BUTTENLA PRESTO Lu 2 12 LEIPSCH DAGBLAD Derde BlaJ Dinsdag 13 April 1937 De conferentie van Montreux. VOOR DE SCHOONMAAK Specials CLanjSiecUngf FINANCIEN De Groot Noord-Hollandsche van 1845. CORRESPONDENTIE DE ALGEMEENE TOESTAND De politieke reizen. Bij een ontvangst van een delegatie Hongaarsche frontstrijders in Rome heeft Mussolini, naar de „Magyarorszag" meldt verklaard, dat hij in den herfst een bezoek zal brengen aan de Hongaarsche hoofd stad. De Zuidslavische minister-president Stojadinowitsj heeft gisteravond een maaltijd ter eere van de Turksche minis ters Inonu en Roezjdi Aras aangeboden. De Zuidslavische premier hield een toespraak, waarin hij onder meer zeide, dat het be zoek van Inonu niet slechts een bewijs van de duurzame en oprechte vriendschap tus- schen beide landen is, maar ook een uiting van beider politiek, ingeleid in het kader van de Balkan-entente, die de Kleine En tente zoo gelukkig aanvult. Beide landen hebben dikwijls genoeg blijk gegeven van hun wensch tot samenwerking met hun bondgénooten en handhaving van den vrede met alle nabuurstaten zonder onder scheid. In zijn antwoord zeide de Turksche mi nister-president, dat de Balkan-entente in de afgeloopen jaren een element is geweest, welks werkzaamheid altijd tot uiting is gekomen in een geest van hoop, nooit in een geest van ongerustheid. Alle overeenkomsten tusschen de leden der Balkan-entente en andere staten dra gen bij tot de zaak van den vrede; op het Balkanschiereiland en in de geheele we reld. Naar verluidt, hebben de staatslieden vooral twee vraagstukken besproken; in de eerste plaats de betrekkingen tusschen ae Balkanentente en Italië en in het bij zonder tusschen Turkije en Italië. Een datum voor de reis van Ciano naar An kara. waarover nog altijd gesproken wordt, is overigens nog niet vastgesteld. Het zou vooral de bedoeling zijn, dat Italië toe treedt tot de overeenkomst betreffende de zeeëngten: verder zou zoo mogelijk het Italiaansch-Turksche vriendschapsverdrag hernieuwd worden. Een deel van de Zuid slavische pers maakt zelfs gewag van de mogelijkheid van een soort gentlemen's agreement tusschen Italië en de Balkan entente, doch men merkt op, dat Italië afkeerig is van veelzijdige overeenkomsten. In de tweedoe plaats zou het vraagstuk der Turksch-Bulgaarsche betrekkingen be sproken zijn. Door een mogelijke overeen komst zouden de problemen, die tusschen beide landen hangende zijn, tot oplossing gebracht kruinen worden. De geruchten, volgens welke Bulgarije binnenkort tot de Balkan-entente zou toetreden, schijnen on gegrond. DUITSCHLAND De Kerkstrijd Ambtenaren moeten hnwen. Te Esssefi in Oldenburg hebbfen zich, naai- de „Msbde." meldt, naar eerst thans bekend is geworden, opgewonden tooneelen afgespeeld. Op last van de geheime staats politie arresteerde een politiebeambte ze ven meisjes-congreganisten, die aan het kerkportaal exemplaren van den Encycliek over de Kerk in Duitschland uitdeelden. Het te hoop geloopen volk nam echter zulk een dreigende houding aan, dat de politie moest retireeren en de gearresteer de meisjes weer vrij moest laten. Op het provinciale congres der ambte naren van Pommeren heeft Schwede, ..oberpraesldent" deze provincie en leider van het nationaal-soctallstlsche district Stettin, medegedeeld, dat hij besloten is tot het afkondigen van een verordening, vol gens welke alle Pommersche ambtenaren binnen zekeren tijd gehuwd moeten zijn, zoodra zij den 25-jarigen leeftijd bereikt heoben. Hij zeide, dat talrijke ambtenaren ongehuwd blijven of, hoewel gehuwd zijnde, geen kinderen hebben. ..Om moreele en nationale redenen is het de plicht van iedere burger, het bevol kingscijfer te handhaven-en te doen toe nemen." ENGELAND Rede van Eden. Scheuring bij de fascisten. Te Liverpool heeft de minister vanbui- tenlandsche zaken, Eden, gisteren een rede gehouden over de bultenlandsche politiek. Ten aanzien van de non-interventle- politiek verklaarde spreker, dat, Indien het controle-systeem eenmaal in werking zal zijn getreden, er een einde zal komen aan de geruchten, de beschuldigingen over het verleenen van hulp aan een der partijen In Spanje. Indien echter uit de rapporten van bevoegde waarnemers zou blijken, dat de bepalingen van het non-interven- tie-accoord worden geschonden en dat bultenlandsche vrijwilligers in Spanje blijven aankomen, dan zou de Britsche regeefing den aldus geschapen toe stand teer ernstig beschouwen, welke ongetwijfeld naar een nieuwe, gevaar lijke situatie zou lelden. Betreffende de mogelijkheid, dat een bultenlandsche mogendheid zijn invloed in Spanje zal vergrooten, merkte Eden op, dat het bijna arrogante individualisme van den Spanjaard een waarborg is tegen iedere controle in Spanje door adviseurs van welke vreemde mogendheid ook. Eden bracht vervolgens de bijeenkomst van de Kleine Entente te Belgrado ter "prake en verklaarde, dat de Britsche re- Beering en het Britsche volk hun harte- 'Uke instemming konden betuigen met de strekking van het na afloop der bespre kingen gepubliceerde communiqué. Ten aanzien van de bultenlandsche po litiek der Britsche regeering bezigde Eden parafrase op een gezegde van maar schalk Kitchener: „Men kan de bulten landsche aangelegenheden niet voeren, zooals men wil, doch slechts zooals mén kan." „Het is van het allergrootste belang", aldus Eden, „dat Groot-Brittannië, terwijl wij ons op ongekende wijze herbewapenen, zich onthoudt van sabelgerinkel en pro vocaties. Wü zullen zeker geen daden stellen welke Europa zouden verdeelen in 2 blocs, die beide hun bewapeningen snel'opvoeren en' elkander levendig wantrouwen. Een der principes der politiek is, dat er geen goede betrekkingen kunnen bestaan, tenzij de Janden tot overeenstemming ko men over een politiek, welke rekening houdt niet alleen met hun eigen rechten, doch ook met de rechten van anderen. Het is verkeerd, slechts kwaad te zien in de dictaturen, evenals het ver keerd is voor de dictaturen, slechts een verblindend rood licht te zien, wan neer het woord „democratie" wordt uitgesproken". Eden besloot zijn rede met de verkla ring: „De eenige zekere vrede is niet de nationale, maar de internationale vrede: de internationale vrede, gebaseerd op een internationale orde met den Volkenbond om hem te handhaven". Het Lagerhuis heeft het wetsontwerp tot verhooging der ministerssalarissen in 2 lezingen aangenomen met 228136 stem men. Prins en prinses Tsjltsjiboe, de broer en schoonzuster van den Japanschen Keizer, zijn gisteren met de .Queen Mary" te Southampton aangekomen. De Japansche vliegers, die zoo juist het record Toklo- Londen gevestigd hadden, waren met hun vliegtuig ter ontvangst, rraar Southampton gevlogen, waar de „Goddelijke Wind" drie luchtbuigingen maakte ter eere der afge zanten van het Japansche vorstenhuis. Prinses Tsjitsjiboe is in Engeland gebo ren tijdens den oorlog, toen haar vader militair attaché bij de Japansche legatie was. Als baby van 8 maanden is zij naar Japan vertrokken en haar eerste bezoek zal vandaag de woning te Walton in Tha mes gelden, waar de prinses geboren is. De Japansche gezant en de opperburge meester van Southampton waren ter be groeting aanwezig. Eenige vooraanstaande leden der fascis tische beweging van sir Oswald Mosley hebben zich afgescheiden en een nieuwe organisatie gevormd. De leiders der nieuwe partij zijn de vroegere chef der propa ganda van Mosley. Joyce, en de vroegere uitgever van het partijblad Beckett. FRANKRIJK Vincent Auriol over de positie van den franc. De „Financial News" publiceert een be langrijk interview, dat de Fransche minis ter van financiën. Vincent Auriol, aan een medewerker van dit blad heeft toegestaan. Op de vraag of de Fransche regeering zoo noodig den franc zou laten deprecieeren. antwoordde de minister: bij de wet zijn voor de waarde van den frank twee gren zen een hoogste en een laagste vast gesteld, en de regeering zal den franc zün natuurlijk evenwicht tusschen deze beide grenzen laten behouden. Een snelle gelijktijdige stabilisatie van alle belangrijke valuta's iou be vorderlijk zijn voor de opleving der zaken en een einde maken aan de on zekerheid op monetair gebied. Stabili teit is een eerste vereischte voor eco nomische samenwerking en verbetering van het handelsverkeer. Tusschen controle op de wisselkoersen en vrijheid met samenwerking met andere landen heeft de regeering gekozen voor de tweede oplossing. Ten aanzien van de uitgifte der natio nale defensieleenlng zeide Vincent Auriol, dat de verliezen, die de Fransche spaar ders sedert den oorlog hadden geleden, dit deel der bevolking op zijn hoede had doen zijn voor monetaire risico's, hetgeen de regeering genoopt had. in den vorm van een verhooging der rente een assuran tiepremie tegen de fluctuatie van de munt te betalen. ITALIË. Honderden Abcssijnen vluchten naar Britsch Somaiiland. Vluchtende Abessijnen overschrijden bij groote groepen de grens van Britsch Soma iiland. Gisteren zijn meer dan duizend mannen, vrouwen en kinderen aangeko men, van wie velen gewond zouden zijn. Anderen worden nog verwacht, Van Abes- sijnsch gebied hoorde men krachtig ge weervuur. Een drie-motorig Caproni-toestel heeft boven Bora ma in Somaiiland ge vlogen. Voor de vluchtelingen worden maat regelen genomen. DANZIG Duitsche actie duurt voort. De S.A.-chef van Oost-Duitschland heeft gisteren een bezoek gebracht aan de S.A.- formatles van Danzig. HIJ hield bij die gelegenheid een redevoering, welke door de radio werd verspreid. De nationaal-soclallstische bladen van Danzig reproduceeren die rede niet, maar het Poolsche regeeringsorgaan „Kurier Baltychi", dat eenige dagen geleden in Gdynia Is opgericht, publiceert er enkele passages uit, o.a. een passus, waarin de natlonaal-socialistische leider de hoop uit spreekt, dat Danzig weidra weer deel za. uitmaken van het rijk. Het Poolsche blad vraagt, wat de voor zitter van den Senaat van Danzig hierop zal antwoorden en hoe hij dergelijke openlijke en officieele "erklaringen in overeenstemming acht met zijn eigen ve~- zekeringen nopens ztjn vastbeslotenheid om [loyaal met Polen te blijven samenwerken. HONGARDE Verklaring van den nieuwen minister van binnenlaaAache zaken. De nieuwe minister van binnenlandsche zaken, Szello, heeft tegenover de pers een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat zijn politiek dezelfde doeleinden had als die van den eersten minister, Daranyi. Hij zal dus een politiek volgen van verlicht conservatisme, rustende op een nationale en christelijke basis en geïnspireerd door een socialen geest. De minister acht het zijn eerste plicht de rust en orde In den staat te handhaven en te beschermen tegen leder eventueel gevaar. Szello voegde hieraan toe, dat hij geen enkele beweging zal dulden, die de open bare rust en de economische constitutie van het land zou kunnen bedreigen. Even min zal hij dulden, dat de leden van zekere organisaties uniform dragen. Het commu nisme zal op een bijzondere wijze behan deld worden, aangezien het niet kan wor den beschouwd als een extremistische be weging, maar een beweging is, die de omverwerping van de orde van staat en maatschappij ten doel heeft. RUSLAND Verzet in Uzseklstan? Dit Riga komen opnieuw geruchten over verzet in Uzsekistan. Erg betrouwbaar is deze bron echter niet! De berichten spreken van een uitge breid complot tegen Stalin. Het doel moet zijn afscheiding van Moskou. Op bevel van den volkscommissaris van binnenlandsche zaken''iWbben talrijke arrestaties plaats gehad en reeds moeten verscheiden Sovjet-leiders in dit gebied zijn gefusilleerd; een groot aantal andere rood:- leiders werd in de gevangenis opgesloten. Het complot had in geheel Uzseklstan vertakkingen. Uit alle bedrijven werden daden van sabotage gemeld. Op het land zijn alle werkzaamheden stilgelegd. De plaatselijke gepoe-bureaux worden door de bevolking omsingeld. De autoriteiten schijnen vooral ongerust over de situatie in de katoenplantages, waar de oogst ernstig wordt bedreigd. In de streek van Marchelam zijn opstan den uitgebroken, de landbouwbevolking weigert aan den arbeid te gaan. VEREENIGDE STATEN De Wagner-wet goedgekeurd Geen wijziging in de goud-politiek. Het opperste gerechtshof heeft met vijf tegen vier stemmen uitspraak gedaan in de tegen de Wagner-act piet betrekking tot de sociale voorzorg aanhangig gemaakte zaak en de Wagner-act.' in overeenstemming verklaard met de gimttwet. Aangezien vier yan. de vijf besluiten ten aanzien van deze wét werden aangeno men met één stem pieerderheld, kunnen de aanhangers van president Roosevelt thans vragen, dat onmiddellijk het hof wordt omgevormd, want indien slechts één rechter van gevoelen zou veranderen op het oogenblik van de toepassing van de wet, dan zou opnieuw een gevoel van On zekerheid ontstaan bij 'werkgevers en werk nemers. Tot nu toe beschouwden de groote maat schappijen deze wet als ongrondwettig en overtraden zij de "wet herhaaldelijk en eenige dagen geleden verklaarde Henry Ford nog. dat hij niet met de vakbonden wilde onderhandelen. De beslissing van het Hoog-gerechtshof heeft hieraan een einde gemaakt en de vakbonden worden in hun reorganisatie- werk gesteund. De mogelijkheid voor nieuwe economi sche en sociale maatregelen wordt thans geopend. Het. schijnt evenwel, dat Roose velt geen profijt van dezen toestand kan trekken, voor zijn hervormlngs-ontwerp kracht van wet krijgt. De minister van arbeid., inrs. Francis Perkins, heeft gisteren medegedeeld, dat zij vertegenwoordigers van - werkgevers en werknemers zal uitnoodigeti tot een reeks besprekingen over de'methoden tot ver zoening en bemiddeling bij arbeidscon flicten. De eerste bespreking zal daartoe gehouden worden op 20 April.: ib sr Tijdens een perconferentie, waarin hij vragen met betrekking tot een wijziging in de politiek van goedkoop geld, de verlaging van den goudprijs en andere geruchten betrekking hebbend op het goud, beant woordde, heeft Morgenthau. de minister van financiën, namens de regeering ver klaard, dat er geen wijziging was gekomen in de Amerikaansche fiscale of monetaire politiek. Hij voegde ér nog aan toe. dat tijdens de jongste geruchten omtrent het goud, president Roosevelt en hijzelf, het minst van allen verontrust waren, daar zij niets voornemens waren met betrekking tot een wijziging van den goudprijs. Nie mand dan de president weet wat vrij gaan doen, en niemand anders kan over den goudprijs praten. Naar Havas verder nog meldt, verklaarde Morgenthau nog, dat de regeering geens zins van plan was de goudwaarde van den dollar te veranderen, en dat zij ook geen reden had zich te verontrusten over den toestand, ontstaan door het toevloeien van goud naar de Vereenigde Staten. De stakingen met gekruiste armen zijn tot een ware epidemie geworden. Het nieuwste op dit gebied ls, dat veertien schoolmeisjes te Londen Ontario) in de klas een dergelijke staking zijn begonnen. Gevraagd naar de reden van haar zonder ling gedrag, verklaarden zij: „Wij hebben heelemaal geen reden; wij willen alleen maar eens zien, wat een „sit down"-staklng voor een gevoel geeft". Voor vijf der meisjes zal het resultaat waarschijnlijk zijn, dat zij van de school worden gestuurd. Meer succes hebben de verpleegsters van het ziekenhuis te Cornwall (Ontario) ge had. die een „ligstaking" waren begonnen, om te protesteeren tegen het overwerk en gebrek aan voldoenden vrijen tijd. Deze staking heeft aan het doel beantwoord want aan de grieven der verpleegsters zal thans tegemoet worden gekomen. Uiteenzetting van Nahas pasja. De conferentie van Montreux, waaraan ook Nederland deelneemt ls gisteren ge opend. Nahas pasja heeft een uiteenzetting gegeven, dat het systeem der capitulaties niet in overeenstemming is met den geest des tijds, niet meer past in den tegenwoor- digen toestand van Egypte en een inbreuk vormt op de waardigheid des lands en op de uitoefening van zijn souvereiniteit, waarte genover staat, dat dit regime in bijna alle staten, waar het bestond, is verdwenen. Spr. keerde zich tegen de belastingsimmuniteit en tegen de wetgevende en rechterlijke Im muniteiten. Hij herinnerde er aan, dat de gemengde rechtbanken slechts bij wijze van proef ontworpen waren. Egypte heeft ech ter om 'n bewijs te geven van gematigdheid en om zoo veel mogelijk persoonlijke be langen te behoeden, ze niet onmiddellijk willen opheffen en gaat er mede accoord, dat ze gedurende een redelijke, niet onbe hoorlijk verlengde periode gehandhaafd worden. Dit kan echter niet zoo zijn mei, de wetgevende functies dezer rechtbanken. Dit zou in Strijd zijn met de eischen van een moderne regeering. Egypte kan een zoo ontzaglijk privilege niét aanvaarden. Het is natuurlijk, dat het program der Egyptische regeering bestaat in het afschaffen van de capitulaties op alle punten o.m. met het oog op de onmid dellijke opheffing van iedere legislatieve immuniteit, met inbegrip van de belasting immuniteit. Nahas Pasja. Wat de opheffing der gemengde recht banken betreft, stelt Nahas pasja een over gangstijdperk voor, aangezien deze over gang zonder schokken geschieden moet. De overgang zal twee maatregelen met zich mede brengen: 1. het overdragen van de rechtspraak der consulaire rechtbanken aan de gemengde rechtbanken en 2. de in stelling van een organisatie voor de ge mengde rechtbanken, die geleidelijk minder zal worden en die voorbereidingen zal tref fen voor een opvolging der nationale recht banken. De eerste etappe zou betrekking hebben op het principe van een meerder heid van bultenlandsche magistraten. Dit principe kan niet in overeenstemming ge bracht worden met 't begrip van overgang. Belangrijker wijzigingen hebben betrekking op de bevoegdheid. Zij zijn van tweeërlei aard: sommige strekken tot uitbreiding der rechtspraak, andere tot beperking daarvan op zekere punten. De nieuwe regeling der rechtspraakorganisaties zal slechts terug- keeren tot een oorspronkelijke bedoeling van de opstellers van de regeling van 1876 en een volstrekte gelijkheid vaststellen tus schen de nationale en de gemengde recht spraak. De geldigheid van de vrijwillige on derwerping van vreemdelingen aan de na tionale rechtbanken zal gewettigd worden. Na aldus la groote lijnen een uiteen zetting te hebben gegeven van het ont werp, dat de Egyptische delegatie heeft ingediend, besloot .de Egyptische pro- mier met te zeggen, dat de tradities van verdraagzaamheid en liberalisme, welke Egypte steeds aan den dag heeft gelegd, de materieele en intellectueele en moreele belangen der vreemdelingen in staat zullen stellen zich vrijelijk te ont wikkelen onder bescherming der wetten en dat na het verdrag van vriendschap en bondgenootschap, dat Egypte met Groot-Brittannië heeft gesloten, Egypte denkt weldra tot den Volkenbond toe te zullen treden om „vrijelijk zijn deel op tich te nemen van de internationale verantwoordelijkheden voor den dienst aan den vrede en de menschheld tn vol ledige gelijkheid met do andere mogend heden", Nadat Nahas pasja zijn redevoering be ëindigd had, stelde de leider der Fransche delegatie, Francois de Tessan, voor Nahas pasja tot voorzitter te kiezen. Motta, die het voorzitterschap waarnam, verklaarde daarop, dat Nahas pasja bij acclamatie tot voorzitter was gekozen: Agnldes. (Grieken land) werd vervolgens tot secretaris-gene raal gekozen, terwijl Motta eerevoorzitter werd. Ten slotte besloot de conferentie tot het instellen van twee commissies: een al- gemeene commissie, die de toestanden van Egypte zal bestudeeren onder voorzitter schap van Polltis en een tweede commissie, die de organisatie der gemengde rechtban- kens tijdens den overgangstijd zal behan delen en die geleid zal worden door Michale Hansson. Heden komt de conferentie weer bijeen. In de zitting van hedenmorgen hebben Engeland, Frankrijk. Ver. Staten, Italië, Griekenland en Portugal zich warm voor de opheffing der capitulaties uitgesproken. JAPAN. Optochten op 1 Mei verboden. Het ministerie van binnenlandsche za ken heeft besloten, alle optochten op 1 Mei te verbieden, omdat op dien dag de uit slagen der verkiezingen van 30 April be kend worden gemaakt. Verleden jaar is de l Mei-viering verboden, omdat toen de staat van beleg was afgekondigd. PAKKEN VOOR IC.CTS 9549 p»n-«-A (Ingez. Med.) Verzekerd kapitaal ultimo 1936 f. 49.291.000. Niettegenstaande de economische om standigheden in het jaar 1936 nog zeer weinig verbeterden ten opzichte van de voorgaande boekjaren, stemmen de resul taten in het afgeloopen jaar tot tevreden heid. De netto-winst ls iets lager dan het voorgaande jaar, n.l. f. 352.388 tegen f. 372.570 in 1935. De afdeeling lijfrente gaf wederom «en klein verlies n.l. f. 3.270 tegen f. 3.417 in het voorgaande jaar. De pro ductie was in 1936 slechts een weinig lager dan het voorafgaande boekjaar, namelijk f. 6.195.442 tegen f. 6.536.579 In 1935. Het royement is in gelijke mate gedaald n.l.- in 1936 f. 4.809.546 (ln 1935) f. 5516.079). In het productiecijfer is begrepen een bedrag aan renteverzekering van f. 73.655, tegen over f 60.731 in 1935. In totaal nam ons ver zekerd kapitaal dus toe met f. 1.385.895, waardoor het verzekerd bedrag ultimo 1936 gestegen is tot f. 47.291.733. Evenals het vorig"boekjaar is de stijging van het ver zekerd kapitaal ongeveer 2/3 kapitaalsver zekeringen en ongeveer 1/3 renteverzeke ringen. Met de toeneming doet zich ook het gunstig verschijnsel voor, dat de Jaar- premieën toenamen met f33.988 tegen f. 7.786 in 1935. Tengevolge van den onzekeren toestand, die geschapen werd door het aanhangig maken van de bekende vaste-lasten ont werpen, werden wij, evenals vele anderen genoodzaakt ons tijdelijk van de hypo theekmarkt als geldgeefster terug te trek ken. Driemaal waren wij genoodzaak tot executie over te gaan. Ons verlies bleef be perkt tot f. 13.000. In verband met den verbouw van het „Van Brienenhuis" werd op de rekening „Vaste Goederen" een bedrag van f. 149.421 bijgeboekt en een bedrag van f. 52.978 af geschreven. zoodat ons hulzenbezlt op de balans voorkomt met een bedrag van rond f. 500.000 (1935 f. 396.000). In den balanspost beleeningen op polis sen kwamen zooals steeds het geval is, zeer veel mutaties voor. zonder dat ln het to tale bedrag veel verandering kwam. Het saldo op de balans bedraagt f. 303.976 (vorig jaar f. 295.793). De premiereserve ls ln het afgeloopen laar gestegen tot f. 10.056.443 (vorig jaar f. 9.485.727). De extra-reserves komen in de balans van 1936 voor met 'n bedrag van f. 2.074.770 (v. j. f. 1.663.735). De 1845 ls dus in 1936 opnieuw krachtig versterkt, zoodat wij vol vertrouwen de komende jaren tegemoet gaan. De winst- en verliesrekening staat debet voor: Premiereserve f. 10.056.443 (9.488.727) Uitkeeringen bij leven en overlijden f. 482.420 (425.985), Afkoop f. 140.947 (170.120), Onkosten f 524.719 (487.481), Pensioenpremiën f. 30.360 (30.347), Andere lasten f. 1.989 (23.274), Afschrijvingen f.9.870 (9.933), Saldo winst f. 352.383 (372.570) en credit voor; Premiereserve f. 9.488.727 (8.973.636), Termijnpremièn f 1.364.842 (1.344.091), Koopsommen f 101.712 (99.794). Renten f. 489.417 (470.411), Hu ren f19.655 (15.043). Extra versterking premiereserve f. 113.612 (83.776), Andere baten '51.171 (21.694). N.N. Niet geteekende stukken kunnen door ons niet worden opgenomen. PALESTINA Nog steeds verzet-actie. Ondanks den „wapenstilstand" hebben zich tijdens de feestelijkheden, die tot be gin Mei zullen duren twee moorden voor gedaan. Bij de Joodache kolonie Jaffa heeft men het lijk van een Arabier gevonden en nabij Safed is een lid van den gemeente raad van Tibirias, de Arabische advocaat Ibrahim Joessef, die terugkeerde van een huwelijksplechtigheid ln gezelschap van een zijner kinderen, vermoord. Voor het geheele Llbanon-gebied is een uniform-verbod uitgevaardigd. Na het vinden van eèn ledenlijst van de communistische partij zijn talrijke com munisten gearresteerd Naar verluidt be vindt zich hieronder een aantal buiten landers, die uitgewezen zullen worden. 2-3

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 11