasland, waar een der voormannen hen aanmaande tot orde. Daarna trokken de meesten weg in de richting Amsterdam. Het bedrijf begint thans tengevolge van de uitbreiding der staking eenige stagnatie te ondervinden. Nog deze week bespekingen met den metaalbond. Naar wij vernemen zal, naar aanleiding van de arbeidsconflicten bij de Ned. Scheepsbouw Mij, en bij de Ned. Dok Mij. nog in den loop van deze week een bespre king worden gehouden tusschen de werk gevers en de organisaties der algemeene, christelijke en katholieke metaalbewerkers. Voor de werkgevers zal bij deze besprekin gen het bestuur van den metaalbond op treden. 1I„ DE NEDERLANDSCHE „ELSDELEGATIE IN ZUID-AMERIKA De Nederlandsche n r ndc-lsdelegatie, welk- een bezoek breng! an Zuld-Amerika heeft zich van Buenos Aires naar Monte video begeven. De eerste besprekingen met de handelscommissie van Uruguay zijn reeds gevoerd. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2