Engeland en de blokkade van Bilbao Leidsch Dagblad Help! IEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Dinsdag 13 April 1937 Leidsche ingezetenen Het Spaansche front weer vastgeloopen Door te adverteeren in en U te abonneeren op het dat wordt geredigeerd, gezet, gedrukt en bezorgd door SPORT RECHTZAKEN LUCHTVAART Van 't front. Zoowel in het Baskenland als bij Madrid ls de strijd weer vastgeloopen. Intusschen woedt op het oogenblik over- ai de strijd nog voort. Slechts één ding staat vast: Miaja. de roode opperbevel hebber der regeeringstroepen bij Madrid, heeft na een geweldig offensief, dat reeds drie dagen heeft geduurd, geen enkel zij ner doeleinden bereikt, al zijn de recht- schen hier en daar wat teruggedrongen, zoodat de omsingeling van Madrid iets is verbreed. Van rechts spreekt men van ontzettende verliezen der regeeringstroepen, nJ. 12000 man, waarvan 5000 dooden! De blokkade van Bilbao. In het Britsche Lagerhuis heeft Bald win, in antwoord op een vraag van Sin clair over de maatregelen, welke de Brit sche regeering denkt te nemen, om mole statie van vreedzame Britsche schepen, die de haven van Bilbao trachten binnen te loopen, te voorkomen, geantwoord, dat de Britsche regeering tijdens het week-end den tegenwoordigen toestand voor de scheepvaart in de buurt van Bilbao heeft bestudeerd. De regeering is tot het besluit geko men, dat zij geen rechten van bellige- renten kan erkennen en geen molest kan dulden van de Britsche scheep vaart. Zij waarschuwt echter de Brit sche schepen, dat zij om practische redenen en gezien de gevaren, waarte gen het voor het oogenblik onmoge lijk is haar te beschermen, voorloopig niet naar de Bilbao-zone behooren te gaan. wegens het mijnengevaar en het gevaar van bombardementen. De vice-admiraal. die het bevel voert over de „Hood" is naar de kust van N. Spanje vertrokken en daar gearriveerd. Het is de wensch der Britsche regeering dat een Britsche vlootmacht onder het rechtstreeksche bevel van een eskadercom- m'.ndant, daar ter beschikking zal zijn. In antwoord op verdere vragen verklaar de de Britsche premier: De situatie in de Spaansche wateren verandert voortdurend. Mijn antwoord heeft dus slechts betrek king gehad op den toestand van 't oogen blik. Ik kan echter niet zeggen, hoe lang die toestand zal aanhouden. Ik moge er overigens op wijzen, dat beide bij den Spaanschen burgeroorlog betrokken par tijen mijnen hebben gelegd in de Spaan sche territoriale wateren. De labour-afgevaardigde Shinell vroeg nog. hoe de regeering den toestand zou beschouwen, indien Britsche schepen ge noodzaakt zouden zijn. zich aan die geva ren in de Spaansche wateren bloot te stellen. Baldwin meende op kwesties van zoo hypothetischen aard niet te moeten ingaan Spreker kon zich niet voorstellen, dat Britsche reeders. wetend welk gevaar zij loopen. toch naar die zone hun schepen zouden dirigeeren. Het antwoord van den premier, dat oe linkerzijde interpreteerde als een weige ring om den Britschen koopvaardij-sche pen in de Spaansche territoriale wateren hulp te veileenen, werd door de oppositie met protesten ontvangen. Attlee, de leider van de labour-oppositie, stond onmiddellijk op, om aan de ontevre denheid van zijn partij uiting te geven. Hij verklaarde, geen genoegen te nemen met het exposé der regeering. weshalve hij eerlang een debat zou eischen „over de weigering van de regeering. om Britsche handelsschepen te beschermen Volgende motie zal heden worden inge diend: ..Het Huis. nota nemende van de ver klaring van den minister-president over den toestand te Bilbao, betreurt dat de Britsche regeering in gebreke is gebleven met de bescherming der Britsche koop vaardijschepen. die zich in hun recht be vinden." Volgens Italiaansche meening zou men van inmenging ten gunste van Valencia kunnen spreken, indien Britsche oorlogs schepen zich in de Spaansche territoriale wateren zouden wagen ter bescherming van Engelsche koopvaarders Indien daar entegen de Britsche autoriteiten zich van deze inmenging zouden onthouden, zou dat een erkenning van Franco als oorlogvoe rende beteekenen. De „Tribuna" meent hieruit te moeten opmaken ,dat de be staande toestand die erkenning kan ver haasten. Britsch schip opgebracht? Gisteravond werd van Baskische zijde medegedeeld, dat een Engelsch koopvaar dijschip, welks naam nog niet is vastge steld. door den kruiser der rechtschen Almirante Cervante" binnen de Spaan sche territoriale wateren is aangehouden en opgebracht naar een Spaansche haven. De niet-inmenging. De sub-commissie van non-interventie zal in den loop dezer week weder bijeen komen. Een datum is echter nog niet vast gesteld. Men meent te weten, dat opnieuw de kwestie van de terugtrekking der vrijwil ligers zal worden besproken. Ofschoon de Italiaansche regeering nog geen enkele nadere positieve aanwijzing heeft gegeven omtrent haar houding op dit punt, heeft men in welingelichte Britsche kringen den indruk, dat ook de Italiaansche delegatie bereid zal zijn, dit vraagstuk te behan delen. De aanwezigheid van geregelde Italiaan sche troepen in Spanje heeft wederom aanleiding gegeven tot debatten in het Britsche Lagerhuis tijdens het voor het stellen van vragen bestemde uur. De de batten' waren kort maar levendig; o.m. werd de ondersecretaris voor buitenland- sche zaken, lord Cranborne, herinnerd aan de berichten aangaande de ontsche ping van 10.000 Italiaansche „vrijwilligers" op 24 Maart. Cranborne deed opmerken, dat deze fei ten nog niet door de Spaansche regeering gemeld waren en tot de bevoegdheid van de niet-inmengingscommissie behoorden. Een zeker rumoer ontstond op het ant woord van Cranborne aan Attlee. die eenigszins ontstemd vroeg, waarom de Britsche regeering nooit op de hoogte was van hetgeen algemeen bekend was. Cranborne zeide hierop: „Mijn geachte ondervrager schijnt alles te gelooven. wat hij hoort.' dat dus de koopkracht van de bevolking van Leiden verhoogt, dient gij het belang van de stad LEIDEN, van haar inwoners en dus ook van U zelf SCHAKEN. SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN Omstreken. Promotie en degradatie. Gisteravond moest het tweede tiental van Philidor zijn plaats in de 2e klasse B ver dedigen tegen den kampioen der 3e klasse A, n.l. de Lisser Schaakclub I, die in het afgeloopen seizoen een prachtig resultaat bereikt had, door alle 6 te spelen wedstrij den met flinke meerderheid te winnen. Daar Philidor n volledig uitkwam en ook Lisse I op één speler na, voltallig was, kon een spannenden wedstrijd verwacht wor den. De opstelling met de uitslagen volgt hier onder: C. Markusse (L.1-J. H. Aalbersberg (Ph.l 0-1 C. J. de HaasJ. A. P. Moonen C. v. d. Lip—A. J. J. Nicaise 0—1 P. BoumaW. F. Makka x—x B. L. Hooyer—P. Flippo 01 H. T. LamersJ. v. Leeuwen 01 P. BoogerdC. W. J. Conijn 10 G. ZeestratenB. Lindeijer01 M. J. Manshanden—C. Visser 10 J. G. SnelJ. v. Steenwij k'/s Totaal 3x6x zoodat Philidor II zich met flinke meerder heid (waarschijnlijk7—3) wist te handha ven. De spelers van Lisse waren niet erg op dreef. Aan de eerste 6 borden wisten ze geen enkel winstpunt te behalen, slechts één remise. Ook gingen enkele partijen door blunders voor hen verloren. Lisse I kan het beter en wij zijn berüewd naar den uitslag van den wedstrijd Caïssa IILisse I. die ïeeds morgen(Woensdag)avond alhier in het clubgebouw van Caïssa (gebouw Maatschij. voor Toonkunst i gespeeld zal worden. Mocht Lisse weer verliezen, dan is de promotiekans verkeken en blijft het in de lagere groep spelen. HET INTERNATIONALE TOURNOOI TE OSTENDE. VOETBAL. SERIEWEDSTRIJDEN L.P.S.V. Aan de seriewedstrijden der L.P.S.V. doen mede: L. Studenten Corps, Studenten lUni- tas), C.G.W. I, Raad v. Arbeid. L. Dagblad, Kamerlingh Onnes. Ambtenaren, M. Hulp betoon en R.K. en L.P.S.V. RUGBY. BELGIE—HOLLAND 11—9. In het Beerschotstadion te Antwerpen werd Zondag de interlandwedstrijd België Nederland gespeeld welke eindigde in een 119 overwinning voor de Belgen. UIT NIEUWVEEN. Wegens afkeuring van terrein, ging de wedstrijd „O.D.L"—„Nic. Boys" niet door. De wedstrijd Nieuwveen—Woerden werd wegens den regen gestaakt. BILJARTEN. PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN F. B. H. O. R. Lunenburg, kampioen. De eindstand in de 1ste klasse luidt: gsp. gew. gel. vrl. pnt. gem R. Lunenburg 6 5 1 11 11.65 A. Oorver 6 5 1 10 5.11 C. Philippo 6 4 2 8 5.21 A Duivenvoorden 6 3 3 6 5.13 J. G. Willemse 6 2 1 3 5 5.22 H. Oome 6 1 5 2 4.71 J, Erades 6 6 3.73 AUTOMOBILISME. NASH-MOTORS MELDEN EEN NIEUW VERKOOPSRECORD. In de eerste -drie maanden 170*1 meer verkocht. In de eerste drie maanden van 1937 wa ren de Nash verschepingen ruim 170°/., hoo- ger dan in de overeenkomstige periode van 1936, kondigde de heer C. H. Bliss, Vice-Pre sident van de verkoopafdeeling der Nash Motors van de Nash Kelvinator Corpora tion aan. In dat tijdsverloop zei de heer Bliss zijn er 27.371 Nash Ambassadors en Nash .,400'' verscheept, tegenover 10016 in het eerste kwartaal van 1936. DUIVENSPORT. WASSENAARSCHE POSTDUIVENCLUB. Zondag hield de Wassenaarsche Postdui- venvereeniging haar eerste wedvlucht met oude duiven vanuit Breda, afstand pl.m. 66 kilometer. Te 9 uur werden de duiven in vrijheid ge steld en in stroomenden regen met telkens wisselenden wind, kwamen de duiven op de respectievelijke hokken. In concours waren 127 duiven. De uitslag was: le. 8e, 19e en 22e K. I. Waasdorp, 2e, 5e, 14e en 23e W. C. van Beekum, 3e, 13e, 16e en 20e J. H. M. Brou wer. 4e, 6e, 9e, 10e en 17e C. Versteeg Jr., 7e Th. Oosterveer, 11e, 12e, 15e en 21e J. van der Lely, 18e H. Nijp. Aankomst le duif 10 uur 44 min. 35 sec. Laatste prijswinnende vogel te 1 uur 14 m. 45 sec. DAMMEN. DAMCLUB „NIEUWVEEN". De eindstand van de onderlinge compe- titie is als volgt: Gespeeld zijn 30 partijen ieder. gew. -em, verl. pnt. D. Spek 22 6 2 50 C. Veen 19 3 8 41 R. de Boer 18 3 9 39 J. v. Doorn 17 3 10 37 G. Rietveld 17 3 10 37 P. v. Veen 18 1 11 37 Th. Pijper 14 5 11 33 D. v. Leeuwen 14 5 11 33 M. Miedema 14 2 14 30 C. v. Leeuwen 11 7 12 29 A. v. Veen 11 3 16 25 P. Pijper 10 5 15 25 K. Koren 9 3 18 21 H. Sweenen 7 1 22 15 H. Verkerk 7 1 22 15 J. Bon 6 0 24 12 Landau wint van Dyner. De uitslagen van de partijen welke giste ren in de tweede ronde van het internatio nale schaaktournooi te Ostende zijn ge speeld, luidden: FineTartakower l—0 DunkelblumKoltanowski>/i LandauDyner 10 Reynols—Grbbafgebr. KeresList 1—0 De afgebroken partijen uit de eerste ronde tusschen Grob en Landau en tusschen Koltanowski eh Tartakwoer eindigden beide in remise. De stand na de tweede ronde luidt thans: 1. Keres 2 pnt.; 2. Landau l1/: p.; 3, 4, 5 en 6 Fine, Dunkelblum, Koltanowski en List, allen 1 pnt; 7 Grob Vi p. plus 1 afgebroken partij; 8 en 9 Dyner en Tartakower, beiden p.; 10 Reynolds 0 p. plus 1 afgebr. partij. HET EERSTE HOLLANDSCHE WATER- SPORTVLIEGTUIG. De heer Heymans, o.a bekend om zijn streven voor een waterbasis nabij Aals meer voor vliegtuigen, heeft besloten over te gaan tot de aanschaffing van een drij ver-vliegtuigje en wel de aardige Tailor „Cup". Dit eerste sportvliegtuigje op drij vers zal gestationeerd worden op de West- einderplassen en onder zekere voorwaar den ter beschikking staan van de Nat. Luchtvaart School. Als er een schaap over de brug is volgen er meer, zegt 't spreek woord en dus krijgen we weer nieuwen moed. Zal nu een Scheldemeeuw volgen? NIEUW RECORD ZWEEFVLIEGEN. Twee Duitsche zweefvliegers hebben giste ren een nieuw wereld-afstandrecord geves tigd. Zij maakten met een tweepersoonstoe stel een vlucht van 200 K.M. Het vorige record was 133 K.M. DE POSTVLUCHTEN. De Edelvalk is gisteren te 3.54 uur op Schiphol geland. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen moest voor het Kantonge recht alhier terecht staan D. S. sigaren handelaar alhier, omdat hij zonder toe stemming van B. en W. van Leiden een loterij om prijzen had georganiseerd. Voor vijf centen kon men uit een doos op de terechtzitting aanwezig evenals de loten een lot trekken, met welk lot men verschil lende prijzen kon winnen. Verdachte er kende geen vergunning voor deze loterij ge had te hebben. Hü meende dat voor zoo'n z.g. ..splnneweb" loterij geen vergunning noodig was. De kantonrechter wees ver dachte er op. dat het hier een gewone loterij betreft om prijzen te winnen. Als getuige a décharge werd gehoord de heer J H, Bayer, koopman te Rotterdam die deze loterijen exploiteert. Het was hier een moeilijk geval verklaarde deze getuige om dat in den winkel van verdachte geen sleu tel van deze loterij aanwezig was. wat ver plichtend ls. Getuige meende dat geen ver gunning voor deze loterijen noodig was. Een cliënt van getuige die door den kan tonrechter veroordeeld was. werd in hooger beroep door de Rotterdamsche Rechtbank vrijgesproken. Om een proces uit te lokken en een principieele beslissing te krijgen zal hij direct weer een loterij bij verdachte plaatsen. Het OM. vond het strafbare feit wettig en overtuigend bewezen en elschte f. 10 boete of 5 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 5 boete of 2 dagen hechtenis. L. W. uit Amsterdam moest terecht staan omdat hil met zijn auto de bocht bil de Vink geheel links had -genomen, waardoor hij den heer P. van Demen uit Voorschoten die luist met zijn bakfiets passeerde on dersteboven had gereden en groote schade was aangericht. Nadat de heer van Diemen was gehoord, die verklaarde dat de schade geheel geregeld was en er sneeuw oo den weg lag, waardoor het glad was. elschte het O.M. f. 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uit spraak f. 15 boete of 5 dagen hechtenis. S. G uit Haarlem moest terecht staan omdat hij met zijn auto de veiligheid van het verkeer bii de Haagsche Schouw oo ernstige wijze in gevaar heeft gebracht doordat hij met groote snelheid links van den weg had gereden en ook links de bocht aldaar was gepasseerd, waardoor hij drie wielrijders, die geheel rechts van den weg reden had aangereden en een der wielrij ders in een sloot geslingerd werd. Na de aanrijding was verdachte doorgereden. Het OM. elschte 2 maal f. 7.50 boete of 2 maal 5 dagen hechtenis. De kantonrechter wees direct vonnis en veroordeelde verdachte tot f. 25 boete of 10 dagen hechtenis. H. O winkelier te Warmond moest te recht staan omdat hij in zijn winkel 2 K G. margarine aanwezig heeft gehad zonder banderolles. De heer Velt. controleur van de crlslszuivelwet verklaarde dat de 2 K.G. margarine in gewoon blanco papier was gewikkeld. De controleur had de margarine In beslag genomen en een monster voor onderzoek naar het scheikundig zuivelsta- tion te Lelden gezonden, waarbij gebleken was dat de margarine te veel zetmeel be vatte en onder margarine A gerangschikt moest worden. Verdachte verklaarde ter goeder trouw geweest te zijn. Hij had 5 K.G. gekocht en om deze hoeveelheid was een banderol geweest. Het O.M. elschte 2 maal f. 10 boete of 2 maal 5 dagen hechte nis met verbeurdverklaring der inbeslag genomen margarine. Uitspraak 2 maal f. 5 boete om 2 maal 2 dagen hechtenis met verbeurdverklaring der Inbeslag genomen margarine. neergezet, liep een sleepspoor over de ral» vla een uitgang van het station naar een smal steegje, waai- men vermoedelijk een kleine auto in gereedheid had gehouden om voor het verdere transport te zorgen. Het verdere onderzoek leidde naar de woning van den 37-jarigen havenarbeider C. B die men op een lorrie een zwaar voor werp had zien vervoeren en in zijn woning binnengedragen B. werd gearresteerd, ont kende aanvankelijk om zijn zwager Bl„ die medeplichtig was geweest, te sparen. Docli toen de daders gearresteerd waren, bekende hii de kist met geld ln huis te hebben ge had. doch zeide. dat hil eerst niet wist wat hij op de lorrie vervoerde en later, toen hü zag, dat het een kist met geld was, dat hij den boel dadelijk zijn huis uit wou hebben. Hij wilde er niets mee te maken hebben. Door de Rotterdamschie rechtbank was B. echter wegens heling veroordeeld tot 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf. BI. en van der E. wegens diefstal tot 2 jaar en 6 maanden Kist en geld waren ondertusschen nog steeds niet terecht gekomen. BI. had in het vonnis berust, B. en van der E. stonden in hooger beroep voor het Haagsche gerechtshof terecht, B, verklaarde gisteren ter terechtzitting, dat hij werkloos was en wel meer kar weitjes voor zijn zwager opknapte. De pre sident. mr. B. Lodder, vond het echter wel vreemd, dat hii een dergelijk zwaar voor werp bij een schoenmaker waar de kist aanvankelijk was ondergebracht doch de grond werd daar te „heet" had wegge haald en in zijn huis naar zolder had ge dragen, zonder te vragen wat er eigenlijk in zat. „Dat was mijn fout ook", bekende ver dachte. Pres.: „Maar later, toen u zag, dat er gestolen geld uit kwam. hebt u het maar zoo gelaten en voor de politie een verhaal gefantaseerd". „Ja ziet u eens. Edelachtbare, 't was mijn zwager en ik dacht, de politie zoekt het wel uit. Als ik het aangegeven had, had ik mis schien f. 500 belooning gehad. Nu heb ik anderhalf jaar gekregen". De procureur-generaal, mr, A. Rombach, was van meening. dat verdachte wel ge weten heeft wat hij vervoerde en eischte bevestiging van het vonnis van de Rotter damsche rechtbank. Hierna werd de zaak tegen A. van der E. behandeld. Niet minder dan 13 getuigen a charge en tien a décharge waren gedag vaard Van der E. ontkende, evenals voor de rechtbank, den diefstal te hebben gepleegd. Eenige getuigen a décharge verklaarden verdachte op het emplacement bezig te hebben gezien, met het lossen van werk tuigen. Anderén oa. zijn vrouw ver klaarden. dat hij den geheelen middag daarna en 's avonds thuis is geweest. Daar deze verklaringen ln het geheel niet klopten met die, welke B en ziin vrouw 's morgens hadden afgelegd, werden deze laatsten nog eens gehoord. Zij bleven vol houden, dat van der E. 's avonds bij hen is geweest om geld te halen. Er was nog een getuige a décharge ge dagvaard. die echter niet had kunnen ver schijnen, daar hii thans in het ziekenhuis verpleegd wordt. Aan het verschijnen van dezen getuige hechtte de verdediger, mr. F Eikelenboom, zooveel waarde, dat hij vroeg de zaak aan te houden, totdat deze getuige hersteld zou zijn. Het hof besliste in overeenkomstigen zin, zoodat de zaak tot nader te bepalen datum werd uitgesteld. HAAGSCH GERECHTSHOF. Noodlottige dronkemanssteekpartij te Goes, Oo een Zondagmiddag in December be zochten eenige jongemannen te Goes een café en dronken daar verscheidene glazen bier In het café ging het spoedig zoo ru moerig toe, dat de kastelein er eenige al te luidruchtige en handtastelijke bezoekers uitzette. Buiten werd de in het café ont stane ruzie voortgezet. Op een gegeven moment trok een van hen, de 22-jarige J. G. M een mes en stak daarmee een van de anderen ln den buik. De getroffene overleed spoedig. Wegens zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende, was M. door de Mid- delburgsche rechtbank tot 4 jaar gevan genisstraf veroordeeld met aftrek van pre ventieve hechtenis. Gisteren stond hij in hooger beroep voor het Haagsche Gerechtshof terecht. De procureur-generaal vroeg bevestiging van het vonnis van de rechtbank. DIEFSTAL VAN EEN GELDKIST MET f. 6000. Uit een tramwagen te Rotterdam. In October van het vorig jaar werd uit een wagon van de Rotterdamsche Tram wegmaatschappij een kist ontvreemd, in houdende een bedrag van f 6000, welke be stemd was voor de Coöperatieve Beetwor- telfabriek Puttershoek. Er werden geregeld dergelijke geldzendingen van de Incasso- Bank naar de beetwortelfabrlek gedaan, zoodat de verdenking van de diefstal viel op een employé van de Tramweg Maat schappij, die met deze gewoonte op de hoogte was. Door een uitgebreid onderzoek. Ingesteld door de Roterdamsche politie in samenwer king met den inspecteur der Maatschappij G F. M. Loep. kreeg men het vermoeden, dlat een der daders de üjnwerker A. van der E. was, die op dat tijdstip dienst deed op het emplacement bij het station Rosen- straat waar de geldzendng ingeladen was. Van den wagon, waarin de bewuste kist was HAAGSCHE POLITIERECHTER. Clandestien had v. G. uit Koudekerk gas betrokken, waarvoor een speciale leiding was aangelegd. Toen hij met die werkzaamheden bezig was. deed de politie een inval. Verdachte zeide dat niet hij maar H. de werkzaamhe den had verricht. Volgens den veldwachter was L. er echter bij betrokken geweest. De officier vorderde zes maanden ge vangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, mede omdat het rapport niet erg gunstig was. De politierechter vonniste tot zes maan den. H. uit Koudekerk zou dan eigenlijk de man zijn geweest, die het gratis gas zou hebben betrokken en de leidingen aange legd. De veldwachter had H. bezig gezien met zijn werkzaamheden. De officier vroeg te gen dezen verdachten vier maanden on voorwaardelijk. Verdachte had graag een voorwaardelijke straf zei hij, doch de Poli tierechter legde drie maanden voorwaarde lijk en drie maanden onvoorwaardelijk op. ..den man,die 'n witten wandelstok draagt als hij de straat moet kruisen! (Want zoo'n stok wordt gedragen doormenschen, die slecht kunnen zien) 2—4

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 14