BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 9 April 1937 Derde Blad Ho. 2363G !8s(e Jaargang és De .Hertog Hendrik' in ons land. weer Convooidienst in de Spaansche wateren is voldoende. Gistermiddag te halfvier is Harer Majcsteits „Hertog Hendrik" na haar wel zeer emotievolle drie maandelijk- sche trip in de haven van Nieuwediep aangekomen. Direct na aankomst hadden wij een kort onderhoud met den commandant van het schip, kolonel H. Jolles, waaraan wij het volgende ontleenen. Zooals gewoonlijk was het schip op een oefenreis naar de Middellandsche Zee ver trokken met aan boord, behalve de ge wone opleiding voor matrozen, stokers en kwartiermeesters, een dertigtal adelbor sten. Het begin van de reis kenmerkte zich door gunstig weer en tal van plaatsen werden aangedaan. Zooals men weet kwam er bij het eiland Delos een kink in den kabel doordat een anker brak en 't schip aan den grond raakte. Dit oponthoud le verde echter geen averij op. Op de thuis reis. op weg naar Bordeaux, kreeg men het bericht, dat het schip op patrouille en convooidienst moest gaan en te dien einde vertrok men fullspeed naar de Straat van Gibraltar. Veertien dagen lang heeft men bij de Straat gevaren, waarbij meer dan dertig schepen geconvoyeerd werden. Den 30sten Maart werd weer gebunkerd te Gi braltar en loste Harer Majesteits „Java" af De thuisreis kon toen definitief begon nen worden. Wat de wederwaardigheden in dé Spaansche wateren betreft: het is allemaal eigenlijk vrij rustig ver- loopen. Natuurlijk was men perma nent op zijn qui vive, doch geen enkele maal is het noodig gebleken hande lend op te treden, alhoewel men daar toe gereed was. Van het convoyeeren door andere landen is weinig of niets gebleken. In feite zijn het Engeland en ons land, die hun vloot thans alle waar borgen verschaffen voor ongehinderden doorgang. Voor Engeland is dat des te gemakkelijker, omdat dit land een ma rinebasis in Gibraltar bezit. Van den strijd hebben wij weinig be merkt. Natuurlijk waren daar om de haverklap de gewapende treilers, maar zij hebben onze schepen geen haarbreed meer in den weg gelegd, hetgeen hun trou wens geraden was. Van de overige schepen der Nederlandsche marine heeft men be halve de „Java" ook de „O. 16", „O. 13" en „O. 15" gezien. Daarmede stond men na tuurlijk bijna doorloopend in draadloos contact. Va-n de „Java" is nog een aantal manschappen overgezet op de „Hertog Hendrik". Dit was een deel van het tech nische personeel, de zgn. „bovenrol". Mo menteel is de toestand zoo, dat men den convooidienst als voldoende kan beschou wen. Bonafide schepen zal zeker geen overlast meer aangedaan worden. De ko lonel was zeer te spreken over de presta ties van de .bejaarde „Hertog Hendrik". Het is weliswaar geen modern- slagschip meer, doch het heeft zich kranig gehouden on geacht zijn vijf en dertig jaren. De verkiezingen. Voor de Tweede Kamer op 26 en voor de Eerste Kamer op 27 Mei. Nu de behandeling van de wetsvoor- drachten tot verklaring, dat er grond be staat tot het in overweging nemen van voorstellen tot verandering van de grond wet tot een einde is gebracht, stelt de re geering er prijs op. met betrekking tot de ontbinding van de Kamers der Staten-Ge- neraal en de verkiezing van nieuwe ka- imers eenige mededeelingen te doen. Het ligt in de bedoeling der regeering, te bevorderen de totstandkoming van een besluit tot ontbinding van de beide Ka mers der Staten-Generaal, hetwelk de dagteekening van 17 April 1937 zal dragen. De datum van de candidaatstelling voor de verkiezing van de Tweede Ka mer zal worden bepaald op Dinsdag 20 April, die van de stemming voor die verkiezing op Woensdag 26 Mei. De datum voor de candidaatstelling voor de verkiezing van de Eerste Ka mer za! worden bepaald op Maandag 3 Mei en die van de verkiezing voor de Eerste Kamer op Donderdag 27 Mei. De regeering heeft gemeend reeds thans bovenstaande mededeelingen te moeten doen, opdat alle daarbij betrokken instan ties en belanghebbenden daarmede reke ning kunnen houden en een vlot verloop van beddelde verkiezingen zooveel mogelijk wordt bevorderd. DE GRONDWETSHERZIENING. In aansluiting aan ons verslag van gis teren kan nog worden gemeld dat de Eer ste Kamer met algemeene stemmen het ontwerp betreffende het inkomen der Kroon heeft aangenomen. Het ontwerp inzake de revolutionaire ver tegenwoordigers werd met 30/13 aangeno men: tegen stemde de sociaal- en de Vrij zinnig-democraten en de N.S.B.'ers. Dezelf den stemden tegen het ontwerp, dat o.a. de beperking der parlementaire onschendbaar heid bevat en dat er met 31/14 doorging. CONSUMPTIEMELK REGEERINGS- CONTRACT. Nederlandsche Zuivel Centrale. 11 April t-'m. 17 April, consurnptiemelk regeerings- contract. taxegedeelte 6.25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteitsafdracht. Overmelk regeerings- minimumprijs 4.60 cent. Afdracht Dij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. Deputaten-vergadering A.R. Partij. Rede van dr. Colijn. Heden vond in het gebouw „Tivoli" te Utrecht de Deputatenvergadering plaats van de Anti-Rev. Partij. De vergadering stond onder leiding van den tijdelijken voorzitter van het Centraal- Comite der Partij, het 2e Kamerlid, de heer J. Schouten van Rotterdam, die de verga dering op gebruikelijke wijze opende en hierna een openingsrede hield, waarin hij wees op het naderend einde van de parle mentaire periode, die straiks door den ob jectieven geschiedschrijver als een van ae moeilijkste der laatste eeuw zal worden aangemerkt. De finaaitieele en economische nooden, de politieke situatie en de ontwik keling der internationale verhoudingen geven steeds ernstiger zorg. In dat licht moeten de uitkomsten van het regeerings- beeld worden gezien en beoordeeld. Spr. riep zijn gehoor op tot het deel nemen aan de verkiezingscampagne in A.R.-zin. Deze campagne zal zeer zwaar zijn waar de critiek samentrekt op dr. Colijn, den leider der Regeeringspolitiek. Toch is 't ons, zoo riep spr. uit, een voor recht en een eer onder hem als lijstaan voerder ten strijde te trekken. De A.R.- partij trekt voorwaarts in het besef dat God regeert. Hierna kwamen enkele huis houdelijke zaken aan de orde. Te 2 uur ving de middagvergadering aan. Allereerst werd nu het verkiezingsmani fest vastgesteld, alsook de wijze van can didaatstelling en van de lijsten der Candi da ten. Gehoord het rapport van de desbetref fende commissie werd de penningmeester van zijn beheer over de jaren 19331936 gedechargeerd en een nieuwe commissie voor de jaren 19371940 benoemd. De heeren dr. H. Colijn en mr. J. A. de Wilde werden opnieuw benoemd tot eer sten en tweeden voorzitter van het Centraal Comité. De aftredende leden van het Cen- traal-Comité, de heeren mr. H. Bijleveld ioud-ministeri te Amsterdam: het Tweede Kamerlid F. L. Duymaer van Twist te Den Haag; ds. M. v. Grieken, Ned. Herv. predi kant te Rotterdamhet oud-Kamerlid prof. dr. J. Severijn, hoogleeraar te Utrecht; mr. dr. F. J. Beumer te Utrecht, eveneens oud lid van de Tweede Kamer en prof. J. W. Geels, hoogleeraar aan de Theo], School der Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn, werden allen herkozen. Tot voorzitter en penningmeester van de Dr. A. Kuypersstichting te 's Gravenhage werden herkozen de heeren dr. H. Colijn en oud-minister J. J. C. van Dijk, lid der Tweede Kamer, beiden te 'sGravenhage. Als leden van den Raad van Beheer dier stich ting te benoemen door het Centraal-comité waren herkozen de heeren ds. M. van Grie ken te Rotterdam, dr. A. A. L. Rutgers, lid van den Raad van State te Den Haag, prof. dr. J. Severijn te Utrecht, oud-min. mr. J. Terpstra, lid der Tweede Kamer te Den Haag en ds. S. v. d. Melen, Chr. Geref. pre dikant te Rotterdam-C. De minister-president, dr. H. Colijn, heeft daarna een rede gehouden waarin hij er op wees dat de toestand van het land door de gevoerde politiek in financieel en economisch opzicht aanmerkelijk gunsti ger is dan toen het kabinet vier jaar ge leden zijn taak aanvaardde. Spr. schetste de beteekenis van het fascisme of nationaal socialisme en zeide dat het volstrekt ver werpelijk is het Ned. nationaal-socialisme sterker te zien als een van de vele par tijtjes waaraan ons goede land zoo rijk is. Het is in dit opzicht gelijk aan het na 1917 sterk naar voren gekomen communisme, dat in zijn practische staatsopvatting sterke familietrekken met het fascisme vertoont. Beiden keeren zich tegen den rechtsstaat en willen die omgezet zien in een machts- staat, aan geenerlei boven hem staand recht gebonden en in zijn bevoegdheden geen enkele beperking gedoogend. Het is de taak der Anti-Rev. partij het Ned. volk bij de stembus er van te door dringen dat bij de Schrift alleen waar achtige veiligheid te vinden is tegen al de ontwrichtende factoren waartegen moet geworsteld. Er is geen menschelijke dwa ling denkbaar waartegen de H. Schrift geen remedie bieden zou. Voortgaande zeide spr. dat de komende stembus zal beslissen over een vierjarige periode, die nog belangrijker zijn zal dan de achterliggende. Immers het dieptepunt van de wereldcrisis ligt ook voor Nederland achter ons. We staan er beter voor dan menig ander land, wanneer ook nu weer een beleid zal worden gevoerd dat opnieuw rekent met de werkelijkheid. Groot blijven echter de moeilijkheden, die nog overwon nen moeten worden en de finantieele toestand is nog allesbehalve gezond, terwijl de landsverdediging ongetwijfeld nieuwe belangrijke uitgaven noodzakelijk maakt Het bedrijfsleven zal geleidelijk uit zijn boeien moeten worden geslaakt en het vraagstuk van verruiming van werkgelegenheid is nog even nijpend als de laatste jaren. Onder voorzichtige leiding kunnen deze moeilijk heden grootendeels tot oplossing gebracht worden, gelijk door 'n roekelooze politiek de toestand voor vele jaren weer kan worden bedorven. Waar spr. in vier jaren in goede samenwerking met zijn ambtgenooten, door God gesterkt, in bijna bovenmensche- lijke kracht gezwoegd heeft om ons volk zoo goed mogelijk door dezen zorgelijken tijd heen te helpen, dan voelt hij zich ge rechtigd tot den oproep tot het Ned. volk om alhans het karakter van het gevoerde beleid bij deze stembus te steunen. De vergadering, die de rede meermalen door bewijzen van instemming onderbrak, bracht den grijzen staatsman aan het einde van zijn rede een warme ovatie. De vergadering die overdruk bezocht was, werd hierna op gebruikelijke wijze gesloten. De taxi-staking te Amsterdam Rijksbemïddelaar verklaart zich onbevoegd. Van C. A. O. afgeweken. I'ROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Door den voorzitter van het Centraal Stembureau is in de vacature-mr. J. in 't Veld tot lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland benoemd verklaard de heer A, van Kranenhurg te Rotterdam, De rijksbemiddelaar in het 2e district, mr. S. de Vries Czn., heeft gisteren in het departement van Sociale Zaken een con ferentie gehad met de werkgevers- en werknemersorganisaties betrokken bij het conclict in het stationneerend taxi-bedrijf te Amsterdam. Allereerst is daarbij Komen vast te staan, dat de collectieve arbeids-overeen- komst, afgesloten op 1 Augustus 1936, thans nog geldt. Artikel 3 dier C.A.O. bepaalt, dat de contracteerende partijen en de leden der werknemersorganisaties zich verbinden ge durende den duur van de overeenkomst geen werkstaking of uitsluiting tegen elkander te proclameeren of uit te voeren of te doen uitvoeren. De bedoeling der staking is, om tijdens den duur der C.A.O. daarin wijzigingen aan te brengen, op grond dat gevreesd werd, dat de tariefsverhooging een nadee- ligen invloed zou hebben op de loonen. Naar de meening van den rijksbemid delaar is door de stakers niet de juiste weg bewandeld. Immers in de C.A.O. is geen verband gelegd tusschen den ritprijs en het loon. Een juistere weg zou geweest zijn, indien de chauffeurs eerst met de nieuwe tarie ven ervaringen hadden opgedaan, en zij dan, indien zich een nadeelige invloed op de loonen had voelbaar gemaakt, door middel van hun organisaties met de werk gevers in overleg waren getreden. Nu den rijksbemiddelaar is gebleken, dat de bedoeling van de staking is, om van de geldende C.A.O. af te wijken, heeft hij zich op grond van artikel 7 sub c der Arbeids- geschillenwet 1923 onbevoegd moeten ver klaren om verder van het geschil kennis te nemen. Vestigingswet voor vreemdelingen. Memorie van antwoord. Aan de memorie van antwoord in zake het wetsontwerp tot regeling van het zelf standig uitoefenen van beroepen en bedrij ven door vreemdelingen, wordt het volgen de ontleend: De regeering kan het betoog van som mige leden, die van oordeel zijn, dat het nemen van maatregelen tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemde lingen. wel gewettigd is, echter het nemen van soortgelijke maatregelen ten opzichte van zelfstandig werkenden en van vreemde ondernemingen niet zonder bedenking moet worden geacht, niet volgen. Ook de regeering is er zich ten volle van bewust, dat het bestaan van vreemde ondernemin gen hier te lande in sommige gevallen voordeelen heeft opgeleverd en dit ook voor toekomstige vestigingen het geval kan zijn. Dit neemt evenwei niet weg, dat naast deze mogelijke voordeelen, waarmede bij de beoordeeling van de wenschelijkheid van het uitoefenen van zelfstandige werk zaamheid door vreemdelingen uiteraard nauwkeurig rekening zal worden gehou den. in veie gevallen ernstige nadeelen voor de werkgelegenheid van Nederlanders en de afzetmogelijkheden van Nederland sche ondernemingen verbonden kunnen zijn aan een overvloedige vestiging van buitenlanders in bepaalde bedrijfstakken. Tegen dit euvel dgt voor een belangrijk deel het gevolg is van de werking van de wet van 16 Mei 1934 wenscht de regee ring met behulp van de gevraagde be voegdheid op te treden. Bij een omzichtige toepassing behoeft voorts voor repressaiile- maatregelen in den vreemde niet te wor den gevreesd. Teneinde een billijke toepassing te waar borgen, meende de regeering. dat de voor gestelde regeling ook bestaande onderne mingen zou moeten omvatten. Uit den aard der zaak zal bij de beoordeeling van bepaalde gevallen ernstig rekening worden gehouden met den duur van het bedrijf hier te lande. Na 25 jaar rheumatische pijnen. Verbaasd over snelle beterschap. „Ongeveer 25 jaar geleden voelde ik voor het eerst lichte iCieumatische pijn in arm en schouder. Lang^merhand werd alles erger, totdat ik stekende pijnen kreeg in armen en lendenen. Ongeveer 12 maanden geleden kocht ik voor het eerst een flacon Kruschen Salts en tegen den tijd, dat dieze op was. werd ik aangenaam ver rast door een lichte verbetering. Na de tweede flacon was alle pijn verdwenen en deze is sindsdien nimmer meer terug gekeerd." T. R. Kruschen Salts is een combinatie van 6 minerale zouten, die, door Uw afvoer- organen tot krachtiger werking aan te sporen, alle schadelijke afvalstoffen, als (het gevaarlijke urinezuur, dat maar al te vaak de oorzaak is van rheumatische pijnen, geregeld uit Uw lichaam verwij deren. Kruedhen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f. 0.40, f. 0.75 en f. 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesoh, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rawntree Handels Mij., Amsterdam, voor komt. 9336 CIngcz. Med.ï woord zijnde leden in strijd met het be ginsel, neergelegd in het onlangs door de Tweede Kamer aanvaarde en thans bij deze Kamer aanhangige ontwerp van wet tot wijziging van artikel 29 van het wet boek van strafvordering. Verscheidene andere leden sloten zich bij deze critiek aan. Voorts duchtten zij, dat de regeering, dezen weg inslaande, geleidelijk tot ophef fing van het bankgeheim zal geraken. Acht zij die opheffing noodzakelijk, dan worde een voorstel, rechtstreeks daartoe strekkende, ingediend en niet een weg in geslagen, die indirect tot datzelfde doel leidt. Eenige leden betreurden het voorstel tot afschaffing van het zegelrecht op de ak ten betreffende het vragen van toestem ming voor het aannemen van vreemde orden e.d. Zi.i achtten bedoeld recht een alleszins te billijken belasting op de men schelijke ijdelheid, oordeelden het bedrag er van geenszins te hoog en maakten er bovendien opmerkzaam op. dat dispensatie van betaling ervan kan worden verleend. LUCHTBESCHERMINGSOEFENINGEN. Op het eiland Texel, is gisteravond on der leiding van den burgemeester een ver- duisteringsóefening gehouden. Van negen 'ot tien uur was het eiland in duisternis gehuld. Uit de lucht werd de verduistering 1 door een watervliegtuig beoordeeld, terwijl op den beganen grond een dertigtal con troleurs de resultaten naging. De waar nemers uit het vliegtuig deelden na afloop der oefening mede, dat deze over het alge meen geslaagd mag heeten. Ook Groningen heeft gisteren zijn Iucht- bcschermingsoefening gehad, zij het dan voorloopig een oefening van bescheiden opzet en omvang, zonder vliegtuigen. Door middel van sirenes en klokken werd om rwee uur gistermiddag den volke kond ge daan van den inzet der oefening. Onmid dellijk daarop volgden het werpen van trommen, waardoor allerlei „rampen ont stonden". Ploegen met gasmaskers, roode kruis, brandweer en politie kwamen in ac tie om hulp te verleenen. Ongetwijfeld kan van een geslaagden middag worden ge sproken. De avondoefening, waarbij een uur lang de geheele stad in donker werd gezet, is eveneens zeer goed geslaagd. Enkele kleine gevallen van sabotage kwamen voor. Over net algemeen werkt de burgerij uitstekend met de oefening mede, alhoewel hier en daar aan de'achterzij de van de huizen nog iicht werd waargenomen. Wijziging van de Zegelwet. Het recht van inzage en het bankgeheim. In het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Zegelwet, worden in de eerste plaats enkele opmerkingen gewijd aan het voor stel tot wijziging van artikel 18 der Zegel wet. Tot dusverre bestaat, zoo werd be toogd. voor de personen, die in eenige openbare betrekking registers, akten of stukken houden of in bewaring hebben, de verplichting, daarvan inzage te geven aan de ambtenaren van de belastingen. Soort gelijke verplichting bestaat voor de koop lieden en wel ten aanzien van de door hen aangehouden boeken en registers, alsmede van de aan zegelrecht onderworpen akten en stukken, welke zij onder zich hebben. Wordt nu dit ontwerp tot wet verheven, dan zal voorzeker met het oog op de huidige redactie van artikel 6 van het Wetboek van Koophandel zoodanige verplichtingen rusten op allen,- die een be drijf uitoefenen. Men zou gaarne vernemen of tot die categorie ook de eerstbedoelde personen behooren. De leden, hier aan het woord, waren van meening. dat het opleggen van een verplichting als de bedoelde, zonder be perking, zelfstandig en met inbegrip van de „bescheiden", te ver gaat. Bovendien achtten zij zoodanig voorschrift voor de handhaving van de Zegelwet niet noodza kelijk, aangezien de overtreding daarvan gewoonlijk blijkt uit de stukken zelve, dooi de overtreders gebezigd. Bedoeld artikel achtten zij te bedenke lijker, omdat, indien het kracht van wet zou verkregen, de belastingambtenaren bevoegd zouden zijn, boeken en bescheiden in beslag te nemen of. gelijk het euphe- mistisch heet: tot nader onderzoek of ter vervolging aan te houden. Ook zou dan aan de houders dier stukken de verplichting worden opgelegd, dien ambtenaren, op verbeurte van boete, naar waarheid te ant woorden op hun vragen om inlichtingen. Dit laatste nu achtten de hier aan het HET METEOROLOGISCH INSTITUUT. Dr. Cannegieter tot directeur benoemd. Dr. Cannegieter. Bij Kon. Besluit zijn bij het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut be noemd tot directeur in vasten dienst de adjunct-directeur dr. H. G. Cannegieter en tot adjunct-directeur in vasten dienst de wetenschappelijk assistent op arbeidscon tract dr. W. Bleeker. De nieuwe directeur is den 19en Juli 1879 te 's-Gravenhage geboren. Nadat hij zijn gymnasiale studie had volbracht, ging hij in Utrecht wis- en natuurkunde studeeren en was daar van 1905 tot 1911 assistent. In laatstgenoemd jaar promoveerde hij tot doctor in de wis- en natuurkunde. Van toen af dateert zijn werkzaamheid bij het Kon Nederl. Meteorologisch Instituut, van J311 tot 1917 als assistent en sedertdien als adjunct-directeur, in welke laatste functie wij menigmaal met hem in contact kwamen en van zijn bereidwillige voorlich ting mochten profiteeren. Dr. Cannegieter is ook sinds 1928 chef van het secretariaat der Internationale Meteorologische Conferentie, dat te De Bilt is gevestigd. BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING» Algemeene vergadering in Den Haag. Gisteren heeft de Bond voor Staatspen- sionneering zijn jaarvergadering in den dierentuin te Den Haag gehouden. De voorzitter, ds. D. A. van Krevelen, be gon met een memoriam aan allen, die uit het midden van den bond zijn verdwenen, speciaal den verscheiden voorzitter, wijlen, jhr. ir. R. R. L. de Muralt. Bij de behandeling van het jaarverslag werd geïnformeerd naar de antwoorden van de politieke partijen op de vraag, die de bond hun zou doen om te bevorderen, dat wettelijke maatregelen genomen wor den, teneinde de 50 a 60.000 van iedere uit- keering uitgesloten ouden van dagen te helpen. De voorzitter antwoordde daarop, dat de antwoorden weinig hoopvol zijn. De meeste kunnen er niet veel aan doen, en de andere komen met het kostenbezwaar. Een voorstel, ingediend door Utrecht, om in art. 1 der statuten een woord in te voegen, nl. te spreken van het te propa- geeren „aanvangs-staatspensioen zonder premiebetaling", werd verworpen. Het voorstel-Waterland om een prijs vraag uit te schrijven voor nieuwe tooneeb» stukken onderging hetzelfde lot. Een voorstel-Drachten vroeg om een: actie voor de verkiezingen onder de leus: Steunt alleen de partijen, die schriftelijk verklaren ons ideaal het premievrij staats pensioen zonder eenig voorbehoud na to streven. Het werd na eenige discussie in getrokken. Tot bestuursleden werden gekozen da heeren H. D. Louwes. G. van Roekei, G. Westmijse en J. Wiarda. Bij de behandeling van een voorstel In zake contributie-afdracht deelde de pen ningmeester, mede, dat het bestuur van de Haagsche afdeeling geenerlei medewerking heeft ondervonden, ook niet bij de orga nisatie van het congres. Spr. zal tot den afdeelingsvoorzitter en secretaris te 's-Gra venhage het verzoek richten te bedanken applausl Een voorstel van de afd. Drachten om een reglementswijziging voor te bereiden, waarbij voor elk lid van den bond een be drag aan de hoofdkas is verschuldigd, werd met 100 tegen 80 stemmen ver worpen. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. NEDERLANDSCHE BOND VAN ASSURANTIEBEZORGERS. Deze bond hield zft jaarvergadering te Utrecht in een der zalen van hotel „Ter minus". Nadat dë voorzitter, de heer C. B. van de Wal. de vergadering had geopend, werden de notulen gelezen en met een kleine wij ziging goedgekeurd. De gevoerde propaganda, waarin de heer F. de Mos een belangrijk aandeel heeft gehad, heeft geleid tot de oprichting van vijf arrondissementsafdeelingen, nJ. Den Haag, Breda. Amsterdam. Maastricht en Utrecht. Daarnaast werden leden inge schreven, die verspreid over het geheele land wonen en waaruit gehoopt wordt in de naaste toekomst afdeelingen te vormen, zoodra voor elk arrondissement het mini mum aantal leden zal zijn aan te wijzen. Het is teleurstellend geweest, dat da bondssecretaris tusschentijdsch zich ge noodzaakt heeft gezien om te bedanken. Inmiddels was zijn plaats aangevuld door de benoeming van den heer J. J. A. vas Werkhooven te Breda. De poging, door den voorzitter destijds ingeleid en door het dagelijksch bestuur ondernomen, om tot meerdere ordening in zake het assurantiebedrijf te geraken door middel van de nieuwe Vestigingswet, is op een mislukking uitgekropen, doch een door den voorzitter aan den bond overhandigd concept werd dankbaar aanvaard en in de toekomst zal moeten blüken of hiermede niet in de richting van het voorgestelde doel veel te bereiken zal zijn. Jaarverslag en begrooting omtrent de financiën werden toegelicht en besproken, waarna beide konden worden goedgekeurd en decharge verleend werd voor gehouden beheer. De kascommissie werd dank ge bracht voor haar controle en rapport. In het hoofdbestuur kwamen de volgende wijzigingen: de heer C. B. van de Wal, tot dusver voorzitter, werd eere-voorzitter. Tot voorzitter werd gekozen de heer F. H. C. Janssen te Zeist, terwijl secr. en penningm. werden herkozen. Aangewezen zijn een arbitragecommissie, een perscommissie, een comité van actie en een kascommissie. Ten slotte kwam de voorzitter met een voorstel om den a.s. zomer te organiseeren een driedaagsch congres in een der mooiste kampementplaatsen van Nederland, voor welk vacantiekamp hij uit wil noodigen alle beursmakelaars, maatschappijdirecteuren, verzekeringsinspecteurs en assurantiebezor gers. Dit voorstel werd in studie genomen. Door den secretaris werd melding ge maakt van de houding van de ziekteverz. Mij. „Boerhave van 1907". Na een paar maanden niet op brieven te hebben geant woord, kwam eindelijk een voorstel tot be taling van de helft der schade. De inhoud van dit schrijven was zoodanig dat de gansche vergadering er haar afkeuring over uitsprak. Nadat den voorzitter was dank gebraent voor zijn leiding, werd de vergadering ge sloten. BEVORDERING BIJ DE SPOORWEGEN. Onze spoorwegmedewerker meldt ons: De directie der spoorwegen heeft 85 con ducteurs met zestien en meer dienstjaren benoemd tot hoofdconducteur; terwijl met den a.s. Zomerdienst 30 leerling-conduc teurs aangesteld zullen worden. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is aan mr. F. J. D. C. Egter van Wissekerke, op verzoek, met ingang van 15 April, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeenten Brielle en Nieuwenhoorn. met dankbetui ging voor de langdurige diens te tn door hem als burgemeester bewezen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9