De Kroning van Koning George VI Het grootste Nederlandsche schip No. 23629 PEPSODENT! LEgDSCH DAGBLAD, Donderdag 8 April 1937 Derde Blad Wordt Zaterdag te water gelaten 78ste Jaargang In de historie gewortelde tradities. - De oorsprong van de Court ol Claims. Gebruiken die toch verloren gingen GEMENGD NIEUWS LAND- EN TUINBOUW Interessante gegevens over de Nieuw Amsterdam". NIEUW! „EXTRA ZACHT* HOOGGLANS (Van een specialen Reuter-correspondent). I. De Court of Claims, het speciale Kro ningshof. dat de aanspraken had te onder zoeken van de verschillende candidaten. die bij de kroningsplechtigheid een offlcieele handeling hebben te verrichten. Is onder leiding van den Earl Marshal, den Hertog van Norfolk, met zijn taak gereed gekomen Nu men na deze formeele voorbereiding van het Kroningsfeest met man en macht aan het werk is gegaan om met de daad werkelijke voorbereiding tijdig gereed te ziin. stuit men herhaaldelijk op tal van traditioneele Instellingen en gebruiken, die indertijd stellig eenigen practlschen zin hebben gehad, doch waarvan men zich thans bij herhaling afvraagt, waaraan zij hun ontstaan te danken hebben. De oudste kroning, die in de geschiedenis der Britten bekend is. is die van Koning Aidan. in het iaar 520. Deze kroning, die geschiedde door den later heilig verklaar den St. Columba. vindt men uitvoerig be schreven in het nog bestaande handschrift van St. Adamnan. Abt van lona, waaruit bliikt, dat Aidan zoowel gezalfd als ge kroond werd. Maar alle hoofdlijnen van de kronings- rplechtigheid, zooals deze op 12 Mei a.s. zal plaats vinden, vindt men reeds terug in de kroning van Willem den Veroveraar in 1066, toen de plechtigheid in de Westminster Abbey in wezen reeds bestond uit dezelfde reeks van gebruiken, die men door de eeuwen heen bijna duizend jaar lang tot op dezen dag heeft bewaard. Veel daarvan, wat thans slechts als eer biedwaardige overlevering deel van de plechtigheid uitmaakt, blijkt ontsproten te zijn uit de noodzaak van die verre dagen. Tenslotte was de kroning van Willem den Veroveraar de kroning van een zegevieren den vreemden indringer, die er op moest Tekenen, omgeven te zijn door tal van hem vijandige, van wraakgevoelens bezielde te genstanders. Daarom werd een ieder, die uit hoofde van ambt of rang in aanmerking wenschte te komen voor het waarnemen van een functie bij de kroningsplechtigheid door een speciaal voor dit doel ingesteld -hof aan een scherp verhoor onderworpen, waardoor moest komen vast te staan, dat men niets kwaads in het schild voerde. De Court of Claims is sedert dien tot op den huidigen dag blijven bestaan en nog steeds moeten de voornaamste hoogwaardigheids- bekleeders er voor verschijnen, waarvan zelfs de Aartsbischop van Canterbury niet wordt vrijgesteld, In vroeger dagen maakte de Court of Claims zelfs uit. wie den Koning op den kroningsdag van wijn en voedsel zou voor zien, Een groote verantwoordelijkheid drukte op de schouders van dezen functio naris en van hen, die hem aanwezen, want het was zijn taak er voor te waken, dat geen van de vijanden des Konings, waarvan heel de bloedige geschiedenis van Engeland vol is. de kans zouden krijgen den vorst juist op dezen bijzonderen feestdag te ver giftigen. Een schilderachtig gebruik, dat zich niet heeft kunnen handhaven en dat men na de kroning van George IV heeft laten ver vallen. is de uitdaging door den kampioen Het tot zinken brengen van de „Andra". Hoeveel Nederlanders waren er aan boord? Naar wij van de zijde van het Nederland- eche Bevrachtingskantoor vernemen, heb ben zich aan boord van het onder Pana- meesche vlag varend stoomschip „Andra". dat bij Bilbao door een kruiser van de Francobeweging aangevallen en tot zinken is gebracht en omtrent het lot van welker bemanning nadere mededeelingen ontbre ken, zeventien Nederlanders bevonden. Het Nederlandsche bevrachtingskantoor was voor de reederij. welke haar agent in Bel gië heeft, als cargadoor opgetreden. Of tij dens de reis van het schip een aantal Ne derlanders van boord is weggeloopen, kon men ons van genoemde zijde niet bevesti gen. doch dit wordt wel verondersteld. Dronken autobestuurder rijdt mijnwerker aan. Slachtoffer op slag gedood. Gisteravond is op den Hommertwcg te Hoensbrock de mijnwerker M., wo nende te Nuth, die daar op de fiets reed, gegrepen door een auto, bestuurd door zekeren S. uit Beek. De mijnwer ker werd tegen den grond geslingerd en op slag gedood. De mijnwerker kwam van den kant van de Akerstraat en reed, evenals de perso nenauto, in de richting Schinnen. Zoowel de lietser als de autobestuurder hielden oen rechterkant van den weg. De bestuur der van de auto, die onder den invloed van sterken drank bleek te verkeeren is gearresteerd. des konings. Dit was een traditioneel onder deel van het kroningsfeest, dat de Koning direct na de plechtigheid aan het hof en de Peers aanbood in de oude Westminster Hall. De door de Court of Claims daartoe waar dig gekeurde ridder<reed in een c'er f-paiste Proef van versiering te Londen. wapenrustingen des konings tijdens het feest te paard de Westminster Hall binnen, wierp kletterend een zijner zware, metalen handschoenen tegen den grond en daagde een ieder uit, die het waagde de rechten des Konings te betwisten Natuurlijk bleef de handschoen onaan geroerd op den grond liggen omdat dege nen, die inderdaad op de rechten des ko nings iets hadden aan te merken gewoon lijk wel een betere gelegenheid afwachtten om daaraan uiting te geven, zooals ons de Engelsch geschiedenis leert. Wanneer het duidelijk was. dat niemand de uitdaging wenschte aan te nemen, dronk de Koning uit een daarvoor gereed- staanden gouden beker op het welzijn van zijn ridderlijken kampioen, die achteraf den beker, paard en wapenrusting als belooning van den koning geschonken kreeg. Met het feest in Westminster Hall is ook dit oude gebruik vervallen na de kroning van George IV in 1820. Andere oude gebruiken zijn vervallen of gewijzigd als gevolg van den wisselenden structuur van het Britscbe Rijk. Ditmaal moest zelfs een speciale Dominion Kvo- ningscommissie worden ingesteld om de oude bepalingen, waarbij de overzeesche deelen van het Rijk zijn betrokken aan te passen aan den nieuwen status der Domi nions. zooals deze geregeld is door het Sta tuut van Westminster. Auto in het water gereden te Twelloo. De drie inzittenden gewond, van wie één ernstig. In den afgeloopen nacht om half een is een personen-auto bij het Wezenveld te Twelloo tegen een langs den weg staan- den boom gereden, waarna de wagen over den kop sloeg en in de wetering terecht kwam. De auto, bestuurd door den heer Van Rijk uit Apeldoorn, was op weg van Apel doorn naar Deventer en Twelloo. In den wagen bevonden zich voorts de heer Van der Beid uit Deventer en mej. A. Hasseltlo uit Twelloo. Zij maken deel uit van een orkestje uit Apeldoorn en keerden huis waarts. De bestuurder reed met groote snelheid en vermoedelijk tengevolge daar van vloog de wagen in de bocht bij het Wezenveld tegen een langs den weg staan- den boom. De auto sloeg over den kop en kwam in de wetering terecht. Het water is ter plaatse- niet diep. zoodat de inzit tenden zich spoedig op het droge wisten te brengen. Kort na het ongeval was hulp ter plaatse. Het bleek, dat de heer Van der Beid zware verwondingen had op- geloopen, terwijl de bestuurder en mej. Hasseltlo slechts licht waren gewond. Per auto wera de zwaar gewonde naar het ziekenhuis te Deventer vervoerd. Zijn toestand is ernstig. De heer Van Rijk werd naar het ziekenhuis te De venter en mejuffrouw Hasseltlo naar het ziekenhuis in Twelloo overge bracht. Avontuur met een haringvlet. Een nacht vol ontberingen op de Noordzee. Dinsdagmorgen vertrok te elf uur uit de haven van Nieuwediep de haringvlet H. D. 9U, teneinde bij de zoogenaamde Westpunt van Texel te gaan visschen. Aan boord be vonden zich een tiental personen. De schip per was Rieuwerts, Nadat men den geheelen dag gevischt had in een vrij dikken mist, besloot men tegen den avond met. bestemming Nieuwe diep te vertrekken. Halverwege de reis kwam een kink in den kabel. Men kreeg motorpech. terwijl het kompas niet goed meer functlonneerde. De gevolgen waren, dat men afdreef. Den geheelen nacht heeft men op de Noordzee rondgezwalkt en al de ontbe ringen van den mist en de kou meege maakt. Vroeg in den morgen was men zoo fortuinlijk te worden opgepikt door den Katwijkcr logger K.W. 78, die de vlet naar het lichtschip „Haaks" bracht Hier werd men voorzien van benzine, voedsel en warme kleercn, zoodat men tegen den middag den terugtocht kon aanvaarden. Om kwart over twee kwam de vlet met zijn uitgeputte bemanning in de haven te Den Helder aan. MOTORRIJDER TEGEN EEN BOOIVÏ GEREDEN. Gisteren heeft in het Spanderswoud. na bij Bantam, tusschen Hilversum en Bus- ram, een ernstig motorongeluk plaats ge vonden. Twee militairen, een korporaal en een soldaat van het regiment motor-artil lerie, te Naarden, reden daar ieder op een motor. Op een gegeven moment miste de korporaal den soldaat en ging op onder zoek uit. Hij vond hem bewusteloos op den grond liggen. Door onbekende oorzaak bleek de soldaat tegen een boom te zijn gereden. Het slachtoffer, de 23-jarige beroepsmili tair en chauffeur, G. M.„ werd naar de St. Gerardus Majellastichting te Bussum over gebracht, waar zijn toestand ernstig bleek <e zijn. Bij informatie aan het ziekenhuis gisteravond, was het bewustzijn nog niet teruggekeerd en werd voor het leven van den jongeman gevreesd. BINNENBRAND IN WINKELHUIS TE UTRECHT. Hedennacht brak door onbekende oorzaak brand uit in een winkelpand aan den Ni- colaasweg te Utrecht, waarin gevestigd is een handel in aardappelen, groenten en fruit. Omstreeks half twee bemerkten om wonenden, dat dikke rookwolken opstegen uit de zolverdieping van het pand. Zij alarmeerden de brandweer, die onmiddel lijk met een motorspuit ter plaatse was en het vuur bestreed. Intusschen brandde de zolverdieping uit, terwijl de eerste verdie ping ernstige waterschade bekwam. Door het snel ingrijpen van de brandweer bleef de schade hiertoe beperkt. Op 't oogenblik dat garand, omtrent welker oorzaak men nog ..i het duister tast, uitbrak, was nie mand in het pand aanwezig, daar de be woners zich naar een familiefeestje had den begeven. BRAND IN EEN BOVENHUIS TE AMSTERDAM. In een woning op de derde verdieping van perceel Eerste Oosterparkstraat 142 te Am sterdam is vanmorgen brand ontstaan, doordat de bewoonster, echtgenoote van H. H. Rijsmus, bij 't stofzuigen 'n branden den petroleumkachel omver stiet. De bran dende petroleum verspreidde zich door het woonvertrek dat terstond in lichter laaie stond. De vrouw, die alleen met haar kind thuis was, vluchtte in allerijl langs de trap naar beneden. De brandweer, die gealar meerd werd, verscheen met twee motor spuiten en een ladderwagen ter plaatse. De derde verdieping en de zolderverdie ping brandden geheel uit. De onderliggende verdiepingen bekwamen waterschade. De bewoners ^aren verzekerd. BUITENLANDSCH GEMENGD. ENORME BRAND TE MANILLA. 20.000 mcnschen dakloos. Uit Manilla wordt gemeld, dat in de stadswijk Tondo een groote brand heeft gewoed. Ais gevolg van den brand zijn 20.000 menschen dakloos. De schade wordt ge raamd op meer dan 2 millioen gulden. De Tondo-wiik is een arbeiderswijk, waar de huizen weinig stevig zijn. De gansche wijk ligt vrijwel tegen den grond. De vlammen werden door den wind aangewakkerd en er was te weinig druk in de waterleiding om het vuur spoedig meester te kunnen wor den Er is een oude man verbrand en er zijn 11 meerendeels licht gewonden. De brand weer. gesteund door militairen, was het vuur in 4 uur tijds meester. BERGSTORTINGEN IN SAVOYE. Tengevolge van den aanhoudenden regen val der laatste weken zijn rotsstukken tot een omvang van verscheidene duizenden kubieken meter van de bergwanden bij Moutiers in Savoye (Frankrijk) losgeraakt en in het dal gevallen. Een spoorbaan en een autoweg zijn over een afstand van vele honderden meters bedolven terwijl eenige boerenhuizen zeer beschadigd zijn. Wijngaarden en akkerland zijn verniei.l. SCHOLIEREN DOOR BOSCHBRAND INGESLOTEN. Een groep van 600 scholleren die een tocht maakten naar den top van den berg Arakoea in Yamanosji, zag zich omringd door een boschbrand. Men heeft de ver koolde lijken van twee jongens gevonden. De overige zijn gelukkig gered. CASINO DOOR BRAND VERWOEST. Gisteravond heeft een brand het casino van Wimereux-place dat op 6 KM. van Boulogne is gelegen, verwoest. De schade bedraagt millioenen francs. JAARVERSLAG DER ZUID-HOLL. LANDBOUW-ONDERLINGE. Gisteren werd in Huize „Riche". Korte Hoogstraat te Rotterdam onder leiding van den heer Jac. v. d. Koogh te Rijswijk iZ.H.) de jaarlijksche algemeene ledenvergade ring gehouden van de Zuid-Hollandsche Landbouw-Onderlinge, afdeellng van de Vereeniging „De Ontrale Landbouw-On derlinge". Uit het jaarverslag, loopende over het boekjaar 1 Nov. 1935 tot en met 31 Oct. 1936 blijkt, dat de Zuid-Holland sche Landbouw-Onderlinge bij het einde van het boekjaar 3457 leden had. met een jaarloon van f. 5.564.436.Het leden-aan tal van de Centrale Landbouw-Onderlinge beliep bij het sluiten van het boekjaar 32143 met een jaarloon van ruim 49 mil lioen gulden. In het verslagjaar werden bij de Zuid-Holl. Landbouw-Onderlinge aan gegeven 1013 ongevallen, van welke 2 ge vallen een doodelijken afloop hadden. Het totaal aantal ongevallen voor rekening van „De Centrale Landbouw-Onderlinge" be droeg 8614. Het verslag geeft voorts me dedeelingen over de vrijwillige verzekering voor patroons en kinderen van leden en over de Ziekteregeling voor inwonend per soneel Doet de tanden dubbel zoo lang wit blijven. H 0 0 G G LANS T DE TANDEN TOT DUBBELE SCHITTERING ONSCHADELIJK ABSOLUUT VEILIG OMDAT HET DUBBEL Z00 ZACHT IS! ..Ik heb het!" Met deze drie woorden kondigde een der wetenschappelijke medewerkers van de Pepsodent Company het einde aan van veertien jaar zoeken naar een absoluut nieuwe tandpasta, een tandpasta, die de tanden op onschadelijke wijze zou hoogglanzen. Hij had de nieuwe Pepso dent gevonden. Een tandpasta, extra zacht en tevens hoogglanzend. Een tandpasta, die driemaal zooveel waarde heeft als de gewone soorten, omdat ze de tanden doet glanzen en een dubbele veilig heid biedt. Wilt gij een werkelüke hoogglans, be gin dan vandaag nog de Nieuwe Pepsodent te gebruiken. 9261 (Ingez. Med.) woners van stroom te voorzien. De elec- trische kabels en geleidingen aan boord hebben een totale lengte van 500 K.M. Veiligheidsmaatregelen. Als overmorgen Zaterdagmiddag, tusschen half vier en vier uur op de Maas het korte tijdstip van stilstaand water is ingetreden, juist voor de wis seling van 't tij, zal H. M. de Koningin met een enkele handbeweging de laatste beletselen doen vallen voor de tewaterlating van de „Nieuw Amster dam", het grootste schip van de Ne derlandsche koopvaardij en tevens hel grootste schip, dat ooit in ons land werd gebouwd. Op 4 December 1935 werd tusschen de HollandAmerika-lijn en de Rotterdam- sche Droogdok-Maatschappij het contract geteekend voor den bouw van een dubbel- schroef stoomschip, nadat langdurige on derhandelingen met de Regeering ertoe geleid hadden, dat bij den bouw een be langrijke bijdrage werd verleend uit het werkfonds, vanwege de groote beteekenis van de opdracht als werkverruimingsobject. Het nieuwe schip zal, zooals bekend, den naam ..Nieuw-Amsterdam" krijgen. Reeds eerder werd deze naam gedragen door een der schepen van de H.A.L. De vorige ..Nieuw-Amsterdam". die in 1904 in dienst werd gesteld, werd kort voor 1930 uit de vaart genomen en in dat jaar voor afbraak naar Japan verkocht. Het had een register-inhoud van circa 17.000 ton. Eenige afmetingen. De Zaterdagmiddag van stapel loo pende „Nieuw-Amsterdam" is juist tweemaal zoo groot. Het schip heeft een inhoud van 36.000 bruto register- ton, en 'n waterverplaatsing van 37.500 kubieken meter. Het heeft een lengte van 229 meter en een breedte van circa 26.90 meter. De diepgang is ge laden 9,55 meter. De „Statendam" tot nu toe het grootste Nederlandsche schip, heeft een inhoud van 28.300 ton, een lengte van 213 meter en een breedte van 24.70 meter, en bovendien slechts negen dekken, terwijl de „Nieuw-Amsterdam" er elf krijgt. Daarnaast hebben de grootste schepen van de Amsterdamsche haven, de „Johan van Oldenbarnevelt" en de „Marnix van St. Aldegonde" slechts een inhoud van 19.000 ton. De grootste zalen aan boord van de „Nieuw-Amsterdam" hebben de volgende afmetingen: Social Hall 22,20 bij 16 M., rooksalon eerste klasse 18,40 bij 16 M.. theater 22 bij 16 M., eetsalon eerste klasse, welke alleen reeds een bedieningspersoneel van 80 man eischt, 40 bij 25 M. De commandobrug van het schip ligt 23 meter boven den waterspiegel, de boven kant van den schoorsteen 33 Meter er boven en de toppen van de masten 55 Meter boven den waterspiegel. De twee schoorsteenen zijn elk 12 Meter hoog en hebben een doorsneede van 6,50 bij 10.50 meter. Machine-installaties. De „Nieuw-Amsterdam" zal voortbewogen worden met twee schroeven, welke drie- bladig zijn en een diameter hebben van 6.20 Meter. Het gewicht van elk der schroe ven bedraagt 22.000 KG. De schroeven worden aangedreven door acht turbines. Deze turbines met in totaal 34.000 schoepen, ontwikkelen een totaal vermogen van 34.000 p.k. Behalve de schroeven worden hiermee tevens aangedreven drie turbo-generatoren, welke tezamen voldoenden electrischen stroom leveren om een stad van 12.000 in- De veiligheid van het schip wordt ver zekerd door 48 waterdichte schuifdeuren, die elk afzonderlijk van de commandobrug af, electrisch gesloten kunnen worden. Tegen brandgevaar bevinden zich tus schen alle verblijven brandvrije schotten en voorts zijn alle verblijven voorzien van bluschinstallaties. Er bevinden zich aan boord 22 reddings booten. In de reddingsbooten is in totaal plaats voor 1984 personen, hetgeen vol doende is voor alle opvarenden, aangezien het schip plaats biedt aan ongeveer 1150 passagiers en een bemanning van 705 koppen. Inrichting en comfort. Aan boord van de „Nieuw-Amsterdam" zal plaats zijn voor 24 duurste klasse-passa giers, 458 passagiers eerste klasse, 453 pas sagiers toeristenklasse en 209 passagiers derde klasse. Aan boord bevinden zich voorts 377 bad- en 242 douchekamers, alle met toilet. Op het opperpromenadedek bevindt zich een palm-court. Er zijn aan boord twee vaste zwembaden en een wegneembaar. Voorts zijn er twee kinderspeelkamers, een gymnastiekzaal met zonnebad een squash racket court, een hondenkennel, twee hos pitalen met een operatiekamer, een theater zaal. drie filminstallaties en radio in alle salons. Tusschen de verschillende dekken, zijn acht liften voor personen, vijf liften voor goederen en vier roltrappen. De tewaterlating. Het casco van het schip is thans, voor de tewaterlating, opgebouwd tot het opper promenadedek Voor den bouw van de „Nieuw-Amster dam" moest een der hellingen van de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij vijftig» meter verlengd en zes meter verbreed wor den. Het casco weegt thans ongeveer 20.000 ton. De tewaterlating zal vermoedelijk te ongeveer kwart voor vier Zaterdagmiddag, geschieden. Het schip loopt te water op twee sleden en twee goten. Deze sleden ziin 195 M. lang en elk 1.96 M. breed. Het glij- vlak is besmeerd met een 15 m.M. dikke vetlaag, waarvoor 9000 K.G. zuiver rundvet noodig was. alsmede 5000 K.G. stearine en 3000 K.G. glycerinezeep. Zoodra het schip geheel ligt moet de snelheid worden afgeremd. Dit geschiedt door het meesleepen van 20 zware kettin gen elk wegende van 35 tot 55 ton. met. een gezamenlijk gewicht van biina een millioen K.G. Vlak voor de tewaterlating wordt het schip nog slechts tegengehouden door een klink, bestaande uit 12 stel zwaar geconstrueerde hefboomen. die elk een gewicht van 120.000 K.G. kunnen te genhouden. Zij vallen gelijktijdig weg wanneer de Koningin met een zilveren bijltje de klinkdraad, waaraan zij ver bonden zijn, op de eeretribune door hakt, waardoor tevens tegelijkertijd de flesch champagne, waarmee het schip gedoopt wordt, tegen den boeg stuk geslagen wordt. De „Nieuw-Amsterdam" zal in het voor jaar van 1938 opgeleverd moeten worden en de Holland-Amerika lijn hoopt er dan ook in Mei 1938 den eersten overtocht naar New York mee te kunnen maken. Het hoofdbestuur van „de Princevlag" heeft aan de directie van de Holland- Amerika Lijn de groote rood-wit-blauwe natievlag voor de „Nieuw Amsterdam" aan geboden. Dit aanbod is doe- de directie van ^e H.A.L aanvaard. De overdracht van de vlag zal t.z.t. bii de offlcieele ingebruik neming van het nieuwe schip met eenig ceremonieel geschieden.

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 9