STADSNIEUWS .Veilig Verkeer VRIJDAG 9 APRIL 1937 No. 23630 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN OFFICIEEIE KENNISGEVING 78ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D Cts. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets', porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. ZILVEREN JUBILEUM BIJ TIELEMAN EN DROS. Heden herdacht de heer C. v. d. Linden den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad als bussenmaker bij de Fa. Tieleman en Dros alhier. Van morgen werd de jubilaris door zijn chef en collega's ontvangen terwijl de heer J Veldhuizen hem hartelijk toesprak. Spr. liet zijn gelukwenschen vergezeld gaan van een rookstoel. In het privékantoor werd v. d. Linden toegesproken door den heer H. H. Tiele man, die hem namens de directie een enveloppe met inhoud aanbood. Nadat de jubilaris de schenkers had be dankt bestond er gelegenheid hem per soonlijk geluk te wensohen. NED. VER. VAN HUISVROUWEN AFDEELING LEIDEN. Lezing van mevr. Van EelenRidderhof. Voor bovengenoemde afdeeling was gis termiddag een lezing met lichtbeelden aangekondigd over Laoe-Si Momo. het Vreugdedorp der Melaatschen, door mevr. Van Eelen—Ridderhof, bestuurslid van de afdeeling. Mevr. Van Gilsev. Geldermalsen. de presidente, heette de aanwezigen welkom en uitte, voordat zij het woord aan mevr. Van Eelen gaf, haar bewondering over het groote werk van het echtpaar Van Eelen, daarginder in Indië verricht. Mevr. Van Eelen begon haar causerie met erop te wijzen, dat zij en haar man, in 1918 werden uitgenoodigd als eerste beheerders te willen optreden in Laoe-si Momo. Na ernstige overweging besloten zij aan dezen oproep gehoor te geven en te trachten iets voor de arme melaatschen te kunnen zijn. Na een tocht vol wederwaardigheden het was in de oorlogsjaren kwam haar gezin na 5 maanden onderweg te zijn ■geweest in Belawan aan. Zij moesten daarna nog een zeer eenzamen weg in de richting van Atjeh volgen en 1400 Meter steigen alvorens zij bij het einddoel kwa men. Hier woonde een woest bergvolk, dat van hygiëne niet het minste begrip had. Door de intense vervuiling kwam daar veel lepra voor. Lijders aaA deze ziekte moesten uit hun dorpen vluchten, daar zij anders kans liepen door hun familie te worden verbrand. De regeering ging zich met deze ongelukkigen bemoeien en stelde zich in verbinding met .het Nederlandsche Zen dinggenootschap, en zoo ontstond Laoe-si Momo. Op een heuvel bij de Leprozerie had het Gouvernement voor een woning voor de nieuwe beheerders gezorgd, die in het begin voor een bijna onmogelijke taak werden gesteld. Hun eerste werk was even wel het prikkeldraad en de hooge hekken, die de kolonie afsloten, te verwijderen om zoodoende de melaatschen meer vertrou wen te geven. Ook de gevangenis met 6 cellen werd afgebroken. Verdiende iemand straf, dan moest hij hiervoor werken. Al lengs werd nu overgegaan tot het bouwen van huizen, waarin de melaatschen vol gens hun eigen Adat mochten leven. Ieder huis was bestemd voor 1 echtpaar of 3 mannen of 3 vrouwen. Gebod was evenwel, dat eenmaal in de week deze huizen var. binnen geheel met lysol gereinigd moesten worden. De aldus ontstane dorpen kregen ieder hun eigen waterleiding en later ook elec- trische verlichting. Met eigen krachten kwamen er langza merhand van allerlei inrichtingen, zooals kliniek voor onderzoek, apotheek, was- scherij, waarin 10 man iedere week 450 wasschen kunnen „doen", eigen badgele- genheden etc., etc. Vol trots vertelde spr. voorts, hoe het mooie kerkje ook met eigen krachten tot stand was gekomen, al had de bouw dan ook 3 jaren geduurd. In 1924 kon de in wijding hiervan plaats vinden in tegen woordigheid van 400 patiënten uit de Leprozerie. 1200 Batakkers en 50 Europea nen, waarna door allen een feestmaaltijd werd genuttigd. Ook had men de beschikking over een bioscooptoestel gekregen, zoodat eenmaal in de 14 dagen een voorstelling kon worden gegeven. Een eigen zangvereeniging, geleid door melaatsch onderwijzend personeel, werd ook opgericht. In de eerste 8 jaren leefde men geheel afgezonderd, doch nadien kwam veel be zoek, om de mooie Leprozerie, die, of schoon de mooiste, toch het minste kostte, te bezichtigen. De Gouverneurs-Generaal Fock en De Graaff. de heer en mevrouw Colijn en de Koning van Siam vereerden de melaatschen met hun bezoek. Vele feesten worden gegeven, waarvan vooral het feest met Koninginnedag en Kerstmis zeer groot zijn. Met Kerstmis krijgt iedere patiënt een mooi cadeau. Dit feest duurt van des avonds 7 tot 12 uur. Langzamerhand kwam bij den heer Van Eelen den wensch op, om niet alleen hun geestelijke en lichamelijke verzorger te zijn, maar ook iets tegen de ziekte zelf te kun nen doen Zoo verliet hij dan met zijn ge zin deze mooie stichting om zich hier in Nederland op de doktersstudie te werpen, teneinde straks weer als arts naar zijn melaatsche vrienden te kunnen terug- keeren. Na het gebruik van een kopje thee wer den nog lichtbeelden en een film vertoond, betrekking hebbende op deze melaatschen- kolonie. waarbij de aanwezigen op 't doek kennis konden maken met de ontzettende verwoestingen, die melaatschheid aanrich ten kan. Mevr. v. Gilse bedankte haar mede-be stuurslid hartelijk voor de interessante le zing, daarbij de hoop uitsprekende, dat het echtpaar v. Eelen nog zeer veel vruchtbaar werk voor de arme lijders zal kunnen en mogen verrichten. Mevr. v. Eelen, die een ruiker rozen in ontvangst had te nemen, dankte op haar beurt het bastuur, dat haar in de gelegen heid had gesteld iets over het mooie werk te vertellen. ST. LIDWINA-PROCESSIE. Op Maandag, as. om 8.53 uur vertrekt per trein de St. Lidwina-processie uit Lei den en omstreken naar Schiedam. Om 10 uur wordt in de St. Lidwina-kerk te Schie dam de Hoogmis opgedragen door pater R. Smitz. pastoor hier ter stede, tot inten tie der Leidsche pelgrims, terwijl de pre dikatie zal gehouden worden door prof. dr. Van Rooyen O.S.C uit Zoeterwoude. Van 45 uur zal een plechtig Lof gehouden worden met een predikatie, door kapelaan A. Sanders uit Oegstgeest. Om 18 uur kee- ren de Leidsche processiegangers uit Schie dam terug. Foto van Vliet Ter bevordering van het veilig verkeer Worden momenteel van gemeentewege op de drukste plaatsen der stad oversteek plaatsen voor voetgangers aangegeven, be staande uit twee evenwijdig loopende rijen roode plaatjes, welke In het wegdek zijn aangebracht. Om de voetgangers als het ware te dwin gen tusschen deze beide rijen de straat over te steken, zijn aan weerszijden daarvgn in de. trottoirs hekjes aangebracht, zoodat ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de letteren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „The Stüpa in Ceylon", de heer Senarat Parana - vitana, geboren te Galle (Ceylon). Geslaagd voor het Artsexamen le ge deelte de heeren A. L. Noordam (Den Haag), H. de Lange (Kethel) en mej. A. Holthuis (Den Haag). Bevorderd tot arts, de heeren C. Domini- cus (Schiedam), G. A. S. Jongeneel (Hille- gersberg) en G. A. Froeling (Leiden). men naar de opening gedrongen wordt, wil men de overzijde van de straat be reiken. Hopelijk draagt ook deze maatregel weer bij tot de verkrijging van veiliger verkeer. Onze fotograaf was er vanmorgen direct bij om deze verkeersnieuwigheid. waar mede alle weggebruikers ten zeerste ge baat zijn, op de gevoelige plaat te ver eeuwigen. LEIDSCHE H.-D -CLUB. Vergadering en clubavond. Op de j.l. gehouden vergadering in café Royal werd o.a. in de vacature van 2den voorzitter benoemd, de heer E. A. Voskuil; bovendien werd het program voor de maand Mei vastgesteld. De na afloop der vergadering gehouden gezellige bijeenkomst voor leden, donateurs (trices) en genoodigden, had een zoo'n grooten toeloop, dat de vergaderzaal te klein bleek te zijn, en de vergadergelegen heid dan ook uitgebreid werd. Het prijsschieten, bussenwerpen, sjoel bakken, kruisjassen en pandoeren waren de attracties voor deze bijeenkomst en de diverse 1ste prijzen werden gewonnen door de heeren IJspelder <2 prijzen), A. H. Pip pers en de dames Voskuil, Polanen en Sleg- tenhorst. Te omstreeks 12 uur gingen alle bezoe kers zeer voldaan huiswaarts, met den wensch om een dergelijken avond zoo spoe dig mogelijk te herhalen. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.3S hper week to.ia Franco per post f.2:35 per 3 maanden •^pertokostenj (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.V ■f. - CONCERT „WIENER SANGERKNABEN" DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggeriieden 3. be hangers 8, betonvlechters 22, betonwerkers 70, fundeeringwerkers 1, glazenmakers 2, glazenwasschers 9. granietwerkers 18, grondwerkers 77. heiers 4, metselaars 129, opperlieden 105. schilders 149, sloopers 11, straatmakers 9. hulp-straatmakers 15. stu- cadoors, witters 68, timmerlieden 263, uit voerders 8, voegers 17, ongesch. bouwarb. 10. Totaal 998. Fabrieksarbeiders: bleekers 19, lompen sorteerders 9, vellenblooters 6, steenfabr. arb. 115, zeepfabr. arb. 3, ongesch. fabr. arb. 66. Totaal 218. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 88, reizigers, colp. 48, winkelbedienden 37, etaleurs 6, incasseerders 9, musici 7, onder wijzers 8. overheidspersoneel 14, verplegers 4. Totaal 221. Hotel-Café-pers.huispersoneel 9, ken ners 51, koks 7. Totaal 67. Houtbewerkers: beddenmakers 3, hout bewerkers 72. kistenmakers 4, kuipers 9, lijstenmakers 3, mandenmakers 2. meubel stoffeerders 18. meubelmakers 30, politoer- ders 3, ongesch. arbeiders 35. Totaal 179. Kleermakers: kleermakers 63, kappers 8. schoenmakers e.a. 17, Totaal 88. Land- en tuinarb.: bloemisten 30, land arbeiders 27, tuinlieden 25, warmoeziers 9, ongesch. landarb. 6. Totaal 97. Metaalbewerkers: bankwerkers 111. blik- bewerkers 28. burgersmeden 44. electri- ciens 60. gasfitters 15. gasmetermakers 4, instrumentmakers 7, isoleerders 6. kern makers 1. kettingsmeden 23. klinkers 11, koperslagers 4, lab. bedienden 4, lasschers 9. loodgieters 54, machinisten 21, metaal- boorders 7, metaaldraaiers 6, metaalslijpers 3, monteurs 23, pianostemmers 4. polijsters 1. ponsers 5, rijwielherstellers 14, rijtuig schilders 2. scheepstimmerlieden 8 stokers 24, tegenhouders 16, verw. monteurs 17, voorslaanders 7, voorwarmers 5, vulvani- seurs 1, vuurwerkers 8. wagenmakers 6, ijzerwerkers 49. zandspuiters 3. zandvor- mers 3. ongesch. arbeiders 49. Totaal 663 Sigarenmakers: sigarenmakers 19. siga- rensorteerders 2, sigarenstrippers 1, To taal 22. Technici, opz.: bedrijfsleiders 9, inge nieurs 3, technikers 6, teekenaars, opz. 14, werkmeesters 14. Totaal 46. Textielarb.: hekelaars 7, katoendrukkers 22. kluwers e.a. 8, luikers 15, plaatsnijders e.a. 18. schrobbelaars 1, spinners 57,spoelers 3, staaldraaddraaiers 2. sterkers 2, strijkers 16. wevers 114. wolbewerkers 44. ongesch. textielarb. 60. Totaal 369. Transportarbeiders: emballeurs 5, chauf feurs 143. exp knechten 22, koetsiers 14, loopknechten 46, schippers 93, magazijn- knechten ,J>3, sjx»r- en trampers. 18, wa kers 6. transportarbeiders 61, losse arbei ders 519. Totaal 990. Typografen: boekbinders 26. boekdruk kers 18, fotografen 2, hulp-vakarbeiders 4, letterzetters 30. steendrukkers 2. Totaal 82. Voedingsmiddelenarbeiders: bakkers 88. ovenisten 6. slagers 64, suikerwerkers 20, wijnkooperskn. 12. zoutzieders 5. zuivel- bereiders 4. ongesch. fabr. arb. 35. Totaal 234. Vrouwen: apothekersass. 1. kapsters (leerl.) 7, naaisters (costuum) 21, breisters 1, maasters 1, spinsters 1, winkeljuffrou wen 21, buffetjuffrouwen 2, serveersters 4, kamermeisjes 1, linnenjuffrouwen 2, kan toorbedienden 28, verpleegsters 9, bedrijfs leidsters 1, teekenaressen 1, onderwijzeres sen 2, ass. en huishoudsters 17. dagmeisjes 58, dienstboden (d. en d. n.) 6, kinderjuf frouwen 1, werksters 99. fabr. arbeidsters 49. Totaal 333. Alg. totaal 4607 9 April 1936 453,7 11 April 1936 4-108 Ben. 43 ged. werkloozen. Groote belangstelling voor gevarieerd programma. De Wiener Sangerknaben" zijn hier lang zamerhand graag geziene gasten geworden, getuige de enorme belangstelling, die ook gisteravond voor hun optreden in de Stadszaal weder bestond. Hun zingen blijft dan ook een genot, ondanks de velerlei bedenkingen, die men zou kunnen en eigenlijk ook móet aan voeren tegen het herhaaldelijk achter elkaar optreden tijdens zware concert- tourneé's met de nadeelige gevolgen van dien. Een Instituut als dat der „Wiener Sanger knaben" heeft een reputatie hoog te hou den, in de eerste plaats wat betreft een superieure weergave van geestelijke liede ren. Meermalen hebben wij het in vroeger jaren meegemaakt, dat daaraan door deze knapen, vooral in hun eigen sfeer, de Burg- kapelle te Weenen, volkomen werd voldaan Men schijnt 't echter tegenwoordig wat gemakkelijker op te vatten, althans, het niveau is niet steeds meer van dien aard, als wij gewend waren, afgezien van de velerlei voortreffelijke hoedanigheden, die vorige malen reeds uitvoerig door ons ge analyseerd zijn. Gedeeltelijk zal dit natuurlijk het gevolg zijn van het feit, dat dit nieuwe groepje telkenmale ziet men nieuwe gezichten w.o. nog zeer jeugdige jongens, reeds zulke vermoeiende weken achter den rug heeft. De op 2;ichzelf prachtige natuurstemmen klonken, vooral in den aanvang (afd. gees telijke liederen), wat mat gevoileerd en ongelijk, de voordracht leek ons weinig be zield en geconcentreerd, terwijl ook de uitspraak te slap bleef. De oude meerstemmige gezangen van Gallus, da Vittoria en Nanimis gaven ons te veel den indruk van „uit 't hoofd ge leerde lesjes". Jammer, want juist dit is het genre, waaraan de Wiener Sanger knaben hun wereldreputatie te danken hebben en in welk opzicht het Instituut de hoogste verplichtigen heeft. Het mag toch stellig niet verwaarloosd worden ten bate van volksliedere en opera'tjes, die. meer op uiterlijk effect berekend, natuurlijk voor concerten als deze uiterst dankbaar zijn en waarmee men aan de publieke smaak hoo- gelij'k tegemoetkomt, doch waarmee het succes toch in het algemeen té gemakke lijk behaald wordt. Intusschen werd 't zingen later op den avond véél beter men wist zich blijk baar over de vermoeidheid heen te werken en dikwijls zoodanig, dat prestaties van Wiener Sangerknaben uit vroeger tijd ge ëvenaard werden. Schubert's 23ste Psalm getuigde reeds van 'n eenvoudige en devote overgave en speciaal in het fijnzinnige „Die Nachtigall" en „Sandmannchen", eveneens van Schubert, of in de typische Tyroolsche kerstliederen, kwamen wij weer sterk onder den indruk van het reine materiaal en de zuivere artisticiteit van dit intuïtief muzi kaal en waarlijk charmant zingende groep je, waaronder zich ook zulke voortreffelijke soiistjes bevinden. Hoofdschotel van den avond vormde het geetisge zangspel van Conradin Kreutzer ..Der Prinz hat's gesagt". met een benij denswaardige, aangeboren losheid gespeeld, dikwijls onnavolgbaar humoristisch in de actie. Het acteeren komt echter het zin gen niet altijd ten goede en wij vragen ons af of het juist is, van de knapen in hun groeltijd te véél te vergen. Ten deze rust op de leiders van het In stituut een wel zeer zware verantwoorde lijkheid! Intusschen: spel en zang waren uit nemend ingestudeerd en men betoonde zich verrukt over het gepresteerde, over alle charme, die van deze met enthou siasme vertolkte opvoering uitging. De na tuurlijke voorbeschiktheid van deze jeug dige Oostenrijkertjes is waarlijk benijdens waardig en men zou wenschen, dat ook de Hollandsche jeugd zóó begaafd was! Als sloteffect volgde de met brio gezon gen „An der schónen blauen Donau", wals van Strauss, waarvan de echt Oostenrijk- sche sfeer uitging en waarover het tal rijke auditorium zich, gelijk den ganschen avond door, natuurlijk opgetogen betoonde. Het applaus was zóó groot en hartelijk, dat eenige toegiften niet konden uitblijven. Zij waren dan ook zoodanig gekozen, dat het grootst denkbare succes wel moest volgen! De muzikale leider was ditmaal Haymo Tauber, wiens dirigeeren een sympathie ken indruk maakte en wiens accompagne ment eveneens stimuleerend op de jon gens werkte. BINNENLAND. De Hertog Hendrik in ons land terugge* keerd; een onderhoud met den com mandant. (Binnenland, 3e Blad). Deputaten-vergadering te Utrecht van dö A.-R. Partij. (Binnenland, 3e Blad). De eerste vlucht van de G 1, Fokker'a nieuwe gevechtsvliegtuig. (Luchtvaart, 4e Blad). Dr. Verhage over de ontwikkeling van het Bloembollenbedrijf. (5e Blad). Op 20 Juni wordt te Amsterdam een voet balwedstrijd tusschen Centraal- en West-Europa gespeeld. (Sport, 4e BI.), BUITENLAND. België weldra los van Locarno. (Buiten land, le Blad). De Suikerconferentie en de economisch© situatie. (Buitenland, le Blad). Duitsche perscampagne tegen Oostenrijk. (Buitenland, le Blad). De Italiaansche beschuldigingen tegen Frankrijk en de sovjets. (3e en le BI.), Hongaarsche communisten-leider uit den tijd van Bela Kun, geeft zich aan de Hongaarsche justitie over. (Buitenland le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. CANDIDAATSTELLING TWEEDE KAMER' DER STATEN-GENERAAL. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de candidaatstelling voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal plaats hebben op Dinsdag 20 April a.s. Op dien dag kunnen, voor zooveel den Kieskring VII (Leiden) betreft, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur, bij den Voorzitter van het Hoofd stembureau van dien Kieskring, ter secre tarie der gemeente Leiden (Rapenburg 12), lijsten van candidaten worden ingeleverd. De inlevering der lijsten moet geschieden, persoonlijk door één der onderteekenaren. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. Leiden, 9 Aprü 1937. 9405 NED. TREKKERSBOND. Viering van het eerste lustrum. De afd. Leiden van den Ned. Trekkers- bond, heeft gisteravond in den foyer der Stadsgehoorzaal met een feestelijken pro- paganda-avond haar vijf-jarig bestaan herdacht. Begrijpelijkerwijs stond deze herden kingssamenkomst geheel in het teeken van den trekker. Kampliedjes en volksdansen wisselden elkaar dezeij avond in vlot tem- jpo af. Daarnaast zorgde Qeert DiJ§, vader W& de bekende Jeugdherberg Assunjiburg. onder Castricum, met liedjes op de guitaar voor een op hoogen prijs gestelde afwisse ling. En tenslotte was daar de trekkersrevue 1937, die in menig aardig tafereel een pro paganda voor het trekkersleven was. De bijeenkomst, welke goed bezocht waa en mede bijgewoond word door afgevaar digden van onderscheidene jeugdvereeni- gingen, werd met een woord van welkom geopend door den voorzitter, den heer Al- bert Riel. Later op den avond heeft deze ook nog een korte propaganda-rede uitge sproken. waarin hij om. de vele voordee- len van het lidmaatschap van den N.T.B. opsomde. Nadrukkelijk stelde spr. in het licht., dat in den N.T.B. veel genoegen tegen zeer lage contributie verschaft wordt. De Trekkersbond, welke op een strikt neutraal standpunt staat, is gebaseerd op de Jeugd-Herberg-gedachte en is dan ook gegroeid uit de N.J.H.C. Vanzelfsprekend: is dan ook elk van den N.T.B. ingeschre ven als lid bij de Ned. Jeugd-Herberg- Centrale. Spr. betreurde het, dat dit an dersom nog niet het geval is. Evenzoo speet het hem, dat Leiden nog verstoken, is van een jeugdherberg, hierdoor valt het veelal moeilijk om leden voor den N.T.B. in deze omgeving te werven. Toch ver trouwde spr., dat binnenkort, nu het voor jaar weer aanbreekt, nog vele leden tob de afdeeling zullen toetreden. De avond werd besloten met een tableau! Vijf jaar N.T.B., afd. Leiden. WETHOUDER SPLINTER WEER IN FUNCTIE. De Wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn.. zal zijn wekelijk spreekuur ten btyeele v.qn, Gemeenti ken, met ihgang van morgen hervatS

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 1