Voorstellen Leidschen aan den Raad Ons Kort Verhaal U kunt van die stekende 78tie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 13 Agril 1937 Vierde Blad No. 23633 Het Spoorbiljet Onzuivere huid? De Woningbouw. Neem URODONAL BENOEMING EN ONTSLAG. B. en W. stellen voor den heer J. W. Oostveen, nu de kweekschool voor onder- witters Is opgeheven, bit speciale benoeming aan te stellen als leeraar ln spraakvormlng aan gebrekkige kinderen Voorgesteld wordt, op verzoek eervol ont slag te verleenen aan den heer A. M van Sermondt als hoofd der school, verbonden aan het gesticht „Voorgeest". CONVERTEERING GELDLEENINGEN. Ten laste van de gemeente loopen bit het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en bij de Indische Pensioenfondsen eenige geld leningen tegen een rente van 4 en hoo- ger. Deze leeningen, tezamen f. 5,221 000 groot, kunnen op aannemelijke voorwaar den worden geconverteerd. De gemeente heeft door tusschenkomst van de firma Staal en Oo. een aanbieding ontvangen voor een conversie-leening met langen looptijd ad f. 500,000. VERHUUR WINKELHUIS EN ANDERE PERCEELEN. De huurder van het winkelhuis Heeren straat no. 48 wenscht de huur tegen 1 Mei a s. te beëindigen. Als gegadigde voor de nieuwe huur heeft zich aangemeld mej. M. M. Bomli, alhier; zit is bereid het pand, waarvan de huur thans f.460 bedraagt, met Ingang van 1 Mel a s te huren van jaar tot jaar tegen een laarlitkschen huurprijs van f.425. De huurder van de bovenwoning Nieuwe Rlln no. 22a. A. Eradus, heeft een verzoek om huurvermindering ingediend. Dit huls ls aan hem verhuurd voor den prijs van 1.450 oer jaar. met dien verstande, dat de straatbelasting ad f. 25,32 '-'voor rekening ?»n den huurder is. Ook heeft mevr. de Wed-, J. Gelök om huurverlaging gevraagd. Aan haar werd het perceel Aalmarkt no. 5 verhuurd tegen een huursom van f. 420 per laar, met inbe grip van de straatbelasting. Bovendien verzoekt H. C. van Leeuwen de huur te verlagen van het perceel Nieuwe Rijn no 20 en het bovenhuis van de Graan- beors, ls bepaald op f. 1250 per jaar. straat- belasting inbegrepen. Voorts is een nader verzoek om huurver- lsglng ingekomen van A. Christlaanse. in verband waarmede het voorstel van 12 Februari 1.1 werd teruggenomen.- Hit is huurder van het pakhuis Lokhorststraat no, 20, dat aan hem verhuurd is tegen een taarltlksche huursom van f. 150 (straatbe- lastlng ad f. 7.08 voor zijn rekening), en van het woonhuis Lokhorststraat no. 22, dat verhuurd is tegen f. 300 per jaar (straatbelasting ad f. 10.50 ten laste van den huurder). Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W van oordeel, dat er in deze ge vallen aanleiding bestaat de huurpritzen met ingang van het nieuwe huurjaar op 1 Mei as. te verlagen, t.w. dien van de bo venwoning Nieuwe Rijn no. 22a tot f. 425 per laar. dien van het perceel Aalmarkt no. 5 tot f. 375 per jaar, dien van het per ceel Nieuwe Ritn no. 20 met het bovenhuis van de Graanbeurs tot f. 1100 per jaar. dien van het pakhuis Lokhorststraat no. 20 tot f.125 per jaar en dien van het woonhuis Lokhorststraat no. 22 tot f250 per jaar. De «baatbelasting komt in al deze gevallen voor rekening van de gemeente. DE B-STEUN. Oo de gemeente-begrooting voor het loo- oende dienstjaar is een bedrag van f. 19.442 uitgetrokken ten behoeve van het verleenen van extra-hulp aan werkloozen (z.g. B- steun, tegenover welke uitgave een ont vang ls geraamd van f 10.184 als rijkssub sidie in die steunverleening. Ten laste der gemeente zou derhalve bhjven een bedrag van f. 9.258. Blijkens de thans van den Minister van Sociale Zaken ontvangen circulaire mag over het kalenderjaar 1937 ten hoogste een bedrag van f. 22.583.30 aan extra-steun worden uitgekeerd, welk bedrag berekend la naar f. 5.30 per werlooze en een gemid deld aantal werkloozen van 4261. Van dit bedrag komt f. 3.30 per werk- looze of in totaal f. 14.061.30 ten laste van het RUk. zoodat het ten laste van de ge meente blijvende bedrag f. 8 522 groot ls. of f.736 minder dan op de begrooting ls ge raamd. De minister heeft zich het recht voorbehouden, om de bijdrage ditmaal voor een gedeelte in natura te doen verstrekken. In verband met een en ander dient de gemeentebegrooting voor 1937 te worden gewijzigd. REGISTRATIE WERKLOOZEN. BI! de behandeling van de gemeentebe grooting voor 1936 werd om praeadvies in handen van B en W. gesteld een voorstel van den heer Snel. ln zake het instellen van een onderzoek naar het aantal jeug dige werkloozen ln deze gemeente. Het uitbrengen van dit praeadvies ls eenigermate vertraagd als gevolg van het met het Departement van Sociale Zaken gepleegde overleg, omtrent een bijdrage van het Rijk ln de kosten van een eventueel te houden telling. Het resultaat van dit overleg was aan vankelijk voor deze gemeente niet gunstig. Bij schrijven van 7 Augustus 1936 toch be richtte de Minister van Sociale Zaken, dat hij aeen vrijheid kon vinden aan deze ge meente een bijdrage in de kosten van een telling te verleenen. Later bleek evenwel de mogelijkheid, om de financlëele medewerking van het Rijk alsnog te verkrijgen. Indien aan de telling een doorloopend bijgehouden registratie van de werkende en werklooze mannelijke jeugd werd verbonden. J~en registratie van de werkende en werk- ooze ieugd heeft met betrekking tot een overzicht van de jeugdwerkloosheid uiter aard meer waarde dan een telling van het aantal jeugdige werkloozen. De eerste geeft den stand van zaken aan oo elk willekeurig tijdstip, de laatste slechts op een bepaald oogenblik. B en W. wendden zich mitsdien ander maal tot den Minister van Sociale Zaken en thans met meer succes. De Minister verklaarde zich bereid subsidie in de kosten van een telling en registratie, te houden overeenkomstig nader te geven aanwijzin gen, te verleenen en wel in dier voege, dat de belooningen van den leider en een as sistent zullen mogen worden geteld bil de uitgaven, welke voor subsidieering uit het werkloosheldssubsldiefonds in aanmerking komen en dat ln de ultkeering ad f. 3 per persoon en per week van een vilftal jeug dige werkloozen. dat bij de registratie te werk lean worden gesteld, een nader te be palen subsidie zal worden verleend. Verder zullen de kosten van schrijfbehoeften en van registratiemateriaal, zoomede een post voor onvoorziene uitgaven voor rekening van het Riik worden genomen. De gemeente moet zorgen voor de noodige localiteit. met verlichting en verwarming. Het bureau kan worden ondergebracht ln het gemeentehuis. Indien de registratie zal aanvangen op 1 Mei a s. zullen de totale kosten voor het loopende iaar op f. 2175 kunnen worden ge raamd en er van uitgaande, dat het subsidie in de ultkeeringen aan de teugdlge werkloozen plm. 80 van die ultkeeringen bedraagt het subsidie van het Riik od f. 1.766. zoodat slechts f.409 ten laste van de begrooting voor 1937 zal komen, welk bedrag uit den post „Onvoorziene Uitgaven" kan worden bestreden SUBSIDIE VOOR LIOHAMELIJK GEBREKKIGEN. Ht bestuur van de in den loop van 1936 hier ter stede opgerichte afdeeling Leiden en Omstreken van de Nederiandsehe Ver- eeniglng Vacant-leoord voor Lichamelijk Gebrekklgen heeft zich tot B. en W. ge wend met het verzoek te willen bevorderen dat aan deze afdeeling een Jaarliiksche subsidie wordt verleend ih de kosten van uitzending van kinderen. Zooals bekend ls. wordt Ingevolge raads besluit van 13 Februari 1928 met inacht neming van een korting van 15 °/o, aan de vier hier ter stede gevestigde vereeniglngen welke zich het uitzenden van zwakke kin deren ten doel stellen, een subsidie verleend van f0 6375 (f. 0.75 min 15 "It) per kind en per dag. voor elk door die vereeniglngen naar een vacantlekolonle uitgezonden en aldaar verpleegd, te Leiden woonachtig kind. met een maximum van f.510 (f.600 min 15 oer iaar en per vereenlging. De werkkring van deze vier vereeniglngen, omvat meer speciaal de uitzending van zwakke- niet lichamelijk gebrekkige kin deren. terwijl de thans adresseerende ver- eeniging uitsluitend de uitzending van zwakke, lichamelijk gebrekkige kinderen beoogt Onder de tegenwoordige moeilijke finan- cieele omstandigheden mogen alleen in ge vallen van hooze uitzondering nieuwe sub sidies worden verleend. In casu ls er echter wel reden voor een dergelijke uitzondering. Het betreft hier toch niet alleen zwakke- doch bovendien nog llchamelyk gebrekkige kinderen, welke evenals de zwakke kinderen de uitzending zeer noodlg hebben, zoodat een geldelijk offer door de gemeente ook voor dit doel wel gewettigd voorkomt. Bovendien is de omstandigheid, dat de vereenlging alleen dan provinciale subsidie kan verkrijgen, wanneer ook de gemeente een bijdrage verleent, een reden om even eens aan deze vereeniging een subsidie toe te kennen. Met de Commissie voor den Geneeskun Vetwormpjes, pukkels en uitslag verdwijnen en de huid wordt jeugdig-frisch, gezond en fluweelzacht door de huidzuiverende, huid- genezende en huidvoedende kracht van Purol. Gebruik voor gelaatsverzorging witte Purol. Deze is na inwrijving onzichtbaar op de huid, daarom zeer geschikt voor gebruik overdag. In doozen van 30, Tube 45 cl. Bij Apoth. en Drogisten. 9551 (Ingez. Med.) dienst, die werk van hoogere orde verrich ten dan zij, terwijl de beide laatstgenoem den alsdan in een rang zouden worden In gedeeld, waarin zij krachtens hun oplei ding niet huis behoorden. Om deze vier ambtenaren de hun billijkheidshalve toe komende salaris ver hooging toe te kennen, kwam na nauwgezette overweging slechts deze oplossing in aanmerking, dat aan hen boven de wedde in hun tegenwoordi- gen rang een toelage werd verleend, waar van het bedrag voor elk hunner op f. 200 per Jaar zou kunnen worden vastgesteld. WONINGEN VOOR OUDEN VAN DAGEN. Op initiatief van de Federatie der te Leiden en Omstreken gevestigde woning bouwverenigingen is een stichting in het leven geroepen, die zich ten doel stelt aan jeugdige bouwvakarbeiders werk te ver schaffen en hun vakkennis te onderhou den en uit te breiden door het bouwen en inrichten van woningen ter verkoop, ter verhuring of ter gebruikgeving aan ouden van dagen. Nadat aanvankelijk de rgenoemde Fede ratie zich reeds.tot B. eh W. had gewend inzake den bouw door Jeugdige werkloozen van een tiental woningen voor ouden van dagen, richtte onlangs deze stichting het verzoek tot het college om medewerking te willen verleenen aan dien bouw door uitgifte in erfpacht van een perceel bouw grond. Aangezien het doel der stichting, zoo wel uit een oogpunt van werkverschaffing aan Jeugdige werkloozen, als wat betreft den bouw van woningen voor ouden van dagen, alle waardeering verdient, voldeden B. en W. gaarne aan het verzoek. Het perceel bouwgrond aan de Dozy- straat groot ongeveer 1084 M2., bleek voor het beoogde doel alleszins geschikt te zijn. Adressante kon zich dan ook met dit ter rein vereenigen, terwijl zij voorts accoord kon gaan met een canon, berekend naar een koopprijs van f. 7.80 per M2. en een rente van 4%. Ete koopprijs van f. 7.80 is de gemiddelde prijs, waartegen grond aan de bouwvereenigingen. o.a. een aangren zend perceel aan Ons Doel, werd afge staan. Ook over de verdere erfpachtsvoor- waarden werd overeenstemming bereikt. Voor het bouwrijp maken van het ter rein moet het gedeelte van de Dozystraat en de Goejestraat worden aangelegd, waar van de kosten op f. 1500 worden geraamd, verhoogd met f. 1626 wegens omslag van f. 1.50 per M2. bouwrijp terrein. Het totaal bedrag ad f.3126 komt ten laste van den kapitaal dienst van het Grondbedrijf. Bij besluit van 21 Maart 1932 vereenigde de Raad zich in beginsel met den bouw van plm. 358 woningen door verschillende bouwvereenigingen en door de gemeente. Als uitvloeisel hiervan kwamen tot stand de volgende complexen: Eensgezindheid 20 woningen De Eendracht 60 Ons Doel 27 De Tuinstadwijk 63 Werkmanswoningen 71 241 Omtrent de plannen van de gemeente Stichting l met 58 woningen, „de Goede Woning" met 25 woningen en „Ons Be lang" met 40 woningen, werd nog geen definitieve beslissing gevraagd. ontwerp in, beoogende het bouwen van 41 later 43) woningen op een terrein t>enoor- den den Maresingel. Het plan werd door gezonden naar den Minister van Sociale Zaken voor het verkrijgen van rijksvoor schot, die dit afwees. Bovendien rees de vraag, of er nog wel behoefte was aan nieuwe woningen en B. en W. meenen in meerderheid daarop ont kennend te mogen antwoorden. Integen deel meenen zij (in meerderheid), zulks met de grootst mogelijke meerderheid van de C. v. F. dat er voldoende overproductie is om zonder nieuwbouw de opruiming van krotten geleidelijk ter hand te nemen. De heer Schüller meent echter, dat over de gegevens van alle door hem ln een voor stel genoemde punten moet worden be schikt, om te kunnen beoordeelen of de aanbouw van arbeiderswoningen tot een huurprijs van pl.m. f.5 per week vereischt is. Dit beteekent, dat een complete woning en gezinstelling zou moeten worden ge houden, want wil een dergelijke statistische opname eenig nut hebben, dan kan men niet volstaan met daarin alleen de wonin gen tot f.5 te betrekken, doch dan moet deze opname zich ook uitstrekken tot de aangrenzende huurgroepen. Hierbij houde men in het oog, dat het aarvtal arbeiders woningen reeds ongeveer 2/3 van den ge- heelen woningvoorraad bedraagt. De kosten van een volledige woning- en gezinstelling ln een kartotheek te ver werken zullen naar raming f,3500 a f.4000 t>eloopen en de jaarlljksche kosten van bijhouden der mutaties, enz, boven dien f.2000. Met de grootst mogelijke meerderheid van de Commissie van Fabricage is de meerderheid van B. en W. van oordeel, dat er geen behoefte aan een woning- en ge zinstelling bestaat; om te kunnen beoor deelen of aanbouw van arbeiderswoningen noodzakelijk is, levert de meithode van tel ling van de leegstaande woningen, op de wijze, gelijk die alhier geschiedt, een alles zins betrouwbare maatstaf; immers zij geeft, gesplitst in de verschillende huur- klassen, het getal bewoonbare woningen aan, dat beschikbaar is en beantwoordt dus op duidelijke wijze de vraag, of en in welke groep er een voldoend overschot van ar beiderswoningen aanwezig is. Gelijk de Commissie van Fabricage opmerkt, zal het door den heer Schüller gewenschte onder- de bijdrage aan deze nieuwe vereeniging kan worden gesteld od hetzelfde bedrag, als de andere vereeniglngen ontvangen, zijnde f. 0.6375 (f. 0.75 min 15 'M per dag en oer kind Vermits het aantal lichamelijk ge brekkige kinderen, dat voor uitzending ln aanmerking komt, belangrijk geringer zal zijn dan dat, hetwelk door de andere ver eeniglngen wordt uitgezonden, kan echter het maximum bedrag van de subsidie voor deze vereenlging gevoeglijk worden gesteld op de helft van het bedrag, dat voor de andere vereeniglngen geldt, mitsdien de helft van f 510 is f. 255. SUBSIDIE BIJZ. SCHOLEN. In verband met het bepaalde bli artikel 100 van de Lager Onderwijswet 1920 hebben de besturen van de bijzondere scholen aan vragen ingediend om vergoeding uit de gemeentekas van de jaarwedden en wedden van aan die scholen, gedurende 1935. ver bonden boventallige leerkrachten. Deze aanvragen zijn. na onderzoek, ac coord bevonden, met uitzondering van een viertal. De uitgaven beloopen een bedrag van f.42 103.87. TOEKENNING TOELAGE. In den loop van 1935 stelde de meerder heid van Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit voor de in den rang van hoofdambtenaar inge deelde ambtenaren dier Fabrieken E. P. Scholtz. A. Straatman, C. J. M. van Oerle en J. B. Bosse te bevorderen de beide eerstgenoemden tot den rang van referen daris, de twee laatstgenoemden tot den rang van Ingenieur 2e klasse, zulks op grond, dat hun werk als gevolg van een andere arbeidsverdeeling als anderszins in omvang en verantwoordelijkheid was toe genomen. Na ingesteld onderzoek kwamen B. en W. tot de conclusie, dat, hoewel zij wèl de overtuiging hadden vericregen, dat het werk van deze vier ambtenaren In derdaad in omvang en verantwoordelijk heid was toegenomen en zij om die reden billijkheidshalve aanspraak konden maken op een eenigsztns hoogere dan de thans door hen genoten wedde, hun bevordering tot de rangen van referendaris en inge nieur 2e klasse toch geen aanbeveling ver diende: immers de beide eerstgenoemden zouden dan ln rang gelijk komen te staan met ambtenaren bij andere takken van door J. P. BALJé. „Wat wil je nog meer weten?" vroeg ze terwijl ze zich in de fauteuil terug liet vallen en een cigarette aanstak. .Alles heb ik voorbereid, je kent de plaatselijke situatie, de werking van het letterslot, je hebt de valsche sleutels van huis- en ka merdeur. Het eenige. wat je nog te doen hebt, is de buit binnen te slepen." Ze inhaleerde diep en blies toen langzaam een rookwolk in zijn richting. Hij glim lachte. „Knap meisje!", prees Jiij, „natuurlijk zal alles weer goed gaan, van een leien dakje, zooals steeds dank zij jouw voorbe reidende maatregelen. Knap hoor, kind, werkelijk knap." Haar donkere oogen bleven op hem rus ten. Ze voelde zich niet als anders door zijn woorden gevleid, er kwam niets warms in haar hart, geen trekje van vreugde op haar gezicht. Men had haar voor hem ge waarschuwd. Vijf jaar werkten ze al samen, maar den laatsten tijd was hij veel gezien met Emmy de Clerk, die zich gespeciali seerd had ln oplichtingen. Vrienden had den haar gezegd, dat hij wel heel erg veel met Emmy op had. „We zouden naar het buitenland gaan, na deze coup." vervolgde ze langzaam, en ze staarde naar de blauwe damp in het schijnsel van de lamp, „we wilden het ter rein van onze werkzaamheden eens een tijdje verleggen voor de veiligheid. Dat zei Je toch, niet?" Omslachtig stak hij een sigaar aan. Ze zag zijn vluchtlgen zijdelingschen blik. „Natuurlijk," deed hij een tikje verwon derd, „natuurlijk, dat is de afspraak," „En we gaan samen?" Nu lachte hij hardop, maar haar criti- sche, scherpe ooren meenden iets gefor ceerds in dat lachje te bespeuren. „Waar wil je heen met je inquisitie?" vroeg hij, ,waar denk je aan? Natuurlijk gaan we samen. Dat wil zeggen," verbeter de hij, „natuurlijk niet samen in dezelfde coupé. Geen risico! We gaan met denzelf den trein, maar.apart. Vanavond nog de groote coup. Morgenavond verdwijnen we. Niet zoo direct na de inbraak, dan let ten ze ook nog te scherp op. Maar morgen avond." Hij liep een paar stappen in haar rich ting, legde dan zijn hand op haar hoofd. „Domme meid," zei hij teeder. zooals ze dat de laatste maanden nooit meer van hem gehoord had. „wat haal je toch in dat lieve kopje van Je?" Jij bent toch mijn beste, mijn intelligenste hulp. Een zaken relatie als de onze verbreek je toch maar niet zoo!" „Behalve.als er een ander komt," liet ze zich nu toch ontglippen. Weer lachte hij luid. „Praatjes gehoord?" vroeg hij. „Ouwewijvengeklets? Nonsens." Hij haalde met een groot gebaar zijn portefeuille te voorschijn, grabbelde er in, haalde er toen een spoorbiljet uit. „Alsjeblieft, je biljet!" zei hij. ,,'k Heb het al voor je gekocht, Amsterdam-Wee- nen. Vertrouw je me nu, ldnd? Ben je nü tevree?" Ze staarde op het biljet en vouwde het met bevende vingers samen. Haar lippen trilden een beetje en voor haar oogen was een floers, toen ze zei: „Ja, Henk, nu ben ik tevree!" Heel vroeg ln den grauwen nevelochtend. Kil ligt het Centraal Station aan het grijze IJ. Er is nog weinig bedrijvigheid op de perrons. Alleen bij den internationalen trein naar Parijs is wat leven en gerucht. Een kleine AKO-jongen schreeuwt zich zelf met schorre kreetjes: „Het nieuwe Le ven, Astra, Haagsche Post", wakker. Passagiers praten wat met familieleden, die hen wegbrengen. Spoorwegarbeiders kloppen tegen de wielen, zien de koppelin gen na. Er heerscht een stemming van af wachten. Dan, plots, voelt men, dat er iets anders gebeurt. Er klinken luide stemmen in een coupé, een man wordt tegen zijn wil uit een wagen geduwd, een vrouw, bleek, ont daan, volgt. Twee mannen ln burger en twee agenten begeleiden hen. Een ar restatie Even verstommen alle gesprekken. Met beklemming ziet men de twee gearresteer den na. Even doemt voor ieders oog het sombere schrikbeeld op: „Gevangenis. Twee menschen, die hun vrijheid verliezen. Wat ze ook misdaan hebben, hun wacht iets verschrikkelijks!" In een eerste klasse-coupé schuift een vrouw een gordijntje opzij. Ze heeft don kere oogen, en ze rookt een cigarette. „Kijk!" wenkt ze den jongeman, die te genover haar zit, „kijk, een arrestatie!" De jongeman huivert en in zijn blik is Iets schuws. Zóó had hij ook kunnen loo pen, met een beetje pech. „Dat is Henk Meerman!" zei de vrouw met de donkere oogen. „gisteravond heeft hij een kraak gezet. Alles was uitstekend voorbereid, en geen haan zou naar de da ders gekraaid hebben. Maar hij maakte één fout! Hij gaf mij een spoorbiljet Am- sterdam-Weenen, terwijl Ik wist, dat hij al een paar dagen twee spoorbiljetten Am sterdam-Parijs in zijn portefeuille had. Dat was zijn fout en daardoor kwam de politie achter zijn misdaad." Ze knipte de asch van haar cigarette, en ze keek hem fel aan. „Jij bent mijn nieuwe partner." zei ze, „en we hebben elkaar gisteravond eerlijk heid en trouw beloofd. Dit voorbeeld neb ik je willen geven. Laat het je een les zijn." zoek ongetwijfeld Interessante gegevens kunnen verschaffen, doch voor de vraag, waar het in casu om gaat, n.l, of en ln welke huurklassen behoefte aan woningen bestaat, ls dit onderzoek thans volkomen overbodig. En thans het resultaat van de laatst ge houden telling van leegstaande woningen (15 December 1936). Bruto aantal leegstaande woningen 1270. Af woningen, die wegens bouwvalligheid, vochtigheid, vervallen toestand enz,, niet meer voor de volkshuisvesting in aanmer king komen (behoudens Ingrijpende ver betering of verbouwing) 400. Bewoonbare leegstaande woningen 870. Hiervan 537 woningen tot en met f. 6.— 455 t/m. f. 5.50 en 418 t/m. f.5.— huur prijs, waaronder een aantal woningwet woningen. Totaal aantal woningen 20.000. Aantal woningen t/m. f.6.huur pl.m. 12800. Aantal woningen t/m. f. 5.50 huur pl m. 12.300. Aantal woningen t/m. f.5.— huur pl.m. 11.300. Het overschot bedroeg dus voor de wo ningen t/m.: f. 6.huur, 4,2 f. 5.50 huur, 3,7 °/o; f.5.huur, 3,7 "/o. De reserve is teruggeloopen, wat o.a. een gevolg kan zijn van meerdere onttrekking van woningen aan haar bestemming, en aan de voor Leiden onverwacht groote bevolkingstoeneming in 1936, De bevolking ls in dat Jaar n.l met 1584 zielen gestegen, tegenover 836 ln 1935, terwijl in het tijd vak van 1 Januari 1927 tot en met 31 De cember 1935 de gemiddelde toeneming per jaar 433 bedroeg. Aangezien de twhoefte aan woningen door verschillende factoren wordt be- heerscht. zou het niet Juist zijn, alleen op de bevolkingstoeneming af te gaan voor de berekening van het benoodlgd aantal wo ningen voor een toekomstig tijdvak. Bo vendien is het geheel onzeker of de ver meerdering van de bevolking dit jaar en daarna even snel blijft gaan. Er is tn- tusschen een berekening gemaakt van het vermoedelijk aantal overcomplete wonin gen met een huurprijs t/m. f.6.— op 31 December 1937 in het onderstelde geval, dat ook over 1937 de bevolking met 1500 zielen zal stijgen. Aantal beschikbare woningen op 15 December 1936: 537. In voorbereiding (waaronder 101 wonin gen van Werkmanswoningen) en geraamde verbouw tot woning 150. Totaal 687. Toeneming behoefte door: verandering van bestemming 50 2/3 x 1500 toeneming aant. zielen 250 Riieumatlsche pijnen afkomen De Urodonal - kuur is de besté en meest afdoende behandeling van rhéu- mdtiek en jicht. Hetorttlast Uw organen snel, ontsmet ze ert- bevrijdt ze van urinezuur, dat het goéd functionneeren'befet. Aarzel niét. Pijnen maken neer slachtig en Uw orga- nismevroegtijdfg oud om Uw gezondheid Ie beschermen. Goedgekeurd door Profenor PO L/CHII T Lid ban de Académie de Kfédecine te Parijs. BIJ APOTHEKERS EN DROGISTEN Het Is een product CHATÉLAIM HET MERK'DAT WAARBORG BIEDT 9558 (Ingez. Med.) 300 Aantal beschikbare woningen op 31 December 1937 387 dat is een reserve van pl.m. 3 In dit wel zeer ongunstig gestelde geval zal er derhalve aan het einde van het loopende jaar nog een woningoverschot zijn, dat de normale reserve van 2°/« te boven gaat. Daarbij is dan nog in het oog te houden, dat de 400 woningen, die bi) de telling als niet voor bewoning geschikt werden aangemerkt, niet alle voor den woningvoorraad persé als verloren behoe ven te worden beschouwd, vermits een aantal nog kan worden verbeterd. Deze cijfers en omstandigheden toonen naar de meening van de meerderheid van B. en W. wel overduidelijk aan, dat voorloopig voor nieuwbouw met steun van de gemeente geenerlei aanleiding bestaat en in geen geval op dit oogenblik. Er is dan ook naar het oordeel van de meerderheid geen reden de afdoening van deze zaak nog langer uit te stellen. De minderheid van het College kan zich niet met deze conclusie vereenigen. Ook zij is gekant tegen den bouw van overbodige woningen, doch voor haar staat nog niet vast, dat er Inderdaad een overcompleet aan arbeiderswoningen in bovengenoem- den omvang bestaat. Op gegevens, alleen verkregen door een telling van leegstaande woningen, mag men haars inziens niet af gaan bij de bepaling van den beschikbaren woningvoorraad; daartoe dient een wo ning- en gezinstelling met een woning- onderzoek in den door den heer Schüller bedoelden zin plaats te hebben en van het resultaat van een zoodanige telling zal dan moeten afhangen of het plan van „Ons Belang" en eventueele verdere plannen in uitvoering kunnen komen. Samenvattende geven B. en W. In over weging: a. het voorstel van den heer Schüller in zake een woning- en gezmstelling en een onderzoek naar den toestand der wonin gen, niet aan te nemen: b. het beginselbesluit van 21 Maart 1932 inzake den tx>uw van een aantal arbeiders woningen met Rijksvoorschot in te trekken voorzooveel betreft de door de vereenigin- gen „Ons Belang" eri „De Goede Woning" en de door de gemeente te bouwen wo ningen; c. afwijzend te beschikken op de verzoe ken van de vereeniging „Eensgezindheid" om medewerking te verleenen voor den bouw van 82 woningen, waaronder 11 wo ningen voor ouden van dagen, en niet over te gaan tot aankoop van door den heer Snceker aangeboden grond benoorden de Trompstraat; d. de verdere adressen en het voorstel- Schoneveld in deze materie als afgedaan te beschouwen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13