IBIS SHAG „Pygmalion" DE HEKS VAN SALEM. LEiDSCH DAGBLAD, Vrijdag 9 April f937 Vienle Blad Ho. 23630 Dobbelmcmti lekker ...mail! Een nieuwe Nederlandsche film 78ste Jaargang FINANCIEN GEMENGD NIEUWS DIGESTIF RENNIE SPREEKCEL Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen N.V. Anno 1807. Toeneming van de winst. Dividend 10 pet (vorig jaar 8 pet.) De directie van de Hollandsche Socië teit van Levensverzekeringen N.V. Anno 1807 te Amsterdam, vangt haar verslag over 1936 aan met de mededeeling, dat het jaar 1936 in belangrijke mate heelt hijgedragen tot de uitbreiding en verster- H iking van haar bedrijf. De productie was de grootste van eenig laar uit het bestaan van de Sociëteit, na melijk f. 22.876.747.93 (v.j. f. 12.543.885.981 evenals de vooruitgang, welke f. 15.061.640 bedroeg (v.j. f. 4.616.054.13 Het totaal ver zekerde bedrag is tot f. 134.059.533.16 ge- Vtsiklom men. De groote stijging van bet verzekerd be drag is onder meer toe te schrijven aan het tot stand komen van eenige belang rijke collectieve pensioencontracten. Het verval onder de bestaande verzeke- Hringen is wederom minder geweest dan ten vorigen jare. zoodat de toch reeds gun- 'ii stige stabiliteit der bestaande verzekerin- gen wederom toenam. Het bedrag aan uitkeeringen nam met I f 140.988 toe, waarvan f. 121.588.46 aan meer uitgekeerde lijf- en andere renten. Het aan afkoop uitgekeerde bedrag daalde wederom en wel van f. 577.594.40 tot f. 483.198.08. Het totale premie-inkomen steeg van f. 3.910.598.09 tot f. 5.603.741.94, in hoofd zaak doordat meer stortingen in eeris ont vangen werden; ook de termijnpremiën ondergingen echter een zeer bevredigende vermeerdering, namelijk van f. 2.176.146.79 tot f. 2.351.794.73. I In de balans valt onder de activa het hoofd vaste eigendommen op. dat door aankoop en na toepassing van verschillen de afschrijvingen steeg tot f. 3.944.900. Doordat in het eerstoe gedeelte van het jaar geen hypothecaire leeningen werden uitgezet, werd in 1936 meer aan aflossing ontvangen dan aan nieuwe posten ver strekt. Het hypothekenbezit daalde van f. 16.345.140 tot f. 16.286.871. Op dit bezit was op 31 December 1936 aan rente slechts achterstallig een bedrag van f. 7.070.89. (v.j. f. 13.810.21), waarvan bij het uitbren gen van dit verslag reeds f3.242.38 be taald was. Het bedrag der effecten vermeerderde, voor een groot deel ten gevolge van de koersstijging, van f. 14.731.278.56 tot de som van f. 17.276.973.16. i De belegging in leeningen op schuldbe kentenis aan provinciën, gemeenten en waterschappen is gestegen v. f. 10.782.981.66 tot f. 13 306.116.33. 'Aan de premiereserve werd wegens ex tra-versterking een bedrag van f. 1.820.835. toegevoegd, waardoor zy uiteindelijk f. 49.372.401. bedraagt. De gemiddelde rente, waarmede de pre miereserve berekend is, bedraagt 3.687». Een aan het verslag toegevoegde bijlage wijst als gemiddelde rente der beleggin gen 4.387» aan, zoodat de rentemarge 0.707» bedraagt. Vorig jaar bedroeg deze 0.527o, zoodat ondanks de daling van den rentevoet een stijging van de rentemarge valt te constateeren. Ondanks de genoemde extra-toevoeging aan de premiereserve, welke aan de vrije reserves werd ontleend, stegen deze. na nog andere afschrijvingen, v. f 1.885.924.07 tot f. 3.241.640.40, welke naast het vol ge storte aandeelen-kapitaal van een millioen gulden boven en behalve de zeer veilig berekenende premiereserve tot zekerheid voor de verzekerden dienen. De bedrijfsresultaten zijn alleszins gun stig te noemen, zoowel ten aanzien van de onkosten, de, rente als de sterfte. De marge tusschen het voor doorloopen- de onkosten beschikbare bedrag en het daarvoor uitgegeven bedrag nam toe. de rentewinst bedroeg globaal f. 367.634.04 en de sterftewinst globaal f. 322.649.51. Ondanks het feit, dat alle eerste onkos ten (dus ook die uit de sterkte uitbrei ding van het bedrijf voortvloeiende) ge heel zijn afgeschreven, wijst de winst- en verliesrekening een whist aan van f. 632.254.82 tegen f. 567.882,85 in het vo rige jaar. Van deze winst is f. 500.000 naar de vrije reserves overgebracht, de tantiè mes bedragen f. 29.518.37, het dividend 10 pCt. (vorig jaar 8 pCt.) en het onverdeeld winstsaldo f. 2.736.45. In de vergadering van heden hebben de aandeelhouders de winst- en verliesreke ning goedgekeurd; in dezelfde vergadering werd de heer J. van Hasselt bij zijn perio dieke aftreding als Commissaris herkozen. INCASSO-BANK N. V. Dividend 59/« (vorig jaar 3VtV») In de gisteren gehouden vergadering van den raad van commissarissen der Incasso Bank N.V. is besloten, aan de op 7 Mei a.s. te houden algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen om, na ruime afschrijving en reserveering, een di vidend uit te keeren van 5Vo (v. J. 3Vi0/o). EERSTE NEDERL. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ OP HET LEVEN EN TEGEN INVALIDITEIT N.V. Naar wij vernemen zal aan de op 21 April a.s. te houden algemeene vergadering van aandeelhouders worden voorgesteld een di vidend van 30 pet. (als vorig jaar) uit te keeren. De extra-reserven stijgen, van f. 7.575.000 tot f. 10.000.000; de premiereserve van f. 86.481.968 tot f. 90.556.309. Het verzek be drag steeg met f, U.887.950 tot f. 294.807.280. VOOR DE PIJP Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. 9338 (Ingez. Med.) De bemanning van de „Andra". De namen van de opvarenden. Nog steeds is het lot van de bemanning van het s.s. „Andra" in een geheimzinnig duister gehuld, aldus de Msb. We kwamen intusschen in het bezit van de volledige lijst der bemanning van het schip. Er biijkt uit. dat zich inderdaad 17 Neder landers onder bevonden en 6 Polen. Kapitein was de 41-jarige I. Dragten uit Rotterdam; eerste officier I. P. Gazan, 32 jaar, uit Middelburg; 2e officier de 30- jarige A. A. D. Hulsman uit Den Haag; 3e officier P. D. Pronker, 44 jaar, uit Har- lingen. Marconist was de 26-jarige D. de "vries uit Haarlem; le machinist de 38- jarige L. W. van Schaick uit Rotterdam; 2e machinist H. A. Deckens, 42 jaar, uit Groningen; 3e machinist de 28-jarige A. J. de Bie, uit Te teringen en hofmeester de 32-jarige B. v. Bennekom uit Rotterdam. Verder maakten deel van de bemanning uit; W. H. van Herk, 32 jaar, uit Rotter dam, messroom-bediendeC. Batenburg, 46 jaar, ScheveningenG. J. Goeman, 34 jaar, Rotterdam en J. C. Louwerens, 32 jaar. Rotterdam, alle drie matroos; T. J. otolk, 55 jaar. Rotterdam, donkeyman; F. V. de Smet, 31 jaar. Rotterdam, olieman; C. v. d. Watering. 30 jaar. Rotterdam, sto ker en H. Munnink. 38 jaar. Rotterdam, eveneens stoker. Onder de zes Polen be hoorde de kok en voorts twee matrozen, een stoker en twee tremmers. MOTORRIJDER TEGEN AFSLUITBOOMEN GEREDEN EN TE WATER GERAAKT. Gisteravond om acht uur reed de onge veer 23-jarige J. Keuning, wonende te Ha ren, op zijn motorrijwiel op den rijks straatweg te Groningen. Op de duo zat de ongeveer even oude Klunder, eveneens woonachtig te Haren. Zij waren op weg van Haren naar Peize. Bij De Punt be merkten zij, dat de brug over het Noord- willemskanaal was afgedraaid. Zij botsten tegen de afsluitboomen. Klunder sprong van het rijwiel, doch geraakte te water. Keuning viel ook naar beneden en kwam eerst op een boot terecht en viel vervol gens eveneens te water. Hij werd ongeveer hondend meter door de boot meegesleurd en tenslotte door den schipper gered. De duopassagier was inmiddels door omstan ders op het droge gebracht. Deze kreeg geen letsel. Keuning had inwendige kneu zingen bekomen en werd door dr. Erelman behandeld. Tegen den motorrijder, die niet in het bezit van een rijbewijs was, is procesver baal opgemaakt. DOOR VALLEND BLOK DOODELUK GETROFFEN. Gistermiddag is bij de machinefabriek van Gebr. Stork te Hengelo de dertigjarige monteur B. Grimberg door een ernstig on geval om het leven gekomen. Tijdens het vervoeren van een zwaar cy- linderblok, brak de haak van den takel, waarin het blok hing. met het gevolg, dat de monteur, die juist op deze plek werkte, door het gevaarte werd getroffen. Hoewel terstond geneeskundige hulp aanwezig was, bleek het slachtoffer reeds te zijn over leden. B. laat 'n vrouw en een kind achter. GROOTE BOERDERUBRAND TE ALPHEN AAN DE MAAS. Gisteravond omstreeks tien uur is te Alphen aan de Maas een brand uitgebro ken, welke het geheele boerenbedrijf van den heer Coen van Wychen in asch heeft gelegd. De brand, welke door tot dusver onbekende oorzaak ontstond, greep zoo schielijk om zich heen. dat boerderij met korenschuren, hooimijten en bijbehooren- de gebouwen in vlammen opgingen. Tal rijke kalveren, varkens en kippen kwamen in de vlammen om, terwijl vrijwel de ge heele inboedel in het vuur verloren ging. De brandweer van Alphen a. d. Maas was spoedig op de plaats van het onheil aanwezig, doch kon met haar primitieve bluschmiddelen niets tegen de vlammenzee, waarvan de vonken in de Maas terecht kwamen, uitrichten, zoodat zij zich be perkte tot het nathouden van belendende landbouwbedrijven. Mede door de gunstige windrichting slaagde zij er in deze te be houden. Het vuur, dat ver in den orptrek was te zien. trok van heinde en ver een groote menigte van belangstellenden, zelfs van den anderen oever van de rivier. De schade welke door den brand is aan gericht-, en gedeeltelijk door verzekering wordt gedekt, loopt in de tienduizenden guldens. Maagzuur en branderige pijnen met blijvend succes bestreden De heer A. M M. schreef ons: „De laatste twee jaar heb ik vreeselijk geleden aan slechte spijsvertering. Ik heb in dien. tijd verschillende middelen geprobeerd, het waren echter Uw Digestif Rennie Pastilles, die mij blijvende diensten bewezen". Deze pastilles nu bestrijden slechte spijsvertering op verschillende wijzen tegelijk. Zij bevat ten zuurneutraliseerende en absorbeerende bestanddeelen en bovendien pancreatine en pepsine, die de spijsvertering krachtig bevorderen. Met als resultaat dat ook bij zeer hardnekkige gevallen dikwijls verras sende resultaten worden verkregen. Digestif Rennie Pastilles zijn prettig te nemen, men late de smakelijke pastilles eenvoudig in den mond smelten. Verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f. 0.40 per pakje en a f. 1.25 per groot palk, omzetbelasting inbegrepen. PASTILLES 9337 (Ingez. Med.) WITTE ROZENSTRAAT. Een bewoner van de Witte Rozenstraat) roept de medewerking der autoriteiten in om terwille van de verkeersveiligheid de rooilijn voor perceel nr. 21 te handhaven door den aldaar gelegen voortuin te koo- pen c.q. te onteigenen. Je moet niet bang zijn!als Je zwemmen kunten als je je oogen maar dicht doet, geeft de hoogte nietsi Johan de Meester als professor Higgens, Lily Bouwmeester als Elisa Doeluttel en Eduard Verkade als Kolonel Pickering in Shaw's „Pygmalion". Deze week wordt hier vertoond de nieuwe Nederlandsche film „Pygmalion" met Eduard Verkade, Johan de Meester. Wim Kan, Lily Bouwmeester, Emma Morel. Elly Stekelenburg en andere bekende Neder landsche acteurs in de hoofdrollen. „Pygmalion", naar het beroemde tooneel- stuk van Bernard Shaw, werd geregisseerd door dr. Ludwig Berger en wordt beschouwd als een der beste Hollandsche producties. Dr. Berger behoort tot de bekendste regisseurs, die o.a. naam verwierf met zijn films: „Ein Walzert-raum", „De zonden der Vaderen" met Emil Jannings en „De vrouw uit Moskou" met Pola Negri, ,,'t Cafétje" met Maurice Chevalier. Hij ontdekte o.a. de actrice Frances Dee: het is steeds zijn hobby geweest om nieuwe gezichten op het witte doek te brengen. K LIn dit verband wijzen wij er op, dat Lilly ®°uwmeester. die omdat er vroeger van haar een slechte proefopname was gemaakt als „slecht fotograf eerbaar" bekend stond, door dr. Berger desondanks gepous seerd is. Over deze ontdekking betoonde dr. Berger zich zeer tevreden, al schuift hij een deel van zijn „vondst" af op Akos Farkas, die bewees, dat Lilly Bouwmeester juist zéér fotogénique is. Dr. Berger is voorts nog bekend door zijn films „The Vagebond tóng" met Dennis King en Jeanette Mac Donald en „Ein Wal- zerkrieg". Berger paart aan een groote practische ervaring een enorme belezenheid, welke hem op een hoog cultureel plan plaatsen. Men mag zich erover verheugen, dat hij zijn belangstelling deed uitgaan naar een groepje uitstekende tooneelspelers uit ons land, waarvan hij getuigd heeft, dat het hem een ware vreugde was, met hen te gunnen samenwerken. De resultaten zijn dan ook alleszins bevredigend uitgevallen. ZARAH LEANDER 50.000 DOLLAR PER FILM WAARD! Wij fhebben reeds het een en ander ge meld omtrent de nieuwe ontdekking der Duitsche filmindustrie: Zarah Leander. Nadat de verschillende filmmagnaten haar gezien hadden in de Weensche operette „Axel an der Himmeltür", heeft zich een geweldige strijd om deze knappe vrouw ontketend. De nieuwe en de oude wereld bestreden elkaar het bezit van haar, die voorbestemd is tot de grootsten der grooten te behooren. Amerika strooide dollars aan de voeten van deze begeerde vrouw. Thans lezen wij in een buitenlandsch dagblad, dat de grootste Amerikaansche filmmaatschappij haar50.000 dollar per film geboden heeft met een contract voor minimum drie films per jaar. Dat maakt dus een inkomen van 150.000 dollar per jaar. Geen kleinigheid! Nochtans heeft Zarah Leander er de voorkeur aan gegeven in het bezadigder Europa te blijven. Zooals gemeld, heeft de Ufa thans een contract voor vele jaren met haar gesloten. De Ufa is als overwinnaar uit den strijd ge komen en zal daar zeker wèï bij varen. POLA NEGRI IN „MADAME BOVARY" Gustave Flaubert's beroemde roman verfilmd. Reeds lang 2koesterde Pola Negri den wensch eens in een film te kunnen optre den, waarvoor het scenario ontleend zou zijn aan Gustave Flaubert's beroemden roman „Madame Bovary". Reeds indertijd in Hollywood werden plannen beraamd om dezen roman met Pola Negri in de hoofdrol te verfilmen, doch het bleef bij plannen en Pola Negri wachtte. Thans heeft zij haar wensch in vervul ling zien gaan sèdert enkele dagen staat zij te Neubabelsberg als „Madame Bovary" in de studio en §peelt dezen grooten roman van een vrouwenleven. De rol van dr. Bovary wordt door Aribert Wascher vertolkt. Ferdinand Marian speelt die van Rodolphe Boulanger, terwijl ook Werner Scharf een belangrijke roj in deze film vervult. Gerhardt Lamprecht voert de regie. EEN NIEUWE FILM VAN ROBERT SIODMAK. Robert Siodmak we herinneren aan diens „Abschied", „Der Mann der sein Mörder sucht" en „Voruntersuchung", doet weer van zich spreken. Hij heeft in Frankrijk, waar hij sinds geruimen tijd gevestigd is, een nieuw werk tot stand gebracht, n.l. „Mister Flow". Men kan dit werk het best vergelijken met de luchtige, geestige vertelling, die Siodmak in zijn ,JDe man die zijn moordenaar zoekt" ten beste gaf, zonder natuurlijk wat inhoud betreft, daaraan gelijk te zijn. Siodmak heeft de vertolkers, die de hoofd rollen in „Mister Flow" spelen, met zorg gekozen. De groote Fransche karakterspeler Jouvet speelt de mysterieuze Mister Flow, terwijl Edwige Feuillère en Ferand Gravey de verdere hoofdrollen bezetten. „Mister Flow" zal binnenkort dqor de Tobis worden geïntroduceerd. Zwarte kunst in de 17e eeuw. Harvey Stephens en Claudette Colbert in „De Heks van Salem". Een van de vreemdste episodes in de Amerikaansche geschiedenis is het heksen proces van Salem in 1692, waarin honder den onschuldige menschen door angst waanzinnig geworden menigten werden be schuldigd van een verbond met den duivel en waarin volgens overlevering minstens negentien vrouwen, verdacht van hekserij, den dood aan de galg vonden. Deze geschiedenis, die zich in het kleine plaatsje Salem heeft afgespeeld, heeft Frank Lloyd. de bekende regisseur van „Mutiny on the Bounty" en ..Cavalcade", als achtergrond voor zijn nieuwe film „Maid of Salem" genomen. In deze rolprent speelt Claudette Colbert de rol van een eenvoudig Puriteinsch meisje dat ter dood veroordeeld wordt wegens hek- sérij. Een aantal vrouwen en kinderen be weren stellig, haar in het bosch met den duivel-zelf gezien te hebben! Deze „duivel" is Fred MacMurray, die door Lloyd voor de mannelijke hoofdrol gevraagd werd. Hij speelt een voortvluchtige ruiter uit Virginia die zich in het dorpje Salem verbergt en met het meisje in aanraking komt. De romance blijft niet uit. Als de jonge vrouw weigert, de identiteit van den vreemdeling te onthullen, wordt zij veroordeeld. Hoe vreemd het in een „verlichte eeuw" als de zeventiende moge schijnen het was op grond van dergelijke beschuldigingen, dat onschuldige menschen naar den Galgen- berg achter Salem geleid en opgehangen werden. Het geloof in hekserij en duiveische be zetenheid was in dien tijd algemeen over de wereld verbreid. Tot 1692 werden niet minder dan tienduizend menschen ter dood gebracht als bedrijvers van hekserij en zwarte kunst. In Massachusetts woonde een man, Cotton Mather, die omstreeks 1690 verscheidene boeken over dit onderwerp schreef. Het lijdt geen twijfel, of Mather's publi caties stimuleerden de opwinding in Salem (nu Danvers), maar dat hij dit met opzet deed. of dat hij boosaardige bedoelingen met zijn schrijverij had, wordt niet door de feiten bewezen. De rage brak uit in het huis van den dominee Samuel Parris, die een West-Indi sche slavin, Tituba, had. Ze hield zich bezig met tamelijk onschuldige liefhebberijen als toekomstvoorspellen en in-de-palm-van- de-hand-lezen. Vier of vijf jonge meisjes, die haar winter-avonden in Tituba's keuken doorbrachten, kwamen onder haar invloed. Ze begonnen vreemd te doen; ze blaften als honden en vertelden verschrikkelijke din gen van dorpsgenooten, wier reputatie on besproken was. Dit alles volgens de over levering! Parris beschouwde de meisjes als behekst. Psychologen van heden vermoeden, dat zij slachtoffers waren van wat men nu noemt; epileptische hysterie, maar destijds werden deze symptomen eenvoudig beschouwd als een teeken van duiveische bezetenheid. De meisjes beschuldigden Tituba niet alleen van hen te hebben behekst, maar klaagden ook anderen, waaronder de onschuldige Rebecca Nurse, aan wegens het bedrijven van zwarte magie. Deze getuigenissen werden geloofd dooi de rechtbank, die de gevallen van hekserij te behandelen kreeg en waar hekserij zoo ongeveer gelijk stond met hoogverraad, wer den de beschuldigden ter dood gebracht Er brak een paniek in Salem uit. Honder den stonden onder verdenking en waren hun leven niet zeker. Het was zeer gewaagd, de uitspraak van de jury in twijfel te trek ken. Alle beklaagden werden stuk voor stuk schuldig bevonden, de overtuigende plei dooien van de advocaten en van de zeventig jaar oude Rebecca Nurse ten spijt. De vonnissen werden op den Galgenberg voltrokken, waar een groote menigte samen schoolde als er weer een ongelukkige naai de galg of den brandstapel gevoerd werd. Vele honderden uit Massachusetts werden in de gevangenis geworpen; Tituba zelf werd een jaar in ketenen gelegd. Niet alle rechtsgeleerden geloofden in de schuld van de „heksen" en enkelen waag den het, zich heftig tegen de veroordeelin gen te verzetten. De reactie trad toen spoe dig in. In minder dan tien maanden was de rage voorbij en in 1693 ontsloeg gouver neur Phelps allen, die van hekserij beschul digd waren, uit de gevangenis. .Maid of Salem" werd verfilmd in de Paramount Studio's te Hollywood en op de vlakte bij Santa Cruz. waar een getrouwe copie van het dorpje Salem naar teekenin- gen van Bernard Herzbrun. bekend autori teit op het gebied van oude architectuur, werd gebouwd.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 13