TRIUMPH BUITENLAND PEREZ— Wat 'n Triomf van Smaak! LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 9 April 1937 IO VIRGINIA CIGARETTES PERZISCHE TAPIJTEN RECHTZAKEN DE ALGEMEENE TOESTAND België los van Locarno- verplichtingen. De suikerconferentie en Duitsche economische inzichten. Britsche officieele kringen geven te kennen, dat begin volgende week een Fr&nsch-Britsche verklaring open baar lal worden gemaakt, waarbij Bel gië van zijn tegenwoordige, uit het verdrag van Locarno voortvloeiende, verplichtingen zal worden ontheven. Deze verklaring is het gevolg van de ge dachten wisselingen, welke sedert eenlge weken tusschen Londen, Parijs en Brussel worden gevoerd. Men meent te weten, dat deze diploma tieke daad waarschijnlijk eenerzijds zal bestaan in den Fransch-Brltschen tekst, waarbij België wordt ontheven van de ver plichtingen welke het verdrag van Lo carno en de besprekingen, welke na de op zegging van dit verdrag door Duitschland op 7 Maart 1936 zijn gehouden, voor België medebrengen en anderzijds uit een soort Belgisch antwoord. De regeering te Brussel zou er, nadat zij haar vrijheid zou hebben herkregen, op ge steld zijn te bevestigen, dat België trouw blijft aan de verplichtingen, welke het bij het Volkenbondsverdrag heeft aangegaan en, mlssohlen ook, dat het de doeltreffend heid van haar landsverdediging met vol doende zorg zal verzekeren om iederen aanslag op het Belgische grondgebied te ontmoedigen. Een reis, welke Eden einde dezer maand naar Brussel zal maken, staat in nauw verband met de gedachtenwlssellngen. welke thans worden gevoerd tot hernieu wing van den status der betrekkingen van België met zijn drie groote buurstaten. In hoofdzaak als gevolg van de uiteen- loopende gezichtspunten van Engeland en Frankrijk en Italië en Duitschland heeft men besloten het Belgische probleem op te lossen. Van Ribbentrop heeft zich gisteren naar het Foreign Office te Londen begeven. Men meent te weten, dat Eden hem op de hoogte heeft gesteld van de gedachten- wisselingen, v/elke zullen leiden tot de ver klaring. waarbij België van zijn verplich tingen wordt ontheven De minister zou de teleurstelling, welke de jongste Duitsche nota heeft gewekt, niet hebben verheeld. Men zou de sluiting van nlet-aanvals- pacten tusschen Belgie en de omringende landen onder oogen zien. Onder voorzitterschap van MacDonald is gisteravond de Suikerconferentie in ple naire zitting bijeengekomen. Voordien had het bureau der conferentie beraadslaagd over de vragenlijst, die zou worden voor gelegd aan de gedelegeerden in de ple naire vergadering en die, zoo meent men, betrekking zou hebben op problemen als de reglementeering van den export en de productie door de uitvoerende landen. In- tusschen verwacht men, dat de landen, die. zooals Rusland en Portugal, hun op vattingen nog niet ter conferentie uiteen gezet hebben, dit zullen doen. De andere te bestudeeren problemen zijn: De contingenten, de stabilisatie der prij zen, de capaciteit der vrije en lndividueele markten, zooals de Scandlnaafsche mark ten en gedeeltelijk de Britsche markt en ook de kwestie van de toeneming der hoe veelheden en imperiale suiker. Het is waarschijnlijk, dat de beraadslagingen in verband met de gecompliceerdheid van het sulkervraagstuk langdurig zullen zijn. Het doel der besprekingen is te zien, of het mogelijk is voor de suiker een inter nationaal controlesysteem in te stellen, eooals dit bestaat voor rubber en tin. Reuter meent te weten, dat de sfeer, waarin deze week de besprekingen gevoerd zijn, volstrekt vriendschappelijk ls ge weest. De in zekere kringen uitgesproken veronderstelling, dat de Suikerconferentie gevaar loopt uiteen te spatten, is bela chelijk voorbarig, zoo verklaarde een hoog geplaatst functionaris, aangezien de con ferentie de eigenlijke problemen nog niet heeft aangesneden. Van Duitsche zijde toont men waardee- rlng voor de pogingen om tot betere han delsbetrekkingen te komen. De half-offi- cieele „Deutsche dlplomatisch-politische Korrespondenz" zegt o.a.: Uitgaande van het vaak met nadruk aangegeven princlpieele standpunt, dat ten doel stelt met de andere volken vanaf den grondslag eer.er gezonde nationale economie een zoo levendig mogelijk han delsverkeer te onderhouden, volgt hieruit de bereidheid van Duitschland om van zijn kant een bijdrage te leveren, zoodra het internationale saneeringsstreven een feitelijk succes belooft. Het wegblijven van Duitschland van de werkzaamheden van zekere Geneefsche commissies bewijst niet het tegendeel, maar wordt zeer eenvoudig verklaard door den gemotiveerden Dultschen afkeer van doelloos lijkende discussies eji vooral van economische conferenties, die eventueel zouden kunnen worden beschouwd als een omweg voor de bereiking van zeer bepaal de politieke effecten Het noodzakelijkste en de voornaam ste voorwaarde voor het slagen van iedere Internationale actie is begrip voor eigen aard en de omstandigheden van den ander Toegepast op Duitschland beteekent dat het volgende: de wereld moet inzien, dat Duitschland zijn bijdrage tot de saneering van de wereldhuishouding slechts kan le veren, wanneer bepaalde, uit de bijzon derheid van den Duitschen toestand voort vloeiende voorwaarden vervuld zijn. Daartoe behoort, dat. behalve de rege ling der buitenlandsche schulden, een op lossing van het grondstoffenvraagstuk en in dit kader ook van het koloniale pro bleem gevonden wordt en dat aan den an deren kant de stabiliteit van de Duitsche valuta gewaarborgd blijft. Duitschland handhaaft dus in zijn eco nomische politiek den eisch naar koloniën! BELGIË De strijd tusschen van Zeeland en Degrelle In zijn blad. „Ie Pays Reel" handhaaft Degrelle zijn bewering, dat van Zeeland zijn instemming heeft betuigd met een verbond tusschen Rex en de Frontisten. In de omgeving van den minister presi dent verklaart men, dat de rexistlsche senator Paul de Mont, die in Vlaamsche kringen grooten invloed heeft, in Juli 1936 den ministerpresident in kennis heeft ge steld van zijn voornemen, te streven naar toetreding der Vlaamsche activisten tot de nationale eenheid, welk plan bij den pre mier natuurlijk instemming vond. Tusschen den premier en den senator is daarop eenige correspondentie hierom trent gevoerd. Paul de Mont las daarover op een ver gadering van Rex een uittreksel voor uit een brief, welke van Zeeland hem 12 Juli 1936 heeft gezonden en waarin hij schreef: .ma mijn terugkeer uit Londen heb ik uw schrijven van 22 Juli ontvangen met de be geleidende nota. Ik heb er met belangstel ling kennis van genomen. Ik ben overtuigd, dat u uw best zult doen het standpunt, dat u mij heeft uiteengezet, te handhaven, in een geest van verheven vaderlandsliefde. Ik zou zeer verplicht zijn, als u mij op de hoogte hield van den loop der besprekin gen". De Mont zeide verder: „indien het dan al juist is, dat van Zeeland geen kennis heeft genomen van de uiteindelijke tekst van de op schrift gestelde overeenkomst, dan is het toch niet minder waar. dat hij het in beginsel hiermede eens was" In een Interview met het blad „Ie Solr" heeft minister-president van Zeeland ver klaard, dat hij destijds met voldoening kennis had genomen van de plannen van de Mont, zooals deze tijdens zijn bezoek uit een had gezet. „Ik bleef" aldus van Zee land. „trouw aan mijn politiek tot bevor dering der nationale eenheid. De Mont deed mij mededeeling van bepaalde parti culiere gesprekken, die hij had gevoerd, en stelde mij eenige aanteekeningen ter hand. Ik weiger te gelooven, aldus dë premier, dat de Mont deze brieven en notities aan de openbaarheid prijs zal geven, daar zij een strikt persoonlijk karakter droegen, ik haast mij hieraan toe te voegen, dat, in dien de Mont mij om toestemming had ge vraagd om deze correspondentie te publl- ceeren, ik deze onmiddellijk zou hebben ge geven. Wat lk afkeur ls de wijze van doen. Wat de tusschen de belde betrokken par tijen gevoerde onderhandelingen betreft, die geleid hebben tot het geheime accoord tusschen Rex en het Vlaamsch nationaal verbond, te dien aanzien heb ik/aldus be sloot van Zeeland, in volstrekte onwetend heid verkeerd. De onderteekenlng van het accoord heeft mij evenzeer als u verrast". In politieke kringen stelde men terecht vast, dat er geen tegenspraak bestaat tus schen de verklaringen van van Zeeland aan de „Solr" en die van Paul de Mont. Maar opgelost is er feitelijk niets. OOSTENRIJK Een felle Duitsche perscampagne. In de Duitsche pers ls een nieuwe cam pagne tegen Oostenrijk ontketend tenge volge van het vonnis tegen een gepensio neerd Oostenrijksch ambtenaar, die op Allerzielen van het vorig Jaar, zonder hier toe gemachtigd te zijn, namens de Oosten- rij ksche gemeente Morzg, nabij Salzburg, een.krans heeft gelegd op het graf van de ouders van Hitier op het kerkhof van Leon- dlng bij Llnz. Genoemde ambtenaar is een gepensio neerd ambtenaar van de spoorwegen, Brueckner genaamd en hij werd veroor deeld tot 250 schilling boete en verlies van zijn pensioen. Hij heeft voor onbepaalden tijd uitstel van betaling van de boete ge kregen, doch het verlies van zijn pensioen blijft gehandhaafd bij beslissing van de autoriteiten, gedateerd 3 Februari. Gedurende twee maanden heeft de Duit sche pers hierover gezwegen en thans, kort voor het bezoek van den chef van den pers dienst, kolonel Adam, aan Berlijn, om met zijn Duitsche collega's een verbetering van de pers-betrekkingen tusschen beide landen te bespreken, wordt plotseling in de Duit sche pers een campagne ontketend. De „Völkische Beobachter" schrijft o.a.: „Heel Duitschland en Duitschland strekt zich verder uit dan zijn staatsgren zen voelt zich ten diepste getroffen. Wij zijn geschokt door de ruwheid van gevoel van een systeem, dat toch steeds bij zonderen nadruk-legt op zijn christelijke eigenschappen. Het staat thans slechts aan de laatst- verantwoordeltjke instanties van den Oostenrij kschen staat, zonder de gewone voorbehouden alstublieft, tegen de schand daad van Linz stelling te nemen. De politiepost van de graven der ouders van Adolf Hitler moet verdwijnen en het heele Duitsche volk verwacht een verkla ring, die tenminste een de aangedane be- leediglng nabij komende genoegdoening verschaft." Het „Berl. Tageblatt" zegt, dat de we reld thans de ware houding van Oosten rijk leert kennen, nu zelfs een daad van piëteit in Oostenrijk op zulk een wijze be oordeeld wordt. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" zegt: „Hier worden menschelijke gevoelens aan getast en met politieke verkeerdheden ver mengd. die niets meer met beschaving te doen hebben, maar tot het gebied der bar barij behooren. De verontwaardiging in Duitschland ls geweldig". De „Berl. Lokalanzeiger" spreekt van een ..ongehoord geval van tactloosheid, ja, van vijandigheid, dat ten diepste moet schok ken." Het blad zegt, dat dit geval nog slechts één parallel heeft: te Moskou staat op het graf van de eerste vrouw van Stalin voort durend een beambte van de tsjeka, om elke manifestatie te verhinderen. Te Weenen vraagt men zich af wat de reden hiervan kan zijn. De pers blijft ge reserveerd in afwachting van de stappen, die de regeering zal doen. Verder wordt te Weenen in welingelichte kringen ontkend, dat een wacht zou zijn geplaatst bij het graf van de ouders van Hitier, zooals ln de Duitsche pers wordt be weerd. 9326 (ingez. Med.) DUITSCHLAND Goering en Rust aan 't woord. Generaal Goering heeft tijdens het con gres van gemeenten een redevoering uitge-1 sproken over de rol, die de gemeenten moe ten spelen in het vierjarenplan. .Sprekende over de moeilijkheden van dit plan, zeide Goering o.m„ dat de leiders de impopulariteit kennen, welke dikwijls het gevolg ls van de door den staat uitgevaar digde maatregelen. De leiders der gemeentebesturen heb ben den plicht, voor zoover dit moge lijk is, maatregelen te nemen, want „ik weet, dat gedurende het vierjarenplan de moeilijkheden niet altijd kunnen worden vermeden. Men zal niet altijd plaatselijke spanningen op de levens middelenmarkt kunnen oplossen. Wanneer zich ln een of andere stad schaarschte voordoet, zal men niet onmid dellijk hemel en aarde moeten bewegen om aanvullende rantsoenen uit Berlijn te krij gen. De leiders der gemeente hebben dan den plicht, de bevolking de oorzaken uiteen te zetten van de schaarschte, maar ik garandeer het dagelljksch brood". De rijksminister van onderwijs, Rust, herinnert alle Duitsche leeraren en stu- I denten die naar 't buitenland gaan, er aan, i dat zij gehouden zyn zich direct na aan komst in verbinding te stellen met de nationaal-soclallstlsche afdeelingen ln het land, waarheen zij zich begeven. De circulaire voegt hieraan toe: „Dit contact ls ln het bijzonder noodig ln lan den, waar het Jodendom een vooraan staande positie inneemt en waar emigran ten probeeren zich naar voren te dringen bij alle kwesties, welke betrekking hebben op het Duitsche oultureele leven. Het ls onontbeerlijk, dat de Dultschers door de nationaal-soclallstlsche organisaties wor den voorgelicht over den ln het land be- staanden toestand. 'S-GRAVENH AGE NOORDEINDE J40C Zichtzendingen met eigen wagens door het geheele land 9325 (Ingez. Med.) HONGARIJE De begrooting Communist geeft zich gevangen. De minister van financiën. Tihamer Fablnyi heeft de begrooting 1937/38 inge diend. Het deficit bedraagt 68 millioen pengoe, meer dan zeven millioen minder dan de vorige begrooting. De totale inkom sten worden geraamd op 1199 millioen pengoe. De vroegere Hongaarsche communisten- leider, Rudas, die tijdens het roode bewind onder Bela Kun president van het revolu- tionnair tribunaal is geweest, ir. welke functie hij duizenden personen heeft laten dooden, is indertijd met Bele Kun naar Rusland gevlucht. Thans ls hij vrijwillig naar Hongarije teruggekeerd waar hij zich ter beschikking heeft gesteld van de politie vap Boedapest. ITALIË. VLIEGENIERS ONDER DE WAPENEN. Gunsten voor Mohammedanen. Een aantal vliegers van de militaire re serve ls voor zestig dagen onder de wa penen geroepen. Het zijn de officieren- vliegers cn de houders van het militair vliegbrevet, wonend in Italië of Libye, die gedurende 1938 niet In actieven dienst zijn geweest. Verder de soldaten en gegradu eerden. geboren in 1914, die deel uitmaken van de tweede groep van de lichting 1934 en die ingedeeld werden bij de speciale hulpdiensten van radio- en automobiel- afdeellngen, doch niet ln actieven dienst zijn geweest. De Italiaansche pers blijft sterke be langstelling toonen voor de Mohamme- daansche onderdanen, aan wie alleriei gunsten worden verleend. Zelfs moeten ruim 1500 Ethlopiërs op kosten van de regeering naar Mekka zijn geweest. Maar de protestantsche zendelingen in Ethiopië zijn het land uitgezet. POLEN Interview met Beek - Duitschland tevreden gesteld. Voor zijn vertrek uit Cannes, heeft de Poolsche minister van bultenl. «aken Beek In een Interview met een der Fransche bla den nog gezegd: De Poolsche politiek blijft gegrondvest op de vitale belangen des lands. Ik zal er steeds naar streven deze volkomen in evenwicht zijnde belangen te doen eerbiedigen. Er bestaat echter, voor zoover ik weet, op het oogenbllk geen enkel motief voor wijziging van onze houding ten opzichte van onze Duitsche buren. Beck is er van overtuigd, dat de goede betrekkingen met Frankrijk binnenkort gelukkige vruchten zullen afwerpen. Hij is verheugd over de verbetering ln de ver standhouding tusschen Frankrijk en Polen, de rechtstreeksche besprekingen hebben In staat gesteld heel wat misverstanden recht te zetten. Het is een feit, dat Frankrijk en Polen meer „met elkaar vertrouwd" zijn dan verleden jaar. De Poolsche regeering heeft de houding van degenen, die aanspraak maakten op den corridor, gedesavoueerd en Duitech- land is daarmede tevreden gesteld. ENGELAND Eischen der spoorwegmannen. Uit Indië. Onafhankelijk van elkaar hebben de drie groote vakvereenlgingen der Engel- sche spoorwegarbeiders, de National Union of Railwayman, de Associated Society of Locomotive Engineers and Firemen en de Railway Clerks Association, bij de vier groote Engelsche Spoorwegmaatschappijen verschillende eischen gesteld, waarvan de voornaamste zijn: Terugkeer tot het loonpeil van voor de crisis van 1931 en toekenning van een Jaarlijksche vacantle van twee weken met behoud van loon. Het standpunt van de Britsche regeering ten aanzien van den toestand, ontstaan door de weigering van het Indische Con gres tot samenwerking, is gistermiddag ln het Lagerhuis uiteengezet. Butler deed al lereerst opmerken, dat het voor de gou verneurs onmogelijk is zich te verbinden nooit gebruik te maken van hun speciale bevoegdheden, die hun door de grondwet worden toegekend. Het Is natuurlijk moge lijk, dat de congreslelders bij het formu leeren van dezen elsch, zich niet bewust gemaakt hebben van alles, wat dat met zich meebrengt en dat er misverstanden bestaan. Wanneer de gouverneurs er ln zouden hebben toegestemd dat te beloven, zouden zij de verantwoordelijkheden afge wezen hebben, die hun opgelegd zijn door het parlement krachtens de India Act., Voorts zouden zij hun particuliere Instruc ties hebben verworpen en terzelfdertijd de verplichtingen, die zij op zich genomen hebben, o.m. ten aanzien van de minder heden. JAPAN. De crisis. Met de z.g. nieuwe partij wil het nog altlld niet. Een bezoek dat Hajasjl aan prins Konoie heeft gebracht, heeft vermoe- deiUk ten doel gehad den prins te verzoe ken de leiding van de nieuwe party op zich te nemen. Het staat wel vast dat prins Konoje geweigerd heeft dit te doen Nu worden de vroegere premier Hlrota of de minister van finaclën Yuki als zoodanig gedoodverfd, maar de waarschUnlljkheld daarvan is ook al niet groot. Het kabinët heeft besloten, by den nieu wen Landdag een programma in te dienen, dat gericht ls op de versterking van de landsverdediging volgens zuiver militaire zlenswyzen. Verlangd wordt de mobllisee- rlng van alle volkskrachten voor de lands verdediging, vervolmaking der bewapening van leger en vloot, organiseering der In dustrie uit een oogpunt van de defensie politiek. opheffing der Invoerrechten op iizer en invoering van beschermende rech ten op lnheemsche bedrljfsstoffen. Voorts wordt geëischt hervorming van staatsbestuur, van het kiesrecht en hervor mingen op het gebied van de belastingen en ftnanciën.Het geheele school- en opvoe dingswezen moet uit een oogpunt van ver dieping van de Japansche staatsgedachte en van de lichamelijke opvoeding worden herzien. MEXICO Een algemeen drankverbod. President Lazaro Cardenas heeft aange kondigd dat hij van plan ls wetten In te dienen welke practlsch een nationaal drankverbod ln Mexico zullen beteekenen. Vrijdag Zaterdag en Zondag zullen alle tapperijen gesloten moeten zijn, en gedu rende de overige dagen mag alleen ge schonken worden in plaatsen waar geen Indianen wonen. Dat beteekent practlsch dat nergens meer alcohol te krijgen zal zijn. Als reden voor dit drastisch optreden gaf de President op, dat hy langen tyd de vreeseiyke gevolgen van het drankmisbruik in Mexico had gadegeslagen en dat hy tot de overtuiging gekomen was, dat de drank handel in handen gekomen was van onscrupuleuze personen, die op die wyze invloed op het volk kregen. De President heeft reeds alle speelhuizen in Mexico doen sluiten, ofschoon de schatkist daardoor groote inkomsten derft. Te vreezen is dat Mexico nu alle narig heid der Vereenigde Staten zal hebben door te maken BULGARIJE Bigde gebeurtenis verwacht. Koningin Joanna van Bulgarye heeft al haar afspraken afgezegd, aangezien zy een biyde gebeurtenis verwacht. Hiermede is de hoop op de geboorte van een kroon prins herleeft. Het gerucht gaat, dat, indien ln Mei een zoon wordt geboren, de koning en koningin van Italië de ouders van koningin Joanna een bezoek aan Sofia zullen brengen om den kroonprins ten doop te houden. DANZIG Geen Neurenbergsche wetten. Van officieele zijde wordt verklaard, dat de mededeelingen der Joodsche wereldor ganisatie over een invoering der Duitsche raswetgeving ln Danzlg geheel onjuist zyn en beschouwd moeten worden als een nieuwe poging om de opheldering ln de aangelegenheden van Danzlg stelselmatig te riet te doen. VEREENIGDE STATEN De stakingsactie. Omtrent de staking by de Chrysler- fabrieken, die vyf weken geduurd heeft, weet de „Daily Telegraph" te melden, dat het productieverlies geschat wordt op on geveer 150,000 personen- en vrachtauto's, Desondanks zullen echter naar de meening van de 'leiders der fabriek, de verdiensten en de productie over de eerste zes maan den van dit jaar nagenoeg geiyk zyn aan die ln de overeenkomstige periode van het vorige Jaar. De eerstkomende maanden zal de fabriek op volle kracht arbeiden. De feitelijk gedupeerden van de staking zijn de arbeiders, die naar schatting min stens 18 millioen gulden aan loonen ge derfd hebben. Ofschoon Lewis zelf zyn tevredenheid heeft geuit over de bereikte regeling, ls de triomfantelijke stemming onder zijn aanhangers, volgende op de eer ste berichten, spoedig ln bitterheid ver keerd, toen zy de voorwaarden vernamen. Na een staking van dertig dagen hebben de 11.000 arbeiders van de Hudson Motor car Company besloten het werk te her vatten, na de overeenkomst, welke tot stand ls gekomen tusschen den bond van arbeiders in de automobielindustrie en de maatschappy. Het internationale syndicaat van arbei ders ln de automobiel-industrie heeft nu ln de fabrieken van de General Motors ln Canada de algemeene staking afgekon digd. Dit syndicaat ls lid van het In dustrieel organisatie-comité, aan welks hoofd John Lewis staat. BIJ deze staking zyn 4000 arbeiders be trokken. Men gelooft, dat het afbreken der onder handelingen, welke de afgeloopen dagen zijn gevoerd, een gevolg ls van de weige ring der Canadeesche General Motors, om de overeenkomst van Detroit te onder- teekenen. HOOG MILITAIR GERECHTSHOF. Het tragisch ongeval bg de leger- manoeuvres in Brabant. In September van het vorig Jaar heeft, naar men zich zal herinneren, tydens de legermanoeuvres by Roosendaal zich een tragisch ongeval voorgedaan, dat aan den soldaat Berkenbosch het leven heeft gekost. De 22-jarlge wachtmeester W. F. B. deed dienst bij een geladen 6 c.m. veld-kanon. Eenige vrienden waren langs gekomen en hadden hem schertsender wyze gevraagd het kanon af te schieten. Het slachtoffer B. was zelfs voor het ka non gaan staan en had gezegd: „die losse flodders kunnen my toch niets doen." Wachtmeester B. had daarop gezegd: „pas maar op, anders schiet lk", waarna hy aan het aftrektouw had getrokken. Hy dacht dit zonder gevaar te kunnen doen, daar de pal op „veilig" stond. Hoe groot was echter zyn schrik en die van de omstanders, toen het kanon inderdaad afging en de houten kogel Berkenbosch met geweldige kracht ln het onderlichaam drong. Zwaar gewond viel deze neer en overleed eenige oogenbllkken later. Wegens dood door schuld was wacht meester B, door den krygsraad veroordeeld tot een hechtenisstraf van een maand. Beklaagde was in hooger beroep gekomen, omdat hij de straf te zwaar vond. De president mr. Jellinghaus wees er echter op, dat de heele geschiedenis een aaneenschakeling van ongeoorloofde han delingen was geweest. Beklaagde moest by het kanon de wacht houden en moest opletten, dat er geen per sonen voor het kanon langs zouden loopen. Dit heeft'hy ln de allereerste plaats ver zaakt. Bovendien zat hy op het affuit, waar hy ook niet hoorde, en maakte grapjes met de voorbygangers. En hoewel hij zooals hy zelf gezegd heeft onvoldoende op de hoogte was met de bediening van het geschut, heeft hg juist op het moment, dat er iemand vóór stond, aan het aftrektouw getrokken. Spr. noemde dit een schandelijke onbedacht zaamheid, waarvan de tragische gevolgen niet achterwege zgn gebleven. De advocaat-fiscaal mr. L. B. J. Vermeu len wees ln zyn requisitoir allereerst op het gevaar van het spelenderwys bedreigen met vuurwapenen. Men heeft dit bedreigen op zich zelf wel eens strafbaar willen stel len, gezien de ernstige gevolgen die dikwijls hieruit voortkomen. Ook ln dit geval had de grove onvoor zichtigheid van beklaagde Iemand het leven gekost, Spr. vroeg bevestiging van het vonnis van den krijgsraad. De verdediger mr. J. W. V. Doornbos achtte het in de eerste plaats onverant- woordeiyk, dat men Iemand, die geheel onkundig ls van de bediening van een kanon, hlerby de wacht liet houden, waar door al een zekere gevaarsfactor ontstaan was. Voorts concludeerde spr. ln een uitvoerig pleidooi met aanhaling van zeer veel lite ratuur en jurisprudentie op formeele gron den tot vrijspraak. Tenslotte wees pleiter nog op de omstan digheid, dat beklaagde tevoren tweemaal aan het aftrektouw getrokken had, zonder dat er iets gebeurd was. Een deskundige van de Hembrug had nu verklaard, dat, zonder iets aan den stand van den veiligheidspal te veranderen, het soms mogeiyk was het kanon af te schieten. Dit was een eigenschap van hot mate riaal, waarvoor beklaagde niet verantwoor- délgk kon worden gesteld. Zoo het hof niet tot vryspraak mocht concludeeren vroeg pleiter een clemente, voorwaardeiyke straf. 2—1

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 2