De ontwikkeling in het Bloembollenbedr ij f Uit de Omstreken IEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 9 April 1937 Vijfde Blad No. 23630 78ste Jaargang h a arlemmerm eer. lisse. noordwijk. noordwijkerhout. oegstgeest. sassenheim. valkenburg. Burgerlijke Stand. voorhout. voorschoten. De gevolgen van de depreciatie van den gulden. Exports vermeerdering blijft noodzakelijk warmond. THIJS IJS E\ BE BOOZE DOOI Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrlkus, z. van C. van Veen en C J. E. Sneijders; Trijntje Jannlgje, d. van H. van haar en C. H. van Drimmelen; Johannes Jacobus, z. van J. W. Tulen en j van Leeuwen; Cornelia Sophia, d. van lï W. Wamsteeker en S. Vermeer; Thomas Petrus, z. van J. H. van Berkel en A, M. van Bodegraven; Adrian us Boudewinus Jan, z van J. A. de Boer en A, M. Koolbergen; Petronela Elisabeth, d. van G. Loogman en E Schoonderwoerd; Johannes, zoon van W. T J. Janszen en M. P. Ronkel; Clazlna Anna, d. van P. van Dam en H. B. van Donselaar. Ondertrouwd: Josephus J. v. d. Berghe 23 jaar en Maria L, C. v. d. Branden 24 Jaar; Willem J. Spaargaren 29 Jaar en Martina E. Pannekoek 25 Jaar; Johannes Roos 30 Jaar en Margaretha Schalk 25 Jaar; Petrus J. Vermeij 23 jaar en Johanna C. G. Verwer 21 jaar; Hendrik van Gend 32 Jaar en Pie- ternella v. d. Moren 36 jaar; Petrus v. d. .Vlugt 26 jaar en Maria Röling 26 Jaar. Gehuwd: Joannes J. Gorter 28 Jaar en Johanna C. Breedijk 26 jaar; Jacobus H. Alders 24 jaar en Elisabeth M. Duwel 24 j.; Adriaan den Breejen 27 Jaar en Maria Vreugdenhil 22 Jaar. Overleden: Gijsbert Wijgert van Essen 6 mnd z. van Gijsbert en A. M. Keessen; Jantje Troost 85 jaar wed. van G. van Asperen; Bart Baartse 75 jaar wed. van C. van der Spruit; Catharina v. Velzen 58 j. geh. met A. Adams; Hendrika Elisabeth Verhoeve 66 jaar geh. met G. van Krimpen; Dirk Rezelman 60 jaar geh. met D. Kooi man; Adrians Heilsbergen 66 jaar geh. met C. van Leeuwen; Helena Cornelia 2 mnd. d. van N. F. L. Bouwmeester en M. Sprokke- lenburg. Uitvoering „Klein Excelsior". Het Kinderkoor „Kleine Excelsior" gaf Zijn 13e uitvoering onder leiding van zijn dirigent, den heer Th. Westerdaal. Mede werking werd verleend door mej. Rie Tuyl Schuitemaker, Hillegom, alt, en mej. Rie Bielle, Heemstede, piano. Na opening zette het koor forsch in met een viertal liederen, w.o. een oude bekende: „Naar den Dam" welk nummer echter altijd weer wel dadig klinkt uit de groote schaar kinder monden. Er waren ook verschillende zang spelen welke zeer in den smaak vielen bij het publiek dat met groote aandacht luis terde naar hetgeen de heer Westerdaal met zijn koor wist te presteeren. Het getuigt wel van 'n taaie volharding van den diri gent om zulk een uitgebreid programma er zóó bij de kinderen in te krijgen! In het bijzonder zij echter vermeld „BrüldsvAart in de sneeuw" (zangspel) hetgeen een ver bazend aardig nummer was en eigenlijk Herhaald had moeten worden, waartoe we gens het vrij late uur echter geen gelegen heid was. De „Engelenwacht" van Cath. van Rennes was een toepasselijk einde voor deze uitvoering die in alle opzichten uitne mend geslaagd is te noemen. Door mej. Rie Tuyl Schuitemaker werden ter afwisseling eenige liederen op uitnemende wijze ge zongen. kundig begeleid op de piano door mej. Rie Bielle. A.-R. Propaganda- en Studieclub. Onder leiding van dr. Algera hield de A.-R. Propaganda- en Studieclub 'n goed bezochte vergadering in de vergaderzaal der Geref. Kerk. De heer A. Schalk sprak over „De C.H.U. en A.-R. Partij". 6pr. zeide, dat de C.H.U. een partij is, welke wel dicht naast, doch helaas nog niet gezamenlijk met de A.-R. Partij optrekt. Door de A.-R. Partij wordt steeds alles in het werk gesteld, om dat gene uit den weg te ruimen, wat nog tot scheiding aanleiding geeft, opdat het in de toekomst tot een fusie moge komen. De heer D. v. Turennout sprak over „Het economisch leven onder leiding van den Staat". Het economisch leven van heden is door allerlei crisiswetten aan banden gelegd. Dit was noodig om nog erger te kunnen voorkomen. Deze instellingen die nen echter zoo spoedig als mogelijk is te verdwijnen en daarvoor kome dan in de plaats: bedrijfsraden met bindende be drijfsovereenkomsten betreffende produc tieregeling, loonregeling enz. Dit werd door den inleider nader uiteengezet. Eenige huishoudelijke zaken werden af gehandeld, waarna de heer A. Schalk in dankgebed voorging. De St. Jozefgezellenvereeniging gaf in het vereenigingsgebouw aan de Beekbrug haar jaarlijksche uitvoering voor een groot aantal donateurs. Opgevoerd werd het kluchtspel „Meneer Klaproos", onder lei ding van den heer W. Buschman. Een Jazz band zorgde voor de noodige afwisseling. Het was een gezellige avond. Daling der werkloosheid. Na een geleidelijke daling der werkloos heid in Februari, moesten we in de eerste helft van Maart helaas weer een kleine stijging constateeren, welke stijging we hjeut op rekening van de buitengewoon slechte weersgesteldheid in die periode zul len schrijven. Echter kunnen we thans gelukkig weer van een aanmerkelijke da ling schrijven voor wat de tweede helft van Maart betreft. Want in die 14 dagen ver minderde het aantal bij de gemeentelijke arbeidsbeurs ingeschreven werkloozen met met minder dan 124, zoodat dit aantal op eind Maart van 646 tot 522 daalde. Hiervan zijn 253 landarbeiders, 33 losse arbeiders, 48 visschers, 21 timmerlieden, 20 opperlie den, 16 schilders, 2 stucadoors, 8 chauf feursreiziger, 2 schippers, 1 loodgieter. -> bakkers, 1 electricien, 1 typograaf, 1 slager, 1 smid. 1 pottenbakker. 1 schoen maker en 108 jongens. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Johanna, dochter van van den Broek en A. W. Gijzen Gtertruida Cornelia, dochter van A. Dui venvoorden en G. van Roode Harry Jo hannes Jozef, zoon van Th. H. Duivenvoor den en W. M. van Bohemen Joannes Jo zef, zoon van G. Geerlings en P. Korte- kaas Klaas, zoon van C. Wassenaar en A. van Santen Petrus, zoon van C. J. van der Togt en A. Stratgen Anna Jacoba, dochter van H. L. C. Persoon en A. L. van Loon Jan Hendrik, zoon van H. v. Ros- sum en I. Westerdaal Clara Clazina Maria, dochter van C. S. van Noort en J. W. van Gijlswljk Antonlus Maria Jozef, zoon van A. v. Eeden en C. C. A. Rooijers Hendrik Jozef, zoon van P. J. Heemskerk en C. M. van der Weijden Jozef Gabriël, zoon van Th. G. van Haaster en G. C. Rulgrok Hendrika Alberta, dochter van A. de Groot en J. M. P. Juffermans Jo hannes Franciscus, zoon van A. Smit en Th. P. Hoogervorst Helena Wilhelmlna Maria, dochter van Q. W. van der Klugt en J. J. M. van Steijn Maria Agatha Jo- zefa, dochter van Th. J. van Haaster en M. C. M. Wennekers Johannes Leonardus zoon van A. J. Balk en P. M. van Noort Maria Johanna, dochter van H. M. van den Barselaar en J. J. Warmerdam Lauren- Uus Antonius, zoon van A. van Roode en O Wljnands Jacobus, zoon van J. C. Kortekaas en A. Pesschier Johannes Ja cobus Alida, zoon van N. J.'Duivenvoorden on G. van der Weijden Jacqueline Ge- rarda Maria, dochter van J. P. de Jong en G. H. M. Sampers Antonla Clazlna, dochter van J. C. van den Berg en A. Tu len Bernardus Johannes, zoon van L. G. M. Vermin en A. E. Bartels Wilhelmus, zoon van P. J. Gverlings en A. van den Berg Gljsbertus Petrus, zoon van A. Duiven voorden en J. M. de Groot Johannes Pe trus, zoon van C. P. Buschman en A. G. van Leeuwen. Overleden; Cornelis van Hage, 17 Jaar H. C. Schouten, 6 maanden Johannes Duivenvoorden, 46 jaar, weduwn. van M. v. d. Berg. echtgenoot van M. M. de Raaij Gerardus Vermeulen, 73 jaar, wedeuwnaar "an M. Weidler, echtgenoot van: H. C. Es- beukman Hendrlcus Dries, 74 jaar Jacobus Spruijt. 75 Jaar, echtgenoot van J. Versteegt Nicolaas van Hage. 53 jaar, cchtgen. van E. Langeveld A. M. Harm- se, 45 jaar H. J. Berbee, 65 Jaar W. A. Berkel, 80 jaar, echtgenoot van M. Groe- nendaal I. M. Klinkenberg, 38 jaar. Gevonden: dameskous, vulpen, noti tieboekje, Lipssleutel, portemonnaie met Inhoud, kleine portemonnaie met inhoud, zilveren vulpotlood, bagagedragerriem, handpomp, lange dameshandschoen, koste loos rijwielbelastingmerk. uitschuifladder, alpinomuts, heerenhandschoen, honden zweep, boterkist, dekzeil, sleutel, paar da meshandschoenen, autoslinger, broche, kinüerhandschoen. Inlichtingen bij de politie. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Hendrikus Maria, zn. van A. J. A. Haverkort en M. B. Karrer; Jantje, d. van C. Batenburg en P. Zwaan. Ondertrouwd: C. M. van Tol, 25 jaar en A. J. M. Nleuwveen, 23 jaren. Vertrokken: R. G. M. Drubbe, J. P. Gou verneurlaan 42 naar Warmond. Loop der bevolking. Gevestigd: E. L. J. van Relsen, Hoofd straat 335. van Ahlen (D.); A. Hobo, Zand- slootkade 49, van Zuilichem; D. de Ruiter, J. P. Gouverneurlaan 24, van Woerden; C. B. de Nijs, Mónneweg 51. van Maarssen; G. van der Horst en gezin, Lindelaan 18, van Alphen a. d. Rijn: N. Schellingerhout, Lin delaan 18, van Alphen a. d. Rijn; A. van der Wagt, Berkenlaan, Alphen a. d. Rijn; J. A. M. Schmidt, Hoofdstraat 188, van Warmond: A. J. M. Nieuwveen, Menneweg 81, van Oegstgeest. Bijeenkomst Chr. Dem. Unie. In het vereenigingsgebouw sprak de heer van Stouten voor de Chr. Dem. Unie. De opkomst was zóó. dat het. zaaltje te klein was en een tweede lokaliteit er bijgetrok ken moest worden. Van de rede van den heer van Stouten plaatsten wij reeds een verslag in dit blad. Enkele vragen werden door den spreker beantwoord. Zilveren jubileum. Op 22 April a.s. hoopt de heer P. Meier den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar in dienst der gemeente trad. De heer Meier is thans controleur van de steunverleening. Het zal hem op dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. In de plaats van den heer C. J. Hubers die als zoodanig bedankt heeft, is tot correspondent van de R.K. Reclassee- ringsvereeniging aangesteld de heer J. O. Matre, alhier. Van een met steenen beladen trailer brak op de trambaan een as, waardoor het verkeer gestremd was. Met overstappen werd de dienst onderhouden. Het duurde geruimen tijd eer het obstakel van de trambaan was. Ondertrouwd: H. A. de Vries en J. v. Iterson van Rijnsburg. Dr. J. Haantjes, alhier, thans werk zaam aan het weerkundig instituut te De Bilt, is aangesteld bij de Philipsfabrieken te Eindhoven. Bijeenkomst der B. V. L. De afd. Voorhout der B.V.L. heeft haar oefeningsseizoen, onder leiding van den commandant der afd. den heer J. Verde- gaal. gesloten, met een avond waarop om prijzen werd geschoten. De burgemeester sprak een kort openingswoord. Evenals vqrig jaar loofde spr. een geldprijs uit, t.w. één geldprijs voor een hoogste serie en twee prijzen voor de hoogste aantal pun ten. Er werd over drie serie's geschoten, waarbij een punten-aantal kQn worden behaald van 150. De prijzen werden als volgt gewonnen: Groep scherpschutters: 1ste pr. J. Boere met 137 pnt; 2de pr. Th. Berbee met 136 pnt.; 3de pr. M. Mosseveld met 134 pnt.; 4de pr. J. Nijssen met 132 punten. Groep A: 1ste pr. N. v. Wierlngen met 138 pnv.; 2de pr. L. O. Kortekaas met 134 pnt.; 3de pr. L. A. v. d. Lans met 132 pnt.; 4 de pr. J. Floor met 130pnt. Groep B: 1ste pr. N. Th. v. Schle met 134 pnt.; 2de pr. M. C. Zonneveld met 127 pnt.; 3de pr. A. v. d. Geer Lzn. met 123 pnt. De geldprijs van den burgemeester voor de hoogste serie werd gewonnen door J. Floor met 49 pnt. (max. 50 pnt.). Door N. v. Wierlngen en J. Boere werd het hoogste aantal punten geschoten res pectievelijk met 138 en 137 pnt. Na de uitreiking der prijzen door den af- deelingscommandant J. Verdegaal, die nog een opwekkend woord sprak betreffende het volgende seizoen, werd het afgeloopen seizoen als gesloten beschouwd. In het afgeloopen seizoen is de heer P. L. Langeveld scherpschutter geworden. Loop der bevolking. Vertrokken: J. L. Bos. naar Vlissingen A. Breed, naar Alkmaar J. Comens, naar Rotterdam A. J. Vogelzang, naar Am sterdam J. W. D. v. Dum. naar Wasse naar J. J. C. Floor en. echtgenoote. naar Lisse C. Hoogervorst en gezin, naar Lisse J. F. J. Post, naar Uithuizen W. v. Gerven en gezin, naar Lisse H. v. d. Aart en echtgenoote naar Lisse C. v. d. Wijst, naar Deprne A. C, de Vries, naar Diessén M. Th. Rood. naar Grootebroek C. G de Vroomen. naar Warmond A J. A. Haverkort, naar Sassenheim J Groen, naar Alphen a. d Rijn J. J. v. Eeden, naar Noordwijk Th. Goedemans, en gezin, naar Lisse C. P. Diemei. naar Wassenaar K. Th. v. Steyn, naar Anna Powlowna A. M. E. v. Velzen, naar Anna Powlowna A. Kooien, naar Veghel P A. M. Lippens, naar Veghel G. v. Dam en echtgenoote naar Lisse J. F. Kling, naar Rijswijk. Dalende werkloosheid. Het getal der werkloozen. wordt ook in deze gemeente kleiner. Het aantal steun- trekkenden is van 144 vorige maand, terug- geloopen tot 115. Door het pl. comité „Jong Holland snakt naar werk", werd evenals op meer dere plaatsen een collecte gehouden, welke het mooie bedrag van f. 57.80 opbracht ((v. j. f. 25.70). Een dankwoord aan de milde gevers en geefsters, alsmede collec- trice's en collectanten, is hier zeker op zijn plaats! Burgerlijke Stand. Geboren: Ludovicus Bartholomeus, z. van H. C. Nouwens en C. E. Zwetsloot Elisa beth Jannetje Hendrica. d van Joh. van Venetien en H. J. van der Steen Wil helmus, z. van G. G. van Bemmelen en G. G. Lamboo Theodorus Petrus, z. van C. A. P van Paassen en M. C. Westgeest. Getrouwd: T. Zwanenburg, wedr. van M Schutte en M. W. van der Wilk. Overleden: Anna Margaretha Koomans, wed. van H. H. Schulte, 74 jaar P. J. Oostveen, 75 jaar (overl. te Leiden). Loop der bevolking. Gevestigd: Mej. Tj. Siderius, van het Bildt. Noorthey?traat 23 Mei. J. C. Vin centen. van Veur. Veurscheweg 122 J W. Spierenburg, van Nootdorp. Donklaan 43 Wed. C. Spierenburg-Koot, idem. idem J. G. van Meel en gezin, van 's Gravenhage Donklaan 17 G. Kisteman, van Avereest, Leidscheweg 96 J. Post, van Overschie, Schip in Kerksloot. Vertrokken: Mej. M. J. Dubois, Papelaan 194, naar Den Haag. Aalbessenstraat 9 J. A. Klune en gezin. Rijndijk, naar Gro ningen. Hoendiepskade 17 P. Hoekman, Valkenb.weg 3. n. Mellssant, Binnenweg 155. ln het 7 Aprll-nummer van Economi- sche-Statlsche berichten is een beschou wing opgenomen van dr. A. J. Verhage (voorzitter der Alg. Vereen, voor Bloem bollencultuur! over de ontwikkeling in het bloembollenbedrijf. Aan dit artikel ontlee- nen wij het volgende: Na allereerst eenige aandacht te heb ben gewijd aan de geweldige daling ln de waarde van het product, geeft dr. Ver hage een uiteenzetting van de maatrege len die door de regeering zijn getroffen om vervolgens den tegenwoordigen stand van zaken te bespreken. De positie van het bloembollenbedrijf, zoo schrijft hij, is ongetwijfeld versterkt door de depreciatie van den gulden. Toen de Nederlandsche regeering het gouduit voerverbod instelde, was de export reeds voor het grootste deel achter den rug. Die exporteurs, die hun vorderingen de be taling pleegt eerst te volgen in het voor jaar of iets later nog niet in guldens hadden omgezet, maakten een koerswinst, maar voor de kweekers had dit geen an der voordeel, dan dat de betaalkracht van die exporteurs was vergroot. Er werden zelfs directe nadeelen gevreesd, omdat de z.g. „na-orders" nu tegen lagere prijzen konden worden uitgevoerd, waardoor het overgroote deel der afnemers, die de bol len als grondstof voor hun trekkersbedrijf reeds gekocht hadden, zich onbillijk behan deld zou voelen. Een dergelijke handel wijze zou door hen als „dumping" worden aangemerkt en zou onaangename conse quenties kunnen meebrengen. Dit is voor komen, doordat de minimum export-prijzen in guldens direct verhoogd zijn overeen komstig 't depreciatie-percentage van den gulden, terwijl het verschil met de voor dien geldende minimumprijzen als „prijs verschilheffing" door de exporteurs in het Bloembollen Surplusfonds moest worden gestort om te voorkomen, dat zij door de zen extra-winst toch beneden de mini mumprijzen zouden offreeren ter uitbrei ding hunner relaties. Na uitv. beraadslagingen werd besloten tot verhooging van den prijs in guldens, zoodanig, dat de prijs in de niet tegelijk gedeprecieerde valuta gelijk zou blijven. Gelijk houden van den prijs in guldens, lius verlaging van den prijs in de meeste andere valuta's zou een andere mogelijk- Burgerlijke Stand. Geboren: Alida Hermina, d. van Th. J. Naarstig en A. M. Steenvoorden Chrls- tiaan Cornelis, z. van Chr. Komen en M. de koning Imke, d. van A. C. Haarsma en M. W. Swart Antonia Anna Maria, d. van A. van Tongeren en A. Nederhof Maria Anna, d. van J. N. v. d. Geest en S. W. v. d Poel Aantje, d. van N. Verhoef en H. H. de Ruyter Petronella Alida Maria, d. van J. van Egmond en C. J. van Rhijn An- dries Arie Gustav, z. van G. R. Flasch en H. v. d. Berg Hermanus Arnoldus Joseph, z. van P. M. Sikking en J. G. Koppers. Getrouwd: P. H. Omzigt, jm. 31 j. en Th. C. Kerkvliet, jd. 26 jaar. Overleden: Alida Zwetsloot gehuwd met J. van Moorsel, 77 j. Ida J. Ouwehand, drie weken Johanna F. Samwel, echtge noote van G. van Leeuwen, 59 j. Enge- Una M. H. van Dijk weduwe van C. H. Krantz, 76 j. Agatna M. de Vroomen, 6 j. Theodora Maria Roozenburg, echtgenoo te van M. C. S. Spitshoven. 77 j. Maria Scholten, echtgenoote van C. van Egmond, 79 jaar. 7. Hoewel de ijver van oom Brom wel werd gebluscht, nu bleek, dat de gevangene zijn goede levertraan niet lust, was hij toch zoo van medelij vervuld, dat hij nu zei: „Geduld, geduld. Het spijt mij wel dat jij geen levertraan wilt drinken 't geeft kracht en doet 't verdriet wat zinken. Nu moet je mij eens zeggen, waarom men jou aan kettingen ging leggen „Toe!" riep de ander, „wat komt dat er nu op aan?" O, blijf niet treuz'lend staan, maar heb nu medelij en maak mij vrij!" „Kom kom, kom kom", zoo zei oom Brom, ,,'t is heusch niet noodig dat je zoo erg gilt; ik help je wel, als jij dat zoo graag wilt als jij je kalm nu even bukt, zal ik eens zien of het mij lukt". De ketting was, met 'n pin aan led'ren kant. bevestigd aan den rotsenwand; oom Brom behoefde zich slechts even uit te rekken, om dan die pinnen los te trekkenmaar jammer was, dat hij niet zag, hoe de gevangene thans grijnsde met een valschen lach.... hêid zijn geweest. De twee voornaamste redenen waarom tot het volgen van de eerstgenoemde politiek besloten werd, waren wel dat door vele exporteurs ge meend werd, dat een prijsverlaging geen overeenkomstige afzetvermeerdering zou meebrengen, en dat gevreesd werd, dat bij prijsverlaging bepaalde landen maatrege len zouden treffen om overvoering van dé markt aldaar te voorkomen, welke maat regelen zelfs de bestaande export-moge lijkheden wel eens in het gedrang kon den brengen. Hiertegenover kan ook 'n andere mee ning gesteld worden. Dat prijsverlaging, gesteund door propaganda voor het ge bruik, bij een artikel als bloembollen met) ctn elastische vraag na verloop van eenlgen tijd niet tot afzetvermeerdering zou lei den. is een stelling, die wij niet kunnen aanvaarden. En Juist in de gegeven om standigheden, nu het overschot groot is, is het zoeken naar afzetvermeerdering ge boden. De beteelde oppervlakte is sinds 1932 aanzienlijk verminderd, maar de pro ductie is niet dienovereenkomstig inge krompen. Een nieuwe beperking zou de positie van het Nederlandsche bloembollenbe drijf als geheel, en de toestand van de kleine bedrijven in het bijzonder niet ten goede komen, waarom er slechts één goede oplossing is: afzetvermeer dering. Want wanneer men niet tot afzetvermeerdering kan komen, zal een nieuwe beperking op den duur on vermijdelijk worden. Het tweede voor deze prijsverhooging ge bezigde argument is voor ons van grooter waarde. Het is niet ondenkbaar, dat be paalde landen maatregelen zouden tref fen bij een overvoering van de markt al daar. Toch is het zeer onwaarschijnlijk, dat bij een matige prijsverlaging derge lijke maatregelen zouden worden getrof fen, terwijl toch ook een dergelijke matige prijsverlaging onzen afzet ten goede zou komen juist voor die variëteiten, waar van nu groote overschotten bestaan. Deze variëteiten worden in hoofdzaak geleverd als grondstof voor het buitenlanasche trek kersbedrijf; een grootere verkoop zou uaarin meer werkgelegenheid scheppen, teiwijl prijsverlaging van deze grondstof leidt tot prijsverlaging en grooteren ver koop van de bloemen van de gewone handelssoorten. Niet in te zien is, waarom bij een matige prijsverlaging afwerende handelspolitieke maatregelen te duchten zijn, die men wel bij een drastische prijs verlaging zou moeten vreezen. omdat dan de actie der buitenlandsche kweekers en van de kweekers van andere bloemen niet: meer geneutraliseerd zou worden door een tegenactie van de afnemers van ons pro duct als grondstof; de laatsten zouden danl bovendien vreezen, dat nieuwe trekkers- bedrijven zouden ontstaan. Terwijl boven dien verlaging van den minumumprijs er toe zou kunnen meewerken, dat niet meer alle variëteiten dus ook die, waarvan de waarde hooger is „door elkaar" in het buitenland voor den minimumprijs worden verkocht. Een euvel, dat op dit oogenblik sterk gevoeld wordt. In de weken, die verliepen tusschen deze min of meer principieele uitspraak en 4e beraadslaging over de definitieve vaststel ling dezer prijzen is de redeneering van hen, die niet alle heil zagen in zoo groob mogelijke prijsverhooging blijkbaar toch beter doorgedrongen. Want de prijzen van de producten waarvan het grootste sur plus beslist werden het minste verhoogd. Er zal altijd meeningsverschil blijven bestaan over de vraag, of men de prijzen .li buitenlandsch geld niet nog meer had moeten verlagen; voor ons is belangrijk, dat men nu allerwege een pvactisch blijk heeft gegeven van het inzicht, dat een zoo groot mogelijke prijsverhooging nog niet altijd het grootst mogelijke voordeel be- teekent. Hoewel dc depreciatie van den gulden practisch weinig directe voordeelen gaf, is het gevolg ervan, dat de toestand in het bloembollenbedrijf nu heel wat op timistischer wordt ingezien; en niet zonder reden. Door de prijsverhooging zal de waarde van den bloembollenex port dit jaar aanzienlijk stijgen; zullen dus de inkomsten van het bloembollen bedrijf grooter worden. Dit heeft ondanks de nog bestaande exportmoeilijkheden en de druk der door de bedrijfsoefenaren zelf te financieren op koop van het surplus een veel optimis tischer stemming- veroorzaakt, die een oogenblik dreigde te worden overdreven. Ook al zal het gewichtscijfer helaas waarschijnlijk weinig stijgen, wat wij vooral daarom betreuren, omdat iedere bol, die hier door de koeien wordt ge consumeerd, een propaganda voor toe komstig gebruik kan zijn, toch heeft de depreciatie van den gulden een op luchting gegeven. Zelfs al zou de waar de van den export er niet verder door stijgen, zouden wij onder de gegeven omstandigheden een verhooging van 't gewichtscijfer nog een belang achten, vooral met het oog op dc ontwikkeling van den export. Wij hopen, dat dit bij dc in de toekomst te volgen prijspoli tiek niet uit het oog zal worden ver loren, al zijn wij er meer dan wie ook van overtuigd, dat te dezen aanzien ook andere factoren een rol van betee- kenis spelen.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 17