ZfflTS&L BUITENLAND Italië beschuldigt Frankrijk en de sovjets IEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Donderdag 8 April f937 f» Nieuwe Italiaansche troepen in Spanje AGENDA BRAND- EN SNIJWONDEN. DE ALGEMEENE TOESTAND f Van Zeeland's opdracht. Benesj uit Belgrado vertrokken. Suiker- en Textiel-conferentie. De opdracht van Van Zeeland om de economische verhoudingen te peilen om te geraken tot een afbreken der tarief muren vindt over het algemeen waardee ring. De „Times" schrijft b.v.: De tijd schijnt thans aangekomen, dat de landen, die elk hun eigen herstel heb ben nagestreefd, op hun ejgen manier, met vrucht tezamen kunnen komen en zien, hoe zij kunnen bijdragen tot een meer algemeene, en bijgevolg meer stabiele, vermeerdering van den handel. Iedere ver antwoordelijke waarnemer ls ervan over tuigd, dat economische toenadering noodig is voor politieke toenadering, even goed als een verbetering der internationale betrek kingen noodig is voor een verbetering van den internationalen handel. Deze beide dingen moeten hand in hand gaan. Wat op het oogenblik noodig is, is een meer daad werkelijke erkenning van de onderlinge af hankelijkheid der volken, en aanmoediging der internationale samenwerking. De toenemende erkenning, dat de tariafT muren den weg versperren voor een econo mische, zoowel als een politieke toenade ring, wettigen de hoop, dat een gezamen lijke poging zal worden ondernomen om ze te verminderen. Wat den Volkenbond betreft, deze be grijpt volkomen, dat op het oogenblik, bij afwezigheid van iedere Duitsche en Ita liaansche samenwerking met de organen van Genève, voor een nuttige peiling der regeeringen ten aanzien van een econo mische conferentie geen nuttiger middelen bestaan dan die, waaraan de Fransche en Engelsche regeeringen gedacht hebben. De Volkenbond is er dan ook van over tuigd, dat de taak van Van Zeeland en zijn medewerkers ten zeerste vergemakkelijkt zal worden door de werkzaamheden, waar aan gedurende de geheele crisis de econo mische en flnancieele comité's van den Volkenbond en zijn afdeeling voor finan- cieele en economische studiën zich gewijd hebben. Dat wil niet zeggen, dat Genève de taak van Van Zeeland als gemakkelijk be schouwt., noch een bijeenroeping eener internationale economische conferentie zeer nabij acht. Het feit alleen echter van een zoodanige voorbereiding op dit oogenblik, kan niet nalaten in de wereld een sfeer van ont spanning te scheppen, die gunstig is voor een herstel en een terugkeer van het in ternationale vertrouwen. Voorts wordt gemeld, dat de bekende Zwitsersche econoom. Stuck: de volgende week in Brussel zal zijn. tegelijkertijd met dr. Schacht en de deskundigen, die zullen deelnemen aan de in verband met de Oslo-gedachtenwisselingen dan bijeenko mende conferentie. Stuck! komt te Brussel spreken over verschilende problemen betreffende de handelsbetrekkingen tusschen België en Zwitserland. Benesj heeft Belgrado weer verlaten. Volgend communiqué is uitgegeven: ..Tijdens het bezoek van Benesj aan Belgrado zijn politieke besprekingen ge voerd tusschen Benesj en Krofta en prins Paul en Stojadinowitsj. Alle kwesties welke den huidigen internationalen toestand van Europa betreffen, werden besproken en opnieuw werden de besluiten van den per manenten raad van de Kleine Entente be vestigd. Door dit eerste officieele bezoek van het hoofd van den Tsjechischen staat aan Zuid-Slavië is de hechte vriendschap en onver breekbare broederlijke samenwer king tusschen beide landen nog versterkt. Het bezoek van prins Paul aan Praag, waarvan de datum binnenkort zal borden vastgesteld en waarmede prins Paul het bezoek van Benesj zal beantwoorden, zal een nieuwe bevestiging zijn van de een heid van politiek inzicht en doel van beide landen, die ook voor de toekomst door on verbreekbare banden zijn verbonden." Intusschen wacht Belgrado nieuw be zoek van den Turkschen premier en den Turkschen minister van buifenlandsche zaken. De Suikerconferentie te Londen heeft een communiqué uitgegeven, waarin o.m. wordt medegedeeld, dat de statistiekdes- kiindigen aanbevelen de behoeften van de vrije markt d.w.z. de behoeften, waarin niet wordt voorzien door binnerüandsche productie der koloniën welke een prè- fentieele behandeling genieten, te ramen op een totaal van 3.170 millioen K.G. voor het oogstjaar 1936/1937. Het bureau heeft er in toegestemd dit cijfer ter goedkeu ring aan de conferentie voor te leggen. De Textielconferentie te Washington heeft een uiteenzetting van den leider der Fransche delegatie, Picquenard, aange hoord. Deze opperde het denkbeeld van een compromis tusschen een algemeene aanvaarding van de 40-urige werkweek en het stelsel, dat in bepaalde landen gevolgd wordt. Het beriep zich daarvoor op het precedent, geschapen door de conventie van Washington over den achturigen ar beidsdag, waarbij Siam. Perzië en Roeme nië de vrijheid van een afwijkende rege ling ls toegekend. Het ls gebleken, dat er veel verschil van meening bestaat tusschen de afgevaardig den van werkgevers en werknemers en tusschen de delegaties der verschillende landen. De Britsche regeeringsdelegatie blijft zich verzetten tegen de 40-urlge werkweek, terwijl vele gedelegeerden, al vorens zij dit vraagstuk wenschen te be spreken, een daadwerkelijke verlaging der tolmuren en een verhooging van den kost prijs zouden willen zien tot stand komen, omdat de internationale handel herleeft, waardoor de levensomstandigheden der ar beiders zouden kunnen beteren in dezelf de mate als door de aanvaarding van de 40-urige week. DUITSCHLAND PERSCAMPAGNE TEGEN POLEN EN FRANKRIJK. RUSLAND Gezanten -mutatie. Jacob Soerits, thans gezant te Berlijn, is als zoodanig benoemd te Parijs. De Kerkstrijd. Opnieuw zijn perscampagnes geopend, nu tegen Polen en Frankrijk. Wat Polen betreft, gaat het tegen hetgeen gezegd werd op een meeting te Graudenz, waar een motie is aangenomen, welke bedekte aanspraken op Duitsch grondgebied (de Poolsche corridor i liet gelden. Fel komt de Duitsche pers daartegen in het geweer en er verluidt zelfs, dat een officieel protest op komst is. De beslissing van den Franschen rechter van instructie, kolonel de la Rocque en de Parti Social francais te vervolgen is voor de Duitsche pers aanleiding tot een nieu we anti-Fransche campagne. De „Voelklsche Beobachter" geeft te ver staan. dat in Frankrijk elk oogenblik een revolutie kan uitbreken en voegt hieraan toe, dat in Frankrijk op het oogenblik een zelfde toestand heerscht als in Duitschland voor de komst van Hitier. De pers publiceert ook berichten over de prijsverhoogingen in Frankrijk, hetgeen volgens haar regelrecht leidt naar een economische catastrophe. Havas antwoordt daarop o.m. aldus: Voor hen, die den toestand in Duitsch land gadeslaan, is het niet twijfelachtig of de propaganda, welke achtereenvolgens de niet-fascistische landen aanvalt, wordt geleid door de ernstige binnenlandsche politieke moeilijkheden. De ..Ruhrarbeiter" vergelijkt den toe stand van de arbeiders in de democrati sche landen, met dien van de arbeiders in Duitschland en schrijft: „de stakingen zijn voorteekenen van een storm in Duitschland zijn de loonen stabiel". Hiertegen kan men inbrengen, dat vol gens de statistieken de loonen gebleven zijn. wat zij waren, na de korting, welke door Brüning werd toegepast, terwijl de prijzen voor de eerste levensbehoeften, zooals levensmiddelen en kleeding met 20 tot 25 procent zijn gestegen. Verder moet men hierbij rekening houden met het schaars worden van vele artikelen en de vermindering van kwaliteit door het vier- jaren-plan. Men weet thans, dat niettegen staande de zorg van het Derde Rijk om de symptomen van sociale slapte te ver bergen, plaatselijke stakingen hebben plaats gehad. De sociale bewegingen elders in de wereld blijven niet zonder invloed op de Duitsche massa. Verder wijst Havas op een officieel com muniqué over de gerechtelijke vervolging van zeven katholieke geestelijken in het Rijnland, die beschuldigd worden van hoogverraad tezamen met elementen uit de arbeidersklasse. De pers spreekt over een „betreurenswaardige poging van het bolsjewistisch front te vormen"; boven dien is de nationaal-socialistische pers verontwaardigd ovér Het daverend applaus „dat de schouwburgbezoekers te Berlijn gaven na de woorden van den markies Posa in Schiller's „Don Carlos", „Sire, sta de vrijheid van gedachte toe". De Evangelische predikant Niemoeller is gisteravond in de kerk te Berlijn-Dahlem voorgegaan in een bijzonderen dienst, waarinhij protesteerde tegen de politiek van den nationaal-socialistischen staat op godsdienstig gebied. Ds. Niemoeller noemde de namen van tien predikanten en leeken, wien het spre ken is verboden, van dertien menschen, die uit hun parochie verdreven zijn, van een vrouw, die in een concentratiekamp ls op gesloten en van een advocaaat te Breslau, die in hechtenis is genomen. ,!Dit aantal", aldus vervolgde hij, „is misschien niet zoo groot, maaar erger is het, dan onze predikanten en onze geloo- vigen door den staat als openbare vijan den worden beschouwd en behandeld. Christus zelf wordt als openbare vijand beschouwd. De vervolging van Christenen en van Christus wordt bedreven in naam van een wet, welke „wet tot bescherming van volk en staat" heet. Het is een leugen, indien men beweert, dat de leden der Evangeli sche Kerk zich hebben schuldig gemaakt aan welke overtreding of Welk misdrijf ook. Men heeft hun vrijheid van godsdienst beloofd." Aan het. einde van den dienst werd geld ingezameld voor de gezinnen van de „Depröefde predikanten en geloovigen". DENEMARKEN Tegen de dreigende staking. Inzake de dreigende staking in tal van takken van nijverheid heeft de regeering besloten bij het parlement een wetsont werp in te dienen, dat de door de werk gevers afgewezen bemiddelingsvoorstellen, dwingend maakt. Zij hoopt, dat het ont werp voor Zaterdag zal kunnen worden goedgekeurd. De minister van financiën, Hansen, die de plaats van minister-president Stauning inneemt, heeft verklaard, dat het wets ontwerp noodzakelijk is om de belangen van de Deensche voortbrenging en den uit voer te beschermen. ZWITSERLAND Naar verbod der communistische partij. De groote raad van het kanton Geneve heeft het wetsontwerp tot verbod van de communistische partij en voor den staat gevaarlijke buitenlandsche organisaties de finitief aangenomen. Het zal thans nog aan een volksstemming worden onderworpen. POLEN Het bevolkingscijfer. Op 1 Jan. van dit jaar telde Polen 34.221.000 inwoners, 2.078.000 meer dan in 1931 (toename van 61/: pCt.) In een hoofdartikel in de „Gior- nale d'Italia" van de hand van Vir- ginio Gayda worden Frankrijk en sovjet-Rusland ervan beschuldigd, dat zij ondanks de verplichtingen, welke zij te Londen op zich hebben geno men. manschappen, wapens en mu- nutie aan de Spaansche roode troepen blijven leveren. Het blad. dat zijn beschuldigingen staaft met een serie cijfers en sensatio- neeie feiten, verklaart, dat sedert den 20sten Februari, den dag, waarop de bepa lingen van de overeenkomst inzake niet- inmenging van kracht werden, geen dag voorbijgegaan is, waarop geen vrijwilligers en oorlogstuig uit Frankrijk en Rusland in Spanje zijn aangekomen. De „Giornale" wijdt zich dan allereerst aan de houding van Frankrijk en zegt, dat gedurende de laatste weken de roode troe pen georganiseerd zijn onder Fransche leiding en voorzien van Fransche wapens. Een Fransch generaal leidt den „Fran schen oorlog", die naar Spaansch gebied is overgebracht. Vijf-en-twintig officieren van den Franschen generalen staf werken de krijgsplannen uit en leiden de krijgs verrichtingen. Een offensief tegen Siguen- za wordt door hen voorbereid en aanbe volen. Frankrijk heeft nieuwe kanonnen van 155 millimeter geleverd, die vooral in den strijd in Guadalajara gebruikt zijn. Rap porten over de doelmatigheid dezer kanon nen zijn den minister van oorlog, Daladier. gezonden. Het blad zegt vervolgens, dat Spaansche vliegtuigbestuurders op Fransche lucht- vaartscholen in snel tempo worden opge leid en noemt de namen van verscheidene officieren van den generalen staf der Spaansche luchtmacht en der artillerie, die zich op het oogenblik te Parijs bevin den. Onder toezicht van minister Cot zijn twee overeenkomsten tot stand gekomen tusschen afgevaardigden van Valencia en Fransche vliegtuigfabrieken. De eerste overeenkomst heeft betrekking op de levering van vijf toestellen van het type Devoltine 510 aan het Spaansche mi nisterie van luchtvaart, de tweede op de levering van 50 groote Poteztoestellen. Er bestaan brieven, waarin de regeering te Valencia verklaart, eer. aanbod tot het leveren van Fransch oorlogstuig, bestaan de uit 50 000 Mausergeweren en 100 mil lioen patronen, te aanvaarden. Bovendien hebben de roode troepen reeds 150.000 geweren in Frankrijk gekocht. Fransche land- en zeewegen staan ter beschikking van Valencia voor het vervoer van oorlogstuig. Eind Februari en begin Maart hebben drie Spaansche schepen Marseille verlaten mét aanzienlijke ladin gen oorlogstuig. Op 19 Maart vertrok de „Anduz Mendi" van Sete met wapens en producten voor den chemischen oorlog. Ten slotte verklaart het Italiaansche blad, dat eenige dagen geleden de Cata- laansche generaliteit eenige duizenden paspoorten naar het anti-fascistische comité te Perpignan heeft gezonden, om de Fransche vrijwilligers voor Spanjaarden te doen doorgaan. Spaansche beschuldigingen aan het adres van Italië. De Spaansche ambassade te Londen ver klaart van betrouwbare zijde een bevesti ging te hebben ontvangen van een op 5 April gepubliceerd persbericht, dat op 22, 23 en 24 Maart opnieuw 10.000 Italiaansche soldaten te Cadix aan land zijn gezet. Britsche schepen aangevallen. De Britsche admiraliteit heeft bericht ont vangen, dat de torpedojager Galant tus schen Alicante en Valencia twee keer is aangevallen. De tweede aanval geschiedde twee uur na den eersten. De eersten keer werden zes bommen geworpen door een vliegtuig, den tweeden keer negen door twee toestellen. De oorlgsbodem beant woordde dit met het vuur uit zijn lucht doelbatterij. De Gallant werd niet geraakt. Men vermoedt, dat de vliegtuigen deel uitmaken van de rechtsche luchtmacht. De Britsche torpedojager Garland heeft order gekregen, zich in verband met dat bombardement naar Palma de Majorca te begeven. De commandant van de Garland zal in overleg met den Britschen vice-con sul in deze plaats, bij de rechtsche autori teiten protesteeren tegen den aanval, waar van de Gallant het doel is geweest. Het persbureau van de Baskische regee ring bericht dat het Britsche schip Torpe- hall, geladen met levensmiddelen, nabij Gibraltar door een kanonneerboot van de nationalisten de Dato werd aangehouden De kapitein weigerde naar een haven der nationalisten te stoomen en vervolgde zijn weg. Nabij Bilbao ontmoette de Torpehall een gewapenden treiler van de nationalis ten, die het vuur opende. Onmiddellijk maakte de Torpehall zich bekend. De krui ser Almirante Cervera gelastte den treiler om de Torpehall te beletten naar Bilbao te gaan. Het Britsche schip waarschuwde een Britsch oorlgsschip. De Britsche officier stelde voor een onderzoek aan boord van de Torpehall in te stellen, doch de comman dant van de Almirante Cervera verklaarde, dat het schip wapenen aan boord had en dat hij het verbood naar Bilbao te gaan. Hierop naderden twee Britsche torpedo jagers de Beagle en de Blanche klaar voor het gevecht en gelastten de Torpehall naar Bilbao te gaan, hetgeen zonder verder inci dent geschiedde. Vermoedelijk zal een formeel protest tot Salamanca worden gericht. Van 't front. Evenals de afgeloopen dagen hebben Mola's troepen in Biscaje ook gisteren ter rein gewonnen en men mag nu aannemen, dat hun voorste stellingen liggen op een lijn van West naar Oost, die op één plaats niet verder dan 6 kilometer van Durango, het naaste doel der rechtschen, verwijderd is Ten Zuiden van Durango buigt de lijn dan af in de richting van Mondragon. Over de vorderingen van het afgeloopen etmaal wordt van rechts gemeld: De recht sche troepen hebben bezit genomen van belangrijke hoogten, waar de regeerings- troepen versterkingen hadden aangelegd, die onneembaar werden genoemd. De na- tionalisten, die in kleine, sterk bewapende colonnes opereeren. hebben den vijand overal verrast, daarbij door de luchtmacht terzijde gestaan en verwarring gesticht on der den vijand, die het zwaar te verduren had onder het vuur der automatische wa penen, handgranaten, geweren en mortie ren. De regeeringstroepen verdedigden zich overal hardnekkig, doch lang konden zij onder den kogel- en bommenregen niet stand houden. Deze strijd in Biscaje is gekenmerkt door een reeks kleine gevechten, die dikwijls In geen enkel verband tot elkander staan maar die tenslotte de punten vormen waarlangs de frontlijn zich afteekent. Bij haar terug tocht moest de Baskische militie groote voorraden munitie achterlaten, welke in de stellingen waren opgeslagen omdat het transport gedurende de wintermaanden in deze streek bijzonder moeilijk is. Den recht schen viel gisteren een buit in handen, die alle records slaat. De verliezen aan men schen overtroffen nog die van den vorigen dag. De rechtsche berichten wijzen er ten slotte op, dat hoewel het wellicht langer zal duren dan sommige optimisten zeggen, men thans reeds met stelligheid kan verklaren, dat Bilbao eerlang het Malaga van het Noorden zal zijn geworden. Franco, vergezeld van de generaals Mola, Lopez en Pinto heeft gisteren een bezoek gebracht aan het strljdtooneel in Biscaje, ln het bijzonder aan de streek tusschen Vil- lareal en Ochandiano. Hij betoonde zich uiterst tevreden over de gemaakte vorderin gen en over den geest van de troepen. ENGELAND Eerste steenlegging voor den vredestempel. Heden zal lord Hallfax in het Cathays park nabij Cardiff den eersten steen leggen voor den vredestempel. welke daar zal wor den gebouwd. In de zijbeuken van den tem pel zullen de zalen van de naties worden aangebracht. In nissen zullen de symboli sche figuren van rechtvaardigheid en vrede worden geplaatst en op altaren zullen de herinneringslamp en het Volkenbondshand vest worden neergelegd. Op een altaar, dat in het midden zal worden opgericht, zal het „boek der herinnering" worden gelegd; hiervan zal eiken dag een blad worden om geslagen. Op de muren zal in basreliëf het wapen van alle landen, die lid zijn van den Volkenbond, worden aangebracht. De staking, die ongeveer 12 dagen geleden is uitgebroken bij de gieterijen van Beard- more te Glasgow heeft zich thans ook tot andere ondernemingen aan de Clyde uitge breid en omvat op het oogenblik 9000 ar beiders. Vandaag hebben nog 250 arbeiders in de Hydepark-locomotief-fabrieken het werk ge staakt. OOSTENRIJK De Duitsch-Oostenrijksche persstrüd. Kolonel Adam, de leider van den fede ralen persdienst, zal binnenkort naar Ber lijn vertrekken om er met de Duitsche autoriteiten te confereeren over de berek- klngen tusschen de Oostenrijksche en de Duitsche pers. Men weet, aldus Havas, dat ondanks de op 11 Juli tot stand gekomen verzoening den laatsten tijd weer een oplaaiing van de polemieken tusschen de Duitsche en Oostenrijksche bladen te constateeren valt, welke tamelijk verontrustende vormen heeft aangenomen. PALESTINA Tegen verdeeling van het land. De uitvoerende raad der nieuwe Zionis tische organisatie en de Joodsche staats partij hebben een verklaring gepubliceerd, waarin zij bij voorbaat plechtig protestee ren tegen leder voorstel van de commissie tot onderzoek in Palestina, dat zou neer komen op een gebiedsverdeeling en op een inperking van het gebied, waar de Jood sche kolonisten zich mogen vestigen. Ook de Arabieren verzetten zich tegen dergelijke plannen. VEREENIGDE STATEN De stakingen. De Senaat heeft een door senator Ro binson ingediende motie, waarin de bezet ting van fabrieksgebouwen door stakende arbeiders en de industrieele splonnage, welke door sommige werkgevers in de voornaamste industrieën wordt toegepast, veroordeeld wordt, met 75 tegen 3 stem men aangenomen. Senator Robinson is van meening. dat deze motie de meening weergeeft van de meerderheid der leden van het congres en dat zij door deze meerderheid zeer spoedig zal worden goedgekeurd. Een staking met over elkaar geslagen armen in een autofabriek te Lansing, waarbij 2200 man betrokken waren, is thans geëindigd. De eenige staking van beteekenls, die nog niet geregeld is, is die bij de Hudson-motorcar Company te De troit, waar 10.000 man het werk hebben neergelegd. Homer Martin, de voorzitter van den bond van arbeiders in de auto-industrie, heeft verklaard, dat hij geen enkelen eisch bij de directie der Fordfabrieken heeft kenbaar gemaakt en ook niet met een sta king gedreigd heeft. Tweehonderd boeren in Pennsylvanië, HEDEN. Prediker: Geref Zendingsbond. Spr. ds. Poth van R'dam, 8 uur nam. Stadszaal: Wiener Sangerknaben. 8 uur nam. K a t w ij k-a a n-Z e e Casa Cara) Spr. ds. Koster van Montfoort. 7'/i uur nam. Oegstgeest (Witte Huis)Jaar], alg. verg. N.V. Het Witte Huls. 2 uur nam. Vrijdag. Stadszaal (kleine zaal): Mij. voor Toon kunst. Sonatenavond H. Franco Mendes en A. Poth. 8 1/4 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam. „Oké, Mr. Deeds". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdag- nam. 2.15 uur. Zondag 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Trlanon-Theater, Breestr. 31: 8 uur nam. „De Jungle-prinses". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling Ltdo-Theater. Steenstr. 39: 8.15 uur nam. „San Francisco". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zondag doorl. voorstelling van 27 uur en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater, Haarl.str. 7 „Onder twee vlaggen". lederen middag 2.30 u. 's avonds om 7 en 8 1/4 uur. Zondag vanaf 2 uur. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur: Jeugdvoorstelling. „Casino-Theater", Hoogewoerd 49. 8 uur nam. „Sanders van de rivier". Zondag 47 en 811 uur; Woensdag- en Zaterdagnam. te 2'/s uur. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld", echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 April a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, Telef, 807; E. B. de Metz, Kamerl. Onnes- laan 28. Telef. 3553 en J. Doedens, Wilhel- mlnapark 8, Oegstgeest, Telef. 274. Een klein wondje is dikwijls gevaarlijker dan* een groote wond, omdat U zich daarbij on middellijk zoudt verzorgen. Het is niet noodig' elk klein snij-, brand- of schaafwondje direct te verbindeD en aan den heilzamen invloed van licht en lucht te onttrekken als U er maar onmiddellijk Zwitsal - de zalf met onbe grijpelijke geneeskracht - opdoet. Zwitsal zui vert, verzacht en geneest die kleine „ongeluk, jes", die in elke huishouding voorkomen. Zorg: dus steeds een doos bij de hand te hebben. 4 DOOZ E N 30 en 60 c. TUBE 25 c. POEDER Ir» STROOIBUS de zal/ mat otibegtyfiaMjlui gesieejJttuacAl 9263 llngez. Med.) die ontevreden waren, daar zij tengevolge van een staking ln een chocoladefabriek sedert Vrijdag geen melk meer aan deze fabriek konden leveren, zijn het fabrieks gebouw binnengedrongen en hebben na een hevig gevecht, waarbij vele personen gewond werden, de stakers daaruit verdre ven. De politie heeft de bewoners der stad, die de stakers trachtten te mishandelen, uiteengejaagd. Henry Ford heeft gisteravond aange kondigd, dat de Ford Motor-Oompany nooit den Amerikaanschen bond van arbeiders in de automobielindustrie zal erkennen. De thans 73-jarige autofabrikant legde deze verklaring af in een onderhoud, dat hij verleende in zijn winterverblijf te Ways, kort na zijn terugkeer uit Detroit, waar hij besprekingen had gevoerd met zijn bedrijfs leiders over de verleden week Vrijdag in zijn fabriek te Kansas Oity uitgebroken staking met gekruiste armen. In het onderhoud hernieuwde Ford zijn aanval op de vakbonden en oefende hij ook crltlek uit op de „sit-down"-stakers. HIJ gaf als zijn meening te kennen, dat de autoriteiten tegen hen een actie dienden in te stellen. „Nooit zullen wij den bond van arbeiders in de automobiel-industrie of eenig andere vakorganisatie erkennen, wij willen te maken hebben met individueele arbeiders", zoo betoogde hij. Ford voegde hieraan toe, dat elk zijner arbeiders die in staking ging, de fabriek zou moeten verla ten. Wij weten maar al te goed, aldus Ford. dat de menschen eenvoudig bedro gen worden en dat de stakingsleiders dwang op hen uitoefenen. Wij zullen ech ter geen wrok tegen hen koesteren en zul len bereid zijn hen weer in dienst te ne men. Vervolgens uitte hij den wensch, dat de autoriteiten hét publiek zouden bescher men tegen dergelijke onregelmatigheden als stakingen met gekruiste armen zijn. Zij die beslag leggen op een anders bezittingen, vallen onder dezelfde categorie als inbre kers. Verwijzende naar de thans aan den gang zijnde „sit-down"-stakingen, zeide Ford, dat de arbeiders, die hieraan deelnemen, reeds verloren hebben, omdat zij thans in een organisatie zitten, in een regiment loo- pen, hun persoonlijke vrijheid verloren heb ben, geld moeten betalen aan hun vakbon den en er niets voor terugkrijgen. Hij her innerde er tenslotte aan, dat zijn onder neming de eerste geweest is, welke een minimumloonschaal voor de arbeiders in stelde. Het is ten voordeele van de in- dustriebedrijven, zoo besloot hij, hooge loonen te betalen, aangezien hierdoor een markt geschapen wordt om onze artikelen te verkoopen. Richard Fra'nkensteen, de organisator en leider van den Amerikaanschen bond van automoblelwerkers heeft Henry Ford reeds van repliek gediend. Henry Ford zal den bond erkennen, zoo betoogde hij, of anders zal hij geen auto's meer maken, en wij zul len beslissen, wanneer en in hoeverre Ford ons zal erkennen. 2—2

Leidsch Dagblad | 1937 | | pagina 6